Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ


ΠΓ

Recommended Posts

Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιες από εσάς πηγαίνει και κάνει τα εμβόλια στο ΙΚΑ. Συγκεκριμένα εμείς πάμε στον παιδίατρο του ΙΚΑ που έχει και εξωτερικό ιατρείο αν χρειαστεί και κάνουμε τα εμβόλια στο Κέντρο Μητέρας και Παιδιού, μια και τώρα πλέον είναι με ραντεβού και δεν χρειάζεται να περιμένουμε. Εαν κάποιος από εσάς ακολουθεί παρόμοια τακτική μπορεί να μου πει τι κάνει σε σχέση με τα προαιρετικά εμβόλια; Επίσης το PREVAR δεν είναι υποχρεωτικό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμας η πρωτη παιδιατρος (αλλαξαμε 4)ηταν στο ικα και μας ειχε γραψει το prevenar να το κανει 2 ετων -παροτι ολα γινοντουσαν στο σπιτι ιδιωτικα.Μετα το πρωτο εμβολιο αλλαξαμε παιδιατρο -για αλλους λογους-.Κατα τη γνωμη της λοιπον και εκεινης και της επομενης που πλεον αραξαμε και της εχω απολυτη εμπιστοσυνη πρεπει να γινετε το εμβολιο αυτο σε 3 δοσεις με πρωτη δοση σε ηλικια 2 μηνων.Απλα το εμβολιο αυτο στοιχίζει 80 ευρω οποτε καταλαβαινεις πως το ικα δεν θα το παρεχει ποτε μ αυτο τον τροπο.....1 δοση 2 ετων και ξεμπερδεψαμε....

S957.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ, το μόνο που ξέρω ότι υπήρχε σαν πρόβλημα (δε ξερω τώρα) ήταν με τα πολυδύναμα εμβόλια που δεν τα παρείχαν, με αποτέλεσμα ενώ το κάθε παιδάκι με ένα τσίμπημα θα ξεμπέρδευε, έτρωγε 2 και 3 και 4...

Το Prevenar έχει ενταχθεί κανονικά στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού. Για αυτό και πλέον χορηγείται δωρεάν (εφόσον είναι γραμμένο σε βιβλιάριο δηλαδή, μηδενική συμμετοχή). Οπότε το πρόβλημα που πολύ σωστά έθιξε η petula δεν υπάρχει πλέον, ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε να υπάρχει. Σου παραθέτω ένα πολύ χρήσιμο link στο οποίο βάζοντας την ημερομηνία γέννησης του παιδιού σου, βλέπεις τί εμβόλιο πρέπει να κάνει πότε. Έχει ορισμένες διαφορές με το δικό μας πρόγραμμα αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σε βοηθήσω με τις διαφορές.

 

http://www2a.cdc.gov/nip/kidstuff/newscheduler_le/

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή αυτό το θέμα με ενδιαφέρει πολύ, εσάς σας κάναν στη γέννηση εμβόλιο για Ηπατίτιδα Β ? όπως προβλέπεται ???? απο το πλάνο των εμβολίων του Εθνικού Συστήματος Υγείας ????

Οσον αφορα το ΙΚΑ, μάλλον μόνο αλλοδαποί το χρησιμοποιούν.....και έχω εκνευριστεί σφόδρα... γιατί πληρώνουμε ως μ*****ς και τελικά δεν μπορούμε να γλυτώσουμε ούτε τα εμβόλια!

Η παιδίατρος που είδε το μωρό μου 2 φορές - ιδιωτικά- απο τότε που ήρθαμε σπίτι ενώ είναι του ΙΚΑ.... είπε οτι για τα εμβόλια πρέπει να τον βλέπει ιδιωτικά και όχι μέσω ΙΚΑ!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!

Εμείς μένουμε Ραφήνα, αυτή δέχεται στο ΙΚΑ ΣΠΑΤΩΝ, της είπα λοιπόν οτι με το ΙΚΑ έχουμε δικαίωμα να μας βλέπει και αυτή είπε οτι πρέπει να βρούμε παιδίατρο στη Ραφήνα. Τι την νοιάζει αυτή αν εγώ πηγαίνω στο γραφείο της στη Λούτσα????? Αυτή οδηγεί? Τέλος πάντων.

Ξέρει κανείς αν τα εμβόλια στο ΙΚΑ τα κάνουν παιδίατροι ήηηη νοσοκόμες?

:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Maroula, το θέμα δεν είναι ποιός πατάει τη σύριγγα! Το θέμα είναι να το κάνει σωστά και το ΛΙΓΟΤΕΡΟ υπό την επίβλεψη του παιδιάτρου.

 

Το εμβόλιο της ηπατίτιδας δε γίνεται στη γέννηση στην Ελλάδα, αλλά εναπόκειται στη βούληση του παιδιάτρου. Στη γέννηση γίνεται μόνο όταν η μητέρα είναι φορέας. Η γνώμη μου είναι να γίνεται νωρίς. Ειδικά σε παιδάκια που γρήγορα θα "εκτεθούν" σε συνθήκες συγχρωτισμού (βλέπε παιδικό σταθμό) με παιδάκια αμφιβόλου εμβολιαστικού προφίλ. Εγώ για παράδειγμα το έκανα στους 2 μήνες στη δικιά μου, παρέα με τα άλλα.(Το παιδί, εκτός από την προφύλαξη, γλιτώνει και τσιμπήματα!).

 

Τις άλλες αθλιότητες που διαβάζω για τα εμβόλια που γράφεις ιδιωτικά και μη ιδιωτικά... ΣΥΓΓΝΩΜΗ (είμαι και συνάδελφος) αλλά είναι το λιγότερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος που είδε το μωρό μου 2 φορές - ιδιωτικά- απο τότε που ήρθαμε σπίτι ενώ είναι του ΙΚΑ.... είπε οτι για τα εμβόλια πρέπει να τον βλέπει ιδιωτικά και όχι μέσω ΙΚΑ!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!

Εμείς μένουμε Ραφήνα, αυτή δέχεται στο ΙΚΑ ΣΠΑΤΩΝ, της είπα λοιπόν οτι με το ΙΚΑ έχουμε δικαίωμα να μας βλέπει και αυτή είπε οτι πρέπει να βρούμε παιδίατρο στη Ραφήνα. Τι την νοιάζει αυτή αν εγώ πηγαίνω στο γραφείο της στη Λούτσα????? Αυτή οδηγεί? Τέλος πάντων.

Ξέρει κανείς αν τα εμβόλια στο ΙΚΑ τα κάνουν παιδίατροι ήηηη νοσοκόμες?

:oops::oops:

 

Μάλλον πέσατε σε άτομο που θέλει να σας εκμεταλλευθεί... Εμάς ο δικός μας παιδίατρος εκτος από το ιδιωτικό ιατρέιο του είναι και διευθυντής στο ΙΚΑ και παντα τα εμβολία και μας τα γράφει στο βιβλιάριο και μας τα κάνει στο ΙΚΑ χωρίς επιβάρυνση αν και θα μπορούσε να μας τα κανει στο ιατρείο πληρωτικα... Μας εξυπηρετεί όσο μπορεί ο άνθρωπος...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της ηπατίτιδας δε γίνεται στη γέννηση στην Ελλάδα, αλλά εναπόκειται στη βούληση του παιδιάτρου. Στη γέννηση γίνεται μόνο όταν η μητέρα είναι φορέας. quote]

 

:shock: Ευχαριστώ για την ενημέρωση patousaki.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ patousaki και petula για τις πληροφορίες. Πολύ ενδιαφέρον το σιτε για τις ημερομηνίες των εμβολίων, αν και αγχώθηκα κάπως γιατί εμείς δεν τις εφαρμόζουμε επακριβώς.

 

Πάντως το ότι κάποιοι θεωρούν ότι όσοι πάνε στο ΙΚΑ είναι κατώτεροι και θεωρούν κατώτερους τους αλλοδαπούς προσωπικά με θίγει και με ενοχλεί.

Τέλος πάντων το θέμα δεν είναι αυτό και επίσης ο καθένας κάνει ότι θέλει και ότι τον εξυπηρετεί.

 

Πάντως όποιος από εσάς πάει στο ΙΚΑ ή στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού τι κάνει με τα προαιρετικά εμβόλια που αναφέρονται στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού;

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ξεκινησα στο ΙΚΑ τα εμβολια αλλα επειδη του ΠΝΕΥΜΟΝΙΟΚΟΚΟΥ

ΚΑΙ ΜΗΝΗΓΓΕΙΤΙΔΙΟΚΟΚΟΥ το ιδρυμα ΜΑΝΑΣ και ΠΑΙΔΟΥ της περιοχης μου τουλαχιστον,τα ξεκιναει στους 6 μηνες,και θεωρω οτι ειναι πολυ αργα

αυτα τα 2 τα ξεκινησα στον ιδιωτικο μας παιδιατρο.

τωρα αν θα μου δημιουργησουν προβλημα στο ικα οταν θα παω για τα επαναληπτικα αυτο ειναι αλλο θεμα και θα σας πω οταν θα παω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ιδιωτική γιατρός μου έγραψε σε ένα χαρτί όλα τα εμβόλια που πρέπει να κάνει το πρώτο έτος. Με αυτό θα πάω στο Κέντρο Μάνας Παιδιού και θα προσπαθήσω να μου τα γράψουν. Θα σας πω νέα

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήρα για ραντεβού στο 184 στο Κέντρο Μάνας Παιδιού για να κάνω τα πρώτα εμβόλια... Μου είπαν 8 Αυγούστου γιατί η παιδίατρος έχει άδεια από τις 26 του μηνός και πριν είναι κλεισμένη.

 

Τελικά πήρα απευθείας στο Κέντρο Μάνας Παιδιού και συμφώνησε μάλλον η ίδια να κάνει το ένα εμβόλιο στις 22 Ιουλίου και να τη δει νωρίς το πρωί.

 

Αλλιώς θα έπρεπε να το κάνω ιδιωτικά... Βέβαια το δεύτερο, της γαστρεντερίτιδας, είναι το μόνο που δεν καλύπτει το ΙΚΑ. Θα ρωτήσω αύριο αν μπορώ να το αγοράσω από το φαρμακείο και να το πάω να το κάνει μαζί.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράσω και το άλλο εγώ και να τους το πάω. Ξέρετε;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν προκειται να κανετε τα πρωτα εμβολια του παιδιου ειναι στανταρ αυτα που κανουν στην αρχη και οχι δεν πληρωνεις τιποτα ουτε και αγοραζεις.

εγω τα πρωτα δεν εδωσα τιποτα στο μανας και παιδιου απλα της γαστρεντεριτιδας δεν το χορηγει το ικα δωρεαν και αν θες πρεπει να το αγορασεις και να πας να στο κανουν απλα δεν ξερω κι αυτη η παιδιατρος του ικα αν θα δεχτει να το κανετε πριν της μιλησεις για αυτο.

γενικως εχουν ενα στυλακι αυτοι οι παιδιατροι οτι μας εξυπηρετουν κι οχι οτι ειναι υποχρεωμενοι να εμβολιασουν τα παιδακια μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όλα καλά. Πήρα και το Rotateq από το φαρμακείο και της το 'δωσαν (όχι οτι ήταν δύσκολο να το δώσει κανείς μόνος του, το ανοίγεις και το πίνει). Της άρεσε πολύ της μικρής το συγκεκριμένο.

 

Μετά βέβαια την τρυπήσανε δύο φορές μία για το πενταπλό (Pentavac) και μία για την ηπατίτιδα Β και έβαλε τα κλάματα (μαζί και εγώ). :oops:

 

Την εξέτασε η παιδίατρος όσο αφορά τα αντανακλαστικά (περπάτημα, δαρβίνειο) και τη γενικότερη εικόνα, και ύστερα οι κοπέλες (δεν ξέρω τί ιδιότητα έχουν) τη ζύγισαν, τη μέτρησαν (μήκος, περίμετρος κεφαλής) και της έκαναν τα εμβόλια στα δύο μπουτάκια (είχε βολευτεί στην αγκαλιά μου η μικρή και η μία κοπέλα πρότεινε να τα κάνουν εκεί).

 

Ο χώρος στο ΙΚΑ Ν. Ερυθραίας ήταν πολύ προσεγμένος, με διακόσμηση παιδικού σταθμού, καθαρός και η παιδίατρος μια χαρά. Επειδή της Ηπατίτιδας δεν μου το είχε γράψει η άλλη μου παιδίατρος παρά αργότερα και είχα τις αμφιβολίες μου ρώτησα αν μπορούσα να μην το κάνω. Δεν συμφώνησαν όμως γιατί ακολουθούν συγκεκριμένο "σχήμα" για τα εμβόλια. Μου έγραψαν στο βιβλιάριο πότε πρέπει να κάνω τα επόμενα και θα προχωρήσω έτσι.

 

Η μικρή μου δεν έχει ούτε πυρετό, ούτε ανησυχία, ούτε υπνηλία και είναι σα να μη τρέχει τίποτα. Μετά από 2 λεπτά που έκλαψε το ξέχασε.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια και αγόρια...

ποιά/ποιός μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για τα εμβόλια; Ο μικρός μου σύντομα γίνετε 2 μηνών κι ο παιδίατρός μας μας είπε να πάμε στο κέντρο μητέρας και παιδιού (αν θυμάμαι καλά) κι εκεί δεν θα πληρώνω τίποτε για τα εμβόλια. Ισχύει κάτι τέτοιο;;; Δώστε σας παρακαλώ τα φώτα σας :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει, κι εμεις εκει τα εχουμε κανει ολα τα εμβολια μας και δεν πληρώνουμε εκτος απο καποια ακριβα στα οποια πληρώσαμε μια μικρη συμμετοχη... Βρες στην περιοχη σου που εχει και πηγαινε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

μου είπε ο γιατρός μου την οδό βέβαια μόνο κι εγώ τώρα που να ψάξω να το βρω;;;

Σε τηλ. κατάλογο θα υπάρχει; Πρέπει να πάρω τηλ να κλείσω ραντεβού για να μην περιμένω πολύ ώρα με το μικρούλη...γιατι έχω κι έναν γκρινιάρη που θα ξεσηκώσει τα πάντα εκεί :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξαναρωτας μηπως μπορει να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες?? Αν δεν ξερει παρε και τις πληροφοριες ή ρωτα στο ΙΚΑ, αυτοι θα ξερουν...

 

Δυστυχως μενω Αθηνα και δεν μπορω να σε βοηθησω :oops:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες...

ίσως βρεθεί κάποια κοπέλα από Θεσσαλονίκη να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες :?::?::?:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ο γιατρός μου την οδό βέβαια μόνο κι εγώ τώρα που να ψάξω να το βρω;;;

Σε τηλ. κατάλογο θα υπάρχει; Πρέπει να πάρω τηλ να κλείσω ραντεβού για να μην περιμένω πολύ ώρα με το μικρούλη...γιατι έχω κι έναν γκρινιάρη που θα ξεσηκώσει τα πάντα εκεί :lol:

 

Γιατί δεν παίρνεις στο 184; Εκεί θα σου πουν και πού ανήκεις. Εγώ, παρόλο που μια περιοχή ήταν πιο κοντά δεν μπορούσα να πάω γιατί ο δήμος μου ανήκει αλλού. ή πάρε σ'αυτά τα 118... να ρωτήσεις για το ΙΚΑ το συγκεκριμένο;

 

Η patousaki λέει πως δεν πληρώνουμε κανένα από αυτά που μου έγραψε και εμένα ιδιωτική παιδίατρος. Κάπου υπάρχει το θέμα εμβολίων. Μόνο το Rotateq για τη γαστρεντερίτιδα. (55 Χ 3 φορές)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

μου είπε ο γιατρός μου την οδό βέβαια μόνο κι εγώ τώρα που να ψάξω να το βρω;;;

Σε τηλ. κατάλογο θα υπάρχει; Πρέπει να πάρω τηλ να κλείσω ραντεβού για να μην περιμένω πολύ ώρα με το μικρούλη...γιατι έχω κι έναν γκρινιάρη που θα ξεσηκώσει τα πάντα εκεί :lol:

 

Γιατί δεν παίρνεις στο 184; Εκεί θα σου πουν και πού ανήκεις. Εγώ, παρόλο που μια περιοχή ήταν πιο κοντά δεν μπορούσα να πάω γιατί ο δήμος μου ανήκει αλλού. ή πάρε σ'αυτά τα 118... να ρωτήσεις για το ΙΚΑ το συγκεκριμένο;

 

Η patousaki λέει πως δεν πληρώνουμε κανένα από αυτά που μου έγραψε και εμένα ιδιωτική παιδίατρος. Κάπου υπάρχει το θέμα εμβολίων. Μόνο το Rotateq για τη γαστρεντερίτιδα. (55 Χ 3 φορές)

 

Πάρε για ραντεβού οπωσδήποτε. Μπορεί να έχει άδεια η/ο παιδίατρος! Εμένα μου είπε οτι θέλουν και ένα μήνα πριν να κλείσεις ραντεβού.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά τηλ. στο 184 όπως με συβούλεψε η φίλη μας sunsun (ευχαριστώ! ) και μου είπα καθημερινά από της 8.30 μέχρι της 12 δυστυχώς όμως χωρίς ραντεβού και με σειρά προτεραιότητας...ΕΛΕΟΣ! Όταν ρώτησα αν έχει πολύ κόσμο μου λέει ναι πάρα πολύ...να είστε εδώ λέει κατά της 9 για να τελειώσετε! :evil::evil::evil::evil::evil::mad::mad::mad::mad:

Ελλάς το μεγαλείο σου :!::!::!:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

πόσο πιο νωρίς;;; Από το πρωί στήνονται εκεί μου είπε η ηλίθεια στο τηλ...

μπα...θα κάνω άλλη μέθοδο...θα πηγαίνω να μου τα γράφει ο παιδίατρος του ΙΚΑ και θα τον φωνάζω μετά στο σπίτι να μου τα κάνει! Σιγά να μην στηθώ με το νεογέννητο με τις ώρες στην ουρά εκεί μέσα στα μικρόβια :?:?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...