Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-05-13, 16:45   #681
emily_32

Περιοχή: athens
emily_32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΗΝ 6η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ

Καλησπέρα..Είμαι καινούρια στο Forum και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την άσχημη εμπειρία μου.Πριν 2 εβδομάδες λοιπόν μετά απο 3 μέρες καθυστέρησης έκανα τέστ και βγήκε θετικό..Η χαρά μου μου απερίγραπτη,μιας και προσπαθούσαμε περίπου 10 μήνες και είχα αρχίσει να αγχώνομαι..Παρόλη όμως την χαρά μου είπα θα περιμένω μερικές μέρες, μετά από 5 μέρες ξανακάνω τέστ και δείχνει πάλι θετικό...Δυστυχώς όμως η χαρά μας δεν κράτησε πολύ μετα απο 2 μέρες είχα φρικτούς πόνους και αίμα...Η γιατρος μου ήταν καθησυχαστική,μου συνέστησε να μείνω στο κρεβάτι και να πάω την επόμενη να με δεί..Όμως το ένστικτο δεν ξεγελάει..Το ένιωσα αμέσως ότι το μωρό είχε χαθεί..Την επόμενη μέρα δεν μπορέσαμε να δούμε ούτε σάκο και μας έκανε να σκεφτόμαστε ότι ίσως και να μην ήμουν τελικά...Η Χοριακή όμως επιβεβαίωσε ότι υπήρχε...Θετικότατη..Φυσικά σε 2 μέρες είχε πέσει σημαντικά και τώρα περιμένω να δώ αν χρειαστώ απόξεση κάτι που απεύχομαι..Η πίκρα μου μου μεγάλη απο την μια απο την άλλη διαπίστωσα έστω και με αυτό τον πολύ άσχημο τρόπο ότι μπορούμε να κάνουμε παιδάκι...Το άγχος παραμένει και ανυπομονώ για την επόμενη φορά που ίσως είναι και πιο τυχερή...
Ο χρήστης emily_32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-13, 19:07   #682
χαρά 1981

Το avatar του χρήστη χαρά 1981

χαρά 1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emily_32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα..Είμαι καινούρια στο Forum και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την άσχημη εμπειρία μου.Πριν 2 εβδομάδες λοιπόν μετά απο 3 μέρες καθυστέρησης έκανα τέστ και βγήκε θετικό..Η χαρά μου μου απερίγραπτη,μιας και προσπαθούσαμε περίπου 10 μήνες και είχα αρχίσει να αγχώνομαι..Παρόλη όμως την χαρά μου είπα θα περιμένω μερικές μέρες, μετά από 5 μέρες ξανακάνω τέστ και δείχνει πάλι θετικό...Δυστυχώς όμως η χαρά μας δεν κράτησε πολύ μετα απο 2 μέρες είχα φρικτούς πόνους και αίμα...Η γιατρος μου ήταν καθησυχαστική,μου συνέστησε να μείνω στο κρεβάτι και να πάω την επόμενη να με δεί..Όμως το ένστικτο δεν ξεγελάει..Το ένιωσα αμέσως ότι το μωρό είχε χαθεί..Την επόμενη μέρα δεν μπορέσαμε να δούμε ούτε σάκο και μας έκανε να σκεφτόμαστε ότι ίσως και να μην ήμουν τελικά...Η Χοριακή όμως επιβεβαίωσε ότι υπήρχε...Θετικότατη..Φυσικά σε 2 μέρες είχε πέσει σημαντικά και τώρα περιμένω να δώ αν χρειαστώ απόξεση κάτι που απεύχομαι..Η πίκρα μου μου μεγάλη απο την μια απο την άλλη διαπίστωσα έστω και με αυτό τον πολύ άσχημο τρόπο ότι μπορούμε να κάνουμε παιδάκι...Το άγχος παραμένει και ανυπομονώ για την επόμενη φορά που ίσως είναι και πιο τυχερή...

κοπελα μου γλυκια μη στεναχωριεσαι...θα τα καταφερεις...ειναι ομως η πρωτη σου αποβολη απο οτι καταλαβαινω γιατι δεν αναφερεις αλλη, ενω οι καθ΄εξιν αποβολες ειναι απο τρεις και πανω, αλλα πλεον ψαχνεσαι απο τη δευτερη..μην αγχωνεσαι και την επομενη φορα θα εισαι τυχερη!!!
Ο χρήστης χαρά 1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-13, 19:11   #683
marthapappa

marthapappa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δε ξερω αν σας βοηθαω http://www.konstantinioncenter.org/?p=1897&lang=el τις εκανα στα πλαισια υπογονημοτητας βρεθηκε η αιτια εμβρυοτοξικοτητα εκανα θεραπεια με ανοσοσφαιρινη κ τωρα ειμαι σην 11η εβδομαδα σε διδυμα.σας ευχομαι τα καλυτερα
Ο χρήστης marthapappa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-13, 22:32   #684
evaki79

Περιοχή: thessaloniki
evaki79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο markela35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους ,

Σας βαζω το σχετικο αρθρο και θελω να σας πω να μην αφηνεται τιποτα στην τυχη!!ΠΡΕΠΕΙ να γνωριζουμε τι συμβαινει !!!Για να μπορουμε να προχωρησουμε , για να κανουμε νεες προσπαθειες για να ειμαστε ΨΥΧΙΚΑ ετοιμες για το επομενο βημα..

Μαρκελα35 κουραγιο και υπομονη σου ευχομαι! Ηθελα να περασω ακριβως το ιδιο μηνυμα σε ολες! Να μην αφηνουμε τιποτα στην τυχη! Ειχα 2 αποβολες και οι γιατροι μου ελεγαν " αν δεν πανε 3 δεν θεωρουνται καθεξιν αλλα τυχαιο γεγονος"! ποσο επωδυνο ειναι να καταλαβαινεις οτι επρεπε εξαρχης να ψαχτεις?
οπως και στη δικη μου περιπτωση εφτασα στα 33 για να σκεφτω το αυτονοητο (αφου καναμε οοολα τα υπολοιπα) να κανουμε καρυοτυπο συζυγων μετα απο δικη μου μαλιστα επιμονη κι εκει βρεθηκε τελικα το προβλημα σε αναστροφη χρωμοσωματος που στην περιπτωση μας ειμαστε το 0,1% του πληθυσμου που αποβαλλει για αυτο το λογο. Αλλα ειμαστε!
Γιαυτο ας ψαχτουμε ρε κοριτσια. Πρεπει να ενημερωνομαστε και να ρωταμε!!
Ο χρήστης evaki79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-06-13, 15:36   #685
Vickaki82

Vickaki82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας...σήμερα μόλις γράφτηκα γιατί ήθελα κ εγώ να πω κάπου τον φόβο μου και να ξέρω ότι θα με καταλάβουν...έχω ήδη ένα αγοράκι 1,5 έτους τον Παναγιωτάκη μου,φέτος τον Γενάρη είχα καθυστέριση, έκανα τεστ βγήκε θετικό (τρελή χαρα εμείς)και την επομένη πήγα για β χοριακή...όταν βγήκαν οι τιμές ήταν γύρω στο 300, λέω εντάξει είναι αρχή...πήγα στον γιατρό μου κ δεν φαινόταν το εμβρυο ήταν πολύ μικρό φαινοταν μόνο ελάχιστα ο σάκος...επί 3 βδομάδες πήγαινα αλλά το έμβρυο δεν μεγάλωνε..όσπου μια μέρα είδα λίγο αίμα και μέχρι το βράδυ είχα αποβάλει δυστυχώς...στεναχωρήθηκα τόσο πολύ..αλλά με βοήθησαν ο άντρας μου κ ο μικρός μου κ το ξεπέρασα...
τώρα έχω πάλι καθυστέρηση (ηταν να αδιαθετήσω 24-26 Μαϊου),πήγα κ έκαν χθες β χοριακή και οι τιμές ήταν 835...χαμηλές παλι αν σκεφτείς ότι τελευταία μου περίοδος μου ήρθε 24 Απρίλη...φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω πάλι το ίδιο..μην αποβάλλω πάλι!!έχω πονάκια που κ που χαμηλά στη κοιλιά αλλα αίμα δεν έχω δει ακόμα..φοβάμαι ακόμα κ στο γιατρό να πάω...λέω να περιμένω να κάνω άλλη μία εξέταση χοριακής την άλλη εβδομάδα να δω αν ανέβηκε η τιμή (που κανονικά θα πρέπει να έχει διπλασιαστει τουλάχιστον) και μετά βλέπουμε...
Ο χρήστης Vickaki82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-13, 16:52   #686
apotsi

apotsi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μίλα με το γιατρό σου μήπως χρειαστεί να κάνεις αντιπηκτικές ενέσεις.
Ο χρήστης apotsi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-13, 22:18   #687
marmak

marmak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο terreza Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο μενα.
Σημερα ειναι μια δυσκολη μερα....
Τα τελευταια 4 χρονια εχω 5 εγκυμοσυνες. Να σημειωσω οτι εχω καρδιοσχημη μητρα.
Το πρωτο μωρο το απεβαλλα στην 10η βδομαδα μετα απο αιμοραγια και πονους γεννας. Αποξεση νο1.
Μετα απο 1 χρονο τον Ιουλιο του 10 γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι-που σημερα κοντευει τα 3-μετα απο μια εγκυμοσυνη στο κρεββατι και utrogestan το 1ο τριμηνο. Τον Οκρωβριο του 11 ειχα μια παλλινδρομη στην 8η βδομαδα. Αποξεση νο2.
Τον Φεβρουαριο που μας περασα ειχα μια βιοχημικη που η χοριακη απο 411 την 1η φορα ανεβηκε στο 523 μετα απο 7μερες. Αδιαθετησα-απεβαλλα την επομενη βδομαδα. Ευτυχως γλιτωσα την αποξεση
Σημερα πηγα στο γυναικολογο με μια χοριακη 4602! και ενα ασχημο σακο που θα καταληξει κι αυτος παλλινδρομος. Το Σαββατο μπιανω για την αποξεση νο3.....
Δε χρειαζεται να σας πω πως νιωθω...μονο ο γιος μου μου δινει κουραγιο....θα ηθελα να του χαρισω ενα αδερακι, αλλα δεν ειναι στο χερι μου προφανως...

Ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε αιματολογικες-θρομβοφιλια.
Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια? ειναι η θρομβοφιλια επικτητη, με την εννοια οτι εχει γεννηθει ηδη ενα μωρο??

Συγγνωμη αν σας κουρασα............
Καλησπέρα γλυκιά μου...!!!!
Καταλαβαίνω τι περνάς...έκανα την 2η απόξεση στα διδυμάκια μου...τα έχασα στην 10 η εβδομάδα.. Ο πόνος μου μεγάλος. Είχα κάνει όλες τις εξετάσεις και μου είχε μείνει η εξέταση για θρομβοφιλία. Η οποία τα αποτελέσματά της ήταν αρνητικά. Μέσα στο ταξίδι μου αυτό έμαθα πως η θρομβοφιλία είναι επίκτητη. Μπορεί δηλαδή να την αποκτήσεις και στην πορεία... Εγω παρόλο που δεν είχα πρόβλημα... πάλι τα έχασα....
Ο χρήστης marmak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-13, 22:25   #688
marmak

marmak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vickaki82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας...σήμερα μόλις γράφτηκα γιατί ήθελα κ εγώ να πω κάπου τον φόβο μου και να ξέρω ότι θα με καταλάβουν...έχω ήδη ένα αγοράκι 1,5 έτους τον Παναγιωτάκη μου,φέτος τον Γενάρη είχα καθυστέριση, έκανα τεστ βγήκε θετικό (τρελή χαρα εμείς)και την επομένη πήγα για β χοριακή...όταν βγήκαν οι τιμές ήταν γύρω στο 300, λέω εντάξει είναι αρχή...πήγα στον γιατρό μου κ δεν φαινόταν το εμβρυο ήταν πολύ μικρό φαινοταν μόνο ελάχιστα ο σάκος...επί 3 βδομάδες πήγαινα αλλά το έμβρυο δεν μεγάλωνε..όσπου μια μέρα είδα λίγο αίμα και μέχρι το βράδυ είχα αποβάλει δυστυχώς...στεναχωρήθηκα τόσο πολύ..αλλά με βοήθησαν ο άντρας μου κ ο μικρός μου κ το ξεπέρασα...
τώρα έχω πάλι καθυστέρηση (ηταν να αδιαθετήσω 24-26 Μαϊου),πήγα κ έκαν χθες β χοριακή και οι τιμές ήταν 835...χαμηλές παλι αν σκεφτείς ότι τελευταία μου περίοδος μου ήρθε 24 Απρίλη...φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω πάλι το ίδιο..μην αποβάλλω πάλι!!έχω πονάκια που κ που χαμηλά στη κοιλιά αλλα αίμα δεν έχω δει ακόμα..φοβάμαι ακόμα κ στο γιατρό να πάω...λέω να περιμένω να κάνω άλλη μία εξέταση χοριακής την άλλη εβδομάδα να δω αν ανέβηκε η τιμή (που κανονικά θα πρέπει να έχει διπλασιαστει τουλάχιστον) και μετά βλέπουμε...
Θα συμφωνήσω με apotsi... Συμβουλεύψου τον γιατρό για τις ενέσεις... γιατί κι εγώ αν τις είχα κάνει... γνώμη του 2ου γιατρού και 3ου γιατρού... ίσως σήμερα είχα τα μωράκια μου ακόμα ζωντανά στην κοιλίτσα μου... το βασικότερο όμως απ' όλα είναι να είσαι εσύ χαλαρή και προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο πιο πολύ μπορείς.
Ο χρήστης marmak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-13, 13:56   #689
juel

juel ουδετερη μηδέν
Arrow

καλήμερα!!σήμερα μόλις γράφτηκα γιατί θέλω να μοιραστώ με κάποιον τις σκέψεις μου είμαι 21 χρόνων συγκατοικώ με το αγόρι μου,ο οποίος είναι 35. έχουμε μερικά προβλήματα λόγω χάσματος της ηλικίας μας είχα καθυστέρηση και έκανα τεστ και βγήκαν θετικά δεν ξέρω τι να κάνω δεν του το έχω πει ακόμα δεν νιώθω έτοιμη να γίνω μάνα. εχτές τον ρωτούσα διάφορα περί οικογενείας και εκείνος για το μόνο που μιλούσε ήταν οι δουλείες του και μου είπε πως όταν θα πρέπει θα κάνει παιδί και εγώ ήδη είμαι έγκυος.
Ο χρήστης juel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-13, 14:23   #690
apotsi

apotsi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μάλλον σε λάθος thread έγραψες. Αυτό που σου "έτυχε" είναι δώρο.
Παλιά 14-06-13, 22:28   #691
sofinikol

sofinikol ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα σας, θα ήθελα να πω και την δική μου ιστορία και εάν κάποιος έχει μια συμβουλή για εμάς θα τον ευχαριστούσα.

μέσα σε ένα εξάμηνο έχω δύο ήττες. η πρώτη ήταν η χειρότερη.....είχα πρωτοφανής αποκόλληση και αιμορραγία (σύμφωνα με τον γιατρό) από την 2 εβδομάδα έως και την 11 περίπου. κάθε μέρα είχα αίμα αλλά κάποιες στιγμές δεν περιγράφονται!!2 φορές ένοιωθα πως αποβάλω!
έφτασα τέλοσπαντων να κάνω την Α επιπέδου έχοντας μειωθεί το αίμα και ήταν η πρώτη φορά μετά από όσα είχαμε περάσει που είμασταν αισιόδοξοι...και ξαφνικά δέκα μέρες μετά πάλι ο ίδιος εφιάλτης..πήγα στο γιατρό πνιγμένη στο αίμα...η καρδούλα χτυπούσε ακόμα, μου είπε να φύγω και θα μιλούσαμε την επομένη....όλο το βράδυ ένοιωθα πως με ξεριζώνουν...ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, το αίμα και τα υπόλοιπα που έβγαλα το βράδυ ήταν απο αίμα που είχε μέινει απο την τεράστια αποκόλληση και απλά καθάριζα!!

από την επόμενη μέρα είχα μια ανησυχία και ήμουν σίγουρη πως είχα αποβάλλει....ο γιατρός μου έλειπε για μία εβδομάδα και πήγα την μέρα που επέστρεψε και ήταν χαμένο εδώ και μία εβδομάδα! 1 απόξεση

έκανα εξέταση θρομβωφιλίας, αρνητική..στείλαμε το έμβρυο για DNA δεν έδειξέ κάτι.....

ο γιατρός επέμενε πως δεν υπάρχει πρόβλημα για τον οργανισμό μου που είχε ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ, και μας είπε μετά απο 2 μήνες να προσπαθήσουμε πάλι.

μετά από 4 μήνες έμεινα πάλι έγκυος..δεν ξεκινήσαμε πάλι καλά, είχα λίγο αίμα, ο σάκος ήταν μικρός, ο γιατρός δεν ήταν και σίγουρος τι να κάνει, δεν θυμόταν και πολλά απο την πρώτη περιπέτεια!!! ενώ είχα κάνει εξέταση θρομβωφιλίας με αρνητικό αποτέλεσμα , με συμβούλευσε να κάνω ενέσεις και να πίνω σαλοσπιρ. στην 8 εβδομάδα ενώ ήμουν καθαρή για 15 ημέρες πάλι είχα αποβολή. 2 απόξεση..

τώρα πλέον έχω πάθει ψυχολογικό με τον γιατρό... ούτε απ'έξω απο το γραφείο του δεν περνάω..

απορώ στην 1 περίπτωση με τόση αιμορραγία γιατί δεν με έβαλε στο νοσοκομείο??
απορώ με τον εαυτό μου γιατί δεν ζήτησα μια δεύτερη γνώμη??

το λέω αυτό γιατί οι πιο πολλοί έχουμε παρωπίδες και δεν ακούμε κανέναν. το έχουμε μετανοιώσει με το άντρα μου που δεν ακούσαμε μια 2 γνώμη.

χίλια συγνώμη για το μεγάλο γράμμα.

εύχομαι τα καλύτερα σε όλες τις γυναίκες που λαχταρούν τόσο πολύ να κάνουν ένα παιδάκι και ταλαιπωριούνται άδικα.
Ο χρήστης sofinikol δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-13, 11:18   #692
apotsi

apotsi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλύτερα θα ήταν να αλλάξεις γιατρό. Και η γυναίκα μου είχε θέμα με το γιατρό της και δεν αισθανόταν άνετα, και τον αλλάξαμε και βρήκε την ψυχική της ηρεμία.

Παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός.
Παλιά 19-06-13, 19:28   #693
iouliam

iouliam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω κι εγώ είχα δύο άσχημες εμπειρίες με ίδιο γιατρό γιατί τον εμπιστευόμουνα τότε και έλεγα μου έτυχε και δεν έχει νόημα να ψάχνομαι και στη δική μου περίπτωση δεν ήταν λάθος του γιατρού οι παλίδρομες όμως ήταν λάθος του γιατρού που δεν με έστειλε για εξετάσεις από την πρώτη φορά παρόλο που είχα ιστορικό στην οικογένεια και επίσης το άλλο λάθος του που είναι λάθος των περισσότερων γυναικολόγων είναι ότι αντιμετωπίζουν μόνο το σωματικό κομμάτι και λένε σε 1-2 κύκλους ξαναπροσπάθησε λες και πέρασες μια γρίπη και θα είσαι καλά.
Ο χρήστης iouliam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-13, 20:06   #694
ale3andra

ale3andra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 2η αποβολη

Καλησπερα κοριτσια,
Δυστηχως μέσα σε ενα 5μηνο είχα 2 αποβολές. Στην πρώτη χρειαστηκε αποξεση, στην δευτερη ευτυχώς όχι. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είπε μετά την πρώτη αποβολή ότι αν νιώθω έτοιμη ψυχολογικά ότι μπορώ να αρχίσω μετά τον πρώτο κύκλο προσπάθειες όπως και έκανα. Εμεινα έγκυος αμέσως αλλα δυστηχώς όπως σας προέιπα κατέληξε και αυτό σε αποβολή. Και οι δύο γίναν μεταξύ 6-7 εβδομάδας όπου είδαμε μόνο σάκο χωρίς έμβρυο. Μετά λοιπον και απο την δεύτερη αποβολη μπηκαμε σε διαδικασια εξετάσεων θρομβοφιλίας. Τα αποτελέσματα ήταν ότι ειμαι υγειεστατη και δεν έχω τίποτα. Γνώμη του γιατρού μου να το θεωρήσουμε τυχαίο και να ξαναπροσπαθήσω... Δεν ξέρω τι να κάνω. Οικονομικά δεν είμαι με τίποτα για περαιτέρω εξετάσεις αλλα και ψυχολογικά πως θα είμαι με μια νέα εγκυμοσύνη? Σκεφτομαι μήπως η δευτερη αποβολη ήρθε επειδή ήρθε αμέσως η εγκυμοσύνη και δεν "ξεκουράστηκε" το σώμα μου... Εχω πελαγώσει...
Ο χρήστης ale3andra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-13, 21:03   #695
marthapappa

marthapappa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ale3andra Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κοριτσια,
Δυστηχως μέσα σε ενα 5μηνο είχα 2 αποβολές. Στην πρώτη χρειαστηκε αποξεση, στην δευτερη ευτυχώς όχι. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είπε μετά την πρώτη αποβολή ότι αν νιώθω έτοιμη ψυχολογικά ότι μπορώ να αρχίσω μετά τον πρώτο κύκλο προσπάθειες όπως και έκανα. Εμεινα έγκυος αμέσως αλλα δυστηχώς όπως σας προέιπα κατέληξε και αυτό σε αποβολή. Και οι δύο γίναν μεταξύ 6-7 εβδομάδας όπου είδαμε μόνο σάκο χωρίς έμβρυο. Μετά λοιπον και απο την δεύτερη αποβολη μπηκαμε σε διαδικασια εξετάσεων θρομβοφιλίας. Τα αποτελέσματα ήταν ότι ειμαι υγειεστατη και δεν έχω τίποτα. Γνώμη του γιατρού μου να το θεωρήσουμε τυχαίο και να ξαναπροσπαθήσω... Δεν ξέρω τι να κάνω. Οικονομικά δεν είμαι με τίποτα για περαιτέρω εξετάσεις αλλα και ψυχολογικά πως θα είμαι με μια νέα εγκυμοσύνη? Σκεφτομαι μήπως η δευτερη αποβολη ήρθε επειδή ήρθε αμέσως η εγκυμοσύνη και δεν "ξεκουράστηκε" το σώμα μου... Εχω πελαγώσει...
ειχα κανει παλια κ εγω ελεγχο για θρομβοφιλιες πριν μεινω εγκυος ξαναεκανα αυτη τη φορα εκανα για 10 -11 μεταλλαξεις. αν θελεις να ψαξω να βρω κ να σου πω για ποιες εκανα.κ ειχα κανει κ ελεγχο για καθ εξιν αποβολες αν κ δεν ειχα καποια εγκυμοσυνη κ το αποτελεσμα?εμβρυοτοξικοτητα.ευτυχως τωρα ειμαι εγκυος στον 4ο μηνα σε διδυμακια ο γιατρος μου ειπε ενα αγορι κ ενα κοριτσι. αν εμεινα εγω εγκυος χωρις καμια εγκυμοσυνη μετα απο χρονια προσπαθειων σε εσενα θα ερθει πολυ πιο ευκολα.
Ο χρήστης marthapappa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-13, 21:09   #696
ale3andra

ale3andra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marthapappa Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα κανει παλια κ εγω ελεγχο για θρομβοφιλιες πριν μεινω εγκυος ξαναεκανα αυτη τη φορα εκανα για 10 -11 μεταλλαξεις. αν θελεις να ψαξω να βρω κ να σου πω για ποιες εκανα.κ ειχα κανει κ ελεγχο για καθ εξιν αποβολες αν κ δεν ειχα καποια εγκυμοσυνη κ το αποτελεσμα?εμβρυοτοξικοτητα.ευτυχως τωρα ειμαι εγκυος στον 4ο μηνα σε διδυμακια ο γιατρος μου ειπε ενα αγορι κ ενα κοριτσι. αν εμεινα εγω εγκυος χωρις καμια εγκυμοσυνη μετα απο χρονια προσπαθειων σε εσενα θα ερθει πολυ πιο ευκολα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση, συγνωμη ειμαι λίγο άσχετη, η εμβρυοτοξικοτητα τι ειναι? Εγω ειπα θα αφησω κανενα τρίμηνο και μετα ξανα προσπάθειες.. τωρα δεν εχω κουράγιο για τίποτα...
Παλιά 17-07-13, 23:43   #697
Clelia

Το avatar του χρήστη Clelia

Περιοχή: Perissos, Athens
Clelia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα κοριτσια,
Koριτσάκι μου, λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη..
Θα μείνεις πάλι έγκυος με το καλό ..... κ μάλιστα σύντομα... εσύ πιάνεις εύκολα.....
Θα πας ούσα έγκυος (4-5 εβδ) σε έναν αιματολόγο (έχω να σου συστήσω τον Αναγνώστου άμα θες), θα σου κάνει θρομβοελαστογραμμα κ θα δει πώς αντιδράς ως οργανισμός, ούσα έγκυος...
Παίρνει 100 ευρά την εξέταση με θρομβοελαστόγραμμα.
50 ευρά μία απλή επίσκεψη.
Όλα ΜΕ απόδειξη.

Κ θα σου πάνε όλα καλά!

Είχα 2 παλίνδρομες πριν την Ελισάβετ μου... Στις 10 εβδ.... Ξέρω από κλάματα... Αξίζει τον κόπο άκουσέ με....
Αφού δεν βρέθηκε πρόβλημα αιμαολογικό (όπως κ σε εμένα) θα πρέπει να ξεκινήσετε πειραματικά, κ θα σας βγει σε καλό!!!

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!
Ο χρήστης Clelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-13, 13:46   #698
ale3andra

ale3andra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Clelia Εμφάνιση μηνυμάτων
Koριτσάκι μου, λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη..
Θα μείνεις πάλι έγκυος με το καλό ..... κ μάλιστα σύντομα... εσύ πιάνεις εύκολα.....
Θα πας ούσα έγκυος (4-5 εβδ) σε έναν αιματολόγο (έχω να σου συστήσω τον Αναγνώστου άμα θες), θα σου κάνει θρομβοελαστογραμμα κ θα δει πώς αντιδράς ως οργανισμός, ούσα έγκυος...
Παίρνει 100 ευρά την εξέταση με θρομβοελαστόγραμμα.
50 ευρά μία απλή επίσκεψη.
Όλα ΜΕ απόδειξη.

Κ θα σου πάνε όλα καλά!

Είχα 2 παλίνδρομες πριν την Ελισάβετ μου... Στις 10 εβδ.... Ξέρω από κλάματα... Αξίζει τον κόπο άκουσέ με....
Αφού δεν βρέθηκε πρόβλημα αιμαολογικό (όπως κ σε εμένα) θα πρέπει να ξεκινήσετε πειραματικά, κ θα σας βγει σε καλό!!!
Σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις. Ηαληθεια ειναι οτι με εχει παρει πολυ απο κατω, κλαιω συνεχεια και δυστηχως αρχισα κουραζω και τον αντρα μου που πλεον βγαζει νευρα. Δυστηχως ομως δεν ξερω τι αλλο να κανω.. ελπιζω ο χρονος να γιατρεψει τα παντα..προς το παρον παντως δεν εχω κουραγιο και δυναμη για αλλες προσπαθειες.. ας περασει ο καιρος και βλεπουμε
Παλιά 21-07-13, 23:53   #699
sofinikol

sofinikol ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα κοριτσια,

Αλεξάνδρα μου οι γιατροί τα βλέπουν όλα εύκολα, να αφήσεις τουλάχιστον ένα εξάμηνο να περάσει και θα δεις όταν είσαι έτοιμη θα το νοιώσεις.
εγώ τώρα που πέρασε αρκετός καιρός και ηρέμησα από τις περιπέτειες μου, μπορώ να αντιληφθώ πόσο κακό ήταν που προσπάθησα αμέσως. τότε δεν το καταλάβαινα αν και μου το έλεγε ο σύζυγος μου.
πίστεψε με θα το ξεπεράσεις και θα το νοιώσεις πότε θα μπορείς ψυχολογικά τουλάχιστον να προσπαθήσετε ξανά. να έχεις υπομονή και ηρεμία.
Ο χρήστης sofinikol δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-07-13, 13:56   #700
mamoui

mamoui ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofinikol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξάνδρα μου οι γιατροί τα βλέπουν όλα εύκολα, να αφήσεις τουλάχιστον ένα εξάμηνο να περάσει και θα δεις όταν είσαι έτοιμη θα το νοιώσεις.
εγώ τώρα που πέρασε αρκετός καιρός και ηρέμησα από τις περιπέτειες μου, μπορώ να αντιληφθώ πόσο κακό ήταν που προσπάθησα αμέσως. τότε δεν το καταλάβαινα αν και μου το έλεγε ο σύζυγος μου.
πίστεψε με θα το ξεπεράσεις και θα το νοιώσεις πότε θα μπορείς ψυχολογικά τουλάχιστον να προσπαθήσετε ξανά. να έχεις υπομονή και ηρεμία.
συμφωνώ στο 100% με αυτή την άποψη. Μην καταβάλεις ούτε το σώμα σου αλλά ούτε την ψυχολογία σου με συνεχόμενες προσπάθειες. Σημασία έχει να έρθει από μόνο του κι όταν θα είστε ήρεμοι. Δε χάθηκε κι ο κόσμος να περάσει κι ένα εξάμηνο ή κ ένας χρόνος ακόμα. Το θέμα είναι να νιώθεις καλά και το παιδί να έρθει μέσα από ευτυχισμενες κ χαλαρές καταστάσεις κ όχι με άγχος και τρέλα.
Ο χρήστης mamoui δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-13, 17:57   #701
stallitsa

stallitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα κοριτσια,
Αλεξάνδρα είχα και εγώ 2 αποβολές σε σύντομο χρονικο διάστημα και μλαλιστα η 2η ήταν την 13 βδομάδα...Είχα σκεφτεί το γεγονός οτι δεν άφησα το σωμα να ξεκουραστέι αλλά δεν νομίζω οτι ηταν αυτο το θεμα...Μετά τη δεύτερη αποβολή περίμενα 6 μήνες για να ξαναπροσπαθήσουμε κυρίως για να στρώσει η ψυχολογία μου. Ηρθε τρίτη εγκυμοσυνη σύντομα και έκανα και αντιπηκτικές ενέσεις γιατι μου βρήκαν ήπια μορφή θρομοφιλίας (που όμως μαλλον δεν ήταν ο λογος για τις προηγόυμενες αποβολές)..Μέχρι να περάσει το 1ο τρίμηνο ήμουν πολύ αγχωμένη και μετά αρχισα να χαλαρώνω σιγά σιγά αν και δεν απόλαυσα την εγκυμοσύνη μου όπως θα ήθελα (κακώς). Γέννησα ένα υγιέστατο αγόρι που τώρα είναι σχεδόν 6 μηνων και γλύκας...

