Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια... γέννησα κ εγώ επιτέλους... Το μωρό μου είναι 21 ημερών και έχει ακόμη ίκτερο. Την 7η ημέρα το πήγα στο νοσοκομείο για να του πάρουν αίμα για μια εξέταση κ του πήραν αίμα κ για ίκτερο! Τότε είχε 11,3 μονάδες ίκτερο, μου είπαν πως από την 6η μέρα κ μετά δεν αυξάνεται ο ίκτερος κ θα φύγει μόνος του. Επίσης μου είπαν για 2 μέρες να της δίνω ξένο γάλα αλλά εγώ το θεώρησα λάθος κ συνέχισα με τον θηλασμό.

Ο ίκτερος δεν έφυγε ακόμη. Το μωρό δεν παρουσιάζει κανένα άλλο συμπτωμα, είναι υγιές. Αυριο θα το ξαναπάω στο νοσοκομείο.

Μπορεί να οφείλεται στο μητρικό γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια... γέννησα κ εγώ επιτέλους... Το μωρό μου είναι 21 ημερών και έχει ακόμη ίκτερο. Την 7η ημέρα το πήγα στο νοσοκομείο για να του πάρουν αίμα για μια εξέταση κ του πήραν αίμα κ για ίκτερο! Τότε είχε 11,3 μονάδες ίκτερο, μου είπαν πως από την 6η μέρα κ μετά δεν αυξάνεται ο ίκτερος κ θα φύγει μόνος του. Επίσης μου είπαν για 2 μέρες να της δίνω ξένο γάλα αλλά εγώ το θεώρησα λάθος κ συνέχισα με τον θηλασμό.

Ο ίκτερος δεν έφυγε ακόμη. Το μωρό δεν παρουσιάζει κανένα άλλο συμπτωμα, είναι υγιές. Αυριο θα το ξαναπάω στο νοσοκομείο.

Μπορεί να οφείλεται στο μητρικό γάλα?

 

Αντιγράφω από σχετικό blog http://paidiatros.blogspot.com/2008/03/blog-post_1536.html

 

Ένα πολύ μικρό ποσοστό( περίπου 1%) των παιδιών που θηλάζουν μπορεί να εμφανίσει ίκτερο. Αφού έχουν αποκλειστεί όλες οι άλλες αιτίες, αυτός ο ίκτερος αποδίδεται σε μια ουσία στο μητρικό γάλα που μπορεί να παρέμβει στη λειτουργία πρόσληψης της χολερυθρίνης από το συκώτι με αποτέλεσμα αυτή να παραμένει και να κυκλοφορεί στο αίμα. Η διάγνωση επιβεβαιώνεται από μια απότομη, αλλά εντυπωσιακή πτώση των επιπέδων χολερυθρίνης, μόλις το βρεφικό γάλα αντικαταστήσει ο μητρικό για 36 ώρες. Συνίσταται κατόπιν η συνέχιση του θηλασμού καθώς η διακοπή του φαίνεται να αυξάνει τα επίπεδα χολερυθρίνης.

 

Και από το iatrorek :http://www.iatrotek.org/ioArt.asp?id=8152

 

ΝΕΟΓΝΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΙΚΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΗ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑ ΝΕΟΓΝΑ. Ο ΙΚΤΕΡΟΣ ΑΥΤΟΣ, ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΝΩΡΙΣ (ΤΗΝ 3Η - 4Η ΜΕΡΑ ΖΩΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ (ΠΡΩΙΜΟΣ ΙΚΤΕΡΟΣ) Η ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (ΟΨΙΜΟΣ ΙΚΤΕΡΟΣ). Η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΥΤΩΝ ΤΥΠΩΝ ΤΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ ΑΠΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΙΚΤΕΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΥΡΗΝΙΚΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ ΑΠΟΤΕΤΟΙΟ ΙΚΤΕΡΟ, ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΙΚΤΕΡΙΚΟ ΝΕΟΓΝΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΣΦΑΛΜΑ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΙΚΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΝΕΟΓΝΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

 

Διέκόψε το μητρικό 36 ώρες πριν την επόμενη μέτρηση λοιπόν...

 

Προσοχή στις θηλές των μπουκαλιών που θα επιλέξεις.. Να είναι το νούμερο 0 για νεογέννητα. Θηλές μεγάλης ροής κάνουν το μωρό "τεμπέλικο" και μετά δυσανασχετεί στην χαμηλή ροή του στήθους.

 

Ο χαζομπαμπάς

daddycool

Link to comment
Share on other sites

Διέκόψε το μητρικό 36 ώρες πριν την επόμενη μέτρηση λοιπόν...

σε καμια περιπτωση δε διακοπτουμε το θηλασμο!!!!

επειδη κι εμεις εμφανισαμε ικτερο σου λεω να το θηλαζεις το μπεμπακι σου οσο το δυνατον πιο συχνα!!!!

το μωρο θελει υγρα τωρα και να του προσφερεις το γαλα σου!!!!

μπορεις να στειλεις πμ στην Αγλαια να σου πει ακριβως τι να κανεις.

να σου ζησει!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα πριν κόψεις τον θηλασμό για τον οποιονδήποτε λόγο, να επικοινωνήσεις πρώτα με την aglaia που είναι ειδική επί του θηλασμού

πιθανά αν έψαχνες κι όλας στην κατηγορία του θηλασμού να έβρισκες και την απάντηση που ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα πριν κόψεις τον θηλασμό για τον οποιονδήποτε λόγο, να επικοινωνήσεις πρώτα με την aglaia που είναι ειδική επί του θηλασμού

πιθανά αν έψαχνες κι όλας στην κατηγορία του θηλασμού να έβρισκες και την απάντηση που ψάχνεις

 

Διέκόψε το μητρικό 36 ώρες πριν την επόμενη μέτρηση λοιπόν...

σε καμια περιπτωση δε διακοπτουμε το θηλασμο!!!!

επειδη κι εμεις εμφανισαμε ικτερο σου λεω να το θηλαζεις το μπεμπακι σου οσο το δυνατον πιο συχνα!!!!

το μωρο θελει υγρα τωρα και να του προσφερεις το γαλα σου!!!!

μπορεις να στειλεις πμ στην Αγλαια να σου πει ακριβως τι να κανεις.

να σου ζησει!!!!

 

Ειρήνη ημίν και ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ :-):lol::lol: και επειδή ξέρω ότι το να διακόψεις έστω και για μια μέρα (και επειδή συντρέχει λόγος!!!) το θηλασμό στην Ελλάδα θεωρείται ΤΑΜΠΟΥ δεν θα συνεχίσω..

 

Πάντως , επειδή οι γνώμες δύο γιατρών που λένε ότι το μητρικό γάλα ΜΠΟΡΕΙ δυνητικά να διακόψει την πρόσληψη χολερυθρίνης (και άρα να επιδεινώσει τον ίκτερο) δεν σας εκάναν τσιμπήστε και διεθνή βιβλιογραφία :

 

1. http://www.bflrc.com/newman/breastfeeding/jaundice.htm

 

2. http://www.emedicine.com/PED/topic282.htm

 

3. http://www.drhull.com/EncyMaster/J/jaundice_breast_milk.html

 

4. http://www.drgreene.com/21_100.html

 

5. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000995.htm

 

 

Και ένα σύντομο κειμενάκι σε αγγλικούλια για όσους θέλουν περίληψη των παραπάνω :

 

Breast milk jaundice

The term breast-milk jaundice refers to jaundice in a newborn baby who is exclusively breastfed and in whom other causes of jaundice have been ruled out. The jaundice appears at the end of the first week of life and hence overlaps physiological jaundice. It can last for up to two months. Several factors are thought to be responsible for this condition.

 

In exclusively breastfed babies the establishment of normal gut flora is delayed. The bacteria in the gut convert conjugated bilirubin to stercobilinogen which is then oxidized to stercobilin and excreted in the stool. In the absence of sufficient bacteria the bilirubin is de-conjugated and reabsorbed. This process of re-absorption is called entero-hepatic circulation.

 

The breast-milk of some women contains a metabolite of progesterone called 3-alpha-20-beta pregnanediol. This substance inhibits the action of the enzyme uridine diphosphoglucuronic acid (UDPGA) glucuronyl transferase responsible for conjugation and subsequent excretion of bilirubin. Reduced conjugation of bilirubin leads to increased level of bilirubin in the blood.

 

Lipoprotein lipase an enzyme present in breast-milk produces increased concentration of nonesterified free fatty acids that inhibit hepatic glucuronyl transferase which again leads to decreased conjugation and subsequent excretion of bilirubin.

 

Breast-milk jaundice does not usually cause any complication like kernicterus if the baby is otherwise healthy. The serum bilirubin level rarely goes above 20 mg /dL. It is usually not necessary to discontinue breast-feeding as the condition resolves spontaneously. Adequate hydration should be maintained by giving extra fluids if necessary.

 

Αλλά δεν είναι απαραίτητο να με πιστέψετε !!!

 

Πολλές φορές , ακόμα και αν η Ιατρική λέει κάτι , η μάνα ξέρει καλύτερα... :wink::wink::wink:

 

ο χαζομπαμπάς

daddycool

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω εχει συζητηθει:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4606&highlight=%DF%EA%F4%E5%F1%EF%F2

 

daddycool τα αρθρα που εβαλες ειναι απο γιατρους οι οποιοι ειναι εντελως ασχετοι με το θηλασμο και τον υπονομευουν.

δεν θελω να κανω ουτε τη εξυπνη ουτε την ειδικη,αλλα αφησε με να εχω γνωμη γι'αυτο αφου εχω προσωπικη εμπειρια σε αυτο με το μωρο μου!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εδω εχει συζητηθει:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4606&highlight=%DF%EA%F4%E5%F1%EF%F2

 

daddycool τα αρθρα που εβαλες ειναι απο γιατρους οι οποιοι ειναι εντελως ασχετοι με το θηλασμο και τον υπονομευουν.

δεν θελω να κανω ουτε τη εξυπνη ουτε την ειδικη,αλλα αφησε με να εχω γνωμη γι'αυτο αφου εχω προσωπικη εμπειρια σε αυτο με το μωρο μου!!!!

 

Θα σε αφήσω να έχεις γνώμη , έστω και λάθος :lol::lol::lol:

 

Δηλαδή κατά την γνώμη σου στο γάλα μερικών μαμάδων ΔΕΝ υπάρχει ο μεταβολίτης 3Α2ΒP που αναστέλει την δράση της UDPGA που με τη σειρά της μειώνει την χολερυθρίνη ???

 

Να το πω ακόμα πιο απλά :

 

Α. H m4ri4 ρώτησε εάν ΓΙΝΕΤΑΙ το μητρικό γάλα να συνδέεται με τον ΙΚΤΕΡΟ. Παράθεσα ένα καζανι επιστημονικά δεδομένα που λένε ότι ΓΙΝΕΤΑΙ :cool::cool:

 

Β. 199 στα 200 παιδάκια ξεπερνάνε τον ίκτερο τις 5-6 πρώτες μέρες χωρίς να επηρεάζονται από το μητρικό γάλα

 

Γ. 1 στα 200 παιδάκια θα έχει ευασθησία στο μητρικό γάλα και θα παρουσιάσει παρατεταμένο ίκτερο. (όπως στην περίπτωσει της m3ri4)

 

Δ. Εάν ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να θηλάζει και να πέρνει άθφονα υγρά ο ίκτερος ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ μόνος του , αλλά ίσως να ταλαιπωρεί το μωράκι ΑΡΚΕΤΕΣ μέρες.

 

Ε. Εάν διακόψει για λίγο τον θηλασμό ο ΙΚΤΕΡΟΣ θα περάσει ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ

 

 

Σε τί από αυτά διαφωνείτε (με στοιχεία)???

 

Αυτό που είπες για γιατρούς που είναι άσχετοι με το θηλασμό , θα το αφήσω ασχολίαστο , διότι φαντάζομαι ότι έχεις πιεί καφέ και με τους 8 προσωπικά και ξέρεις :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

το μωρο μου παρουσιασε ικτερο τις πρωτες μερες ,αυτο που μου ειπε η νεογνολογος κ απ'οσα εχω διαβασει ο ικτερος απλα κανει δυσκολοτερο το να θηλασεις,προκαλει υπνηλια κ δεν ειναι κατι κακο.το να σταματησεις το θηλασμο,ακομα κ αν τον προκαλει, προσωπικα το βρισκω περιττο αν κ δεν ειμαι ειδικος,ουτε εχω πιει καφε με γιατρους για να ξερω........ αλλα ποσο νορμαλ βρισκεις το να σταματησεις το θηλασμο πριν καν εδραιωθει η γαλουχια?θεωρεις ευκολο το να συνεχισεις μετα χωρις κανενα προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Μετά όλο αυτό το χαμό , συμφωνούμε λοιπόν όλοι ότι ο "οφειλόμενος-στο-μητρικό-γάλα-ίκτερος" είναι κάτι το υπαρκτό!! :lol::lol:

 

Επίσης , σωστό είναι ότι ΟΛΑ τα μωράκια μπορούν να τον ξεπεράσουν ΧΩΡΙΣ να διακόψουν το θηλασμό (αρκεί να παίρνουν άφθονα υγρά , ωστε να κάνουν πολλές κενώσεις που θα αποβάλλουν την χολερυθρίνη)

 

Επίσης ΜΠΟΡΕΙ να ξεπεραστεί με 36 ώρες διακοπή του μητρικού θηλασμού , σύμφωνα πάλι με την διεθνή βιβλιογραφία. (Κατα τη γνώμη μου η λιγότερο κουραστική για το μωρό μέθοδος)

 

Η προσωπική μου εμπειρία , έδειξε ότι δεν υπήρξε πρόβλημα εδραίωσης της γαλουχίας , με την διήμερη (έτσι το κάναμε εμείς) διακοπή.

 

Διαλέγετε και πέρνετε

 

ο χαζομπαμπάς

daddycool

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δε το εχω ακουσει ποτε αλλα κ ετσι να ειναι εκτος απο το οτι ειναι κουραστικο για το μωρο ειναι επισης κουραστικο για τη μανουλα κ επισης ειναι ρισκο για τη μανουλα ....διοτι απο την δικη σας εμπειρια ολα πηγαν καλα...ομως αν......???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως έτσι και αλλιώς, η αρχική μέτρηση της m4ri4 ήταν σχετικά τόσο χαμήλή (11 και κάτι) που μετά από τόσες μέρες θα έχει πέσει ΣΙΓΟΥΡΑ σε φυσιολογικά επίπεδα :D

 

Όλη αυτή η κουβέντα που κάναμε θα είχε νόημα εάν η χολερυθρίνη ήταν σε τιμές 20 και βάλε :) :) :) και θα επέμενε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολύ χαμηλό ίκτερο, για να κάνει φωτοθεραπεία πρέπει η τιμή να είναι 17 και πάνω.

Τα είχα διαβάσει αυτά τα links για πυρηνικό ικτερο, για εγκεφαλική βλάβη και τρόμαξα!

Και μόνο στην ιδέα ότι θα έπρεπε να διακόψω για 2μέρες το θηλασμό κλαίω, δε μπορώ να με φανταστώ να την ταίζω με μπουκάλι, δεν μπορώ να καταλάβω τι μου συνέβη και έχω ευαισθητοποιηθεί τόσο με τον θηλασμό αλλά δεν διαννοούμε να την δώσω ξένο γάλα ούτε για μια φορά. Βέβαια αν μας πουν ότι πρέπει κ δεν υπάρχει άλλη επιλογή, θα το κάνω.

Την θηλάζω πολύ συχνά, ακόμη κ όταν δεν πεινάει. Βέβαια το καημένο κάνει αναγωγές όταν υπερβαίνω τα όρια αλλά κ αυτή είναι λαίμαργη.

Δεν είναι άτονο, δεν έχει υπνηλίες, δεν του κόπηκε η όρεξη. Απλά ακόμη είναι κίτρινο λίγο στα ματάκια, στο πηγούνι, κάτω από τα ματάκια... αλλά μόνο στο πρόσωπο, στο υπόλοιπο σωματάκι δεν μου φαίνεται κίτρινο.

Επίσης πήρε 300 γραμμάρια μέχρι την 12η μέρα (γεννήθηκε 3,240), ενώ δεν θα έπρεπε να πάρει απότι μου είχε πει παιδίατρος.

ΔΕν ξέρω τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το φαινόμενο και ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς και ο δικός μας παιδίατρος(πρώην πιά!!) μας συνέστησε την 3ημερη αποχή.Επειδή μου στοίχισε πολύ να σταμάτησω να θηλάζω :cry::cry::cry: έστω και για 3 ημέρες πάνω που είχαμε με πολύ κόπο εδραιώσει τη γαλουχία,ψάχτηκα με άλλους παιδιατρους μου είπαν λοιπόν και οι 2 που ρώτησα (οι οποίοι ήταν πιο υποστηρικτικοί με το θηλασμό) ότι δεν σταματάμε το θηλασμό για ΚΑΝΕΝΑ λόγο τέτοιας φύσεως :P

πιο συγκεκριμένα ο ένας μου είπε ότι η τελευταία φορά που έδωσε τέτοια οδηγία σε μαμά ήταν περίπου το 1995!!!! :shock::shock::shock:

η δε άλλη μου είπε ότι αν ο γιατρός υποψιάζεται κάτι σχετικά με τον ίκτερο κάνει εξετάσεις ,δεν διακόπτει το θηλασμό :wink::wink::wink:

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω απόλυτα m4ri4 καιεγώ όταν μου έδωσε ο γιατρός έτσι αβίαστα τέτοια οδηγία έπαθα!!!!! :mad::mad::mad: δεν θα το ξεχάσω .

ψάξε το λίγο παραπάνω με το γιατρό πάντως.όταν υπονομεύεται τόσο ύπουλα ένα θέμα τόσο σημαντικό όσο ο θηλασμός μετά πως να εμπιστευτείς για το οτιδήποτε το γιατρό?ψάξε με εξετάσεις το θέμα του ίκτερου και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (που δε θα υπάρχει) φταίει το μητρικό!so what?με την εις άτοπο απαγωγή πάλι εκεί καταλήγεις όπου θα κατέληγες και με την αποχή! :idea:

και είσαι και σίγουρος και για την υγεία του μωρόυ :wink:

ευχομαι τα καλύτερα

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Aγαπητέ daddycool στο παραπάνω λινκ που παραθέτεις γράφει επί λέξει:

 

Breastmilk jaundice is normal. Rarely, if ever, does breastfeeding need to be discontinued even for a short time. Only very occasionally is any treatment, such as phototherapy, necessary. There is not one bit of evidence that this jaundice causes any problem at all for the baby. Breastfeeding should not be discontinued "in order to make a diagnosis". If the baby is truly doing well on breast only, there is no reason, none, to stop breastfeeding or supplement with a lactation aid, for that matter. The notion that there is something wrong with the baby being jaundiced comes from the assumption that the formula feeding baby is the standard by which we should determine how the breastfed baby should be. This manner of thinking, almost universal amongst health professionals, truly turns logic upside down. Thus, the formula feeding baby is rarely jaundiced after the first week of life, and when he is, there is usually something wrong. Therefore, the baby with so called breastmilk jaundice is a concern and "something must be done". However, in our experience, most exclusively breastfed babies who are perfectly healthy and gaining weight well are still jaundiced at five to six weeks of life and even laterThe question, in fact, should be whether or not it is normal not to be jaundiced and is this absence of jaundice something we should worry about? Do not stop breastfeeding for “breastmilk” jaundice.

 

 

 

 

Εδώ δεν γράφει τίποτα για προσορινή διακοπή του θηλασμού ως προτεινόμενη θεραπευτική προσέγγιση

 

Από το link που παραθέτεις

 

The elevation of bilirubin levels in the blood is usually not to a harmful degree (but can very rarely reach levels that are dangerous1). In the usual situation, even if the mother continues to nurse, the bilirubin levels will fall to normal gradually over a period of 3 to 10 weeks. However, if mother simply stops nursing for one or at most two days (she can pump and store the milk for later use if she so desires), the jaundice rapidly resolves. Nursing at the breast is resumed as if nothing had happened and proceeds uneventfully - the condition does not reappear. There is no reason to totally stop nursing.

 

 

Επίσης από το link που παραθέτεις, αν και πριν λέει διάφορα το τελικό συμπέρασμα είναι αυτό (σημείωση: αυτό το λινκ σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί διεθνή βιβλιογραφία, ούτε καν βιβλιογραφία, ως βιβλιογραφία θεωρείται δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό)

 

However, pediatricians and neonatologists generally agree that most babies who are well enough to feed may continue to feed on breast milk. This is true even when the bilirubin level is high enough to require phototherapy.

 

Από το link που παραθέτεις:

 

Treatment Return to top

 

Treatment will depend on the baby's bilirubin level. Often, this level is relatively low (less than 20 mg/dL). Sometimes no specific treatment is needed other than close followup.

 

More frequent nursing (up to 12 times a day) will increase the baby's fluid levels and can cause the bilirubin level to drop.

 

If the bilirubin level is more than 20 mg/dL, different treatment options are available. The mother can stop nursing for 24 to 48 hours, which will cause the bilirubin level to rapidly drop. During that time she can express the milk or pump her breasts (to maintain her comfort and the flow of milk) while feeding the baby formula. In most cases, when nursing is restarted the bilirubin will not return to previous levels.

 

The baby may need to stay in the hospital to receive treatment if the bilirubin level is greater than 20 mg/dL.

 

Other measures such as phototherapy (bili lights) may be used in the hospital for a short period of time. However, home phototherapy options are available.

 

Fluids, given through a vein, can also help increase the baby's fluid level and help lower bilirubin levels.

 

 

Aπό όλα όσα παραθέτεις πουθενά δεν βγαίνει το συμπέρασμα ότι ένα βρέφος με τιμές χορερυθρίνης κάτω από 20 πρέπει να διακόψει το θηλασμό.

 

Ευχαριστούμε για τα links :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Aglaia , ομολογώ , πως περίμενα με ανυπομονισία το post σου και βέβαια συμφωνώ με όσα γράφεις . Τα κείμενα που παραθέτεις τα διάβασα , εφόσον αλλωστε εγώ έκανα τις παραπομπές :):D

 

Γιαυτό εξάλλου γελούσα όταν μια φίλη εδώ μ έλεγε για τα παραπάνω κείμενα ότι τα γράφουν εχθροί του θηλασμού (!!) δείχνοντας ότι δεν μπήκε καν στον κόπο να τα διαβάσει. Κρίμα :lol::lol:

 

Εξάλλου είχα πει και εγώ (όπως και εσύ πολύ σωστά) , ότι σε χολερυθρίνη κάτω του 20 , δεν συνίσταται διακοπή θηλασμού. FACT.

 

 

Τώρα, μιας και σέβομαι πολύ την γνώμη σου και την επιστημοσύνη σου και όσα έχεις προσφέρει εδώ μέσα , παίρνω το θάρρος να πω δυό λόγια ακόμα ξέροντας ότι μπορείς να τα αξιολογήσεις ψύχραιμα και σωστά.

 

Παραθέτω από τα κείμενα :

 

The jaundice appears at the end of the first week of life and hence overlaps physiological jaundice. It can last for up to two months. Several factors are thought to be responsible for this condition.

 

Δηλαδή μια μητέρα που επιλέγει να θηλάσει μωρό που αποδεδειγμένα έχει Breast Feeding Jaundice , πρέπει να γνωρίζει ότι ο ίκτερος μπορεί να κρατήσει έως και δύο μηνες.

 

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ SUPER SUPER ΣΠΑΝΙΑ ,αλλά καλό είναι να είμαστε πληροφορημένοι.

 

Τέλος θα ήθελα να πω, και ξέρω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ότι το δεοντολογικό είναι να μην κάνουμε ιατρικές πράξεις (δηλαδή να δίνουμε ιατρικές συμβουλές ) εάν δεν είμαστε γιατροί και δεν ξέρουμε το ιστορικό της "θηλάζουσας μαμάς".

 

Οι γιατροί της μαμάς που ξεκίνησε το thread συμβουλέψαν 48 διακοπή και εγώ απλά εξήγησα τους λόγους που οδήγησαν τους γιατρούς σε αυτή τη "διάγνωση"

 

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή , είναι χωρίς να έχουμε πλήρη στοιχεία δεοντολογικά λάθος.

 

Φιλικά και με αγάπη για όλες τις θηλάζουσες μαμάδες

(και τη μαμά του μπέμπη μου)

daddycool

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις Γίαννη ? Κουκιά σπέρνω !

 

:P:P

 

συγωμη που πεταγομαι κ ανακατευομαι αλλα σου ειναι πολυ δυσκολο να εισαι λιγοτερο εριστικος με ανθρωπους που λενε τη γνωμη τους ακομα κ αν αυτη δε σου αρεσει...?

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα μιλατε πολυ επιστημονικα και δε μπορω να πω τη γνωμη μου σε ενα θεμα που δε γνωριζω.θεωρω ομως εφοσον εισαι κ τοοσο μορφομενος πως θα μπορουσες να εχεις λιγο πιο λεπτους τροπους οταν μιλας..καλο σου βραδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ΜΠΟΡΕΙ να ξεπεραστεί με 36 ώρες διακοπή του μητρικού θηλασμού , σύμφωνα πάλι με την διεθνή βιβλιογραφία. (Κατα τη γνώμη μου η λιγότερο κουραστική για το μωρό μέθοδος)

 

πουθενά στα όσα αναφέρεις δεν είναι γραμμένο ότι το μωρό κουράζεται από αυτή την κατάσταση, ότι είναι μη φυσιολογική και ότι πρέπει επειγόντως να ξεπεραστεί.

 

Αντίθετα αναφέρεται ότι αυτή είναι μια φυσιολογικη κατάσταση και δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε αν οι τιμές είναι κάτω από 20.

 

Η προσωπική μου εμπειρία , έδειξε ότι δεν υπήρξε πρόβλημα εδραίωσης της γαλουχίας , με την διήμερη (έτσι το κάναμε εμείς) διακοπή.

Το ένα και μοναδικό περιστατικό δεν είναι αρκετό στατιστικά για να βγει κάποιο συμπέρασμα.

 

 

Διαλέγετε και πέρνετε

 

Διαλέγουμε και παίρνουμε τη γνωμη της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής όπως δημοσιεύτηκε στο Pediatrics (με τη σχετική βιβλιογραφία)

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

For the great majority of newborns with jaundice and hyperbilirubinemia, breastfeeding can and should be continued without interruption. In rare instances of severe hyperbilirubinemia, breastfeeding may need to be interrupted temporarily for a brief period.124

 

http://pediatrics.aappublications.org/cgi/reprint/114/1/297?ijkey=c9d86c2c78dab7ceb19110b6624a7a76decf94ac

 

PRIMARY PREVENTION

In numerous policy statements, the AAP recommends

breastfeeding for all healthy term and nearterm

newborns. This guideline strongly supports this

general recommendation.

RECOMMENDATION 1.0: Clinicians should advise

mothers to nurse their infants at least 8 to 12 times per

day for the first several days12 (evidence quality C: benefits

exceed harms).

Poor caloric intake and/or dehydration associated

with inadequate breastfeeding may contribute to the

development of hyperbilirubinemia.6,13,14 Increasing

the frequency of nursing decreases the likelihood of

subsequent significant hyperbilirubinemia in breastfed

infants.15–17 Providing appropriate support and

advice to breastfeeding mothers increases the likelihood

that breastfeeding will be successful.

Additional information on how to assess the adequacy

of intake in a breastfed newborn is provided in

Appendix 1.

RECOMMENDATION 1.1: The AAP recommends

against routine supplementation of nondehydrated breastfed

infants with water or dextrose water (evidence quality

B and C: harms exceed benefits).

Supplementation with water or dextrose water

will not prevent hyperbilirubinemia or decrease TSB

levels.18,19

Link to comment
Share on other sites

"Κάθε συζήτηση στην οποία οι άνδρες αποτελούν μειοψηφία θα καταλήξει νομοτελειακά σε μπάχαλο" : ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ :o:o

 

οχι απλα μιλατε πολυ επιστημονικα και δε μπορω να πω τη γνωμη μου σε ενα θεμα που δε γνωριζω.θεωρω ομως εφοσον εισαι κ τοοσο μορφομενος πως θα μπορουσες να εχεις λιγο πιο λεπτους τροπους οταν μιλας..καλο σου βραδυ :)

 

Καλό σου βράδυ και εσένα ... Πολύ λεπτό εκείνο το "τόοοοοσο" που έγραψες , προσκυνώ :cool::cool:

 

 

πουθενά στα όσα αναφέρεις δεν είναι γραμμένο ότι το μωρό κουράζεται από αυτή την κατάσταση, ότι είναι μη φυσιολογική και ότι πρέπει επειγόντως να ξεπεραστεί.

 

Αντίθετα αναφέρεται ότι αυτή είναι μια φυσιολογικη κατάσταση και δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε αν οι τιμές είναι κάτω από 20.

 

Προκύπτει από το γεγονός ότι για την επί δύο μήνες το μωρό θα έχει ίκτερο (ΠΙΘΑΝΑ!!! το τονίζω το πιθανά!!)

 

Για το ότι είναι μια φυσιολογική κατάσταση εφόσον ο ίκτερος είναι κάτω του 20 έχουμε ήδη συμφωνήσει εδώ και αρκετά post παραπίσω :D:D

 

Συγγνώμη που επειμένω κορίτσια αλλά "Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια… "

 

Δεν έχω θεοποιήσει τίποτα στην ζωή μου , δεν θα θεοποιήσω ούτε τον μητρικό θηλασμό . Είναι αναντικατάστατος στο 99,999% των περιπτώσεων αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που η formula ΕΙΝΑΙ ιατρικό όπλο.

 

Σας αγαπώ :cool:

daddycool

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια γνώμη από την εμπειρία μιας πολύ καλής μου φίλης; Τάιζε το μωράκι της με γάλα που έβγαζε με το θήλαστρο για να τρώει ευκολότερα, συχνότερα και περισσότερο (ώστε να κάνει κακά και να αποβάλλει τη χολερυθρίνη) και το είχε και σε ένα φωτεινό δωμάτιο να το βλέπει ο ήλιος.. Άσε που έκανε ολόκληρη ιστορία μέχρι να την αφήσουν να το πάρει από το μαιευτήριο.. Την ψυχή μαύρη της έκαναν..

 

Δεν ξέρω αν συμφωνεί και η Αγλαΐα για να το σιγουρέψουμε..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...