Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Επικαιρότητα > Περιβάλλον - Οικολογία

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-06-08, 03:11   #1
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΣΤΕΛΙΟΥ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ(19/06/200ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ NATURA(ΙΟΥΝΙΟΣ 200 ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΥΧΑΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΩΝ ΧΩΜΑΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ.
Το ποσοστό ανακύκλωσης των αστικών αποβλήτων στην Ελλάδα για το 2006 ήταν μόλις 13% ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για τις υπόλοιπες χώρες τις Ε.Ε πάνω απο 40%.Ενώ στην Ελλάδα προσπαθούν να δημιουργήσουν Χ.Υ.Τ.Α.(χώρος υγειονομικής ταφής αποβλήτων) όπου απλούστατα θα συσσωρεύονται όλα τα απόβλητα ,στις χώρες τις Ε.Ε έχουν δημιουργηθεί Χ.Υ.Τ.Υ (χώρος υγειονομικής ταφής υπολειμμάτων) δηλ.του υλικού που μένει μετα την ανακύκλωση.Εαν η Ελλάδα μέσα στα επόμενα 3 χρόνια δεν δημιουργήσει Χ.Υ.Τ.Υ (προσοχή όχι Χ.Υ.Τ.Α.) θα πληρώσει μεγάλα πρόστημα. Αυτό θα γίνει ,δεν προλαβαίνουμε με τίποτα και οι λόγοι είναι πολλοί(εκτός απο το στενό χρονικό περιθώριο) - δεν έχουμε την ανάλογη παιδία και περιβαλλοντική συνείδηση και η δαπάνη για την ανακύκλωση θεωρείται μη απαραίτητη και άχρηστη τόσο απο την πλευρά της κυβέρνησης όσο και απο την πλευρά του πολίτη.
Θα ήθελα να τονίσω ότι δεν είμαι ειδική στην ανακύκλωση απλώς τα τελευταία 3-4 χρόνια προσπαθώ να ανακυκλώνω και διαπιστώνω το πόσο δύσκολο είναι αφού δεν υπάρχουν τα απαραίτητα μέσα-μέτρα .
Ελπίζω να συνεχιστεί η συζήτηση γιατί έχουμε ν α πούμε πολλά.[/code]
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 09:58   #2
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φυσικο δεν ειναι να ειμαστε στον πατό?
Για να βρω καδο ανακυκλωσης πρεπει να κανω χιλιομετρο και. Λες να παρω το παιδι παραμάσχαλα να τρεχω με τις τσαντες σκουπιδιών να βρω εναν?
Ενας που ειχαν βαλει καποια στιγμη εγινε σκουπιδιων γιατι δεν ειχαν φερει σκουπιδιων τι θα καναμε τα σκουπιδια? Μαμ?
Στις μπαταριες πχ που υπαρχει θεση στο σχολειο τις μαζευω και παντα γεματο τον βλεπω τον καδο.

Οι Ελληνες θελουν να κανουν ανακυκλωση. Η πολιτεια δεν θελει μαλλον.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 10:07   #3
vagia_b

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
vagia_b ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik

Οι Ελληνες θελουν να κανουν ανακυκλωση. Η πολιτεια δεν θελει μαλλον.

αυτό ακριβώς!!!!
Ο χρήστης vagia_b δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 10:26   #4
jodido

Το avatar του χρήστη jodido

Περιοχή: Ξάνθη
jodido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όπως ακριβώς τα λέτε είναι. Στην Ξάνθη (και όχι μόνο στην Ξάνθη αλλα και σε πολλές άλλες επαρχιακές πόλεις) δεν υπάρχουν ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης ΠΟΥΘΕΝΑ.
Παρόλα αυτά την ημέρα περιβάλλοντος κάνουμε στα σχολεία ενημερώσεις και εκδηλώσεις. Δηλαδή μαθαίνουμε στα παιδιά μας να είναι ευαισθητοποιημένοι με το περιβάλλον μια ημέρα τον χρόνο. Και με μία μέρα τον χρόνο το περιβάλλον μας θα σωθεί.

Τι να πω.....

Ο χρήστης jodido δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 10:37   #5
mata

Το avatar του χρήστη mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην εταιρία που εργάζομαι, θέλαμε να κάνουμε ανακύκλωση, αλλά δεν υπήρχε πουθενά κάδος.
Αυτό που κάνουμε είναι τα άχρηστα φαξ να τα χρησιμοποιούμε ώς πρόχειρα και να εκτυπώνουμε σ'αυτά για να γλιτώνουμε το ξόδεμα χαρτιού. Αν ο κάθε δήμος έφερνε έξω από μεγάλες εταιρίες κάδους ανακύκλωσης, σίγουρα θα γινόταν ανακύκλωση.
Κοντά στο σπίτι μου, υπάρχει κάδος ανακύκλωσης και σκέφτομαι να μαζεύω τις εφημερίδες του άντρα μου και να τις πηγαίνω με το αυτοκίνητο μια που δεν είναι και τόσο κοντά. Πάντως μέχρι στιγμής,ομολογώ ότι δεν το έίχα κάνει γιατί ξεχνιόμουν. Τώρα όμως που μου το ξαναθυμίσατε θα το κάνω σίγουρα.

Ο χρήστης mata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 11:01   #6
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το πρόβλημα με την ανακύκλωση είναι τεράστιο... Δεν υπάρχουν πουθενά καδοι ανακύκλωσης και μια φορά στο τόσο αν βάλουν μετά από λίγο εξαφανίζονται ως δια μαγείας... Δεν ειναι δυνατόν να κάνουμε ταξιδι με τα σκουπίδια για να βρούμε το καταλληλο μέρος, ήμαρτον...

Εγώ προσωπικά πολύ θα ηθελα να συμμετάσχω ενεργά, αλλά μου είναι αδύνατον αφου στην περιοχή μου δεν έχω δει ποτέ κάδους, λες και μένουμε σε κανένα βουνο

Αλλα με εκνευρίζει και αφανταστα εκει που υπάρχουν κάδοι να πηγαίνουν και να πετούν οι εξυπνάκηδες τις σακούλες με τα σκουπίδια, λες και του κάνει κόπο του καλοπερασακια να την πετάξει παραδίπλα στον σωστό κάδο

Στο γραφείο που εργάζομαι έχουμε κι εμεις ένα σωρό άχρηστα χαρτιά που θα μπορούσαν να πανε για ανακύκλωση, αλλα που....
Παλιά 20-06-08, 15:14   #7
pitsirikaki

pitsirikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυστυχώς σε τέτοια θέματα είμαστε πολύυυυ πίσω...
Ο χρήστης pitsirikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 18:15   #8
SofiaDav

Το avatar του χρήστη SofiaDav

Περιοχή: thessaloniki
SofiaDav ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην SofiaDav Send a message via Skype™ to SofiaDav
Προεπιλογή

Pantos diabasa oti i thessaloniki kanei to 70 % ths anakuklvshs pou ginete sthn ellada. Fantasteite dld ti kanei i athina!!!tipota...ntroph mas pantos . Se auto ftaei i politia...otan sto dhmo mas dosane enhmerotika , sakoules kai kladous anakuklvseis oloi antapokrithikan..kserete poses grioules sthn geitonia me rotousane an ta ksexorisan sosta? O kosmos einai prothimos..i politia koimate!
Ο χρήστης SofiaDav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-08, 00:38   #9
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω σ'αυτο το θεμα ειμαι πολυ τυχερη εχει καδο ανακυκωσης στα 50 μετρα απο το σπιτι μου.
Οσο αναφορα αυτο που λετε για τις εταιρειες που εργαζεστε μπορειτε να παρετε τηλ στο δημο που ανηκει η εταιρεια και θα σας φερουν.Τουλαχιστον σε μας ετσι εγινε και επειδη δεν μας εφτανε φεραν και δευτερο.
Παλιά 21-06-08, 01:33   #10
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για σας ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΤΥΧΗ ,ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΟΟ ΜΗΝΥΝΑ ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟ ΕΣΒΗΣΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ 01.30 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ,ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ.
Παλιά 21-06-08, 07:18   #11
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SofiaDav
Pantos diabasa oti i thessaloniki kanei to 70 % ths anakuklvshs pou ginete sthn ellada. Fantasteite dld ti kanei i athina!!!tipota...ntroph mas pantos . Se auto ftaei i politia...otan sto dhmo mas dosane enhmerotika , sakoules kai kladous anakuklvseis oloi antapokrithikan..kserete poses grioules sthn geitonia me rotousane an ta ksexorisan sosta? O kosmos einai prothimos..i politia koimate!
ειπαν οτι το Ηρακλειο ειναι η δευτερη πολη που συμμετεχει ενεργα στην ανακυκλωση!!!
εγω κανω ανακυκλωση και να σας πω κατι:διαπιστωσα πως αυτα της ανακυκλωσης ειναι πολυ περισσοτερα απο τα αλλα σκουπιδια.
πολλες φορες στελνω τον αντρα μου να τα παει στον καδο και του λεω:"παρε τα καθαρα σκουπιδια εσυ και βαλτα στο μπλε καδο!!!"
Παλιά 21-06-08, 22:09   #12
kiknaki

Το avatar του χρήστη kiknaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δε νομίζω οτι φταίνε μόνο οι Δήμοι.

Εγώ πιστεύω φταίει και η νοοτροπία μερικών για να μη πω των

περισσοτέρων που η λέξη ανακύκλωση τους είναι άγνωστη πρακτικά

έχοντας ακούσει ουκ ολίγες φορές την απάνταση

"ωχ, αδερφέ εγώ θα σώσω τον πλανήτη??"

Και αυτό το λέω γιατί στη περιοχή που μένω και ενώ έχει κάδους

ανακύκλωσης σε μικρές αποστάσεις μεταξύ τους

λίγοι είναι αυτοί που τους χρησιμοποιούν με σκοπό την ανακύκλωση

ενά κάποιοι άλλοι ρίχνουν οτι σκουπίδι θέλουν μέσα
Παλιά 22-06-08, 00:04   #13
mel

Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
mel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμε'ις έχουμε αρκετούς κα΄δους ανακύκλωσης στην περιο΄χη μας. Αυτό όμως που συμβαίνει είναι να καθυστερούν να έρθυν να αδειασουν τους κάδους ή να έρχονται ρακοσυλλέκτες και να ξεδιαλέγουν ό,τι τους αρέσει και τα υπολοιπα να τα πετάνε έξω. οπότε και που ανακυκλώνω τελικά υπάρχει κάποιο κέρδος;
Ο χρήστης mel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-08, 01:21   #14
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΙΑ ΣΑΣ πειραζει να γραψω χωρις τονους -καθυστερω παρα πολυ ετσι.
kiknaki συμφωνώ μαζί σου.
Να σας πω τι συμβαινει με τους καδους ανακυκλωσης σε ορισμενες πολεις οπως ΣΕΡΡΕΣ ΚΑΙ ΒΕΡΟΙΑ.Εχουν τοποθετηθει στα κεντρικα σημεια(μονο )των πολεων 'διαφημιστικοι'καδοι οπως τους λεω εγω ,επειδη εχουν στην επιφανεια τους διαφημιστικες αφισες ,βασικα ειναι μακροστενοι ανοξειδωτοι καδοι με 3 χωρισματα (αλουμινιο-γυαλι-πλαστικο)με ελαχιστη χωρητικοτητα και το χειροτερο ειναι οτι τα υλικα προς ανακυκλωση καταληγουν τελικα στις χωματερες διοτι το κοστος μεταφορας τους στα κεντρα ανακυκλωσης ειναι μεγαλο .Αυτο το παραδεχτηκε ο νομαρχης η ο δημαρχος (δεν θυμαμαι ποιος ακριβως)των Σερρων στην πρωινη ενημερωτικη εκπομπη της ΕΤ3 μετα απο τηλεφωνικη παρεμβαση ,μεχρι τοτε κανεις δεν το γνωριζε(δηλ . εδω και 3 χρονια).Παντως υποσχεθηκε οτι απο το 2008 τα πραγματα θα αλλαξουν,φυσικα τιποτα δεν εχει αλλαξει ακομη.Στη Βεροια δεν ξερω εαν τα σκουπιδια καταληγουν στις χωματερες.
Τον τελευταιο χρονο ΣΤΗ θΕΣ/ΚΗ εχουν τοποθετησει καδους σε παρα πολλα σημεια, ειναι σιγουρο οτι το ανακυκλωσιμο υλικο δεν καταληγει στις χωματερες εαν εχεις παραπανω πληροφοριες για αυτο sofiadav
Παλιά 22-06-08, 02:04   #15
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ 'ΚΟΣΤΟΣ 'για μερικα υλικα καθημερινης χρησης
1.ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ 'ΠΑΡΑΓΕΙ' 7.7 ΚΙΛΑ ΤΕΤΡΑΠΑΚ ΕΤΗΣΙΩΣ ομως ειναι εφιαλτης για οποιοδηποτε συστημα ανακυκλωσης διοτι αποτελειται κατα77% απο χαρτι ,18% απο πλαστικο και 5% απο αλουμινιο οπως καταλαβαινετε αυτα τα υλικα πρεπει να διαχωριστουν αυτο ομως ειναι πολυ δαπανηρο.Μερικες εταιρειες που παραγουν τη συσκευασια αναλαμβανουν και την ανακυκλωση φτιαχνωντας νεα συσκευασια.
2.ΠΑΝΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ 15 ΔΕΝΤΡΑ ΑΝΑ ΠΑΙΔΙ - 1000 000 δεντρα περιπου κοβονται παγκοσμιως καθε χρονο για ενα παιδι ,επισης αυξανουν πολυ τα απορριμματα περιπου ενας τονος, τελος το οικονομικο κοστος ξεπερνα τις 2000 ευρω
3 ΕΝΑ ΓΥΑΛΙΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΘΑ ΦΩΤΙΖΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ 8 ΩΡΕΣ
το γυαλι κατασκευαζεται απο αμμο που μας δινει πυριτιο, ανθρακικο νατριο και ασβεστολιθο.Αυτα τα υλικα συγχωνευονται σε υψηλες θερμοκρασιες που απαιτουν ενεργεια (για ενα μπουκαλι )ιση με αυτη που καιει μια λαμπα 100 w σε 8 ωρες.Η ανακυκλωση ενος μπουκαλιου μας δινει το ιδιο προιον με 50 % λιγοτερη ενεργεια .
4.ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ "ΚΑΙΕΙ΄0.1 ΛΙΤΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
Για ενα κουτακι 15 γρ.χρειαζεται βωξιτης 60 γρ. η εξοριξη του οποιου σημαινει αποψιλωση των δεντρων η σκαψιμο βουνων .Για να παραχθει καινουργιο κουτακι απο ανακυκλωση χρειαζεται μολις το 5% της ενεργειας της κανονικης παραγωγης.
5.ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΛΥΝΕΙ 400 ΚΥΒΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΝΕΡΟΥ
100 μπαταριες οικιακης χρησης πολουνται καθε χρονο στην ΕΛΛΑΔΑ .Οι μπαταριες αυτου του τυπου εως και 20% περιεχουν υδραργυρο που προκαλει νευρολογικες διαταραχες ,τυφλωση....περιεχουν επισης καδμιο που συνδεεται με καρκινογεννεση.....Τουλαχιστον με την ανακυκλωση τους κατι γινεται

πηγη το περιοδικο NATURA -εψαξα αλλα δεν βρηκα ηλεκτρονικη διευθυνση.Θα ηταν καλο να μαθουμε σε ποιες περιοχες της Ελλαδας υπαρχουν συστηματα ανακυκλωσης και πως δουλευουν
Παλιά 22-06-08, 21:29   #16
SofiaDav

Το avatar του χρήστη SofiaDav

Περιοχή: thessaloniki
SofiaDav ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην SofiaDav Send a message via Skype™ to SofiaDav
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valeri
Τον τελευταιο χρονο ΣΤΗ θΕΣ/ΚΗ εχουν τοποθετησει καδους σε παρα πολλα σημεια, ειναι σιγουρο οτι το ανακυκλωσιμο υλικο δεν καταληγει στις χωματερες εαν εχεις παραπανω πληροφοριες για αυτο sofiadav
Auto den to ksero...alla eixa dei sthn ert 3 oti ta pane se sugkekrimeno shmeio kai edeixne upallilous na ta ksedialinoune. Pou itane den thumame. Pantos tha einai polu krima an kataligoune stis xomateres, tsampa i prospatheia pou kanei o kosmos.

Ontos ta skoupidia pou bgazoume gia anakuklosi einai pio pola apo ta upoloipa...fantastite ti diafora tha ekane an anakukloname oloi sosta!

Sthn thessaloniki thn perasmeni ebdomada itane ena drama...ekleisan thn xomateri kai den eixan pou na pane ta skoupidia fantastite me authn thn zesth, kapoies broxes pou erikse kai ta skoupidia na kathonte ekei sxedon 10 meres ...ti klima epikratouse . Fusika gia 10 meres den ebgala to moro ekso!
Ο χρήστης SofiaDav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-08, 00:00   #17
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mata
Στην εταιρία που εργάζομαι, θέλαμε να κάνουμε ανακύκλωση, αλλά δεν υπήρχε πουθενά κάδος.
Αυτό που κάνουμε είναι τα άχρηστα φαξ να τα χρησιμοποιούμε ώς πρόχειρα και να εκτυπώνουμε σ'αυτά για να γλιτώνουμε το ξόδεμα χαρτιού. Αν ο κάθε δήμος έφερνε έξω από μεγάλες εταιρίες κάδους ανακύκλωσης, σίγουρα θα γινόταν ανακύκλωση.
Κοντά στο σπίτι μου, υπάρχει κάδος ανακύκλωσης και σκέφτομαι να μαζεύω τις εφημερίδες του άντρα μου και να τις πηγαίνω με το αυτοκίνητο μια που δεν είναι και τόσο κοντά. Πάντως μέχρι στιγμής,ομολογώ ότι δεν το έίχα κάνει γιατί ξεχνιόμουν. Τώρα όμως που μου το ξαναθυμίσατε θα το κάνω σίγουρα.
MATA καλο αυτο που κανετε με το φαξ.Οταν δεν ενδιαφερεται ο δημος πρεπει να ενδιαφερθει ο πολιτης νομιζω και η εκαστοτε εταιρια αλλιως δεν θα πετυχουμε τιποτα.Λες οτι ο καδος ειναι μακρια -στις Σερρες π.χ υπηρχαν 2 καδοι για χαρτι που ξαφνικα εξαφανιστηκαν μου ηταν δυσκολο να πεταω χαρτια μαζι με τα αλλα σκουπιδια και επειδη πηγαινω Θεσ/κη τακτικα τα κουβαλαω εκει ,το ιδιο και τα πλαστικα -αλουμινιο-γυαλι ,φυσικα εαν δεν πηγαινα συχνα Θεσ/κη μαλλον δεν θα τα πηγαινα, ετσι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mel
Εμε'ις έχουμε αρκετούς κα΄δους ανακύκλωσης στην περιο΄χη μας. Αυτό όμως που συμβαίνει είναι να καθυστερούν να έρθυν να αδειασουν τους κάδους ή να έρχονται ρακοσυλλέκτες και να ξεδιαλέγουν ό,τι τους αρέσει και τα υπολοιπα να τα πετάνε έξω. οπότε και που ανακυκλώνω τελικά υπάρχει κάποιο κέρδος;
mel φανταζομαι δεν πανε σε ολους τους καδους οι ρακοσυλλεκτες (ασχετα εαν αυτοι οι ανθρωποι ζουν απο σκουπιδια και δεν κανουν και κανενα κακο) αλλα ουτως η αλλως πολλες φορες τα βαζουμε και εμεις διπλα στους καδους οταν ειναι γεματοι επειδη καθυστερουν να τα συλλεξουν οπως το λες και εσυ και δευτερον πολλοι βαζουν ολα τα ανακυκλωσιμα υλικα μαζι οταν δεν εχουν χρονο η βαριουνται να τα διαχωρισουν .Αλλα το καθε τι στην αρχη εχει πολλα προβληματα και η Ελλαδα ειναι ακομη στην αρχη
Παράθεση:
Ontos ta skoupidia pou bgazoume gia anakuklosi einai pio pola apo ta upoloipa...fantastite ti diafora tha ekane an anakukloname oloi sosta!

Sthn thessaloniki thn perasmeni ebdomada itane ena drama...ekleisan thn xomateri kai den eixan pou na pane ta skoupidia fantastite me authn thn zesth, kapoies broxes pou erikse kai ta skoupidia na kathonte ekei sxedon 10 meres ...ti klima epikratouse . Fusika gia 10 meres den ebgala to moro ekso!
Ακριβως ,μειωνεται πολυ ο ογκος των σκουπιδιων με την ανακυκλωση.
Φαντασου ενα κρατος που ακομη δεν μπορει να διαχειριστει τα απλα σκουπιδια δηλ.απλως να τα μεταφερει και να τα πεταξει σε μια χωματερη ποσο θα δυσκολευεται να ανακυκλωνει.

ΟΛΟΙ ΠΙΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΑΚΟΥΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ 100 ΕΩΣ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ .η πλαστικη σακουλα ειναι παραγωγο πετρελαιου και συμβολο κοινωνιας μιας χρησης .Πανω απο 60 000 τονους πλαστικου μιας χρησης καταναλωνονται στην Ελλαδα καθε χρονο.ο σκοπος ειναι να μειωθει η χρηση τους και η ανακυκλωση οσων χρησιμοποιουνται (κοστιζει αρκετα).ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΩΣΕΙ Επειδη αναφερομαι συχνα στο περιοδικο NATURA ηθελα να τονισω οτι διανεμεται δωρεαν στα βιολογικα καταστηματα (πιθανως και αλλου)
Παλιά 24-06-08, 01:51   #18
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΑΚΟΥΛΕΣ
1000000000 σακουλες μιας χρησης καθε χρονο.
Συμφωνα με την νομοθεσια του 2001 πρεπει να συλλεγονται και να ανακυκλωνονται.
Μεταξυ του Δημου Αθηναιων και των super market(α-β βασιλοπουλος,καρφουρ,αφοι βεροπουλοι,σκλαβενιτης,dia,metro,atlantic bazaar,γαλαξιας) εχει υπογραφει Μνημονιο Συνεργασιας με σκοπο την πληρη καταργηση της πλαστικης σακουλας αυτο το καλοκαιρι.Μπορουμε, φανταζομαι, να τους καταγγειλουμε εαν δεν το κανουν.Οι πλαστικες θα αντικατασταθουν με βιοαποικοδομησιμες και με πανινες(τις αγοραζεις μια φορα και ξενιαζεις).
ΟΙ βιοαπ/μες(bio-bags) αποτελουνται απο αμυλο καλαμποκιου (μη τροποποιημενο),φυτικα ελαια και πολυεστερα (βιοαπ/μο) και χρειαζονται 3-8 εβδ για να αποικοδομηθουν.Υπαρχουν και αυτες που προερχονται απο μη βρωσιμα ειδη πατατας και διασπωνται σε 6 μηνες χαρη στους μικροοργανισμους του χωματος ,παραγουν διοξειδιο του ανθρακα,νερο και βιομαζα δηλ. λιπασμα καταλληλο για βιολογικη καλλιεργεια. Για τους λογοτυπους χρησιμοποιουν υδατοδιαλυτα μελανια. Απο την δικη μου εμπειρια ξερω οτι ειναι λιγοτερο ανθεκτικες στις φθορες .
Υπαρχουν και σακουλες απο φωτο - βιοαποικοδομησιμα πλαστικα (oxo-degradable)οπου το πολυαιθυλενιο(πλαστικο) αποικοδομειτα(σε λιγους μηνες) χαρη στην προσθηκη μικρης ποσοτητας διασπαστη και η διασπαση βασιζεται στο ηλιακο φως και στη θερμοτητα,για αυτο φυλασσονται σε σκοτεινο μερος και <30 C .Διασπωνται και σε συνθηκες ταφης.
Παλιά 25-06-08, 01:10   #19
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Auto den to ksero...alla eixa dei sthn ert 3 oti ta pane se sugkekrimeno shmeio kai edeixne upallilous na ta ksedialinoune. Pou itane den thumame. Pantos tha einai polu krima an kataligoune stis xomateres, tsampa i prospatheia pou kanei o kosmos.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣ/ΚΗ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ξεκινά η εφαρμογή προγράμματος ανακύκλωσης συσκευασιών σε
11 Νέους Δήμους της Ανατολικής Θεσσαλονίκης

Πρόκειται για επένδυση € 5.000.000
-περιλαμβάνει τους Δήμους Βασιλικών, Επανομής, Θερμαϊκού, Θέρμης, Καλαμαριάς, Μηχανιώνας, Μίκρας, Πανοράματος, Πεύκων Πυλαίας, και Χορτιάτη.

-για τις ανάγκες του έργου έχει κατασκευαστεί ένα νέο Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ), το οποίο λειτουργεί στη περιοχή παραπλεύρως του στρατοπέδου ΣΕΔΕΣ του Δήμου Θέρμης και καλύπτει έκταση 2.400 τμ, ενώ ο συνολικός αριθμός των εργαζομένων ανέρχεται σε 15 άτομα. MONO
με ετήσιες εκτιμώμενες ποσότητες των υλικών που θα αξιοποιούνται να ανέρχονται σε 11.750 τόνους.

Στο πλαίσιο της συνεργασίας των Δήμων με την ΕΕΑΑ, πραγματοποιείται ενημερωτική καμπάνια στους Δήμους Θέρμης, Καλαμαριάς, η οποία περιλαμβάνει τη διανομή πληροφοριακού υλικού και ειδικών τσαντών ανακύκλωσης η οποία σύντομα θα επεκταθεί και στους υπόλοιπους δήμους.

Σε ό,τι αφορά στη λειτουργία του προγράμματος ανακύκλωσης, έχει δημιουργηθεί ένα πυκνό δίκτυο μπλε κάδων ανακύκλωσης στην περιοχή, συνολικού αριθμού 3.100, ενώ η συλλογή των ανακυκλώσιμων υλικών διεξάγεται από 11 απορριμματοφόρα οχήματα που έχει παραδώσει η ΕΕΑΑ στους Δήμους.

Σημειώνεται ότι η ανακύκλωση υλικών συσκευασίας με διαλογή στην πηγή, που θα λειτουργήσει στους παραπάνω 11 Δήμους περιλαμβάνει, όπως και στα υπόλοιπα προγράμματα που λειτουργεί η ΕΕΑΑ, τη δυνατότητα ανακύκλωσης χάρτινων, πλαστικών, μεταλλικών και γυάλινων συσκευασιών.

Λίγα λόγια για την ΕΕΑΑ
Η Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ ΑΕ) ιδρύθηκε το Δεκέμβριο του 2001 από βιομηχανικές και εμπορικές επιχειρήσεις που, είτε διαθέτουν συσκευασμένα προϊόντα στην ελληνική αγορά, είτε κατασκευάζουν συσκευασίες και σήμερα αριθμεί περισσότερα από 1.100 μέλη. Η ΕΕΑΑ σύμφωνα με το Ν. 2939/01 και την υπ’ αριθμό 106453/20-2-2003 απόφαση ΥΠΕΧΩΔΕ οργανώνει το Σύστημα Συλλογικής Εναλλακτικής Διαχείρισης για τα απόβλητα συσκευασίας (ΣΣΕΔ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ). Αυτό το νομικό πλαίσιο είναι απόρροια των ευρωπαϊκών οδηγιών 94/62 και 04/12 και υποχρεώνει τους διαχειριστές συσκευασίας, δηλαδή τις επιχειρήσεις που διαθέτουν συσκευασμένα προϊόντα στην ελληνική αγορά, να μεριμνήσουν για την ανακύκλωση των συσκευασιών τους. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ΕΕΑΑ μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση http://www.herrco.gr.

ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

Μπορείτε να απορρίπτετε άδειες και καθαρές (τις ξεπλένουμε λίγο) τις εξής συσκευασίες:

χάρτινες συσκευασίες και χαρτοκιβώτια από π.χ. ηλεκτρικές συσκευές, χυμούς, γάλα, δημητριακά, πίτσα, μπισκότα, ζάχαρη, απορρυπαντικά, οδοντόκρεμες, χαρτοσακούλες κ.α

αλουμινένια κουτάκια από αναψυκτικά, μπύρες κ.α

γυάλινες συσκευασίες από π.χ. νερό, γάλα, χυμούς, αναψυκτικά, αλκοολούχα ποτά, βαζάκια τροφίμων κ.α.

πλαστικές συσκευασίες από π.χ. μπουκάλια νερού, αναψυκτικά, γιαούρτι, βούτυρο, λάδι, απορρυπαντικά ,είδη καθαρισμού, σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, αποσμητικά, πλαστικές σακούλες κ.α.

λευκοσιδηρές συσκευασίες από γάλα εβαπορέ, καφέ, τόνο, ζωοτροφές, τοματοπολτό, μπισκότα, κλπ
καθώς και
έντυπο χαρτί (εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία)

- Πόσο συχνά συλλέγονται τα ανακυκλώσιμα υλικά από τους μπλέ κάδους της ΕΕΑΑ;

Οι μπλέ κάδοι αδειάζουν ανά 2 το πολύ 3 ημέρες.

-Τι μπορώ να κάνω εάν παρατηρήσω ότι κάποιος κάδος δεν αδειάζει τακτικά;

Επειδή οι Δήμοι έχουν αναλάβει την υποχρέωση της αποκομιδής των μπλέ κάδων σε τέτοια περίπτωση μπορείτε να επικοινωνήσετε με το γραφείο καθαριότητας του δήμου στον οποίο κατοικείτε και να μεταφέρετε το αίτημά σας.

- Που θα απευθυνθώ για να ζητήσω πύκνωση του δικτύου των μπλε κάδων;

Θα μεταφέρετε το αίτημά σας στο γραφείο καθαριότητας του Δήμου σας.

- Που μεταφέρεται το περιεχόμενο των μπλε κάδων;

Ειδικά οχήματα συλλογής μεταφέρουν τα ανακυκλώσιμα υλικά στα Κέντρα Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ) όπου εκεί ξεχωρίζονται, συμπιέζονται και δεματοποιούνται. Στη συνέχεια αποστέλλονται σε αντίστοιχες βιομηχανίες προς αξιοποίηση-ανακύκλωση.

-Τι σημαίνει το ευρωπαϊκό σήμα “green dot” που απεικονίζεται στις συσκευασίες?

Η παρουσία του δηλώνει την οικονομική συνεισφορά της συγκεκριμένης συσκευασίας στα έργα της ανακύκλωσης και δεν πρέπει να συγχέεται με την ανακυκλωσιμότητα ή μη του υλικού συσκευασίας
Παλιά 25-06-08, 10:31   #20
lenagr1

Το avatar του χρήστη lenagr1

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ αυτό που ξέρω να πω είναι ότι σίγουρα φταίει και η νοοτροπία του Έλληνα. Και εμείς στην γειτονιά μας είμαστε πάρα πολλές οικογένειες, με αρκετούς κάδους σκουπιδιών συγκεντρωμένους σε ένα σημείο. Που δεν ενοχλούν ιδιαίτερα τους γυρω κατοικους. Βέβαια δεν έχουμε ούτε ένα κάδο ανακύκλωσης, που θα έπρεπε να υπήρχε, αλλά και πάλι είναι καμένο χαρτί γιατί νομιζω ότι και αυτός θα γεμίσει από τα συνηθισμένα σκουπίδια οπότε κανείς δεν ασχολείται να ζητήσει από τον δήμο να τον φέρει. Κατάλαβαίνουμε τώρα ότι ο ωχαδελφισμός σε όλο του το μεγαλείο και μάζί και εγώ που ντρέπομαι και που το λέω, αλλά στις μεγαλουπόλεις ποιος θα συννενοηθεί με όλους τους γύρω για να ζητήσουν όλοι μαζί ένα κάδο ανακύκλωσης? Και αν τελικά καταλήξει να γίνει χειροτερη ζημιά αντί για καλό να γεμίσει από άλλα σκουπίδια? Πάντως εγώ θα το πω στον ΔΗΜΟ και αν απο μόνοι τους αποφασίσουν ότι πρέπει να φέρουν ας έχουν αυτοί την ευθύνη, τουλάχιστον.
Ο χρήστης lenagr1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 12:09   #21
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπον τα εσοδα μου απο την ανακυκλωση ειναι περιπου 150 ευρω τον μηνα..και να εξηγησω..
στην βιομηχανικη περιοχη που δουλευω ερχεται καποιος που κανει ανακυκλωση σε μεγαλες εταιρειες..μου εχει δωσει λοιπον τσουβαλια και στο ενα μαζευω χαρτι στο αλλο τενεκεδακια και στο αλλο πλαστικες σακουλες..πραγματικα σας μιλαω δεν ηξερα οτι αυτος τα αγοραζε...
ηξερα ομως οτι στο λονδινο που σπουδαζα καθε δημος με τα λεφτα που μαζευαν οι κατοικοι απο ανακυκλωση τους εκαναν ενα μεγαλο εργο δηλ παιδικη χαρα ,και στην πενταετια ΕΝΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ φυσικα ειχε βαλει και χρηματα ο δημος εξτρα..απλ αθελω να πω οτι υπηρχε ενα ισχυρο κινητρο..
εδω που πανε τα λεφτα της ανακυκλωσης?οεο?σημαντικη η ανακυκλωση σαν ιδεα αλλα καντε κατι και για τον κοσμακη ..εχετε φαει τσουβαλια λεφτα..
τεσπα αυτο κανω εγω και ειμαι και ενταξει με την οικολογικη μου συνειδηση και βαζω στον κουμπαρα του παιδιου μου ενα χαρτζηλικι.
αυτα.
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 16:51   #22
erica

Το avatar του χρήστη erica

erica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καθότι με τον άντρα μου συζούσαμε πριν στο Μαρούσι και τώρα ζούμε στα Βριλήσσια που (τουλάχιστον απο την δική μου εμπειρία) σε κάθε κάδο απορριμάτων, δίπλα υπάρχει ένας ανακύκλωσης, η ανακύκλωση έχει γίνει μία καθημερινότητα μας, πάρα πολλά χρόνια τώρα.

Κάθε μέρα που κατεβάζω την ανακύκλωση, σοκαρίζομαι με τον όγκο των προγμάτων που πετάμε εκεί και προσπαθώ να φανταστώ πόσο θα μειωνόταν ό όγκος των σκουπιδιών αν όλοι ανακυκλώναμε!!!!!

Εμείς (2 άτομα και ένα μωρό) βγάζουμε καθημερινά 1 σακούλα σκουπίδια (γεμάτη ή μισογεμάτη) και 1ή 2 γεμάτες ανακύκλωση!!!!! (σακούλες s/m)

Αρα μιλάμε για τρελλή διαφορά όγκου!!!!!
Ο χρήστης erica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-08, 15:54   #23
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zana1911
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lenagr1
οπότε κανείς δεν ασχολείται να ζητήσει από τον δήμο να τον φέρει. .
Εγώ έχω πάρει ένα σωρό φορές τηλέφωνο στο Δήμο του Πειραιά και ρωτάω ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα φέρουν κα'να μπλε κάδο στον Πειραιά και μου απαντάνε ότι ακόμα δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα........... αυτή είναι η πιο ευγενική απάντηση που έχω πάρει....όταν έχουν τα κέφια τους.
Έτσι κι εγώ τα μαζεύω όλα σε μεγάλες σακούλες, τα φορτώνω στο αυτοκίνητο και όπου αλλού δω μπλε κάδο τα αφήνω εκεί.
Είμαστε μακράν ο χειρότερος Δήμος ( για να μην πω ο μοναδικός) στο θέμα της ανακύκλωσης.
Δυστυχως ετσι ειναι στον Πειραια δεν υπαρχει προγραμμα ανακυκλωσης απο την ΕΕΑΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΔΟ. Το περιεργο ειναι πως σε μια πολη ορισμενες περιοχες εχουν προραμματα της ΕΕΑΑ ενω αλλες δεν εχουν.δειτε εδω ποιες πολεις στην Ελλαδα εχουν προγραμματα της ΕΕΑΑ http://www.herrco.gr/web/pages.fds?lang=1&page=41

Πρεπει να ψαξουμε να δουμε εαν υπαρχει αλλη εταιρεια ανακυκλωσης Επειδη εκτος απο τους μπλε καδους στη ΘΕΣ/ΚΗ ,τουλαχιστον σε ορισμενες περιοχες, εχουν τοποθετηθει ξεχωριστα για αλουμινιο-γυαλι-πλαστικο γκρι καδοι. Η ΕΕΑΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΤΟ ΕΞΗΣ -Σημειώνεται ότι η ανακύκλωση υλικών συσκευασίας με διαλογή στην πηγή, που θα λειτουργήσει στους παραπάνω δήμους, περιλαμβάνει, όπως και στα υπόλοιπα προγράμματα που λειτουργεί η ΕΕΑΑ, τη δυνατότητα ανακύκλωσης χάρτινων, πλαστικών, μεταλλικών και γυάλινων συσκευασιών.Μηπως αυτη εχει βαλει τους γκρι καδους τι εννοει στην πηγη
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο demi
λοιπον τα εσοδα μου απο την ανακυκλωση ειναι περιπου 150 ευρω τον μηνα..και να εξηγησω..
στην βιομηχανικη περιοχη που δουλευω ερχεται καποιος που κανει ανακυκλωση σε μεγαλες εταιρειες..μου εχει δωσει λοιπον τσουβαλια και στο ενα μαζευω χαρτι στο αλλο τενεκεδακια και στο αλλο πλαστικες σακουλες..πραγματικα σας μιλαω δεν ηξερα οτι αυτος τα αγοραζε...
ηξερα ομως οτι στο λονδινο που σπουδαζα καθε δημος με τα λεφτα που μαζευαν οι κατοικοι απο ανακυκλωση τους εκαναν ενα μεγαλο εργο δηλ παιδικη χαρα ,και στην πενταετια ΕΝΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ φυσικα ειχε βαλει και χρηματα ο δημος εξτρα..απλ αθελω να πω οτι υπηρχε ενα ισχυρο κινητρο..
εδω που πανε τα λεφτα της ανακυκλωσης?οεο?σημαντικη η ανακυκλωση σαν ιδεα αλλα καντε κατι και για τον κοσμακη ..εχετε φαει τσουβαλια λεφτα..
τεσπα αυτο κανω εγω και ειμαι και ενταξει με την οικολογικη μου συνειδηση και βαζω στον κουμπαρα του παιδιου μου ενα χαρτζηλικι.
αυτα.
DEMI αυτο που λες το ακουω και εγω για πρωτη φορα ,θες να πεις για ποια μεγαλη εταιρεια προκειται η τι εννοεις με αυτο πραγματικα για τους ελληνες που αδιαφορουν θα ηταν ενα καλο κινητρο τα χρηματα και εν μερη ειναι και δικαιο να πληρωνεσαι απο μια εταιρεια που κανει ανακυκλωση αφου της προσφερεις δουλεια π.χ ΕΕΑΑ
Παλιά 27-06-08, 10:22   #24
RENAH

Το avatar του χρήστη RENAH

RENAH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jodido
Όπως ακριβώς τα λέτε είναι. Στην Ξάνθη (και όχι μόνο στην Ξάνθη αλλα και σε πολλές άλλες επαρχιακές πόλεις) δεν υπάρχουν ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης ΠΟΥΘΕΝΑ.
Παρόλα αυτά την ημέρα περιβάλλοντος κάνουμε στα σχολεία ενημερώσεις και εκδηλώσεις. Δηλαδή μαθαίνουμε στα παιδιά μας να είναι ευαισθητοποιημένοι με το περιβάλλον μια ημέρα τον χρόνο. Και με μία μέρα τον χρόνο το περιβάλλον μας θα σωθεί.

Τι να πω.....
Eτσι ακριβως στην Ξάνθη......Πόσο χαρτι πετάω καθημερινά στη δουλειά δεν λεγεται..Το αναφερα καποια στιγμή στην διευθυνση αλλα δεν είδα φως ακόμα!!!!!!!!

Ο χρήστης RENAH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-06-08, 10:25   #25
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zana1911
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lenagr1
οπότε κανείς δεν ασχολείται να ζητήσει από τον δήμο να τον φέρει. .
Είμαστε μακράν ο χειρότερος Δήμος ( για να μην πω ο μοναδικός) στο θέμα της ανακύκλωσης.
Έχεις απόλυτο δίκιο
Παλιά 29-06-08, 00:48   #26
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ
ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
http://www.electrocycle.gr/new/index...=28&Itemid=108

Εαν μπεικατε στην ιστοσελιδα με τις ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ θα προσεξατε οτι η εταιρεια δεν ανακυκλωνει σπασμενες ηλεκτιρκες συσκευες και σπασμενους λαμπτυρες ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ -ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ δηλ.λες και δεν μπορει να προτεινει αλλη λυση Οι λαμπτυρες φθορισμου (εξοικονομησης ενεργειας οντως εξοικονομουν ενεργεια αλλα περιεχουν βαρεα μεταλλα ενα εξ αυτων και ο υδραργυρος (σε ποσοτητα ιση με τη μυτη ενος στυλο) που ομως μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει πληρως.Εκτος απο αυτο προτεινει λανθασμενη μεθοδο συλλογης ενος σπασμενου λαμπτυρα ο σωστος τροπος ειναι με υγρο πανι και γαντια και να αερισουμε για ενα τεταρτο τον χωρο .ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΜΠΤΥΡΩΝ αν και απευθυνεται πιο πολυ στους επαγγελματιες http://www.electrocycle.gr/documents/lighting_flyer.pdf
επιμενω σε αυτο γιατι νομιζω οτι κανεις απο μας δεν ανακυκλωνει λαμπες.
Στην Ιρλανδια θα απαγορευθει η χρηση λαμπτυρων πυρακτωσεως απο το 2009.Οι εκπομπες του διοξειδιου του ανθρακα απο το ρευμα φωτισμου αντιστοιχουν στο 70% αυτων απο τα καυσαερια αυτοκινητων.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΑΣ

ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ http://www.electrocycle.gr/new/index...3-07&Itemid=64
Παλιά 25-10-08, 17:10   #27
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω οπως ξαναειπα ειμαι πολυ τυχερη διοτι εχω πολυ κοντα καδο ανακυκλωσης και πραγματικα παιδια γλιτωνω πολυ σκουπιδαριο διοτι αυτα της ανακυκλωσης με ενα ξελυματακι ειναι πεντακαθαρα και φυσικα δεν μυριζουν.Αυτο που ηθελα να ρωτησω εναι που κανουμε ανανυκλωση φαρμακα ( ληγμενα,ανοιγμετα κ.τ.λ ) διοτι ακουσα οτι αυτα κανουν το χειροτερο κακο στο περιβαλλον? Εχει κανεις υποψη κατι?
Παλιά 25-10-08, 17:46   #28
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδιά εμας μας έβαλαν πριν απο μια εβδομάδα κάδους στον Κορυδαλλό και είμαστε πανευτυχείς! Ολο γεμάτοι ειναι οι κάδοι μας
Θυμάμαι που πήγαινα δημοτικό και έστελνα γράμματα στο Δήμο για ανακύκλωση....αργησαν καμιά 20ετία αλλα τα κατάφεραν!
Αθανατο, δοξασμένο Έθνος!
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-08, 01:30   #29
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως βρε παιδια τι να πω..
Αν και μενω σε μια περιοχη που για πολλους θεωρειται υποβαθμισμενη το μονο που εχω να σας πω ειναι οτι ο καδος ανακύκλωσεις βρίσκεται στη γωνία του σπιτιου μου και ανα 3 τετραγωνα υπαρχει καδος ανακύκλωσης.
Και ενα κουτακι να εχω δεν μου ειναι κοπος να παω να το πεταξω εκει αντι για τα σκουπιδια
Η αληθεια ειναι οτι μου πηρε καμποσο καιρο να συνηθισω να διαχωριζω τα σκουπιδια μου το παλευω.. Αυτο που δεν ξερω και δεν βρισκω κανεναν να ρωτησω ειναι αν πρεπει να πεταμε μονο καθαρα σκουπιδια ή μπορουμε να πεταμε και βρωμικα.. καλα δεν εννοω αρκαιες καταστασεις αλλα πχ την χαρτοπετσετα που σκουπιζομαστε οταν τρωμε και ουσιαστικα δεν εχει τιποτα αντε λιγη σαλτσουλα πανω που την πεταμε?

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-08, 18:19   #30
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην περιοχη μουκανενα 8μηνο εχουν βαλει καδους
Μαζευω οτι μπορω αλλα οταν παω να τα πεταξω γινομαι ενα με το χωμα...βρισκω μεσα στους μπλε καδους οτι μπορεις να φανταστεις
Καποια στιγμη ηταν ο ενας γεματος χαλασμενα καρπουζια....και ο καδος σκουπιδιων διπλα του αδειος...
Παλιά 18-03-09, 13:00   #31
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρέλαβα σήμερα αυτό το mail

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Στα άδυτα των μπλε κάδων

Της ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΖΑΒΙΤΣΑΝΟΥ,
Φωτογραφίες: ΚΑΝΑΡΗΣ ΤΣΙΓΚΑΝΟΣ

Το ΟΙΚΟ έκανε «βουτιά» σε δεκάδες κάδους σε όλη την Αθήνα και έμαθε... από τα λάθη μας. Φαίνεται πως μετά από πέντε χρόνια «γνωριμίας», η σχέση μας με την ανακύκλωση συσκευασιών παραμένει ένα μυστήριο. Οι περισσότεροι από εμάς δεν ξέρουν τι ακριβώς πετάμε στους μπλε κάδους και πώς. Αφού διαπιστώσαμε ποια είναι τα πιο συνηθισμένα λάθη, συντάξαμε τον οδηγό του καλού ανακυκλωτή. Καλή επιτυχία.

ΤΑ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΛΑΘΗ
1. Βρόμικες συσκευασίες
Είναι ένα λάθος που εντοπίσαμε σχεδόν σε όλους τους κάδους. Μπουκάλια μισογεμάτα με χυμούς και αναψυκτικά, κεσεδάκια με απομεινάρια από γιαούρτι, σκεύη αλουμινίου από έτοιμα αγορασμένα γεύματα -με το φαΐ που περίσσεψε-, συσκευασίες με το λάδι που έχει μείνει από το περιεχόμενό τους, καλαμάκια με το σουβλάκι που δεν φάγαμε και πολλά άλλα. Το πρόβλημα που δημιουργείται από αυτά είναι ότι αυξάνουν το μικροβιακό φορτίο στα εργοστάσια διαλογής και έτσι εκτίθενται σε κίνδυνο οι εργαζόμενοι σε αυτά. Η λύση δεν είναι βέβαια να σαπουνίσουμε τη συσκευασία - μη γινόμαστε υστερικοί ούτε σπάταλοι στο νερό. Ενα μικρό ξέπλυμα ή ένα σκούπισμα με τις χαρτοπετσέτες που χρησιμοποιήσαμε είναι αρκετό.
2. Σφιχτοδεμένες σακούλες
Η λογική των μπλε κάδων θέλει τα σκουπίδια χύμα. Bέβαια, κάτι τέτοιο θα είχε νόημα αν άδειαζαν τους κάδους κάθε μέρα και δεν σωρεύονταν σακούλες με ανακυκλώσιμα γύρω και έξω από αυτούς. Με τα προβλήματα που υπάρχουν, όμως, στην αποκομιδή, μπορούμε να ελιχθούμε ανάλογα με την περίπτωση. Αν πετύχουμε τον κάδο άδειο, αδειάζουμε μέσα τη σακούλα με τα ανακυκλώσιμα. Αν είναι γεμάτος, την αφήνουμε επάνω στο σωρό με κάποιο χαλαρό δέσιμο, για να μη χυθεί στο δρόμο το περιεχόμενο και να είναι εύκολο να ανοίξει από τον υπάλληλο στο κέντρο διαλογής.
3. Ελλιπής διαχωρισμός
Για να λειτουργήσει εύρυθμα η αλυσίδα της ανακύκλωσης, είναι καλύτερα να πετάμε τα υλικά όσο πιο διαχωρισμένα γίνεται. Με άλλα λόγια, όταν υπάρχει χαρτί ενωμένο με πλαστική μεμβράνη ή με σκληρό πλαστικό, όπως συμβαίνει σε διάφορα παιχνίδια, καλλυντικά ακόμα και στο πακέτο των τσιγάρων, ας κάνουμε τον κόπο να τα διαχωρίσουμε. Το ίδιο ισχύει και για τα γυάλινα μπουκάλια (και όχι απαραίτητα τα πλαστικά) που έχουν πλαστικά ή μεταλλικά καπάκια, αλλά και για το χαρτί της σοκολάτας, που δεν πρέπει να το τσαλακώνουμε μαζί με το αλουμινόχαρτο.
4. Λάθος υλικά
Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα, γιατί πολλοί συνεχίζουν να πετούν τα αποφάγια και άλλα ακατάλληλα υλικά στην ανακύκλωση συσκευασιών. Το να πετάμε οργανικά είδη, τα οποία «δηλώνουν» την ύπαρξή τους με μια έντονη μυρωδιά, είναι η αιτία ή η δικαιολογία που χρησιμοποιούν οι δήμοι για να αδειάζουν τους μπλε κάδους με τα κοινά απορριμματοφόρα. Δεν είναι όμως μόνο τα αποφάγια. Οι κάδοι είναι γεμάτοι από διάφορα άλλα υλικά: μικρά έπιπλα, ρούχα, αφρολέξ, μπουκάλια μπίρας -που, όπως είναι γνωστό, επιστρέφονται και μάλιστα με αντίτιμο και ξαναχρησιμοποιούνται-, αποτσίγαρα, προφυλακτικά, βιοδιασπώμενες σακούλες. Ακόμα και μαρμάρινο νεροχύτη εντοπίσαμε!
5. Ογκώδη αντικείμενα

Είναι συνηθισμένο να βλέπουμε κάδους γεμάτους μέχρι επάνω με λίγες χαρτόκουτες. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν οι κάδοι βρίσκονται κοντά σε καταστήματα που παραλαμβάνουν εμπορεύματα και πρέπει μετά να ξεφορτωθούν τις κούτες. Σε κάποιο σημείο μάλιστα, στου Ζωγράφου, όπου υπάρχουν πέντε κάδοι σε παράταξη, έμαθα ότι εξυπηρετούν κυρίως ένα μαγαζί: το μανάβικο που βρίσκεται πίσω τους. «Τώρα πια δεν έχουμε ξύλινα τελάρα που επιστρέφονται και γεμίζουμε χαρτόκουτες. Ε, αντί να τις πετάμε στα κοινά σκουπίδια, ζήτησα από τον δήμο να φέρει την ανακύκλωση», μας εξομολογήθηκε ο μανάβης. Πολύ καλά έκαναν και οι δύο, όμως με ένα άλλο μεγαλύτερο σε χωρητικότητα δοχείο ανακύκλωσης, που θα είναι μόνο για χαρτί, και με τις κούτες να μπαίνουν μέσα τσακισμένες, δεν θα χρειάζονταν τόσοι μπλε κάδοι - που όπως διαπιστώσαμε λείπουν από την υπόλοιπη γειτονιά.

ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΤΗ

ΤΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ
. Να είναι άδειες από τροφές και υγρά.
. Να τις ξεπλύνουμε, αν χρειαστεί, ώστε να μην έχουν υπολείμματα τροφών, λάδια κ.λπ.
. Να τσακίζουμε τις χαρτόκουτες για να μην πιάνουν όλο το χώρο.
. Οταν υπάρχει χώρος, να ρίχνουμε χύμα τις συσκευασίες και όχι μέσα σε σφιχτοδεμένες σακούλες, για να βοηθάμε τη διαδικασία του διαχωρισμού στο εργοστάσιο.
. Στους φακέλους για εύθραυστα αντικείμενα -αυτούς που έχουν πλαστική επένδυση με τις φουσκαλίτσες αέρα για ασφάλεια- είναι καλύτερα να διαχωρίζουμε μόνοι μας το χαρτί από το πλαστικό. Στην ίδια λογική, βγάζουμε τα καπάκια από τις γυάλινες συσκευασίες - στις πλαστικές δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί διαχωρίζονται αργότερα στη διαδικασία ανάκτησης.
. Να συμπιέζουμε τα πλαστικά μπουκάλια, όταν μπορούμε, για να εξοικονομούμε χώρο.
. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πετάμε σπασμένα τζάμια ή καθρέφτες, γιατί η διαλογή γίνεται στο χέρι και είναι επικίνδυνο για τους εργάτες.
ΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ
. Τα υλικά που ανήκουν σε άλλα συστήματα ανακύκλωσης: μπαταρίες, κάθε είδους ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, ελαστικά, μέταλλα, ρούχα, παπούτσια, πλαστικά δοχεία από λάδια αυτοκινήτων ή από φυτοφάρμακα, οικοδομικά υλικά, στρώματα, παλιά έπιπλα, την παλιά δερμάτινη τσάντα, τα οργανικά υπολείμματα των τροφών, τα κλαδιά από τα δέντρα.
. τις βιοδιασπώμενες σακούλες (αυτές θεωρούνται συμβατικά σκουπίδια και δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στην ανακύκλωση. Είναι καλύτερα να τις χρησιμοποιούμε στα κοινά σκουπίδια γιατί, όταν η σακούλα διασπάται, επιταχύνεται ο χρόνος αποδήμησης).
. τα μικρά χαρτάκια, εισιτήρια και σκισμένες σελίδες (όχι γιατί δεν ανακυκλώνονται, αλλά επειδή δεν έχει μεριμνήσει η ΕΕΑΑ για την ανακύκλωσή τους).
. Αποτσίγαρα από έτοιμα ή από στριφτά τσιγάρα.
. Χρησιμοποιημένες χαρτοπετσέτες και χαρτομάντιλα.
ΤΙ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ
. Χαρτιά: κουτιά από τσιγάρα, λογαριασμούς, εφημερίδες, βιβλία, χαρτοκιβώτια όλων των ειδών, όλα τα περιοδικά, ακόμα και αυτά με τις γυαλιστερές σελίδες, όλους τους φακέλους αλληλογραφίας.
. Αλουμινένιες και λευκοσίδηρες συσκευασίες: κουτάκια από αναψυκτικά και μπίρες, κονσέρβες κάθε είδους, σακουλάκια μέσα στα οποία αγοράζουμε τον καφέ, αλουμινένια μπολ μιας χρήσης, τα μεταλλικά ταψάκια μιας χρήσης, το κομμάτι από το αλουμινόχαρτο που χρησιμοποιήσαμε χθες αλλά δεν χρειαζόμαστε πια, μεταλλικά αντικείμενα γραφείου, τα κλειδιά που δεν χρειαζόμαστε κ.λπ.
. Ολες τις γυάλινες συσκευασίες: βαζάκια από τρόφιμα, μπουκάλια από ποτά, από αρώματα, από χυμούς, από φάρμακα κ.λπ.
. Ολες τις πλαστικές συσκευασίες από: αναψυκτικά, λάδι, αποσμητικά, απορρυπαντικά, δοχεία από τις μπογιές που βάφουμε, σακουλάκια από καπνό. Επίσης, τα σπασμένα χαρακάκια του παιδιού, τα νάιλον από το πακέτο των τσιγάρων, το φιλμ περιτυλίγματος από τα τρόφιμα ή τα έντυπα, τα πλαστικά από τα είδη διατροφής (αλλαντικά, τυριά κ.λπ.) που πωλούνται συσκευασμένα στο σούπερ μάρκετ, το κεσεδάκι από το γιαούρτι, το σακουλάκι από το ρύζι ή τα μακαρόνια, το περιτύλιγμα από τις πάνες και όλα τα σχετικά είδη, τη σακούλα από το απορρυπαντικό πλυντηρίου που τελείωσε, τα παλιά γάντια κουζίνας που τρύπησαν κ.λπ.
. Πλαστικά αντικείμενα: κρεμάστρες σπασμένες, την πλαστική κουτάλα που χάλασε, τις πλαστικές σακούλες που δεν θα χρησιμοποιήσουμε, τα πλαστικά εργαλεία γραφείου, τις θήκες από τα CD, τις παλιές κασέτες που δεν ακούμε κ.λπ.
. Συσκευασίες τετραπάκ
. Ξύλινες συσκευασίες: κουτάκια από ποτά ή δώρα, οδοντογλυφίδες, ξύλινες κουτάλες που χάλασαν, κρεμάστρες ρούχων κ.λπ.
. CD, DVD - ανεξάρτητα από το είδος της μουσικής που έχουν.

ΣΥΜΠΙΕΖΩ:
Τα πλαστικά μπουκάλια του νερού είναι καλό να συμπιέζονται, όπως βλέπετε στη φωτογραφία, προκειμένου να μην πιάνουν χώρο. Στην περίπτωση των μπουκαλιών αυτών δεν χρειάζεται να βγάζετε το καπάκι.
ΠΛΕΝΩ:
Πλαστικές συσκευασίες από γιαούρτια, όπως αυτή, αλλά και μπίρες, αναψυκτικά ή άλλα τρόφιμα, θα πρέπει να ξεβγάζονται ώστε να μην έχουν υπολείμματα τροφών, λάδια ή άλλα υγρά.
ΔΕΝ ΣΚΙΖΩ:
Αποκόμματα εισιτηρίων, αποδείξεις, σκισμένες σελίδες και γενικά, χαρτιά που είναι μικρότερα του μεγέθους Α4 δεν ανακυκλώνονται - όχι γιατί δεν γίνεται, αλλά γιατί δεν έχει μεριμνήσει η ΕΕΑΑ για την ανακύκλωσή τους.
ΒΓΑΖΩ ΚΑΠΑΚΙΑ:
Καλό είναι να ξεπλένετε τα γυάλινα μπουκάλια αναψυκτικών ή ποτών, ενώ όταν διαθέτουν μεταλλικά καπάκια, θα πρέπει να τα βγάζετε για να διευκολύνετε τον διαχωρισμό των υλικών.
Παλιά 18-03-09, 13:51   #32
vickypap

Το avatar του χρήστη vickypap

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
vickypap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

DALIA μου σ'ευχαριστω προσωπικα για το παρα πανω σου μην.αν και τωρα ειμαι σε γραφειο,η προηγουμενη μου συμβαση ηταν στην διαλογη.δεν φανταζεσαι ποσο βοηθας και εμας που δουλευουμε σε τετοιες υπηρεσιες αλλα και αυτους που θελουν να κανουν πραγματικη ανακυκλωση.
να θυμαστε οτι οταν ενα φορτηγο ειδικα το καλοκαιρι αδειαζει στην μοναδα το υλικο του και βρωμαει,φευγει κατευθειαν για την χωματερη.
οταν μαζευουμε ανακυκλωσιμα υλικα τα σκουπιδια μας ειναι πολυ λιγοτερα.
ανακυκλωση γινετε πραγματικα δεν πουλαμε φουμαρα αρκει να γινετε και απο τους πολιτες σωστη δουλεια.
βρεθηκα τυχαια σε αυτη την θεση και αλλαξα τελειως νοοτροπια.δεν πεταω πλεον τιποτα αν δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν ανακυκλωνεται.
δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ο καδος στην εισοδο μας.και 2 τετραγωνα μακρυα μπορουμε να περπατησουμε,δεν λεω να μην εχει καδο σε λογικη αποσταση αλλα εστω και λιγο μακρυα δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα.εγω περπαταω αρκετα και ομως τα παω.
αν ειχε σε καθε τετραγωνο καδους θα χαναμε 1-2 θεσεις παρκιν και θα μετακινουσαμε τους καδους για να βολευαμε το αμαξακι μας.
δεν ξερω αν γινομαι κακια,αλλα εγινα και με τους συναδελφους μου.δουλευουμε στην ανακυκλωση και μονο εγω απο το γραφειο ανακυκλωνω.οποτε τα μαζευω ολα.με εχουν πει γνωστοι μου ρακοσυλλεκτρια,αν ειναι για το καλο του τοπου μου ναι θα γινω ρακοσυλλεκτρια μεχρι αυτο που προκειται να πεταξω να ανακυκλωθει.

Ο χρήστης vickypap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-09, 14:04   #33
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vicky μου, όποιος δοκιμάσει να κάνει ανακύκλωση δεν θα την αλλάξει με τίποτα, όσο μακρυα και αν ειναι ο κάδος, όταν διαπιστώσει πόσο σκουπιδομάνι γλιτώνει.
Εγώ έτσι την ξεκίνησα τότε δεν είχα καθόλου οικολογική συνειδηση
Καταρχην τη σακούλα της ανακυκλωσης επειδη είναι καθαρά σκουπίδια και στο αμαξι να τη βαλεις δεν τρεχει και τίποτα.
Απλά εγώ δεν ξέρω ποιες σακούλες κάνεινα μπενουν στην ανακυκλωση..πως τις ξεχωρίζουμε...τωρα τελευταια κάποια σουπερ γραφουν ότι ειναι ανακυκλωσιμες..τις αλλες??? ξέρει κανείς????

Επίσης ξέρει κανεις που πρέπει να πετάμε ληγμενα φάρμακα??? είναι πολύ επικυνδινα για το περιβάλλον.
Παλιά 18-03-09, 14:40   #34
vickypap

vickypap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για τα φαρμακα το φαρμακειο της γειτονιας μου τα μαζευει.
για σακουλες εχω και εγω το ιδιο προβλημα.εμεις δεν τα ανακυκλωνουμε.οποτε μεχρι να μαθω ποιος τα δεχεται τα μαζευω.εχω 9 σακουλες σουπερ μαρκετ γεματες με σακουλες.ρακοσυλλεκτρια ειμαι ειπαμε.για οτιδηποτε θες μπορεις να ρωτησεις και τον δημο αλλα δεν νομιζω να εξυπηρετηθεις.ρωτα και εμενα και ισως βγαλουμε ακρη.

Παλιά 18-03-09, 14:44   #35
sofia_nefeli
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
sofia_nefeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA
Επίσης ξέρει κανεις που πρέπει να πετάμε ληγμενα φάρμακα??? είναι πολύ επικυνδινα για το περιβάλλον.
ΑΥΤΟ παλι δε το ηξερα!! σοβαρα τωρα?
Ο χρήστης sofia_nefeli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-09, 14:46   #36
antigoni84

Περιοχή: αθήνα
antigoni84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειμαι φανατική της ανακύκλωσης,ευτυχως κοντα στο σπίτι υπάρχει μπλέ καδος,στη δουλειά μου πετάνε ενα σωρο σκουπίδια που ανακυκλώνονται στο κοινό κάδο και δεν μπορώ να τους πείσω με τίποτα,μου λένε εσυ απ την Ελβετία είσαι?
Ο χρήστης antigoni84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-03-09, 08:16   #37
vickypap

vickypap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυστυχως δεν μπορουμε να πεισουμε εμεις τον κοσμο για το καλο της ανακυκλωσης.αυτο ειναι δουλεια των αρμοδιων.ειδα προσφατα μια διαφημιση που μου αρεσε πολυ αλλα εχω καιρο να την ξανα δω, οσοι την ειδαν, την ειδαν.και αν επεισε κανεναν καλως.δεν εχουμε ουτε τα χρηματα για να κανουμε διαφημισεις σε μεγαλα καναλια.το μονο που μπορορυμε να κανουμε ειναι να το λεμε και να το ξανα λεμε και οτι κερδισουμε.οντως η θεσσαλονικη ειναι πρωτη στην ελλαδα στην ανακυκλωση,αλλα απορω πως.απο τον κυκλο μου γνωστοι φιλοι συναδελφοι μονο εγω ανακυκλωνω και προσφατα αρχισε και η μαμα μου.

Παλιά 19-03-09, 08:35   #38
sofia_nefeli
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
sofia_nefeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε βικυ να ρωτησω κατι? ξερεις τα ανακυκλωσιμα υλικα της κρητης που πανε? και υπαρχει μονο ενα εργοστασιο στην ελλαδα? σε αυτο δουλευεις εσυ?
Ο χρήστης sofia_nefeli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 08:53   #39
vickypap

vickypap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν ξερω για την κρητη ουτε για πουθενα αλλου μονο μερικα πραγματα για την θεσσαλονικη και συγκεκριμενα για την δικη μας δουλεια.δεν δουλευω σε εργοστασιο.δουλευα το 2006 σε κεντρο διαλογης (δημοσιο)και το 2007 με πηγαν στο λογιστηριο.οτι ξερω ειναι απο αυτα που εβλεπα και απο οτι ακουω τυχαια.δεν μας ενημερωνουν.

Παλιά 25-03-09, 21:02   #40
kmatina

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ-ΧΑΛΚΙΔΑ
kmatina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαι από Χαλκίδα. Ο δήμος μας πραγματικά έχει κάνει πολύ μεγάλο έργο όσο αφορά την Ανακύκλωση. σε κάθε τετράγωνο βρίσκεις και έναν κάδο.

Οι πολίτες όμως τι κάνουν για αυτό?
ΤΙΠΟΤΑ!
Ευτυχώς όχι όλοι όμως δεν αρκούν μονό αυτοί που το κάνουν.
Συγκεκριμένα στην δική μου γειτονιά είμαστε περίπου 10 σπίτια.. ε στον κάδο ρίχνω μονό εγώ και 2 κοπέλες ακόμη. Μια γειτόνισσα και όχι μεγάλη σε ηλικία πετούσε τα σκουπίδια της εκεί ..και το έμαθα όταν πήγα να πετάξω τα δικά μου που μου είπε (ριχτά στον καινουργιοοοο στον μπλε τον κάδο…μην λερώνεσαι…)
ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ
Πόσο άσχετοι μπορεί να είναι μερικοί?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές