Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-07-08, 11:20   #1
αλικη

Περιοχή: αθηνα
αλικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ουρεοπλασμα και αποβολες

τελικα ειναι η οχι το ουρεοπλασμα αιτια αποβολης ? εκανα εξετασεις μετα απο τη δευτερη αποβολη και βρεθηκε οτι εχω.... αλλοι λενε ειναι αιτια αλλοι οχι τελικα θα τρελαθω...δεν υπαρχει κοινη αποψη...
Ο χρήστης αλικη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 11:48   #2
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην andro2
Προεπιλογή

καλημέρα

εχεις δίκιο να τρελλαίνεσαι για το ουρεόπλασμα

η αλήθεια είναι οτι η γιατρός στο έλενα που εκανα τον ελεγχο των καθεξιν αποβολών πιστεύει ότι αποτελει αιτία αποβολής γιαυτο με εβαλε και εκανα κολπικη καλλιεργεια, ενω ο γιατρός μου όχι.

από την άλλη όμως, αν το ψάξεις, αντιβίωση για την περιπτωση του ουρεοπλάσματος δίνεται και σε εγκυμονουσες (ρελουντ λέγεται ή καπως έτσι), οπότε μήπως τελικά δεν δημιουργεί αποβολές σίγουρα απλα αυξάνει τις πιθανότητες για αποβολή αν το εχεις και δεν το πάρεις χαμπάρι;;

ότι και να συμβαίνει πάντως, το σίγουρο είναι ότι πρεπει να πάρεις αντιβίωση και να ξεκαθαρίσεις με αυτο πριν μπεις σε διαδικασία εγκυμοσύνης.

Αναφορικα με τον ελεγχο των καθεξιν αποβολών εχεις κάνει τίποτα;;
η γνώμη μου είναι ότι σε περιπτωσεις σαν τις δικές μας (και εγω είχα 2 παλίνδρομες) δεν πρεπει να αφήνουμε τίποτα στην τύχη και πρεπει να κάνουμε όλα τα πακετα του ελεγχου και να μην σταματάμε αν σε μια και μόνη εξεταση αν βρεθει κατι γιατί ενδέχεται να είναι συνδυαστικό το πρόβλημα.

για παράδειγμα, από τις απαντήσεις που εχω μεχρι τώρα από τον έλεγχο βρέθηκε χαμηλη TSH δηλ. υπερθυροειδισμός που προκαλεί αποβολές. Δεν σταμάτησα όμως εκεί και από την σαλπιγγογραφία βρέθηκε και σύμφυση στη δεξιά μερια της μήτρας. Και οι 2 αυτες καταστάσεις μπορει να μην προυπήρχαν ώστε να ευθύνονται για τις αποβολες και να δημιουργήθηκαν μετά από αυτές. Οπότε περιμένω τα αποτελέσματα και των λοιπων εξετάσεων να τα παω στο γιατρό για να δούμε πως θα πορευτούμε.
Ο χρήστης andro2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 12:34   #3
αλικη

αλικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

andro2 περιμενω απαντησεις απο τον ελεγχο -πακετο εξετασεων...ο γιατρος ηταν κατηγορηματικος για το ουρεοπλασμα ομως σε αρθρα διαβασα πως ισως ειναι αιτια...αν δε βρω κατι αλλο ειμαι περιεργη να δω τι θα πει...
Παλιά 14-07-08, 12:59   #4
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην andro2
Προεπιλογή

να μην ανησυχείς, αν είναι αυτό μονο δεν είναι τίποτα

μια απλη αντιβίωση ειναι η οποία χορηγείται και στους 2 συζύγους

Φίλη μου είχε ουρεοπλασμα και το ανακάλυψαν στις εξετάσεις προγεννητικού ελεγχου που εκανε στην εγκυμοσύνη της

πήρε την αντιβίωση και τελικά σε λίγες μέρες γεννάει

άντε και στα δικά μας καλό μου
Ο χρήστης andro2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 13:17   #5
ELENΑ

Το avatar του χρήστη ELENΑ

ELENΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΛΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΕΒΑΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΕΓΕ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ.ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΡΧΙΖΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΦΥΣΙΚΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.ΣΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΝΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ.
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Ο χρήστης ELENΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 13:28   #6
αλικη

αλικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω κοριτσια μακαρι να βγαλω ακρη και με τις εξετασεις στο Ιασω αν σε ενδιαφερει andro υπαρχει τμημα ειδικο και ασχολειται με αυτα η κα Τζανατου μου φανηκε αρκετα καλη πανω στο θεμα....
Ο χρήστης αλικη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-08, 17:22   #7
korinaki

korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειχα κι εγω ουρεοπλασμα πριν μεινω εγκυος,καναμε θεραπεια με τον αντρα μου με rulid(αντιβιωση),μενω εγκυος μετα απο κανα 2 μηνο και πριν κανα μηνα(στον 4ο μηνα εγκυμοσυνης) με εξεταση καλιεργειας μαθαινω οτι δεν εχει φυγει το μικροβιο(ξανακαναμε θεραπεια)..Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο μικροβιο ευθυνεται για αποβολη αλλα δεν συμβαινει παντα..Και επισης δεν φευγει κι ευκολα το ατιμο..
Ο χρήστης korinaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-08, 00:48   #8
Μαρια.X

Το avatar του χρήστη Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξερετε πως μεταδιδετε το ουρεοπλασμα? Κατι ακουσα οτι κολλαει και με τα μπανια και τωρα πηγαινω καθημερινα στη θαλασσα,(προσεχω να ειναι καθαρη η θαλασσα, αλλα ποτε δεν ξερεις )
Παλιά 25-07-08, 18:38   #9
poukis

Το avatar του χρήστη poukis

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου!!!
poukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια.X
Ξερετε πως μεταδιδετε το ουρεοπλασμα? Κατι ακουσα οτι κολλαει και με τα μπανια και τωρα πηγαινω καθημερινα στη θαλασσα,(προσεχω να ειναι καθαρη η θαλασσα, αλλα ποτε δεν ξερεις )

ειναι σεξουκαλικος μεταδιδομενο νοσημα,δεν μεταδιδεται απο θαλασσα κ τουαλετα.ειχα κ γω ουρεοπλασμα στην πρωτη που κατεληξε σε παλινδρομη κ στην δευτερη που τελικα τον γεννησα τον μικρο.εκανα θεραπεια κατα την διαρκεια αλλα δεν αφυγε.ο γιατρος μου με ειπε οτι το ουρεοπλασμα πολλες φορες ευθυνεται αλλα δεν προκαλει αποβολη.
Παλιά 21-08-08, 15:06   #10
garidoula

Το avatar του χρήστη garidoula

garidoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια ,τυχαία διάβαζα για το ουρεόπλασμα και έχω να μεταφέρω τα εξής: Εγώ είχα ουρεόπλασμα μαζί με χλαμύδια και μικρόβια πιθανώς τα κόλισα από το νοσοσοκομιακό ίδρυμα που εργαζόμουν .Λοιπόν ,πήγα σε κυτταρολόγο για τις εξετάσεις.πρέπει να πάρει δείγμα από το τράχυλο για να τα βρει , και όχι τον κόλπο έχει σημασία.Πλήρωσα βέβαια αρκετά ,αν και γνωστή μου, αλλά της είχα εμπιστοσύνη , με βοήθησε να καθαρίσω και με ενημέρωσε για πολλά. Συγκεκριμένα Το ουρεόπλασμα δεν κάνει κακό στις γυναίκες, οι άντρες έχουν πρόβλημα γιατι αδυνατίζει το σπέρμα και υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη.Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να κάνει τόσο κακό στον άνδρα που χρειάζεται για να του πάρει δείγμα να βάλει μία βελόνα στους ορ... του.Συμπτώματα δεν παρουσιάζει! Πιθανώς όσο πιο πολύ καιρό το έχεις τόσο πιο πολύ καιρό χρειάζεται για να περάσει.Εγώ έπρεπε να κάνω τρεις φορές την θεραπεία (3 μήνες)για να μου περάσει , ενώ ο άντρας μου μόνο μία.κάθε φορά τσεκάρεις αν σου πέρασε ,γιατι δεν φεύγει εύκολα και πρέπει μετά από τρεις μήνες αφού έχεις σίγουρα καθαρίσει να κάνεις επανέλεγχο γιατι μπορεί ο οργανισμός να το εμφανίσει μόνος του Η αντιβίωση είναι απλή φλαντζίλ ή πεβαριλ ή βιμπραμισιν ή ρουλίντ.Οι γυναικολόγοι συνήθως δεν ασχολούνται και πολύ με οδηγίες μ' αυτό γιατι δεν το θεωρούν σπουδαίο αλλά...
Ελπίζω να βοήθησα κάποια αν το έχει και ελπίζω να μην σας κούρασα με τόσα πολλά που γράφω !!
Ο χρήστης garidoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-08, 19:54   #11
elvis

elvis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους,
καινούργια στην παρέα. Κάνω και γω θεραπεία για ουρεόπλασμα.Αυτό που θέλω να μου διευκρινίσετε είναι το πως κολλάς. Είναι 100% σίγουρο ότι μόνο από την σεξουαλική επαφή? Ψάχνω εδώ και μέρες το πως κόλλησα αλλά όσο ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.
Ο χρήστης elvis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-08, 18:19   #12
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα και επό μένα. Κάθε φορά που επιστρέφω από διακοπές πάντα μπαίνω σε διαδικασία γυναικολογικών εξετάσεων και πρώτα πρώτα κάνω τεστ παπ. Σπάνια κάτι εμφανίζεται. Ποτέ όμως δεν είχα κάτι σημαντικό κολλήσει. Αντε καμμιά τραχηλίτιδα. Πέρυσι μου βρήκαν ουρεόπλασμα θετικό. Δεν ήξερα ουτε καν τι είναι αυτό. Πήρα φλαζίλ και εγώ και ο άντρας μου, έκανα εξετάσεις μετά από το τη θεραπεία και ήταν αρνητικό. Ολα καλά. Πάω μετά από 6 μήνες να κάνω ξανά εξετάσεις και βγαίνει το ρημάδι θετικό πάλι. Πάω στο γυναικολόγο και μου είπε τα εξής:
εάν μια γυναίκα έχει θετικό ουρεόπλασμα και δεν το γνωρίζει, διότι δεν έχει συμπτώματα το συγκεκριμένο μικρόβιο, τότε μπορεί να αργήσει να συλλάβει παιδάκι. Εάν πάλι καταφέρει και συλλάβει είναι πολλές οι πιθανότητες αποβολής σε περίπτωση που δεν το γνωρίζει ότι έχει ουρεόπλασμα. Με κατάλληλη βέβαια αγωγή είτε πριν είτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να φύγει. Είναι ένα δύσκολο μικρόβιο όμως !!!
Τον ρώτησα από που κολλάει και ξέρετε τι μου απάντησε ???????????
Από κατοικία ζώα...........γάτες, σκυλιά, αρνάκια, κατσικάκια κτλ (κάπως μου τα ονόμασε αυτή την κατηγορία ζώων αλλά δε θυμάμαι). Τρελάθηκα. Ο σπιτονοικοκύρης έχει δύο γάτες και πολλές φορές μπαίνουν στις σκάλες του σπιτιού. Του είπα τι κάνουμε τώρα ?? Μου έδωσε μια συμβουλή πάντα να πλένουμε και οι δύο τα χέρια μας σχολαστικά όταν μπαίνουμε στο σπίτι και πολύ μεγάλη προσοχή και πλύσιμο σε χέρια πριν την επαφή. Μέχρι που γίνομαι σπαστικιά με τον αντρα μου. Είμαστε στα προκαταρκτικά και του λέω "τα χεράκια τα πλύναμε" ? εκείνος βέβεια το ξεχνάει και είναι σπαστικό να τον σηκώνω να πλύνει τα χέρια του εκείνη τη στιγμή, αλλά είναι πολύ πιο σημαντικό από το να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι για εξετάσεις. Πριν 5 μήνες έκανα ουρεόπλασμα και ήταν αρνητικό. Τώρα προσπαθούμε περίπου δύο μήνες για παιδάκι και δεν έχουμε πιάσει τον πελαργό. Εφόσον γυρίσαμε από διακοπές εάν αδιαθετήσω αρχές οκτωβρίου να κάνω πλήρη γυναικολογικό έλεγχο να δω εάν κάτι υπάρχει. Και ο θεός βοηθός....
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-03-09, 09:33   #13
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αποβολές και Ουρεόπλασμα?

Γεια σας κορίτσια!
Θα ήθελα την γνώμη σας......
Στο παρελθόν είχα δύο αποβολές και από τον επόμενο μήνα λέω να ξαναπροσπαθήσω μπας και τα καταφέρω αυτή τη φορά.
Πριν τις εγκυμοσύνες είχα κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρού και μου είχαν βρει ουρεόπλασμα, πήρα θεραπεία και έκτοτε έχω κάνει 4 καλλιέργειες μετά τις αποβολές και όλες έχουν βγει στείρες μικροβίων. Πρέπει να κάνω κάποια πιο εξειδικεύμένη εξέταση, π.χ. καλλιέργεια αίματος από την περίοδο ή καλλιέργεια σπέρματος του συζύγου? Έχει καμμία από εσάς παρόμοια εμπειρία?
Σας ρωτώ γιατί ο γιατρός μου, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάποια επιπλέον εξέταση μιας και οι καλλιέργειες βγαίνουν στείρες.Άκουσα όμως την περίπτωση μιας κοπέλας που οι καλλιέργειες της ήταν καθαρές και μόνο η καλλίεργεια αίματος περιόδου βρήκε ότι το ουρεόπλασμα δεν είχε θεραπευτεί πλήρως και σε αυτό έφταιγε για τις αποβολές?
Για να μην σας ζαλίζω αλλό, η ερώτηση είναι η εξής : εμπιστεύομαι τον γιατρό μου και ξεκινώ προσπάθειες άμεσα ή πάω να κάνω αυτή την ειδική εξέταση??????????
Παλιά 06-03-09, 10:51   #14
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερά...
πρεπει οπωσδηποτε κ ο αντρας σου να κανει καλλιεργεια σπερματος κ να ειναι καθαρος...
πολλοι λενε πως φταιει το ουρεοπλασμα για αποβολες αλλα αυτο δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα....
ειχε ο καλός μου κ πηρα και εγω αντιβιωση γιατι κολλαει με την επαφη...
Πραξε οπως αισθανεσαι για να νιωσεις εσυ πιο ασφαλης...
Παλιά 06-03-09, 11:04   #15
ΡΕΝΑΤΑ

ΡΕΝΑΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΟΥ CHRISTY ΜΟΥ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ? ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΟΛΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΣΜΑ, ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.
Παλιά 06-03-09, 11:25   #16
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα cristy,ο γιατρος σου ειπε οτι για τις αποβολες φταίει το ουρεόπλασμα? Σε ποιους μηνες έγιναν οι αποβολες?
Και αν θυμασαι σε τι ποσοστο ειχες τον ιό?
Σε ρωταω γιατι ειμαι 4 μηνών και προσφατα ανακάλυψα οτι εχω και γω ουρεοπλασμα αλλά ο γιατρος μου είπε οτι το ουρεοπλσμα "ευθυνεται" για αποβολες 5ο-8ο μηνα και σίγουρα οχι στην αρχη της εγκυμοσυνης.
Πάντως εφοσον ειναι καθαρες οι καλλιεργειες σου δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να το ψαξεις περαιτερω.
Παλιά 06-03-09, 11:28   #17
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανστεφ θα παρεις αντιβιωση;;;;;
μια αλλη κοπελα εδω μεσα ανακαλυψε πως ειχε ουρεοπλασμα , περιμεναν να περασει το 1ο τριμηνο κ μετα ξεκινησε αντιβιωση...
Παλιά 06-03-09, 11:38   #18
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι παίρνω ήδη αντιβίωση.Και οντως το α΄τριμηνο δεν κανει να παρεις.
το κακο σε μενα οτι ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ο ιός και μπορει να μη μου κάνει και τιποτα η αντιβίωση μου είπαν..αλλα λογω εγκυμοσυνης δεν μπορω να παρω πιο ισχυρό φάρμακο...
Παλιά 06-03-09, 11:45   #19
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ολα καλα θα πανε κοριτσακι....
Παλιά 06-03-09, 11:50   #20
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
Σε ευχαριστω και γω ετσι θελω να πιστευω!
Παλιά 06-03-09, 11:55   #21
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
και η αδερφη μου είχε αποβολή λόγο του μικροβίου "ουρεόπλασμα" , ακολούθησε την αγωγή που της έδωσε ο γιατρος (και ο συζηγός της) και όλα καλά , η κόρη της τωρα είναι 4 μηνών!
Παλιά 06-03-09, 12:05   #22
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Afroditi D
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
και η αδερφη μου είχε αποβολή λόγο του μικροβίου "ουρεόπλασμα" , ακολούθησε την αγωγή που της έδωσε ο γιατρος (και ο συζηγός της) και όλα καλά , η κόρη της τωρα είναι 4 μηνών!
Σε ποιο μηνα ειχε αποβάλλει?
Ο χρήστης Anstef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-09, 12:10   #23
Afroditi D

