Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Οι πρώτες αγορές & Online καταστήματα e-shop

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-07-08, 19:46   #81
elias-christina

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΛΕΜΕΣΟΣ
elias-christina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koριτσια χθες πηγαμε μια βολτα στα Τζαμπο. Δυστυχως τα περιβοητα κουταλακια υπαρχουν ακομη εκει. Πηγα να το πω σε 2 ατομα τα οποια κ τα 2 με κοιταγαν σαν χανοι λες κ μιλαγα κινεζικα!
Ο χρήστης elias-christina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-07-08, 22:18   #82
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω απο οτι καταλαβα βγηκαν ακαταλληλα τα κουταλακια που εχουν αισθητηρα θερμοτητας και οχι τα απλα( εξαλου ολα τα κουταλακια τα παιδικα θεωρουν οτι κανουν κακο ) παντως η nuby ειναι μια απο τις καλες εταιριες και απο τις λιγες που τα μπιμπερο της ειναι bpa free
Παλιά 01-08-08, 12:36   #83
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antu
εγω απο οτι καταλαβα βγηκαν ακαταλληλα τα κουταλακια που εχουν αισθητηρα θερμοτητας και οχι τα απλα( εξαλου ολα τα κουταλακια τα παιδικα θεωρουν οτι κανουν κακο ) παντως η nuby ειναι μια απο τις καλες εταιριες και απο τις λιγες που τα μπιμπερο της ειναι bpa free
Όταν όμως διαβάσεις ότι βρέθηκαν μέσα σε αυτό πολύ επικίνδυνες ουσίες ξαναπαίρνεις NUBY? Εγω ας πούμε δεν θα πλησιάσω καν το ράφι για κανένα είδος τους....αν θές το βλέπω και σαν ενα είδος τιμωρίας προς τις εταιρίες...μου βάζεις κύριε στο κουταλάκι του μωρού μου τοξικά;;;; ε θα σε ....κι εγω και δεν ξαναπαίρνω τίποτα!
Ειμαι αυτής της λογικής....καλως ή κακώς
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-08-08, 13:14   #84
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Όταν όμως διαβάσεις ότι βρέθηκαν μέσα σε αυτό πολύ επικίνδυνες ουσίες ξαναπαίρνεις NUBY? Εγω ας πούμε δεν θα πλησιάσω καν το ράφι για κανένα είδος τους....αν θές το βλέπω και σαν ενα είδος τιμωρίας προς τις εταιρίες...μου βάζεις κύριε στο κουταλάκι του μωρού μου τοξικά;;;; ε θα σε ....κι εγω και δεν ξαναπαίρνω τίποτα!
Ειμαι αυτής της λογικής....καλως ή κακώς
Παιδια συμφωνω απόλυτα και'γω η αληθεια ειναι οτι δεν επερνα τιποτα απο jumbo στον θεοφιλος οταν ηταν μωρουλι.Οσο αναφορα για τα ρουχα ειχα ακουσει στις ειδησεις οτι τα στα φθηνα κινεζικα απελευθερωνονται πολυ ευκολα ολα τα χημικα στο δερμα μας.Στο περιπου τωρα σας το αναφερω δεν θυμαμαι λεπτομερειες.Με απλα λογια οπως το καταλαβα εγω δεν υπαρχει φιλμ προστασιας αναμεσα στο χρωμα και το δερμα μας.
Παλιά 02-08-08, 15:54   #85
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

με την ιδια λογικη δεν αγοραζω καροτσι και πιπιλες της chicco που κατα διαστηματα εμφανισαν προβλημα ετος 2005, μπολ κλπ της mothercare
( «μπωλ και κουτάλι», σε αυτοτελή συσκευασία blister, με τις ακόλουθες ενδείξεις: twin compartment Bowl with heat sensing spoon, T1838, BC 5021466376756, microwave safe, Made in China. Το προϊόν εντόπισαν κλιμάκια ελέγχου της Διεύθυνσης Εμπορίου του Κεντριού Τομέα, της Νομαρχίας Αθηνών, μετά από έλεγχο που πραγματοποίησαν στο κατάστημα (Ερμού 44-46, Αθήνα) της εταιρείας Ι. Κλουκίνας – Ι. Λάππας Α.Ε. (Mothercare). ) to 2007, παιχνιδια fisher price κλπ

πρεπει δυστυχως να μαθουμε να συμβιβαζομαστε γιατι παμπολες φορες εχουμε διαβασει για τις "τελειες" εταιριες που ομως μας προσφερουν ακαταλληλα προιοντα. Και φυσικα ο καταλογος συνεχιζετε με τροφιμα ακαταλληλα καθωσ και με σουπερ μαρκετ που δεν τηρουν κανονες υγιεινης.ποσοι απο εμας εχουμε δεχτει να μας σερβιρει κρεας ( για το παιδι μας )ενας κρεοπωλης ( σαλαμι, τυρι )που δεν φοραει γαντια? δειτε λιγο στην σελιδα του εφετ τι εχει αποσυρθει, πια σουπερ μαρκετ εχουν φαει προστημα και δυστυχως θα καταλαβετε οτι δεν εχουμε επιλογες
Παλιά 02-08-08, 16:00   #86
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαστε χαμένοι μην την ξάχνετε!!!

Πήγα σήμερα στο Premaman και χάζευα κάτι σαλιάρες PVC Free ktl...ωραία λέω να τις πάρω, τι να ψάχνω απο δω τι να ψάχνω απο κει για το made in...να μην το βρίσκω! τελικά κάπου το ανακάλυψα....in China of course...ψινισε τα μούτρα της η πωλήτρια που απόρησα και μου λέει όλα εκεί φτιάχνονται δεν θα βρεις πουθενά και έφυγα βεβαίως βεβαίως!
Παλιά 28-08-08, 16:29   #87
korinaki

Περιοχή: αθηνα
korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι τις περισσοτερες φορες ο'τι πληρωνουμε παιρνουμε..Σιγουρα ενα προιον πιο ακριβο απο ενα αλλο θα εχει καποιες διαφορες στην ποιοτητα.Βεβαια,ηδη εχω παρει 2-3 πραγματακια για το μωρακι μου στα jumbo,αλλα δεν νομιζω πως θα αγορασω και πολλα απο κει.Σημερα εριξα μια ματια στο καταστημα της gap και ειχαν φερει την συλλογη για χειμωνα και ξετρελαθηκα!Φορμακια φοβερα,ρουχαλακια τελεια,παντοφλακια,καπελακια με αυτακια ολα πολυ πολυ ******,υπεροχα χρωματα και πανω απ ολα τελεια και για αγορακια,γιατι κακα τα ψεματα η μοδα λιγο τα αδικει..
Παλιά 28-08-08, 17:14   #88
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο korinaki
Η αληθεια ειναι οτι τις περισσοτερες φορες ο'τι πληρωνουμε παιρνουμε..Σιγουρα ενα προιον πιο ακριβο απο ενα αλλο θα εχει καποιες διαφορες στην ποιοτητα.Βεβαια,ηδη εχω παρει 2-3 πραγματακια για το μωρακι μου στα jumbo,αλλα δεν νομιζω πως θα αγορασω και πολλα απο κει.Σημερα εριξα μια ματια στο καταστημα της gap και ειχαν φερει την συλλογη για χειμωνα και ξετρελαθηκα!Φορμακια φοβερα,ρουχαλακια τελεια,παντοφλακια,καπελακια με αυτακια ολα πολυ πολυ ******,υπεροχα χρωματα και πανω απ ολα τελεια και για αγορακια,γιατι κακα τα ψεματα η μοδα λιγο τα αδικει..
Από ποιο κατάστημα GAP ψώνισες? Μπορείς να μου στείλεις πμ?
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-08, 18:08   #89
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια....
τα περισσότερα μωρά δεν φοράνε τα ρούχα πάνω από 2-3 φορές...
δεν προλαβαίνουν... μεγαλώνουν

κρίμα δεν είναι να δώσεις 10 ευρώ για ένα φορμάκι που θα το βάλει 2 φορές όταν μπορείς να το αγοράσεις με 2?
Παλιά 28-08-08, 18:36   #90
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά του Ωρίων
Κορίτσια....

κρίμα δεν είναι να δώσεις 10 ευρώ για ένα φορμάκι που θα το βάλει 2 φορές όταν μπορείς να το αγοράσεις με 2?
Ωριωνομαμά συμφωνώ απόλυτα!! Το έχω πολύ πρόσφατο το παράδειγμα η μπέμπα μου σήμερα κλείνει ένα μήνα λοιπόν έχει ήδη βάλει 8 πόντους ύψος και 800γρ βάρος και ήδη τα μισά και παραπάνω φορμάκια της είναι τσίμα τσίμα δηλαδή βγάζουμε δεν βγάζουμε τον σεπτέμβρη με αυτά!!! Τέτοια ανάπτυξη ως νέα μαμα που είμαι δεν την περίμενα μπορώ να πω μάλιστα έλεγα θα αγοράσω την κουνια της κατά τον οκτώβρη αλλά δεν την βλέπω να χωράει για πολύ ακόμη στην καλαθούνα της!!!! Και πράγματι τα φορμάκια που πήρα από το benetton και τα mothercare τα λυπάμαι γιατί της είναι ίσα ίσα και τα είχα παρει 0-3μηνών. Ενώ αυτά που πήρα από jumbo ούτε που τα λυπάμαι γιατί κάναν 2 ευρώ όπως είπες όχι 10 και 15 ευρώ το ζιπουνάκι!! Δηλαδή για να έχω να της αλλάζω και να μην τα έχω συνέχεια πλύνε βάλε θα πρέπει να πάω να παρω ένα καταναλωτικό δάνειο μόνο για τα ρούχα της! Τουλάχιστον για μένα που δεν μου τρέχουν από τα μπατζάκια ούτε βέβαια πεινάμε το jumbo και κάτι ελληνικές βιοτεχνίες παιδικών ρούχων είναι σωτήριες για το πορτοφόλι μου.Πήγα να πάρω δωράκι για μια φίλη που γέννησε μια βδομάδα μετά από μένα και μια σαλοπέτα φθινοπωρινή και ένα μπλουζάκι τύπου πόλο βγήκαν 58ευρώ!!!!!!!!! Αλλά τι να κάνω το έφαγα και τα πήρα....
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-08, 11:58   #91
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα μου εχουνε φερει 3 φορμακια απο τα jumbo και τα 3 ηταν πολυ μικρα . Μια φορα το καθενα τα φορεσε. Στα δυο μαλιστα που ηταν μακο με σταμπες παρατηρησα οτι ξεβαψανε. Το αλλο που ηταν τζην δεν επαθε τπτ. Παιχνιδια παιρνω απο εκει κ διαφορες χαζομαρες για το παιδικο δωματιο. Επισης εχω δει διαφορα στην τιμη με επωνυμα καλυντικα τα εχει πιο φθημα απο ΛΗΤΩ και super market. Για παραδειγμα την Sudocream την βρηκα γυρω στα 2,5 ευρω φθηνοτερη απο τα ΛΗΤΩ.
Για τα ρουχα εχω εχω βολευτει πολυ με mothercare και φθημα και καλης ποιοτητας. Μου εχουνε φερει και παρα πολλα benetton εξοδου. Σαν ποιοτητα παρα πολυ καλη , εξαιρετικη θα ελεγα, αλλα οντως αρκετα στενα κατα τα αλλα μια χαρα πολυ ομορφα.
Παλιά 29-08-08, 13:21   #92
Gioyli

Το avatar του χρήστη Gioyli

Περιοχή: Πειραιάς-Αττικής
Gioyli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα!!!
Εγω απο το jumbo παίρνω μόνο τα φανελάκια τους !!! Ολα τα ρούχα τους απο ZARA.Μήπως να κάνατε μια βόλα στα βρεφικά να ρίξετε μια ματιά??Απο τιμές λίγο πιο πανω απο το Jumbo..αλλα ποιότητα καμια σχέση!!Πολύ καλύτερη!!
Παλιά 29-08-08, 13:37   #93
nano

Το avatar του χρήστη nano

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
nano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά του Ωρίων
Κορίτσια....

...συμφωνώ απολύτα!!!
μόνο τους πρώτους μήνες (μέχρι περίπου 6 μηνών) δεν της έβαλα ρούχα από εκεί και κυρίως εσώρουχα που έρχοντε σε άμεση επαφή με το δέρμα
από κει και μετά μόνο από εκεί έχω ψωνίσει
τα πρώτα μας τα ψώνισα από το mothercare, εσώρουχα και φορμάκια για μέσα στο σπίτι τα υπόλοιπα μου τα φέρανε (όλα ρούχα επώνυμα) με τη γέννηση της και δε χρειάστηκε να αγοράσω και πολλά
α, και τώρα με τη βάφτιση μου φέρανε ολόκληρη γκαρνταρόμπα και το βγάλαμε το καλοκαίρι
τώρα το χειμώνα όμως θα την κάνω την επιδρομή στα jumbo...

όσο για το "made in China" απ' όσο ξέρω πολλές γνωστές εταιρείες έχουν ανοίξει εργοστάσια στην Κίνα για τα φθηνά εργατικά χέρια
αυτό όμως δε σημαίνει ότι και οι πρώτες ύλες και τα χρώματα που χρησιμοποιούν εκεί δεν είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιούν οι ίδιες εταιρείες στα άλλα εργοστάσια τους
Παλιά 29-08-08, 13:48   #94
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

εγώ πάντως αγόρασα όλο καμάρι για τον βαφτισιμιό μου σχολική τσάντα Benetton παρακαλώ και μέσα είχε ταμπελάκι που έλεγε made in china!
άρα... όσο και να το παλεύεις, δεν παλεύεται
έχουν κατακλύσει την αγορά.... δε θα σκάσω κι όλας
Παλιά 29-08-08, 13:56   #95
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ggeny
Επισης εχω δει διαφορα στην τιμη με επωνυμα καλυντικα τα εχει πιο φθημα απο ΛΗΤΩ και super market. Για παραδειγμα την Sudocream την βρηκα γυρω στα 2,5 ευρω φθηνοτερη απο τα ΛΗΤΩ.
.
γιατί στα jumbo έχει και βρεφικά καλλυντικά ?

για ρούχα πάντως φοβάμαι να πάρω για το νεογέννητο

Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-08, 14:04   #96
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φοβόσαστε
ο δικός μου κατά 90% τα ρούχα του και τα εσώρουχα είναι απ το jumbo
τα πλένω φυσικά πριν τα βάλει και το παιδί δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα ποτέ!
αλίμονο αν πάθαιναν κάτι! θα το είχαν κλείσει το μαγαζί!
Παλιά 29-08-08, 14:09   #97
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

πως να μην φοβάσαι όταν είχε γίνει ολόκληρο θέμα ότι τα κινέζικα ρούχα πέρα απο τα φθηνά εργατικά χέρια που έχουν, η πρώτη ύλη τους ήταν πολτοποιημένα σκουπίδια , εξ'ου και το χαμηλό κόστος!

είχαν παρουσιάσει φαγούρα σε ευαίσθητα δέρματα .

άντε τώρα να το πάρω να το βάλω στο μωρό μου μόλις γεννηθεί, εγώ φοβάμαι!!!!!

δε λέω ότι αργότερα δεν θα πάρω αλλά τουλάχιστο τώρα στην αρχή δεν νομίζω

Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-08, 14:12   #98
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

μα όλες οι φίρμες εκεί τα φτιάχνουν
το ότι τα πληρώνεις παραπάνω είναι γιατί πληρώνεις το όνομα

το 90% των ρούχων είναι made in china
Παλιά 29-08-08, 14:15   #99
tzina

tzina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ 05/11/08 Κ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΛΕΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΩΝΙΖΩ...
ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΜΠΟΣΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ Κ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ..
Κ ΕΓΩ ΣΤΑ JUMBO ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ, ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΨΩΝΙΖΟΥΝ, Κ ΩΡΑΙΑ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ;;
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!
ΑΝ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΠΛΕΟΝ Σ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΩ!!! ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΩΛΙΤΕΣ ΧΑΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ Κ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΣΤΗ ΤΡΙΠΛΗ ΤΙΜΗ!
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΤΑ ΠΛΥΝΕΙΣ ΚΑΛΑ Κ ΣΩΣΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜ ΤΙΠΟΤΑ! ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ;
Ο χρήστης tzina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-08, 14:31   #100
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι εχει καλυντικα, τις γνωστες μαρκες σε πολυ καλες τιμες.
Ακομα κ το απορυπαντικο ρουχων το γνωστο το εχει φθηνοτερα απο το σουπερ μαρκετ.
Και εγω με τοσα που ακουω στον μπεμπη οταν γεννηθηκε δεν του ειχα παρει τπτ απο τα jumbo σε ρουχο και ακομα δεν παιρνω πιο πολυ λογω ποιοτητας οπως ειπα και πριν. Επισης πολυ κοντα στο σπιτι μου ειναι και το πρατηριο τησ ΗΡΑ που και περα των εκπτωσεων βρισκεις ολο τον χρονο πολυ καλες τιμες.
Πιστευω πως καθε τι που ερχετε σε αμεση επαφη με το δερματακι του μωρου πρεπει να ειναι πολυ καλα πλυμενο και καλης ποιοτητας.
Παλιά 29-08-08, 14:53   #101
nenaki

Το avatar του χρήστη nenaki

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
nenaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nenaki Send a message via Skype™ to nenaki
Προεπιλογή

Εγω κοριτσια παντως πιστευω οτι οπως τα μαθεις τα παιδια ετσι λειτουργουν...αν το μαθεις να ναι μες στις κρεμες και στα ειδικα μαλακτικα και στα ειδικα απορυπαντικα για τα πιατα τα πατωματα και ολα αυτα σιγουρα μετα με κατι διαφορετικο θα εμφανισει αλλεργιες....Οι μαμαδες μας τοτε νομιζετε μας ειχαν με προδερμ και λευκο ξυδι?Δεν νομιζω οτι παθαμε και κατι...οσο πιο πολυ τα ψειριζουμε τοσο ευαισθητο θα ναι το μωρακι μας...Αποψη μου φυσικα ειναι αυτη..
Ο χρήστης nenaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-08, 16:26   #102
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
.Σημερα εριξα μια ματια στο καταστημα της gap και ειχαν φερει την συλλογη για χειμωνα και ξετρελαθηκα
korinaki αν θελεις πες στο κεντρο ποιο μαγαζι τα εχει???
Νομιζω το Attica ή κανω λαθος??
Παλιά 29-08-08, 16:46   #103
korinaki

korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koριτσια sorry αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετη με παιδικα καταστηματα,δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι gap η'grant? Παντως το καταστημα αυτο ειναι σε κεντρικο δρομο στο Παγκρατι..
Παλιά 29-08-08, 17:35   #104
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαλλον τα Grant θα εχεις δει γιατι τα gap τα εχουν ελαχιστα μαγαζια(νομιζω κεντρο και καπου Β.Π.)
Και η Grant εχει καθε χρονο εκπληκτικα ρουχαλακια!
Παλιά 30-08-08, 14:17   #105
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήγαμε χτες στα Jumbo να δούμε τι παίζει και φρίξαμε και εγω και ο άντρας μου. Τα πάντα Κινέζικα και δεν μπορώ να πω ότι είδα κάτι ποιοτικό. Ναι ειναι φτηνά αλλά εμείς προσωπικά επιλέξαμε τα πρώτα χρόνια να δώσουμε κάτι παραπάνω αλλά τα ρουχαλάκια και τα υφάσματα που θα φορέσει το παιδί μας να ειναι Ευρωπαϊκά. Εντάξει πήραμε απλά φορμάκια βαμβακερα 10? το ένα απο τα Lapin & Kitten αλλά η διαφορά στην ποιότητα ειναι εμφανής....καλά Κινεζικη πιπιλα κτλ δεν εδινα για κανέναν απολύτως λογο. Δεν ειναι θέμα ψώνιου αλλα και ο άντρας μου έχοντας πάει στην Κίνα και ξέρει πόσο βρωμιάριδες ειναι μου είπε κατηγορηματικά τίποτα Κινεζικο.
Εν τω μεταξύ πέραν απο μερικών Chicco σε πιπίλες και μπιμπερό όλα τα υπόλοιπα ειναι δικά τους προιόντα.
Είδαμε ένα καθισματάκι αυτοκινήτου με 29? εντελώς της κακιάς ώρας! Δηλαδή δεν ξέρω ποιος σώφρον άνθρωπος θα το αγοράσει και θα εμπιστευτεί το παιδί του σε αυτό
Φυσικά αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη και ελπίζω να μην προσβάλλω κανέναν που χρησιμοποιεί τα ενλόγω προϊόντα, καταλαβαίνω ότι οι καιροί και τα οικονομικά ειναι δύσκολα.
Παλιά 30-08-08, 16:18   #106
korinaki

korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[quote="Ηλιάννα"]Μαλλον τα Grant θα εχεις δει γιατι τα gap τα εχουν ελαχιστα μαγαζια(νομιζω κεντρο και καπου Β.Π.)
Και η Grant εχει καθε χρονο εκπληκτικα ρουχαλακια![/quote Το πιιο πιθανο ειναι να ειδα καταστημα της grant και μπερδευτηκα με την gap!Μοιαζουν και τα ονοματα.. Παντως αυτα που ειδα εκει μου αρεσαν πολυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!! Αχ περιμενω πως και πως να ξεκινησω τα ψωνια για το μωρο μας(απο τελη Σεπτεμβρη ειπαμε με τον αντρα μου)!Μεχρι τοτε θα κανω μια καλη ερευνα αγορας και μετα βουρ εξορμηση στα μαγαζια!!
Παλιά 30-08-08, 16:24   #107
korinaki

korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ggeny
Εμενα μου εχουνε φερει 3 φορμακια απο τα jumbo και τα 3 ηταν πολυ μικρα . Μια φορα το καθενα τα φορεσε. Στα δυο μαλιστα που ηταν μακο με σταμπες παρατηρησα οτι ξεβαψανε. Το αλλο που ηταν τζην δεν επαθε τπτ. Παιχνιδια παιρνω απο εκει κ διαφορες χαζομαρες για το παιδικο δωματιο. Επισης εχω δει διαφορα στην τιμη με επωνυμα καλυντικα τα εχει πιο φθημα απο ΛΗΤΩ και super market. Για παραδειγμα την Sudocream την βρηκα γυρω στα 2,5 ευρω φθηνοτερη απο τα ΛΗΤΩ.
Για τα ρουχα εχω εχω βολευτει πολυ με mothercare και φθημα και καλης ποιοτητας. Μου εχουνε φερει και παρα πολλα benetton εξοδου. Σαν ποιοτητα παρα πολυ καλη , εξαιρετικη θα ελεγα, αλλα οντως αρκετα στενα κατα τα αλλα μια χαρα πολυ ομορφα.
Μηπως τελικα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε λιγο μεγαλυτερα νουμερα για το νεογεννητο?Ακουω πολλες μαμαδες που λενε οτι τα ρουχαλακια για νεογεννητα πολλες φορες δεν τους κανουν η' τα φορουν μονο 1-2 φορες και μετα τους ειναι μικρα..
Παλιά 30-08-08, 16:42   #108
smaroula

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μηπως τελικα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε λιγο μεγαλυτερα νουμερα για το νεογεννητο?Ακουω πολλες μαμαδες που λενε οτι τα ρουχαλακια για νεογεννητα πολλες φορες δεν τους κανουν η' τα φορουν μονο 1-2 φορες και μετα τους ειναι μικρα..
Λοιπόν Κορινάκι την ίδια απορία είχα κι εγώ εχθές που ξεκίνησα να ψωνίζω για το μπέμπη. Μιλάω πάντα για mothercare. Πήγα να πάρω κορμάκια και φορμάκια. Οι πωλήτριες μου είπαν να μην πάρω για νεογέννητο αλλά το μέγεθος 0-3. Όταν τα άνοιξα στο σπίτι τα φορμάκια είδα ότι ήταν τεράστια. Δεν ξέρω πόσο θα γεννηθεί ο μπέμπης, αλλά αν γεννηθεί γύρω στα 3,5 κιλά με ύψος 50 εκ περίπου θα του είναι μεγάλα. Μου το διαβεβαίωσε και μια φίλη μου που με είδε να ψωνίζω και μου είπε να πάρω οπωσδήποτε νούμερο για νεογέννητα, αλλιώς θα πλέει το μπεμπάκι μου. Τα κορμάκια ήταν πάλι μεγαλούτσικα, αλλά καλύτερα. Πήγα όμως και στα Μ&S και πήρα με 13 ευρώ μια πεντάδα κορμάκια για νεογέννητα. Το ίδιο θα κάνω και με τα φορμάκια. Πιστεύω ότι για ένα μήνα θα φοριέται το νούμερο για νεογέννητα. Δε χρειάζεται να πάρουμε ποσότητα. Μια πεντάδα πιστεύω είναι αρκετά... Όπως λέει και η μαμά μου, "ε, δε θα κλείσουν και τα μαγαζιά. Όταν γεννήσω με το καλό πεταγόμαστε και παίρνουμε ό,τι χρειάζεται.."
Παλιά 30-08-08, 16:48   #109
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω παντος ολα τα ρουχαλακια νουμερο 0-3 ανεξαιρετου μαρκας μεχρι 1 μηνα τα φορεσα του μπεμπη μετα πηγανε στην ντουλαπα χαμενα! Για την πρωτη εβδομαδα με 10 μερες πιστευω ειναι το 0-3. Εγω προσωπικα 00 δεν ειχα παρει καθολου κ δεν χρειαστηκε με 3.500 κιλα μωρο με 52 εκ υψος που δεν ητανε κ κανα τερας
Παλιά 30-08-08, 18:38   #110
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω δεν ειμαι υπέρ του νούμερου 00. Η φίλη μου είχε πάρει πολλά τέτοια απο τα Jumbo και το μωρακι της γεννήθηκε μικρό και του τα φοράει....αλλά δεν θα του κάνουν νομίζω σε κανα μηνα. Εμένα όλοι μου λένε 0-3 και ένα φανελάκι της Κιττεν που μου φάνηκε μικρό το πήρα 6. Καλύτερα να εχουν αέρα παρά να ειναι τσίτα....μην ξεχνάτε και το παμπερς

Εαν μπορεί κάποια κοπέλα ας μου πει που φτιάχνονται τα φορμάκια του Marks & Spencer. Made in...?
Παλιά 30-08-08, 19:02   #111
Agapi6

Agapi6 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Και εγω δεν ειμαι υπέρ του νούμερου 00. Η φίλη μου είχε πάρει πολλά τέτοια απο τα Jumbo και το μωρακι της γεννήθηκε μικρό και του τα φοράει....αλλά δεν θα του κάνουν νομίζω σε κανα μηνα. Εμένα όλοι μου λένε 0-3 και ένα φανελάκι της Κιττεν που μου φάνηκε μικρό το πήρα 6. Καλύτερα να εχουν αέρα παρά να ειναι τσίτα....μην ξεχνάτε και το παμπερς

Εαν μπορεί κάποια κοπέλα ας μου πει που φτιάχνονται τα φορμάκια του Marks & Spencer. Made in...?

Sri Lanka!!! Αν και δεν γουστάρω τα Marks, τα φανελάκια που είχα πάρει στην κόρη μου τα φόρεσα και στο γιο μου και είναι πάρα πολύ καλά! (ουδέτερα χρώματα εννοώ, όχι τα ροζ).Πάντως μπορείτε να πάρετε μερικά 00 από το Jumbo επειδή έιναι φθηνά και θα τα φορέσει πολύ λίγο ενω το μεγαλύτερο νούμερο καλύτερα να είναι καλύτερη μάρκα.
Παλιά 30-08-08, 19:14   #112
korinaki

korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επισης κοριτσια,εχω ακουσει οτι δεν βολευουν τα φορμακια που ανοιγουν πισω και ειναι καλυτερα να ανοιγουν απο μπροστα..Ειναι καλυτερα λετε?
Παλιά 30-08-08, 20:28   #113
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

χτες αγόρασα απ το Λητώ ένα σετάκι του μικρού της chicco για να το βάλει πριν τη βάπτιση του
Να τον πάμε με κάτι ωραίο....
Ασπρη σαλοπετούλα και κόκκινο μπλουζάκι... γύρισα σπίτι και ετοιμάστηκα να τα πλύνω
Οι ετικέτες μέσα έλεγαν φυσικά made in China
Παλιά 30-08-08, 21:48   #114
elias-christina

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΛΕΜΕΣΟΣ
elias-christina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επισης κοριτσια,εχω ακουσει οτι δεν βολευουν τα φορμακια που ανοιγουν πισω και ειναι καλυτερα να ανοιγουν απο μπροστα..Ειναι καλυτερα λετε?
Oλοσωστο!
Ο χρήστης elias-christina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-08, 21:49   #115
xanp

Περιοχή: Αχαρναί
xanp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσώρουχα του μικρού μου του φόρεσα και του φοράω μόνο από το Τζάμπο...Συμφωνώ ότι τα νούμερα είναι άλλα ντι άλλων αλλά δεν παύουν να είναι απλά άψογα....μετά από πάμπολλα πλυσίματα είναι ανθεκτικά και χωρίς γαριάσματα, εύκολα στο σιδέρωμα χωρίς να βγάζουν κόμπους και φυσικά δεν έχουν ξεχειλώσει καθόλου...το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι σύντομα δεν θα μας κάνουν ούτε τα 24 μηνών και δεν ξέρω τι άλλο θα βρω με 2 ευρώ και τόσο καλό...Και εννοείται ότι του τα φόρεσα από την πρώτη μέρα και δεν έπαθε τίποτα, άλλωστε τα έπλυνα πρώτα..
Τώρα για τα ρούχα συμφωνώ επίσης ότι τα H&M είναι πολύ καλή επιλογή με λογικές τιμές για όλα τα βαλάντια και γουστόζικα ιδιαίτερα τουλάχιστον για τα δικά μου μετρά, χωρίς στάμπες και γενικά μπεμπεκίστικα χαρακτηριστικά...και από ποιότητα πολύ καλά.
Ο χρήστης xanp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-08, 08:38   #116
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
το μωρο μου γεννηθηκε 2700 κιλα και ειχα παρει 6 φορμακια 00 και 6 φορμακι 0-3 απο το mothercare.σε πληροφορω πως το μωρο μεσα στο 00 επλεε λιγο,τελικα του τα φορεσα 2 μηνες.
επειδη μετα πηρε πολυ αποτομα βαρος το 0-3 του τα φορεσα 1 μηνα μονο....
Παλιά 31-08-08, 10:02   #117
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μα αυτο ειναι το θεμα! Τις πρωτες μερες θα νομιζεις οτι πηρες ρουχα ττεραστιων διαστασεων. Ομως τα μωρα μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δεν καταλαβαινεις ποτε ερχετε ο καιρος που πρεπει να αλλαξεις νουμερο! Ειδικα τους πρωτους 2-3 μηνες η αλλαγη ειναι δραματικη! Απο Μαρτιου μεχρι Ιουνιο περα απο αυτα που του ειχαμε παρει πριν γεννηθει ψωνισαμε αλλες 3 φορες! Ας ειναι καλα τα mothercare που εχουνε καλες τιμες κ καλη ποιοτητα!
Παλιά 31-08-08, 17:54   #118
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμείς χρησιμοποιούμε jumbo ρούχα και μέχρι στιγμής μας βγήκαν πολύ καλά.

Μας φέρανε δώρο ρούχα και παιχνίδια της chicco και όπως λέει η φίλη πιο πάνω είναι
και αυτά made in china. Το έχετε καταλάβει ότι η συντριπτική πλειοψηφία
των προιόντων είναι made in china??? Εχουν φτηνά εργατικά χέρια- καλές και κακές ποιότητες.....στο χέρι μας είναι να τα ξεχωρίσουμε μόνες μας.
Παλιά 01-09-08, 09:36   #119
eleftheriak

eleftheriak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Μας έφεραν το Σάββατο 2 φορμίτσες από το Μarks& Spenser και γράφουν και αυτές Made in China!Πάντως σαν νούμερα είναι μεγάλα το 6-9 θα της μπαίνει σίγουρα και στους 12 μήνες,και να φανταστήτε οτι είναι και ψηλή η Νίνα μου !Σαν ποιότητα πάντως δεν μου άρεσαν και πολύ ποιό πολύ μου αρέσουν τα Mothercare από τα επώνυμα
Ο χρήστης eleftheriak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-08, 11:02   #120
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleftheriak
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Μας έφεραν το Σάββατο 2 φορμίτσες από το Μarks& Spenser και γράφουν και αυτές Made in China!Πάντως σαν νούμερα είναι μεγάλα το 6-9 θα της μπαίνει σίγουρα και στους 12 μήνες,και να φανταστήτε οτι είναι και ψηλή η Νίνα μου !Σαν ποιότητα πάντως δεν μου άρεσαν και πολύ ποιό πολύ μου αρέσουν τα Mothercare από τα επώνυμα
Ευχαριστώ με σώσατε απο τον ποδαρόδρομο!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές