Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή > Στερεές τροφές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-07-10, 11:13   #41
Ilianaki

Το avatar του χρήστη Ilianaki

Ilianaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια!

Σημερα ξεκινησαμε το ρυζαλευρο της ΝΟΥΝΟΥ αυτο χωρις γαλα, λογω αλλεργιας στην πρωτεινη γαλακτος. Του το εφτιαξα με Neocate, και εφαγε 5-6 κουταλιτσες με το ζορι...δεν ηθελε γαλα ομως μετα....

Ο αλλεργιολογος μας ειπε μετα απο 1 βδομαδα να προσθεσω και το φρουτο, μπανανα λεει για αρχη...
Προβληματιζομαι ομως για την μπανανα...
Επισης..κατι ασχετο σαν νεα μαμα που ειμαι....μετα την κρεμα πρεπει να το βαζω για να ρευτει??

Παλιά 22-07-10, 12:45   #42
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα σας..εχω ενα αγορακι 6,5μηνων τρωμε πλεον τα παντα απο στερεες τροφες ολα καλα μεχρι εκει...τρωμε το πρωι φρουτοκρεμα το μεσημερι σουπιτσα και το απογευμα βανιλια..στην βανιλια ομως παντα θα μου βγαζει γουλιτσες η μεγαλο εμετο ακομα και 2ωρες εφοσον εχει φαει..υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργικος??δεν θηλαζω και πινει ξενο γαλα 2βρεφικης...
Παλιά 22-07-10, 13:14   #43
malamati

Περιοχή: αλεξανδρουπολη
malamati χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

annia καλημερα. εμενα εχει αλλεργια στην πρωτεινη και του δινω κρεμες χωρις γαλα. προσπαθησα να του δωσω την υποαλλεργικη της νουτριτσια, βανιλια, και μου εκανε αυτα που κανει σε εσενα. ετσι λοιπον κατεληξα στο εξης συμπερασμα.. εχω διαβασει οτι η βανιλια μπορει να προκαλεσει αλλεργιες. μηπως λοιπον και το δικο σου μωρακι εχει αυτη την αντιδραση λογω βανιλιας; μηπως να δοκιμαζες καποια αλλη κρεμουλα; η σινλακ που εχει στα φαρμακεια δεν εχει ουτε γλουτενη, ουτε αρωματα, ουτε γαλα. μπορεις ομως να την φτιαξεις με το γαλατακι που πινει.
ελπιζω να βοηθησα.
Ο χρήστης malamati δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-10, 22:39   #44
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστω μαλαματι μιλησα με την παιδιατρο και θα παρω της φρεζιλακ που ειναι με βρωμη και βλεπουμε..
Παλιά 26-08-10, 19:45   #45
sabrina

Το avatar του χρήστη sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μιας κ ειμαστε κ μεις αλλεργικοι στο αγελαδινό, κ φυσικά ειμαστε μονο με υποαλλεργικα προιοντα,
γαλα NAN HA 2, κρέμα sinlac κλπ....
εσπαγα το κεφάλι μου τι αλλο σε κρέμα απογευματινή θα μπορουσα να του κανω,
από 6 μηνων με την ιδια ειπα μη τη σκυροβαρέθηκε το παιδι (εχει κ ζαχαρη η συγκεκριμενη) μεσα στο καλοκαιρι να μη μπορουμε να φαμε ενα γιαουρτάκι να δροσιστουμε, τέσπα....
δε ξερω αν εχει ξανα αναφερθει πουθενα ψιλοεψαξα δε βρηκα τιποτα
να σας πω τι εκανα κ ειχε επιτυχία,
επεσε στο χερι μου ενα φακελακι σπιτι ανθος αραβοσιτου, αυτα τα κλασσικα τα θυμαστε,
και του την εκανα με το δικο του γαλα κ χωρις ζαχαρη φυσικα!!!
φοβερη επιτυχία, κ του αρεσε κ πολυ κ δεν ηταν κ ζεστη την αφησα να κρυωσει κ ειχε κ πολυ ωραια γευση, μάρεσε κ μενα..
ετσι ιδεα εριξα γιατι μεγαλο το προβλημα με τοσους περιορισμους στη διατροφη μας....

EΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Ο χρήστης sabrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-10, 15:59   #46
katerina26

Περιοχή: Γαλάτσι
katerina26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sabrina η ανθος αραβοσιτου δεν εχει γαλα απο μονη της??? εμεις με υποψια αλλεργιας στο αγελ.γαλα τρωμε allergy care και humana μηλο
Ο χρήστης katerina26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-10, 20:41   #47
sabrina

Το avatar του χρήστη sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Sabrina η ανθος αραβοσιτου δεν εχει γαλα απο μονη της??? εμεις με υποψια αλλεργιας στο αγελ.γαλα τρωμε allergy care και humana μηλο

κατερινα χιλλια συγνώμη τωρα το ειδα!!!

το σακουλακι που επεσε στα χερια μου σπίτι δεν ανεφερε καθολου γαλα!
ετσι κ το εκανα,
μετα οταν ξανα αγορασα κ διαβασα ξανα, ελεγε οτι μπορει να περιεχει ιχνη γαλακτος
αλλα στην ουσια οχι δεν εχουν γαλα μεσα , γιυτο προσθετουμε κ εμεις!!
δειλα δειλα του εκανα κ αυτη και μια χαρα,
εδω κ 10 μερες ξεκινησαμε βασει οδηγιων παιδιατρου κ γιαουρτακι κανονικο παιδικο, προς το παρον ολα μια χαρα δεν ειδαμε κατι ανυσηχητικο!!
οταν λες υποψια στην αλλεργια τι εννοεις???πως το διαπιστωσατε?
εμας ειχε κανει αιμα στα κακα 15 ημερων

EΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Ο χρήστης sabrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-10, 19:37   #48
λελακι

λελακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια ειμαι πολυ απογοητευμενη!
εδω και 6 μερες βαζω μονο μια μεζουρα sinlac στο neocate μονο πρωι και βραδυ για να δουμε πως θα παει και εχει κιολας βλεννες στα κακακια!που να του εκανα κρεμα sinlac σαν κανονικο γευμα! τι θα τρωει το μωρακι μου?
είχε καμια σας προβλημα με μηλο αχλαδι? ελπιζω οχι!
Ο χρήστης λελακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-09-10, 17:28   #49
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μικρή μου παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και όταν άρχισε κρέμες πήραμε της Holle και της babynat χωρίς ζάχαρη και γάλα από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα. Ξεκινήστε με το κεχρί (μην σας ξενίζει είναι πολύ καλό) και αργότερα ρύζι και μετά τον 8ο γλουτένη. Εμείς δεν είχαμε κανενα πρόβλημα. Αντιθέτως η μικρή τις τρώει ακόμη και σήμερα 20 μηνών με μεγάλη ευχαρίστηση,
Οι κρέμες του εμπορίου έχουν γάλα, ακόμη και οι υποαλλεργικές. Και σχεδόν όλες έχουν ζάχαρη. Θα σας συμβούλευα ( αν μου το επιτρέπετε) να τις αποφεύγετε
Παλιά 15-09-10, 17:48   #50
efi28

efi28 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λελακι,μπορείς να της δοκιμάσεις τη neocate nutra...Eμένα που εμφάνισε αίμα από 40 ημερών,η παιδογαστρενετερολόγος μας πρότεινε αυτή τη κρέμα και δεν μας δημιουργησε πρόβλημα..Το κεχρί νομίζω οτι επιτρέπεται μετα τον 7ο μήνα..
Ο χρήστης efi28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 20:19   #51
zoe_360

Περιοχή: αθηνα
zoe_360 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η novalac ρυζαλευρο δεν εχει γαλα. Ειναι σκετο ρυζαλευρο και δεν εχει γευση ωραια και γλυκια οπως το βανιλια με ρυζαλευρο του εμποριου. Η κορη μου την ετρωγε μονο με μητρικο γαλα, δεν της αρεσε με κατι αλλο ...αργοτερα ανακαλυψα την αλλεργια της στις σκονες γαλακτος.
η ανθος αραβοσιτου δεν εχει καθολου γαλα ...ειναι σα νισεστε με βανιλινη και 1 χρωστικη καροτινη νομιζω
Παλιά 16-09-10, 11:46   #52
katerina26

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sabrina Εμφάνιση μηνυμάτων
κατερινα χιλλια συγνώμη τωρα το ειδα!!!

το σακουλακι που επεσε στα χερια μου σπίτι δεν ανεφερε καθολου γαλα!
ετσι κ το εκανα,
μετα οταν ξανα αγορασα κ διαβασα ξανα, ελεγε οτι μπορει να περιεχει ιχνη γαλακτος
αλλα στην ουσια οχι δεν εχουν γαλα μεσα , γιυτο προσθετουμε κ εμεις!!
δειλα δειλα του εκανα κ αυτη και μια χαρα,
εδω κ 10 μερες ξεκινησαμε βασει οδηγιων παιδιατρου κ γιαουρτακι κανονικο παιδικο, προς το παρον ολα μια χαρα δεν ειδαμε κατι ανυσηχητικο!!
οταν λες υποψια στην αλλεργια τι εννοεις???πως το διαπιστωσατε?
εμας ειχε κανει αιμα στα κακα 15 ημερων
Ειχε αιμα στα κακα αλλα και σε αδεια πανα 5 ημερων και μπηκε θερμοκοιτιδα 4 μερες, μετα ξανα πολυυυυ αιμα 35 ημερων και μπηκε παιδων παλι 4 μερες αλλα οσες εξετασεις κι αν καναμε δεν εδειξαν αλλεργια, γι'αυτο και λεω υποψια.Παρόλα αυτα οσο τη θηλαζα εκανα διατροφη χωρις γαλακτοκομικα και αργοτερα πηρε υποαλλεργικο γαλα και κρεμες.Τωρα κι εμεις ξενονησαμε κανονικο γαλα φρεσκο και μαλιστα για σιγουρια οτι δεν υπαρχει αιμα (με γυμνο ματι δε φαινεται να εχει κατι) καναμε και μαγερ κοπρανων.
Παλιά 16-09-10, 11:48   #53
katerina26

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο λελακι Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια ειμαι πολυ απογοητευμενη!
εδω και 6 μερες βαζω μονο μια μεζουρα sinlac στο neocate μονο πρωι και βραδυ για να δουμε πως θα παει και εχει κιολας βλεννες στα κακακια!που να του εκανα κρεμα sinlac σαν κανονικο γευμα! τι θα τρωει το μωρακι μου?
είχε καμια σας προβλημα με μηλο αχλαδι? ελπιζω οχι!
Μηλο αχλαδι μπανανα, αυτα δεν πειραζουν.Εγω στη διατροφη που εκανα οσο θηλαζα δεν ετρωγα ροδακινα.
Παλιά 16-09-10, 15:16   #54
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoe_360 Εμφάνιση μηνυμάτων
η novalac ρυζαλευρο δεν εχει γαλα. Ειναι σκετο ρυζαλευρο και δεν εχει γευση ωραια και γλυκια οπως το βανιλια με ρυζαλευρο του εμποριου. ...
Έχει ζάχαρη γι' αυτό έχει ωραία και γλυκιά γεύση. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το κεχρί νομίζω οτι επιτρέπεται μετα τον 7ο μήνα..
Μετά τον 4ο μήνα μας είχε πει η παιδιατρος και νομίζω ότι το γράφει και στο κουτί. Δεν περιέχει γλουτένη ...
Παλιά 17-09-10, 17:28   #55
λελακι

λελακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δευτερα ξεκιναμε με μήλο!Για να δούμε!
Ο χρήστης λελακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-11, 17:33   #56
α.αννα

α.αννα ουδετερη μηδέν
Unhappy γεια σας! μολις γραφτηκα και θελω τη βοηθεια σας...

η μικρη μου ειναι 5 μηνων και τη θηλαζω αποκλειστικα.. την περασμενη βδομαδα ξεκινησαμε τη κρεμα ρυζαλευρο με γευση βανιλια. την πρωτη μερα μια μεζουρα, τη δευτερη 2 μεζουρες, την τριτη 3 και την τεταρτη 150 ml. της εδινα και το πρωι και το απογευμα γιατι εχω στερεψει λιγο απο γαλα.. μεχρι να μας δωσει ο γιατρος φρουτα και φαι..την τριτη μερα και ενω ειχα αρχισει να εχω περισσοτερο γαλα ειπα να της δωσω μονο απογευμα.. κατα τις 12 το πρωι εκανε διαρροια, το απογευμα της εδωσα την κρεμα της nutricia..(μεχρι τωρα της εδινα νουνου)δεν προλαβα να τις δωσω ουτε δεκα κουταλιες και κοκκινισε οπου ακουμπουσε η κρεμα..την επλινα το προσωπο και σταματησα να την ταιζω.. προσπαθησα να τη θυλασω αλλα δεν ηθελε. αρχισε να κλαιει πολυ εκανε διαρροια και απο την ταλαιπωρια κοιμηθηκε(οποτε ειναι αρρωστη κοιματε).. οταν ξυπνησε τηνσηκωσα γιατι δυσκολευοταν και εκανε εμετο!!! πολυ εμετο... δεν μπορω να την ταισω τιποτα γιατι ο γιατρος φοβαται για αλλεργιες.. απο το μπιμπερο δεν πινει γουλια και το στηθος μου απο τη στεναχωρια μου μαραζωσε?? τι επαθε?? σας εχει τυχει κατι τετοιο?? τι θα την ταισω?? ειναι τοσο πεισματαρα!!! δεν τρωει με τιποτα..
Ο χρήστης α.αννα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-11, 08:40   #57
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο α.αννα Εμφάνιση μηνυμάτων
και το στηθος μου απο τη στεναχωρια μου μαραζωσε?? τι επαθε?? σας εχει τυχει κατι τετοιο?? τι θα την ταισω?? ειναι τοσο πεισματαρα!!! δεν τρωει με τιποτα..
Εφόσον έδινες μόνο 2 γεύματα μπορείς να ξαναγυρίσεις στον αποκλειστικό θηλασμό για λίγο ακόμα μέχρι να μπείτε στα φρούτα. Εγώ είχα δύο περιστατικά μία φορά στον 4ο μήνα μου έκανε πλήρη αποχή από θηλασμό για κανά 2 μέρες και σιγά σιγά επανήλθε σε μία εβδομάδα και όταν αρχίσαμε στερεά έκανε έκζεμα και δύο φορές έκοψα τα στερεά επανήλθαμε σε αποκλειστικό θηλασμό για μία εβδομάδα, καθάρισε το έκζεμα και ξαναρχίσαμε στερεά. Αυτό το "μαράζωσε" μην πτοείσαι, θήλασε εντατικά και θα επανέλθει. Τόσο μεγάλο μωρό αν πεινάσει δεν έχει πρόβλημα θα θηλάσει. Μην κοιτάς να είναι πρησμένο το στήθος. Το πρησμένο δίνει σήμα στον εγκέφαλο ότι το μωρό δεν χρειάζεται γάλα και ο εγκέφαλος μειώνει την παραγωγή. Υπομονή έναν μήνα ακόμη.

Για ρυζάλευρα αν επιμένεις υπάρχουν και τα τελείως φυσικά χωρίς άρωμα και ξένο γάλα και μπορείς να προσθέσεις το δικό σου.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-11, 22:38   #58
α.αννα

α.αννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ... τελικα ειμαστε αλλεργικες στο γαλα.. παλι καλα που θηλαζω! ολα καλα με το στηθος μου.
Ο χρήστης α.αννα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές