Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-08-10, 11:30   #1001
Τινακι

Το avatar του χρήστη Τινακι

Περιοχή: στην χωρα αγκου μπεμπε
Τινακι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Τινακι
Προεπιλογή βοηθεια, δεν εχω κουραγιο να του την κοψω

γλυκες μου μανουλες καλησπερα!!!! θελω τα φωτα σας και την βοηθεια σας διοτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ να του κοψω την πανα...νοιωθω πελαγωμενη, δεν ξερω πως να την κοψω αλλα πιστευω το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω το κουραγιο! Το "μεγαλο" μου αγορι ειναι 2 χρονων και το μικρο μου αγορι 5 μηνων...δεν αντεχω ομως αλλο να αλλαζω ολη την ημερα 2 μωρα...δηλαδη η μεση ειναι αυτη που πλεον με εγκαταλειπει.....ευχαριστω
Παλιά 01-08-10, 12:28   #1002
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νομιζω οτι ειναι ακομα μικρουλης για να κοψει την πανα.αν θες προσπαθησε να τον βαλεις στο γιογιο και αν κατσει τοτε αφησε τον χωρις να του μιλας.η βαλτον μολις ξυπνησει το πρωι η μετα το μεσημεριανο υπνο.αν δεις οτι δε το θελει και δυσανασχετει αφησετο για αργοτερα.τα αγορια ειδικα θελουν πιο πολυ χρονο.και εγω απο τα 2 προσπαθουσα να βαλω τον δικο μου αλλα συνεχεια το αρνιοταν και το αφηνα για κανενα μηνα και μετα παλι τα ιδια.τελικα αρχισε γιογιο εντελως ξαφνικα χωρις να τον πιεσω πριν απο ενα μηνα.γιαυτο πρεπει να ειναι ετοιμο αλλιως και εσυ θα σκασεις και αυτο θα νευριαζει
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-08-10, 15:53   #1003
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χθες μιλώντας με μια συνάδελφο μου είπε οτι φορά στην 4,5 ετών κόρη της πάνα το βράδι καθώς δεν της έχει εμπιστοσύνη και φοβάται ότι θα λερωθεί.
Οπότε έχουμε χρόνο ακόμη όσες είναι κάτω των 3 ετών τα παιδιά τους.
Παλιά 01-08-10, 18:37   #1004
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melita Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες μιλώντας με μια συνάδελφο μου είπε οτι φορά στην 4,5 ετών κόρη της πάνα το βράδι καθώς δεν της έχει εμπιστοσύνη και φοβάται ότι θα λερωθεί.

4.5 ετων?γιατι ποτε αρχισε το γιογιο το παιδι και ακομα του φοραει πανες?
Παλιά 02-08-10, 08:55   #1005
φιλιτσα

φιλιτσα ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην φιλιτσα
Προεπιλογή

εμεις απο 2 ετων την κόψαμε την πάνα την μερα με τρομερη επιτυχια και 1-2 ατυχηματα στην αρχη μετα φωναζε μαμα τσισα και τρεχαμε σαν παιχνιδι ... , την νυχτα ξεκινησα φετος το καλοκαιρι δεν της φοραω και εχω ενα σελτεδακι , καποιες ξυπναει στεγνη αλλα και μουσκεμα . Φταιει οτι της δινω το γαλα 15 πριν κοιμηθει ... μαλλον γιατι τα μεσημερια ειναι στεγνη κανενα αλλο κόλπο για την νύχτα εχετε ???

μην μου πειτε να την ξυπναω γιατι δεν σηκωνετε με τιποτα χαχαχχαχαχ

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....
Ο χρήστης φιλιτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-08-10, 09:44   #1006
Dimitra83

Προεπιλογή

εγω του δινω γαλα μιση ωρα πριν κοιμηθει και ακριβως την ωρα που ειναι να παει για υπνο τον παω για τσισα.29 του μηνος κλεισαμε ενα μηνα που κανει γιογιο και ξυπναει στεγνος απο την πρωτη μερα.απλα περιμενω να αρχισει παιδικο 19 του μηνος μηπως και επειδη θα ειναι μεταβατικη περιοδος για αυτον και εχει κανενα ατυχηματακι...αν περασουν 15 μερες μετα τον παιδικο και δω οτι ακομα ξυπναει στεγνος θα του τη βγαλω το βραδυ την πανα.και στην μεγαλη ενα μηνα την κρατησα
Παλιά 02-08-10, 10:00   #1007
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο φιλιτσα Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεις απο 2 ετων την κόψαμε την πάνα την μερα με τρομερη επιτυχια και 1-2 ατυχηματα στην αρχη μετα φωναζε μαμα τσισα και τρεχαμε σαν παιχνιδι ... , την νυχτα ξεκινησα φετος το καλοκαιρι δεν της φοραω και εχω ενα σελτεδακι , καποιες ξυπναει στεγνη αλλα και μουσκεμα . Φταιει οτι της δινω το γαλα 15 πριν κοιμηθει ... μαλλον γιατι τα μεσημερια ειναι στεγνη κανενα αλλο κόλπο για την νύχτα εχετε ???

μην μου πειτε να την ξυπναω γιατι δεν σηκωνετε με τιποτα χαχαχχαχαχ

γιατι δεν της δινεις το γαλα τουλαχιστον μιση ωρα πιο νωρις αν οχι και νωριτερα;
Ο χρήστης ngeo23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-08-10, 11:32   #1008
αγγελακια

Το avatar του χρήστη αγγελακια

Περιοχή: κρητη
αγγελακια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εκει που ειπα ο.κ την κοψαμε την πανα ενα μηνα τωρα...ενταξει ειχαμε ατυχηματα δεν λεω, ...ξανα οπου βρουμε τωρα κ 3 μερες.....μονο το βραδυ δεν τα κανει πανω της κ θα με ξυπνησει να την παω τουαλετα.....μηπως φταιει οτι ειναι λιγο κρυωμενη?.....
Ο χρήστης αγγελακια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-08-10, 12:18   #1009
Τινακι

Τινακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μανουλες μου γλυκες....ειμαι καταχαρουμενη....σημερα ειναι η πρωτη φορα που ενω τον ειχα γυμνο στην πισινουλα του μου φωναξε "μαμα κακα" (νομιζω οτι το λεει και για τα τσισα) και το σπουδαιο δεν ειναι οτι εκανε κατι, διοτι δεν εκανε τιποτα, ομως ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ και χωρις σαματα ή φωνες εκατσε στο γιογιο και μαλιστα το κατακαρηκαμε διοτι παιζαμε...αχ χαρηκα πολυ, βεβαια δεν εκανε τιποτα..ισως μερικες σταγονες χα χα αλλα χαρηκα και μονο στο γεγονος οτι χαρηκε να κατσει στο γιογιο...αχ μακαρι σιγα σιγα...χα χα παντως εχουν πολυ πλακα με τις γκριματσες που κανουν
Παλιά 02-08-10, 12:55   #1010
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τινακι για να τον εκπαιδευσεις στο γιογιο θα πρεπει να το παρεις αποφαση και να ξεκινησεις μεθοδικα, με πολλη υπομονη και συνεπεια απο μερους σου.
θα ξεκινησεις με τν γνωριμια του γιογιο για ενα μηνα περιπου. θα τον βαζεις καθε πρωι μολις ξυπνησει και μετα και καθε βραδυ πριν παει για υπνο. θα το κανετε διασκεδαστικο, με παιχνιδια κλπ για να καθεται.
μολις δεις οτι το εχει παρει ως συνηθεια και τα κανει περιπου ενα 80% μπορεις να ξεκινησεις για την υπολοιπη ημερα.
στην αρχη θα τον πηγαινεις ανα μια ωρα, μεχρι να δεις την ρουτινα του και να μην ξεχνας να του το υπενθιμιζεις εσυ και οτι θα εχετε πολλα ατυχηματα.
θελει πολλη υπομονη απο μερους σου και καθολου πιεση προς εκεινον. πρεπει να μαθει κατι εντελως καινουργιο, καθως μεχρι τωρα ειχε μαθει οτι την φυσικη αναγκη την κανουμε στην πανα!
επισης σου τονιζω οτι η ολη διαδικασια δεν ειναι μπαμ και εξω. μπορει να διαρκεσει αρκετους μηνες.
καλη σας αρχη!
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-10, 00:29   #1011
Τινακι

Τινακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

protoula σε σουπερ ευχαριστω. θα σε κρατω ενημερη για το πως παμε
Παλιά 04-08-10, 00:36   #1012
vickygirl79

Το avatar του χρήστη vickygirl79

vickygirl79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πηγαμε ενα σαβ/κο θαλασσα και κοψαμε τις πανες!!!οταν γυρισαμε μου ειπε οτι μεγαλωσε και δε ξαναθελει να βαλει!!!περασαμε κ μια ιωση ενδιαμεσα τωρα εχουμε σχεδον 15 μερες χωρις πανες και ειχαμε μονο ενα ατυχημα με τσισα!!!κακα στη τουαλετα κανονικα σαν μεγαλη και κοψιμο και η βραδυνη πανα!!!!τα καταφεραμε!!!!!!!!!!!
(την ειχα προσπαθησει να της τα κοψω οταν ημουνα 7 μηνων αλλα δε τακαταφεραμε,απλα της ελεγα οτι οταν νοιωσει ετοιμη και μεγαλωσει να μου το πει!!!της πηραμε δωρο κ ενα ποδηλατο για επιβραβευση και εχει ξετρελαθει!!!κ στα δικα σας!!! )
Παλιά 04-08-10, 07:43   #1013
ANDEDANTINOS

Το avatar του χρήστη ANDEDANTINOS

ANDEDANTINOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αγγελακια Εμφάνιση μηνυμάτων
και εκει που ειπα ο.κ την κοψαμε την πανα ενα μηνα τωρα...ενταξει ειχαμε ατυχηματα δεν λεω, ...ξανα οπου βρουμε τωρα κ 3 μερες.....μονο το βραδυ δεν τα κανει πανω της κ θα με ξυπνησει να την παω τουαλετα.....μηπως φταιει οτι ειναι λιγο κρυωμενη?.....

και εμενα η κορη μου ενω ειχαμε κοψει τσισα και κακα πανω της το πρωι τωρα ξαναγυρισε και τα κανει οπου ναναι

Τι κανουμε τωρα ? Μήπως επειφ=δη πηγε στην πεθερα μου κια αλλαξαν οι συνηθειες των παιδιων ?
Ο χρήστης ANDEDANTINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-10, 11:03   #1014
αγγελακια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ANDEDANTINOS Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμενα η κορη μου ενω ειχαμε κοψει τσισα και κακα πανω της το πρωι τωρα ξαναγυρισε και τα κανει οπου ναναι

Τι κανουμε τωρα ? Μήπως επειφ=δη πηγε στην πεθερα μου κια αλλαξαν οι συνηθειες των παιδιων ?
τι να πω δενξερω κοπελα μου...εσενα μπορει να ειναι κ η αλλαγη που εχει. παιζει ρολο και αυτο...εχω παρατηρησει απο την δικια μου οτι δεν αντιδραει το ιδιο με αυτο το θεμα σε καθε ατομο που θα την αφησω...στην μαμα μου παει κανονικα..στην πεθερα τα κανει πανω της.....φαση ειναι κ περναει...απλα τρελαινομαστε οταν πισωγυριζουν, απο χθες εστρωσε παλι η δικια μου...μια φορα της εφυγαν μονο.....παλι καλα...το θεμα ειναι κ οι γιαγιαδες να τους το υπενθυμιζουν, να μην τα αφηνουν χαλαρα...ο καιρος παιρναει κ οι σταθμοι θα ανοιξουν....θα τρεχουμε κ δεν θα φτανουμε
Παλιά 04-08-10, 13:12   #1015
ANDEDANTINOS

Προεπιλογή

Παράθεση:
τι να πω δενξερω κοπελα μου...εσενα μπορει να ειναι κ η αλλαγη που εχει. παιζει ρολο και αυτο...εχω παρατηρησει απο την δικια μου οτι δεν αντιδραει το ιδιο με αυτο το θεμα σε καθε ατομο που θα την αφησω...στην μαμα μου παει κανονικα..στην πεθερα τα κανει πανω της.....φαση ειναι κ περναει...απλα τρελαινομαστε οταν πισωγυριζουν, απο χθες εστρωσε παλι η δικια μου...μια φορα της εφυγαν μονο.....παλι καλα...το θεμα ειναι κ οι γιαγιαδες να τους το υπενθυμιζουν, να μην τα αφηνουν χαλαρα...ο καιρος παιρναει κ οι σταθμοι θα ανοιξουν....θα τρεχουμε κ δεν θα φτανουμε

Kαι εγω για αυτο εχω αγχωθει γιατι το Σεπτεμβρη θα παμε δημοτικο παιδικο σταθμο και εαν δεν εχουν καθαρισει δεν θα μου τα παρουν
Παλιά 04-08-10, 13:18   #1016
αγγελακια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαι εγω για αυτο εχω αγχωθει γιατι το Σεπτεμβρη θα παμε δημοτικο παιδικο σταθμο και εαν δεν εχουν καθαρισει δεν θα μου τα παρουν
απο την στιγμη που πηγαινε ειναι θεμα χρονου να βρει τον ρυθμο της παλι...απλα υπενθυμιση...της λες οτι τα παιδακια στο σχολειο πανε τουαλετα? κ οτι αν τα κανει πανω της δεν θα την παρουν? εγω της το λεω συνεχεια....κ οταν θελω να την παω να κανει της λεω " δειξε μου ποσο μεγαλο κοριτσι εισαι...που θα πας κ στο σχολειο κ δεν φορας πανα"...
τι να κανουμε πρεπει να προσπαθουμε οσο γινεται να ειμαστε ηρεμες...ειμαστε? δεν ειμαστε.....πρεπει ομως κ προς θεου...οχι πανα ξανα.....οσες φορες κ να τα κανει.....απαπα μακρυα
Παλιά 04-08-10, 13:20   #1017
ANDEDANTINOS

Προεπιλογή

Παράθεση:
απο την στιγμη που πηγαινε ειναι θεμα χρονου να βρει τον ρυθμο της παλι...απλα υπενθυμιση...της λες οτι τα παιδακια στο σχολειο πανε τουαλετα? κ οτι αν τα κανει πανω της δεν θα την παρουν? εγω της το λεω συνεχεια....κ οταν θελω να την παω να κανει της λεω " δειξε μου ποσο μεγαλο κοριτσι εισαι...που θα πας κ στο σχολειο κ δεν φορας πανα"...
τι να κανουμε πρεπει να προσπαθουμε οσο γινεται να ειμαστε ηρεμες...ειμαστε? δεν ειμαστε.....πρεπει ομως κ προς θεου...οχι πανα ξανα.....οσες φορες κ να τα κανει.....απαπα μακρυα

Πανα μονο το βραδυ φοραμε
Παλιά 04-08-10, 13:26   #1018
αγγελακια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πανα μονο το βραδυ φοραμε
κ εμεις... αν κ στο υπνο της την βγαζει...ευτυχως δεν εχει ατυχημα μεχρι στιγμης...ολα εχουν να κανουν με το γαλα το βραδυ το εχω τσεκαρει......αν κ συνηθως ειναι στεγνη το βραδυ..αλλα φοραμε
μην αγχωνεσαι...πιστευω οτι λιγα ειναι τα παιδια που πανε εντελως ετοιμα στον σταθμο τον σεπτεμβρη...πως θα τους φυγουν κ μια φορα δεν νομιζω οτι θα τα διωξουν....εδω εχουν κοψει την πανα χρονο και....και παλι ξεχνιουνται
Παλιά 04-08-10, 18:01   #1019
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια η βραδινη πανα πως κοβεται??

εμενα σχεδον εκοψε την πανα ολη μερα αλλα του βαζω στον υπνο μεσημερι βραδυ και οταν του τη βγαζω ειναι κατουρημενη..

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-10, 18:18   #1020
IRINARI

Το avatar του χρήστη IRINARI

IRINARI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σας ρωτήσω...
Ο μικρός μου κάνει τσίσα και κακά στο γιογιο εδώ και 1 μήνα σχεδόν,με ελάχιστα ατυχήματα όλο αυτό το διάστημα.
Τις πρώτες δυο μέρες που του έβγαλα τη μεσημεριανή πάνα ήταν στεγνός,μετά όμως κατουριόταν οπότε την ξαναβάλαμε.
Παρακολουθώ την πάνα του και το μεσημέρι και το πρωί που ξυπνάει αν είναι στεγνή.Άλλες φορές είναι και άλλες όχι.
Πότε να βγάλω τη μεσημεριανή και πότε τη βραδυνή πάνα?
Υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα που σας έχουν προτείνει ή το ίδιο το παιδί θα μου δείξει πότε είναι έτοιμο?
Ο χρήστης IRINARI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-08-10, 18:49   #1021
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eve Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια η βραδινη πανα πως κοβεται??

εμενα σχεδον εκοψε την πανα ολη μερα αλλα του βαζω στον υπνο μεσημερι βραδυ και οταν του τη βγαζω ειναι κατουρημενη..
αν περασουν 20 βραδυα που θα ξυπναει με στεγνη πανα τοτε την κοβεις.20 σερι ομως.αν ενδιαμεσα κατουρισει τοτε μετρας απο την αρχη..α κ οταν την κοψετε βαλε κ κανενα ειδικο αδιαβροχο στο στρωμα.ποτε δε ξερεις
Παλιά 16-08-10, 12:20   #1022
dimpap

Το avatar του χρήστη dimpap

Περιοχή: Ηρακλειο
dimpap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν περασουν 20 βραδυα που θα ξυπναει με στεγνη πανα τοτε την κοβεις.20 σερι ομως.αν ενδιαμεσα κατουρισει τοτε μετρας απο την αρχη..α κ οταν την κοψετε βαλε κ κανενα ειδικο αδιαβροχο στο στρωμα.ποτε δε ξερεις
Σοφο μου ακουγεται αυτο θα το δοκιμασω αν και ακομα κατουραει κανονικα τα βραδια στη πανα της και ας την εχουμε κοψει την ημερα.
Παλιά 16-08-10, 12:30   #1023
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kοριτσια πειτε μου κ εμενα κανα κολπο η κορη μου ειναι σχεδον 4ετων κ δεν μπορουμε με τιποτα να κοψουμε την βραδινη πανα,κοιμαται πολυ βαρια σε σημειο που κ να κατουριεται να μην το καταλαβαινει
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 10:45   #1024
bousbouko

bousbouko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια εμενα η μικρη εκοψε τα τσισακια στην πανα μολις εκλεισε τα τρια. της πηραμε και στεφανακι για την λεκανη το οποίο διπλωνει και το παιρνεις μαζι και της αρεσε πολυ. αυτο που δεν θελει με τιποτα ειναι να κανει κακια της στην λεκανη αλλα ζηταει πανα.βρε με τιποτα λεμε!! βρε τι παμε μαζι να βλεπει, παιρνουμε βιβλια, περιοδικα, της ειπαμε οτι θα της φερει δωρακι ο πιλοτος ( ναι εχει μια τρελα με τους πιλοτους απο τωρα) ,ΤΙΠΟΤΑ.καμια ιδεα?
Ο χρήστης bousbouko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 14:17   #1025
ΣΟΦΙΑ ΜΙΜ.

ΣΟΦΙΑ ΜΙΜ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bousbouko Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια εμενα η μικρη εκοψε τα τσισακια στην πανα μολις εκλεισε τα τρια. της πηραμε και στεφανακι για την λεκανη το οποίο διπλωνει και το παιρνεις μαζι και της αρεσε πολυ. αυτο που δεν θελει με τιποτα ειναι να κανει κακια της στην λεκανη αλλα ζηταει πανα.βρε με τιποτα λεμε!! βρε τι παμε μαζι να βλεπει, παιρνουμε βιβλια, περιοδικα, της ειπαμε οτι θα της φερει δωρακι ο πιλοτος ( ναι εχει μια τρελα με τους πιλοτους απο τωρα) ,ΤΙΠΟΤΑ.καμια ιδεα?
bousbouko εμεις μαθαμε το τραγουδακι της τουαλετας "τσισα τσισα και κακα στη λεκανη μας παιδια, οχι στο παμπερς πια μονο στη λεκανη μας παιδια.Επιασε απο την αρχη.
Ο χρήστης ΣΟΦΙΑ ΜΙΜ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-08-10, 11:50   #1026
bousbouko

bousbouko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ωραία ιδέα Σοφάκι Δεν το είχα σκεφτεί κάτι τετοιο, καθώς είναι και πολύ του μουσικοχορευτικού μπορεί και να πιάσει.Ευχαριστώ
Ο χρήστης bousbouko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-08-10, 11:41   #1027
ziourtakia

Περιοχή: Λευκωσία (Κύπρος)
ziourtakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΟΡΘΙΟΣ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ. ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ... ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΗΜΙΣΕΙΣ. ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΙΣΤΟΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΡΘΙΟΣ....

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

Ο χρήστης ziourtakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 21:39   #1028
ΣΟΦΙΑ ΜΙΜ.

ΣΟΦΙΑ ΜΙΜ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΟ-ΓΙΟ

Καλησπερα zourtakia. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να δει εσενα στην τουαλετα να κανεις κακα σου μηπως και το καταλαβει.Εγω εκανα ετσι στην αρχη για να δει πως χρησιμοποιουμε την λεκανη.Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.
Ο χρήστης ΣΟΦΙΑ ΜΙΜ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 21:43   #1029
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ziourtakia Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ. ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ... ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΗΜΙΣΕΙΣ. ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΙΣΤΟΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΡΘΙΟΣ....

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
εγω λεω να του δωσεις κατι να ζωγραφιζει κ αναγκαστικα θα κατσει!
η δωστου να κανει λεγκο
Παλιά 20-08-10, 23:02   #1030
κατερινα81

Το avatar του χρήστη κατερινα81

κατερινα81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια.. η κορουλα μου ειναι 23 μηνων ,βγαλαμε τη πανα πριν 5 μερες.. τις 3 πρωτες μερες εκανε τα τσισα της παντου και τα κακα της τα κραταγε πεισματικα και τα εκανε στην βραδυνη της πανα. χτες ολα τα τσισα στο γιογιο κα τα κακα παλι στην πανα. σημερα ομως τα παντα στο γιογιο... ακομα και μετα τον υπνο της ξυπναει στεγνη! την εχω αφησει να με βλεπει στην τουαλετα εδω και καιρο και ολη μερα την ζαλιζω στην κουβεντα πως τα μεγαλα παιδακια δεν κανουν πανω τους τσισα και κακα. δεν την μαλωσα καμια φορα και παντα της μιλαω ηρεμα... οπως ειναι εξυπνα και καταλαβαινουν τοσα ολα πραγματα γιατι να μην καταλαβουν και αυτο οταν τους το πουμε?? υπομονη και επιμονη χρειαζεται πιστευω..
Ο χρήστης κατερινα81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-10, 15:31   #1031
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια είχαμε κόψει την πάνα από μέσα Ιουλίου και πηγαίναμε μια χαρά. Ακόμα και το βράδυ με φώναζε όταν ήθελε τσίσα ... αλλά τώρα το καλοκαίρι έχουμε αποσυντονιστεί πλήρως. Δεν ξέρω τι έχει πάθει. Μένουμε στο εξωχικό με τη γιαγιά κι εκτός ότι έχει αποσυντονιστεί ο ύπνος της (κοιμάται πολύ λίγο) και το φαγητό της κάνει πολλές φορές και τα τσίσα πάνω της Γενικά άμα δεν της το πω εγώ να πάει (και χρειάζεται και πίεση μερικές φορές) δεν πάει μόνη της με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην τα προλαβαίνει. Τι να κάνω? Θα επανέλθει όταν γυρίσουμε? Έχουμε άλλες 2 εβδομάδες διακοπές!

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-10, 09:04   #1032
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια είχαμε κόψει την πάνα από μέσα Ιουλίου και πηγαίναμε μια χαρά. Ακόμα και το βράδυ με φώναζε όταν ήθελε τσίσα ... αλλά τώρα το καλοκαίρι έχουμε αποσυντονιστεί πλήρως. Δεν ξέρω τι έχει πάθει. Μένουμε στο εξωχικό με τη γιαγιά κι εκτός ότι έχει αποσυντονιστεί ο ύπνος της (κοιμάται πολύ λίγο) και το φαγητό της κάνει πολλές φορές και τα τσίσα πάνω της Γενικά άμα δεν της το πω εγώ να πάει (και χρειάζεται και πίεση μερικές φορές) δεν πάει μόνη της με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην τα προλαβαίνει. Τι να κάνω? Θα επανέλθει όταν γυρίσουμε? Έχουμε άλλες 2 εβδομάδες διακοπές!

Βερα καλημέρα, σίγουρα θα επανέλθει στο λεώ εγώ που το έζησα.Βέβαια εμένα κυρίως το βράδυ κατουριόταν ενώ είχαμε βγάλει την πάνα γιατι ξυπνούσε στεγνή και ζητούσε μόνη της τσίσα.Τώρα ειναι η δεύτερη εβδομάδα που γυρίσαμε απο τις διακοπές και την είχαμε μόνο ενα δύο ατυχηματάκια στην αρχή τώρα όλα μια χαρά κανονικά και το βράδυ και την ημέρα και τα ανθρωπάκια μας μωρέ διαισθάνονται τα πάντα και πως να το πω αποσυντονίζονται αλλά θα ξαναμπεί σε ρυθμούς μη σε νοιάζει.
Παλιά 23-08-10, 11:50   #1033
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θέλω την γνώμη σας!!

Αρχές Αυγούστου με την άδειά μου, ξεκίνησα στον μικρό την εκπαίδευση για γιογιό! να διευκρινήσω ότι εδώ και 2 μήνες περίπου το πρωϊ τον βάζω και κάνει τσίσα με το που τον ξυπνάω. Άλλωτε τα κάνει και άλλωτε όχι. Την υπόλοιπη ημέρα δεν καθόταν όμως στο γιο γιό πριν την εκπαίδευση οπότε δεν τον πίεζα. Επίσης κάποιες μέρες την εβδομάδα ξυπνάει στεγνός το πρωϊ. Είπα και εγώ μήπως είναι έτοιμος...

Κορίτσια χάος.... 1 εβδομάδα κατούραγε παντού από τις 15 περίπου φορές την ημέρα τις μισές περίπου έκανε στο γιογιο και λιγότερες αφού θα τον έβαζα εγώ όχι από μόνος του. Τις δυο πρώτες μέρες δεν έκανε κακά και ανυσήχησα μήπως τα κρατάει επίτηδες. Δυο φορές πετύχαμε τα κακά στο γιογιό σε μια εβδομάδα όχι επειδή μου τα είπε αλλά επιδή τον βάλαμε. Όλα πήγαν χάλια!! ίσως γιατί είχα την μητέρα μου που κάθε 10 λεπτά τον έβαζε στο γιογιό...θα έσπασαν τα νεύρα του παιδιού...τις περισσότερες φορές έβλεπε μίκυ μάους και έκανε τσίσα. Πολλές φορές στο χωριό (εκεί γινόταν η εκπαίδευση) μου ζητούσε γιογιο μόνο και μόνο για να δεί τον μίκυ! παρόλα αυτά κάτι έκανε από τσίσα.

Τεσπα μετά από μια εβδομάδα σταμάτησα την προσπάθεια γιατί δεν μου ζητούσε από μόνος καθολου τσίσα παρά μόνο όταν ήθελε να δεί dvd (αυτό γινόταν αφού ξαναβάλαμε πάνα) και κακά δεν τα έκανε αν δεν φορούσε πάνα.Τα κάνει και μετά τα λέει. Επειδή δεν θέλω να τον πιέζω το άφησα για λίγο αργότερα. Μάλλον δεν έιναι έτοιμος. Δεν θα έπρεπε σε 1 εβδομάδα να μου ζητήσει μόνος του μια φορά να κάνει τσίσα;Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Τζάμπα ο κόπος...πολύ ταλαιπωρία...
Παλιά 23-08-10, 12:37   #1034
αγγελακια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο G.STONE Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω την γνώμη σας!!

Αρχές Αυγούστου με την άδειά μου, ξεκίνησα στον μικρό την εκπαίδευση για γιογιό! να διευκρινήσω ότι εδώ και 2 μήνες περίπου το πρωϊ τον βάζω και κάνει τσίσα με το που τον ξυπνάω. Άλλωτε τα κάνει και άλλωτε όχι. Την υπόλοιπη ημέρα δεν καθόταν όμως στο γιο γιό πριν την εκπαίδευση οπότε δεν τον πίεζα. Επίσης κάποιες μέρες την εβδομάδα ξυπνάει στεγνός το πρωϊ. Είπα και εγώ μήπως είναι έτοιμος...

Κορίτσια χάος.... 1 εβδομάδα κατούραγε παντού από τις 15 περίπου φορές την ημέρα τις μισές περίπου έκανε στο γιογιο και λιγότερες αφού θα τον έβαζα εγώ όχι από μόνος του. Τις δυο πρώτες μέρες δεν έκανε κακά και ανυσήχησα μήπως τα κρατάει επίτηδες. Δυο φορές πετύχαμε τα κακά στο γιογιό σε μια εβδομάδα όχι επειδή μου τα είπε αλλά επιδή τον βάλαμε. Όλα πήγαν χάλια!! ίσως γιατί είχα την μητέρα μου που κάθε 10 λεπτά τον έβαζε στο γιογιό...θα έσπασαν τα νεύρα του παιδιού...τις περισσότερες φορές έβλεπε μίκυ μάους και έκανε τσίσα. Πολλές φορές στο χωριό (εκεί γινόταν η εκπαίδευση) μου ζητούσε γιογιο μόνο και μόνο για να δεί τον μίκυ! παρόλα αυτά κάτι έκανε από τσίσα.

Τεσπα μετά από μια εβδομάδα σταμάτησα την προσπάθεια γιατί δεν μου ζητούσε από μόνος καθολου τσίσα παρά μόνο όταν ήθελε να δεί dvd (αυτό γινόταν αφού ξαναβάλαμε πάνα) και κακά δεν τα έκανε αν δεν φορούσε πάνα.Τα κάνει και μετά τα λέει. Επειδή δεν θέλω να τον πιέζω το άφησα για λίγο αργότερα. Μάλλον δεν έιναι έτοιμος. Δεν θα έπρεπε σε 1 εβδομάδα να μου ζητήσει μόνος του μια φορά να κάνει τσίσα;Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Τζάμπα ο κόπος...πολύ ταλαιπωρία...
καλημερα μανουλα, καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο,,,εμενα η μια την εκοχε σε μια εβδομ, κ η αλλη με ταλαιπωρησε 3,5 μηνες...μην απογοητευεσαι κ μην το πιεζεις θα στο πουν κ αλλες, συνεχισε να το ρωτας να το πηγαινεις κ καποια μερα ξαφνικα θα δεις οτι ο κοπος σου επιασε τοπο,,,,απλα μπορει να ειναι μια εβδομαδα μπορει κ παραπανω
θελει υπομονη απο εσενα....εγω να δεις τι εχω τραβηξει.....θελει το χρονο του κ εσυ θα το βοηθησεις με την υπομηνη κ επιμονη σου..μιλα του σαν να το εχει κανει ηδη...θα δεις ..πιανει
μανουλες
χθες ηταν η πρωτη μερα που δεν εκανε τιποτα μα τιποτα επανω της, ουτε το βραδυ ..λετε να εγινε το θαυμα?????
τελικα μαλλον θα μας παρουν στον σταθμο
Παλιά 23-08-10, 13:04   #1035
G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα μανουλα, καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο,,,εμενα η μια την εκοχε σε μια εβδομ, κ η αλλη με ταλαιπωρησε 3,5 μηνες...μην απογοητευεσαι κ μην το πιεζεις θα στο πουν κ αλλες, συνεχισε να το ρωτας να το πηγαινεις κ καποια μερα ξαφνικα θα δεις οτι ο κοπος σου επιασε τοπο,,,,απλα μπορει να ειναι μια εβδομαδα μπορει κ παραπανω
θελει υπομονη απο εσενα....εγω να δεις τι εχω τραβηξει.....θελει το χρονο του κ εσυ θα το βοηθησεις με την υπομηνη κ επιμονη σου..μιλα του σαν να το εχει κανει ηδη...θα δεις ..πιανει
μανουλες
χθες ηταν η πρωτη μερα που δεν εκανε τιποτα μα τιποτα επανω της, ουτε το βραδυ ..λετε να εγινε το θαυμα?????
τελικα μαλλον θα μας παρουν στον σταθμο
Μπράβο σας αγγελάκια, πάτε πολύ καλά εσείς! έχετε πρόβλημα με τον σταθμό για την πάνα;

Και εγώ για αυτό έκανα απόπειρα εκπαίδευσης γιατί μου είχαν πέι να τον ξεκινήσω. Τώρα που θα ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβριο θα δούμε...τι να κάνω αν δεν είναι έτοιμο το παιδί; κρατούσε τα κακά επάνω του! πιστέυω ότι μόνος του θα τα κόψει.
Παλιά 23-08-10, 13:41   #1036
Access

Το avatar του χρήστη Access

Περιοχή: Χαλάνδρι
Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλή μου g.stone !!! θα έλεγα να κάνεις delete και reload εννοώ άστον μερικές μέρες και ξεκίνα από τα βασικά ξανά και εγώ έχω προβληματιστεί πολύ, αφενός η μικρή είναι στην εξοχή με την γιαγιά της που μέχρι τώρα είχε και δεύτερο παιδί να "κουμαντάρει" οπότε δεν είχαμε και μεγάλη πρόοδο αφετέρου ήταν μέρες που τα πήγαινε μια χαρά (φαντάσου την έβαζα στο αυτοκίνητο για να πάμε μπάνιο με το βρακάκι της) από την άλλη ήταν μέρες που δεν προλάβαινα να αλλάζω εσώρουχα (το παιχνίδι ήταν ποιο ενδιαφέρον από τα τσίσα)
Ένα κόλπο που χρησιμοποιούσα όταν αρνιόταν να πάει για τσίσα και έδειχνε να πιάνει ήταν να βάζω την αγαπημένη της κούκλα να κάνει τσίσα μετά ήθελε και αυτή
Το ενθαρρυντικό είναι ότι η άχρηστη μάνα (για μένα μιλάω ντε) ξέχασε το γιογιο του παιδιού στο σπίτι φεύγοντας, οπότε η μικρή έμαθε να τα κάνει κανονικά στην τουαλέτα με το παιδικό καπάκι βλέποντας και την ξαδέλφη της
Τα κακά πότε τα έλεγε πρίν, πότε μόλις τα έκανε ...........
Ερώτηση στους βρεφονηπιακούς βοηθάνε με την πάνα? και από πότε αρχίζουν? εμένα δεν μου είπαν τίποτα φοβάμαι ότι θα μας πάνε πάλι πίσω όπως πέρσι με τις στερεές (καλά δεν με χάλασε αυτό)

Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-10, 14:28   #1037
G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

AGE μου; τι κάνεις βρε ψυχή;

Θα ξαναπροσπαθήσω σε 1-2 μήνες πάλι ωστόσο αν μου ζητάει καλώς. Θα του το υπενθυμίζω και εγώ χαλαρά και όπως πάει. Μου ζητάει μερικές φορές γιογιό για να δεί τον μίκυ οπότε ελπίζω...το έκανα και γώ αυτό με την κούκλα. Πήρα τον αγαπημένο του μίκυ του και του είπα: κοίτα ο μίκυ κάνει τσίσα στο γιογιό και ξέρεις τι έκανε; τον πέταξε στην μπανιέρα!!!

Στον σταθμό την άνοιξη που είχα ρωτήσει μου είχαν πεί ότι στο μεταβρεφικό τμήμα που θα είναι ο Δημητράκης μου από Σεπτέμβριο από 2,5 ετών δηλαδή , καλό θα είναι να ξεκινήσει το καλοκαίρι εκπαίδευση. Εκεί το αφήσαμε. Της λέω της διευθύντριας : αν είμαστε στην διάρκεια της εκπαίδευσης όταν ξεκινήσει ο σταθμός τι γίνεται; και μου λέει ε θα το βοηθήσουμε το παιδί...

Τι να βοηθήσουν; εμένα ο δικός τα έκανε μπάχαλο!!!πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει. Πρέπει να σκεφτώ και αυτό δηλαδή...έχει γούστο να μην τον πάρουν...εχτές περάσαμε έξω απο το σταθμό και άρχισε να κλαίει! έχω να σκεφτώ και την προσαρμογή πάλι!! έλεος!
Παλιά 24-08-10, 13:45   #1038
αγγελακια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο G.STONE Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σας αγγελάκια, πάτε πολύ καλά εσείς! έχετε πρόβλημα με τον σταθμό για την πάνα;

Και εγώ για αυτό έκανα απόπειρα εκπαίδευσης γιατί μου είχαν πέι να τον ξεκινήσω. Τώρα που θα ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβριο θα δούμε...τι να κάνω αν δεν είναι έτοιμο το παιδί; κρατούσε τα κακά επάνω του! πιστέυω ότι μόνος του θα τα κόψει.
Tα παιδια λαμβανουν τις πληροφοριες που τους δινεις κ οταν ειναι ετοιμα οργανικα κανουν πραξη οτι τους εχεις πει...αυτο καταλαβα εγω..απο τον μαρτιο τυρανιεμαι...μαλλον η μικρη δεν ηταν ετοιμη αλλα το συνεχισα...
πριν 2 εβδομ ζωγραφισαμε το σχολειο με τα παιδακια τις κουνιες τις δασκαλες το κολλησαμε πανω απο το γιογιο ..κ καλα μας βλεπει η κυρια....πριν 2 μερες εγινε η μεταλαξη χα χα
απο μονη της στα καλα καθουμενα...κ το βραδυ με ξυπναει οταν θελει τσισα...απλα θελει υπενθημηση απο εμας συχνα κατα την διαρκει της μερας...κ θα δεις μονο του θα πηγαινει μια μερα ξαφνικα
ευλογιμενη μερα....
πιστευω οτι πολλα παιδια δεν θα ειναι εντελως ετοιμα οταν ανοιξουν οι σταθμοι...παντα υπαρχουν ατυχηματα ακομα κ σε παιδια που εχουν κοψει την πανα μηνες πριν....οποτε κ οι δασκαλες πιστευω να ειναι ανεκτηκες τουλαχιστον τον πρωτο μηνα...κ μην ξεχνας οτι τα παιδια τα παιρνουν λιγα λιγα στον σταθμο οχι ολα μαζι 1 τουμηνα οποτε ισως εχεις περισσοτερο χρονο για την πανα...νομιζω πανε αλφαβητικα.....μεχρι την τελευταια εβδ. εχουν παει ολα

καλη επιτυχια κ οχι αγχος
Παλιά 26-08-10, 07:04   #1039
ziourtakia

Περιοχή: Λευκωσία (Κύπρος)
ziourtakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΤΑ ΔΙΚΙΜΑΣΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΠ' ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΙΣΤΟΣ.....

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ 10 ΝΥΧΤΕΣ ΜΕ ΣΤΕΓΝΗ ΠΑΝΑ!!!

Ο χρήστης ziourtakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-10, 17:14   #1040
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

zioyrtakia, κι εμεις μια απο τα ιδια.. με τα τσισα ξεμπερδεψαμε εδω κι 2 μηνες περιπου. τωρα το παλευω για την πανα του υπνου, αλλα κοιμαται κατι 3ωρα το μεσημερι και δεν μπορει ο καψερος.. αλλα για τα κακα φωναζει.... βαλε μου παμπεσ μαμααααα...... εχω απελπιστει.. τι καινουριο γιογιο- αμαξακι πηραμε.. τι στο χωριο στην αυλη... τιποτα...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές