Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΜR και εξανθημα


Jean

Recommended Posts

Γεια! Πριν απο 5 μερες καναμε το MMR και σημερα τα ξημερωματα και ενω η κορη μου ειχε εναν εξαιρετικα ανησυχο υπνο, ξυπναω, της δινω λιγο γαλα και της αλλαζω την πανα. Βλεπω λοιπον τα ποδαρακια να εχουν κοκκινιλες κατα τοπους με ασπρα σημαδακια μεσα (πως ειναι οταν μας τσιμπαν αυτα τα μικρα κουνουπακια; ) Δυο ωρες μετα εξαφανιστηκαν εντελως. Λιγο μετα εμφανιστηκαν καινουρια στα χερια και εξαφανιστηκαν μετα απο μιση ωρα. Πριν απο λιγο γεμισε στο προσωπο και πισω ακριβως απο το αυτι ηταν η μεγαλυτερη. Αυτη εδειξε να την ενοχλει (ενω με τις προηγουμενες χαμπαρι) Ψιλοεκλαψε λιγο και ξυνοταν και μετα απο λιγο εξαφανιστηκαν επισης. Και ερωτω: Εχει να κανει με το @*#@*εμβολιο; Πυρετο δεν εκανε ακομη και ευελπιστω οτι δεν θα κανει. (εχουμε και ρνβ στο παιδων το απογευμα για αλλο λογο) Και κατι αλλο. Αν ειναι ψευδοιλαρα-ερυθρα ως παρενεργεια του εμβολιου ειναι μεταδοτική; Δεν εχω περασει καμια παιδικη ασθενεια και ουτε θελω να παω το παιδι στο Παιδων εχοντας κατι μεταδοτικο. Πηρα και την παιδιατρο αλλα ηταν στη μοναδα και δεν μπορουσε να μιλησει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχ βρε Jean... δεν έχω ιδέα... :(

εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό... ότι και να είναι, μακάρι να εξαφανιστεί τώρα και να μην ξαναέρθει!

 

επίσης, αν τελικά πάς στο παίδων, εύχομαι να μη δείς τίποτε, τίποτε στην ακτινογραφία! μόνο τα φυσιολογικά που πρέπει να δεις!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ για παρενέργεια του εμβολίου το κόβω...

Αν είναι έτσι, δεν είναι κάτι μεταδοτικό, αλλά σκέφτομαι....

Πρέπει οπωσδήποτε να πάτε στο Παίδων? :roll:

Επειδή το MMR είναι απο τα "βαριά" εμβόλια και ο οργανισμός της κορούλας σου τώρα παλεύει με τους ιούς του εμβολίου, μήπως να μην την εξέθετες σε ενα "επικύνδυνο" περιβάλλον, όπως είναι το Παίδων, αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη?

 

Λέω εγώ τώρα...Μπορεί και να είμαι υπερβολική όμως, δεν είμαι και γιατρός!.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω με αυτο που θα πω να βοηθήσω... :)

 

Από την 7η έως την 12 μέρα μετά το εμβόλιο αυτό τα παιδάκια μας μπορεί να κάνουν πυρετό ή ακόμα πιο σπάνια να εμφανίσουν εξανθήματα, χαρακτηριστικό γνώρισμα των ασθενιών για τις οποίες εμβολιάζεται το παιδί. Συνήθως τα εξανθήματα παραουσιάζονται στο MMR και όχι στο Priorix. Όσον αφορά τη μεταδοτικότητα της ασθένειας όταν το παιδί έχει αυτά τα συμπτώματα μετά τον εμβολιασμό, υπάρχει απλά είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος με αυτόν τον τρόπο από ότι αν το παιδί νοσεί κανονικά από τις ασθένειες αυτές...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλέ κορίτσια διαφωτίστε με λιγο

 

άλλο είναι το μμρ κι αλλο το πριοριχ ?

 

κάναμε πριν 13 μέρες το πριοριχ και μετά απο 3 24ωρα πυρετού ,σήμερα βγάλαμε εξάνθημα στην κοιλίτσα

ουφ να είναι απο το εμβόλιο ??????????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα... Το επόμενο μήνα είναι να κάνουμε και εμείς το MMR (θα είναι 13 μηνών τα μωρά). Ο παιδίατρος μας είπε ότι αν δεν νιώθουμε ασφαλής να το αφήσουμε για αργότερα (εμείς του είπαμε ότι έχουμε ακούσει διάφορα για τον αυτισμό και αυτός μας είπε ότι από έρευνες που έχουν γίνει ο αυτισμός δεν προκαλείται από το εμβόλιο αλλά εαν το παιδί έχει προδιάθεση για αυτισμό το εμβόλιο το βοηθάει). Ακόμα δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε, όμως θα ήθελα να ξέρω αν δεν κάνουμε το εμβόλιο και θέλουμε να ταξιδέψουμε (λόγω δουλειάς) υπάρχει πρόβλημα με τα χαρτιά τους?

Εαν κάποιος ξέρει κάτι ή μπορεί να μας δώσε κάποια συμβουλή θα είναι χαρά μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα εχω κανει το εμβολιο MMR και μου ειπε η παιδιατρος οτι μετα απο 7 μερες θα μου κανει πυρετο αλλα δεν μου εκανε.Εχουν περασει 12 μερες και μου πετεξε κατι σπυρακια ειναι κοκκιννα εσωτερικα,υπαρχει περιπτωσει να ειναι απο το εμβολιο

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Πριν απο 5 μερες καναμε το MMR και σημερα τα ξημερωματα και ενω η κορη μου ειχε εναν εξαιρετικα ανησυχο υπνο, ξυπναω, της δινω λιγο γαλα και της αλλαζω την πανα. Βλεπω λοιπον τα ποδαρακια να εχουν κοκκινιλες κατα τοπους με ασπρα σημαδακια μεσα (πως ειναι οταν μας τσιμπαν αυτα τα μικρα κουνουπακια; ) Δυο ωρες μετα εξαφανιστηκαν εντελως. Λιγο μετα εμφανιστηκαν καινουρια στα χερια και εξαφανιστηκαν μετα απο μιση ωρα. Πριν απο λιγο γεμισε στο προσωπο και πισω ακριβως απο το αυτι ηταν η μεγαλυτερη. Αυτη εδειξε να την ενοχλει (ενω με τις προηγουμενες χαμπαρι) Ψιλοεκλαψε λιγο και ξυνοταν και μετα απο λιγο εξαφανιστηκαν επισης. Και ερωτω: Εχει να κανει με το @*#@*εμβολιο; Πυρετο δεν εκανε ακομη και ευελπιστω οτι δεν θα κανει. (εχουμε και ρνβ στο παιδων το απογευμα για αλλο λογο) Και κατι αλλο. Αν ειναι ψευδοιλαρα-ερυθρα ως παρενεργεια του εμβολιου ειναι μεταδοτική; Δεν εχω περασει καμια παιδικη ασθενεια και ουτε θελω να παω το παιδι στο Παιδων εχοντας κατι μεταδοτικο. Πηρα και την παιδιατρο αλλα ηταν στη μοναδα και δεν μπορουσε να μιλησει...

 

jean ακριβως το ιδιο ειχε και ο δικος μου μετα το εμβολιο συν οτι εκανε και πυρετο 39,5! Οπως τα λες με τα σπυρακια το πρωι στο χερι το μεσημερι ειχαν παει στο λαιμο το βραδυ στην κοιλια. Τετοια μεταναστευση βρε παιδι μου! Η παιδιατρος ειπε κατηγορηματικα οτι ηταν απο το εμβολιο μην ανησυχεις περναει και δεν ειναι μεταδοτικο. Μονο αν κανει πυρετο δινεις depon τιποτε αλλο!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις καναμε το priorix tetra την παρασκευη και απο την κυριακη η μικρη εχει δέκατα απο 37,4 εως 38,2 που ενω της δινω αντιπυρετικα ...δεν πολυπεφτει...και χτες το βραδυ εβγαλε και σπιθουρακια στους βραχιονες της μικρα ασπρα ομως....

Ειμαι να σκασω...το ειχα καθυστερησει οσο μπορουσα...αλλα και παλι..με αυτα που διαβαζω εχω πανικοβληθει..!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...