Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Συνταγές

Notices

Συνταγές Συνταγές για μωράκια, συνταγές μαγειρικής για όλες τις εποχές και διάφορες περιστάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-03-11, 16:19   #241
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mantinop Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπα και το' πιασα η ξανθιά

Λοιπόν μπορείς να φτιάξεις τα στολίδια της ζαχαρόπαστας και ότι άλλο θες...θα τα αφήσεις 2 μέρες έξω για να στεγνώσει η ζαχαρόπαστα και μετά θα τα κλείσεις σε ένα τάπερ...διατηρούνται παράπανω και από 2 βδομάδες σε μέρος ξηρό...όχι ψυγείο...καθόλου όμως.

Επάνω τα cupcakes έχουν κούρμπα αλλά με την κρέμα προετοιμάζεις το έδαφος να κάτσουν τα στολίδια και η επικάλυψη
mantinop,το έχω ξαναδιαβάσει κάπου αυτό, αλλά όταν έκανα εγώ σχέδια και περίσσεψαν κάποια, τα άφησα το βράδυ στον δίσκο και το επόμενο πρωί ήταν σαν ξύλα. Δεν υπήρχε περίπτωση να φαγωθούν αυτά. Θα έσπαζαν δόντια οι καλεσμένοι μου!!
Ακόμη και η "κορδέλα" ή τα πουά με τα οποία είχα στολίσει την τούρτα είχαν σκληρύνει την επόμενη μέρα. Τρώγονταν βέβαια, αλλά δεν ήταν μαλακά όπως το "κάλυμμα" ζαχαρόπαστας που ακουμπούσε άμεσα στην τούρτα.
Εκτός, αν εννοείς ότι όταν σερβίρουμε βγάζουμε όοοολα τα σχέδια πάνω απο την τούρτα.
Παλιά 11-03-11, 16:47   #242
mantinop

mantinop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όταν κάνουμε ζωάκια ή λουλούδια περίπλοκα τότε θέλουμε η ζαχαρόπαστα να είναι σκληρή για να στέκονται καλά...τότε τα αφήνουμε να στεγνώσουν
Όσον αφορά το να καλύψουμε την τούρτα με ζαχαρόπαστα τότε θέλουμε το υλικό φρέσκο και μαλακό για να έχει καλύτερη εργασιμότητα...τον όρο αυτό τον χρεισιμοποιούμε στην δουλειά για το μπετό
Παλιά 11-03-11, 16:50   #243
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mantinop Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κάνουμε ζωάκια ή λουλούδια περίπλοκα τότε θέλουμε η ζαχαρόπαστα να είναι σκληρή για να στέκονται καλά...τότε τα αφήνουμε να στεγνώσουν
Όσον αφορά το να καλύψουμε την τούρτα με ζαχαρόπαστα τότε θέλουμε το υλικό φρέσκο και μαλακό για να έχει καλύτερη εργασιμότητα...τον όρο αυτό τον χρεισιμοποιούμε στην δουλειά για το μπετό

οκ, δεν έχω εμπειρία και δεν επιμένω. Τα δικά μου πάντως που έμειναν έξω ήταν τραγικά. Τόσο σκληρά που το έσπαγες σαν μπισκότο και η εμφάνιση του στεγνή και θαμπή... Ίσως να έφταιγε η ζαχαρόπαστα μου...είχα και άλλα τεχνικά προβλήματα με αυτή....
Παλιά 12-03-11, 16:08   #244
Labrinoula

Περιοχή: Αθήνα
Labrinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καταρχας ευχαριστω που μου απαντησατε
Και εγω τη συνταγη απο τις "συνταγες της παρεας" χρησιμοποιησα αλλα δεν εβαλα γλυκερινη λετε να φταιει αυτο?Επισης το χρωμα ζαχαροπλαστικης ηταν υγρο.Να ρωτησω και κατι τελευταιο οταν εριξα το υγρο στην αχνη και αρχισα να ανακατευω αντι να μου γινει μαζα οπως δειχνει στις οδηγιες μου θρυματιζοταν και εριξα σταγονες νερου για να ομογενοποιηθει και να μπορεσω να το πλασω λετε να φταιει και σε αυτο η ελλειψη γλυκερινης?
Τελος παντων θα κανω και αλλες αποπειρες μεχρι να τελειοποιηθω.
Τελικα την τουρτα την εβγαλα και μπορει εμφανισιακα να επασχε αλλα με δικαιωσε η γευση.Θραυση εκανε μου ζητουσαν διπλο κομματι. Το παντεσπανι ηταν τελειο, συνταγη 30 χρονων της μαμας μου. Πολυ γρηγορο, ευκολο και πεντανοστιμο.Ειχα βαλει παντεσπανι κατω-πανω και στη μεση γεμιση με αναμεικτη κρεμα σοκολατα λευκη και μαυρη πουχα φτιαξει.
Παλιά 12-03-11, 18:44   #245
mantinop

Προεπιλογή

To υγρό χρώμα αλλοιώνει την υφή της ζαχαρόπαστας...κάνε δοκιμή και με χρώμα σε πάστα. Η γλυκερίνη κάνει πιο γυαλιστερή και καλύτερη στο άπλωμα την ζαχαρόπαστα...πρέπει να βρεις βρώσιμη φυσικά

Αχ κορίτσια κρίμα να μην μένουμε κοντά να ενώναμε τις δυνάμεις μας στις δοκιμές

Εγώ το επόμενο πείραμα θα το κάνω με δυόροφη...περιμένω τα υποστηλώματα

Λαμπρινούλα δώσε μας την συνταγή για το παντεσπάνι να το δοκιμάσουμε
Παλιά 13-03-11, 13:21   #246
Labrinoula

Προεπιλογή

Συνταγη για παντεσπανι

3 αυγα
1 και ενα τριτο φλυτζανι αλευρι φαρινα απ
1 φλυτζανι ζαχαρη

Χτυπαμε τα ασπραδια των αυγων σε μαρεγκα.Ριχνουμε τους κροκους με τη ζαχαρη και χτυπαμε καλα.Ριχνουμε το αλευρι και ξαναχτυπαμε.Το μειγμα ναναι σαν κρεμα.Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 στον αερα για 10 λεπτα οχι παραπανω
Το συγκεκριμενο παντεσπανι ειναι πολυ ωραιο και για ρολο με οτι γεμιση θελετε αλλα ειναι σημαντικο το ψησιμο να μην υπερβει τα 9 με 10 λεπτα

Γλυκερινη βρωσιμη και χρωμα σε παστα που βρισκουμε???
Παλιά 13-03-11, 13:41   #247
peny

Το avatar του χρήστη peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Labrinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνταγη για παντεσπανι

3 αυγα
1 και ενα τριτο φλυτζανι αλευρι φαρινα απ
1 φλυτζανι ζαχαρη

Χτυπαμε τα ασπραδια των αυγων σε μαρεγκα.Ριχνουμε τους κροκους με τη ζαχαρη και χτυπαμε καλα.Ριχνουμε το αλευρι και ξαναχτυπαμε.Το μειγμα ναναι σαν κρεμα.Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 στον αερα για 10 λεπτα οχι παραπανω
Το συγκεκριμενο παντεσπανι ειναι πολυ ωραιο και για ρολο με οτι γεμιση θελετε αλλα ειναι σημαντικο το ψησιμο να μην υπερβει τα 9 με 10 λεπτα

Γλυκερινη θα βρεις στο φαρμακειο
Παλιά 13-03-11, 14:13   #248
mantinop

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Labrinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστούμε για την συνταγή

Γλυκερίνη στο φαρμακείο και χρώματα σε πάστα από sites του εξωτερικού.
Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Αθήνα σε καταστήματα εγώ που είμαι Πάτρα δεν βρήκα πουθενά.
Παλιά 18-03-11, 09:17   #249
Δ+Β

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα! Στην 3η σελίδα η MARGIO έχει φτιάξει μία τούρτα με κούκλα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η τούρτα (η συγκεκριμένη) μπορεί να φτιαχτεί μόνο από κέικ σε φόρμα ή μπορεί να γίνει και από κάτι άλλο? Αλλά πώς θα πετύχω το σχήμα του φορέματος αν δεν είναι σε φόρμα και πώς θα σταθεί?
Παλιά 18-03-11, 09:20   #250
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δ+Β Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Στην 3η σελίδα η MARGIO έχει φτιάξει μία τούρτα με κούκλα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η τούρτα (η συγκεκριμένη) μπορεί να φτιαχτεί μόνο από κέικ σε φόρμα ή μπορεί να γίνει και από κάτι άλλο? Αλλά πώς θα πετύχω το σχήμα του φορέματος αν δεν είναι σε φόρμα και πώς θα σταθεί?
Μπορείς να κάνεις την συνταγή του κορμού και με τα χέρια σου να του δώσεις την κατάλληλη μορφή.
Παλιά 18-03-11, 09:49   #251
MARGIO

Το avatar του χρήστη MARGIO

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εκανα κορμο και τον εβαλα σε ενα στρογγυλο ψηλο ταπερ και μετα στο ψυγειο,εχω δει ομως σε διαφορα σαιτ που κανουν και παντεσπανι με διαφορετικη διαμετρο και μετα τα συναρμολογουν μου φανηκε πιο δυσκολο μια και δεν ειχα ξανακανει και ετσι κατεφυγα στην ευκολη λυση.

Ο χρήστης MARGIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-11, 10:26   #252
Δ+Β

Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ, έχω πολλές ερωτήσεις. Ξεφορμάρεται εύκολα ο κορμός μετά από το τάπερ? Αφήνεις τρύπα στη μέση για να μπει η κούλα? Η κούκλα μπαίνει από την αρχή και ολόκληρη (μαζί με τα πόδια)? Τον κορμό τον έβαλες κανονικά στην κατάψυξη και αν ναι πόσες ώρες πριν τον έβγαλες κια να μην επειρεαστεί το φύλλο της ζαχαρόπαστας? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πει: ή αυτή την τούρτα ή από το ζαχαροπλαστείο
Παλιά 18-03-11, 12:55   #253
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον ας τα παρουμε με τη σειρα.
Στο ταπερ εβαλα μεμβρανη γιατι φοβηθηκα μηπως δεν μπορω να το ξεφορμαρω μετα και δεν υπηρξε κανενα προβλημα.Την τρυπα για να μπει η κουκλα την εκανα μετα.Τον κορμο τον εκανα απο την προηγουμενη μερα και δεν τον εβαλα καθολου στην καταψυξη μονο στο ψυγειο(τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι σωστο απλα ετσι εκανα εγω)
Επειδη το ταπερ μου δεν ηταν πολυ ψηλο σε μενα δεν χωρουσε η κουκλα ολοκληρη οποτε τα εβγαλα τα ποδια την τυλιξα με μεμβρανη και την εβαλα, χαλασα ομως την κουκλα γιατι δεν μπορεσα να της τα ξαναβαλω μετα.
Τη ζαχαροπαστα την εκανα πολυ τελευταια στιγμη γιατι φοβηθηκα να τη βαλω στο ψυγειο μ'αυτα που ειχα διαβασει ομως αγχωθηκα παρα πολυ και δεν στο προτεινω.Πηρα ενα κουτι ζαχαροπλαστειου το εκλεισα καλα και την εβαλα μεσα καμια ωρα περιπου πριν το παρτυ δεν επαθε τιποτα,επειδη ομως περρισεψε αρκετη (ειχαμε 2 τουρτες)και την αλλη μερα τιποτα δεν ειχε παθει τζαμπα το αγχος.Ο,τι αλλο θες εδω ειμαστε, ρωτα.

Παλιά 18-03-11, 16:54   #254
stafroditi2353

stafroditi2353 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια ψαχνω ιδεα για τουρτα μπεμπε για τα πρωτα γενεθλια της κορης μου. δωστε καμμια ιδεα με φωτο για να την παω στον ζαχαροπλαστη.
Ο χρήστης stafroditi2353 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-11, 09:48   #255
Δ+Β

Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και συνεχίζω, μεταξύ κορμού και ζαχαρόπαστας έβαλες βουτυρόκρεμα ή σαντιγύ?
Παλιά 20-03-11, 15:37   #256
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βουτυροκρεμα εβαλα.

Παλιά 20-03-11, 15:51   #257
peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stafroditi2353 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια ψαχνω ιδεα για τουρτα μπεμπε για τα πρωτα γενεθλια της κορης μου. δωστε καμμια ιδεα με φωτο για να την παω στον ζαχαροπλαστη.
Εγώ προτείνω μια τούρτα σε σχήμα μπιμπερό!!!!Ωραια θα έδειχνε από ζαχαρόπαστα αν δεν σου βγει πολύ ακριβή (είναι λίγο τσιμπημένες συνήθως)
Παλιά 20-03-11, 15:54   #258
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια εγω οσο αφορα τις τουρτες και την διακοσμηση το ελυσα το θεμα ως εξης: δεν τους αγοραζω δωρο σε κουτι αλλα το δωρο τους το χρησιμοποιω και σαν διακοσμηση στην τουρτα. την φτιαχνω την βαζω σε ενα πιο μεγαλο δισκο και μετα αρχιζω την διακοσμηση. στον μικρο χθες ειχα τον μαστορακο του πηρα την κουκλα μαστορακο που ειχε και τα εργαλεια εριξα πρασινη τρουφα πανω στην τουρτα να ειναι σαν γκαζον και και μερικα ζαχαρωτα και τα εργαλεια, κολλησα στον δισκο (πανω σε λιωμενη σοκολατα ) τον Μαστορακο εριξα και εκει ζαχαρωτα και τρουφα του εδεσα στο χερι και γλυφειτζουρια για τα μικρα και ετοιμο...σας λεω δοκιμαστε το ειναι εντυπωσιακο.
Παλιά 20-03-11, 16:44   #259
peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια εγω οσο αφορα τις τουρτες και την διακοσμηση το ελυσα το θεμα ως εξης: δεν τους αγοραζω δωρο σε κουτι αλλα το δωρο τους το χρησιμοποιω και σαν διακοσμηση στην τουρτα. την φτιαχνω την βαζω σε ενα πιο μεγαλο δισκο και μετα αρχιζω την διακοσμηση. στον μικρο χθες ειχα τον μαστορακο του πηρα την κουκλα μαστορακο που ειχε και τα εργαλεια εριξα πρασινη τρουφα πανω στην τουρτα να ειναι σαν γκαζον και και μερικα ζαχαρωτα και τα εργαλεια, κολλησα στον δισκο (πανω σε λιωμενη σοκολατα ) τον Μαστορακο εριξα και εκει ζαχαρωτα και τρουφα του εδεσα στο χερι και γλυφειτζουρια για τα μικρα και ετοιμο...σας λεω δοκιμαστε το ειναι εντυπωσιακο.
Βάλε μας καμια φωτο να δούμε!!!Να σε ρωτήσω κάτι.Τα παιδάκια δεν σου ζητάνε τα παιχνιδάκια της τούρτας? Εμένα κανονίζουν ποιο θα παρει το καθένα πριν την κόψω καν!!
Παλιά 20-03-11, 17:26   #260
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στα μικρα εδωσα τα γλυφιτζουρια και τα ζαχαρωτα.ειπα οτι ο Μαστορακος εφερε την τουρτα και τα δωρα του μικρου και γλυφιτζουρια για ολους.
Παλιά 02-04-11, 19:34   #261
Labrinoula

Προεπιλογή

Κοριτσια θα κανω κ εδω την ερωτηση μου μηπως και στο αλλο ποστ που την εβαλα δεν απαντηθει. Μπορουμε να αρωματησουμε την βουτυροκρεμα που βαζουμε πανω στα cupcakes ετσι ωστε να μην εχει τοσο εντονη την γευση απτο βουτυρο? Θα κανω κατι γαμηλια cupcakes και πειραματιζομαι στις βουτυροκρεμες. Για τη βαση αποφασισα να κανω γεμιστα με μαρμελαδα φραουλα. Προχτες εκανα γεμιστα με μαρμελαδα συκο και βγηκαν τελεια γευστικα
Παλιά 02-04-11, 21:12   #262
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stafroditi2353 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν πατησεις στο google παιδικες τουρτες για κοριτσια πχ και κανεις αναζητηση σε εικονα θα παθεις πλακα. ριξε μια ματια
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-11, 22:02   #263
salvia:)

Περιοχή: athina
salvia:) χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια μου θελω τη βοηθεια σας!! θελω για τα γενεθλια του ανηψιου μου να φτιαξουμε τουρτα με θεμα αυτοκινητο! εχετε υποψη σας πουθενα να πουλανε φορμες ψησιματος και διαφορα διακοσμητικα στην αθηνα??
ευχαριστωωωωω
Ο χρήστης salvia:) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-11, 22:51   #264
sporakos

sporakos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα!!!
Καταρχην θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια σε ολες τις
μανουλες για τις μοναδικες δημιουργιες και ιδεες που μοιραζεστε απλοχερα μαζι μας.
Δεν εχω λογια πραγματικα,οτι και αν εχετε φτιαξει ειναι απλα Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α Τ Α!!!
Επειδη ομως με εχετε βαλει πολυ ασχημα στη πριζα ειπα να πειραματιστω και εγω.
Με τη ζαχαροπλαστικη γενικα τα παω πολυ καλα(αντιθετα με τη μαγειρικη που δε μου πολυαρεσει).
Εχω φτιαξει και τουρτες στο παρελθον με επιτυχια αλλα ποτε δεν εχω κανει με ζαχαροπαστα ή τουλαχιστον να την στολισω καπως πιο επαγγελματικα οπως εσεις.
Λεω να κανω μια αποπειρα χωρις να εχω αποφασισει ακομα τι.
Ελπιζω οτι φτιαξω να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες για να μπορεσω να βαλω μια φωτο να σας δειξω.
Σας φιλω και περιμενω και αλλες δημιουργιες σας.
Μπορει να μην γραφω διοτι δεν υπαρχει χρονος σας παρακολουθω ομως παρα πολυ συχνα.

Υ.Γ.Θα μπορουσε καποια μανουλα να μου πει πως ειναι φτιαγμενη αυτη η τουρτιτσα περα απο τα κιτ κατ.Η σαπουναδα και η βαση απο τι ειναι φτιαγμενη??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenaκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και η δική μας τούρτα γενεθλίων! Φέτος εφτιαξα στη μικρή μου έναν κουβα με τα αγαπημένα της παπακια να κανουν το μπανακι τους μέσα σε μπολικη σαπουνάδα!
Ο χρήστης sporakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-04-11, 22:54   #265
sporakos

sporakos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο salvia:) Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια μου θελω τη βοηθεια σας!! θελω για τα γενεθλια του ανηψιου μου να φτιαξουμε τουρτα με θεμα αυτοκινητο! εχετε υποψη σας πουθενα να πουλανε φορμες ψησιματος και διαφορα διακοσμητικα στην αθηνα??
ευχαριστωωωωω
Για Αθηνα δε ξερω να σου απαντησω αυτο ειναι σιγουρο αλλα μπορεις να βρεις παρα πολλα στο ebay και πολυ φθηνοτερα απο Ελλαδα(αυτο ειναι πολυ σιγουρο πιστεψεμε).
Παλιά 11-04-11, 09:26   #266
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sporakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!!!
Καταρχην θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια σε ολες τις
μανουλες για τις μοναδικες δημιουργιες και ιδεες που μοιραζεστε απλοχερα μαζι μας.
Δεν εχω λογια πραγματικα,οτι και αν εχετε φτιαξει ειναι απλα Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α Τ Α!!!
Επειδη ομως με εχετε βαλει πολυ ασχημα στη πριζα ειπα να πειραματιστω και εγω.
Με τη ζαχαροπλαστικη γενικα τα παω πολυ καλα(αντιθετα με τη μαγειρικη που δε μου πολυαρεσει).
Εχω φτιαξει και τουρτες στο παρελθον με επιτυχια αλλα ποτε δεν εχω κανει με ζαχαροπαστα ή τουλαχιστον να την στολισω καπως πιο επαγγελματικα οπως εσεις.
Λεω να κανω μια αποπειρα χωρις να εχω αποφασισει ακομα τι.
Ελπιζω οτι φτιαξω να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες για να μπορεσω να βαλω μια φωτο να σας δειξω.
Σας φιλω και περιμενω και αλλες δημιουργιες σας.
Μπορει να μην γραφω διοτι δεν υπαρχει χρονος σας παρακολουθω ομως παρα πολυ συχνα.

Υ.Γ.Θα μπορουσε καποια μανουλα να μου πει πως ειναι φτιαγμενη αυτη η τουρτιτσα περα απο τα κιτ κατ.Η σαπουναδα και η βαση απο τι ειναι φτιαγμενη??

Η σαπουνάδα είναι απλές ροζέτες από σαντιγύ και στάθηκαν έτσι αρκετές ώρες. Η τουρτα δεν έχει κατι ιδιαίτερο. Είναι μία απλή τούρτα με 3 στρώσεις παντεσπάνι, την οποία αφού έστησα την κάλυψα γύρω γύρω με σαντιγύ, τοποθέτησα τα κιτ κατ και αφού την έβαλα στο ψυγείο όλο το βράδυ το επόμενο πρωι τοποθέτησα τα παπακια και έκανα τις ροζέτες για σαπουνάδα. ότι άλλο θελήσεις ευχαρίστως να σου πω.
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 18:09   #267
sporakos

sporakos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η σαπουνάδα είναι απλές ροζέτες από σαντιγύ και στάθηκαν έτσι αρκετές ώρες. Η τουρτα δεν έχει κατι ιδιαίτερο. Είναι μία απλή τούρτα με 3 στρώσεις παντεσπάνι, την οποία αφού έστησα την κάλυψα γύρω γύρω με σαντιγύ, τοποθέτησα τα κιτ κατ και αφού την έβαλα στο ψυγείο όλο το βράδυ το επόμενο πρωι τοποθέτησα τα παπακια και έκανα τις ροζέτες για σαπουνάδα. ότι άλλο θελήσεις ευχαρίστως να σου πω.
Ησουν η πιο αρμοδια και ειδικη για να μου απαντησει και πραγματικα σ'ευχαρστω παρα πολυ που το εκανες.
Η τουρτιτσα αυτη ειναι πραγματικα τελεια και η ιδεα ειναι φοβερη.
Να χαιρεσαι τη μικρη σου πριγκηπισσα!!!
Παλιά 15-04-11, 09:27   #268
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστώ πολύ. Εξάλλου γι΄αυτό γράφουμε στο φόρουμ για να ανταλλάσουμε ιδέες. Καλή επιτυχία σε ότι δοκιμάσεις.
Παλιά 19-09-11, 10:24   #269
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τούρτα Tinkerbell που φτιάξαμε μαζί με μία φίλη για τη κορούλα της!
Παλιά 26-09-11, 09:36   #270
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τούρτα φάρμα για τα 5α γενέθλια του μικρού μας!το στάβλο τον "κατσκεύασε" ο μπαμπάς μας.. ήταν οικογενειακή υπόθεση η τούρτα μας!

Παλιά 28-09-11, 00:48   #271
ολγακι

ολγακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

για πειτε καμια συνταγη,βρε κοριτσια,για τουρτα απλη και ευκολη,που να μπορει να γινει μεγαλη,ωστε να την κανω για τα γενεθλια της κορης μου..
Ο χρήστης ολγακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-11, 08:29   #272
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μία απλή τούρτα που μπορείς να ετοιμάσεις χωρίς να μπλέξεις με παντεσπάνια και γέμιση είναι το κλασσικό μωσαικό ή μπισκοτόγλυκο. μπορείς να το ετοιμάσεις μέχρι και μία βδομάδα πριν στην κατάψυξη ή 2 μέρες πριν στο ψυγείο. Βολεύει γιατι μπορέις να το βάλεις μέσα σε οποιαδήποτε φόρμα ή ταψί αφού έχεις καλύψει με μεμβράνη και να του δώσεις το σχήμα που θες. Από πάνω βάζεις μία στρώση σαντιγύ, το αφήνεις καμία ώρα να παγωσει στο ψυγείο και μετά διακοσμεις με ότι χρώματα θές, ρόετες από σαντιγύ ζαχαρωτά φιγούρες κλπ. έτσι έφτιαξα εγώ την τούρτα tinkerbell.
Παλιά 30-10-11, 00:38   #273
ολγακι

ολγακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τούρτα φάρμα για τα 5α γενέθλια του μικρού μας!το στάβλο τον "κατσκεύασε" ο μπαμπάς μας.. ήταν οικογενειακή υπόθεση η τούρτα μας!

να σε ρωτησω..το καφε εδαφος ,απο τι το εχετε φτιαξει;..και τη λιμνουλα;
Παλιά 30-10-11, 21:48   #274
ολγακι

ολγακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και κατι αλλο..ειδη ζαχαροπλαστικης απο που τα παιρνετε;ας πουμε αν θελω ενα μεγαλο δισκο,για την τουρτα;
Παλιά 30-10-11, 22:45   #275
minak

minak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ολγακι Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατι αλλο..ειδη ζαχαροπλαστικης απο που τα παιρνετε;ας πουμε αν θελω ενα μεγαλο δισκο,για την τουρτα;
Χτες έκανα και γω την τουρτίτσα της μικρής μου. ότι χρειάστηκα τα βρήκα εύκολα στο super market. Γλυκερίνη που έψαχνα για την ζαχαρόπαστα βρήκα στο φαρμακείο, και δισκο με κουτί για να την βάλω τα πήρα από το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου.

Ο χρήστης minak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-11, 10:01   #276
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολγακι, sorry για την καθυστέρηση αλλά δεν μπαίνω συχν.α Λοιπόν το χωμα το εφτιαξα με τριμμενα kit-kat, μπορείς όμως να το κάνεις με ότι μπισκότο θες. η λιμνούλα είναι σαντιγύ την οποία χρωμάτισα μπλε με χρώματα ζαχαροπλαστικής από σκλαβενίτη. εχει τα 3 βασικά και οδηγίες για να φτιαξεις τα υπολοιπα- πολύ ευκολο.
Τώρα πάτο για τούρτα αγοράζω από τον ΚΑΤΟ στην αρχή της ευρυπίδου, εχει τα πάντα σε εργαλεία ζαχαροπλαστικής και απέναντι του ένα μικρό μαγαζάκι δίπλα στο μπαχαρ το οποίο εχει ζαχαρωτά λουλούδια, ζαχαρωτά ζωάκια, δεντράκια, και το γεφυρακι από εκεί το πήρα. σε πολύ καλές τιμές. σκέψου ότι το γεφυρακι εκανε περιπου 60 λεπτα αν θυμάμαι καλά. επίσης έχει χυμα τρούφα, καραμέλες...τα πάντα!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-11-11, 22:36   #277
ΡΟΔΑΝΘΗ 2010

ΡΟΔΑΝΘΗ 2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!πραγματικά πολύ όμορφη τούρτα,ψάχνομαι κ γω τώρα να φτιάξω μια τούρτα για τη μικρούλα μου που κλείνει τον πρώτο της χρόνο κ επειδή κ μας τα παπάκια είναι ένα από τα θέματα που μας αρέσουν σκέφτομαι να κάνω κ γω μια παρόμοια..να ρωτήσω κάτι,τα παπάκια είναι έτοιμα;
Επίσης οι "ροζέτες από σαντιγύ" τι είναι;πως ακριβώς γίνονται;
Σέυχαριστώ εκ των προτέρων..
Ο χρήστης ΡΟΔΑΝΘΗ 2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-11, 10:01   #278
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! ναι τα παπάκια είναι τα κλασικά τα πλαστικά, τα μικρά όμως του jumbo.
Οι ροζέτες είναι από σαντιγύ , (τις έκανα με το κορνέ) η οποία ήταν παγωμένη αρκετά και έτσι στάθηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα. ότι άλλο θες πες μου.
Παλιά 15-11-11, 15:59   #279
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κι απο μενα! Ετοιμαζομαι για τα πρωτα γενεθλια της μικρης μου και θα ηθελα μερικες συμβουλες για να φτιαξω την τουρτα κουκλα. Τι ειναι πιο ευκολο να φτιαξω κορμο και να την καλουπωσω σε μπολ ή να βρεξω παντεσπανι και να παρει την φορμα του μπολ.

Προσπαθησα να φτιαξω παντεσπανι μονη μου, εβαλα βουτυροκρεμα( οχι αρκετη προφανως) και οταν εβαλα την ζαχαροσπαστα δεν ηταν ομοιομορφο το αποτελεσμα. ειχε γρομπαλακια απο κατω. Πως να το κανω χαρτι απο κατω βρε κοριτσια? Δεν τα καταφερνω να την κανω ομοιομορφη απο κατω για να βαλω απο πανω την ζαχαροπαστα. Με την ζαχαροσπαστα την παλευω, απο κατω εχω το θεμα!!!

Σας βαζω κι εγω την αποτυχημενη προσπαθεια για ορθογωνια τουρτα. Φανταστειτε ποσο χαλια θα ειναι η τουρτα-κουκλα......

http://imageshack.us/photo/my-images/706/40481146.jpg/
Παλιά 15-11-11, 16:47   #280
velissa

Το avatar του χρήστη velissa

velissa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Christy τα ίδια θέματα ψάχνουμε μου φαίνεται.
Πάντως η ορθογώνια τούρτα σου δεν είναι τόσο άκυρη όσο νομίζεις. Αν την γέμιζες με διάφορα διακοσμητικούλια από πάνω δεν θα φαινόταν.
Πάντως για να γίνει λεία η ζαχαρόπαστα, προσπάθησε να την κάνεις λίγο πιο χοντρή. Έτσι δεν θα σου φαίνονται τα γρομπαλάκια από κάτω (κι εγώ 2 φορές έχω φτιάξει μόνο, δεν είμαι και ειδική).
Δες κι εδώ για οδηγίες http://www.sintagespareas.gr/sintage...xaropasta.html

Ο χρήστης velissa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές