Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΚΑΤΑ


Recommended Posts

ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΑ ΠΑΝΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ (5 ΜΗΝΩΝ) ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΚΟΚΚΙΝΟ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΤΟΥ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 12 ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΔΕΚΑΤΑ (37,7). ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΩΣΗ? ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΝΑΧΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΥΡΕΤΟ.

 

ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ. ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΟΠΩΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο, περαστικά σας όμως...

 

Μια φορά μόνο ήταν τα ούρα κίτρινα (είανι άχρωμα εντελώς κανονικά) ρώτησα τον παιδίατρο και είπε συμβαίνει και δεν είανι ανησυχητικό, είανι όντως όταν έχει πάρει κάπως πιο λίγα υγρά και κατα συνέπεια είναι πιο συμπυκνωμένα τα ούρα...

 

Επικοινώνησε ξανά με τον γιατρό...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κρυσταλλους μου εκανε κι εμενα πιο μικρη η μελινα .οταν ιδρωνε πολυ κ δεν επινε νερο

Το είχε πάθει και μένα ο μικρός μου πέρισυ το καλοκαίρι και του έκανα εξέταση ούρων γιατί νόμιζα οτι ήταν αίμα.'Ηταν 7-8 μηνών.Μόλις άρχισα να του δίνω περισσότερο νερό δεν το ξανάπαθε.

Η εξέταση έδειξε νομίζω κρυστάλους ή κάτι σχετικό δεν θυμάμαι ακριβώς πως λεγόταν. Μην ανυσηχείς δεν είναι τίποτα, είναι σίγουρο μου το είπε και η παιδίατρος.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Η Αγλαια καπου ειχε γραψει οτι αν ενα μωρο εχει τετοιο χρωμα στα ουρα σημαινει οτι δεν τρεφεται επαρκως...οποτε μαλλον θελει παρα πανω υγρα!

Υποθεση κανω.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το αν τρέφεται επαρκώς ή όχι το μωρό αλλά απο΄το νερό που πίνει.Εμένα έτρωγε (θήλαζε) πολύ συχνά σχεδόν κάθε δυο ώρες, και γι΄αυτό δεν έπινε νερό.Το χρώμα αυτό στα ούρα γίνεται επειδή δεν πίνει αρκετό νερό.΄ετσι τουλάχιστον μου είπε η παδίατρος και το είδα κι εγώ. Δίνοντάς του περισσότερο νερό δεν ξανάδα ροζ πάνες.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το αν τρέφεται επαρκώς ή όχι το μωρό αλλά απο΄το νερό που πίνει.Εμένα έτρωγε (θήλαζε) πολύ συχνά σχεδόν κάθε δυο ώρες, και γι΄αυτό δεν έπινε νερό.Το χρώμα αυτό στα ούρα γίνεται επειδή δεν πίνει αρκετό νερό.΄ετσι τουλάχιστον μου είπε η παδίατρος και το είδα κι εγώ. Δίνοντάς του περισσότερο νερό δεν ξανάδα ροζ πάνες.

Ναι αλλα αν μιλαμε για μωρο μικροτερο των 6 μηνων που θηλαζει αποκλειστικα και δεν πινει νερο?Τοτε δεν σημαινει οτι χρειαζεται κι αλλο γαλα-θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Αγλαια καπου ειχε γραψει οτι αν ενα μωρο εχει τετοιο χρωμα στα ουρα σημαινει οτι δεν τρεφεται επαρκως...οποτε μαλλον θελει παρα πανω υγρα!

Υποθεση κανω.....

 

Η πρώτη ένδειξη είναι το σκούρο χρώμα στα ούρα (κανονικά είναι ανοιχτόχρωμα), τα άλατα που μοιάζουν με σκόνη κεραμιδιού είναι σαφής ένδειξη ότι το μωρό δεν παίρνει αρκετά υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι είναι 5 μηνών, και μπορεί και πρέπει να πιει νερό.

Κάνει και πολλή ζέστη και ιδρώνει γι΄αυτό.

Μωρο που θηλαζει αποκλειστικα(γενικως,οχι το συγκεκριμενο που εμφανισε χρωμα στα ουρα) δεν νομιζω οτι πρέπει να πιει νερο...... :?

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που θηλάζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δεν χρειάζεται να πιουν σταγόνα νερό.

 

 

Αν διψάνε αυξάνουν τους θηλασμούς.

 

Από τους 6 μήνες και μετά συνήθως εισάγωνται και άλλες τροφές και για αυτό τον λόγο μπορούν να πίνουν νερό.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρο που θηλαζει αποκλειστικα(γενικως,οχι το συγκεκριμενο που εμφανισε χρωμα στα ουρα) δεν νομιζω οτι πρέπει να πιει νερο...... :?

 

Kαι το συγκεκριμένο μωρό που εμφάνισε αυτό το χρώμα στα ούρα δεν πρέπει να πιει νερό αλλά γάλα. Γάλα του λείπει. Αν δεν φτάνει το μητρικό τότε θα πιει συμπλήρωμα. Αν έχει σημάδια αφυδάτωσης και η πρόσληψη βάρους δεν θα είναι ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως δεν μιλούσα για αφυδάτωση αλλά για το πορτοκαλί χρώμα στην πάνα.Μου συνέβει ακριβώς το ίδιο, έκανα εξέταση ούρων στο μωρό και η παιδίατρος μου είπε να του δίνω περισσότερο νερό. Όταν το έκανα τα ούρα ήταν εντάξυ.

Εγώ θήλαζα και μάλιστα πολύ συχνά.Το μωρό ήταν περισσότερα κιλά από το κανονικό και μάλιστα όλοι μου έλεγαν τι το ταίζω και παίρνει κιλά.

Τώρα που είναι 18 μηνών και συνεχίζω να το θηλάζω έχει κανονικό βάρος, δηλ. δεν είναι υπερβαρο. Άσχετο βέβαια αυτό που θα πω αλλά κάπου είχα διαβάσει οτι τα κιλά που παίρνουν τα μωρά με το θηλασμό όταν μεγαλώσουν γίνονται μύες και κόκαλα ενώ τα κιλά που παίρνουν απο το ξένο γάλα γίνονται λίπος. (αυτό για να καταλάβουμε ακόμα περισσότερο το πόσο καλό κάνει ο θηλασμός στο μωρό μας.)

Μήπως άλλαξα λίγο το θέμα.......?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στην πάνα ήταν όντως αυτή η "κεραμιδόσκονη" την φύλαξα και την είδε και η παιδίατρος που πήγαμε. Για καλό και για κακό όμως θα κάνουμε κι εξέταση ούρων και καλλιέργια. Το διαγνωστικό ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ στην Νίκαια είναι καλό ξέρει κανείς?

 

Ανέβασε 2 φορές πυρετό 38.4 και πήγαμε χθες το απόγευμα και τον είδε η παιδίατρος. Δεν έχει κάνει ακροαστικά ευτυχώς ή τίποτα άλλο ανησυχητικό και μάλλον είναι ίωση. Βήχει ελαφρώς έχει όμως φλεματάκια και είναι λίγο βραχνός. Θα τον παρακολουθούμε γιατί άν χειροτερέψει θα πρέπει να πάμε νοσοκομείο. :cry:

 

Όσον αφορά την αφυδάτωση είναι γιατί ενώ έπαιρνε συμπλήρωμα προσπάθησα να το ελλατώσουμε και να θηλάζουμε πιο πολύ. Το παιδί είναι όμως ήδη 9kg οπότε δεν του φτάνει όσο και να θηλάζουμε. Σε 15 μέρες θα αρχίσουμε φαγητούλι και μόλις κλείσει τους 6 και φρουτόκρεμα. Οπότε θα αντικαταστήσουμε το συμπλήρωμα με φαγητό και τότε γάλα θα έχει μόνο το δικό μου.

 

Επίσης μόλις αρχίσει το φαγητό θα πίνει και νεράκι κατα προτίμηση μου είπε εμφιαλωμένο εκτός από 2 συγκεκριμένες μάρκες που έχουν πολλά άλατα. Ιδρώνει όμως πάρα πολύ (υπερβολικά σαν τον μπαμπά του) και γι΄αύτό και την πατήσαμε. Φυσικά χαμομήλι δεν πίνει με τίποτα.(Σιγά μην πάει κοντά :) :) :) ) Οπότε για 15 μέρες περισσότερο συμπλήρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτά τα νερά με τα άλατα?

Η παιδίατρος μου είχε πει να το βράζω το νερό εκτός κι αν έχεις σταματήσει την αποστήρωση, που δεν το νομίζω ακόμα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Ουτως ή αλλως τώρα στους 5,5 μήνες που θα αρχίσει να τρώει θα αρχίσει να πίνει και νερό. Πιο πριν το νεράκι το παίρνει από το γάλα του.

 

Τα νερά με μεγάλη ποσότητα αλάτων είναι το ΛΟΥΤΡΑΚΙ και ΑΥΡΑ.

 

Η αποστείρωση μου είπε είναι ανούσια όταν το παιδί αρχίζει να βάζει πράγματα στο στόμα του. :wink: κι ο δικός μου έχει αρχίσει προ πολλού άσχετα αν εγώ του τα αποστειρώνω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...