Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια τοκετου κ καλοκαιρινες διακοπες


Recommended Posts

Καλημερα,

θα ηθελα να ρωτησω αν στην αδεια τοκετου συμπεριλαμβανονται και η αδεια διακοπων.Για να εξηγησω...εγω γενναω μεσα Αυγουστου.Το καταστημα που δουλευω κλεινει ολο τον Αυγουστο.Πως υπολογίζω της μερες της αδειας τοκετου ; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχει καμμια σημασία αν κλεινει η επιχειρηση λογω καλοκαιριου ή οχι.

Εσυ θα εχεις την αδεια λοχειας και τη καλοκαιρινη σου αδεια μπορεις να τη παρεις μετα ή οποτε θελεις. Αυτη ειναι σε συννενοηση με τον εργοδοτη. Η αδεια λοχεις ομως δεν μεταφερεται.

 

Με το καλο το μωρακι σου. Γερο και δυνατο. :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλ μπορω να την κολλησω μολις τελειωσει η αδεια λοχιας-τοκετου ...Θα σταματησω αρχες Ιουλη προσθετω τις εκατον τοσες μερες και μολις τειωσουν παιρνω κ την καλοκαιρινη αδεια ε ; Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις αρκει να το δεχτει και ο εργοδοτης.

Εμενα το δεχτηκε γιατι ουτως ή άλλως επρεπε να τη παρω.

Γεννησα Ιουλιο 2007 και γυρισα αρχες Οκτωβριου. Δεν τον επαιρνε να μου πει οχι γιατι τελειωνε ο χρονος και επρεπε να τη παρω την άδεια. :wink:

 

Δεν θα παρεις ομως τους 6 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,νομιζω δηλαδη.Κοιτα ειμαι περιεργη περιπτωση,η επιχειρηση ειναι οικογενειακη αλλα θελω να τηρω τις οποιες διαδικασιες.Το 6μηνο το περνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγώ βρε παιδιά γεννάω αρχές Σεπτεμβρίου... Άδεια καλοκαιρινή δεν έχω πάρει και κατά 99% ούτε με βλέπω να παίρνω μετά την λήξη της άδειας λοχείας..καθώς θα κάνω και χρήση της 6μηνης άδειας. Ο.Κ., δεν θέλω να είμαι αχάριστη, δεν πειράζει...ας μην την πάρω σε μέρες...Σε ότι όμως αφορά στα χρήματα της ετήσιας άδειας, δεν πρέπει να μου τα καταβάλλει; (άδεια και επίδομα); Πότε όμως έχει δικαίωμα να μου τα δώσει; Μέχρι τέλος του έτους; Δηλαδή, δεν φτάνει που δεν θα του ζητήσω να την πληρωθώ διπλή (καθώς δεν θα την πάρω σε ημέρες)...μπορεί να με καθυστερήσει τόσο;;;; :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Εγώ βρε παιδιά γεννάω αρχές Σεπτεμβρίου... Άδεια καλοκαιρινή δεν έχω πάρει και κατά 99% ούτε με βλέπω να παίρνω μετά την λήξη της άδειας λοχείας..καθώς θα κάνω και χρήση της 6μηνης άδειας. Ο.Κ., δεν θέλω να είμαι αχάριστη, δεν πειράζει...ας μην την πάρω σε μέρες...Σε ότι όμως αφορά στα χρήματα της ετήσιας άδειας, δεν πρέπει να μου τα καταβάλλει; (άδεια και επίδομα); Πότε όμως έχει δικαίωμα να μου τα δώσει; Μέχρι τέλος του έτους; Δηλαδή, δεν φτάνει που δεν θα του ζητήσω να την πληρωθώ διπλή (καθώς δεν θα την πάρω σε ημέρες)...μπορεί να με καθυστερήσει τόσο;;;; :cry:

 

ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ

6ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΤΟΥΣ 2010 ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ 2010 ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ. ΟΚ?

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...