Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-05-08, 20:00   #1
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΝΕΣΕΙΣ

Επειδη ξεκινησα την διδικασια με τις ενεσεις αφου τα σερπαφαρ δεν ειχαν τα αναμενομενα αποτελεσματα θα ηθελα οσες εχετε περασει αυτη την διαδικασια να μου πειτε τι ξερετε για αυτες και αν ειδατε αποτελεσματα.Μιλαω για τις ενεσεις πουρεγκονκ και γκοναλ.για την δημιουργια ωοθηλακιων.Να με ξεαγχωσετε λιγακι .
Παλιά 22-05-08, 20:12   #2
Matina37

Matina37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rmary Καλησπερα

Κουκλα μου αυτες ειναι ουσιαστικα ενεσεις εξωσωματικης .Εαν εγω μαλλον θα σε ανχωσω παραπανω μιας και παιζουν πολυ σημαντικο ρολο
στην διαδικασια .

Στο κεντρο μερα παρα μερα μου επαιρναν αιμα και αναλογα μου εδιναν την δοση.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ----ΟΥΤΕ Ο ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΕΙ....

ΦΙΛΙΑ και καλη επιτυχεια.\
Ο χρήστης Matina37 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-08, 20:51   #3
kiki.diso

Το avatar του χρήστη kiki.diso

Περιοχή: Σχηματάρι
kiki.diso ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και μένα κορίτσια θα μου τις δώσει τον επόμενο κύκλο αν -χτύπα ξύλο- δεν γίνει πάλι τίποτα με τα Serpafar... Πώς τις κάνουμε αυτές τις ενέσεις??? Εννοώ μόνες μας ή πρέπει να πηγαίνουμε στο γιατρό να τις κάνει??? Και σε ποιό σημείο του σώματος? Πολλές απορίες....
Παλιά 22-05-08, 20:57   #4
Matina37

Matina37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα Κικι.

Ναι στην Κοιλιτσα ...ειναι μια προγεμισμενη ενεση ινσουλινης με ενσωματωμενη μεζουρα .Δεν ποναει και δεν θελει βοηθεια.

Θα τα καταφερεις και μακαρι να μην ξανακανεις ----να μεινης εγκυουλα με την μια ....

Φιλια φιλια
Παλιά 22-05-08, 21:05   #5
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια ψυχραιμια!!

Οι puregon και gonal ειναι πραγματι ενεσεις εξωσωματικης, αλλα στη διαδικασια των προγραμματισμενων επαφων ή της σπερματεγχυσεις δινονται σε πολυ μικροτερες δοσεις. Οποτε να μην σας απασχολει αυτο...

Κατα τη διαρκεια των ενεσεων ο γιατρος παρακολουθει υπερηχογραφικα την αναπτυξη των ωοθυλακιων μερα παρα μερα και γινεται επισης και μετρηση της λεγομενης οιστραδιολης με αιματολογικη εξεταση, μιας ορμονης που δειχνει κατα ποσο τα ωοθυλακια που βλεπουμε στον υπερηχο περιεχουν και ωαρια που ωριμαζουν.

Οι ενεσεις ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ και εντελως ΑΝΩΔΥΝΕΣ. Μπορεις να τις κανεις μονη σου και γινονται στην κοιλια. Η βελονιτσα ειναι τοσο λεπτη που δεν καταλαβαινεις τιποτα. Θα σου δειξει και ο γιατρος..

Καλη επιτυχια!!!!
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-08, 21:32   #6
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Matina37
Rmary Καλησπερα

Κουκλα μου αυτες ειναι ουσιαστικα ενεσεις εξωσωματικης .Εαν εγω μαλλον θα σε ανχωσω παραπανω μιας και παιζουν πολυ σημαντικο ρολο
στην διαδικασια .

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ----ΟΥΤΕ Ο ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΕΙ....

Οτι ειναι πανακριβες το διαπιστωσα.Ο γιατρος μου το πεταξε οτι τις χρησιμοποιουν σε εξωσωματικη και μου ειπε οτι πρεπει να το παρακολουθουμε περισσοτερο,για αυτο εχω τρομαξει λιγο.
Σε παχυνανε εσενα;Αποτελεσμα ειδες;
Παλιά 22-05-08, 21:35   #7
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miracle
Κοριτσια ψυχραιμια!!

Οι puregon και gonal ειναι πραγματι ενεσεις εξωσωματικης, αλλα στη διαδικασια των προγραμματισμενων επαφων ή της σπερματεγχυσεις δινονται σε πολυ μικροτερες δοσεις. Οποτε να μην σας απασχολει αυτο...

Κατα τη διαρκεια των ενεσεων ο γιατρος παρακολουθει υπερηχογραφικα την αναπτυξη των ωοθυλακιων μερα παρα μερα και γινεται επισης και μετρηση της λεγομενης οιστραδιολης με αιματολογικη εξεταση, μιας ορμονης που δειχνει κατα ποσο τα ωοθυλακια που βλεπουμε στον υπερηχο περιεχουν και ωαρια που ωριμαζουν.

Οι ενεσεις ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ και εντελως ΑΝΩΔΥΝΕΣ. Μπορεις να τις κανεις μονη σου και γινονται στην κοιλια. Η βελονιτσα ειναι τοσο λεπτη που δεν καταλαβαινεις τιποτα. Θα σου δειξει και ο γιατρος..

Καλη επιτυχια!!!!
Ευκολα γινονται.εκανα 2 την μια μου την εκανε ο γιατρος για να μου δειξει κ δεν καταλαβα τιποτα και την αλλη την εκανα μονη μου και εκτος οτι πονεσα πηγα να λιποθυμισω.
Παλιά 22-05-08, 21:37   #8
miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RMARY
Παράθεση:
Rmary Καλησπερα

στην διαδικασια .

Οτι ειναι πανακριβες το διαπιστωσα.Ο γιατρος μου το πεταξε οτι τις χρησιμοποιουν σε εξωσωματικη και μου ειπε οτι πρεπει να το παρακολουθουμε περισσοτερο,για αυτο εχω τρομαξει λιγο.
Σε παχυνανε εσενα;
Αποτελεσμα ειδες;
Ειλικρινα δεν υπαρχει κανενας λογος να ανησυχεις, οι ενεσεις ειναι σε πολυ μικροτερη δοση! ...και οσον αφορα στο βαρος, μονο λιγη προσχη χρειαζεται....οχι πολυ αλατι, σαλατες φρουτα, μοσχαρακι παραπανω αυτες τις μερες και ασπραδια αυγων...εγω ειχα χασει κιολας κιλα κατα την προσπαθεια, η κοιλια εγινε επιπεδη ξανα. Οποτε ωφελήθηκα κιολας!
Θελω να πω να μην αγχωνεσαι με αυτα, μεινε ψυχραιμη και ηρεμη και θα δεις ποσο ευκολη θα σου φανει η διαδικασια και ποσο ευκολα θα φτασεις στον στοχο σου...
Παλιά 22-05-08, 21:42   #9
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RMARY
Παράθεση:
Rmary Καλησπερα

στην διαδικασια .

Σε παχυνανε εσενα;
Αποτελεσμα ειδες;
Ειλικρινα δεν υπαρχει κανενας λογος να ανησυχεις, οι ενεσεις ειναι σε πολυ μικροτερη δοση! ...και οσον αφορα στο βαρος, μονο λιγη προσχη χρειαζεται....οχι πολυ αλατι, σαλατες φρουτα, μοσχαρακι παραπανω αυτες τις μερες και ασπραδια αυγων...εγω ειχα χασει κιολας κιλα κατα την προσπαθεια, η κοιλια εγινε επιπεδη ξανα. Οποτε ωφελήθηκα κιολας!
Θελω να πω να μην αγχωνεσαι με αυτα, μεινε ψυχραιμη και ηρεμη και θα δεις ποσο ευκολη θα σου φανει η διαδικασια και ποσο ευκολα θα φτασεις στον στοχο σου...
Εσυ τα καταφερες;μετα απο ποσο καιρο;
Παλιά 22-05-08, 21:45   #10
Matina37

Matina37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rmary

Λιγο παχαινουν ,λογο σε βαραινουν ,γενικα ειναι σκληρο φαρμακο..σκεψου οτι απο ενα ωαριο που κανουμε θα κανεις με τις ενεσης μεχρι και 20--!!!!!!

Παντως εγω πιστευω οτι περνοντας τετοια φαρμακα ειναι καλυτερα να κανεις εξωσωματικη..

Παρα ταταυτα ο γιατρος μπορει να σε στειλει σε επιτροπη και να στα γραψει το ικα (100%)

Δεν ξερω εγω αυτα τα πηρα για δυο κυκλους εξωσωματικης και στην δευτερη εμεινα εγκυος.
Παλιά 22-05-08, 21:46   #11
kiki.diso

Το avatar του χρήστη kiki.diso

Περιοχή: Σχηματάρι
kiki.diso ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ειλικρινά με ξε-αγχώσατε!!!! Ελπίζω βέβαια να μην χρειαστεί να τις κάνω, μιας και περιμένω περίοδο το επόμενο Σαβ/κο....(μακάρι θεέ μου).... Πολλά φιλιά σε όλες!!!!
Παλιά 22-05-08, 21:56   #12
miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RMARY
Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RMARY
Παράθεση:
Rmary Καλησπερα

στην διαδικασια .

Σε παχυνανε εσενα;
Αποτελεσμα ειδες;
Εσυ τα καταφερες;μετα απο ποσο καιρο;
Εκανα μια εξωσωματικη, πετυχε, αλλα παλινδρομησε μετα απο τρεις μηνες..
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-05-08, 08:10   #13
manina

Το avatar του χρήστη manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια,δικό μου άτομο γιατί πονάει τόσο πολύ με τις γκονάλ?
Παλιά 23-05-08, 11:22   #14
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο manina
κορίτσια,δικό μου άτομο γιατί πονάει τόσο πολύ με τις γκονάλ?
Το πιθανότερο είναι να πονάει επειδή αυτές οι ενέσεις φυλάσσονται στο ψυγείο, το κρύο φάρμακο πονάει και τζούζει περισσότερο όταν εισχωρεί στο σώμα.
Κατά τη γνώμη μου ένεση τελείως ανώδυνη δεν υπάρχει, και μόνο η διαδικασία σε αγχώνει.
Προσωπικά δεν κατάφερα να κάνω καμιά ένεση μόνη μου - είμαι αρκετά φοβιτσιάρα - προθυμοποιήθηκε από την αρχή όμως και μου τις έκανε όλες ο αντρούλης μου (καμιά σχέση με το επάγγελμα, πάνω μου έμαθε ) και αυτό μας βοήθησε πολύ. Πρώτον ένιωθε πως συμμετείχε και αυτός σε όλη τη διαδικασία και δεύτερο και κυριότερο μπορούσαμε να πάμε όπου θέλουμε χωρίς να έχουμε το άγχος ποιος θα μου κάνει τις ενέσεις.
Σχετικά με το φαγητό θέλει μια προσοχή, όχι πολύ αλάτι, να αποφεύγετε τα όσπρια και γενικά τις μεγάλες ποσότητες. Βοηθάνε πολύ τα ασπράδια αυγών, φροντίστε να τρώτε καθημερινά και το νερό βασικό για να αποβάλλονται οι τοξίνες. Πάντως δεν θέλει άγχος, εγώ τελικά είχα καταφέρει να χάσω και 2-3 κιλά από όλο αυτό και έτσι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου στα πολύ αδύνατά μου.
Α! επίσης μην πολυδιαβάζετε τα συνοδευτικά έντυπα των φαρμάκων γιατί θα πάθετε κατάθλιψη... εντάξει είναι δυνατά φάρμακα αλλά τα παίρνουμε πάντα με επίβλεψη γιατρού και για πολύ σημαντικό σκοπό.
Καλή επιτυχία σε όλες σας!!!

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-08, 13:06   #15
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παω σε εξωσωματικη γιατι αντιδραει ο οργανισμος μου.και απο τις ενεσεις θα μου κανει μικρη ποσοτητα.Τ ταμειο μου ειναι τεβε και δεν καλυπτει 100 τις εκατο τις ενεσεις{330 ευρω η μια πουρεγκον}πληρωσα γυρω στα 90 ευρω την καθεμια.Το πιο κουφο ειναι πως τελικα οι δυο ενεσεις που εκανα την δευτερα μου καναν ωορρηξια σε ενα ωαριο αλλα την ημερα που εγινε ο γιατρος ελειπε σε συνεδρειο κ εκανα υπερυχο σε αλλον και ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ.εγω απογοητευμενη δεν ειχα ορεξη για σεξ κ χθες που πηγα στο γιατρο μου το ειπε και εσκασα.ειπε να ερθουμε σε επαφη μηπως το προλαβουμε αλλα χθες ο αντρας μου ηταν στην δουλεια και δεν γινοταν.γκαντεμια αυτο το μηνα!
Παλιά 28-06-08, 09:11   #16
nitsa

nitsa ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitsa
Προεπιλογή

yia sas koritsia...eimai kenourios melos sto parents kai eimai poli xaroumeni pou sas ghnorizw esto kai etsi....egho ekana eksosomatiki kai pira gonal kai daronda ta pira to 2005 kai emina eggios kai exw tora ena koritsaki 2 eton....kai o theos edose kai ksana apofasisame me ton andra mou na kanoume 2efteri prospathia...vlepete den exw elpides me fisiologhiko tropo !!!!o yiatros mou to ixe ksekatharisi apo tin arxi(MONO EKSOSOMATIKI)kai tora eimai stis enesis !!! tin proti fora mou tis ekane i ghitonissa mou den ixa kouraghio natis kanw monimou!!!!afti ti fora tis kanw kai den einai tipota!!!oti einai dinata farmaka einai.....meta tin envrio metaphora prepi na minoume ksapla yia 12 meres.....edw ta ida ola.....5 kila ghemata !!!!! poso xarika afiste ean den prosexoume alatia oxi mono to alati ghenikos fermoir sto stoma....efxomai se ola ta zevgharia pou kanoune prospathia na petixei....to pan einai esiodoksia kai oxi anxos kai na pistevete stous eaftous sas kai ston yiatro....i techniki einai idia.....esiodoksia kai mono esiodoksia polla filia
Ο χρήστης nitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές