Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Καλώς ήρθατε !! > Ψηφοφορίες > Εγκυμοσύνη,Τοκετός, Θηλασμός, Παιδίατρος, Νεογέννητα

Notices

Δημοσκόπηση: ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?
Επιλογές Δημοσκόπησης
ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-06-08, 23:53   #1
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

Κοριτσια καλησπερα.Ευχομαι σε ολες σας ολοψυχα να κρατησετε στην αγκαλια σας το συντομοτερο τα μωρακια σας.
Θα ηθελα να σας ενημερωσω ( σε οσες φυσικα δεν το γνωριζουν ) οτι οταν κανετε προσπαθειες με εξωσωματικη ή σπερματεγχυση δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να χρησιμοποιειται τεστ εγκυμοσυνης.ΜΟΝΟ β'χοριακή.Ολα τα τεστ επηρεαζονται από την pregnil και ολα τα "ξαδερφακια" της με αποτελεσμα να εχετε ψευδη αποτελεσματα.
Παλιά 14-06-08, 01:57   #2
CaTiA

Περιοχή: athens
CaTiA ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην CaTiA
Προεπιλογή

Εννοεις οτι μπορει να δειξει θετικο και να μην υπαρχει εγκυμοσυνη?
Εγω παντως εχω κανει pregnyl 5 φορες και 2 σπερματεγχυσεις και τα τεστ βγηκαν αρνητικα ,δηλαδη αληθινα
Παλιά 14-06-08, 11:22   #3
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ειναι ετσι ακριβως.
Η Pregnyl και μαλιστα των 10.000 μοναδων απορροφαται εντελως απο τον οργανισμο μεσα σε 10 μερες, αρα απο την ημερα που θα γινει η ενεση, δηλ. 36 ωρες πριν την ωοληψια, αρκει να εχουν περασει 10 μερες για να γινει με ασφαλεια το τεστ φαρμακειου.
Για οσες ξερουν τη διαδικασια, αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχουν περασει τουλαχιστον 7 μερες απο την εμβρυομεταφορα....
Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, μερικες φορες και περισσοτερο.

Αρα, προτιμουμε την μετρηση της β' χοριακης, απο την αποψη οτι εστω και η παραμικρη ποσοτητα αυτης (λογω εγκυμοσυνης βεβαιως) θα ανιχνευτει με σιγουρια μονο με αυτον τον τροπο.
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-08, 22:58   #4
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο CaTiA
Εννοεις οτι μπορει να δειξει θετικο και να μην υπαρχει εγκυμοσυνη?
Ακριβως αυτο εννοω. Υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα τα τεστ να ανιχνευσουν την pregnil.Αυτο που ειπα ειναι οτι κατα πασα πιθανοτατα μπορει να επηρεαστει το αποτελεσμα.Το ποσες μέρες κορίτσια θα κανει απορροφηθει η pregnil απο τον οργανισμο εξαρταται από τον οργανισμο.
Μια απλη ενημερωση εκανα επειδη εργαζομαι εδω και χρονια σε φαρμακευτικη εταιρεια και το γνωριζω.
Παλιά 15-06-08, 23:05   #5
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miracle
Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, με
εδω θα διαφωνησω διοτι υπαρχει αξιοπιστο τεστ, που δειχνει εγκυμοσυνη λιγες μερες απο την επαφη,αυτο γινεται διοτι ανιχνευει στις 10.000 μοναδες και οχι στις 25.000.Πιστεψε με ειναι τεστ ανταγωνιστριας εταιρειας και οντως ειναι αξιοπιστο,την εχουμε ψαξει.
Παλιά 15-06-08, 23:10   #6
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA
Παράθεση:
Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, με
εδω θα διαφωνησω διοτι υπαρχει αξιοπιστο τεστ, που δειχνει εγκυμοσυνη λιγες μερες απο την επαφη,αυτο γινεται διοτι ανιχνευει στις 10.000 μοναδες και οχι στις 25.000.Πιστεψε με ειναι τεστ ανταγωνιστριας εταιρειας και οντως ειναι αξιοπιστο,την εχουμε ψαξει.
Σε μένα πάντως δεν λειτούργησε και ας ήμουν καρα-έγκυος! Κρίμα το κλάμα, όχι τίποτα άλλο...
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-08, 22:21   #7
rscuore

Το avatar του χρήστη rscuore

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
rscuore ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA
Παράθεση:
εγω ειχα παρει 2 μερες πριν αδιαθετησω κ χωρις καθυστερηση το τεστ νεας γενιας clearblue που δειχνει 4 ημερες πριν απο την περιοδο εαν εισαι εγκυος και μου εδειξε ενα + τεραστιο!!!!!
Παλιά 17-06-08, 12:24   #8
miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA
Παράθεση:
χμ...εννοεις αυτο?

http://www.parents.gr/forum/viewtopi...ight=%C5%CF%D6
Παλιά 20-06-08, 16:00   #9
irene08

irene08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ.
EKANA ΕΝΕΣΗ PREGNYL 5000 ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΣΤΙΣ 24/5/08 ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 12/5/08 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΣΤΙΣ 12/6/08 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΘΕ.ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΣΤΗΝ 3 ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3 ΤΕΣΤ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΒΓΗΚΑΝ ΘΕΤΙΚΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?ΕΧΩ 8 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ.ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης irene08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 18:28   #10
miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Irene, αφου εκανες ενεση pregnyl στις 24/5, η ωορρηξια προεκυψε μετα απο 36 ωρες αρα περιπου στις 26/5. Απο τοτε μετρας 14 μερες, αρα η αναμενομενη περιοδος θα ηταν στις 9/5...δηλαδη εγω βλεπω οτι εχεις περισσοτερες μερες καθυστερηση (!)...11 μερες....

..και δεδομενου των τριων θετικων, εισαι πολυ εγκυος...

Ισως την Πεμπτη να δειτε και σακο!
Θα περιμενουμε με αγωνια τα νεα σου!
Παλιά 20-06-08, 19:06   #11
irene08

irene08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

AX NAI ANYPOMONO KAI EGO...GIA THN PEMPTH KAI MAKARI NA PANE OLA KALA!!DEN HXERA OTII METRIOUNTE ETSI OI MERES.ARA NAI EXO 11 MERES KATHYSTERHSH!!
SE EYXARISTO POLY MIRACLE KAI ELPIZO ITI KALYTERO KAI GIA SENA
THA SAS ENHMEROSO ME TIS EXELIXEIS!
Ο χρήστης irene08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-08, 16:12   #12
irencat

Περιοχή: Athens
irencat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA
Αυτό το τεστ υποτίθεται ότι ανιχνεύει από τις 10-20 μονάδες, δηλαδή μόλις ξεκινάει η εμφύτευση και άρα ο οργανισμός αρχίζει να παράγει την χοριακή ορμόνη (γι'αυτό λένε ότι δείχνει λίγες μέρες κιόλας μετά τις γόνιμες), ενώ τα άλλα από τις 50 μονάδες, γι'αυτό τα συνιστούν να γίνονται από τις 2-3 τελευταίες μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και πέρα...(10.000 μονάδες έχεις μετά από περίπου 10 μέρες καθυστέρησης και τότε δείχνουν ΟΛΑ )

Τώρα το κατα πόσο είναι αξιόπιστο ...Εμένα πάντως μου βγήκε αρνητικό, μία εβδομάδα μετά από σπερ/χυση και 9 μέρες μετά την Pregnyl 5.000...Και τελικά τώρα κοντεύω να κλείσω τον 5ο μήνα εγκυμοσύνης
Παλιά 09-03-10, 14:55   #13
anna18

anna18 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ημέρα του

εχω κάνει εξωσωματική και σήμερα είναι η ημέρα που θα επρεπε ΄να κάνω τη χοριακη.η μικροβιολόγος μου είπε οτι θα ηταν ετοιμη μετα τις τεσσερις το απογευμα.γι αυτο πηρα ένα clear blue νέας γενιάς και έδειξε θετικο...μπορεί να μην είμαι εγκυος.αν κάποια κοπελα ξερει κάτι ας μου απαντησει γιατί έχω αγχωθεί όσο δεν πάει....ΒΟΗΘΕΙΑ
Ο χρήστης anna18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-10, 20:15   #14
RHNIO

RHNIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα....διαβαζα για το θεμα αυτο στο internet δηλ αν θα πρεπει οσες εχουμε κανει εμβρυομεταφορα να κανουμε τεστ εγκυμοσυνης πριν την χοριακη και επεσα εδω που ουτως ή αλλως μιλαω με καποιες κοπελες στο parentscafe.Με καιει το θεμα γιατι ειμαι και εγω στην φαση της αναμονης την Πεμπτη θα κανω την χοριακη (18/3) και εχτες μου μπηκε ο διαολος να κανω τεστ εγκυμοσυνης που βγηκε αρνητικο...και φυσικα ψιλοαπογοητευτικα!!!! Τελικα τι ισχυει? Νομιζω πως μονο η β χοριακη σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η σωστοτερη λυση...

Διαφωτίστε με γιατι κοντευω να λαλησω...
Ο χρήστης RHNIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-10, 10:42   #15
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RHNIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω πως μονο η β χοριακη σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η σωστοτερη λυση...
...
έτσι είναι !
Παλιά 12-05-10, 21:04   #16
naki

naki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή τεστ εγκυμοσυνης μετα απο pregnyl

κοριτσια μετα απο πρεγκνυλ εκανα τεστ την 8η μερα και ηταν αχνο θετικο

τι λετε ειναι εγκυρο;;;

εντωμεταξυ μου εχει δωσει ο γιατρος να παιρνω 2 χαπακια ενδοκολπικα προγεστερονη και εχει πρηστει η κοιλια μου,εχω τρομερα νευρα και πονανε τα ποδια μου στην κλειδωση,πισω απο το γονατο

πειτε μου τη γνωμη σας
Ο χρήστης naki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 21:21   #17
LEUKOULI

LEUKOULI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

naki kalispera ....i pregnyl periexei mesa tin ormoni xoriaki gonadotropini i opoia ormoni einai k auti pou anixneuoun ta test...tha prepei na exeis kanei toulaxiston 10 meres prin tin pregnyl gia na min epireasei to apotelesma..tin exo patisei polles fores!tora oso gia ta outrogestan einai apoluta fusiologiko na exeis fouskoma stin koilia tora oson afora ta neura exoun na kanoun me tis ormones genikotera opote k pali einai fusiologiko me toses ormones pou pernoume stin upovoithoumeni anaparagogi....
Ο χρήστης LEUKOULI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 22:18   #18
naki

naki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μαλιστα...καταλαβα..δυστυχως παλι αναμονη
Ο χρήστης naki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 09:21   #19
eri

Το avatar του χρήστη eri

Περιοχή: ΑΤΗΕΝS
eri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια!Πριν από 4 χρόνια περίπου έκανα εξωσωματική και ο γιατρός μου είχε συστήσει 13 ημέρες μετά την εμμβρυομεταφορά να κάνω χοριακή.Εγώ επειδή δεν μπορούσα να περιμένω έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης στις 12 ημέρες και βγήκε αρνητικό.Αφού πλάνταξα στο κλάμμα ο γιατρός μου είπε ότι κακώς το έκανα και έτσι την άλλη μέρα πήγα γιασ χοριακή όπου και διαπίστωσα με μεγάλη έκλπληξη ότι ήμου έγκυος!!!!!Έτσι απέκτησα την κορούλα μου!!!!!!Καλή επιτυχία και να ακολουθείτε τις συμβουλές του γιατρού!!!!!!

--------------------------------------------------
Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!
Ο χρήστης eri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-11, 15:01   #20
The new daphnig
Μή ενεργός λογαριασμός

The new daphnig ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιατρός μου μου είχε πει απο μόνος του να μην τρέχω για χοριακη, να κάνω τεστ την 14η μέρα απο ωοληψια, αν είναι θετικο, είναι σίγουρο, γιατί η hcg απο την pregnyl αποβάλλεται τελείως μετα απο 8-10 μέρες απο τότε που την κανείς. Αν πίνεις και πολλα νερά, ακόμα πιο γρήγορα. Αν πάλι είναι αρνητικό, ξανακανεις για σίγουρα μετα απο μια εβδομάδα. Γιατί στις 14 μέρες Μπορεί να μην έχει δείξει, αλλα στις 21 σίγουρα θα ανιχνευεται!
Ο χρήστης The new daphnig δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-11, 15:02   #21
The new daphnig
Μή ενεργός λογαριασμός

The new daphnig ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εννοείται ότι αν βγει θετικο σε οποιαδήποτε φάση, το επιβεβαιωνεις με χοριακη!
Ο χρήστης The new daphnig δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-11, 20:42   #22
ΕΙΡΗΝΗ77

ΕΙΡΗΝΗ77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι πρωτάρα στην εξωσωματική. Έκανα την εμβρυομεταφορα και την Τριτη 8/3 πάω για χοριακη και φοβάμαι πολύ.
Καλή επιτυχία σε όλες που προσπαθούν....
Ο χρήστης ΕΙΡΗΝΗ77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-11, 14:34   #23
Φωτεινή 33

Το avatar του χρήστη Φωτεινή 33

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Φωτεινή 33 ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΙΡΗΝΗ77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι πρωτάρα στην εξωσωματική. Έκανα την εμβρυομεταφορα και την Τριτη 8/3 πάω για χοριακη και φοβάμαι πολύ.
Καλή επιτυχία σε όλες που προσπαθούν....
Ειρήνη 77 καλή επιτυχία να έχεις!
και εγώ έκανα εξωσωματική για πρώτη φορά στο γέννεσις θεσ/νικης
τον Ιανουάριο και έχω δίδυμη κύηση!!
θετική σκέψη να έχεις και όλα καλά θα πάνε!
Υπάρχει ένα θέμα εδώ στο forum με τίτλο "μετά την εμβρυομεταφορα"και ένα δεύτερο με τίτλο "εξωσωματικη στο γέννεσις" μπορείς να τα παρακολουθεις διότι μπαίνουν κορίτσια και μοιράζονται ανάλογες εμπειρίες μιλάω και έγω εκεί.
Εύχομαι όλα καλά να σου πάνε!
Παλιά 05-03-11, 14:42   #24
αγγελικι

αγγελικι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω εκανα εξωσωματικη και τεστ πρεντικτορ και κλιαρ μπλου και τα δυο αρνητικα η β χοριακη θετικη,,,
Παλιά 08-05-11, 09:32   #25
ntinafio

ntinafio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ & ΕΛΠΙΔΑ

Καλημέρα...όλο αυτό τον καιρό της προσπάθειας μου για να αποκτήσουμε και εμείς το παιδάκι μας έχετε σταθεί κοντά μου...και πάλι κοντά μου είστε τώρα που είμαι απογοητευμένη. Κάναμε προσπάθεια εξωσωματικής την προηγούμενη Παρασκευή και ο γιατρός μου είπε να κάνω την Β' χοριακή σε 11 μέρες για να δούμε. Σήμερα που είναι η 9η μέρα δεν μπορούσα άλλο την αγωνία και είπα να κάνω τεστ εγκυμοσύνης. Το θεώρησα καλή κίνηση μιας που σήμερα είναι η γιορτή της μητέρας. Μόνο που το δώρο μου ήταν να βγει το τεστ αρνητικό. με έπιασε μια μεγάλη απογοήτευση...κόντευα να λιποθυμήσω...υπάρχει περίπτωση η χοριακή να δείξει διαφορετικό αποτέλεσμα σε 2 μέρες;
Ο χρήστης ntinafio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-12, 17:42   #26
moloulini

moloulini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntinafio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα...όλο αυτό τον καιρό της προσπάθειας μου για να αποκτήσουμε και εμείς το παιδάκι μας έχετε σταθεί κοντά μου...και πάλι κοντά μου είστε τώρα που είμαι απογοητευμένη. Κάναμε προσπάθεια εξωσωματικής την προηγούμενη Παρασκευή και ο γιατρός μου είπε να κάνω την Β' χοριακή σε 11 μέρες για να δούμε. Σήμερα που είναι η 9η μέρα δεν μπορούσα άλλο την αγωνία και είπα να κάνω τεστ εγκυμοσύνης. Το θεώρησα καλή κίνηση μιας που σήμερα είναι η γιορτή της μητέρας. Μόνο που το δώρο μου ήταν να βγει το τεστ αρνητικό. με έπιασε μια μεγάλη απογοήτευση...κόντευα να λιποθυμήσω...υπάρχει περίπτωση η χοριακή να δείξει διαφορετικό αποτέλεσμα σε 2 μέρες;
ναι και βεβαια υπαρχει αυτη η περιπτωση!εκανες πολυ νωρις!! και κανε εξεταση αιματος!τα τεστ εγκυμοσυνης δεν τα εμπιστευομαι!
Ο χρήστης moloulini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-12, 19:28   #27
ΣΜΑΡΑΓΔΑ1

ΣΜΑΡΑΓΔΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια. Χίλιες φορές καλή επιτυχία σε όλες μας! Και εγώ την πάτησα με τα τεστ εγκυμοσύνης που κυκλοφορούν στην αγορά. Έκανα τεστ εγκυμοσύνης λίγες μέρες πριν πάω για την χοριακή και μου βγήκε θετικό. Έκλαιγα με αναφιλητά από την χαρά μου γιατί ήταν 4η ή 5ή προσπάθειά μας (δεν θυμάμαι). Όταν έκανα τη χοριακή, δεν βγήκε τίποτα και φυσικά η απογοήτευση ήταν τεράστια. Έχω ορκιστεί ότι δεν πρόκειται να ξανακάνω τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι ενώ βρίσκομαι σε διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης, αλλά μόνο τη χοριακή.
Ο χρήστης ΣΜΑΡΑΓΔΑ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-12, 20:02   #28
blacki

blacki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή εξωσωματικη

καλησπερα κοριτσια.ξεκινησα την διαδικασια για την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης.ειμαι στην 4 μερα με daronda κ ειμαι πολυ αγχωμενη.φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω καν να φτασω στην ωοληψια.ειναι καποια που ξεκιναει τωρα την προσπαθεια?εσεις πως νιωθατε?
Ο χρήστης blacki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-12, 22:57   #29
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ βρε κορίτσια.
Δεν διαβασα τίποτα από τα ποστ, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό το 70% που αγνοει ότι το τεστ εγκυμοσύνης δεν πρέπει να γίνετε μετά από εξωσωματική.
Ξέρετε τι κάντε στο σώμα σας με όλα αυτά τα φάρμακα που παίρνεται κατά την διάρκεια της εξωσωματικής?
ΜΟΝΟ χοριακή, και αυτή κάποιες φορές (αν τα αποτελέσματα είναι χαμηλά) δείχνει ψευδή αποτελέσματα λόγω ισχυρών φαρμάκων...

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 13:15   #30
Baby angel

Baby angel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια και καλό σαβατοκυριακο να έχουμε.έχει αρκετό καιρό που παρακολουθώ το forum αλλά τώρα αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος.καταρχάς θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες σας καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας και μακάρι να συμβεί το θαύμα της ζωής σύντομα σε όλες μας.
Εμείς ξεκινήσαμε τις προσπάθειες πριν 1 1/2 χρόνο περίπου.κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις,όλα μια χαρά,αλλά οι προσπάθειες μας μέχρι τώρα απέτυχαν,3 συνολικά (2 σπερματεγχύσεις,η μια σε φυσικό κύκλο και 1 εξωσωματική).
Μετά από ένα διάλειμμα 7 μηνών, αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε για εμβρυομεταφορά με κρυοσυντηρημένα εμβρυα,αυτό τον μήνα.νοιώθω αρκετά έτοιμη αυτή τη φορά,είναι και πιο εύκολη η διαδικασία και ίσως γι αυτό να μην έχω τόσο άγχος.την ερχόμενη Παρασκευή έχω ραντεβού με τους γιατρούς μου για να κάνουμε την εξέταση προγεστερονης,προλακτίνης και ultrasound,για να βεβαιωθουμε ότι όλα βαίνουν καλώς.
Έχω όμως αρκετή αγωνία και παρακαλώ τον Θεό να έχουμε θετικά αποτελέσματα αυτή τη φορά.
Φιλία σε όλες
Ο χρήστης Baby angel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 11:40   #31
tsitara75

Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
tsitara75 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην tsitara75 Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην tsitara75
Προεπιλογή ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ

Σε μερικές ημέρες ξεκινάω προσπάθεια για εξωσωματική και έχω αρκετό αγχος . Οι εξετασεις μας είναι πολυ καλές και αποφασησαμε να μπουμε σε αυτην την διαδικασία για ν αμην περιμένουμε άλλο θέλουμε και οι δυο ένα παιδάκι πάρα πολύ. Με έχουν τρομάξει λίγο οι παρενέργειες απο την φαρμακευτική αγωγή . Προσπαθώ να έχω θετική σκέψη και έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα ότι όλα θα πάνε καλά .Υπάρχει κάποια κοπέλα με επιτυχημένη διαδικασία εξωσωματικής? Να πάρω λίγο θάρρος!!
Ο χρήστης tsitara75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-14, 16:52   #32
betoula37

betoula37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 9η μερα μετα την εμβρυομεταφορα και τεστ

γεια σε ολους καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας....καλο αγωνα θα ελεγα σας παρακολουθω εδω και δυο χρονια προσπαθειων μου με εξωσωματικες.τορα εκανα εμβρυομεταφορα σημερα ηταν η 9η μερα εκανα ενα hometest αλλα αρνητικο. ξερει κανεις να μου πει αν ηταν νωρις η ειχε κανεις αναλογη εμπειρια??????
Ο χρήστης betoula37 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-14, 21:06   #33
BabyCute

Περιοχή: Λονδίνο
BabyCute ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σορυ κορίτσια αλλα εννοείται οτι μπορείτε να χρησιμοποιείται τεστ εγκυμοσύνης αλλα οχι πολυ νωρίς. Λόγω της ένωσης hcg που προκαλεί την οωρυξια λίγο πριν την ωολυψια δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί τεστ για καμμια 8-9 μερες (δεν θυμάμαι ακριβως τον αριθμό), μέχρι να φύγει το hcg απο μεςα μας. Αλλα μετα εννοείται οτι μπορείς να κανεις τεστ. Το ίδιο συμβαίνει και με σπερματεγχυση
Το τεστ και η χοριακη μετράνε ακριβως το ίδιο πράγμα τo hcg

Betoula ειναι η 9η μετα απο εμβρυομεραφορα;

Ο χρήστης BabyCute είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-14, 15:54   #34
marina hatzi

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
marina hatzi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έκανα μία μέρα πριν την χοριακή τεστ εγκυμοσύνης hometest και βγήκε αρνητικό και πέρασα μαύρη μέρα! Την επόμενη, η χοριακή μου ήταν 73! ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ!
Ο χρήστης marina hatzi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-14, 12:43   #35
voula71

Το avatar του χρήστη voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα!! ευτυχως βρηκα το θεμα που με ενδιαφερει!! εχω στο ιστορικο μου τρεις παλλινδρομες εγκυμοσυνες. η πρωτη με φυσικη συλληψη, και οι αλλες δυο με προκληση ωορηξιας(pregnil) παλι με φυσικη συλληψη. για να ερθω λοιπον στο θεμα μου: τελευταια περιοδο λοιπον 17 ιουνιου. ενεση pregnil στις 26 ιουνιου. επαφες 23, 25,27 και 28 ιουνιου. εκανα ενα τεστ εχθες, το first step(πρωτη φορα το εχω παρει) βγηκε αρνητικο.λετε βρε κοριτσια να ηταν λαθος; να το εκανα νωρις; πηρα τον γιατρο τηλ και μου ειπε να σταματησω τις αντιπηκτικες και τα utrogestan, για να κατεβει η περιοδος και να ξεκινησουμε ξανα...ο αντρας μου ειπε οτι μαλλον ο γιατρος νομιζε οτι εκανες χοριακη και οχι τεστ φαρμακειου!! θα ηθελα πολυ την γνωμη σας!!!
Ο χρήστης voula71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-14, 13:34   #36
turbulence

Το avatar του χρήστη turbulence

Περιοχή: Θεσσαλονικη
turbulence ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου, βουλα.
μην βιαζεσαι να κοψεις τα utrogestan, και να κανεις καλυτερα μια χοριακη αυριο. αν ειναι αρνητικη, τοτε δεν εχει νοημα να τα συνεχισεις.
εχει δικιο ο αντρας σου, μπορει ο γιατρος να νομιζε πως εκανες χοριακη.
κανενα τεστ δεν ειναι τοσο εγκυρο, οσο αυτη η εξεταση.
πηγαινε αυριο κιολας να σου φυγει η αγωνια.
εγω σου ευχομαι να ειναι θετικη!!!!
Ο χρήστης turbulence δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-07-14, 13:51   #37
ValMa

ValMa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βουλα κι εγώ συμφωνώ με τον σύζυγο αν δεν είσαι σίγουρη για το τι κατάλαβε ο γιατρός σου μην το διακινδυνεύεις. Αυτό το τεστ που πήρες, προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει.
Μακάρι τα καλύτερα κορίτσι!
Ο χρήστης ValMa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-14, 15:08   #38
voula71

Το avatar του χρήστη voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!! θα σας ενημερωσω!!
Ο χρήστης voula71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-14, 20:07   #39
ANGELA GEREKOU

Περιοχή: κερκυρα
ANGELA GEREKOU ουδετερη μηδέν
Unhappy ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.
ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟΝ ΘΑΝΟ ΠΑΡΑΧΟ ΣΤΟ EMBIO MEDICAL CENTER ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΙΧΑ 10 ΩΑΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ 3 ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 12 ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ.
ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ. ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ.ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ . Η ΨΥΧΩΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΜΕΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΛΕΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ
Ο χρήστης ANGELA GEREKOU δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές