Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΗΜΕΡΩΝ!


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Δεν βρήκα αναλογο θέμα γιάυτό ανοιγω καινουριο και ελπίζω στη βοήθειά σας.Στις 56 μέρες(ικα) υπολογίζουμε και την ΠΗΤ; Οπως και στις 63;Μου είπαν οτι πρέπει να είναι ακριβώς μη κανω καμια βλακεία.Η ΠΗΤ μου είναι 4/8.

Και κάτι ακόμα, όταν λεμε να γράψουμε στο δικό μας βιβλιάριο το μωρό ποιος πηγαίνει; Γιατί εγω είχα στο νου μου οτι θα στειλω τον ευτυχή πατερα να παρει επιδομα λοχειας και τοκετου.Αρα θα πρέπει να γράψει αυτός το μωρό στο βιβλιαριο μου;Θέλει εξτρα εξουσιοδότηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

56 ημερολογιακες μερες πριν την ΠΗΤ και χωρίς αυτην! στις 63 σου το βγαζει το ΙΚΑ και αφου γεννησεις γιατι η 04/08 ειναι μονο πιθανη ημερομηνια.. μπορει να παρεις μερες παραπανω ή το αγγελούδι σου να σου έρθει νωρίτερα.. οι 63 υπολογίζονται απο την ημέρα που θα γεννήσεις και μετα..

εμεις οταν πηγε ο συζυγος για να γραψει το παιδι στο βιβλιαριο μου δεν χρειαστηκε εξουσιοδοτηση αλλα για να εισαι καλυμενη δεν του κανεις μια ακομα? τι 2, τι 3. :P:P

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψεις το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο παίρνεις και 150-200 ευρώ παραπάνω από το ΙΚΑ. Κάνε τέσσερις εξουσιοδοτήσεις για όλες τις συναλλαγές σου (και εγχρήματες στο ΙΚΑ) και επίσης κάτι παίρνεις και από τον ΟΑΕΔ. Κάνε δύο και για εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :D Μόλις αρχίσει η άδεια θα αρχισω με όλα αυτα τα γραφειοκρατικά ,να έχω έτοιμο ότι χρειάζεται για να μη τρέχω τελευταία στιγμή!

Εχουμε και λέμε : 1 εξουσιοδότηση προς Ικα για επιδόματα λοχείας και τοκετου (σου τη δινουν από εκεί και νομίζω τα παίρνεις μαζί)

Μία εξ. προς το ικα για εγγραφή στο βιβλιάριο μου

Μία για τον Οαεδ για τα υπόλοιπα χρήματα

η δεύτερη για τον οαεδ προληπτικά φανταζομαι.. :oops::oops:

:roll::roll::roll:

Μάυτα εχω συνηθως αγχος!Αφήστε που στο ικα μου είπαν οτι τα ενσημα θα τα βρούνε από τον υπολογιστή και έτσι δεν χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη εφοσον εργάζομαι τα τελευταια χρονια στην ιδια θεση(αποκόμματα ενσήμων μου εχουν έρθει μόνο εως 12ο 2006)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφήστε που στο ικα μου είπαν οτι τα ενσημα θα τα βρούνε από τον υπολογιστή και έτσι δεν χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη εφοσον εργάζομαι τα τελευταια χρονια στην ιδια θεση(αποκόμματα ενσήμων μου εχουν έρθει μόνο εως 12ο 2006)..

 

Maraki81, πάρε εσύ για καλό και για κακό βεβαίωση εργοδότη, γιατί το ΙΚΑ την μια λέει έτσι και την άλλη αλλιώς. Επίσης για να πάρεις τα χρήματα του ΟΑΕΔ θα χρειαστεί οπωσδήποτε να πάρεις τυπωμένα τα ένσημα του 2008 μέχρι την ημέρα που σταμάτησες να εργάζεσαι.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται τα ένσημα, γιατί και στο ΙΚΑ στην Αριστοτέλους και στο ΙΚΑ στην Μηχανιώνα, που έχω πάει, έχουν μηχανογράφηση και βλέπουν τα ένσημα κατευθείαν. Απλά αν είσαι σε κάποιο άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ, πάρε πρώτα τηλέφωνο και ρώτησέ τους, αν έχουν μηχανογράφηση (που φαντάζομαι θα έχουν).

Όσο για την εξουσιοδότηση, εγώ για το ΙΚΑ μία είχα κάνει, όπου είχα εξουσιοδοτήσει το σύζυγο μου, να διεκπαιρεώσει όλες τις διαδικασίες με το ΙΚΑ (δηλαδή να γράψει και το μωρό στο βιβλιάριο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια! Αρα δεν μετραω την Πητ στις 56 μέρες.

Τώρα για τα ενσημα ναι στο ΙΚΑ Αριστοτελους ανήκω οπότε δεν θα παω ενσημα! Τωρα αν είναι για τον Οαεδ θα ζητησω να πάει ο λογιστης (Αθηνα)

και να ζητησει οποτε ευκαιρισει αυτην την εκτύπωση απο το ΙΚΑ που ανηκουμε σαν εταιρια και να μου τα στειλει Θεσσαλονικη και θα περασω να τα παρω απο εδω! Εξαλλου στον Οαεδ πας μετα τη γεννα οποτε θα του δωσω το περιθωριο1-2 μηνων να το κανει... ειναι δυσκολο να ειναι η εδρα και το λογιστηριο Αθηνα.Και το χαρτι του γιατρου θα το στειλω κατω να μου το υπογραψουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται τα ένσημα από Αθήνα. Και η δική μου περίπτωση ήταν ίδια και είχα στείλει κάποιον στο ΙΚΑ Συντάγματος (ολόκληρη ιστορία.....), αλλά όταν ξαναχρειάστηκα κατάσταση με τα ένσημα, πήγα κάπου στον 5ο όροφο στο ΙΚΑ Αριστοτέλους και μου τύπωσαν κατάσταση με τα ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Και σε περιπτωση που γεννησεις αργότερα; Γιατί εμενα μου εδωσαν Πητ βασει της Τελευταίας Περιοδου και όχι της πραγματικής ηλικίας του εμβρύου δηλ. +6 μέρες;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε περιπτωση που γεννησεις αργότερα; Γιατί εμενα μου εδωσαν Πητ βασει της Τελευταίας Περιοδου και όχι της πραγματικής ηλικίας του εμβρύου δηλ. +6 μέρες;;;

 

χάνεις τις μέρες από μετα και τις παίρνεις πριν!

 

ολα υπολογίζονται με βάση την ΠΗΤ με την τελευταία περίοδο.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και σε περιπτωση που γεννησεις αργότερα;

 

Αν γεννήσεις αργότερα είναι 56ημ. ως την ΠΗΤ + τις μέρες ώς τον τοκετό + 63ημ. λοχείας, η υπερ/φική ηλικία του εμβρύου δεν παίζει ρόλο.

 

Εγώ βάσει τελευταία περιόδου είχα ΠΗΤ 4/7 ενώ το υπέρηχο έδειχνε ΠΗΤ 29/6. Ο υπολογισμός έγινε με την ΠΗΤ 4/7 - 56ημ. Τελικά γέννησα στις 6/7 άρα κάθισα 56ημ.κύηση + 2ημ.υπερημερία + 63ημ.λοχεία.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι τελικα ετσι πρέπει να είναι ! Το διαβασα καπου... Ευχαριστώ! Με βλέπω να καθομαι καμια βδομαδα υπερημερια! Αλήθεια δεν σου λένε τίποτα στο ικα που περασες τις μέρες;

Αλλά μάλλον απλά δεν πληρώνεσαι γι άυτες τις μέρες!

Link to comment
Share on other sites

από τον ΟΑΕΔ εγώ είχα πάρει χρήματα μετά την επιστροφή μου στη δουλειά.

Σου δίνουν μία αίτηση που συμπληρώνει ο εργοδότης τον μισθό σου και το χρήματα που πείρες το διάστημα που ήσουν σε άδεια (εκτός από δώρα και επιδόματα). Με την αίτηση αυτή και τα αποκόμματα από τις πληρωμές από το ΙΚΑ του επιδόματος κυοφορίας και λόχιας πηγαίνεις στον οαεδ.

Ο οαεδ καλύπτει τη διαφορά των χρημάτων που θα έπαιρνες από τη δουλειά σου και αυτών που πραγματικά πήρες από το ΙΚΑ

Έτσι ήταν πριν από 1 χρόνο που γέννησα εγώ τη μικρή μου δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει τώρα.

Γιατί να ασφαλίσεις εσύ το μωρό:

Εγώ όταν γεννήθηκε το μεγάλο μου το ασφάλισα εγώ και όταν μετά από 5 μήνες ξαναέμεινα έγκυος πληρώθηκα περισσότερα χρήματα από το ΙΚΑ (κυοφορία, λοχία, τοκετό) αλλά και της αναρρωτικές άδειες τις πληρωνόμουν παραπάνω γιατί είχα προστατευόμενο μέλος

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

εγώ αυτό που έχω απορία είναι πότε πρέπει να πάμε στο ΙΚΑ, ΟΑΕΔ για να πάρουμε τα χρήματα για την άδεια λοχείας. Γιατί νομίζω ότι μέχρι και να σαραντήσουμε δεν θα είμαστε σε θέση να κάνουμε τέτοιες δουλειές με το Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κανω εξουσιοδοτηση στον αντρα μου να τα πάρει και με δικη του υπευθυνη δηλωση να δηλωσει οτι δεν εχει προβλημα ωστε να γραψει στο δικο μου βιβλιαριο το παιδι.Πρωτα γραφεις το παιδι σε βιβλιαριο και μετα παίρνεις τα επιδοματα.Αν είναι στο δικό μας εχουμε +10%.Τωρα και αν θες περιμένεις μετα που θα σαραντησεις.Αν δεν κανω λάθος μπορείς να πας εως εξι μηνες μετα τον τοκετο. Αλλα κανε μια ερωτηση στο ικα που ανηκεις να σιγουρευτείς.Εγω θα στειλω τον αντρα μου γιατι τα χρειαζόμαστε κι αυτα τα χρηματα! :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να δεχτείς το μωρό σου!!

Κι εγώ είχα κάνει εξουσιοδότηση στον πατέρα μου για να πάρει το επίδομα λοχείας.

Για το επίδομα τοκετού, όμως, πήγα εγώ στο ΙΚΑ, γιατί με την κοιλιά στο στόμα προηγούμαι και κανείς δε λέει τίποτα που όλοι περιμένουν και η έγκυος πάει στο γκισέ και μετά στο ταμείο.

Απλά είχα και τον σύζυγο μαζί για... λόγους ασφαλείας (είχα και ασθένεια και ήταν πολλά τα λεφτά).

Όσον αφορά τον ΟΑΕΔ, δεν ξέρω για ένσημα κλπ, αλλά ξέρω ότι σου δίνει λεφτά μόνο αν τα λεφτά που παίρνεις από το ΙΚΑ είναι λιγότερα από τον μισθό σου και ο εργοδότης σου δεν σου δίνει τη διαφορά. Εμένα, ας πούμε που μου την έδινε, πήρα στον ΟΑΕΔ και μου είπε να μην πάω καθόλου από εκεί. Αν θες ρώτησέ τους για σιγουριά να μην τρέχεις άδικα.

Φιλάκια

 

:lol::lol::lol:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να δεχτείς το μωρό σου!!

Κι εγώ είχα κάνει εξουσιοδότηση στον πατέρα μου για να πάρει το επίδομα λοχείας.

Για το επίδομα τοκετού, όμως, πήγα εγώ στο ΙΚΑ, γιατί με την κοιλιά στο στόμα προηγούμαι και κανείς δε λέει τίποτα που όλοι περιμένουν και η έγκυος πάει στο γκισέ και μετά στο ταμείο.

Απλά είχα και τον σύζυγο μαζί για... λόγους ασφαλείας (είχα και ασθένεια και ήταν πολλά τα λεφτά).

Όσον αφορά τον ΟΑΕΔ, δεν ξέρω για ένσημα κλπ, αλλά ξέρω ότι σου δίνει λεφτά μόνο αν τα λεφτά που παίρνεις από το ΙΚΑ είναι λιγότερα από τον μισθό σου και ο εργοδότης σου δεν σου δίνει τη διαφορά. Εμένα, ας πούμε που μου την έδινε, πήρα στον ΟΑΕΔ και μου είπε να μην πάω καθόλου από εκεί. Αν θες ρώτησέ τους για σιγουριά να μην τρέχεις άδικα.

Φιλάκια

 

:lol::lol::lol:

 

Δεν νομίζω ότι ζητάνε βεβαίωση από τον εργοδότη ότι σου δίνει τη διαφορά. Το τι κάνει ο ιδιώτης είναι δική του δουλειά και δεν εξαρτάται από το τι είναι υποχρεωμένο το κράτος να κάνει. Δηλαδή αν ο δικός μου εργοδότης αποφάσιζε να μου κάνει δώρο 10000ευρώ θα έπρεπε να το πω στο κράτος για να μη μου δώσει τίποτα από αυτά που δικαιούμαι? Ξέρω κοπέλα που πληρωνόταν από τη δουλειά της και ο ΟΑΕΔ ούτε που ρώτησε και της έδωσε κανονικά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να δεχτείς το μωρό σου!!

Κι εγώ είχα κάνει εξουσιοδότηση στον πατέρα μου για να πάρει το επίδομα λοχείας.

Για το επίδομα τοκετού, όμως, πήγα εγώ στο ΙΚΑ, γιατί με την κοιλιά στο στόμα προηγούμαι και κανείς δε λέει τίποτα που όλοι περιμένουν και η έγκυος πάει στο γκισέ και μετά στο ταμείο.

Απλά είχα και τον σύζυγο μαζί για... λόγους ασφαλείας (είχα και ασθένεια και ήταν πολλά τα λεφτά).

Όσον αφορά τον ΟΑΕΔ, δεν ξέρω για ένσημα κλπ, αλλά ξέρω ότι σου δίνει λεφτά μόνο αν τα λεφτά που παίρνεις από το ΙΚΑ είναι λιγότερα από τον μισθό σου και ο εργοδότης σου δεν σου δίνει τη διαφορά. Εμένα, ας πούμε που μου την έδινε, πήρα στον ΟΑΕΔ και μου είπε να μην πάω καθόλου από εκεί. Αν θες ρώτησέ τους για σιγουριά να μην τρέχεις άδικα.

Φιλάκια

 

:lol::lol::lol:

 

Δεν νομίζω ότι ζητάνε βεβαίωση από τον εργοδότη ότι σου δίνει τη διαφορά. Το τι κάνει ο ιδιώτης είναι δική του δουλειά και δεν εξαρτάται από το τι είναι υποχρεωμένο το κράτος να κάνει. Δηλαδή αν ο δικός μου εργοδότης αποφάσιζε να μου κάνει δώρο 10000ευρώ θα έπρεπε να το πω στο κράτος για να μη μου δώσει τίποτα από αυτά που δικαιούμαι? Ξέρω κοπέλα που πληρωνόταν από τη δουλειά της και ο ΟΑΕΔ ούτε που ρώτησε και της έδωσε κανονικά τα λεφτά.

 

Τα δικαιολογητικά που ζητά ο ΟΑΕΔ ειναι:

1.Βεβαίωση απο το ΙΚΑ για το επιδομα κυοφορίας και λοχείας που έλαβες

2.Αιτηση ασφαλισμένης

3.Βεβαιωση απο τον εργοδότη την οποια την προμηθεύεσαι απο τον ΟΑΕΔ

4. Ενσημα του ΙΚΑ 6 μηνες ακριβως πριν απο τη κυοφορια. Δηλαδη πας στο ΙΚΑ κα ζητάς τον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης στον οποιο φαίνονται τα τελευταία σου ένσημα.

5.Βιβλιαρια του ΙΚΑ

 

Τα χρήματα δεν τα παιρνεις αμεσως παντως. Εγω πηγα πριν απο 3 εβδομαδες και μου ειπανε να παω στις 25-6

 

Επισης η προθεσμια καταθεσης της αιτησης ειναι 3 μηνες απο την ημερομηνια πληρωμης του ΙΚΑ

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια που το αναφέρεται αλλά δεν το κατάλαβα καλά. Αν γεννήσεις πριν την ΠΗΤ τις 56 ημέρες που έχεις πάρει από το ΙΚΑ μετά τι γίνεται πας στο ΙΚΑ και σου δίνουν και τις 63 + τις ημέρες που υπολοίποντε από τις 56;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...