Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λόξυγγας


Recommended Posts

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΛΟΞΙΓΚΑΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΕΡΝΑΕΙ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΙΠΙΛΑ!!ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ? :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΛΟΞΙΓΚΑΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΕΡΝΑΕΙ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΙΠΙΛΑ!!ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ? :?:

 

Το διάβασα πρόσφατα σε ένα παλιότερο τεύχος του Παιδί μου και εγώ: Για το λόξυγκα περιμένουμε ένα 20λεπτο και αν δεν σταματήσει μπορούμε να βάλουμε ελάχιστη ποσότητα ζάχαρης στη γλωσσίτσα του μωρού, κόβεται μαχαίρι ( το δοκίμασα - όχι που θα το άφηνα χεχεχε!!!)

Πάντως σε γενικές γραμμές ο λόξυγκας δεν φαίνεται να είναι τόσο ενοχλητικός στα μωρά όσο σε εμάς τους γονείς που αγχωνόμαστε :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κορη μου μολις γελαει απο την καρδια της κανει λοξυγκα

δεν υπαρχει περιπτωση αν γελασει να μην κανει!!!!

 

Tο ίδιο και ο γιός μου!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

και το δικό μου μωρό έχει λόξυγκα τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα και για αρκετή ώρα.

Το έχει από όταν γεννήθηκε. Πφφ...τί παιδεμός το καημένο :-D

Από την πρώτη επίσκεψη που το πήγαμε στην παιδίατρο και τη ρωτήσαμε μας είπε να του δίνουμε 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι (αυτό ισχύει και για τους ενήλικες).

Πραγματικά κόβεται μαχαίρι. Μια σταγόνα του δίνω μόνο και όχι πάντα, όταν κρατάει πάρα πολύ ώρα μόνο.

Πάντως έχει δουλέψει στο δικό μου μωρό, όχι σε κάποιες αλλά σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις.

ΔΕν ξέρω, δοκιμάστε το, ίσως πιάσει και στα δικά σας μωρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και εγώ με το kotopoulo. Εμένα ο γιός μου είχε λόξυγγα από την κοιλιά μου. Μου είχε πει λοιπόν η παιδίατρος να του δίνω 1-2 σταγονίτσες λεμόνι (αν αργεί να του σταματήσει) και ως εκ του θαύματος τις περισσότερες φορές σταματούσε. Παρατήρησα λοιπόν ότι μετά τον 3ο μήνα περίπου σταμάτησε να είναι τόσο συχνός. Μπορεί να τον πιάνει ίσως και μια φορά την εβδομάδα και αυτό για λίγο.

Κάνε αυτό με το λεμόνι, και θα δεις και τι πλάκα που θα έχει όταν θα ξυνίζει τα μουτράκια του και παράλληλα θα γλύφετε κιόλας. Εγώ το διασκεδάζω πολύ!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άλλο ένα θέμα το οποίο έψαξα αρκετά μέσα στο φορουμ αλλά δεν βρήκα κάτι που να με καλύψει είναι το θέμα του λόξυγγα.

Ακόμα και μέσα στην κοιλιά μου είχε λόξυγγα η μπουμπού, το θυμάμαι σαν τώρα!

Το πρόβλημα είναι πως κάθε φορά που πίνει γάλα μετά από κάνα 20λεπτο ξεκινάει ένα φοβερό λόξυγγα το οποίο κρατάει περίπου κάνα 10λεπτο.

Τραντάζεται ολόκληρη και εγώ τρέμω από το φόβο μην πάθει κάτι.

Σας έχει τύχει ποτέ αυτό?

Είναι φυσιολογικό?

Η παιδίατρος μου είπε πως είναι φυσιολογικό εγώ όμως δεν παύω να είμαι καχύποπτη.

Ξέρει να μου πει καμία τί συμβαίνει πιο αναλυτικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φ Υ Σ Ι Ο Λ Ο Γ Ι Κ Ο Τ Α Τ Ο !!!!!!

 

Και όπως είχα διαβάσει και σε ένα βιβλίο (γιατί και εμάς είχε λόξυγγα πάααααρα πολύ συχνά) πιο συχνά αυτό ταλαιπωρεί - αγχώνει τους γονείς παρά τα παιδιά! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάσω μου από όσο γνωρίζω, όχι!!! Είναι πάαααρα πολύ συνηθισμένο! Μου θυμίζεις εμένα τους πρώτους μήνες που φρίκαρα με το παραμικρό! Πραγματικά ειδικά γι' αυτό δεν αξίζει να τρελλαίνεσαι! Κοίτα να χαίρεσαι το μωράκι σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ ανακουφιστικό πραγματικά να το ακούς και από άλλες γυναίκες γιατί όταν βιώνεις κάτι για πρώτη φορά και όταν ένα ανθρωπάκι εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα σε πιάνει πανικός.

:oops:

Link to comment
Share on other sites

'Αλλη μια λοξυγγοπαθούσα από την κοιλιά (τουλάχιστον 2 φορές/ημέρα) μετά τη γέννα (4-6 φορές την ημέρα) μέχρι 3 μηνών, 1-2 φορές την ημέρα μέχρι 6 μηνών, 4-5 φορές την εβδομάδα τώρα!

 

Don't worry, be happy! :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαμογέλασα για πρώτη φορά :)

Κουκλα μου μην αγχωνεσαι με το παραμικρο...ζησε το μεγαλωμα της κορουλας σου πιο ηρεμα...μην χανεις στιγμες απο το αγχος...ξερω δεν ειναι και ευκολο να εισαι μαμα...αλλα προσπαθησε!!!!:wink:

Και με την ευκαιρια να σου ζησει!!!!! :D:D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα έχεις δίκιο. Σιγά σιγά το διώχνω. Γενικά είμαι αγχώδης το είχα δείξει και στην εγκυμοσύνη αυτό. Θα το ξεπεράσω όμως που θα πάει! :)

 

:) Σας ευχαριστώ όλες πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ωστε αυτό το ρυθμικό "ταπ ταπ ταπ" δεν είναι μπαλάκι του τένις? :D

Κι εμένα φαίνεται να έχει λόξυγγα από την κοιλιά..έχει πολύ πλάκα!

 

Άκουσα οτι περνάει αν δώσεις την πιπίλα βουτηγμένη σε λεμόνι ή απλώς (και καλύτερα) το στήθος. Δεν ξέρω αν ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιδάκια έχουν λόξυγγα!

Εγώ ακόμη αγχώνομαι όταν τον πιάνει, αλλά έχω εφαρμόσει το εξής,

τον αφήνω 5-10 λεπτά μήπως και σταματήσει και μετά τον πέρνω και τον θηλάζω! Μέσα σε μερικά λεπτά του έχει κοπεί!!!! :D

Λειτουργεί σχεδόν πάντα!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις που γαιδουρεψαμε πλεον εχουμε λοξιγγα που και που!!!

και ναι ακομα τρανταζεται ολοκληρη :lol::lol::lol: Ασε που τωρα νευριαζει κιολας η μαιμού :lol::lol::lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...