Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-07-08, 23:05   #1
andrreas

andrreas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ (λιγες λεξεις)

Ο γιος μου ειναι 3,5 χρονων και δεν μιλαει.Μας εχει πει κατα καιρους διαφορες λεξεις καθαρες τις οποιες δεν τις επαναλαμβανει, εχει τρομερη αντιληψη ειναι πανεξυπνος αλλα σαν να ντρεπετε, σαν να αμυνετε να μιλησει.Καταλαβενει οτι του λεμε ολες τις ενοιες των εντολων, των παιχνιδιων λεει παππου γιαγια μαμα μπαμπα ντουζ νερο φως κοτα τσισα κακα τα περισοτερα γραμματα μερικα νουμερα κ.α. αλλα δεν κανει προτασεις. Χορευει γελαει παρα πολυ μετα αστεια μας, κανει τσισα μονος του, δεν τον ζορισαμε ποτε να ζητηση κατι του τα ειχαμε ολα ετοιμα στην ωρα τους.Ειναι οκταμηνιτης με κανονικη αναπτηξη δραστηριος παρα πολυ τακτικος με τα πραγματα του, μαζευει τα παιχνιδια του πριν παει για υπνο.Παει παιδικο σταθμο εδω και 3 μηνες και λει τα ονοματα των φιλων του.Αν καποιος μπορει να μας πει την γνωμη του θα θελαμε να των ακουσουμε.
Ο χρήστης andrreas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-08, 08:22   #2
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

andrrea
καλημέρα!
Μπορώ να σου πω απλά δύο περιπτώσεις παιδιών που δεν μιλήσανε νωρίς:
Ο γιος της ξαδέλφης μου, μέχρι τα 3 του έλεγε μόνο "μαμά" & "μπαμπά". Εν συνεχεία, άρχισε να λέει νέες λέξεις κάθε μέρα και από εκεί και πέρα συνεννοούμασταν μια χαρά μαζί του (σήμερα είναι 6 χρονών και θα πάει α΄δημοτικού).
Η κόρη της κουνιάδας μου, 4 ετών, δεν μιλάει ακόμα καθαρά. Δηλαδή, εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω, οι γονείς της μπορούνε. Έχει βγάλει κι εκείνη το πάμπερ, καταλαβαίνει τα πάντα, αλλά εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω. Είναι κι αυτή 8μηνίτικη και η κουνιάδα μου ποτέ δεν μου έχει πει ότι κάτι τρέχει με το παιδί.
Το κάθε παιδάκι έχει το χρόνο του και τον τρόπο του.
Πάντως, το καλύτερο είναι να το συζητήσεις και με την παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί.
Παλιά 07-07-08, 08:23   #3
Μαριλίνα

Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

andrrea
καλημέρα!
Μπορώ να σου πω απλά δύο περιπτώσεις παιδιών που δεν μιλήσανε νωρίς:
Ο γιος της ξαδέλφης μου, μέχρι τα 3 του έλεγε μόνο "μαμά" & "μπαμπά". Εν συνεχεία, άρχισε να λέει νέες λέξεις κάθε μέρα και από εκεί και πέρα συνεννοούμασταν μια χαρά μαζί του (σήμερα είναι 6 χρονών και θα πάει α΄δημοτικού).
Η κόρη της κουνιάδας μου, 4 ετών, δεν μιλάει ακόμα καθαρά. Δηλαδή, εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω, οι γονείς της μπορούνε. Έχει βγάλει κι εκείνη το πάμπερ, καταλαβαίνει τα πάντα, αλλά εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω. Είναι κι αυτή 8μηνίτικη και η κουνιάδα μου ποτέ δεν μου έχει πει ότι κάτι τρέχει με το παιδί.
Το κάθε παιδάκι έχει το χρόνο του και τον τρόπο του.
Πάντως, το καλύτερο είναι να το συζητήσεις και με την παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί.
Παλιά 08-07-08, 01:18   #4
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν τον ζορισαμε ποτε να ζητηση κατι του τα ειχαμε ολα ετοιμα στην ωρα τους.
αυτό ειναι καμιά φορά λόγος για το τα παιδιά να μην προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν,
επειδή δεν χρειάζεται,
δηλαδή αν ειναι όλα έτοιμα και δεν χρειάζεται καποια διευθέτηση,. δεν εχουν λογο να προσπαθήσουν να κανουν φράσεις.

οι γονείς λοιπόν πρέπει να τα ωθούν, με ήπιο τρόπο φυσικά,
ρωτώντας τα
τι θέλεις ?
να κάνεις ντούς?
και μετά να πηγάινουν στο μπάνιο,
πρεπει οι γονείς δηλαδή σε καθε ενέργειά τους να επιδιώκουν την ανταλλαγή μικρών φράσεων , και οσο γίνεται να μην τα εχουν όλα έτοιμα

πολλές φορές και μόνο αυτή η μικρή αλλαγή αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο τα παιδιά προσπαθούν να επικοινωνήσουν.

λογος ανησυχίας θα υπήρχε εάν και στον παιδικό έδειχνε να δυσκολεύεται,
κάτι που όμως μόνο οι υπεύθυνοι μπορούν να σας το πουν, ίσως 3 μήνες να μην είναι ακόμα αρκετοί για να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το πως μπορεί να ενθαρρυνθεί.

εάν εσείς ανησυχείτε καλό θα ήταν να ειδοποιήσετε τον παιδικό, να παρακολουθήσει κάποιος ειδικός τα παιδιά γενικότερα, και να σας ενημερώσει για το εάν θεωρεί ότι χρειάζεται ο μικρός σας κάποια βοήθεια, ή εάν απλώς χρειάζεται να κάνετε κάτι τέτοιο όπως αυτό που γράφω ή απλώς υπομονή.
προσοχή, ειδικός, όχι απλώς η παιδαγωγός να σας πει την άποψη της!!!!

(κανονικά αυτό αποτελεί κομμάτι του παιδικού σταθμού και της αξιολόγησης των παιδιών, που πρέπει να γίνεται ανεξαρτήτως καποιας ανησυχίας των γονέων)

πρώτα όμως στην θέση σας, θα δοκίμαζα το παραπάνω, πράγμα, δηλαδή να μην τα έχω όλα έτοιμα, να ρωτάω τι θέλει, θέλει κρύο γάλα ή ζεστό γάλα,
δηλαδή να προσθέτω στις ερωτήσεις μου λεπτομέρειες, έτσι ώστε να δέι την αναγκαίοτητα της επικοινωνίας με φράσεις και όχι μόνολεκτικά.
μπορεί εκεί να έιναι το κλειδί σε αυτό που σας ανησυχεί.

Εάν δείτε οτι αυτό δεν βοηθάει το παιδί σας, και δειχνει να μην ανταποκρίνεται, τοτε ίσως θα΄ηταν λόγος να επιμένετε για μια αξιολόγηση, έτσι ώστε να μην έχετε και εσείς την ανησυχία αλλά και για να βοηθηθεί το παιδάκι σας, σε περίπτωση που χρειάζεται μια υποστήριξη.

εάν ένα παιδί θέλει να μιλήσει και αισθάνεται ότι ακόμα δεν μπορεί, και δεν το στηρίζει καποιος σε αυτό, είναι κάτι που μακρόχρονα δεν ειναι καλό, για την ψυχολογία του αλλά και την κοινωνικοποίησή του.
Για αυτό ειναι σημαντικό να γίνουν κάποιες προσπάθειες, για να βοηθηθεί,
είτε είναι απο εσάς αρχικά, είτε είναι απο κάποιον ειδικό μεταγενέστερα.
μακάρι να μη χρειαστεί και καθόλου, θα δείξει το επόμενο διάστημα λογικά.
απλώς κάντε το παραπάνω πράγμα δηλ να μην τα εχετε ολα ετοιμα.
αν ειναι όλα έτοιμα δε θα εχει και ανάγκη να ζητήσει κατι συγκεκριμένο κτλ κτλ.
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-08, 10:03   #5
katerina23

katerina23 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην katerina23 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην katerina23
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις παιδιων που μεχρι τα 4 τους ελεγαν μονον μαμα, μπαμπα και ξαφνικα λυθηκε η γλωσσα τους και μεσα σε ενα μηνα μιλουσαν κανονικα!!! Βεβαια πιστευω πως αν μεχρι το Σεπτεμβριο η κατασταση παραμενει ιδια θα πρεπει να απυθυνξθεις σε καποιον ειδικο λογοθεραπευτη γιατι ξερω επισης και μια περιπτωση ανιψιου μιας φιλης μου που το παιδακι δεν μιλαγε και ολο ελεγαν αστο θα μιλησει με αποτελεσμα το παιδακι να εχει καποιο προβλημα και λογο αδιαφοριας να του επιδεινωθει. Παντως και προβληματα λογου να υπαρχουν με ειδικη βοηθεια θεραπευονται πολυ ευκολα και δεν ειναι σοβαρα
Ο χρήστης katerina23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-08, 10:24   #6
katerina23

katerina23 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην katerina23 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην katerina23
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις παιδιων που μεχρι τα 4 τους ελεγαν μονον μαμα, μπαμπα και ξαφνικα λυθηκε η γλωσσα τους και μεσα σε ενα μηνα μιλουσαν κανονικα!!! Βεβαια πιστευω πως αν μεχρι το Σεπτεμβριο η κατασταση παραμενει ιδια θα πρεπει να απυθυνξθεις σε καποιον ειδικο λογοθεραπευτη γιατι ξερω επισης και μια περιπτωση ανιψιου μιας φιλης μου που το παιδακι δεν μιλαγε και ολο ελεγαν αστο θα μιλησει με αποτελεσμα το παιδακι να εχει καποιο προβλημα και λογο αδιαφοριας να του επιδεινωθει. Παντως και προβληματα λογου να υπαρχουν με ειδικη βοηθεια θεραπευονται πολυ ευκολα και δεν ειναι σοβαρα
Ο χρήστης katerina23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-07-08, 15:04   #7
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πιθανότατα να μην είναι τίποτα αλλά καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ΩΡΛ (η αδελφή μου μικρή δεν άκουγε καλά και οι γονείς μου το αντιλήφθηκαν αρκετά αργά γύρω στα 4+)
Ο χρήστης ROULITSA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-08, 12:49   #8
nektar

nektar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανδρέα, χαιρε.
Έχω διαβάσει πολλά στο διαδίκτυο λόγω της αλαλίας της ανηψούλας μου, η οποία στα 3,5 έτη έχει μόλις τώρα αρχίσει να λέει λεξούλες κατόπιν θεραπείας.
Δεν μου φαίνεται ανησΔυχητικό ό,τι περιγράφεις για το αγοράκι σου, μα δεν είναι σωστή στάση το "περίμενε και θα δεις", εφόσον δεν είμαστε ειδήμονες. Ψάξε στο δίκτυο για late talker, speech disorders, oral apraxia και τα σχετικά. Εγώ παρήγγειλα και ένα βιβλίο The late talker, που ήταν κάπως χρήσιμο.
Συμβουλή: να πας το παιδάκι σου στο Παιδοψυχιατρικό τμήμα του Νοσοκομείου Παίδων, που είναι Πανεπιστημιακό και έχουν εμπειρία τεράστια. Αυτοί θα κρίνουν αν χρειάζεται εξετάσεις, βοήθεια περαιτέρω από ειδικούς και λοιπά. Μην ανησυχείς ιδιαίτερα, αφού τα στάδια ανάπτυξης συγκεκριμένων δεξιοτήτων δεν είναι όμοια σε κάθε παιδάκι, αλλά μην επαναπαύεσαι κι όλας απολύτως. Το τέταρτο έτος είναι ο κατάλληλος χρόνος για να διερευνήσετε το θέμα.
Καλό καλοκαίρι!
Ο χρήστης nektar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-08, 17:52   #9
ΚώσταςΚ

ΚώσταςΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας,

και εμάς η κορούλα μας είναι 26 μηνων και λέει λίγες μόνο λέξεις, όπως μαμά, κακά, ένα-δύο-τία, γιαγιά, άτα, μαμ, άντε και 3-4 άλλες που μου διαφεύγουν τώρα. Ομως με εξαίρεση το άτα, μαμ και το γιαγιά, για τις υπόλοιπες δεν δείχνει να γνωρίζει τι σημαίνουν.
Το ένα,δύο,τία το έμαθε όταν εγω της το έλεγα για κάθε σκαλί που ανέβαινε η κατέβαινε. Μου φαίνεται όμως ότι τώρα το λέει για πολλά και διαφορετικά πράγματα, πχ όταν τσατίζεται ή όταν θέλει ένα αντικείμενο.

Μου φαίνεται περίεργο που δεν λέει π.χ. νερό ή γάλα, που το λέμε 100 φορές τη μέρα σπίτι. Εχω την εντύπωση ότι δεν θέλει να μιλήσει, παρόλο που της μιλάμε πολύ, την ενθαρρύνουμε (λεκτικά, αλλα και κάνοντας τον τόνο της φωνής μας πολυ γλυκό και ήπιο), και διαβάζουμε παραμύθια ή μελετάμε εικόνες μαζί.

Ωστόσο, καταλαβαίνει τα πάντα σχεδόν από όσα της λέμε, για πολλές δραστηριότητες εντός και εκτός σπιτιού π.χ. πάμε για μπάνιο, φέρε μου ένα παραμύθι, βγάλε τα παπούτσια σου, χτένισε με, φίλησε με και άλλα, στα οποία ανταποκρίνεται άλλα όχι λεκτικά.

Το σίγουρο λάθος που έχουμε κάνει, όπως προαναφέρθηκε, είναι ότι και εμείς της τα είχαμε πάντα όλα έτοιμα και στο πιάτο και ένας λόγος που δεν λέει αρκετά είναι ότι δεν υπήρχε μέχρι τώρα λόγος/ανάγκη να το κάνει.

φιλικά
Κ.
Ο χρήστης ΚώσταςΚ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-08, 09:13   #10
voula2

voula2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

anddreas πριν την παραπομπη σε λογοθεραπευτή, καλό είναι να το δει νευρολόγος (ή παιδοψυχίατρος στην χειρότερη περίπτωση) και να αξιολογήσει που οφείλεται η καθυστέρηση. Δεδομένου ότι πρόκειται για αγόρι (στα άρρενα παιδιά παίζουν πολλά σύνδρομα που σχετίζονται με την λειτουργία του του εγκεφάλου) και επειδή η ηλικία του είναι προχωρημένη για να δικαιολογεί τέτοια καθυστέρηση, καλό είναι να αναζητήσεις κάποια εκτίμηση ειδικού και αναλογως να προχωρήσετε.
Και επειδή όπως λες, πρόκειται για πρόωρο παιδί, η κρίση του ειδικού είναι δύο φορες χρήσιμη.
Αν επιλέξετε τελικά αυτήν την λύση, γράψε μας αν θες, τι έγινε τελικά.

Οσον αφορά την θέση "του τά χω όλα και αυτό φταίει" , νομίζω πως καταλαβαίνεις ότι από μόνο του δεν είναι αρκετό να εξηγήσει την κατάσταση, δεδομένου ότι όλοι μας τα έχουμε έτοιμα στο παιδί μας και όλα τα παιδιά τελικά μιλάνε. Μου κάνει εντύπωση πως η αντίληψη του "τεμπέλικου παιδιού" δεν έχει ακόμη εγκαταληφθεί από την εκπαίδευση, παρόλο που βαδίζουμε το έτος 2008

Βούλα
Ο χρήστης voula2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-08, 22:31   #11
ΔΩΡΟΥΛΑ

ΔΩΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αντρέα επειδή ο δικός μου είναι αρκετά πιο μικρός (δύο χρονών) αλλά όπως περιγράφεις τον δικό σου βρίσκω πολλά κοινά σημεία, όταν ήταν ήταν στα δύο έλεγε καμία λεξούλα; Εμάς δεν λέει καμία και δεν προσπαθεί καθόλου.Αντίθετα νευριάζει όταν έγω προσπαθώ να τον κάνω να μιλήσει και συνήθως φεύγει;Εμείς ελέγξαμε την ακοή του και θα τον δει και αναπτυξιολόγος στο τέλος του μήνα να δούμε τι θα μας πει. Πάντως είναι όπως λές σαν να ντρέπεται να μιλήσει αυτό μας δείχνει.
Ο χρήστης ΔΩΡΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-08, 09:00   #12
soso

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
soso ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ. ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΡΓΟΥΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ (ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ )...ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.... ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ "ΗΠΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΥΤΙΣΜΟΥ" . ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΟΥΤΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ όμως ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ.....
Ο χρήστης soso δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-09-08, 20:28   #13
Γιάννης Μαρινόπουλος
Πρώην Εθελοντ. Επιστημ. Συνεργάτης

Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Αθήνα
Γιάννης Μαρινόπουλος ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Γιάννης Μαρινόπουλος Send a message via Skype™ to Γιάννης Μαρινόπουλος
Προεπιλογή Λογοθεραπεία

Ο μέσος όρος των παιδιών λένε δισύλλαβες λεξούλες έως τα πρώτα τους γενέθλια. Η καθυστέρηση της ομιλίας έχει πολλά αίτια και καλό είναι να δείτε έναν ειδικό http://www.plasisworld.gr/
Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Ο χρήστης Γιάννης Μαρινόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-08, 20:38   #14
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Shmera μου λεγε γιατρος φιλη τετοια περιπτωση, ανιψιας της.......μεχρι τα τρια δεν ελεγε κουβεντα......την ετρεξαν σε γιατρους χωρις να βρουν κατι......

Σημερα 18 ετων ειναι μια κοπελα πανεξυνπνη με βαθμο 19,9, επαινους και πτυχια που δεν μαζευονται.......

Η συζητηση ηταν περι του θεματος πως τα παιδια που αργουν να εξελιχθουν ειναι συνηθως πολυ εξυπνα......

Αν δεν υπαρχει κατι παθολογικο μην αγχωνεστε.....
Παλιά 14-08-10, 23:51   #15
χαρα χ&β

Περιοχή: καλαματα
χαρα χ&β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σου αντρεα...απο την στιγμη που λεει λεξουλες και συνεγαζετε μαζι σας ..πιστευω πως δεν ειναι τιποτα σοβαρο...θα πανε ολα καλα ειμαι σιγουρη..μπορειτε ομως να το βοηθησετε το παιδακι σας..υπαρχει ενα πολυ καλο τμημα στο παιδων αγλαια κυριακου που βοηθαει στην εξελιξη του παιδιου.θα σασ πουνε πολυ χρισιμα πραγματα..εγω εκει πηγα τον γιο μου ..ειναι 3ων και δυστυχως δεν λεει καμια λεξουλα ουτε συνεννοουμαστε πολυ καλα...αλλα με βοηθησανε πολυ εκει και παμε πολυ καλυτερα ...πιστευω οτι αξιζει να πατε...ευχομαι ολα να πανε καλα.....
Ο χρήστης χαρα χ&β δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 00:27   #16
Μαρια.X

Το avatar του χρήστη Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Shmera μου λεγε γιατρος φιλη τετοια περιπτωση, ανιψιας της.......μεχρι τα τρια δεν ελεγε κουβεντα......την ετρεξαν σε γιατρους χωρις να βρουν κατι......

Σημερα 18 ετων ειναι μια κοπελα πανεξυνπνη με βαθμο 19,9, επαινους και πτυχια που δεν μαζευονται.......

Η συζητηση ηταν περι του θεματος πως τα παιδια που αργουν να εξελιχθουν ειναι συνηθως πολυ εξυπνα......

Αν δεν υπαρχει κατι παθολογικο μην αγχωνεστε.....

Πολυ ενθαρυντικα αυτα που γραφεις Βερα,εχω αγχωθει κι εγω μιας και εμεις λεμε μονο λεξεις,δηλ μπαλα,μαμ,μπαμπα,μαμα,μπανιο κλπ.
Μια συναδελφος μου μου λεει οτι ο γιος της 1μηνα μεγαλυτερος, της λεει ολοκληρες προτασεις και οσο να ναι επηρεαζομαι.
Εμενα αντιλαμβανεται τα παντα, αλλα για παραδειγμα, αν θελει να καθησω διπλα της, αντι να μου το πει, χτυπαει κανα δυο φορες το χερακι της εκει που θελει για να καθησω.
Ελπιζω να μιλησει συντομα να μου φυγει το βαρος.
Παλιά 15-08-10, 00:39   #17
agappula

agappula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κοριτσια δεν ειναι κακο να επισκεφτειται καποιον ειδικο για να σας πει τη γνωμη του.Κανονικα σε τετοια ηλικια ωπρεπει να εχει καποιο λεξιλογιο, να κανει και προτασεις.Εαν σε προβληματιζει πολυ που δεν μιλαει το παιδι κ το οικογενιακο σας περιγυρο, αλλα κ το ιδιο το παιδι νιωθει ασχημα που δεν τον καταλαβαινει κανεις συνηθως ξεσπαει μρε τροπο παρορμιτικο, επιθετικο κ γενικως ειναι νευρικο.Με μια σωστη λογοθεραπεια το παιδι αν( δεν υπαρχει καποιο οργανικο αιτιο ) μετα απο μερικους μηνες δουλειας θα ειναι τελειως διαφορετικο. Απο τη στιγμη μου εκρυνουν τα ασφαλιστικα ταμεια ΙΚΑ, ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ της λογοθεραπειες δεν θα εχεις καθολου μεγαλη οικονομικη επιβαρυνση. Για οτι αλλο θες ρωτα με
Ο χρήστης agappula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 00:42   #18
agappula

Προεπιλογή

εγκρινουν ηθελα να πω
Παλιά 15-08-10, 00:48   #19
agappula

Προεπιλογή

Επισης αυτο που λενε οι περισσοτερες μαμαδες ειναι να σου φερουν ατελειοτα παραδειγματα για την ιδια περιπτωση κ τελικα ολα λυθηκαν μονα τους.Αυτο μπορει να συμβει, αλλα απο την αλλη μπορειθ να σε αποπροσανατολιζουν γιατι το καθε παιδι εναι διαφορετικο κ το καθενα απο αυτα εχει τη δικια του προσωπικοτητα και χαρακτηρα.
Παλιά 15-08-10, 01:12   #20
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια.X Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενθαρυντικα αυτα που γραφεις Βερα,εχω αγχωθει κι εγω μιας και εμεις λεμε μονο λεξεις,δηλ μπαλα,μαμ,μπαμπα,μαμα,μπανιο κλπ.
Μια συναδελφος μου μου λεει οτι ο γιος της 1μηνα μεγαλυτερος, της λεει ολοκληρες προτασεις και οσο να ναι επηρεαζομαι.
Εμενα αντιλαμβανεται τα παντα, αλλα για παραδειγμα, αν θελει να καθησω διπλα της, αντι να μου το πει, χτυπαει κανα δυο φορες το χερακι της εκει που θελει για να καθησω.
Ελπιζω να μιλησει συντομα να μου φυγει το βαρος.
Μαρια, να μην αγχωνεσαι.

ο Αλέξανδρος μεχρι τα 2 παρα κατι ελεγε μονο ΜΠΑΜ. Στα 2 μπαμπα, μαμα, και κανα δυο λεξεις ακομα. Στα 2 και κατι ψιλα, ΞΑΦΝΙΚΑ αρχισε να κανει κανονικες προτασεις. Ολοσωστες γραμματικα και συντακτικα, σωστες αντωνυμιες, γενη, τα παντα. Στα 2.5 μιλαει σαν κι εμας, πολυ συνθετα
με παρομοιωσεις, υποθετικο λογο,σαν μεγαλο παιδι. Σημερα ειπε στη μπεμπα "ως εδω και μη παρεκει με τα κλαματα σου, ελεος!" δεν πιστευα στα αυτια μου! ειχε και εχει τρομερη αντιληψη αλλα δεν περιμενα τετοια "¨εκρηξη"¨στην ομλια ακριβως στα 2 του.. Συντομα κι εσεις, μην αγχωνεσαι καθολου!

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 13:02   #21
CHRISTIE M

Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
CHRISTIE M χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαρία Χ. καλημέρα.Μην ανησυχείς, ο γιος μου μέχρι 2+ δεν έλεγε κουβέντα!Καταλάβαινε τα πάντα και ανταποκρινόταν πλήρως σ'αυτά που του λέγαμε, όμως εγώ ανησυχούσα πολύ.Τον Σεπτέμβριο που πέρασε τον έστειλα παιδικό σε ηλικία 2 ετών και 5 μηνών.Το παιδί σιγά-σιγά άρχισε να λέει λεξούλες και να σχηματίζει απλές φράσεις, όπως μαμά έλα μέσα κλπ.Σε ηλικία 2 ετών και 9 μηνών, τον πήγα σε αναπτυξιολόγο στο Παίδων Πεντέλης, γιατί τον συνέκρινα με τον γιο της κολλητής μου , ο οποίος σε ηλικία 16 μηνών έλεγε μαμά γάλα!.Εκεί η γιατρός του έκανε κάποια τεστ και πήρε ιστορικό.Αποφάνθηκε πως γιος μου έχει φυσιολογική ψυχονοητική ανάπτυξη, απλά παρουσιάζει καθυστέρηση ομιλίας.Μας συνέστησε να συνεχίσουμε οπωσδήποτε τον παιδικό και να κάνουμε ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα.Πραγματικά το ακουόγραμμα έδειξε υγρό στο αυτί λόγω επαναλαμβανόμενων ωτίτιδων.Μετά από θεραπεία με αντιβίωση για το αυτί και πάροδο 6 μηνών, το παιδί μου είναι άλλο:μιλάει ακατάπαυστα, σχηματίζει φράσεις, λέει ιστορίες.Η άρθρωση του δεν είναι πολύ καλή, αλλά αυτό δεν με ανησυχεί, αν χρειαστεί λογοθεραπεία θα το δούμε.
Πάντως επειδή το έψαξα πάρα πολύ, θεωρώ πως ο γιος μου άργησε να μιλήσει γιατί δεν ήθελε.Κάλυπτα όλες τις ανάγκες του άμεσα και έτσι του επέτρεπα άθελα μου να συνεχίζει την παντομίμα.Μόλις βρέθηκε στο περιβάλλον του παιδικού που έπρεπε να διεκδικήσει αυτό που ήθελε, μίλησε.Σε συνδυασμό με το υγρό στο αυτί, άργησε να μιλήσει.Πάντως μόνο η γνώμη του ειδικού θα σε καθησυχάσει.
Στη διάθεση σου για ό,τι θέλεις.
Ο χρήστης CHRISTIE M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 13:49   #22
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eve Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια, να μην αγχωνεσαι.

ο Αλέξανδρος μεχρι τα 2 παρα κατι ελεγε μονο ΜΠΑΜ. Στα 2 μπαμπα, μαμα, και κανα δυο λεξεις ακομα. Στα 2 και κατι ψιλα, ΞΑΦΝΙΚΑ αρχισε να κανει κανονικες προτασεις. Ολοσωστες γραμματικα και συντακτικα, σωστες αντωνυμιες, γενη, τα παντα. Στα 2.5 μιλαει σαν κι εμας, πολυ συνθετα
με παρομοιωσεις, υποθετικο λογο,σαν μεγαλο παιδι. Σημερα ειπε στη μπεμπα "ως εδω και μη παρεκει με τα κλαματα σου, ελεος!" δεν πιστευα στα αυτια μου! ειχε και εχει τρομερη αντιληψη αλλα δεν περιμενα τετοια "¨εκρηξη"¨στην ομλια ακριβως στα 2 του.. Συντομα κι εσεις, μην αγχωνεσαι καθολου!

Σ'ευχαριστω για την απαντηση,μου εφτιαξες την διαθεση,παιρνω κουραγιο απο τα παραδειγματα σας κοριτσια να στε καλα μεσα απο την καρδια μου.

Καλα ο γιος σου δεν υπαρχει,τι κουβεντες ειναι αυτες???
Δεν παιζεται,να σου ζησουν τα παιδακια σου και να τα δεις οπως επιθυμεις!!
Παλιά 15-08-10, 13:49   #23
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κ ο δικος μου μεχρι 2 χρονων κ 4 μηνων ελεγε μαμα μπαμπα κ 2-3 αλλες 2συλλαβες,εχει 2 μηνες που τα ειπε ολα αποτομα!ολες τις λεξεις τις λεει πλεον!οκ δε τις λεει ολες πεντακαθαρα.πχ την κουκουβαγια την λεει ''κουκουκαγια'' !
κ εγω τον πηγα κ σε λογοθεραπεια μου ειπαν οτι δε χρειαζεται.εκανε κ ακοογραμματα κ ολα βγηκαν φυσιολογικα!γενικως να ξερεις οτι τα αγορακια αργουν πιο πολυ απο τα κοριτσια.με εξαιρεσεις βεβαια!η κορη μου 2,5 ετων μετρουσε ως το 10 ελληνικα αγγλικα γερμανικα κ ελεγε την ελληνικη ΑΒ .στα 2,5 ειχε αρχισει να μιλαει τα πρωτα γερμανικα.τα ελληνικα εννοειται τα μιλουσε ολα κανονικα εκτος απο το ''Ρ'',δηλαδη στο σταδιο που βρισκεται τωρα ο μικρος ηταν η μεγαλη στα 2 κ οχι στα 2,5.η μεγαλη αρχισε να μιλαει με προτασεις ομως απο 19 μηνων ενω ο μικρος απο 26.θα μιλησει αποτομα μην ανυσηχεις.απο κει που δε το περιμενεις μεσα σε 2 μηνες θα πηγαινει ροδανι η γλωσσα!
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 13:56   #24
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο CHRISTIE M Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως επειδή το έψαξα πάρα πολύ, θεωρώ πως ο γιος μου άργησε να μιλήσει γιατί δεν ήθελε.Κάλυπτα όλες τις ανάγκες του άμεσα και έτσι του επέτρεπα άθελα μου να συνεχίζει την παντομίμα.Μόλις βρέθηκε στο περιβάλλον του παιδικού που έπρεπε να διεκδικήσει αυτό που ήθελε, μίλησε.Σε συνδυασμό με το υγρό στο αυτί, άργησε να μιλήσει.Πάντως μόνο η γνώμη του ειδικού θα σε καθησυχάσει.
Στη διάθεση σου για ό,τι θέλεις.

Και γω εχω αυτη την εντυπωση οτι δεν θελει να μιλησει η δικια μου,εχει βολευτει γιατι την καταλαβαινουμε,''γινεται η δουλεια της'' οποτε συνεχιζει την παντομιμα.
Παιδικο θα παμε τουχρονου το Σεπτεμβρη τωρα την βλεπει η γιαγια οταν λειπω και εχει ''μαλλιασει'' η γλωσσα της να της μιλαει.
Ο αντρας μου απ'οτι μου λεει η πεθερα αργησε να μιλησει σε αντιθεση με μενα,το μωρο στο χαρακτηρα απ'οτι λενε και τα πεθερικα ειναι καρμπον ο αντρας μου,λετε να ειναι κληρονομικο και αυτο????? (που αργει να μιλησει?)
Κριστυ σ'ευχαριστω κοριτσι μου για την απαντηση σου,να χαιρεσαι το αντρακι σου να σου ζησει και να τον καμαρωνεις!
Παλιά 15-08-10, 14:01   #25
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μακαρι βρε Δημητρα απο το στομα σου....
Τα παιδακια σου ειναι πολυ χαριτωμενα,ειδικα η κορη με το μακρυ μαλλι,θεα!!!!
Με το καλο να υποδεχτεις και το τριτο σου μωρακι,με εναν πολυ ευκολο τοκετο!!!
Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!
(θελω κι εγω πολλα παιδακια......ζηλευω λιγακιιιιιιιι!!!!!!!)
Παλιά 15-08-10, 14:04   #26
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια.X Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακαρι βρε Δημητρα απο το στομα σου....
Τα παιδακια σου ειναι πολυ χαριτωμενα,ειδικα η κορη με το μακρυ μαλλι,θεα!!!!
Με το καλο να υποδεχτεις και το τριτο σου μωρακι,με εναν πολυ ευκολο τοκετο!!!
Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!
(θελω κι εγω πολλα παιδακια......ζηλευω λιγακιιιιιιιι!!!!!!!)
σε ευχαριστω κοπελα μου,α ναι με τα μαλλια της η κορη μου εχει μια ψυχωση τα εχει φτασει πιο κατω απο τον ποπο της
σε ευχαριστω για τις ευχες!σου ευχομαι κ σενα να κανεις κ αλλα ζουζουνια αφου το θες!
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 14:13   #27
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω κοπελα μου,α ναι με τα μαλλια της η κορη μου εχει μια ψυχωση τα εχει φτασει πιο κατω απο τον ποπο της

Λατρευω τα μακρια μαλλια,μεχρι τα 26 ειχα κι εγω μετα τα εκοψα.
Μπραβο μην της τα κοψεις.
Σ'ευχαριστω για την ευχη θα ηθελα κι εγω 3 παιδακια,μακαρι να μου στειλει κι εμενα ο θεουλης αλλα δυο!!
Παλιά 16-08-10, 00:29   #28
marynip

Περιοχή: βοιωτία
marynip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andrreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γιος μου ειναι 3,5 χρονων και δεν μιλαει.Μας εχει πει κατα καιρους διαφορες λεξεις καθαρες τις οποιες δεν τις επαναλαμβανει, εχει τρομερη αντιληψη ειναι πανεξυπνος αλλα σαν να ντρεπετε, σαν να αμυνετε να μιλησει.Καταλαβενει οτι του λεμε ολες τις ενοιες των εντολων, των παιχνιδιων λεει παππου γιαγια μαμα μπαμπα ντουζ νερο φως κοτα τσισα κακα τα περισοτερα γραμματα μερικα νουμερα κ.α. αλλα δεν κανει προτασεις. Χορευει γελαει παρα πολυ μετα αστεια μας, κανει τσισα μονος του, δεν τον ζορισαμε ποτε να ζητηση κατι του τα ειχαμε ολα ετοιμα στην ωρα τους.Ειναι οκταμηνιτης με κανονικη αναπτηξη δραστηριος παρα πολυ τακτικος με τα πραγματα του, μαζευει τα παιχνιδια του πριν παει για υπνο.Παει παιδικο σταθμο εδω και 3 μηνες και λει τα ονοματα των φιλων του.Αν καποιος μπορει να μας πει την γνωμη του θα θελαμε να των ακουσουμε.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις ραντεβού στο Παίδων να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό γιατί το παιδάκι είναι τρισήμισυ ετών.Μπορεί να χρειάζεται βοήθεια μπορεί και όχι...δεν είναι λογική το μην ανησυχείς θα στρώσει...
Ο χρήστης marynip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 00:38   #29
marynip

Περιοχή: βοιωτία
marynip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δίνω ένα παράδειγμα...στην πολυκατοικία μας μένει ένα ζευγάρι με το δυόμισυ ετών κοριτσάκι τους.Το παιδί δε λέει ούτε μαμά ακόμη.Εντωμεταξύ οι γονείς του το έχουν πολύ καταπιεσμένο...δεν τολμάει να κάνει καμία αταξία σαν παιδί και έχω ακούσει τακτικά φασαρίες με υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς προς το παιδί...ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΛΟΙΠΟΝ που το παιδί δε μιλάει?Πιστεύω ότι με τη συμπεριφορά τους δημιούργησαν κάποιου είδους στρές στο παιδί...σίγουρα αυτό από μόνο του δεν φτιάχνει.Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι όταν κάτι μας προβληματίζει πρέπει να το ψάχνουμε χωρίς να αναφέρομαι συγκεκριμένα στην υπόθεση της andrea.
Ο χρήστης marynip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 09:33   #30
kanella

kanella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια κι εμένα ο μικρός μου δεν μιλάει, πολύ λίγες λέξεις λέει και με έχει αγχώσει.
Μαρία Χ έχει ακριβώς την ίδια ηλικία με την κορούλα σου και δεν δείχνει καμία διάθεση να μιλήσει, ενω το βλέπω οτι καταλαβαίνει ο,τι λέμε και μπορούμε να συνεννοηθούμε (πήγαινε εκεί, φέρε μου αυτό, πάμε για μπάνιο κλπ) αλλά πιο πολύ με στεναχωρεί οτι δεν θέλει να μάθει, όταν του λεω να μάθουμε λεξούλες, του δίνω βιβλιαράκια κλπ εκνευρίζεται και φωνάζει, μετά απο λίγο εκνευρίζεται και φεύγει.
ειδικά οταν αναπόφευκτα τον συγκρίνω με τον 3χρονο ανηψάκο μου που μίλησε πολύ νωρίς και τώρα πλέον κάνουμε συζητήσεις κανονικά και όλο θέλει να μαθαίνει νέες λεξούλες και να μιλάμε και στα αγγλικά....
παίρνω κουράγιο απο αυτά που διαβάζω και ευελπιστώ οταν θα πάει παιδικό τον Σεπτέμβρη να "λυθεί" η γλώσσα του

Ο χρήστης kanella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 23:58   #31
lkyriakidou

lkyriakidou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια, η μικρη μου ειναι 2,4 ετων και μιλαει κανονικα πια.θα μεταφερω ομως μια συμβουλη που μου δινουν οι πιο εμπειρες επειδη η μικρη δεν κοιμαται μονη της το βραδυ...πρεπει να μαθει να μιλαει και ολα τα παιδια δεν μαθαινουν με τον ιδιο τροπο.
οι αναπτυξιολογοι αποκλειουν τις παθολογικες καταστασεις και οι λογοθεραπευτες τα βοηθουν να μιλησουν σε εβδομαδες!!! το εχω δει να γινεται.γιατι να περιμενεις?
Ο χρήστης lkyriakidou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές