Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-05-08, 23:07   #1
figaro

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
figaro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ & ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Γεια σας, πρώτη φορά αποφασίζω να μοιραστώ κάτι τόσο προσωπικό σε μία ιστοσελίδα. Πήρα το θάρρος όμως γιατί οι ιστορίες σας με συγκίνησαν και με έκαναν να καταλάβω ότι δεν είμαι μόνη.
Εμένα το πρόβλημα μου ξεκίνησε πριν 2 χρόνια όταν σε μία απλή επίσκεψη στο γιατρό μου για test pap διαγνώσθηκε ενδομητρίωση. Ούτε καν είχα ξανακούσει γι΄αυτό. Υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση όπου επιβεβαιώθηκε ότι όντως ήταν ενδομητρίωση. Μετά από θεραπεία 6 μηνών μένω έγκυος. Η χαρά μας ήταν απερίγραπτη. Δυστυχώς όμως η κύηση ήταν παλίνδρομη. Πέρασε καιρός για να ξεπεράσω αυτή την απώλεια. Λίγο καιρό μετά, ήταν πάλι εποχή που έπρεπε να κάνω test pap. Ο γιατρός μου βλέπει πάλι ενδομητρίωση. Καλά δεν μπορείτε να φανταστείτε την απογοήτευση και την απελπισία μου. Ξανά πάλι θεραπεία 5 μηνών. Τελείωσα και αυτήν την θεραπεία τον περασμένο Οκτώβριο, αλλά δυστυχώς οι προσπάθειές μας μέχρι και σήμερα για παιδάκι υπήρξαν άκαρπες. Την άλλη εβδομάδα πρόκειται να πάω πάλι στο γιατρό για να δούμε που βρίσκομαι στο θέμα της ενδομητρίωσης. Έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά να προχωρήσω σε εξωσωματική. Δεν αντέχω άλλο. Δεν είμαι και μικρή (γίνομαι 35 χρονών στις 15/5) και πιστεύω ότι κάποια πράγματα όταν υπάρχει πρόβλημα δεν πρέπει να τα αφήνουμε στην τύχη. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την άποψή σας και να συζητήσουμε. Ελπίζω να μην σας κούρασα
Ο χρήστης figaro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-08, 23:18   #2
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην andro2
Προεπιλογή figaro

Figaro,
δεν μας κουράζεις. Είμαστε εδώ η μια για την άλλη και ας μην γνωριζόμαστε. Άλλωστε, όλες είμαστε στην ίδια φάση και πρέπει να δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη.
Η γνώμη μου σχετικά με την εξωσωματική είναι να την αποφύγεις προς το παρόν. Εγώ θα καταφύγω σε εξωσωματική μόνο αν έχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για φυσιολογική έκβαση. Και αυτά τα λέω ακόμα και τώρα μετά από 2 παλίνδρομες. Δεν έχω τίποτα με τις εξωσωματικές απλά ξέρω ότι αν υπάρχει όντως πρόβλημα το οποίο δεν θα διορθωθεί ακόμα και η εξωσωματική θα καταλήξει σε παλίνδρομη. Η ξαδέρφη μου το έπαθε. Υπήρχε θρομβοφιλία, ο γιατρός της μετά από 2 παλίνδρομες της πρότεινε εξωσωματική, απογοητεύμενη και φρικαρισμένη λόγω ηλικίας (36 τότε) την έκανε με αποτέλεσμα να παλινδρομήσει.
Καλύτερα να καταπολεμήσεις την αιτία του προβλήματος.
Κάνε κουράγιο και να θυμάσαι: είμαστε εδώ η μια για την άλλη.
Ο χρήστης andro2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-08, 23:32   #3
maryp

maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?? Πώς διέγνωσε ενδομητρίωση μέσω του τεστ παπ????

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ο χρήστης maryp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-08, 23:44   #4
figaro

figaro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[quote="maryp"]Να κάνω μια χαζή ερώτηση?? Πώς διέγνωσε ενδομητρίωση μέσω του τεστ παπ????[/qu

Την ενδομητρίωση την υποψιάστηκε από τον υπέρηχο. Η επιβεβαίωση ήρθε με τη λαπαροσκόπηση
Παλιά 13-05-08, 23:50   #5
figaro

figaro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: figaro

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Figaro,
δεν μας κουράζεις. Είμαστε εδώ η μια για την άλλη και ας μην γνωριζόμαστε. Άλλωστε, όλες είμαστε στην ίδια φάση και πρέπει να δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη.
Η γνώμη μου σχετικά με την εξωσωματική είναι να την αποφύγεις προς το παρόν. Εγώ θα καταφύγω σε εξωσωματική μόνο αν έχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για φυσιολογική έκβαση. Και αυτά τα λέω ακόμα και τώρα μετά από 2 παλίνδρομες. Δεν έχω τίποτα με τις εξωσωματικές απλά ξέρω ότι αν υπάρχει όντως πρόβλημα το οποίο δεν θα διορθωθεί ακόμα και η εξωσωματική θα καταλήξει σε παλίνδρομη. Η ξαδέρφη μου το έπαθε. Υπήρχε θρομβοφιλία, ο γιατρός της μετά από 2 παλίνδρομες της πρότεινε εξωσωματική, απογοητεύμενη και φρικαρισμένη λόγω ηλικίας (36 τότε) την έκανε με αποτέλεσμα να παλινδρομήσει.
Καλύτερα να καταπολεμήσεις την αιτία του προβλήματος.
Κάνε κουράγιο και να θυμάσαι: είμαστε εδώ η μια για την άλλη.
andro2 σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις!!! Έχεις δίκιο εδώ είμαστε η μία για τη άλλη!!
Ξέχασα να αναφέρω πως μετά την παλίνδρομη ο γυναικολόγος μου με έστειλε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας οι οποίες βγήκαν μια χαρά.Το μόνο που μου είπε η αιματολόγος που τις είδε, είναι να παίρνω filicine και κα ξαναπάω σε αυτήν όταν μείνω έγκυος.
Παλιά 02-10-10, 16:56   #6
mairi19

mairi19 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

geia sas....eimai 22 xronwn kai pistevw pws isws na exw endomitriwsh.exw trelous ponous sthn periodo.mexri nosokomeio exw ftasei.den exw sta8ero kuklo.pairnw antisulliptika edw kai enamisi xrono gia na ftia3ei o kuklos kai na mhn ponaw.ta stamatisa edw kai ena mina kai me ton aravwniastikko mou kanoume sex eleu8era xwris profila3eis kai ka8e mera alla den pianw paidi...ftaiei oti mporei na exw endomitriwsi?pws tha piasw paidi?
Ο χρήστης mairi19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-10, 16:59   #7
sofia28

sofia28 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας! Είμαι 28 χρονων και πάσχω από ενδομητρίωση. Πριν από 3 μήνες έκανα λαπαροσκόπηση και τώρα συνεχίζω τη θεραπεία με ενέσεις. Η γυναικολόγος μου χαρακτήρισε την κατάσταση μου μακελειο. Είπε ότι η ενδομητρίωσή μου είναι πολύ επιθετική.Έχω άλλη μια ένεση να κάνω και μετά θα περιμένω να αδιαθετήτω για να βάλω μπροστά για ένα παιδάκι.Φοβάμαι..Αγχώνομαι...Κι αν δεν μπορέσω? Δεν ξέρω τι άλλο να σας γράψω..ευχαριστώ που μ'ακούσατε
Ο χρήστης sofia28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-10, 00:35   #8
Christina1972

Christina1972 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα. Πριν από 5 χρόνια είχα μια εξωμήτρια κύηση και χρειάστηκε να κάνω λαπαροσκόπηση. Εκεί διέγνωσαν ότι επάσχα από ενδομητρίωση η οποία είχε φράξει την σάλπιγγα και γι' αυτό προκλήθηκε η έκτοπη κύηση. Εκανα θεραπεία με ενέσεις για ένα εξάμηνο. Αυτή τη στιγμή έχω ένα γιο 1,5 ετών με φυσιολογική κύηση (δεν χρειάστηκε να κάνω εξωσωματική). Προσπαθώ να κάνω και δεύτερο. Θέλει υπομονή και προσπάθεια αλλά όλα γίνονται. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που σε σοβαρή ενδομητρίωση δεν γλιτώνεις την εξωσωματική αλλά έχεις πολλές πιθανότητες να είναι επιτυχής με την πρώτη προσπάθεια. Καλή επιτυχία σε όλες.
Ο χρήστης Christina1972 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-10, 15:02   #9
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολες.Ειμαι κι εγω στη φαση που κανω θεραπεια 3μηνη για την ενδομητριωση.Για αλλη επεμβαση μπηκα και εκει διαπιστωθηκε η ενδομητριωση.Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια ξερει μετα απο ποσο καιρο αδιαθετεις επειτα απο μια τετοια ενεση.Σας ευχαριστω...
Ο χρήστης Ζωιτσα! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-10, 17:14   #10
aggelos

aggelos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζωίτσα, είχα κάνει και εγώ 3μηνη ένεση arvekap για ενδομητρίωση. Εμένα μου ήρθε περίοδος 2 μήνες και 10 ημέρες περίπου απο το τέλος του τριμήνου. Δηλαδή, περίπου 5 μήνες και κάτι, συνολικά, χωρίς περίοδο. Σου εύχομαι υπομονή.
Ο χρήστης aggelos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-10, 23:21   #11
robenula

robenula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγωεκανα την τελευταια(δυο εκανα)πριν 28 ημερες.εχω κατι ανακατωσουρες καπου καπου στο στομαχι.να ειναι απο την ενεση?εσενα σου ηρθε 2 μηνες μετα την τελευταια ενεση?τι ενοχλησεις ειχες?

Ο χρήστης robenula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-10, 15:44   #12
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.στην αρχη ο γιατρος μου ειπε να κανω μια 3μηνη και επειτα ακομη μια ενος μηνα αλλα επειδη αποφασισαμε με το συζυγο μου να κανουμε προσπαθεια για μωρο μου ειπε να μην κανω του ενος μηνα.αυτο που ξεχασα να ρωτησω ειναι να περιμενω να διαθετησω και μετα να κανουμε προσπαθεια?εχει τυχει σε καμια σας?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-10-10, 00:50   #13
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδη ειμαι ακομα στην αρχη ενα μηνα δηλαδη που την εκανα,εσυ (aggelos) πως ησουν εκεινο το διαστημα?προς το παρον ειμαι καλα ισως επειδη ειναι αρχη...απλα με εχει αγχωσει οτι μετα οπως μου ειπαν αρκετοι "πρεπει" να προσπαθησουμε για μωρο αυτο το πρεπει με αγχωνει..αν και διαβασα οτι η ενδομητριωση δε σημαινει απαραιτητα οτι δεν μπορεις να κανεις παιδι..ο καθενας λεει τα δικα του και αυτο με απογοητευει ωρες ωρες...σας ευχαριστω που με ακουτε νιωθω μεγαλη ανακουφιση,τουλαχιστον εσεις ολες εχετε ζησει αυτην την κατασταση και καταλαβαιντε.....
Παλιά 31-10-10, 09:01   #14
λελακι

λελακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ζωίτσα εγώ έκανα τρεις μηνιαίες και αδιαθέτησα 2 μήνες μετά την τελευταία δηλ. 5 μήνες από την πρώτη.Ξεκινήσαμε προσπάθειες αμέσως μετά την πρώτη περίοδο και η γιατρός μου μου είπε να μην περιμένω να μείνω εγκυος από τον πρώτο κύκλο γιατί θέλει και κανα δυο κύκλους για να πάρει μπρος το σύστημα.Πραγματικά έμεινα έγκυος στον τέταρτο κύκλο.Άντε καλή επιτυχία!
Ο χρήστης λελακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 09:12   #15
λελακι

λελακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια εμείς τώρα λεμε να ξεκινήσουμε για το δεύτερο.Η γιατρός μου μου πρότεινε να ξεκινήσουμε όσο γίνεται νωρίτερα γιατί με την ενδομητρίωση ποτέ δεν ξέρεις.Για αυτήν έχουμε αργήσει ήδη!Υπάρχει κάποια που να χρειάστηκε δεύτερη λαπαροσκόπηση και θεραπεία για το δεύτερο παιδί?Πόσο να προσπαθήσουμε κανένα χρόνο ή να δράσουμε ποιο άμεσα? Θα συμβουλευτώ και την γιατρό μου που την εμπιστεύομαι αλλά θέλω να είμαι λίγο υποψιασμένη.
Ο χρήστης λελακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 14:29   #16
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λελακι ευχαριστω πολυ.μαλλον θα αλλαξω γιατρο....εκεινος μου ειπε με το που τελειωσει η 3μηνη χωρις να εχω αδιαθετησει να ξεκινησουμε προσπαθειες...μου φανηκε καπως γιατι δεν θα εχω αδιαθετησει οποτε πως θα ξερω αν ειμαι εγκυος???θα καθομαι καθε μηνα με τα τεστ εγκυμοσυνης??ειλικρινα μου εχουν κανει την ψυχολογια χαλια...πηγα να κανω επεμβαση κοιλης και εκει διαπιστωθηκε η ενδομητριωση.ευτυχως ο γιατρος αν και λαπαροσκοπος με ενημερωσε και μου συστησε ενα γιατρο γνωστο του ο οποιος ηταν οτι να ναι...δεν ειδε καν το dvd της επεμβασης για να δει σε τη κατασταση ειμαι,μου πεταξε αυτο για τις ενεσεις και το κορυφαιο..μου ειπε εεε αν δεν μεινεις εγκυος εδω ειμαι εγω για εξωσωματικη.οπως καταλαβαινετε νιωθω χαλια και προσπαθω παρα πολυ να ειμαι καλα και να μην το μεταδιδω στο συζυγο μου...ευχαριστω που με ακουτε!
Παλιά 31-10-10, 15:59   #17
aggelos

aggelos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζωιτσα, συνήθως τον πρώτο μήνα δεν έχεις έντονα συμπτώματα. Άπο τον δεύτερο και μετά, τα πράγματα δυσκολεύουν. Εγώ είχα εξάψεις, ξηρότητα στον κόλπο, και καθόλου όρεξη για sex. Γενικά, είναι μια δύσκολη περίοδος, γιατί βρίσκεσαι σε φάση εμμηνόπαυσης πρίν την ώρα σου. Όσο για τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη μετά τις ενέσεις, ο καταλληλότερος να σου απαντήσει είναι ο γιατρός σου. Εμένα ο γιατρός, μου πρότεινε να κάνουμε σπερματέγχυση αλλά δεν δέχτηκα γιατί ήθελα να ξεκουραστώ απο τα χειρουργεία και τις ενέσεις. Έτσι μου είπε οτι αν δεν μείνω έγκυος, φυσιολογικά, μέχρι τον Δεκέμβριο, θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση.
Παλιά 31-10-10, 16:57   #18
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.πριν τα χριστουγεννα θα επισκεφθω τον γιατρο και θα δω τι εχει να μου πει.υπομονη θα κανω δεν εχω και αλλη επιλογη!!!!
Παλιά 04-11-10, 03:34   #19
RAFIA

RAFIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ζωη γεια σου ειμαι καινουργια στο forum (για αυτο συγχωρεστε μου τυχον λαθη),και εγω εκανα θεραπεια τριμηνη με averkap εκανα κοντα τεσσερις μηνεσ να αδιαθετησω και μετα ενα μηνα με αντισυλληπτικα ωστε να μεινω κατευθειαν εγκυος (τελικα επιτευχθηκε με εξωσωματικη, η εγκυμοσυνη) γιαυτο ισως ο γιατροσ σου σου προτεινε σπερματεγχυση ,θα συμφωνησω με την παραπανω αggelos οπωσ σου τα λεει ειναι στην αρχη δεν αισθανεσαι καμια διαφορα μετα ομωσ ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα με εξαψεισ κλπ γι αυτο δεν ειναι τριμηνη αλλα τετραμηνη μεχρι να δρομολογηθει κα ο κυκλοσ σου παντως αυτο που μου ειχε πει ο δικοσ μου γιατροσ ειναι οτι τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα να συλλαβεισ μετα απο αυτη την θεραπεια,εκτοσ εαν συντρεχουν και αλλοι λογοι οποτε μην αγχωνεσαι για το μετα.
step by step.........
Ο χρήστης RAFIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-10, 05:29   #20
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Περιοχή: Αθήνα
Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι, γιατί είμαι ολίγον άσχετη σ'αυτό το θέμα. Πώς γίνεται η διάγνωση της ενδομητρίωσης? Μ'έναν απλό υπέρηχο φαίνεται κάτι? Εμένα η γιατρός μου δε μου έχει πει ποτέ τίποτα στους ετήσιους υπερήχους που κάνω. Αν ήταν θα φαινόταν κάτι ή μόνο με λαπαροσκόπιση φαίνεται? Εγώ δε θέλω ντε και σόνει να κάνω λαπαροσκόπιση για να δω απλά αν έχω ενδομητρίωση!

Πάντως έχω κάποιες υποψίες τις οποίες βέβαια δεν έχω συζητήσει με τη γιατρό μου. Πονάω τρομερά την πρώτη μέρα της περιόδου. Μόνο αυτή τη μέρα όμως. Μιλάμε για τρελλούς πόνους. Δεν πάω δουλειά και τη βγάζω ολη μέρα στο κρεβάτι, και μόνο τα πονστάν με πιάνουν κάπως για να μπορώ να σηκωθώ λίγο. Τη δεύτερη μέρα περνάνε όλα. Αλλά είναι εφιαλτικό, κάθε μήνα που είναι ν'αδιαθετήσω, τρέμω αυτή τη μέρα γιατί ταλαιπωρούμαι πολύ! Μπορεί να είναι σύμπτωμα ενδομητρίωσης ή είναι κάτι φυσιολογικό που συμβαίνει σε πολλές κοπέλες?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-10, 14:07   #21
RAFIA

RAFIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

O εντονος πονος ειναι χαρακτηριστικο της ενδωμητριωσης και ναι μπορει να διαγνωστει με εναν κολπικο υπερηχο (τουλαχιστον ετσι μου ελεγαν ολοι οι γιατροι......)αλλα ενταξει αφου ο γιατροσ σου δεν σου λεει τιποτα οκ μην τρελαινεσαι εξαλλου μετα σε παραπεμπει για λαμπαροσκοπηση,εγω προσωπικα δεν εκανα λαμπαροσκοπηση.
Παλιά 04-11-10, 15:03   #22
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rinoula εμενα σε εναν απλο υπερηχο που εκανα μου βρηκαν 2 κυστες σοκολατοειδης.απο αυτο ο γιατρος υποψιαστηκε οτι εχω ενδομητριωση αλλα ετσι κι αλλιως θα εκανα λαπαροσκοπηση για κοιλη οποτε το επιβεβαιωσαμε!!απο συμπτωματα κι εγω πονουσα πολυ την πρωτη μερα αλλα αυτο δε λεει και πολλα.μια ειδικη εξεταση η Ca125 αν η τιμη της ειναι ανεβασμενη(εμενα ηταν 80) δειχνει αν εχεις ενδομητριωση.παντως με εναν απλο υπερηχο δεν μπορει ο γιατρος να δει αν ειναι προχωρημενη η ενδομητριωση και που εχει κανει εστιες.εμενα πχ ηταν στην αριστερη ωοθηκη,αλλη εχει στο εντερο,αλλη στη σαλπιγγα.εμενα αυτα μου ειπαν 2 γιατροι..ρωτησε και τον δικο σου..
Παλιά 04-11-10, 15:05   #23
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rafia σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..
Παλιά 04-11-10, 16:57   #24
RAFIA

RAFIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ζωιτσα εχεις δικιο και εγω εκανα την ca125 ανεβασμενη η τιμη φυσικα εχουν περασει και εξι χρονια και εγω θα εμπαινα χειρουργειο.........οποτε ενα σπαρο δυο τριγωνια....... εαν θελεισ περισσοτερεσ λεπτομερειες στειλε πμ
Α'Α'Α' σημερα εχω ενα κοριτσακι 3,5ετων αισιοδοξια ολα καλα θα πανε.
Παλιά 04-11-10, 23:58   #25
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Περιοχή: Αθήνα
Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ζωιτσα! Εμφάνιση μηνυμάτων
Rinoula εμενα σε εναν απλο υπερηχο που εκανα μου βρηκαν 2 κυστες σοκολατοειδης.απο αυτο ο γιατρος υποψιαστηκε οτι εχω ενδομητριωση αλλα ετσι κι αλλιως θα εκανα λαπαροσκοπηση για κοιλη οποτε το επιβεβαιωσαμε!!απο συμπτωματα κι εγω πονουσα πολυ την πρωτη μερα αλλα αυτο δε λεει και πολλα.μια ειδικη εξεταση η Ca125 αν η τιμη της ειναι ανεβασμενη(εμενα ηταν 80) δειχνει αν εχεις ενδομητριωση.παντως με εναν απλο υπερηχο δεν μπορει ο γιατρος να δει αν ειναι προχωρημενη η ενδομητριωση και που εχει κανει εστιες.εμενα πχ ηταν στην αριστερη ωοθηκη,αλλη εχει στο εντερο,αλλη στη σαλπιγγα.εμενα αυτα μου ειπαν 2 γιατροι..ρωτησε και τον δικο σου..
Ευχαριστώ. Εύχομαι τα δικά μου συμπτώματα να μην έχουν να κάνουν με ενδομητρίωση. Δεν τα μπορώ καθόλου αυτά. Είμαι πολύ φοβιτσιάρα.
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-10, 00:56   #26
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω στο ευχομαι ολοψυχα...αλλα σου ειπα και παραπνω δεν σημαινει επειδη πονας οτι εχεις και ενδομητριωση αλλα μην το αφησεις.σιγουρεψου οτι δεν ειναι τιποτα...καλη επιτυχια
Παλιά 05-11-10, 14:29   #27
Βασίλισσα1975

Βασίλισσα1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα σας!!!

Δεν διαβασα πολλα απο τα μυνηματα σας γιατι δεν εχω πολυ χρονο αλλα ηθελα να σας ρωτησω και να μου απαντησετε εαν γνωριζετε για το θεμα της ενδομητριωσης γιατι ειμαι αρκετα αγχωμενη

εγω ειχα βαριας μορφης ενδομητριωση και περυσι (δηλαδη πριν 1 χρονο) με λαπαροσκοπηση με "καθαρισαν" αλλα εδω και ενα χρονο δεν εμεινα εγκυος για αυτο αποφασισα να κανω εξωσωματικη και ειμαι ηδη στην διαδικασια(κανω ενεσεις)
μηπως ξερετε αν ειναι πιθανον να ξαναδημιουργηθηκε η ενδομητριωση σε ενα χρονο και αν αυτο επηρεαζει πολυ την εξωσωματικη????
σας ευχαριστω
καλη επιτυχια σε ολες!!
Ο χρήστης Βασίλισσα1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-10, 20:43   #28
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

synik καλησπερα και απο μενα.τους τελευταιους 2 μηνες το εχω ψαξει πολυ για αυτο το θεμα αλλα για μενα καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.πολλες φορες η ενδομητριωση μετα απο λαπαροσκοπηση και αγωγη υποχωρει αλλα και παλι δε νομιζω οτι καποια μπορει να σου πει σιγουρα...καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...ρωτα καποιον ειδικο.και για ενημερωση εγινε καποιο συνεδριο στην κρητη για την ενδομητριωση αν ψαξεις στον ιντερνετ ισως βρεις πληροφοριες για ερωτηματα που σε απασχολουν..καλη επιτυχια....
Παλιά 11-11-10, 12:16   #29
xaraki

xaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας Κορίτσια. Τον Ιούνιο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης 3 εκ. ενδομητρίωσης. Στη συνέχεια κια για 3 μήνες έβαλα arvekap για διακοπή περιόδου. Την τελευταία ένεση την έβαλα στις 15/08. Ακόμα άφαντη βέβαια η ακατανόμαστη. Πόσο ακόμα πρέπει να περημένω;;;;Μήπως να κάνω κάποιο τέστ εγκυμοσύνης; έχει τύχει σε κάποια απο εσάς κάτι παρόμοιο;;είναι δυνατόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο;;
Ο χρήστης xaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-10, 13:18   #30
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας Κορίτσια. Τον Ιούνιο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης 3 εκ. ενδομητρίωσης. Στη συνέχεια κια για 3 μήνες έβαλα arvekap για διακοπή περιόδου. Την τελευταία ένεση την έβαλα στις 15/08. Ακόμα άφαντη βέβαια η ακατανόμαστη. Πόσο ακόμα πρέπει να περημένω;;;;Μήπως να κάνω κάποιο τέστ εγκυμοσύνης; έχει τύχει σε κάποια απο εσάς κάτι παρόμοιο;;είναι δυνατόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο;;

Xaraki, εγώ έκανα 2 τρίμηνες Arvecap (01/01/2010 & 12/04/2010). Η 1η περίοδος ήταν 25/09/2010. Οπότε υπομονή...
Ο χρήστης ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-10, 13:32   #31
Βασίλισσα1975

Βασίλισσα1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ζωιτσα! Εμφάνιση μηνυμάτων
synik καλησπερα και απο μενα.τους τελευταιους 2 μηνες το εχω ψαξει πολυ για αυτο το θεμα αλλα για μενα καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.πολλες φορες η ενδομητριωση μετα απο λαπαροσκοπηση και αγωγη υποχωρει αλλα και παλι δε νομιζω οτι καποια μπορει να σου πει σιγουρα...καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...ρωτα καποιον ειδικο.και για ενημερωση εγινε καποιο συνεδριο στην κρητη για την ενδομητριωση αν ψαξεις στον ιντερνετ ισως βρεις πληροφοριες για ερωτηματα που σε απασχολουν..καλη επιτυχια....

σε ευχαριστω πολυ ζωιτσα....
ευχομαι να μην ξαναδημιουργηθηκε τοσο γρηγορα....
Ο χρήστης Βασίλισσα1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-10, 16:54   #32
xaraki

xaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ. Θα περημένω....για να δούμε πόσο ακόμα...
Ο χρήστης xaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-10, 01:18   #33
λικααλ

λικααλ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ενδομητριωση

Γεια σας, ειμαι 26 χρ και εκανα λαπατοτομικα εγχειρηση (ενδομητριωση 10εκ)
τον σεπτεμβριο που μας περασε. Εχω αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα γιατι ο γιατρος δεν ξερει πολλα, ειπε χαρακτιριστικα¨''Γκριζα παιδια της επιστημης'', υπαρχει πηθανοτητα να μεινω εγκυος, μπορει και οχι, αυτο θα το ξερω οταν αποφασισω να μεινω εγκυος και να κανω τις απαραιτητες εξετάσεις, αν τις κανω τωρα δεν εχει καμια σημασια, πρεπει να τις ξανακανω πριν μεινω εγκυος. Εχω ακομη πονους μετα απο 2 μηνες σε ολη την κοιλια. Πριν την εγχειρηση ειχα παντα σταθερο κυκολ περιοδου αλλα πονουσα πολυ την 1η μερα μονο. Δεν ειχα καμια γυναικολογικη ανισυχια. Τωρα εχει χαλασει και ο κύκλος μου και ποναει το στηθος, πραγμα το οποιο δεν ισχυει πριν την εγχειρηση. Υπαρχει καποιοσ-καποια ειδικη ή καποια που εχει περασει παρομοια να μου πει κατι σχετικο με το θέμα??Ρωτας γιατρους διαφορετικους και παιρνω διαφορετικες αποψεις. Δεν μπορω αλλο! δεν ξερω τι γινεται με το σωμα μου και το θεωρω παραλογο να δυιστανται οι αποψεις των γιατρων στο θεμα της ενδομητριωσης. Εγω συνεχειζω τις επισκεψεις σε γιατρο χωρις να εχω παρει μια οριστικη απαντηση για το θεμα μου.

Ευχαριστω!

...αν καποιος/καποια εχει σχετικη πληροφορια παρακαλω ας γράψει κατι!
Ο χρήστης λικααλ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 17:44   #34
Pgeorgia

Pgeorgia ουδετερη μηδέν
Γεια σας κορίτσια και απο εμένα! είμαι καινούργια στο forum! θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί είμαι πολύ αναστατωμένη με το θέμα της ενδομητρίωσης. δεν εχει διαγνωστεί ακόμα ότι έχω ενδομητρίωση όμως προφορικά μου το έβαλε στο μυαλό ένας γυναικολογος που ρώτησα. ποια είναι τα συμπτώματα? εγώ το καλοκαίρι εβλεπα αίμα σε άσχετες μέρες εκτός περιόδου, αλλά εχω κάποιους μήνες να δω. τώρα και 1 με 2 μήνες με πονάει μόνιμα η κοιλιά μου ειδικά η αριστερή μου σάλπιγκα όπως έιναι όταν έχεις αδιαθετήσει, νιώθω και κούραση και νιώθω αδύναμα τα πόδια μου, συμπτώματα που διάβασα στο ίντερνετ. εχω ήδη ένα παιδί αλλά εδώ και πάνω απο 2 χρόνια προσπαθώ μάταια να μείνω έγκυος. όλα αυτα μαζί με έκαναν να σκεφτομαι για ενδομητρίωση. εσείς είχατε τέτοια συμπτώματα? η λαπαροσκόπηση πονάει? με ενα απλό κολπικό υπέρυχο μπορεί να διαγνωστεί? η θεραπεία εχει παρενέργειες? και πόσο καιρό μετά μπορείς να μείνεις έγκυος μετά τη διακοπή της θεραπείας? ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!!
Ο χρήστης Pgeorgia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 17:57   #35
aggelos

aggelos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, η ενδομητρίωση δεν έχει πάντα συμπτώματα. Εγώ έχω κάνει 2 φορές λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και την πρώτη φορά δεν είχα κανένα σύμπτωμα, πήγα για μια απλή κύστη. Την δεύτερη είχα κύστη ενδομητρίωσης η οποία φάνηκε στο υπέρηχο. Γενικά, πάντως, η ενδομητρίωση δεν φαίνεται στον υπέρηχο παρά μόνο αν είναι στις ωοθήκες. Σε άλλα σημεία (μήτρα, σάλπιγγες, ακόμα και έντερο) θα τα δείς μόνο με λαπαροσκόπηση. Οι γιατροί λένε πως αν έχεις ενδομητρίωση μια φορά θα έχεις για πάντα. Εγώ σε λιγότερο απο δύο χρόνια εμφάνισα 2 φορές. Τώρα είμαι σε φάση εξωσωματικής γιατί δεν το ρισκάρω να εμφανιστεί πάλι. Η λαπαροσκόπηση δεν πονάει καθόλου, πάς το πρωι και φεύγεις το βράδυ, είναι όμως ακριβή αν την κάνεις σε ιδιωτικό. Ως πρός το πότε μπορείς να μείνεις έγκυος μετά τη λαπαροσκόπηση, νομίζω άμεσα αφού σου έρθει η πρώτη περίοδος. Εκτός απο την λαπαροσκόπηση δίνουν και φαρμακευτική αγωγή (διακόπτουν την περίοδο), αυτό είναι πακέτο, ελπίζω να μην σου συμβεί.
Εύχομαι να βοήθησα λίγο.
Παλιά 14-01-11, 18:31   #36
Pgeorgia

Pgeorgia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ aggele! με βοήθησες πολύ! να είσαι καλά και εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εξωσωματική και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη!!! εύχομαι σε όλες μας καλά αποτελέσματα!..
Ο χρήστης Pgeorgia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-11, 11:59   #37
Magia_melissa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Magia_melissa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σας!

Έχω ένα κοριτσάκι ενός έτους, στο οποίο έμεινα έγγυος μετά από θεραπεία ενδομητρίωσης (έκανα λαπαροσκόπηση και διακοπή περιόδου με arvekap για 3 μήνες).

Αυτή τη στιγμή δεν αισθάνομαι καθόλου έτοιμη να προσπαθήσω για 2ο παιδάκι αλλά είμαι 36 ετών και αναρωτιέμαι... πόσο μπορώ να περιμένω? Δεν θέλω να βιαστώ, για πολλούς λόγους, από την άλλη όμως φοβάμαι, όσο περνάει ο καιρός δεν μεγαλώνουν οι πιθανότητες να ξαναεμφανίσω ενδομητρίωση?

Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία? Δηλαδή, να την αφαίρεσε μία φορά και στη συνέχεια να έκανε δύο παιδάκια χωρίς να της ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παλιά 07-02-11, 19:43   #38
astage

Περιοχή: thessaloniki
astage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Magia_melissa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας!

Έχω ένα κοριτσάκι ενός έτους, στο οποίο έμεινα έγγυος μετά από θεραπεία ενδομητρίωσης (έκανα λαπαροσκόπηση και διακοπή περιόδου με arvekap για 3 μήνες).

Αυτή τη στιγμή δεν αισθάνομαι καθόλου έτοιμη να προσπαθήσω για 2ο παιδάκι αλλά είμαι 36 ετών και αναρωτιέμαι... πόσο μπορώ να περιμένω? Δεν θέλω να βιαστώ, για πολλούς λόγους, από την άλλη όμως φοβάμαι, όσο περνάει ο καιρός δεν μεγαλώνουν οι πιθανότητες να ξαναεμφανίσω ενδομητρίωση?

Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία? Δηλαδή, να την αφαίρεσε μία φορά και στη συνέχεια να έκανε δύο παιδάκια χωρίς να της ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
κι εγω magia-melissa ειχα ακριβως την ιδια περιπτωση μονο που εγω εκανα 9 μηνεσ θεραπεια με ενεσεις.Μετα εμεινα εγκυος στον γιο μου που ειναι 2.5 τωρα και εδω και εναν χρονο προσπαθουμε για το δευτερο.Ο γιατρος μου μου ειπε οτι μετα την θεραπεια θεωρητικα η ενδομητριωση εχει θεραπευτει και ειδικα με την εγκυμοσυνη.Δεν ξερω αν μπορει να εμφανιστει παλι μετα.Μονο με λαπαροσκοπηση γινεται.Παντως μην το καθυστερεις εγω ειμαι 32 και αγχωνομαι πλεον....

και ειναι ολη μου η ζωη...
Ο χρήστης astage δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-11, 20:01   #39
Ζωιτσα!

Ζωιτσα! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

astage να ρωτησω κι εγω κατι...μετα απο ποσο καιρο μετα την θεραπεια εμεινες εγκυος?εγω εχω κανει την 3μηνη και ειμαι στη φαση που περιμενω να αδιαθετησω.
Παλιά 09-02-11, 21:05   #40
astage

Περιοχή: thessaloniki
astage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=Ζωιτσα!;1894910]astage να ρωτησω κι εγω κατι...μετα απο ποσο καιρο μετα την θεραπεια εμεινες εγκυος?εγω εχω κανει την 3μηνη και ειμαι στη φαση που περιμενω να αδιαθετησω.

Εγκυος εμεινα μετα απο 6 μηνες .Μετα την τελευταια ενεση...

και ειναι ολη μου η ζωη...
Ο χρήστης astage δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές