Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-05-08, 12:54   #1
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην andro2
Προεπιλογή ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ / Παλίνδρομη

Καλημέρα,
πόσο καιρό μετά από απόξεση (λογω παλίνδρομης) σας επισκέφτηκε η περίοδός σας;
Ο χρήστης andro2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-08, 13:05   #2
kefi

Το avatar του χρήστη kefi

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
kefi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Καλημέρα,
πόσο καιρό μετά από απόξεση (λογω παλίνδρομης) σας επισκέφτηκε η περίοδός σας;
Καλημέρα andro μου. Καλά είσαι; Εμένα έκανε να μου έρθει κανονικά περίπου 1,5 μήνα. Ο γιατρός μου είχε πει να μου δώσει χαπάκια για να μου έρθει πιο γρήγορα, αλλά δεν ήθελα να βάλω στον οργανισμό μου κι άλλες ορμόνες, που ούτως ή άλλως είχαν τρελλαθεί.
Ο χρήστης kefi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-08, 13:11   #3
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή kefi

Καλά είμαι kefi μου.
Απλά ανυπομονώ να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω εξετάσεις και αυτή η αναμονή με έχει πάρει λίγο από κάτω.
Είναι και που αν είχε πάει καλά η 1η εγκυμοσύνη μου θα γένναγα αυτές τις μέρες και είμαι κάπως.
Παλιά 14-05-08, 13:44   #4
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

andro, πολλες απο εμας, εχουνε να θυμουνται τετοιες ημερομηνιες...δυστυχως...

μακαρι να ερθει γρηγορα η περιοδος..κοιτα να δεις που υπαρχουν και περιστασεις που παρακαλαμε να ερθει η κυρια!

εμενα μου ειχε ερθει περιπου 40 μερες μετα την αποξυση.
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-08, 13:49   #5
kefi

kefi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: kefi

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Καλά είμαι kefi μου.
Απλά ανυπομονώ να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω εξετάσεις και αυτή η αναμονή με έχει πάρει λίγο από κάτω.
Είναι και που αν είχε πάει καλά η 1η εγκυμοσύνη μου θα γένναγα αυτές τις μέρες και είμαι κάπως.
Ξέρω ακριβώς πώς αισθάνεσαι. Είχα συμπέσει στη εγκυμοσύνη που παλλινδρόμησε, με μια κοπέλα που της πήγαν όλα καλά. Γέννησε την ίδια μέρα που θα γεννούσα εγώ. Σε όλη τη διάρκεια δεν ήθελα ούτε να την βλέπω και φυσικά άργησα πολύ να της ευχηθώ για τη γέννηση του παιδιού της. Άλλα είμαι εντάξει τώρα και ελπίζω.
Παλιά 14-05-08, 14:01   #6
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή kefi

Αχ kefi μου,
εγώ στην 2η παλίνδρομη ήμουν έγκυος ταυτόχρονα με την κολλητή μου με διαφορά στην πιθανολογούμενη ημερομηνία σύλληψης μόνο 1 ημέρα. Το δικό μου μωρό παλινδρόμησε, το δικό της συνεχίζει. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα πήγε για αυχενική διαφάνεια για την οποία μου μιλάει μέρες. Ξέρω ότι η χαρά της είναι μεγάλη αλλά σκέψου και μένα πως νιώθω. Δεν κρατάω κακία όμως. Μακάρι να είναι καλά το μωρό της και η ίδια και έχει ο Θεός και για εμάς.
Παλιά 14-05-08, 14:18   #7
kefi

kefi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: kefi

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Αχ kefi μου,
εγώ στην 2η παλίνδρομη ήμουν έγκυος ταυτόχρονα με την κολλητή μου με διαφορά στην πιθανολογούμενη ημερομηνία σύλληψης μόνο 1 ημέρα. Το δικό μου μωρό παλινδρόμησε, το δικό της συνεχίζει. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα πήγε για αυχενική διαφάνεια για την οποία μου μιλάει μέρες. Ξέρω ότι η χαρά της είναι μεγάλη αλλά σκέψου και μένα πως νιώθω. Δεν κρατάω κακία όμως. Μακάρι να είναι καλά το μωρό της και η ίδια και έχει ο Θεός και για εμάς.
Έτσι μπράβο. Και ναι, το ότι νιώθεις έτσι είναι φυσιολογικό. Εγώ, ντρέπομαι που το λέω, αλλά είχα φτάσει σε επίπεδα κακίας. Σκεφτόμουν «γιατί να το πάθω εγώ αυτό και όχι οι άλλες;». Αλλά τώρα σκέφτομαι ότι όταν κάτι είναι να γίνει, θα γίνει και το μόνο που χρειάζεται από εμάς είναι ηθικό (και ανήθικο ) ακμαιότατο
Παλιά 14-05-08, 14:29   #8
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή kefi

Μην αισθάνεσαι άσχημα για την φάση "κακίας" που πέρασες. Νομίζω ότι όλες το έχουμε πει: γιατί σε εμένα. Και εγώ στην 1η παλίνδρομη το έλεγα συνέχεια και αναρωτιώμουν "γιατί δεν είμαι άξια να φέρω ένα παιδί στον κόσμο, και τί κακό έχω κάνει και το πληρώνω" και άλλα τέτοια. Αλλά ξέρεις τι με συγκρατεί πλέον και θέλω να είναι όλες οι μαμάδες και τα παιδάκια του κόσμου καλά και ας μην αξιωθώ ποτέ να γίνω μάνα; Η σκέψη ότι δεν θέλω ένα παιδί με οποιοδήποτε κόστος. Θέλω ένα παιδί υγιές, γερό και δυνατό.Αν οι παλινδρομήσεις έγιναν γιατί τα εμβρυάκια μου είχαν κάποιο πρόβλημα και τελικά γεννιώντουσαν άρρωστα, ανάπηρα ή ότι άλλο, καλά έκαναν και παλινδρόμησαν. Και δεν το λέω για την δική μου βόλεψη. Το λέω γιατί δεν έχω δικαίωμα να φέρω στον κόσμο μια ψυχή που θα ταλαιπωρείται ίσως και σε όλη της τη ζωή μόνο και μόνο επειδή εγώ θέλω να τιτλοφορούμαι "μανα". Εγώ κάποια στιγμή θα φύγω από αυτόν τον κόσμο και τότε ποιος θα τα φρόντιζε; Γι΄αυτό άλλωστε νομίζω ότι οι πιο αξιέπαινοι άνθρωποι είναι οι γονείς που αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις και συνεχίζουν και παλεύουν για τα αγγελούδια τους. Μπράβο τους!
Παλιά 14-05-08, 14:33   #9
kefi

kefi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρόσφατα άκουσα ότι μια κοπέλα υιοθέτησε ένα παιδί, που τελικά ήταν αυτιστικό. Και κάποιοι ανεγκέφαλοι της είπαν να το πάει πίσω Η κοπέλα όταν το άκουσε είπε ότι το παιδί της δεν ήταν τηλεόραση που της βγήκε ελαττωματική για να την γυρίσει πίσω. Μερικά άτομα ή δεν έχουν μυαλό ή δεν ξέρουν πώς να το χρησιμοποιήσουν
Παλιά 14-05-08, 15:36   #10
sissie

Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Andro2 γλυκιά μου, εμένα μου ήρθε μετά από ένα μήνα η περίοδος. Μην μου αγχώνεσαι σε παρακαλώ και θα δεις, θα σε επισκεφτεί η "Ρωσίδα θεία σου"
Ο χρήστης sissie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-08, 15:40   #11
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή κι εγώ την έζησα πολύ πρόσφατα αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία΄πριν απο 2 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι θεωρούμε την ημερομηνία της απόξεσης σαν 1η μέρα περιόδου, οπότε υπολογίζουμε ανάλογα... Βέβαια θα δειξει αν ισχύει όντως αυτό και πότε θα αδιαθετήσω...
Παλιά 14-05-08, 16:32   #12
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή WELCOMΕ!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Christie
Επειδή κι εγώ την έζησα πολύ πρόσφατα αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία΄πριν απο 2 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι θεωρούμε την ημερομηνία της απόξεσης σαν 1η μέρα περιόδου, οπότε υπολογίζουμε ανάλογα... Βέβαια θα δειξει αν ισχύει όντως αυτό και πότε θα αδιαθετήσω...
Christie μου, δυστυχώς πολλές την ζήσαμε αυτή την εμπειρία και κάποιες (όπως η υποφαινόμενη) πάνω από 1 φορά. Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και να ξαναπροσπαθήσεις και όλα να σου πάνε καλά (τα λέω για να τα διαβάζω και εγώ μετά).
Υπομονή και Επιμονή και δεν μπορεί ... αφού συλλαμβάνουμε θα τα καταφέρουμε!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-05-08, 20:31   #13
nikoletta

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ
nikoletta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΡΙΒΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ.
ΑΝΤΕ, ΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.
Ο χρήστης nikoletta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-08, 10:03   #14
Matina37

Matina37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα Κουκλιτσες

Χθες πηγα στον γιατρο ...που ειπε οτι σε περιπου 30 ημερες απο την αποξεση θα ερθει η περιοδος ,παραταυτα εαν θελω μου ειπε να παρω αντισυλιπτικα για να τον φτιαξω πιο γρηγορα τον κυκλο μου μιας και κανονικα θα εχει λιγο μπερδευτει..

Μαλλον δεν θα παρω τιποτα .Ουτως η `αλλως θα παω για λαμπαροστοπιση -υστεροσκοπιση μολις μου ερθει ---οποτε παλι μπερδεμενη θα ειναι ..
Ο χρήστης Matina37 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-08, 10:12   #15
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή matina37

Καλημέρα σε όλες!
Καλημέρα Matina!
Στην 1η απόξεση μου δώσανε αντισυλληπτικά και δεν μπορώ να πω ότι μου έφτιαξε τον κύκλο αν σκεφτείς ότι και τότε μου είχαν πει ότι σε 30-40 ημέρες θα αδιαθετήσω και παρόλη τη χρήση αντισυλληπτικών μου ήρθε μετά άπό 54 ημέρες. Τώρα δεν πήρα αντισυλληπτικά και περιμένω εναγωνίως για να μπω σε διαδικασία εξετάσεων. Απλά επειδή υπήρχε αυτή η καθυστέρηση των 54 ημερών στην 1η ενώ εχω σταθερό κύκλο, γι΄αυτό και ρωτάω τις εμπειρίες σας.
Παλιά 15-05-08, 10:17   #16
Matina37

Matina37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Adro

Τι εξετασεις εχεις σκοπο να κανεις ?
Ο χρήστης Matina37 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-08, 23:32   #17
mariass

mariass ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή περιοδος μετα απο αποξεση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.
ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΤΙΣ 01/05/2008 ( ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ) ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΛΙΓΑ ΥΓΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΑ.
ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.
Ο χρήστης mariass δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-08, 16:17   #18
michel

Το avatar του χρήστη michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω,που παντα ειχα σχεδον σταθερο κυκλο 27-30 ημερων,περσι οταν ειχα την ατυχια να παλινδρομησει το εμβρυακι μου,και αναγκαστικα να περασω απο αυτο το βασανιστηριο,...μετα απο 27 ημερες ηρθε η πρωτη περιοδος.
Εκτος απο την πρωτη μερα της αποξεσης που ειχα αιμα κανονικα,απο την αλλη μερα και μετα ειχα ελαχοιστο για 2-3 μερες ακομα.

Τωρα,,αν παμε σε πιο προσφατα γεγονοτα,δηλαδη στην δευτερη ατυχια μου,(πριν λιγες μερες !) να σου πω,οτι παλι την πρωτη μερα ειχα ,ας πουμε,πολυ αιμα και απο την δευτερη και μετα,ελαχοιστες σταγονες.
Σημερα (τριτη μερα)εχω λιγο,παιρνω και την αντιβιωση vibramicin gia 10 ημερες και ελπιζω να μου ερθει παλι μετα απο 27-28 μερες,για να προχωρησουμε παρα κατω.
Ο χρήστης michel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-08, 17:09   #19
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

andro2.δεν εχω κατι να σου πω σε αυτο που ρωτας,απλα θελω να σου ευχηθω να σου πανε ολα καλα απο δω και περα και οσο για τις μερες αυτες που σε μελαγχολουν ,κανε κουραγιο γλυκια μου κι εγω αυτες τις μερες νιωθω χαλια γιατι κοντευει ο καιρος που χα γεννησει τα προωρα διδυμακια μου που πεθαναν,λεω δοξα τον θεο ομως που μου στειλε τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ μου και εδωσε ξανα χαρα και νοημα στην ζωη μου.
ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΑΣ ΡΩΤΑΣ ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΘΑ ΧΕΙΣ.ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ ΜΟΥ!!!!
Παλιά 24-05-08, 17:12   #20
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel
εγω,που παντα ειχα σχεδον σταθερο κυκλο 27-30 ημερων,περσι οταν ειχα την ατυχια να παλινδρομησει το εμβρυακι μου,και αναγκαστικα να περασω απο αυτο το βασανιστηριο,...μετα απο 27 ημερες ηρθε η πρωτη περιοδος.
Εκτος απο την πρωτη μερα της αποξεσης που ειχα αιμα κανονικα,απο την αλλη μερα και μετα ειχα ελαχοιστο για 2-3 μερες ακομα.

Τωρα,,αν παμε σε πιο προσφατα γεγονοτα,δηλαδη στην δευτερη ατυχια μου,(πριν λιγες μερες !) να σου πω,οτι παλι την πρωτη μερα ειχα ,ας πουμε,πολυ αιμα και απο την δευτερη και μετα,ελαχοιστες σταγονες.
Σημερα (τριτη μερα)εχω λιγο,παιρνω και την αντιβιωση vibramicin gia 10 ημερες και ελπιζω να μου ερθει παλι μετα απο 27-28 μερες,για να προχωρησουμε παρα κατω.
Αμαν,ρε γμτ γιατι παλινδρομουν οι κυησεις;δεν το χω περασει αλλα ολο τετοια ακουω τωρα τελευταια.πολυ στεναχωριεμαι οταν χανωνται μωρακια.γιατι θεε μου;;;κριμα ........
Παλιά 24-05-08, 20:04   #21
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ pegi μου για την στήριξη.
Μακάρι να γίνουν πραγματικότητα όλα όσα περιγράφεις όχι μόνο για μένα, για όλες μας.
Παλιά 24-05-08, 21:30   #22
michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

pegi,θα σου πω την αποψη μου για τις παλινδρομες κυησεις.
Στην εποχη που ζουμε τωρα,σε αυτον τον πλαστικο κοσμο που ζουμε,γεματος μεταλλαγμενα προιοντα,καυσαερια,και...δεν ξερω και εγω τι αλλο.... τι περιμενουμε να ακουσουμε ?
Παλια,οταν μια γυναικα ανακαλυπτε οτι ειναι εγκυος,ηταν ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ.
Απλα,δεν υπηρχαν τα συγχρονα μηχανηματα για να δουν οι ιατροι αν ειναι καλα το εμβρυο,και για αυτο το λογο γεννηθηκαν παιδια με ειδικες αναγκες.
Σημερα,υπαρχουν τα μηχανηματα,αλλα χαλασε ,δυστυχως,η ποιοτητα του σπερματος(για τους ανδρες),και για τις γυναικες ?ολα τα υπολοιπα !
Αγχως,προβληματα,οι ρυθμοι της ζωης μας εχουνε κανει ετσι,ωστε να ξεχασουμε την υγεια μας και να ασχολουμαστε με ολα τα αλλα και οταν ερχεται η ωρα να θελουμε ενα παιδι,μας βγαινουν ολα μπροστα...

Κοιτα κατι=υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν ψαξει καλα την υγεια τους και τους λεει ο ιατρος ,πως δεν υπαρχουν παθολογικες αιτιες γ που να ευθυνονται για τις παλινδρομες που ειχαν.Αντε βρες τωρα την ακρη !!!

Τι ,και αν τρωμε βιολογικα προιοντα(μολις μαθαινουμε οτι ειμαστε εγκυες) ? Ο οργανισμος προετοιμαζεται για την μητροτητα απο πολυ νωρις,πολλα χρονια πριν,οταν τρωγαμε ακομα τα πλαστικα και τα μεταλλαγμενα...
Τι και αν κοβουμε το τσιγαρω μολις κανουμε τεςτ θετικο ? Η νικοτινη για να φυγει απο μεσα μας θελει ισα με 7 χρονια...ο'ποτε...καταλαβαινεις τωρα...τελος παντων,ειναι πολλα για να τα αναλυσουμε τωρα...

Και μετα σου λεει ο αλλος "ηταν τυχαιο γεγονος,η πουτανα η φυση αποφασισε να το τερματισει"
Εγω,τωρα,αμα θελω το πιστευω, και αν παλι δεν θελω να το πιστεψω,τι πρεπει να κανω ??? η θα κοψω το λαιμο μου η θα σηκωσω το κεφαλι και θα προχωρησω με δυναμη,για το επομενο βημα.ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!
Μια νεα προσπαθεια,γεματη ελπιδες που δεν σβηνουν ποτέ...

Ετσι ειναι αυτη η ρουφιανα η ζωη....απροβλεπτη και οχι παντα ετσι οπως την εχουμε εμεις προγραμματισει...
(ελπιζω να μην σας ζαλισα πολυ με ολα αυτα...η αποψη μου ηταν...
Παλιά 25-05-08, 07:29   #23
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MICHEL,εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες και φυσικα δε μας ζαλισες.
ομως ειδικα αυτο ρε γμτ που στα παλια χρονια λεγαν ειμαι εγκυος και μετα ειχαν τα παιδια τους στα χερια τους και τωρα οι μισες ελληνιδες προσπαθουν χρονια ολοκληρα και ταλαιπωρουν τους οργανισμους τους με φαρμακα και εξωσοματικες μεθοδους και παλι μπορει να μην τελειοποιηθει η εγκυμοσυνη η΄ να μην γεννηθει γερο μωρακη τελος παντων να μην απογοητευω με τα λογια μου τοσες γυναικες που προσπαθουν να ζησουν το θαυμα του να φερεις 1 ανθρωπινη ζωη στον κοσμο.
ΕΥΧΩΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΗΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ,ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ Η΄ ΚΑΙ 2-3-4........
Παλιά 27-05-08, 09:07   #24
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή periodos

Καλημέρα,
σήμερα είναι η 35 ημέρα μετά την απόξεση και περίοδος πουθενά. Μίλησα με τον νέο γιατρο που έχω και μου είπε να περιμένω λίγες μέρες και μετα να κάνω β-χοριακή, οχι για τον ευτυχή λόγο που φαντάζεστε. Δυστυχώς, υπάρχει περίπτωση να μην με έχουν καθαρίσει κάλά κατά την διάρκεια της απόξεσης, να έχουν απομείνει χοριακές λάχνες (νομίζω έτσι τις είπε), με αποτέλεσμα ο οργανισμός να παράγει ακόμα β-χοριακή. Αν συμβαίνει αυτό και για όσο παράγεται β-χοριακή, η περίοδος δεν πρόκειται να έρθει.
Τί να πω βρε κορίτσια; Τα είχα χύμα μου έρχονται και τσουβαλάτα.
Το κακό είναι ότι το φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να συμβαίνει γιατί ενώ είχα κύκλο 29-31 ημέρες και με έντονο προεμμηνιριακό σύνδρομο, τώρα τίποτα.
Μακάρι Θεέ μου να μην συμβεί και αυτό, δεν θα αντέξω και άλλο χειρουργείο.
Πότε επιτέλους θα πάει κάτι καλά;
Παλιά 27-05-08, 09:26   #25
kazolina

kazolina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: periodos

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Καλημέρα,
σήμερα είναι η 35 ημέρα μετά την απόξεση και περίοδος πουθενά. Μίλησα με τον νέο γιατρο που έχω και μου είπε να περιμένω λίγες μέρες και μετα να κάνω β-χοριακή, οχι για τον ευτυχή λόγο που φαντάζεστε. Δυστυχώς, υπάρχει περίπτωση να μην με έχουν καθαρίσει κάλά κατά την διάρκεια της απόξεσης, να έχουν απομείνει χοριακές λάχνες (νομίζω έτσι τις είπε), με αποτέλεσμα ο οργανισμός να παράγει ακόμα β-χοριακή. Αν συμβαίνει αυτό και για όσο παράγεται β-χοριακή, η περίοδος δεν πρόκειται να έρθει.
Τί να πω βρε κορίτσια; Τα είχα χύμα μου έρχονται και τσουβαλάτα.
Το κακό είναι ότι το φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να συμβαίνει γιατί ενώ είχα κύκλο 29-31 ημέρες και με έντονο προεμμηνιριακό σύνδρομο, τώρα τίποτα.
Μακάρι Θεέ μου να μην συμβεί και αυτό, δεν θα αντέξω και άλλο χειρουργείο.
Πότε επιτέλους θα πάει κάτι καλά;

δεν νομίζω να είναι κάτι κακό
εμένα την πρώτη φορά μου ήρθε στις 40 μέρες
συνήθως γιαυτό τον λόγο δίνουν αντισυλιπτικά μετά....για να ρυθμιστεί ο κύκλος
εγώ βέβαια δεν τα πήρα αλλά ίσως να ήταν λάθος!
Ο χρήστης kazolina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-08, 10:30   #26
eli

eli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτήσω κάτι; δε'υτερη φορά παλλίνδρομη κύηση αλλά επειδή μου ήρθε η περίοδος από μόνη της και η χοριακή έπεσε στο 175 ο γιατρός΄είπε ότι δεν χρειάζεται απόξεση...Πως μπορέι να καταλάβει κανείς αν υπάρχει κάτι ......μόνο με την χοριακή η οποί απρέπει να μηδενιστεί. Υπάρχει καμία να μου πει;
Ο χρήστης eli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-08, 10:38   #27
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eli
να ρωτήσω κάτι; δε'υτερη φορά παλλίνδρομη κύηση αλλά επειδή μου ήρθε η περίοδος από μόνη της και η χοριακή έπεσε στο 175 ο γιατρός΄είπε ότι δεν χρειάζεται απόξεση...Πως μπορέι να καταλάβει κανείς αν υπάρχει κάτι ......μόνο με την χοριακή η οποί απρέπει να μηδενιστεί. Υπάρχει καμία να μου πει;
eli μου,
εμένα τουλάχιστον έτσι μου είπε ο γιατρός μου. Ότι αν έχει απομείνει κάτι (το οποίο το χαρακτήρισε χοριακή λάχνη), η χοριακή δεν θα έχει μηδενιστεί αλλά -έστω και με χαμήλη τιμή- θα υφίσταται. Από την άλλη όταν τον ρώτησα γιατί σε κάποιες κοπέλες δεν κάνουν απόξεση αλλά τις αφήνουν να καθαρίσουν με την περίοδο, μου απάντησε ότι όταν η κύηση είναι μικρή (μέχρι 6-7 εβδομάδων) ο οργανισμός κάνει τον καθαρισμό μόνος του μέσω περιόδου. Αν όμως η κύηση είναι μεγαλύτερη, τότε πρέπει να γίνει απόξεση. Βέβαια η δική του άποψη ήταν ότι πάντα πρέπει να γίνεται καθαρισμός αν όχι με απόξεση με αναρρόφηση για να είμαστε σίγουροι.
Παλιά 27-05-08, 12:10   #28
mammy30

Περιοχή: Αθήνα
mammy30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προσωπικά μετά από αφαίρεση εξωμήτριου κυήσεως (1,5 μηνών) μου ήρθε περίοδος σε 30 μέρες.Πάντως μέχρι και 40 μέρες νομίζω ότι είναι φυσιολογικό...
Ο χρήστης mammy30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-08, 16:17   #29
Agapi6

Agapi6 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: periodos

Εγω αδιαθετησα μετα απο 45 ημερες και στην επομενη περιοδο παλι μετα από 35. Και τις 2 φορες εκανα τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο και ειδικα τη δευτερη και εξεταση αιματος που βγηκε θετικη αλλα τιποτα. Τελικα τη τριτη φορα ημουν εγκυος
Παλιά 02-06-08, 20:39   #30
eleanna

Περιοχή: Πελοπόννησος
eleanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

andro μου εγώ αδιαθέτησα την 40η μέρα. Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά. Ελπίζω σύντομα να γίνουμε και οι δυο μας ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!
Ο χρήστης eleanna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-08, 22:52   #31
Falal

Falal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

adro2 και εγώ τα ίδια με τα κορίτσια έχω να σου πω.
Στις 40 μετά την απόξεση την πρώτη φορά. Τη δεύτερη, πήρα χάπια και όταν τελείωσαν οι 2 καρτέλες και την περίμενα φυσιολογικά, στις 42.
Να σου πω επίσης οτι πολύ συχνά εμείς οι γυναίκες "μπλοκάρουμε" την περίοδο και λόγω αυξημένου άγχους. Δεν το πίστευα μέχρι που το έπαθα.
Παλιά 03-06-08, 10:36   #32
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ στις 32 μέρες αδιαθέτησα κανονικά... Απ' όσο ξέρω βέβαια η andro2 αδιαθετησε ήδη σύμφωνα με άλλο ποστ της, οπότε της λύθηκε η απορία...
Παλιά 04-06-08, 00:20   #33
ΓΕΩΡΓΙΑ

ΓΕΩΡΓΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα,ειχα και εγω μια παλινδρομη κυηση στις 8/5 εκανα αποξιση και για <<καλη μου τυχη>> δεν απεβαλα με το γνωστο τροπο μου πηρε τον αδειο αμνιακο σακο ολοκληρο τον εδωσε ο γιατρος μου για εξεταση και μου ειπε πως ειχα παλινδρομη κυηση χωρισ κακοηθειες και μετα απο μια εβδομαδα που ολοκληρωθηκαν οι εξετασεις μου ειπε πως ο λογος ηταν οτι το εμβρυο ειχε υποστει θρομβωσεις...αυριο θα τον παρω στο μαιευτηριο να μιλησουμε με την αιματολογο να δουμε τι εξετασεις θα κανω για να δουμε αν αυτο ηταν τυχαιο η θρομβοφιλια...απο οτι ομως διαβασα μεσα σε καποιες ιστιοσελιδες ειναι κατι που αντιμετωπιζετε...ολο αυτο μου συνεβει στην 6-7 εβδομαδα κυησης...βεβαια δε θελω να ειμαι αχαριστη εχω ηδη 2 υπεροχα παιδια 10,5 ο γιος μου και 7 το σεπτεμβρη η κορη μου και ειμαι σχεδον 35 χρονων,δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο και τα εχασα...φυσικα δεν μπορω και σιγουρα δεν μπορω να πω οτι ειμαι στην ιδια μοιρα με καποιες κοπελες που δεν εχουν καταφερει να κανουν ουτε ενα παιδακι λογο τον παλινδρομων κυησεων...το μονο που σας συμβουλευω ειναι να επιμενετε στο γιατρο σας να κανει εργαστηριακο ελεγχο μετα απο την αποξιση να ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ σε αυτο ετσι θα καταφερετε να αποφυγετε λαθη καλυτερα να περιμενετε και 6 και 12 μηνες παρα να ταλαιπωρηστε !!!καλη επιτυχια σε ολες μας!!!
Παλιά 04-06-08, 17:43   #34
michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΩΡΓΙΑ,μηπως ειχες και εσυ τον ιδιο απατεωνα ιατρο,που ειχα και εγω??????
το λεω αυτο,γιατι...κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια....
ξερεις,ειναι μερικοι που ζουν απο αυτο ....τους αρεσει να κανουν αποξεσεις,γιατι πληρωνοντα πιο χοντρα,και ουτε αποδειξη κοβουν,ουτε νοιαζονται αν θα σου ξανασυμβει αυτο,....εμενα ,λιγες μερες μετα απο αποξεση,μου ελεγε"πηγαινε σπιτι να μεινεις αμεσως εγκυος ,και παλι,αυτον τον μηνα,κι'ολας".....και επειδη το εψαξα το θεμα,ειδα και καταλαβα οτι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ,αυτο που μου ελεγε,γιατι ο οργανισμος δεν ειναι ετοιμος τοσο συντομα για νεα εγκυμοσυνη,ουτε με ειχε ψαξει ποτέ,να δει αν κατι αλλο φταει για τις 2 αποβολες,που ειχα...ουτε δεχόταν να κανω καποιες εξετασεις...
στο ΜΗΤΕΡΑ ηταν ο δικος σου?μηπως?
Παλιά 04-06-08, 21:16   #35
gary

Περιοχή: MΑΡΑΘΩΝΑΣ
gary ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gary
Προεπιλογή

Ηρθεεεεεεεεεεε! Ηρθε γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Χεχε αν δεν κανω λαθος αυτη πρεπει να ναι η κυρια δεν ξερω τι να πιστεψω γιατι δε νιωθω τιποτα! 30η μερα σημερα μετα την αποξεση!(ελπιζω να μην κανω λαθος και ειναι τιποτα απ την ουρολοιμωξη )
Ο χρήστης gary δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-08, 09:45   #36
nicolou

nicolou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλη σας μέρα ! Εγω αδιαθέτησα 35 μέρες μετά την απόξεση.
Ο χρήστης nicolou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-08, 14:49   #37
gary

Περιοχή: MΑΡΑΘΩΝΑΣ
gary ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gary
Προεπιλογή

A να πω κι εγω οτι δεν εκανα λαθος ηρθε και παραηρθε! Αλλα εκανα λαθος 28 μερες μετα ηρθε...
Ο χρήστης gary δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-08, 09:22   #38
ΓΕΩΡΓΙΑ

ΓΕΩΡΓΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel
ΓΕΩΡΓΙΑ,μηπως ειχες και εσυ τον ιδιο απατεωνα ιατρο,που ειχα και εγω??????
το λεω αυτο,γιατι...κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια....
ξερεις,ειναι μερικοι που ζουν απο αυτο ....τους αρεσει να κανουν αποξεσεις,γιατι πληρωνοντα πιο χοντρα,και ουτε αποδειξη κοβουν,ουτε νοιαζονται αν θα σου ξανασυμβει αυτο,....εμενα ,λιγες μερες μετα απο αποξεση,μου ελεγε"πηγαινε σπιτι να μεινεις αμεσως εγκυος ,και παλι,αυτον τον μηνα,κι'ολας".....και επειδη το εψαξα το θεμα,ειδα και καταλαβα οτι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ,αυτο που μου ελεγε,γιατι ο οργανισμος δεν ειναι ετοιμος τοσο συντομα για νεα εγκυμοσυνη,ουτε με ειχε ψαξει ποτέ,να δει αν κατι αλλο φταει για τις 2 αποβολες,που ειχα...ουτε δεχόταν να κανω καποιες εξετασεις...
στο ΜΗΤΕΡΑ ηταν ο δικος σου?μηπως?
Καλημερα "michel" ο γιατρος μου ειναι στο ΙΑΣΩ ουτε εγω πηρα αποδειξη μα το σιγουρο ειναι οτι μου απαγορεψε να μεινω εγκυος πριν βγουν τα αποτελεσματα απο το εργαστηριο...εγω ειχα την "τυχη" ας πουμε να παρει τον αμνιακο σακο ολοκληρο μιας και μου τον αφαιρεσε πριν παθω αποβολη απο μονη μου με αιμμοραγιες και τετοια...ωστοσο πριν με βαλει σε τετοια διαδικασια και φυσικα για να ειναι σιγουρος διοτι τον εχω και 21 χρονια γιατρο με εχει ξεγεννηση ηδη δυο φορες και εχω 2 αγγελουδια, εφερε δυο γιατρους να το επιβεβαιωση πως ειναι αδειος ο σακος.....και το καλο ειναι οτι μου εδωσε απαντηση στο τι συνεβει...το μωρο με θρομβωση και ετσι εκανα και εγω καποιες εξετασεις και τωρα περιμενω απαντησης θα σας ενημερωσω ...
Παλιά 18-06-08, 23:39   #39
ΓΕΩΡΓΙΑ

ΓΕΩΡΓΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ
ΠΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ) ΕΧΩ 3.8 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,3-3,5>
MTHFR 677C EXΩ ΘΕΤΙΚΟ ΜΕ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ<ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ>
ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗ ΕΧΩ 12.52 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <13,01
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
ΛΙΠΟΠΡΩΤΕΪΝΗ(α) Lp(a) ΕΧΩ 62 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <30
ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ!!
Παλιά 18-06-08, 23:46   #40
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεωργία δες την απάντηση μου στο θέμα σου ανεμβρυική κύηση.
Να σημειώσω μόνο ότι από τις εξετάσεις που αναφέρεις μόνο την ομοκυστεινη μου έδωσαν στο Έλενα.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές