Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διακοπές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-06-08, 10:32   #1
milou

milou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πληροφορίες για Ζάκυνθο

Σκεφτόμαστε για Ζάκυνθο φέτος . Κοιτάμε ειδικά για διαμερίσματα με 2 κρεβατοκάμαρες .
Μπορείτε αν έχετε πάει να μας δώσετε πληροφορίες για περιοχές κατάλληλες για ήμερες διακοπές με 2 παιδιά ; Ποιες παραλίες είναι ιδανικές ( ηρεμία , ρηχά νερά , άμμος ) για παιδιά ; Ψάχνω μέρες στο internet αλλά παντού παρουσιάζουν όλες τις παραλίες τέλειες . Θα ήθελα προσωπικές σας απόψεις ... είναι πάντα ανεκτίμητες /
Ευχαριστώ
Ο χρήστης milou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 12:16   #2
christiki

Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
christiki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eμείς είχαμε πάει πέρσι στη Ζάκυνθο και είχαμε μείνει στον Αλικανά. Είχαμε μείνει σε κάποια τελείως παραθαλάσσια μονόχωρα δωμάτια τα οποία είχαν χωρισμένη την κουζίνα με πάσο και ήταν επιπλωμένα με έπιπλα με σουηδικό ξύλο και χωρίς τηλεόραση. Ήταν μεγάλα όμως και είχαν δική τους βεράντα με τραπέζι και καρέκλες. Ήταν καθαρά και είχε και πισίνα και μας το έδωσαν 50 ευρώ τη βραδιά τέλος Ιουλίου. Η παραλία ήταν καθαρή και με άμμο και όσο μείναμε εκεί ήταν τελείως ήρεμη η θάλασσα, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι όλες οι παραλίες εκεί. Είχε και ξαπλώστρες στην ακτή, οι οποίες όμως χρεώνονταν κανονικά. Επίσης υπήρχαν κάποιες ταβέρνες στην περιοχή. Το αρνητικό για μένα ήταν ότι ο οικισμός ήταν κάπως μακριά από την πόλη κι έτσι αν ήθελες λίγη κίνηση παραπάνω έπρεπε να οδηγήσεις 20 -30΄. Πάντως τα παιδιά μου το καταευχαριστήθηκαν. Έκαναν μπάνιο το πρωί στη θάλασσα και το απόγευμα στην πισίνα, έπαιζαν με τα κουβαδάκια τους και δεν ήθελαν τίποτε άλλο. Ένα άλλο αρνητικό και θετικό μαζί είναι ότι όλα τα ξενοδοχεία σχεδον είναι ανοικτά και για πελάτες εκτός ξενοδοχείου. Αυτό σημαίνει ότι αν δε μένεις σε κανένα πολύ σπουδαίο ξενοδοχείο μπορείς να μπεις σε ένα άλλο και να κάνεις μπάνιο στην πισίνα του, να πιεις το ποτό σου κλπ. Αν όμως μένεις εκεί δεν έχεις καμιά ασφάλεια γιατί μπαίνει όποιος να' ναι και κάνει ό,τι θέλει. Αυτά! κι αν χρειαστείς κάτι μου λες.
Παλιά 05-06-08, 15:00   #3
jtse

jtse ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς έχουμε κλέισει φέτος στην Ζάκυνθο, έξω από τον Λαγανά χρησιμοποιώντας τα εισιτήρια του Κοιν. Τουρισμού γι' αυτό δεν ξέρω να σου πω τιμές.

Πάντως καλό θα ήταν ν' αποφύγεις μέσα στον Λαγανά γιατί γνωστοί μου είπαν ότι γίνεται πολύ φασαρία από τους Άγγλους που πάνε ακόμα και μέσα στα ξενοδοχεία και δεν μπορείς ούτε να κοιμηθείς. Επίσης μου είπαν όσο πιο βόρεια τόσο το καλύτερο.
Παλιά 05-06-08, 15:50   #4
mata

Το avatar του χρήστη mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είχαμε πάει Ζάκυνθο πριν 3 χρονιές. Περάσαμε ωραία. Εχει καλές παραλίες, ωραία νερά και ήταν ωραία που πηγαμε με το φέρυ μπόατ στο ναυάγιο. Δεν θυμάμαι πώς λέγανε την περιοχή που μέναμε, αλλά ήταν καλή και ήσυχη.
Ο Λαγανάς ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!!!!! Εμείς περάσαμε μεσημέρι με κλειστά παράθυρα, μετά από όλα όσα ακούσαμε. Παρ"ολο που ήταν μεσημέρι, οι περισσότεροι που κυκλοφορούσαν ήταν μεθυσμένοι. Οι υπόλοιποι, ήταν έτοιμη να μεθύσουν κρατώντας μεσημεριάτικα, μπύρα στα χέρια τους κατευθυνόμενοι προς την παραλία.
Η Ζάκυνθος είναι μεγάλο νησί και δεν είναι ιδιαίτερα γραφικό το κέντρο της, όπως τα μικρά νησιά, γιατί μετά την καταστροφή που υπέστη το νησί, έφτιαξαν πολλά κτίρια από την αρχή. Το κέντρο σου θυμίζει πόλη. Ωραία είναι όταν διασχίζεις περπατώντας το λιμάνι στο κέντρο και βλέπεις κάτι σκάφη που ούτε στη φαντασία σου δεν κυκλοφορούν!!
Γενικά ήταν όμορφα και οι διακοπές μας εκεί ήταν ωραίες!!!
Καλά να περάσετε!!!

Ο χρήστης mata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-08, 00:41   #5
milou

milou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ !!! Ευτυχώς που μου είπατε για τov Λαγανά γιατί στους τουριστικούς οδηγούς αναφέρεται απλώς ως κοσμοπολίτικο !
Θα συνεχίσω το ψάξιμο
Παλιά 06-06-08, 09:57   #6
mata

Το avatar του χρήστη mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Διαφήμιζαν χθες σε μια εφημερίδα ή του Σάββατου ή της Κυριακής ότι θα έχει ένθετο και για τη Ζάκυνθο. Σόρρυ που ξέχασα το όνομα της εφημερίδας και τη μέρα αλλά αν ρωτήσεις ή ψάξεις στο περίπτερο θα σου πούνε!

Ο χρήστης mata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-08, 11:17   #7
jtse

jtse ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Την είδα και γω την διαφήμιση. Είναι το ΕΘΝΟΣ του Σαββάτου και έχει αφιέρωμα στο Ιόνιο.
Παλιά 07-06-08, 08:38   #8
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πηγαινουμε πολυ συχνα ζακυνθο γιατι ειναι η γιαγια μου απο εκει,το καλαμακι ειναι ωραια και μεγαλη παραλια,ο γερακας επισης εχει πολυ ωραια νερα.
αν εχετε αμαξι μπορειτε να πατε απο ψηλα και να δειτε το ναυαγιο,βγαινοντας σε μια μικρη εξεδρα και κοιτωντας κατω τα καταγαλανα νερα,επισης μπορειτε να πατε με καραβακι στο ναυαγιο και στις γαλαζιες σπηλιες,ειναι μαζι η διαδρμη.οι ανω βολιμες (που ειναι στο δρομο για το ναυαγιο)ειναι πολυ ωραιο χωριουδακι.ο λαγανας εχει πολυ ρηχη και ζεστη θαλασσα αλλα η παραλια δεν ειναι καλη ειναι μικρη και περνανε αμαξια.επισης μπορειτε να πατε με καραβακι απο το κερι στο μαραθωνησι και να δειτε και απο το κερι ψηλα το η,ηλιοβασιλεμα,ειναι φανταστικο!
βολτα στην χωρα να κανετε και μπορειτε να πατε και με τις αμαξες βολτα.επισης στα βορεια του νησιου εχει ενα παρκο με ζωα ,αλλα δεν θυμαμι πως λεγεται.
μερικες φωτο,οι αλλες απο δευτερα.

Παλιά 07-06-08, 11:26   #9
christiki

Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
christiki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πράγματι όλες σχεδόν οι παραλίες είναι έτσι στη Ζάκυνθο! Και μόνο που τις βλέπουμε μας φτιάχνει το κέφι. Μόνο μία ένσταση έχω. Η διαδρομή για το ναυάγιο είναι πολύ δύσκολη. Εμείς πήγαμε και ανακατευτήκαμε και οι τρεις, στο δρόμο δεν μπορούσαμε κάπου να κάνουμε αναστροφή και να γυρίσουμε πίσω παρά μόνο όταν είχαμε φτάσει αρκετά κοντά οπότε δε μας συνέφερε πια. Φτάσαμε έκεί σαν κοτόπουλα, αφού μας παραπλάνησαν οι ταμπέλες, και σε μια μικρή εξέδρα που χωράει δύο άτομα σταθήκαμε και είδαμε ένα ναυαγισμένο καράβι. Τα παιδιά γκρίνιαζαν, υποθέταμε ότι θα βρίσκαμε εκεί κοντά καμιά παραλία για μπάνιο, αλλά δε βρήκαμε, ξαναγυρίσαμε πίσω στη βάση μας μετά από τρεις ώρες περιπλάνηση και αναγκαστήκαμε να κάνουμε μπάνιο μεσημέρι, κάτι που αποφεύγουμε γενικώς. Ήταν η πιο άτυχη στιγμή μας στη Ζάκυνθο!
Παλιά 07-06-08, 16:52   #10
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω φετος θα ξαναπαω στη ζακυνθο και απ΄οτι φαινεται θα πηγαινω εκει καθε χρονο... πηγα πριν 3 χρονια και κολλησα πραγματικα..
Αν εξαιρεσεις το Λαγανα που ειναι γεματος μεθυσμενους τουριστες (κατι χειροτερο από την χερσονησο στην Κρητη φανταστείτε) και το κεντρο που ειναι οντως πολη ολο το υπολοιπο νησι ειναι υπεροχο..
Περυσι μειναμε στις Αλικες.. συμπαθητικα ήταν .. σχεδον ολες οι τουριστικες περιοχες ειναι παρόμοιες.. Απλα εκει δεν ξετρελαθηκα με τη θαλασσα. Αν επιλεξεις αυτη την πλευρα του νησιου στον Αλικανα ειναι καλύτερα.. φετος θα μείνουμε στο Καλαμακι που το προτιμω που εχει και κοντα πολυ μεγαλη παραλία αλλα εχει το καλό οτι ειναι μολις 5 λεπτα απο τοο κεντρο και γενικα ειναι πολυ κεντρικο σημειο αν θελεις να γυρίσεις το νησι.. (περυσι δεν βρηκα εκει γιατι θελαμε 15αυγουστο)
Παντως ειναι προτιμότερο να πας εστω τελος Ιουλίου παρα Αυγουστο.. τον Αυγουστο σκανε ολα τα γκρουπ με τους τουριστες και γινεται το αδιαχώρητο. Φαντασου οτι πολλα ξενοδοχεια τοτε δεν δινουν καν δωματια σε Ελληνες .. (βασικα ετσι ειναι τα συμβόλαια τους με τα γραφεια τους δεσμευουν να μην κρατανε καθολου δωματια δικα τους τον Αυγουστο για να τους στελνουν γκρουπ ολη τη σεζον)
Παντως εγω προτιμω ξενοδοχειο απο ενοικιαζομενα.. στο ξενοδοχειο μπαινει η καθαριστρια και το κανει λαμπικο ενω στο ενοικιαζομενο πρεπει να καθαριζεις μονη σου.. ε μια βδομαδα θα παμε διακοπες μην τρελαθουμε κιολας..
περυσι προτιμήσαμε ενοικιαζομενο για να εχει κουζινα κλπ (που σπανια θα βρεις σε ξενοδοχειο να εχει κουζινακια μεσα) για να φτιαχνουμε φαγητο για το Χαρουλη και τελικα τσαμπα πηγε γιατι ο μικρος βολευτηκε με κρεμουλες γιαουρτακια και φαγακι που ειχαμε μαγειρεψει πριν φυγουμε και το ειχαμε καταψυξει... Αυτο το ζεσταινεις και με ενα γκαζακι απο το σπιτι σου αν παρεις..

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 23:58   #11
milou

milou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ κορίτσια ! Δυστυχώς , είχα τόσες δουλειές σήμερα , που μόλις τώρα άνοιξα τον Η/Υ μου , οπότε και έχασα το Έθνος . Αλλά και πάλι βασίζομαι περισσότερο σε προσωπικές μαρτυρίες . Έχω τώρα μια καλύτερη εικόνα των πραγμάτων .
Το ξενοδοχείο είναι καλή φάση αλλά αναγκαστικά ήμαστε όλοι σε ένα δωμάτιο ... και θέλουμε οπωσδήποτε κάποιες στιγμές να ήμαστε μόνοι .Τώρα να δούμε αν θα βρούμε κιόλας .
Φιλάκια
Παλιά 09-06-08, 11:48   #12
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απο την εξεδρα

Παλιά 09-06-08, 16:13   #13
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

milou για δες λίγο αυτό ...

http://www.seacastle-zante.com/

... πήγαμε προπέρυσι τον Αύγουστο και πάθαμε πλάκα ... ένα θα σου απλά καταπληκτικό, κάναμε ονειρεμένες διακοπες ... είναι όπως φαίνεται στο site και ακόμα καλύτερο. Πρόκειται για αυτόνομα διαμερισματάκια, ξεφεύγει από την λογική του ξενοδοχείου δεν υπάρχει τραπεζαρία κτλ, σου φέρνουν το πρωινό σου εκεί αλλά θέλεις μπορείς να μαγειρέψεις μόνος σου τα πάντα γιατί ειναι φουλ εξοπλισμένα ... μέχρι και προιόντα κορρε στα μπάνια ... και από τιμές σούπερ ... εμεις πληρώναμε για δίπατο διαμερισματάκι με δύο μπάνια και σαλονάκι 100 ευρώ την βραδιά, Αύγουστο μήνα έτσι... αφού το είχαμε κλείσει από το ιντερνετ τελευταία στιγμή και είμασταν προετοιμασμένοι να φάμε ήττα ... όμως ενθουσιαστήκαμε τελικά ...

Το μοναδικό μειονέκτημα που έχει είναι ότι η θάλασσα που είναι ακριβώς από κάτω δεν είναι ιδιαίτερα φιλική σε μικρά παιδιά (πέτρες), αλλά αν έχετε σκοπό να γυρίζετε στο νησί για μπανάκι τότε στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-08, 16:53   #14
alvadi

Το avatar του χρήστη alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όλγα είναι καταπληκτικό. Το είχες ξαναποστάρει αλλά δεν μπορούσα να το βρω..

Ο χρήστης alvadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-08, 17:54   #15
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις θα παμε εδω... http://www.hoteldaniel.co.uk/
Το ειχα γραψει καπου και περυσι .. ειναι πολυ ωραιο ξενοδοχειο (αν και οι φωτο το αδικουν λιγο)
Και το βασικο οτι οι ιδιοκτητες ειναι πολυ φιλικοι που δεν υπαρχει περιπτωση αν πατε μια φορα να μην κολλησετε..

Παλιά 09-06-08, 23:37   #16
milou

milou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όλγα , είναι τρελά . Είστε όλες καταπληκτικές κορίτσια . !!!! Νομίζω ότι τελικά πολύ κόσμος θα πάει φέτος Ζάκυνθο !!
Παλιά 10-06-08, 02:23   #17
elen07

Περιοχή: ελλάδα
elen07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Zάκυνθος.

Κορίτσια καλησπέρα.
Εγώ μένω Ζάκυνθο και απλά να σας πω ότι όλες οι πληροφορίες που δώσατε είναι σωστές για το νησί και δεν έχω να προστέσω κάτι διαφορετικό.Ελπίζω να έρθετε και να περάσετε τέλεια.
Ο χρήστης elen07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-08, 03:37   #18
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α ωραια.. θα σε συναντησουμε τοτε.. σε ποια περιοχη μενεις?

Παλιά 11-06-08, 00:09   #19
elen07

elen07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ζάκυνθος

Συγνώμη Ντόρα τώρα μπήκα στο φορούμ γιατί όλη μέρα τρέχω με τις προετοιμασίες της βάπτισης του μικρού Γιωργάκη.Μένω στο Καταστάρι 15 χλμ έξω απο την πόλη κοντά στον Αλυκανά.Αν έρθετε να σας στείλω με πμ το τηλ να συναντηθούμε.Θα χαρώ πολύ.
Παλιά 11-06-08, 00:15   #20
Ursa Major

Ursa Major ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Ζάκυνθος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elen07
Μένω στο Καταστάρι 15 χλμ έξω απο την πόλη κοντά στον Αλυκανά.
Α κοίτα μικρός που είναι ο κόσμος.
Μένουμε στο Καταστάρι τουλάχιστον δυό φορές το χρόνο, Μάιο και Οκτώβριο συνήθως.
Παλιά 11-06-08, 00:22   #21
elen07

elen07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Zάκυνθος.

Kαλά σοβαρά μιλάς?Έχετε συγγενείς εδώ?Λες να σε γνωρίζω?Αν θέλεις πέσμου κάτι για σένα και που ξέρεις στο τέλος μπορεί να είμαστε και συγγενείς.
Παλιά 11-06-08, 00:28   #22
Ursa Major

Προεπιλογή Re: Zάκυνθος.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elen07
Kαλά σοβαρά μιλάς?Έχετε συγγενείς εδώ?Λες να σε γνωρίζω?Αν θέλεις πέσμου κάτι για σένα και που ξέρεις στο τέλος μπορεί να είμαστε και συγγενείς.
Το σπίτι μας είναι στον μέσα δρόμο που βγάζει στη διασταύρωση με το παντοπωλείο στα δεξιά, δεν ξέρω ονόματα οδών, πάντως μένει μόνιμα η πεθερά μου εκεί.
Δεν είμαστε Ζακυνθινοί, αλλά έχουμε καλούς φίλους εκεί τόσα χρόνια πια
Παλιά 11-06-08, 00:35   #23
elen07

elen07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Zάκυνθος.

Λες το παντοπωλείο που είναι απέναντι απο το δημοτικό σχολείο στην κεντρική εκκλησία?Σίγούρα θα την ξέρω γιατί εγώ μένω πιο πάνω απο την εκκλησία προς Χαρτάτα.
Παλιά 11-06-08, 16:15   #24
Ursa Major

Προεπιλογή

ελεν07 σου έστειλα π.μ.
Παλιά 26-05-09, 15:49   #25
antonia2008

antonia2008 ουδετερη μηδέν
Wink πληροφοριες για ζακυνθο

Εχουμε ενα αγορακι 13 μηνων και ενα αγορακι 12 χρονων.Θα θελαμε πολυ πληροδοριες για ξεονοδοχεια η δωματια στην ζακυνθο φιλικα και επιλεγμενα απο σας.Φιλια
Ο χρήστης antonia2008 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-09, 23:52   #26
jesgk

Το avatar του χρήστη jesgk

Περιοχή: Αιγάλεω Αττικής
jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προπερσυ το καλοκαίρι πηγαμε στο Τσιλιβι Ζακύνθου σε ξενοδοχείο με πρωινο στην τιμή http://www.apollonzante.gr/. Τρωγαμε σε ενα εστιατοριο 100μ πιο κατω οπου ηταν και η παραλία και δεν ηταν ακριβο.

Ο χρήστης jesgk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-09, 23:47   #27
giorgopap

giorgopap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ
ΜΕΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΠΟΧΑΛΗ ( ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ Η ΠΕΡΙΟΧΗ) ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ 10 ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΣΑΜΕ 6
Ο χρήστης giorgopap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-09, 00:39   #28
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην Ζακυνθο πηγαμε πριν την γεννηση της κορης μας και γενικα ειναι το καλυτερο νησι απο τα επτανησα (κατα την δικη μου γνωμη)που εχω επισκεφθει σε συγκριση με τα υπολοιπα των επτανησων.
Στην Μποχαλη ειχαμε μεινει (το πανοραμα της Ζακυνθου)μονο αν πας με αυτοκινητο μπορεις να μεινεις εκει και γενικως δεν θα συστηνα την Μποχαλη γιατι λογω του πυκνου δασους της περιοχης ειχε πολλα κουνουπια και οτι λογης ζουζουνια θες!
Αλλα θα συστηνα την χωρα της Ζακυνθου ανεπιφυλακτα και γενικα το νησι
επισης το ξενοδοχειο Diana στη χωρα της Ζακυνθου.
καλες διακοπες

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-09, 00:48   #29
NENOS

Το avatar του χρήστη NENOS

NENOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γενικά τη ζακυνθο ή θα τη λατρέψεις ή θα τη μισήσεις . πάντως οι παραλίες της είναι ιδανικές για παιδάκια. ωραία μεροι να μείνεις είναι το τσιλιβή,αργασι ,βασιλικός. και οι περισσότερες παραλίες είναι προς βασιλικό. ξενοδοχεία έχει απειρα αναλογως πόσα θες να διαθέσεις. πχ στο βασιλικό (βασιλίνα apartments). εγω δεν ειμαι από εκεί αλλά πάμε με τον άντρα μου κάθε χρόνο.

ΥΓ. μη βλέπεις το νενος είμαι κοριτσάκι.το διευκρινίζω γιατί στην αρχή είχα κάποια προβληματακια μεχρι να με μάθουν γιαυτό δεν πολυκυκλοφορώ σε άλλα τόπικ.
Ο χρήστης NENOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-09, 09:14   #30
νεφελη

Περιοχή: νοτια προαστια
νεφελη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κ εμεις θα παμε φετος ζακυνθο. Δεν εχουμε παει παλυ, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι ευκολο νησι κ εχει καλες παραλιες για παιδια. Βεβαια το κακο ειναι οτι εχει αρκετους φτωχοαγγλους τουριστες, γιαυτο κ εμεις αποφυγαμε καποιες περιοχες κ καποια ξενοδοχεια που τα διαφημιζουν στην Αγγλια, αλλα προτιμησαμε κατι πιο ηρεμο.
Επιλεξαμε να μενουμε Τσιλιβι, ωστε να εχει κ νυχτερινη ζωη κ να ειναι κ κοντα στην πολη. Οι καλυτερες παραλιες ειναι βεβαια προς Βασιλικο, αλλα εκει ειναι καπως πιο ησυχα για βραδυ.
Παντως μας εχουν πει οτι γενικα ειναι για οικογενειακες διακοπες.
Παλιά 29-05-09, 18:48   #31
Michael

Περιοχή: Ηράκλειο
Michael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοίταξε στο www.koukisclub.gr. Είναι ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα δωμάτια, στον Αγιο Νικόλαο Βασιλικού, έχει περίπου 50 δωμάτια και είναι πάνω στην Θάλασσα (δεν μεσολαβεί δρόμος).
Η παραλία (από τις καλύτερες της Ζακύνθου αν όχι η καλύτερη) αποτελείται από δύο όρμους, έναν ακριβώς μπροστά στο ξενοδοχείο (ήσυχη πλευρά) και έναν αριστερά όπου γίνεται χαμός (μπαρ με δυνατή μουσική, ρακέτες, beach volley, κ.λ.π.). Και στους δύο όρμους υπάρχει άμμος ενώ μεταξύ τους υπάρχει ένας μεγάλος βράχος πάνω στον οποίο βρίσκεται ένα μπαράκι. Η θάλασσα και στους δύο όρμους ξεκινάει αρκετά ρηχή στην αρχή και βαθαίνει πολύ ομαλά. Το συγκρότημα διαθέτει πολύ μεγάλη πισίνα με pool bar, και εστιατόριο. Ξέρω ότι διαθέτουν παρκοκρέβατα, και καρεκλάκια φαγητού για παιδάκια.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχουν κρατήσει ελάχιστα δωμάτια ελεύθερα (νομίζω 2 ή 3), και τα υπόλοιπα τα έχουν σε πρακτορείο με τη σεζόν, οπότε είναι δύσκολο να βρεις.

Στο Τσιλιβί πάντως έχει πάρα πολύ αέρα συνέχεια και δεν κάνει για παιδιά. Η Μπόχαλη έχει πολύ ωραία θέα, αλλά είναι μακριά από ωραίες παραλίες. Είναι τεράστια απόλαυση να μην χρειάζεται να πάρεις αυτοκίνητο (πυρωμένο από τον ήλιο) για να πηγαινοέρχεσαι στην θάλασσα, και να κουβαλάς και την προίκα σου σε φουσκωτά, κουβαδάκια κ.λ.π.

Ο χρήστης Michael δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-09, 19:13   #32
kimi

Το avatar του χρήστη kimi

kimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι μαλλον η πιο αρμοδια αφου ειμαι Ζακυνθινια, στον Τσιλιβη καναμε περισυ τα πρωτα μας μπανακια, δεν ειχε καθολου αερα και ειναι και πολυ ρηχα,για την ακριβεια εκει που ειναι το caravel το ξενοδοχειο, ο Βασιλικος που λετε ειναι παρα πολυ ωραια αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι για πολυ μωρακια, πανε πιο πολυ νεοι, στον Τσιλιβη επισης εχει παρααα πολλους Αγγλους το βραδυ, λογικα θα εχετε αυτοκινητο και ετσια θα μπορειτε να πατε Χωρα ή Αργασσι που ειναι πολυ ωραια και πανε πιο πολυ Ελληνες, σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω πειτε μου
Παλιά 29-05-09, 23:55   #33
παπί

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
παπί ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν και η Ζάκυνθος δεν με ενθουσίασε ως νησί εχω να προτείνω για διαμονή την παλιοκαλύβα...στο Τσιλιβή..είναι ονειρεμένα και για οικογενειακές διακοπές ακόμη πιο ονειρεμένα..και η κυρία Τασία, η ιδιοκτήτρια υπέροχος άνθρωπος ευγενέστατη..αξίζει να ρίξεις μια ματιά στη σελίδα, αν θυμάμαι καλά paliokaliva.gr είναι απλά υπέροχα!! δεν ξέρω .όμως ποσο έχουν πάει οι τιμές, πέρασαν και 5 χρόνια που πήγα
Παλιά 01-06-09, 12:53   #34
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! Εγώ πήγα πέρισυ Ζάκυνθο και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Οικονομικά δωμάτια, καλό φαγητό,φιλόξενοι άνθρωποι. Μέναμε στο Αμμούδι, ήσυχα, ήρεμα και οικογενειακά.
Όλα είναι σχετικά λοιπόν.
Αν θες μπες και κοίτα:http://www.greekhotels.gr/gr/greek_i...ls.asp?id=1165
έχει πολύ καλές τιμές σε αρκετά από αυτά, παρε τηλ και ρώτησε!!! ....
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-09, 01:29   #35
valiagz

Το avatar του χρήστη valiagz

Περιοχή: AΘΗΝΑ
valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τελειο νησι.εχουμε παει 2 φορες και θα ξαναπαμε...ζεστα νερα,φανταστικες παραλιες
Αγ.νικολαος ,καλαμακι
Παλιά 03-06-09, 02:37   #36
akamatra

Το avatar του χρήστη akamatra

akamatra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antonia2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουμε ενα αγορακι 13 μηνων και ενα αγορακι 12 χρονων.Θα θελαμε πολυ πληροδοριες για ξεονοδοχεια η δωματια στην ζακυνθο φιλικα και επιλεγμενα απο σας.Φιλια
Να σου ζήσουν! Νομιζα ότι μόνο τα δικά μου παιδιά έχουν τέτοια διαφορά
Ο γιος 10,5 χρονών και η κόρη 7 μηνών
Ο χρήστης akamatra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-06-09, 12:08   #37
nefelli

Περιοχή: Αθήνα
nefelli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζάκυνθο πήγα πριν 5 χρόνια και πέρασα τέλεια. Όντας Κυκλαδίτισσα λάτρεψα τις ζέστες θάλλασες και ίσως ήταν η πρώτη φορά που γύρισα στην Αθήνα τόσο μαυρισμένη. Μείναμε στο Κερί σε σπιτί στην κορύφή ενός λόφου που απείχε 1 χλμ από την θάλασσα. Η θέα φανταστική. Στο Κερί μπορείς να νοικιάσεις βαρκούλα (δεν χρειαζετε ιδιατερες γνώσεις) και να περάσεις απέναντι στο Μαραθώνησι που η παραλία είναι πολύ όμορφη. Ζάκυνθος έχει φοβερές παραλίες που δυστήχως τις περισσότερες δεν θύμαμαι πως λέγονται Must βέβαια το ναυαγιο. Εμείς τις πιο πολλές μέρες πηγαίναμε για μπάνιο στο Αγιο Νικολάο ιδανική για παιδάκια, οποιος πάει ας δοκιμάσει να φάει και στην ταβερνούλα που υπάρχει δίπλα-ψηλά στην παραλία. Το μόνο μέιων η ζεστή..τρελή ζέστη, το a/c απαραίτητο στο αμαξί και στο σπίτι.
Ο χρήστης nefelli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-09, 15:44   #38
grande

Περιοχή: θεσσαλονίκη
grande ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην grande
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kimi Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι μαλλον η πιο αρμοδια αφου ειμαι Ζακυνθινια, στον Τσιλιβη καναμε περισυ τα πρωτα μας μπανακια, δεν ειχε καθολου αερα και ειναι και πολυ ρηχα,για την ακριβεια εκει που ειναι το caravel το ξενοδοχειο, ο Βασιλικος που λετε ειναι παρα πολυ ωραια αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι για πολυ μωρακια, πανε πιο πολυ νεοι, στον Τσιλιβη επισης εχει παρααα πολλους Αγγλους το βραδυ, λογικα θα εχετε αυτοκινητο και ετσια θα μπορειτε να πατε Χωρα ή Αργασσι που ειναι πολυ ωραια και πανε πιο πολυ Ελληνες, σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω πειτε μου

H Ζάκυνθος είναι απο τα πιο αγαπημένα νησιά θα έλεγα. Πήγαμε με τον ανδρα μου, 2 φορές το 2004 και 2006(απο θεσ/νικη) και μακάρι κάποια στιγμη στο μελλον να παμε και με το γιό μας! Ισως του χρόνου να μεγαλώσει λίγο (ειναι 9 μηνών τώρα). Αγαπημένα μέρη ο Μπόχαλης για απίστευτο καφέ, το Αργάσσι φυσικά (κυριως για βραδυνες εξόδους) και για μπάνιο το Κερί, αλλα πιο πολύ από όλα και για όλα το Πόρτο Κούκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kimi στο Πόρτο Κούκλα (στο δρόμο προς Κερί) υπάρχει ένα ξενοδοχείο (δε θυμαμαι το όνομα) αλλά ακριβώς μπροστά σε αυτο είναι ενα απο τα πιο ΥΠΕΡΟΧΑ beach-bar της Ελλάδας θα έλεγα-μέρος ειδυλλιακό- η πρόσβαση στο Tropical Bar, (έτσι λέγεται) γίνεται κατεβαίνοντας κάτι υπέροχα επίπεδα κρυμένα από φυσική πυκνή βλάστηση (δε χρειαζεσαι καν καπελο) και φτάνει σε ενα μικρό γλυκο μπαράκι που εχει απίστευτη κουζίνα-οικονομική και ακριβώς απέναντι το μαγευτικό Μαραθωνήσι. Το άνοιγμα της παραλίας είναι στενό, ίσα-ίσα χωράει το μήκος μιας ξαπλώστρας-αλλά πιστέψτε με είναι ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ- λειτουργεί και το βράδυ για ποτό.
Ο Κώνσταντής ένα πολύ καλό και εξυπηρετικό παιδί εργάζονταν εκεί και ακόμα θυμάμαι τα καταπληκτικά μάτια του (ένα μπλε και ένα καφέ παρακαλώ) στυλ David Bowie!
Και εγώ και ο άντρας μου πάντως καταευχαριστηθήκαμε τις διακοπές μας εκεί και σε αυτό βοήθησε και το γεγονός ότι από όπου και εάν παίρναμε καφέ, είτε για το δρόμο, είτε σε καφετέριες, παντού μα παντού οι καφέδες τους ήταν εκπληκτικοί. Κάθε φορά στη θεσ/νικη που παμε για καφέ, όταν και όχι πάντα, πίνουμε πετυχημένο καφέ λέμε ταυτόχρονα: ΖΑΚΥΝΘΟΣ!!!
Και σκέψου τι εστι καφες για τους Θεσσαλονικείς.... δε μας εχει βγει τζάμπα το όνομα!
Ο χρήστης grande δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-09, 12:02   #39
antonia2008

Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Μαλλον για βασιλικο μας βλεπω.
Πηρα τηλ στην βασιλινα στον βασιλικο και ακουστηκε αρκετα ενδιαφερον
Ξερετε αν οι παραλιες της ζακυνθου εχουν δεντρα ?Γιατι με το μικρο μας συνιθίζουμε να καθομαστε κατω απο ενα δεντρο και να κανουμε το μπανακι μας χωρις τον φοβο του ηλιου.
Παλιά 10-06-09, 16:58   #40
antonia2008

Προεπιλογή

Κλεισαμε στην βασιλλινα στον βασιλικο στην ζακυνθο
Αλλα .................
μας χρεωνει +8 εuro την χρηση του air-conticioner την ημερα και ..............
η πολιτικη τους ειναι να μην εχουν τα δωματια τηλεοραση.
"Αν θετε φερτε την δικη σας" μας ειπε.
Ελπιζω να μην ειναι περιεργα
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές