Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS - Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ


Recommended Posts

ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

 

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.Η ΑΘΗΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 21 ΜΗΝΩΝ.Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 6 ΜΗΝΩΝ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ.

 

ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΥΡΕΤΟΣ ΑΠΟ 37,1 ΜΕΧΡΙ 40,0.ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3-4 ΗΜΕΡΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ ΔΗΛ. ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ.

 

ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΟΛΛΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ.ΕΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ Η ΜΙΚΡΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΑΛΙ ΠΥΡΕΤΟ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως θα έπρεπε ν' απευθυνθείς στο Παίδων για περαιτέρω εξετάσεις; Ίσως η μικρούλα σου δεν έχει δυνατό ανοσοποιητικό και χρειαστεί να το ενισχύσουν με ανοσοσφαιρίνες...Γιατρός δεν είμαι, αλλά επειδή το Παίδων το έχω φάει με το κουτάλι απο εμπειρία σε συμβουλεύω να απευθυνθείς εκεί...Σίγουρα έχουν ανοσολογικό εργαστήριο, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει απ' ευθείας να απευθυνθείς εκεί. Οπότε βρες έναν έμπειρο γιατρό του Παίδων και συμβουλεύσου τον, εκείνος θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα...

 

Επίσης απο εμπειρία θα σου πω οτι, εφόσον δεν υπάρχει κάποιος εμφανής λόγος που το παιδάκι αρρωσταίνει συνέχεια, ακόμη κι αν δεν θεωρήσουν πως υπάρχει λόγος να το ψάξουν παραπάνω (αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη υπάρχει) μπορείς να κάνεις και τη χρήση της Ομοιοπαθητικής Ιατρικής που ως στόχο έχει την ενίσχυση όλου του οργανισμού κι όχι τη θεραπεία επιμέρους προβλημάτων...Άλλωστε είναι ακίνδυνη αφού τα ομοιοπαθητικά δεν έχουν παρενέργειες...

 

Αυτά, και μακάρι να βρεις μια άκρη για να μην ταλαιπωρείται χωρίς λόγο το παιδάκι, αλλά ούτε κι εσείς...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

πολύ πρόσφατα έμαθα οτι εχουν δωσει ενα ονομα σε συχνους πυρετους,το συνδρομο συχνων πυρετων, PFAPA (periodic fever syndrome)

 

το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη,δεν έχω ιδέα τί είναι,κάνε την έρευνά σου.

(δες πχ

 

http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=86861

 

 

http://www.medscape.com/viewarticle/495298 δες εκει που λεει pfapa syndrome,λέει οτι κρατάει 2 με 8 μέρες και επαναλαμβάνεται καθε 2 με 9 εβδομάδες,με μέσο όρο τις 4. Επίσης λέει οτι για πρώτη φορ΄σ μπορεί να εμφανιστεί απο τους 6 μήνες μέχρι τα 7 χρόνια.)

Link to comment
Share on other sites

Το πάθαινε ο ανηψιός μου αυτό και πήγε στην Ευρωκλινική Παίδων, απέκλεισαν άλλα πράγματα και τελικά έκανε αφαίρεση αμυγδαλών. Από τότε αρρωσταίνει μεν, όχι όμως τόσο συχνά και κυρίως δεν κάνει τέτοιους πυρετούς. Ψάξε το πάντως κυρίως για να μην ταλαιπωρείται το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα η κόρη μου από 9 μηνών μέχρι και σήμερα που είναι 3 αρρωσταίνει με αμυγδαλίτιδα και υψηλό πυρετό :cry:

ένας παιδίατρος μας μί΄λησε για το PFAPA ,άλλοι για ιώσεις ,μας έχουν λίγο μπερδέψει.....

να σημειώσω ότι έχουμε κάνει ένα κάρο εξετάσεις το παιδί είναι καλά(δεν τίθεται θέμα ανοσολογικού ελλείματος)και αν το πιστεύετε το παιδί ωσ τώρα δεν έχει πάθαι τιποτε άλλο :cool::cool:

δεν ξέρω τι θα πει μασκάκι τι θα πει βήχας ή μυξα ,εμετός ή διάρροια.

τισ κρίσεις αυτές τις περνά μόνο με αντιπυρετικά (αν και στην αρχή,διναμε αντιβίωση)

άλλοι παιδιατροι και ΩΡΛ μας είπαν για αφαίρεση αμυγδαλών ,άλλοι όχι.

προς το παρόν πήραμε εγώ και ο άντρας μου απόφαση να μην προχωρήσουμε σε αφαίρεση και να το παλέψουμε έτσι....

νομίζω ότι με το πέρασμα του καιρού αμβλύνονται τα συμπτώματα

θέλω να καταλήξω για τη φίλη που άνοιξε το τόπικ ότι δεν είναι η μόνη που το περνά και να κάνει υπομονή και αν χρειαστεί ότι εξετάσεις προτείνει ο παιδίατρος της :D

στη διάθεσή σας

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...