Προεπιλογή

είχε κλείσει και τον 2ο.
Παλιά 06-03-09, 12:14   #24
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με ποιο τροπο ακριβως, εαν μπορεις να μας πεις.
Ο χρήστης Anstef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-09, 12:17   #25
Afroditi D

Προεπιλογή

τι εννοείς με ποιόν τρόπο ακριβώς ;
Παλιά 06-03-09, 12:18   #26
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εννοω.. απλα σταματησε η καρδια του μωρου?
Σε ρωταω γιατι το ουρεοπλασμα αυτο που κανει συνηθως ειναι να τρυπάει τον αμνιακο σάκο.
Παλιά 06-03-09, 12:26   #27
Afroditi D

Προεπιλογή

οχι ... είχε έντονους πόνους , και μετά αιμοραγία.
απο εξετάσεις που έκανε μετά ο γιατρός της είπε για το ουρεόπλασμα.
Παλιά 06-03-09, 12:32   #28
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μάλιστα, ενταξει δε σημαινει οτι εγινε 100% απο αυτο ομως, γιατι κλινικα ακομη και σημερα δεν εχει αποδειχτει, δε το παιζω εξυπνη αλλα απο τη Δευτερα που εμαθα οτι το εχω, καταλαβαινεις απο την τρομάρα που πήρα, εχω διαβασει απειρες μελετες στο ιντερνετ και καμια δεν ελεγε ξεκαθαρα οτι ευθυνεται για αποβολη, μαζι με αλλους παραγοντες μπορει.
Και ολες οι μελετες ελεγαν οτι προκαλει προωρο τοκετο ή ελλιποβαρη μωρα.
Αυτα τα ιδια μου τα ειπε και ο γιατρος δηλαδη.
Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..δε μπορουμε να ξερουμε τελικα.
Τελος παντων,θα το ξεπεράσουμε και αυτο!
Παλιά 06-03-09, 14:37   #29
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
καλημερά...
πρεπει οπωσδηποτε κ ο αντρας σου να κανει καλλιεργεια σπερματος κ να ειναι καθαρος...
πολλοι λενε πως φταιει το ουρεοπλασμα για αποβολες αλλα αυτο δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα....
ειχε ο καλός μου κ πηρα και εγω αντιβιωση γιατι κολλαει με την επαφη...
Πραξε οπως αισθανεσαι για να νιωσεις εσυ πιο ασφαλης...
Καλημέρα! Όταν το είχα ανακαλύψει και εγώ (πριν τις αποβολές) είχαμε πάρει και οι δύο αντιβίωση. Δεν μου είπε κανείς όμως να κάνει τότε ο άντρας μου καλλιέργεια, θεραπεία όμως έκανε όπως εγώ και όλες οι καλλιέργειες οι δικές μου βγήκαν καθαρές από τότε. Το θέμα του μικροβίου το είχα τακτοποίηση πριν την πρώτη εγκυμοσύνη.
Το θέμα είναι να το ψάξω κιάλλο επειδή άκουσα αυτό το περιστατικό ή να χαλαρώσω και να ξεκινήσω προσπάθειες?

Υ.Γ. Ενάμιση χρόνο μόνο εξετάσεις κάνουμε, εκεί που λέμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες εκεί βγαίνει και κάποια άλλη εξέταση και καθυστερούμε...Είναι πολύ ψυχοφθόρο!
Παλιά 06-03-09, 14:45   #30
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΕΝΑΤΑ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ CHRISTY ΜΟΥ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ? ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΟΛΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΣΜΑ, ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.
Γεια σου Κούκλα! Έχω ψιλοαγχωθεί και μπερδευτεί! Είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά από αυτό τον κύκλο να ξεκινήσω προσπάθειες και δεν ξέρω αν αξίζει να το ψάξω περαιτέρω ή να το αγνοήσω. Μπορεί να πάρω και τον γιατρό τηλέφωνο να τον ρωτήσω ξανά. Όταν τον είχα ρωτήσει την πρώτη φορά που πήγα μου είπε ότι αφού είχα κάνει θεραπεία και αφού όλες οι καλλιέργειες ήταν αρνητικές δεν χρειάζεται να κάνω άλλη εξέταση. Είναι πεταμένα λεφτά. Όταν τον ρώτησα αν πρέπει να κάνει ο άντρας μου, μου είπε ότι αν ήταν φορέας του μικροβίου θα στο είχε κολλήσει ξανά και θα έβγαινε στις καλλιέργειες τις δικές μου.
Φοβάμαι τόσο πολύ να μην αποβάλω ξανά που επηρεάζομαι πολύ από αυτά που ακούω, άσχετα αν είνα σπάνια.
Παλιά 06-03-09, 14:46   #31
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΕΝΑΤΑ
ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΣΜΑ, ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.
Εγώ έχω κάνει 4 από μετά την πρώτη αποβολή!
Παλιά 06-03-09, 14:54   #32
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anstef
Καλημερα cristy,ο γιατρος σου ειπε οτι για τις αποβολες φταίει το ουρεόπλασμα? Σε ποιους μηνες έγιναν οι αποβολες?
Και αν θυμασαι σε τι ποσοστο ειχες τον ιό?
Σε ρωταω γιατι ειμαι 4 μηνών και προσφατα ανακάλυψα οτι εχω και γω ουρεοπλασμα αλλά ο γιατρος μου είπε οτι το ουρεοπλσμα "ευθυνεται" για αποβολες 5ο-8ο μηνα και σίγουρα οχι στην αρχη της εγκυμοσυνης.
Πάντως εφοσον ειναι καθαρες οι καλλιεργειες σου δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να το ψαξεις περαιτερω.
Καλημέρα!
ΠΩ ΠΩ! Δεν ήθελα να σε τρομάξω!!!! Συγνώμη.
Ο γιατρός δεν ασχολήθηκε καθόλου με το ουρεόπλασμα γιατί είχα κάνει θεραπεία πριν την πρώτη εγκυμοσύνη.
Πάντως μια φίλη μου που το ανακάλυψε σαν και σένα( στην εγκυμοσύνη) έχει τώρα μια υγιέστατη μπουμπού. Μπορεί να πήρε αντιβίωση αρκετές φορές , να αγχώθηκε για το βάρος του μωρού και μήπως αποβάλει αλλά πήγαν όλα καλά και το μωρό γεννήθηκε 3.5 κιλά. Στην φίλη μου της είχαν πει ότι προκαλεί αποβολές στο πρώτο τρίμηνο... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!!
Εγώ έχω γίνει λίγο υστερική γιατί φοβάμαι μηπώς το χάσω ξανά!!!
Παλιά 06-03-09, 14:56   #33
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Afroditi D
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
Καλημέρα! Να της ζήσει!
Παλιά 06-03-09, 15:22   #34
tao

Το avatar του χρήστη tao

Περιοχή: pantu;;;;;
tao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και μενα μου βρηκαν ουρεόπλασμα στην καλλιέργεια, και ήδη είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες για μπεμπέ κανα μήνα, μιλάμε για Σεπτεμβριο, την αντιβίωση άργησα να την πάρω επειδή άκουσα γνωμη μικροβιολόγου ότι δε θα κανε τίποτα για το ουρεόπλασμα, δηλ. θα τα φηνε χωρίς αντιβίωση, εντωμεταξύ μπεμπέ δεν ήρθε και ο κύκλος μου έχει σκαμπανεβάσματα από τις 24 ως τις 35 μέρες αναλογα τα κεφια του!!!!
αντιβίωση πήραμε αρχές Γενάρη, από τότε δεν έχουμε κάνει προσπάθειες, οπότε αποτελέσματα δεν έχω ακόμα βγάλει, δηλ. δεν ξέρω αν ευθυνεται το ουρεοπλασμα ίσως για τη μη συλληψη, γιατί αυτό σκέφτηκα. Λοιπόν τώρα είμαι αδιάθετη και μετά ξεκινάμε... οπότε θα σας πω... τα ΔΙΚΑ μου συμπεράσματα γιατί η αλήθεια είναι ότι ογιατρός δεν ήταν ξεκάθαρος, δεν μου είπε και ποτέ ότι ευθύνεται το ουρεόπλασμα που δε συλλάβαμε, από το ίντερνετ το έιχα διαβάσει... δεν ξέρω αν βοηθά κάπου η ιστορία μου, μάλλον από ότι καταλαβαίνω οι γιατρόι δεν είναι ξεκάθαροι γιατί δεν υπάρχουν οριστικά συμπεράσματα από τις μελέτες. για να δούμε... αν μείνω όμως έγκυος, ε θα πω ότι σίγουρα έφταιγε το ουρεόπλασμα που δεν έμενα γιατί έχω ήδη δύο παιδάκια!
Παλιά 06-03-09, 16:08   #35
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tao
και μενα μου βρηκαν ουρεόπλασμα στην καλλιέργεια, και ήδη είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες για μπεμπέ κανα μήνα, μιλάμε για Σεπτεμβριο, την αντιβίωση άργησα να την πάρω επειδή άκουσα γνωμη μικροβιολόγου ότι δε θα κανε τίποτα για το ουρεόπλασμα, δηλ. θα τα φηνε χωρίς αντιβίωση, εντωμεταξύ μπεμπέ δεν ήρθε και ο κύκλος μου έχει σκαμπανεβάσματα από τις 24 ως τις 35 μέρες αναλογα τα κεφια του!!!!
αντιβίωση πήραμε αρχές Γενάρη, από τότε δεν έχουμε κάνει προσπάθειες, οπότε αποτελέσματα δεν έχω ακόμα βγάλει, δηλ. δεν ξέρω αν ευθυνεται το ουρεοπλασμα ίσως για τη μη συλληψη, γιατί αυτό σκέφτηκα. Λοιπόν τώρα είμαι αδιάθετη και μετά ξεκινάμε... οπότε θα σας πω... τα ΔΙΚΑ μου συμπεράσματα γιατί η αλήθεια είναι ότι ογιατρός δεν ήταν ξεκάθαρος, δεν μου είπε και ποτέ ότι ευθύνεται το ουρεόπλασμα που δε συλλάβαμε, από το ίντερνετ το έιχα διαβάσει... δεν ξέρω αν βοηθά κάπου η ιστορία μου, μάλλον από ότι καταλαβαίνω οι γιατρόι δεν είναι ξεκάθαροι γιατί δεν υπάρχουν οριστικά συμπεράσματα από τις μελέτες. για να δούμε... αν μείνω όμως έγκυος, ε θα πω ότι σίγουρα έφταιγε το ουρεόπλασμα που δεν έμενα γιατί έχω ήδη δύο παιδάκια!
Γεια σου tao. Δεν έχω ακούσει να παίζει ρόλο στην σύλληψη αλλά τι να πω κανείς δεν ξέρει!
Σου εύχομαι με το καλό να έρθει και το τρίτο μωράκι σου!
Παλιά 06-03-09, 19:46   #36
tao

Το avatar του χρήστη tao

Περιοχή: pantu;;;;;
tao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω christy, ευχομαι σε όλες ναρθει!
για το ουρεόπλασμα και τη δυσκολία σύλληψης δεν το ξερα, στο νετ το διάβασα
Παλιά 06-03-09, 21:32   #37
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δε νομιζω να παιζει ρολο στη συλληψη, εμεις το ειχαμε απο πριν την εγκυμοσυνη
Παλιά 07-03-09, 04:53   #38
KINDER

Το avatar του χρήστη KINDER

Περιοχή: Πάτρα
KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ureaplasma urealitycum ειναι μικροβιο (και οχι ιος) που σχετιζεται με αυξημενο κινδυνο αποβολης, κυριως πρωιμης, λογω του οτι καποια ενζυμα που παραγει προκαλουν τρωση των μεμβρανων του αμνιακου σακου.
Αυτο δε σημαινει πως καθε γυναικα που φερει το μικροβιο θα αποβαλει, θεωρητικα συμβαλλουν κι αλλοι παραγοντες σ'αυτο. Απλως δημιουργειται μια αυξημενη προδιαθεση.
Κατα τα αλλα ειναι σχετικα ακινδυνο και αντιμετωπιζεται πολυ αποτελεσματικα με αντιβιωση.
Επειδη η λοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη και το μικροβιο αρκετα διαδεδομενο, καλο ειναι πριν την επιδιωξη εγκυμοσυνης να γινεται μια καλλιεργεια, ωστε τυχον προβλημα ν'αντιμετωπιστει εγκαιρως.
Η συσχετιση με υπογονιμοτητα διερευναται χωρις να εχει τεκμηριωθει -ωστοσο δε θεωρειται ιδιαιτερα πιθανη.
Εννοειται πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανεις οποιαδηποτε περαιτερω εξεταση εφοσον εχεις αρνητικη καλλιεργεια.

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.
Ο χρήστης KINDER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-09, 12:42   #39
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Το ureaplasma urealitycum ειναι μικροβιο (και οχι ιος) που σχετιζεται με αυξημενο κινδυνο αποβολης, κυριως πρωιμης, λογω του οτι καποια ενζυμα που παραγει προκαλουν τρωση των μεμβρανων του αμνιακου σακου.
Αυτο δε σημαινει πως καθε γυναικα που φερει το μικροβιο θα αποβαλει, θεωρητικα συμβαλλουν κι αλλοι παραγοντες σ'αυτο. Απλως δημιουργειται μια αυξημενη προδιαθεση.
Κατα τα αλλα ειναι σχετικα ακινδυνο και αντιμετωπιζεται πολυ αποτελεσματικα με αντιβιωση.
Επειδη η λοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη και το μικροβιο αρκετα διαδεδομενο, καλο ειναι πριν την επιδιωξη εγκυμοσυνης να γινεται μια καλλιεργεια, ωστε τυχον προβλημα ν'αντιμετωπιστει εγκαιρως.
Η συσχετιση με υπογονιμοτητα διερευναται χωρις να εχει τεκμηριωθει -ωστοσο δε θεωρειται ιδιαιτερα πιθανη.
Εννοειται πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανεις οποιαδηποτε περαιτερω
εξεταση εφοσον εχεις αρνητικη καλλιεργεια.
Παλιά 07-03-09, 15:23   #40
KINDER

Το avatar του χρήστη KINDER

Περιοχή: Πάτρα
KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anstef
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Εννοειται πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανεις οποιαδηποτε περαιτερω
εξεταση εφοσον εχεις αρνητικη καλλιεργεια.
Ελα ντε...!!!
Ειδες το βλαμενο?

Παντως οντως, μονο κατι χαζοουρηθρητιδες κλπ προκαλει, ενω συνηθως ειναι τελειως ασυμπτωματικο.

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.
Ο χρήστης KINDER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ουρεοπλασμα

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές