Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-06-08, 01:39   #1
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μόλυνση στα ματάκια...

Από την Παρασκευή το απόγευμα η μικρή παρουσίασε μια ελαφρά κοκκινίλα στα μάτια η οποία εντός λίγων ωρών επειδεινώθηκε..πήρα τον παιδίατρο και μου πε ότι πρόκειται είτε για μόλυνση είτε για κάποια αλλεργία της εποχής και μου συνέστησε να της βάλω κολύριο tombrex και να της κάνω κομπρέσσες με φυσιολογικό ορό.Το Σάββατο ξύπνησε με τα ματάκια πρησμένα,γεμάτα τσιμπλίτσες και κατακκόκινα..κάνουμε αγώνα να της βάλουμε το κολύριο γιατί δεν κάθεται με τίποτα..το θέμα είναι ότι τα τρίβει συνεχώς με αποτέλεσμα ως και αυτή την ώρα να μην έχει βελτιωθεί η κατάσταση δεν τη βγάλαμε έξω καθόλου όλο το Σ/Κ γιατί οι οδηγίες του γιατρού ήταν να αποφύγουμε ήλιο,σκόνη,μολυσμένη ατμόσφαιρα,θάλασσα...Ανησυχώ που δεν έχει παρουσιάσει βελτίωση όμως..έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;;;;;
Επίσης από σήμερα σκέφτομαι πως θα της βάλω το κολύριο αύριο μόνη μου καθότι ο μπαμπάς μας δουλεύει και δεν θα έχω κανέναν να με βοηθήσει να την κρατήσουμε...κανένα κόλπο;;;;
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-08, 09:17   #2
ΧΡΥΣΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΥΣΑ

Περιοχή: Καναδας
ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ Λητω μου σας ευχομαι περαστικα.
Με τον μικρο μου δεν μου εχει τυχει κατι αντιστοιχο ομως θυμαμαι
οταν εμενα Ελλαδα ειχα κατι παλιο αλλεργιες στα ματια που τα ετριβα συνεχεια, ηταν συνεχεια κοκκινα κτλ.
Μαλλον δεν εχεις δει βελτιωση γιατι η μικρη συνεχεια τριβει τα ματακια της.
Οταν θελω να ακινητοποιησω τον Ζαχαρια του δινω κατι που δεν το εχει ξαναδει για να χαζεψει για λιγο και τον αλλαζω η κανω αυτο που ειναι να κανω.
Ομως με το κολλυριο μαλλον θα πρεπει να κανεις γρηγορες κινησεις.
Ευχομαι να τα καταφερεις και να δεις βελτιωση.

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!
Ο χρήστης ΧΡΥΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-08, 10:26   #3
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λητώ καλημέρα και μένα η μικρή το έχει πάθει και δυστυχώς δεν βλέπεις βελτίωση γιατί τρίβει τα ματάκια της όμως σιγά σιγα θα καλυτερεύσει μην ανησυχείς, τώρα για το κολύριο πρέπει οι κινήσεις σου να είναι γρήγορες!!!!!
Παλιά 09-06-08, 10:30   #4
vagia01

Το avatar του χρήστη vagia01

vagia01 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΠΑΘΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ TOBREX. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
Παλιά 09-06-08, 12:36   #5
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....ανησυχώ γιατί ο γιατρός μου είπε ότι αν της βάζω συστηματικά κολύριο θα δω βελτίωση πολύ σύντομα,πράγμα που ακόμη τουλάχιστον δεν έχει συμβεί...τώρα μόλις ξύπνησε,οι τσίμπλες και το πρήξιμο έχουν υποχωρήσει,η έτονη κοκκινίλα όμως όχι...ευτυχώς με το κολύριο ήταν συνεργάσιμη σήμερα η καλή μου...θα δώ πως θα πάει μέχρι το μεσημέρι και αν δε δω βελτίωση θα ξαναπάρω τον γιατρό..
Παλιά 09-06-08, 14:17   #6
felinidoc

Το avatar του χρήστη felinidoc

Περιοχή: AΘΗΝΑ
felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΗΤΩ
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....ανησυχώ γιατί ο γιατρός μου είπε ότι αν της βάζω συστηματικά κολύριο θα δω βελτίωση πολύ σύντομα,πράγμα που ακόμη τουλάχιστον δεν έχει συμβεί...τώρα μόλις ξύπνησε,οι τσίμπλες και το πρήξιμο έχουν υποχωρήσει,η έτονη κοκκινίλα όμως όχι...ευτυχώς με το κολύριο ήταν συνεργάσιμη σήμερα η καλή μου...θα δώ πως θα πάει μέχρι το μεσημέρι και αν δε δω βελτίωση θα ξαναπάρω τον γιατρό..
Στα μωρά το πολύ γρήγορα σημαίνει 7-10 μέρες. Δεν είναι όπως οι ενήλικες! Το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι πιο αδύναμο και παίρνει πιο αργά στροφές !
Παλιά 09-06-08, 14:59   #7
xrysalis

Το avatar του χρήστη xrysalis

Περιοχή: εις το βουνό ψηλά εκεί...
xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ βρε ΛΗΤΩ... τώρα το είδα... περαστικά σας!
αφού υποχώρησαν οι τσίμπλες και το πρήξιμο... δείχνει καλύτερα το πράγμα!
να τις δώσεις πολλά φιλάκια!

..............http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/
Ο χρήστης xrysalis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-08, 14:59   #8
ΜΑΡΙΑ30

ΜΑΡΙΑ30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και η δικιά μου έχει ευαισθησία στα μάτια της. Είναι και ανοιχτόχρωμα και αυτό τα κάνει πολύ ευαίσθητα στο φως και τον ήλιο. Το κολλύριο το έχουμε χρησιμοποιήσει και εμείς. Η μικρή δεν έκανε τσίμπλες, αλλά κόκκινα σπυράκια με πύον στα κάτω βλέφαρα (εξωτερικά) και τρίψε τρίψε γινόταν συνεχώς χειρότερα. Μια μέρα εξαφανίστηκαν ξαφνικά.
Περαστικούλια σας!
Παλιά 09-06-08, 16:39   #9
patousaki

Το avatar του χρήστη patousaki

Περιοχή: Poole, Dorset
patousaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το καλύτερο κόλπο για εφαρμογή κολλυρίου είναι... ο ύπνος! Μη γελάτε! Αλήθεια σας λέω...
Σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει ότι όταν τα αγγελουδάκια μας κοιμούνται, κοιμούνται βαριά! Αυτή λοιπόν είναι η ιδανική ώρα... Χωρίς πολύ θόρυβο και με αποφασιστικές κινήσεις, ανοίγουμε το ματάκι, τραβώντας το πάνω βλέφαρο και ...τσουπ! Μέσα η σταγονίτσα!

Για εμάς τουλάχιστον το κόλπο "δούλεψε", εύχομαι και για εσάς...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ & ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

Ο χρήστης patousaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-08, 01:28   #10
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο patousaki
Το καλύτερο κόλπο για εφαρμογή κολλυρίου είναι... ο ύπνος! Μη γελάτε! Αλήθεια σας λέω...
Σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει ότι όταν τα αγγελουδάκια μας κοιμούνται, κοιμούνται βαριά! Αυτή λοιπόν είναι η ιδανική ώρα... Χωρίς πολύ θόρυβο και με αποφασιστικές κινήσεις, ανοίγουμε το ματάκι, τραβώντας το πάνω βλέφαρο και ...τσουπ! Μέσα η σταγονίτσα!

Για εμάς τουλάχιστον το κόλπο "δούλεψε", εύχομαι και για εσάς...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ & ΓΡΗΓΟΡΑ!!!
Ευχαριστώ πολύ patousaki!!!Tο κόλπο αυτό στη δικιά μας ηλικία δεν πιάνει....δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξυπνήσει και δε θέλω να την ταράζω...ευτυχώς όπως έγραψα και παραπάνω λες και κατάλαβε ότι ήμουν αγχωμένη και μόνη μου και συνεργάστηκε άψογα το πουλάκι μου...προσπαθούσε από μόνη της να κρατήσει τα ματάκια ανοιχτά για να με διευκολύνει,ενώ όλο το Σ/Κ που προσπαθούσαμε μαζί με τον μπαμπά να το βάλουμε είχαμε δράματα και κλάμματα....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο felinidoc
Στα μωρά το πολύ γρήγορα σημαίνει 7-10 μέρες. Δεν είναι όπως οι ενήλικες! Το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι πιο αδύναμο και παίρνει πιο αργά στροφές !
Το ξέρω,αλλά επειδή τα λόγια του ακριβώς ήταν : "Aν του βάλεις επιμελώς κολύριο θα δείς βελτίωση από αύριο.." για αυτό το λόγο ανησύχησα...βέβαια δεν μου είπε θα περάσει εντελώς ,βελτίωση μου είπε ότι θα δω....εφ όσον το πρήξιμο υποχώρησε και έμεινε μόνο η κοκκινίλα βελτίωση δε θεωρείται αυτό;;;;είμαι λίγο αγχωμένη όσον αφορά στην υγεία της μικρής όπως όλες μας άλλωστε...ευχαριστώ felinidoc,το να ακούς μια καθησυχαστική απάντηση από μια άλλη μανούλα-γιατρό είναι πολύ ανακουφιστικό...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xrysalis
Αχ βρε ΛΗΤΩ... τώρα το είδα... περαστικά σας!
αφού υποχώρησαν οι τσίμπλες και το πρήξιμο... δείχνει καλύτερα το πράγμα!
να τις δώσεις πολλά φιλάκια!
Ευχαριστώ χρυσαλιδάκι μου!!!Δε λες πάλι καλά που δεν μας έτυχε την προηγούμενη βδομάδα που ήταν και η βάφτιση,τι θα κάναμε;;;
Παλιά 10-06-08, 12:43   #11
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΗΤΩ
Ευχαριστώ χρυσαλιδάκι μου!!!Δε λες πάλι καλά που δεν μας έτυχε την προηγούμενη βδομάδα που ήταν και η βάφτιση,τι θα κάναμε;;;
δε λες που υποχωρεί;;;; κάθεσαι και σκέφτεσαι τα χειρότερα;;;;

Παλιά 10-06-08, 23:31   #12
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...δίκιο έχεις.....
Ελπίζω μέχρι την Κυριακή που έχουμε τα γενεθλιάκια μας να της έχει περάσει...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-06-08, 01:39   #13
G-D

Περιοχή: Μέγαρα
G-D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα μόλις συνήλθαμε απ΄την αλεργία.Βάλαμε κολύριο tobraDex για 4 μέρες και πέρασε. Υπομονή με τις σταγόνες και περαστικά σας.
Παλιά 12-06-08, 08:21   #14
galat

Το avatar του χρήστη galat

Περιοχή: Πόρτο Λίλι
galat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπράβο!!!
Παλιά 13-06-08, 00:33   #15
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα είμαστε κι εμείς καλύτερα.Παρατήρησα όμως ότι ενω μέχρι το μεσημέρι τα ματάκια της είναι μια χαρά,μετά το μεσημεριανό ύπνο ξανακοκκινίζουν....περίεργο μου φαίνεται δε μπορώ να το συνδέσω με κάποιο λόγο....
Παλιά 13-06-08, 11:05   #16
rania_t

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο Κωνσταντίνος μου το έπαθε αυτό (κοκκίνισαν τα μάτια του) πρώτη φορά πέρυσι το καλοκαίρι, (ήταν 9 μηνών). Ήταν στην κυριολεξία σαν δράκουλας. Επειδή ήμασταν και διακοπές πήραν την παιδίατρο τηλέφωο και μου είπε να βάλουμε σταγόνες tobrex. Βάλαμε αλλά δεν είχαμε βελτίωση. Πάμε στο κέντρο υγείας του νησιού, μας λένε να βάλουμε tobratex. Παίρνω ξανά την παιδίατρο τηλέφωνο και μου λέει όχι tobratex. Τελικά πήγαμε σε έναν οφθαλμίατρο και τον είδε (όσο καθόταν βέβαια) και μας είπε ότι επειδή δεν είχε τσίμπλες, αλλά τα ματάκια του ήταν κόκκινα, ήταν αλλεργία και όχι κάτι μικροβιακής φύσης για να χρειάζεται tobrex. Μάλιστα μας είπε ότι οι σταγόνες για τις αλλεργίες δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται στην περίπτωση που υπάρχουν τσίμπλες και το αντίστροφο. Μας έδωσε κάποιες σταγόνες FML (αν θυμάμαι καλά) και από την επόμενη μέρα τα ματάκια του ήταν σαφώς καλύτερα.
Παλιά 17-06-08, 13:42   #17
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λητώ τί νέα;;; όλα καλά;;;

Παλιά 17-06-08, 18:38   #18
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξεκινήσαμε κι εμείς tobrex χτες το μεσημέρι
ήταν ελαφρως κόκκινο προχτες και νόμιζα ότι λίγο κάτι θα έπαθε με το χέρι του γιατί το είχε ξαναπάθει
την επόμενη μέρα το μάτι ήταν κατακόκκινο και... αρχίσαμε τις σταγόνες
εκανε και τσίμπλες οπότε απλά περιμένω να δω βελτίωση από αύριο
Παλιά 19-06-08, 00:39   #19
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Xrysalis μου κατ αρχήν να τα χαιρόμαστε,να τα εκατοστήσουν και να είναι πάντα υγιή κι ευτυχισμένα.Ελπίζω να περάσατε όμορφα στα γενέθλια..εμείς το καταευχαριστηθήκαμε..κόσμος,παιδάκια,φασαρία,η Ιφιγένεια την είχε "καταβρεί"...
Όσον αφορά στα ματάκια ευτυχώς είναι μια χαρά τώρα...βέβαια κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν ειδικά πριν κοιμηθεί,αλλά κατά τη διάρκεια της μέρας έχουν επανέλθει στο φυσιολογικό χρώμα και σχήμα..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά του Ωρίων
ξεκινήσαμε κι εμείς tobrex χτες το μεσημέρι
ήταν ελαφρως κόκκινο προχτες και νόμιζα ότι λίγο κάτι θα έπαθε με το χέρι του γιατί το είχε ξαναπάθει
την επόμενη μέρα το μάτι ήταν κατακόκκινο και... αρχίσαμε τις σταγόνες
εκανε και τσίμπλες οπότε απλά περιμένω να δω βελτίωση από αύριο
Ωριονομαμά μου περαστικούλια σας...ελπίζω να είστε ήδη καλύτερα..εμείς βάζαμε το κολύριο 4 φορές την ημέρα για 8 ημέρες..την τέταρτη μέρα είδα κάποια βελτίωση,την όγδοη ήταν πολύ καλύτερα αλλά ακόμη και σήμερα κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν πολύ..οι τσίμπλες πάντως υποχώρησαν από τη 2η μέρα..εύχομαι να πάνε όλα καλά για τον μικρό Ωρίωνα και να γίνει γρήγορα καλά...
Παλιά 19-06-08, 11:21   #20
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΗΤΩ
Ωριονομαμά μου περαστικούλια σας...ελπίζω να είστε ήδη καλύτερα..εμείς βάζαμε το κολύριο 4 φορές την ημέρα για 8 ημέρες..την τέταρτη μέρα είδα κάποια βελτίωση,την όγδοη ήταν πολύ καλύτερα αλλά ακόμη και σήμερα κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν πολύ..οι τσίμπλες πάντως υποχώρησαν από τη 2η μέρα..εύχομαι να πάνε όλα καλά για τον μικρό Ωρίωνα και να γίνει γρήγορα καλά...
σε ευχαριστούμε
είμαστε ήδη καλύτερα από θέμα μάτι
αν και χτες δεν του έβαλα το βράδυ ούτε σήμερα το πρωί γιατί είναι ήδη πολύ ταλαιπωρημένος με τον πυρετό
πάντως πάει καλά
Παλιά 19-06-08, 11:51   #21
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΗΤΩ
Παράθεση:
Xrysalis μου κατ αρχήν να τα χαιρόμαστε,να τα εκατοστήσουν και να είναι πάντα υγιή κι ευτυχισμένα.Ελπίζω να περάσατε όμορφα στα γενέθλια..εμείς το καταευχαριστηθήκαμε..κόσμος,παιδάκια,φασαρία,η Ιφιγένεια την είχε "καταβρεί"...
Όσον αφορά στα ματάκια ευτυχώς είναι μια χαρά τώρα...βέβαια κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν ειδικά πριν κοιμηθεί,αλλά κατά τη διάρκεια της μέρας έχουν επανέλθει στο φυσιολογικό χρώμα και σχήμα..
Nαι, ναι!! Nα τα χαιρόμαστε,να τα εκατοστήσουν και να είναι πάντα υγιή κι ευτυχισμένα. Τώρα που σε βρήκα... δώσε πολλά στην Ιφινενειούλα!!
Στα γενέθλια περάσαμε σούπερ όλοι!! και ο πρίγκιπάς μου!! Χαίρομαι που κι εσεις το καταευχαριστηθήκατε όπως επίσης χάρηκα πολύ πολύ που τα ματάκια σας έγιναν καλά!! λίγο υπομονή και θα φύγουν και οι τελευταίες κοκκινίλες!!

Παλιά 19-06-08, 17:42   #22
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι εγινε μαυτα τα ματια!Ειναι της εποχης!Εχει απτην αρχη της εβδομαδας τα βλεπω λιγο κοκκινα!Εν τω μεταξυ παμε καθε μερα για μπανιο και ειχα μερες να ανοιξω το φορουμ σημερα με το που γυρισαμε τα βλεπω αρκετα κοκκινα!Πανικοβληθηκα η αληθεια!Λεω εχει πλακα καμια μολυνση απο την θαλασσα!Και οχι τιποτα δεν την βουταω κιολας υποτιθεται προσεχω!Ανοιγω το φορουμ να σου το θεμα μπροστα!Το απογευμα θα παμε γιατρο πειτε μου τωρα οτι θα μας κοψει και την θαλασσα να τρελλαθω μαυτην την καψα!Τι θα την κανω ολη μερα μεσα στο σπιτι!Θα λαλησουμε οικογενειακως!Ασε ποιος ακουει τον μπαμπα της!!Ειναι και αυτο !!Λετε να στρωσει μετα τον υπνο??Κοιμαται τωρα!!Για να δουμε!
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 15:15   #23
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περαστικά σε όλα τα μωράκια μας. Τι γίνεται επιτέλους με αυτό το θέμα με τα κόκκινα ματάκια;; Κι ο δικός μου μπεμπούλης έχει κόκκινο το ένα ματάκι του, το οποίο βγάζει και τσιμπλίτσες. Πήρα μόλις τη γιατρό τηλέφωνο και μου είπε καθαρισμό με αποστειρωμένες γάζες και χαμομηλάκι και tombrex σταγόνες. Αυτό επίσης με το χαμομήλι μ'εχει μπερδέψει λίγο. Άλλοι παιδίατροι λένε ναι στο χαμομήλι κι άλλοι όχι. Δεν ξέρεις τι να κάνεις. Εγώ του καθαρίζω τα ματάκια με φυσιολογικό ορό. Να δοκιμάσω το χαμομήλι λέτε ή όχι;;;;;
Ο χρήστης mammy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-08, 00:50   #24
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mammy, εμένα ο γιατρός μου πε να αποφύγω το χαμομηλάκι γιατί κάποιο παιδάκι μπορεί να είναι αλλεργικό σε αυτό, να μην το ξέρουμε και να του δημιουργήσει πρόβλημα...για αυτό το λόγο μου συνέστησε κομπρεσούλες με ορό..πάντως δε ξέρω κάτι γίνεται με την ατμόσφαιρα...η δικιά μου σήμερα όλη μέρα ήταν μια χαρά,το απόγευμα την έβγαλε η γιαγιά της στην πλατεία να παίξει (η οποια γιαγιά σημειωτέον είναι πολύ προσεχτική με την καθαριότητα και συνέχεια της καθαρίζει τα χεράκια)παρ όλα αυτά τα ματάκια κατακκόκινα πάλι..δεν της έβαλα κολύριο,την άφησα να δω πως θα μου ξυπνήσει το πρωί..αν και πιστεύω ότι καλά θα ξυπνήσει..γιατί γενικά όταν τη βγάζω έξω απόγευμα τα μάτια της κοκκινίζουν και μετά είναι o.k πάλι...θα το συζητήσω με το γιατρό από κοντά..έχω ραντεβού τη Δευτέρα...
Παλιά 24-06-08, 16:07   #25
yola

Περιοχή: Αθήνα
yola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

και η δική μας μπέμπα εδώ και μια βδομάδα είναι πρησμένο το πάνω βλέφαρο εξαρχής και από χτες και το δίπλα και νομίζαμε ότι είναι κριθαράκι.
Κοκκίνησαν πολύ και πρήστηκαν. Πήγαμε στην παιδίατρό της για το καθιερωμένο μηνιαίο εμβόλιο αλλά δεν μας προσδιόρισε τί είναι. Μας έδωσε μόνο tombradex gel να της αλοίφουμε τα βλέφαρα 3 φορές την ημέρα και ένα σιροπάκι Αtarax για να μην την φαγουρίζουν.
Σήμερα πήγαμε στο Παίδων Πεντέλης γιατί ξύπνησε και από κάτι σπυράκια που είχε στα γόνατα είχε γεμίσει σε όλα τα πόδια και ήταν τελικά αλλεργία από τσιμπήματα κουνουπιών, είδε και τα μάτια της και μας είπε τα ίδια με την παιδίατρο και αν δεν δούμε βελτίωση τότε να πάμε σε οφθαλμίατρο.
Παλιά 24-08-08, 22:33   #26
thessalonikia

Το avatar του χρήστη thessalonikia

thessalonikia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή α

αν και εχει αιωνες που θεσατε το θεμα θελω να σας πω την εμπειρια την δικη μου επειδη απο μια μολυνση ο γιος μου επαθε ολικη τυφλωση και επανηλθε απο θαυμα και επειδη παρα πολλοι γιατροι σε εισαγωγικα τον ταλαιπωρησαν ο καλυτερος των καλυτερων που εμας μας βοηθησε ηταν ο παικος στο αγιας σοφιας στην αθηνα απλα να για να γνωριζετε εαν τυχον και σοβαρεψει η κατασταση η δικη μας ιστορια μεγαλη και επιπονη ευτυχως με αισιο τελος
Παλιά 25-08-08, 00:10   #27
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παντα να ξερετε οτι μετα το μεσημερι επιδεινωνεται η κατασταση. Το ειχε παθει κι η δικια μου πριν εναμιση μηνα και ενω κατα τη διαρκεια της μερας ηταν ψιλοκαλα, το βραδακι γινοταν της τρελης. Τα ετριβε σαν τρελη. Για τη δυσκολια με το κολλυριο σας καταλαβαινω. Κι εμενα δεν καθοταν με τιποτα. Τις περισσοτερες φορες η σταγονα χυνοταν εξω ή την ετριβε... Αφηστε που αμεσως μετα εβαζε τα κλαματα οποτε την ξεπλενε. Σιγα σιγα της περασε αλλα μας πηρε 10 μερες σχεδον. Το tobrex παντως ηταν το καλυτερο. Δοκιμασαμε και tobradex αλλα δεν ειδα ταχεια δραση.
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-08, 00:19   #28
MYRDIM

MYRDIM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν ήταν 3 μηνών η κόρη μου,παρουσίασε μια ελαφριά
επιπεφκίτιδα. Ο γιατρός μου είχε πει για ένα κολύριο αλλά
επειδή δεν τα πάω και καλά με τα φάρμακα είπα να δοκιμάσω
πρώτα με μητρικό γάλα. Μου είχαν πει να ρίξω εξωτερικά μερικες
σταγόνες. Και πραγματικά μεσα σε 3-4 μέρες το ματάκι της ήταν
μια χαρά
Ο χρήστης MYRDIM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-08, 14:18   #29
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έκανα το ίδιο με τις τσίμπλες!
Γαλα μαμάς το θαυματουργό!!
Παλιά 26-08-08, 21:31   #30
Niki-76

Το avatar του χρήστη Niki-76

Niki-76 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Niki-76
Προεπιλογή

και η δικιά μου είχε τσίμπλες και κόκκινα ματάκια, αλλά με tobrex κολύριο πέρασε σε 2 μέρες. Αλλά όπως μας είπε η παιδίατρος είναι επίμονες οι τσίμπλες, και εκεί που περνάνε, μετά από μέρες μπορεί να ξανα-εμφανιστούν!!!

οπότε βάλαμε κολύριο και 2 μέρες αφού πέρασε. τώρα είναι μια χαρά!!!
Παλιά 29-05-09, 19:57   #31
Lena + Sourloulou

Το avatar του χρήστη Lena + Sourloulou

Περιοχή: Αθήνα
Lena + Sourloulou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα...

η μικρη μου εδω και 2 μερες εχει κοκκινα ματακια, κυριως το αριστερο... Στην αρχη νομιζα οτι της ειχε μπει κάτι γιατι εχω βγαλει απο βλεφαριδα μεχρι τριχουλα της απο τα ματακια της. Οποτε τους εριξα ορο και από το γαλα μου. Την επομενη μέρα το πρωι ήταν καλά αλλά το μεσημέρι ξανά τα ίδια. Σημεερα ειναι 3η μερα....

Το καλό ειναι οτι δεν εχει τσιμπλες, αλλά δεν ειναι περιεργο που καθε απογευμα κοκκινίζουν;;. Και δεν βρισκω και τον παιδιατρο..
Ο χρήστης Lena + Sourloulou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-09, 22:09   #32
aaa

aaa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΠΑΙΚΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thessalonikia Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και εχει αιωνες που θεσατε το θεμα θελω να σας πω την εμπειρια την δικη μου επειδη απο μια μολυνση ο γιος μου επαθε ολικη τυφλωση και επανηλθε απο θαυμα και επειδη παρα πολλοι γιατροι σε εισαγωγικα τον ταλαιπωρησαν ο καλυτερος των καλυτερων που εμας μας βοηθησε ηταν ο παικος στο αγιας σοφιας στην αθηνα απλα να για να γνωριζετε εαν τυχον και σοβαρεψει η κατασταση η δικη μας ιστορια μεγαλη και επιπονη ευτυχως με αισιο τελος

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΒΟΛΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ 5ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ; ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ Η ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΕ MAIL.(thermodomi@gmail.com)
Ο χρήστης aaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-09, 10:53   #33
martha

martha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μικρη μου τριβει συνεχεια τα ματακια της.Αλλες φορες θεωρω οτι το κανει γιατι νυσταζει , αλλες γιατι μολις εχει ξυπνησει, αλλες γιατι την πιανουν οι ντροπες.Μηπως κανω λαθος και πρεπει να το ψαξω οφθαλμολογικα?...
Παλιά 15-10-09, 22:06   #34
elisabeth

Περιοχή: αθηνα
elisabeth χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thessalonikia Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαιρετικος γιατρος τον εχω απο παιδι!

our daugher 5/8/2009
our son 2/9/2012
our little girl 11/10/2014 we love you all♥
Ο χρήστης elisabeth δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 17:45   #35
anthie g

anthie g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχουν κοκκινίσει από την Κυριακή τα ματάκια της μίκρης και έχει και τσίμπλες. της έβαλα tobrex και ώρες ώρες είναι καλύτερα, ώρες ώρες χειρότερα. χθές φώναξα τον παιδίατρο να την δεί και μου είπε ότι είναι μικροβιακό και πρέπει να πάρει αντιβίωση!!!!!!!!!!!!

Μου φάνηκε υπερβολικό αντιβίωση για κοκκινίλα στα μάτια? Εχει τύχει σε καμμία. δεν της την έδωσα και θα την παώ σε λίγο σε οφθαλμίατρο.
Ο χρήστης anthie g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-10, 00:15   #36
elisabeth_th

Περιοχή: Σέρρες
elisabeth_th χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα.
Το βραδυ που πηγα να κανω μπανιο την μικρη, παρατηρησα οτι εκλεινε λιγο το αριστερο της ματι. μετα το μπανιο κοκκινησε και γκρινιαζε αρκετα, χωρις να το τριβει. ηταν ομως ωρα υπνου και δεν ξερω αν γκρινιαζε απο αυτο ή απο ενταση. οταν ετρωγε παλι ηταν κοκκινο αρκετα και το εκλεινε. σκεφτηκα μηπως ερεθιστηκε απο το σαμπουαν αν και το θεωρω απιθανο. αν συνεχιστει και αυριο μαλλον θα παμε γιατρο.
διαβασα για πλυσιμο με φυσιολογικο ορο. ειναι ο κανονικος ορος που χρησιμοποιουμε για την μυτη? ειχα κατι σταγονες για τα ματια αλλα ηταν για τις τσιμπλες και οταν ηταν μιας εβδομαδας.
Ο χρήστης elisabeth_th δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-10, 09:58   #37
mariori

mariori ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς τις καθαρίζαμε τις τσίμπλες με γάζα και φυσιολογικό ορό, αλλά δεν ρίχναμε κατευθείαν μέσα στο μάτι γιατί μας είπε ο γιατρός και διαπιστώσαμε κι εμείς ότι ο φυσιολογικός ορός έχει λίγο αλάτι μέσα (για να μην αναπτύσσονται μικρόβια, από ότι κατάλαβα) και μπορεί να τσούξει λίγο το ματάκι της, όχι ότι θα πάθει κάτι σοβαρό. Στο φαρμακείο μας είπε ο φαρμακοποιός ότι δεν υπάρχει ειδικός φυσιολογικός ορός για τα μάτια. Είναι ο ίδιος για μάτια και μύτη και ότι έχει λίγο αλάτι.

Ο γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να βράζουμε λίγο χαμομήλι και να της βάζουμε στο μάτι (αφού κρυώσει βέβαια όχι ζεστό). Προσωπικά δεν θα έβαζα άλλες σταγόνες χωρίς να τη δει και τις συστήσει ο γιατρός. Σε εμάς αφού δεν πέρασαν οι τσίμπλες, την είδε ο γιατρός και πήραμε μετά κάποιο κολλύριο που μας έγραψε.

Ο χρήστης mariori δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-10, 00:05   #38
salomi

salomi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κλησπέρα-κορίτσια-συγνωμη-για-το-κουλο-γραψιμο...το-λαπτοπ-για-πεταμα.γυρισαμε-απο-διακοπεσ-κι-ο-μικροσ-μου-ειναι-σαν-δρακουλακι.ο-γιατρο-ειπε-επιπεφυκιτιδα-απο-μικροβιο-ομωσ-εμενα-με-jωνουν-τα-φιδια-μηπωσ-του-κανα-jημια-γιατι-κανα-2-φορεs-ελιωσε-το-αντιλιακο-απο-το-μετωπακι-του-κ-ετρεξε-ολο-στα-ματια...φυσικα.-τον-ετσουξε.ειχα-την-φαεινη-ιδεα-να-τον-κανω-ασπρο-στο-παστωμα-για-προστασια...ειναι-4-μερεσ-που-βαjουμε-σταγονεσ-κ-η-κοκκινιλα-δεν-υποχωρει-χειροτερευει-μη-σασ-πω.τσιμπλεσ-καθολου.βεβαια-οι-σταγονεσ-μπενουν-με-πολυ-κοπο.χτυπιεται-μισεσ-εξω-μισεσ-μεσα.μωρε-μηπωσ-του-κανα-κακο-του-παιδιου-απ-την-υστερια-μου???καμια-μανουλα-με-αναλογη-εμπειρια??ο-γιατροσ-μου-ειπε-οτι-αργει-να-επανελθει-αλλα-εγω-εχω-φαει-κολλημα

Ο χρήστης salomi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές