Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό στην αιμοκάθαρση


Recommended Posts

Ο γιος μου είναι 8 μηνών και έχει διαγνωστεί με συγγενές νεφρωσικό σύνδρομο. Πριν απο λίγες ημέρες έκανε εγχείρηση αφαίρεσης και των 2 νεφρών του. Τώρα θα κάνει περιτονιακή αιμοκάθαρση μέχρι να βρεθεί μόσχευμα και να κάνει μεταμόσχευση. Όταν σταθεροποιηθεί η κατάστασή του θα έρθει στο σπίτι και θα πρέπει εμείς να τον συνδέουμε με το μηχάνημα αιμοκάθαρσης. Υπάρχουν άλλοι γονείς με παρόμοιες εμπειρίες? Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 521
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

σας ευχωμαι να βρεθει το γρηγοροτερο το μοσχευμα και να ξαναχει το παιδακι την υγεια του.

εχω εμπειρια απο νεφροπαθεις που κανε αιμοκαθαρση δικο μου προσωπο αλλα στο νοσοκομειο,δεν γνωριζω τι γινεται στο σπιτι.μακαρη να ηξερα να σου απαντησω κοπελα μου,κουραγιο και δυναμη να χεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου είναι 8 μηνών και έχει διαγνωστεί με συγγενές νεφρωσικό σύνδρομο. Πριν απο λίγες ημέρες έκανε εγχείρηση αφαίρεσης και των 2 νεφρών του. Τώρα θα κάνει περιτονιακή αιμοκάθαρση μέχρι να βρεθεί μόσχευμα και να κάνει μεταμόσχευση. Όταν σταθεροποιηθεί η κατάστασή του θα έρθει στο σπίτι και θα πρέπει εμείς να τον συνδέουμε με το μηχάνημα αιμοκάθαρσης. Υπάρχουν άλλοι γονείς με παρόμοιες εμπειρίες? Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις στην Ελλάδα?

 

Νομίζω πρέπει να επικοινωνήσεις με κάποιο νοσοκομείο για παιδιά για να σε ενημερώσουν. Δεν ξέρω αν έχετε σκοπό να έρθετε στην Ελλάδα, επειδή όμως η κατάστασή σας δεν είναι απλή, σας εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να βγείτε γρήγορα από αυτή την περιπέτεια υγιείς και γελαστοί.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στο αγγελούδι σου!!!

Σύντομα να βρεθεί μόσχευμα και να γίνει τελείως καλά!!

Κορίτσι μου,κουράγιο κι υπομονή.Οι προσευχές μας θα σας συνοδεύουν.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικα κοπελα μου και με θετικες σκεψεις να βοηθησεις το αγγελουδι σου στον αγωνα του για τη ζωη. Ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου να βρεθει γρηγορα μοσχευμα και να γινει καλα ο μικρουλης σου. Κουραγιο και δυναμη!!!!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να διορθωθουν ολα... να βρειτε το μοσχευμα που θα κανει καλα το μωρακι σας...υπομονη και δυναμη να περασει και ολα να πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρόκειται για μια πολύ σπάνια αρρώστια και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για αυτήν. Πριν από 15 χρόνια ήταν αδύνατον μωρά να κάνουν αιμοκάθαρση και έτσι όσα γεννιουνταν με τέτοια προβλήματα ή νεφρική ανεπάρκεια, δεν είχαν καμία θεραπεία διαθέσιμη. ΄

 

Είμαστε τυχεροί μέσα στην ατυχία μας που ο μικρούλης Εthan γεννήθηκε στο Λονδίνο και δικαιούται δωρεάν περίθαλψη σε΄ένα από τα καλύτερα νοσοκομεία του κόσμου. Έχει περάσει πολλά, τους τελευταίους μήνες ήταν σχεδόν κάθε εβδομάδα στο χειρουργείο και έχει κλείσει 6 μήνες στο νοσοκομείο. Έχουμε όμως ελπίδα ότι θα σταθεροποιηθεί η κατάστασή του τώρα που του αφαιρέθηκαν τα νεφρά και ξεκίνησε την αιμοκάθαρση. Όταν σταθεροποιηθεί η κατάστασή του θα μπορεί να έρθει στο σπίτι, θα μας δώσουν το μηχάνημα της αιμοκάθαρσης και θα είναι συνδεδεμένος σε αυτό κάθε βράδυ. Την ημέρα όμως θα είναι "φυσιολογική" η ζωή του.

 

Επιπλέον, εδώ ο κόσμος είναι πιο ενημερωμένος σχετικά με την δωρεά οργάνων, υπάρχουν παιδάκια που έμειναν στην λίστα μόνο 72 ώρες και βρέθηκε νεφρό! Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι, αλλά το μέγιστο που περιμένει ένα παιδί είναι περίπου 6 μήνες.

 

Πραγματικά, αν και θέλω να μάθω για άλλες οικογένειες με παρόμοιες καταστάσεις, εύχομαι να μην υπάρχει κανένα άλλο παιδάκι που να τα περνάει αυτά.... Κανένα μωράκι δεν του αξίζει τόσος πόνος....

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά , μπράβο για το κουράγιο σας και για το κουράγιο του παιδιού σας.

Εύχομαι να βρείτε το συντομότερο δυνατόν μόσχευμα και να συνεχίσει μια φυσιολογικότατη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρεθεί το μόσχευμα.... να μην ταλαιπωρηθεί άλλο το αγγελούδι σου αλλά κι εσύ...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...