Θα σου πρότεινα να ασχολήθείς με άλλα πράγματα που σε ενδιαφέρουν για ένα διάστημα για να ξεχαστείς κάπως και οταν αισθανθεις έτοιμη οποτε και αν ειναι αυτο (2 - 3 -10 μήνες) ξαναξεκινάς ήρεμα και χαλαρά και όλα θα γίνουν. Μη βιαστείς αλλα ούτε και να το φοβάσαι ο επειμένων νικά ...
Ο χρήστης stallitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-13, 19:52   #702
μικιο

μικιο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια!νομιζω οτι ανηκω και εγω τωρα σ αυτο το φορουμ!σημερα μετα απο 11μερες νοσηλειας σημερα πηρα εξητηριο!ολα αρχησαν με τις χοριακες που ανεβοκατεβεναν σαν τρελες!νομιζαμε οτι ηταν παλιδρομη οπως ειχα ξανα πριν 8 μηνες αλλα τελικα.....εξωμητριο!μου αφεραισαν την αριστερη σαλπιγγα!παιδακια μπορω να ξανακανω (εχω μια κορη 2 μιση χρονων) αλλα μου πε μετα απο 2 χρονια!γιατι τοσο πολυ??πως θα περιμενω 2 χρονια ακομα?μηπως ειναι υπερβολη?εχω ακουσει περιπτωσεις σαν την δικια μου και τους ειπαν οτι μπορουν ξανα σε 8 μηνες!δεν θελω να ακουστω αχαριστη επιδι εχω μια υπεροχη ζωηρη κορουλα αλλα εχω μαγαλο κενο μεσα μου!ποναει η ψυχη μου και ολη μερα κλαιω!τι να κανω???
Ο χρήστης μικιο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-13, 12:43   #703
kikii

kikii ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα

καλημέρα ανήκω και εγω πλεων εδω,μεσα σε εξι μηνες ειχα δυο αποτυχηημενες εγκυμοσυνες στην πρωτη εκανα αποξυση 4 φεβρουαριου και τωρα στη δευτερη περιμενω μεχρι αυριο που θα παω στο γιατρο να δω μηπωσ το εχει αποβαλει ο οργανισμοσ μιασ και απο χτεσ εχω αιμα και πονουσ.μου ειπε οτι θα πρεπει να κανουμε καποιεσ εξετασεισ αλλα μετα την περιοδο του νοεμβριου για να δουμε για να ερθει ο οργανισμοσ στα φυσιολογικα δεν ειναι λιγο αργα?εγω περιμενα πωσ και πως να περασουν οι δυο μηνες να ξαναπροσπαθησω και τωρα,μπορει καποια να με βοηθησει μετα απο ποσο καιρο κανατε εξετασεισ ποσο στοιχιζουν μου ειπαν οτι δεν γινονονται σε νοσοκομειο εχω πελαγωσει.
Ο χρήστης kikii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-13, 21:47   #704
alexioa

alexioa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μικιο Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κοριτσια!νομιζω οτι ανηκω και εγω τωρα σ αυτο το φορουμ!σημερα μετα απο 11μερες νοσηλειας σημερα πηρα εξητηριο!ολα αρχησαν με τις χοριακες που ανεβοκατεβεναν σαν τρελες!νομιζαμε οτι ηταν παλιδρομη οπως ειχα ξανα πριν 8 μηνες αλλα τελικα.....εξωμητριο!μου αφεραισαν την αριστερη σαλπιγγα!παιδακια μπορω να ξανακανω (εχω μια κορη 2 μιση χρονων) αλλα μου πε μετα απο 2 χρονια!γιατι τοσο πολυ??πως θα περιμενω 2 χρονια ακομα?μηπως ειναι υπερβολη?εχω ακουσει περιπτωσεις σαν την δικια μου και τους ειπαν οτι μπορουν ξανα σε 8 μηνες!δεν θελω να ακουστω αχαριστη επιδι εχω μια υπεροχη ζωηρη κορουλα αλλα εχω μαγαλο κενο μεσα μου!ποναει η ψυχη μου και ολη μερα κλαιω!τι να κανω???

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι 2 χρονια!!!μηπως δεν καταλαβες καλα?ειχα και εγω εξωμητριο και αφαιρεση δεξιας σαλπιγγας με λαπαροσκοπηση και μετα απο 3 4 μηνες ξαναρρχισαμε τις προσπαθειες!ακομα δεν τα εχω καταφερει αλλα η γιατρος μου ειναι ησυχη πως ολα θα πανε καλα και προσπαθω να ειμαι και εγω!σε καταλαβαινω ειναι μεγαλ οτο σοκ και το ψυχολογικο πιο πολυ!να πας μετα την πρωτη σου περιοδο να σε δει και θα τα ξαναπειτε τοτε γιατι πιστευω πως απο την κουραση σου κατι δεν καταλαβες!
Ο χρήστης alexioa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-13, 22:45   #705
μικιο

μικιο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για κακη μου τυχη καλα καταλαβα!ηταν ο αντρας μου μαζι.εξαλου δεν το πε μια φορα.συνεχεια το ελεγε και το επισημανε"πρεπει να περιμενετε τουλαχιστον 2χρονια"το λςγε και το ξανα ελεγε και ξανα δωστου!ενας θεος ξερει πως κρατηθηκα και δεν εβαλα τα κλαμματα μπροστα τουδνεν θα παρατησω ομως,θα παρω και αλλες γνωμες και θ: προχωρησω αισιοδοξα και με το κεφαλι ψηλα!
Ο χρήστης μικιο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-13, 23:17   #706
alexioa

alexioa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μικιο Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κακη μου τυχη καλα καταλαβα!ηταν ο αντρας μου μαζι.εξαλου δεν το πε μια φορα.συνεχεια το ελεγε και το επισημανε"πρεπει να περιμενετε τουλαχιστον 2χρονια"το λςγε και το ξανα ελεγε και ξανα δωστου!ενας θεος ξερει πως κρατηθηκα και δεν εβαλα τα κλαμματα μπροστα τουδνεν θα παρατησω ομως,θα παρω και αλλες γνωμες και θ: προχωρησω αισιοδοξα και με το κεφαλι ψηλα!
Δεν θελω να το παιξω πως ξερω καλητερα απο τους γιαυρους αλλα επειδη το εχω ψαξει αρκετα επειδη δεν εχω παιδια ακομα μου ειχαν πει ολοι αυτο πως αφου εκανα αφαιρεση και δεν μου κσνανε την ενεση της μεθοτρεξατης αν την λεω καλα δεν χρειαζετε να περιμενω 3 4 μηνες ειναι μια χαρα.
Ο χρήστης alexioa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-13, 18:06   #707
18ΜΑΡΤΙΟΥ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
18ΜΑΡΤΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα! Ίσως είμαι λίγο ξεκάρφωτη σήμερα εδώ, δεν έχω παρακολουθήσει κάποια συζήτηση τελευταία, αλλά μετά από 5 αποβολές, η τελευταία το Μάιο, ξαναμπαίνω στη διαδικασία, μετά από πολύ ψάξιμο και πάλι... Τί έχετε να πείτε? Εχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία? Καμία καλή εξέλιξη να πάρουμε κουράγια??
Ο χρήστης 18ΜΑΡΤΙΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-13, 18:30   #708
voula71

Το avatar του χρήστη voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 18ΜΑΡΤΙΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια καλησπέρα! Ίσως είμαι λίγο ξεκάρφωτη σήμερα εδώ, δεν έχω παρακολουθήσει κάποια συζήτηση τελευταία, αλλά μετά από 5 αποβολές, η τελευταία το Μάιο, ξαναμπαίνω στη διαδικασία, μετά από πολύ ψάξιμο και πάλι... Τί έχετε να πείτε? Εχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία? Καμία καλή εξέλιξη να πάρουμε κουράγια??
καλησπερα. το εχεις ψαξει;; εχεις κανει εξετασεις μετα απο 5 αποβολες που ειχες;; εγω εχω εχω παθει μια αποβολη(περυση) και μια παλλινδρομη πριν ενα μηνα. καρυοτυπο εμβρυου εχεις κανει; καρυοτυπο ζευγους;
Ο χρήστης voula71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-13, 18:40   #709
18ΜΑΡΤΙΟΥ

18ΜΑΡΤΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο voula71 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα. το εχεις ψαξει;; εχεις κανει εξετασεις μετα απο 5 αποβολες που ειχες;; εγω εχω εχω παθει μια αποβολη(περυση) και μια παλλινδρομη πριν ενα μηνα. καρυοτυπο εμβρυου εχεις κανει; καρυοτυπο ζευγους;
Δυστυχώς/ευτυχώς τα έχω ψάξει νομίζω όοοοοολλλλλαααα!!! Απειρες εξετάσεις...αυτή η ιστορία κρατάει χρόνια και ενδιάμεσα άλλαξα ΚΑΙ σύζυγο! Αλλά πάλι τα ίδια! Μετά την τελευταία φορά έκανα κι επιπλέον εξετάσεις θρομβοφιλίας, εκτός των κλασσικών, αλλά και ανοσολογικές για NK κύτταρα κλπ...αν τα έχεις ακούσει...κάποια μικρά στοιχεία ίσως έχουμε βρει, αλλά θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι ουσίας...βιταμίνες μου συνέστησαν και κάποιες προληπτικές αγωγές...ο γυναικολόγος θεωρεί ότι όλα αυτά είναι μάλλον υπερβολικά και κάποτε θα κάτσει!...αφού δε βρίσκουμε κάτι ιδιαίτερο....αλλά έκλεισα αισίως τα 43 και τα περιθώρια στενεύουν!!...και έχω βαρεθεί τις αποξέσεις! Εσύ τί έχεις κάνει μέχρι σήμερα βρήκες κάτι? Γενικά πιστεύω ότι σ'αυτό το θέμα οι γιατροί βρίσκονται στο μαύρο σκοτάδι και πηγαίνουν πειραματικά και με την τύχη!
Παλιά 11-09-13, 18:48   #710
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δυστυχώς/ευτυχώς τα έχω ψάξει νομίζω όοοοοολλλλλαααα!!! Απειρες εξετάσεις...αυτή η ιστορία κρατάει χρόνια και ενδιάμεσα άλλαξα ΚΑΙ σύζυγο! Αλλά πάλι τα ίδια! Μετά την τελευταία φορά έκανα κι επιπλέον εξετάσεις θρομβοφιλίας, εκτός των κλασσικών, αλλά και ανοσολογικές για NK κύτταρα κλπ...αν τα έχεις ακούσει...κάποια μικρά στοιχεία ίσως έχουμε βρει, αλλά θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι ουσίας...βιταμίνες μου συνέστησαν και κάποιες προληπτικές αγωγές...ο γυναικολόγος θεωρεί ότι όλα αυτά είναι μάλλον υπερβολικά και κάποτε θα κάτσει!...αφού δε βρίσκουμε κάτι ιδιαίτερο....αλλά έκλεισα αισίως τα 43 και τα περιθώρια στενεύουν!!...και έχω βαρεθεί τις αποξέσεις! Εσύ τί έχεις κάνει μέχρι σήμερα βρήκες κάτι? Γενικά πιστεύω ότι σ'αυτό το θέμα οι γιατροί βρίσκονται στο μαύρο σκοτάδι και πηγαίνουν πειραματικά και με την τύχη!
τι να σου πω κοπελα μου.. οσο μπορεις υπομονη... εμενα περυσι μου βρηκαν θρομβοφιλια,μετα απο την αποβολη. φετος και ενω νομιζαμε οτι το ρυθμιζαμε με τις ενεσεις,στον 2ο μηνα παλλινδρομηση!φρικαρα οπως καταλαβαινεις.ο καρυοτυπος που βγαλαμε φετος,εδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλια στο εμβρυο. και τωρα μου μενει να κανω και καρυοτυπο ζευγους.και εγω στα 43 ειμαι..εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου; εγω εχω αλλαξει 3 γιατρους,μεχρι να καταληξω σε αυτον που εχω.
Παλιά 11-09-13, 19:03   #711
18ΜΑΡΤΙΟΥ

18ΜΑΡΤΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
τι να σου πω κοπελα μου.. οσο μπορεις υπομονη... εμενα περυσι μου βρηκαν θρομβοφιλια,μετα απο την αποβολη. φετος και ενω νομιζαμε οτι το ρυθμιζαμε με τις ενεσεις,στον 2ο μηνα παλλινδρομηση!φρικαρα οπως καταλαβαινεις.ο καρυοτυπος που βγαλαμε φετος,εδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλια στο εμβρυο. και τωρα μου μενει να κανω και καρυοτυπο ζευγους.και εγω στα 43 ειμαι..εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου; εγω εχω αλλαξει 3 γιατρους,μεχρι να καταληξω σε αυτον που εχω.
Δύσκολες καταστάσεις...του έχω εμπιστοσύνη, είναι ο δεύτερος που μένω για καιρό...παρ'όλο που την τελευταία φορά, με φυσική σύλληψη, στενοχωρήθηκα πάρα πολύ και στη συνέχεια το έψαξα μόνη μου πολύ, καταλήγω και πάλι σ'αυτόν, γιατί έχουμε καλή χημεία, είναι ήρεμος και επεξηγηματικός και αυτό μου αρέσει...φοβάμαι ότι αν πάω σε κάποιον άλλο, θα μπλέξω και δε μπορώ πάλι από την αρχή...
Οι δικοί μας καρυότυπο πάντως ήταν οκ, ενώ του εμβρύου, δύο φορές, βγήκε με χρωμοσωμική ανωμαλία...αλλά εφόσον δεν την έχουμε εμείς, είναι τυχαία...και όπως λέει και η ιστολογική, απαντάται στο φυσιολογικό πληθυσμό, άρα, θα μπορούσε να την έχει αυτή την ανωμαλία κι ένα έμβρυο που τελικά επιβιώνει...τρέχα γύρευε...
Σου εύχομαι ότι καλύτερο και μην ξεχνάς, ότι πάντα η φύση προνοεί για μας και πραγματικά το γεγονός της παλινδρόμησης μπορεί να ήταν τυχαίο και την επόμενη φορά, πάντα με τις ενέσεις όλα να πάνε καλά!!
Παλιά 11-09-13, 19:20   #712
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δύσκολες καταστάσεις...του έχω εμπιστοσύνη, είναι ο δεύτερος που μένω για καιρό...παρ'όλο που την τελευταία φορά, με φυσική σύλληψη, στενοχωρήθηκα πάρα πολύ και στη συνέχεια το έψαξα μόνη μου πολύ, καταλήγω και πάλι σ'αυτόν, γιατί έχουμε καλή χημεία, είναι ήρεμος και επεξηγηματικός και αυτό μου αρέσει...φοβάμαι ότι αν πάω σε κάποιον άλλο, θα μπλέξω και δε μπορώ πάλι από την αρχή...
Οι δικοί μας καρυότυπο πάντως ήταν οκ, ενώ του εμβρύου, δύο φορές, βγήκε με χρωμοσωμική ανωμαλία...αλλά εφόσον δεν την έχουμε εμείς, είναι τυχαία...και όπως λέει και η ιστολογική, απαντάται στο φυσιολογικό πληθυσμό, άρα, θα μπορούσε να την έχει αυτή την ανωμαλία κι ένα έμβρυο που τελικά επιβιώνει...τρέχα γύρευε...
Σου εύχομαι ότι καλύτερο και μην ξεχνάς, ότι πάντα η φύση προνοεί για μας και πραγματικά το γεγονός της παλινδρόμησης μπορεί να ήταν τυχαίο και την επόμενη φορά, πάντα με τις ενέσεις όλα να πάνε καλά!!
σε ευχαριστω πολυ! και εσενα σου ευχομαι τα καλητερα!!
Παλιά 11-09-13, 19:23   #713
18ΜΑΡΤΙΟΥ

18ΜΑΡΤΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
σε ευχαριστω πολυ! και εσενα σου ευχομαι τα καλητερα!!
Να είσαι καλά και θα χαρώ πολύ να μάθω νέα σου το συντομότερο!
Παλιά 11-09-13, 19:27   #714
apotsi

apotsi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τώρα ξαναξεκινάμε και εμείς με την γυναίκα μου τις προσπάθειες μετά από 3 αποβολές. Ευτυχώς όλες φυσικές, χωρίς απόξεση (καλά το έγραψα...; ). Καρεότυπο ζεύγους κάναμε. Όλα φυσιολογικά.
Παλιά 11-09-13, 19:57   #715
18ΜΑΡΤΙΟΥ

18ΜΑΡΤΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apotsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα ξαναξεκινάμε και εμείς με την γυναίκα μου τις προσπάθειες μετά από 3 αποβολές. Ευτυχώς όλες φυσικές, χωρίς απόξεση (καλά το έγραψα...; ). Καρεότυπο ζεύγους κάναμε. Όλα φυσιολογικά.
Να κι ένας άντρας στην παρέα μας! Χαίρομαι αγαπητέ φίλε, που είσαι συνοδοιπόρος των αγωνιών μας και δεν το κρύβεις, όπως πολλοί άλλοι!
Αποβολές χωρίς απόξεση, το έχω ξανακούσει μεν, αλλά δεν έχω καταλάβει σε ποιες περιπτώσεις το επιλέγουν οι γιατροί? Ηταν μήπως σε πολύ αρχικό στάδιο? Ποια εβδομάδα? Εμένα πάντως και τις 5 φορές, απόξεση!
Εχετε κάνει κι άλλες εξετάσεις εκτός από το καρυότυπο? Τί διαφορετικό θα κάνετε αυτή τη φορά, για πιθανή αποφυγή μίας επανάληψης?
Εύχομαι όπως και να έχει, να πάνε όλα καλά και το συντομότερο δυνατόν!
Παλιά 11-09-13, 21:36   #716
apotsi

apotsi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατί να το κρύψουμε...; Το καλό είναι ότι μένουμε έγκυοι. Ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο. 3-4 εβδομάδων. Δεν έχουμε κάνει άλλες εξετάσεις. Κάποια στιγμή εγώ είχα κάνει καλλιέργεια σπέρματος. Δεν έχουμε κάνει κάτι άλλο.
Παλιά 12-09-13, 10:12   #717
18ΜΑΡΤΙΟΥ

18ΜΑΡΤΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apotsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να το κρύψουμε...; Το καλό είναι ότι μένουμε έγκυοι. Ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο. 3-4 εβδομάδων. Δεν έχουμε κάνει άλλες εξετάσεις. Κάποια στιγμή εγώ είχα κάνει καλλιέργεια σπέρματος. Δεν έχουμε κάνει κάτι άλλο.
Σαφώς το καλό είναι ότι μένετε έγκυοι, δεν το συζητώ, αλλά οι αποβολές είναι κάτι διαφορετικό...ίσως χρειάζεται κάποια άλλη αντιμετώπιση...εφόσον υπάρχει εγκυμοσύνη, ίσως κάτι συμβαίνει και δεν κρατάει η μήτρα το έμβρυο...ο γιατρός τί λέει μετά από 3 αποβολές? Δε σας έχει πει τίποτα να ψάξετε? Ούτε να κάνετε έστω μία υστεροσκόπηση? Δε θέλω να σας αγχώσω και φυσικά δεν είμαι γιατρός, αλλά θεωρώ ότι κάτι παραπάνω θα έπρεπε να κάνετε πριν την επόμενη προσπάθεια...3 φορές τυχαίο γεγονός, δύσκολο...για να μην ταλαιπωρείστε το λέω...
Παλιά 18-09-13, 01:31   #718
athen@

athen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σου και εγω εχω 3 παλινδρομες μετα την κορη μου. Η τελευταια παλινδρομη 5 μηνων και ενω εκανα αντιπηκτικες.
Εκανες καμπυλη σακχαρου; Λογικα θα εχεις κανει.
Εμενα ο καινουριος μου γιατρος πιστευει οτι φταει το σακχαρο.Εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια, και γενικα λενε οτι ειτε το ψηλο ειτε το χαμηλο σακχαρο δημιουργει πολλα προβληματα στις κυησεις μεχρι και αποβολες.
Επισης συνδεσε το σακχαρο με την εικονα των ωοθηκων μου(δεν καταλαβα ακριβως, οτι παραγονται πολλα ωαρια κακης ποιοτητας) και μου συνεστησε να παρω glucophase για να κανω καλης ποιοτητας ωαρια και να εχω ενα ρυθμισμενο σακχαρο, εννοειται και διατροφη διαβητικου.
Ισως ολα αυτα να τα εχεις κανει ηδη, χωρις αποτελεσμα.
Δεν ξερω τι να κανω, ο γιατρος μου λεει να μην φοβαμαι και οτι αυτη ειναι η αιτια, αλλά εγω δεν μπορω να το πιστεψω σιγουρα.
Ο μονος τροπος να το διαπιστωσω ειναι να ξαναμεινω εγκυος - ευτυχως μενω πολυ ευκολα-και αν τα καταφερω ετσι τα καταφερα.
Φοβαμαι ομως τοσο πολυ. Δεν θελω να τα ξαναπερασω ολα αυτα. Το πιο δυσκολο νομιζω ειναι η στιγμη που σου λεει ο γιατρος στον υπερηχο δυστυχως σταματησε η εγκυμοσυνη. Δεν μπορω να το ξανακουσω αλλη φορα. Πως αντεξες 5 φορες; μου φαινεται πολυ δυσκολο. Μπραβο σου ομως καλυτερα ετσι να μην το βαζεις κατω γιατι ολα γινονται.
Εγω δεν ξερω αν θα ξαναπροσπαθησω γιατι φοβαμαι μηπως με ολα αυτα τα ψυχολογικα που επονται μετα των τοσων αποβολων,χασω τον εαυτο μου και δεν χαρω τη ζωη μου με την κορη μου και τον αντρα μου.
Βεβαια θα θελα παρα πολυ αλλο ενα μωρακι.

Μακαρι να τα καταφερουμε ολες.
Ο χρήστης athen@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-13, 10:01   #719
18ΜΑΡΤΙΟΥ

18ΜΑΡΤΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο athen@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου και εγω εχω 3 παλινδρομες μετα την κορη μου. Η τελευταια παλινδρομη 5 μηνων και ενω εκανα αντιπηκτικες.
Εκανες καμπυλη σακχαρου; Λογικα θα εχεις κανει.
Εμενα ο καινουριος μου γιατρος πιστευει οτι φταει το σακχαρο.Εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια, και γενικα λενε οτι ειτε το ψηλο ειτε το χαμηλο σακχαρο δημιουργει πολλα προβληματα στις κυησεις μεχρι και αποβολες.
Επισης συνδεσε το σακχαρο με την εικονα των ωοθηκων μου(δεν καταλαβα ακριβως, οτι παραγονται πολλα ωαρια κακης ποιοτητας) και μου συνεστησε να παρω glucophase για να κανω καλης ποιοτητας ωαρια και να εχω ενα ρυθμισμενο σακχαρο, εννοειται και διατροφη διαβητικου.
Ισως ολα αυτα να τα εχεις κανει ηδη, χωρις αποτελεσμα.
Δεν ξερω τι να κανω, ο γιατρος μου λεει να μην φοβαμαι και οτι αυτη ειναι η αιτια, αλλά εγω δεν μπορω να το πιστεψω σιγουρα.
Ο μονος τροπος να το διαπιστωσω ειναι να ξαναμεινω εγκυος - ευτυχως μενω πολυ ευκολα-και αν τα καταφερω ετσι τα καταφερα.
Φοβαμαι ομως τοσο πολυ. Δεν θελω να τα ξαναπερασω ολα αυτα. Το πιο δυσκολο νομιζω ειναι η στιγμη που σου λεει ο γιατρος στον υπερηχο δυστυχως σταματησε η εγκυμοσυνη. Δεν μπορω να το ξανακουσω αλλη φορα. Πως αντεξες 5 φορες; μου φαινεται πολυ δυσκολο. Μπραβο σου ομως καλυτερα ετσι να μην το βαζεις κατω γιατι ολα γινονται.
Εγω δεν ξερω αν θα ξαναπροσπαθησω γιατι φοβαμαι μηπως με ολα αυτα τα ψυχολογικα που επονται μετα των τοσων αποβολων,χασω τον εαυτο μου και δεν χαρω τη ζωη μου με την κορη μου και τον αντρα μου.
Βεβαια θα θελα παρα πολυ αλλο ενα μωρακι.

Μακαρι να τα καταφερουμε ολες.
Καλημέρα και σ'ευχαριστώ που έγραψες και μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου...κατ'αρχήν, φυσικά θα σου πω ότι λυπάμαι για την εμπειρία σου και είμαι βέβαιη ότι πλέον 5 μηνών είναι πολύ πιο επώδυνο ψυχολογικά...και φυσικά εκείνη η στιγμή που ακούς το γιατρό ότι δεν ακούει καρδούλα, δεν υπάρχει...είναι ο τρόμος μου κάθε φορά που κάνω υπέρηχο...αλλά ναι, το παλεύω, γιατί απλά δεν έχω άλλο παιδάκι...είναι σημαντικό να πιστέψεις ότι είσαι ευλογημένη κι εσύ και όσες έχετε κάνει τουλάχιστον ένα παιδί και το κυριότερο, όπως λες, είναι να είσαι καλά για να μπορείς να προσφέρεις στην οικογένειά σου πολλά...αν έρθει, από μόνο του ένα νέο μωρό, καλώς να ορίσει, αλλά μην αγχωθείς πολύ γι'αυτό...άφησέ το στη φύση...πιθανά να έχει μία έννοια να παίρνεις το glucophase ως ρυθμιστικό, αλλά θα πρότεινα να επισκεφθείς κι ένα ενδοκρινολόγο πριν το κάνεις...εμένα αυτό με συμβούλεψαν...πρόσφατα έκανα κι εγώ καμπύλη σακχάρου, ήταν κάποιες τελευταίες εξετάσεις που δεν είχα κάνει, η οποία όμως δεν έδειξε τίποτα...απλά στην εξέταση DHEA, είχα λίγο ανεβασμένο δείκτη και ο γιατρός μου είπε ΑΝ θέλω, δεν είναι απαραίτητο, να έβλεπα κι ένα εκδοκρινολόγο...ψύλλοι στ'αχυρά είναι αυτά νομίζω...
Απόλαυσε το παιδάκι σου κι αν με το καλό έρθει μία επόμενη εγκυμοσύνη, εφόσον όπως λες συλλαμβάνεις κι εύκολα (δεύτερη τύχη!), τότε πιθανά να ακολουθήσεις και διατροφή...βήμα βήμα κι εύχομαι όλα να πάνε πολύ καλά!
Παλιά 20-09-13, 02:35   #720
athen@

athen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα και σ'ευχαριστώ που έγραψες και μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου...κατ'αρχήν, φυσικά θα σου πω ότι λυπάμαι για την εμπειρία σου και είμαι βέβαιη ότι πλέον 5 μηνών είναι πολύ πιο επώδυνο ψυχολογικά...και φυσικά εκείνη η στιγμή που ακούς το γιατρό ότι δεν ακούει καρδούλα, δεν υπάρχει...είναι ο τρόμος μου κάθε φορά που κάνω υπέρηχο...αλλά ναι, το παλεύω, γιατί απλά δεν έχω άλλο παιδάκι...είναι σημαντικό να πιστέψεις ότι είσαι ευλογημένη κι εσύ και όσες έχετε κάνει τουλάχιστον ένα παιδί και το κυριότερο, όπως λες, είναι να είσαι καλά για να μπορείς να προσφέρεις στην οικογένειά σου πολλά...αν έρθει, από μόνο του ένα νέο μωρό, καλώς να ορίσει, αλλά μην αγχωθείς πολύ γι'αυτό...άφησέ το στη φύση...πιθανά να έχει μία έννοια να παίρνεις το glucophase ως ρυθμιστικό, αλλά θα πρότεινα να επισκεφθείς κι ένα ενδοκρινολόγο πριν το κάνεις...εμένα αυτό με συμβούλεψαν...πρόσφατα έκανα κι εγώ καμπύλη σακχάρου, ήταν κάποιες τελευταίες εξετάσεις που δεν είχα κάνει, η οποία όμως δεν έδειξε τίποτα...απλά στην εξέταση DHEA, είχα λίγο ανεβασμένο δείκτη και ο γιατρός μου είπε ΑΝ θέλω, δεν είναι απαραίτητο, να έβλεπα κι ένα εκδοκρινολόγο...ψύλλοι στ'αχυρά είναι αυτά νομίζω...
Απόλαυσε το παιδάκι σου κι αν με το καλό έρθει μία επόμενη εγκυμοσύνη, εφόσον όπως λες συλλαμβάνεις κι εύκολα (δεύτερη τύχη!), τότε πιθανά να ακολουθήσεις και διατροφή...βήμα βήμα κι εύχομαι όλα να πάνε πολύ καλά!
Και εγω σε ευχαριστω που μου απαντησες. Αισθανομαι πολυ τυχερη που εχω ηδη ενα παιδακι και που επισης ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη σε αυτο.
Μολις γεννησα σκεφτομουν οτι θελω να κανω πολλα παιδια. Τι να κανουμε δεν γινονται οπως τα θελουμε.
Τα glucophase μου τα συνεστησε και ενδοκρινολογος και με εστειλε και σε διατροφολογο για διατροφη διαβητικων. Νομιζω οτι και εσυ πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο και μαλιστα να ειναι ειδικος στις κυησεις. Τι εχεις να χασεις , τιποτα πηγαινε και απο εκει. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι με τα glucophase επειδη φτιαχνει και ο κυκλος σου εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να συλλαβεις.
Και οταν μεινεις εγκυος δεν χανεις τιποτα να μετρας το σακχαρο σου μετα τα γευματα να δεις τι γινεται, με την εγκυμοσυνη οι ορμονες τρελαινονται.
Τι θεραπειες ακολουθησες στις εγκυμοσυνες σου,αν επιτρεπεται, αν θες μου λες ή με π.μ.
Καλη δυναμη και σου ευχομαι συντομα με ενα μωρακι αγκαλια.
Ο χρήστης athen@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές