Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσότητα όση θέλει ή όσο πρέπει?


Recommended Posts

Ο μικρός είναι τώρα 6,5 μηνών...

ο γιατρός μας έχει δώσει οδηγία να τρώει 150 ml Κρέμα, 150ml λαχανόκρεμα με κρέας και 150 ml φρουτόκρεμα ημερησίως

 

το θέμα είναι ότι αν τον αφήσεις θα φάει αρκετή περισσότερη κρέμα που του αρέσει πολύ, φτάνει άνετα τα 200 της λαχανόκρεμας και τα φρούτα εεε δεν τρώει και πολύ παραπάνω...

 

το ερώτημα τώρα είναι... να του δώσω το παραπάνω που θέλει? αντέχει το στομαχάκι του ή όχι?

η αδερφή μου λέει ότι θα τον κάνω υστερικό αν θέλει να φάει και δεν του δίνω... εγώ πάλι λέω είναι μικρός για τις ποσότητες που θέλει να τρώει και αν του το δώσω μετά θα το βγάλει

 

σημειωτέων, όταν τελειώνει, δεν δείχνει να πεινάει... δεν γκρινιάζει δεν κάνει σαν παλαβό όπως όταν πεινάει κανονικά

 

 

η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η γνώμη μου είναι να του δώσεις όσο θέλει είτε πολύ είτε λίγο, το παιδί όταν δεν θέλει να φάει άλλο δεν ανοίγει το στόμα του, απο την στιγμή που το τρώει ευχάριστα γιατί να μην του δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο παιδίατρος μας έλεγε πάντα ¨Όσο θέλει", για τη ακρίβεια δεν μας έδωσε ποτέ συγκεκριμένες ποσότητες. Βέβαια από τους 7 μήνες που ξεκινήσαμε γιαούρτι μας προέτρεψε να αποφεύγουμε τις κρέμες που είναι πολύ παχυντικές και γλυκές -οπότε τα παιδάκια τρώνε περισσότερο από λαιμαργία.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερο θέμα για το στομαχάκι του πάντως. Αφού το θέλει μάλλον κάτι ξέρει.

 

Ο Κωστής μας πάντως που είναι μάλλον φαγανό παιδάκι :D , γενικά τρώει όσο θέλει -απλά προσέχουμε τι τρώει. :wink:

Προτιμάμε να του συμπληρώνουμε σε ποσότητα με επιπλέον λαχανικά και φρούτα, δεν του δίνουμε πολλά μακαρόνια κλπ και προσπαθούμε να αποφύγουμε μπισκότα και λοιπά τα οποία ζητάει σαν τρελλός

:?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είμαι της άποψης να τρώει όσο θέλει! αφού ο άνθρωπος δείχνει να πεινάει, ας φάει!

 

αχ αυτά τα manuals με τις ποσότητες...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας μανούλες!!

Και εγώ είχα αυτές τις απορίες όταν το θαυματάκι μου ήταν στην ηλικία του Ωρίων αλλά η παιδίατρος μου με προσγείωνε.Δεν μου είχε αναφέρει ποτέ ποσότητες φαγητού σε ml (και όταν επίμονα την ρωτούσα εγώ ,με "μάλωνε") ,απλά το μόνο που έλεγε ήταν να γεμίζω ενα μικρό παιδικό πιατάκι και να δίνω στο πάιδί όσο θέλει.Πάνω κάτω καταλαβαίνεις με πόσο φαγητό το παιδι είναι χορτάτο.Τσέκαρε και τι ώρα θα πεινάσει μετά.Αν πεινάσει σε 1 ώρα το πιθανότερο είναι να θέλει περισσότερο φαγητό για να το κρατήσει.

Μια χαρά θα τα πάτε με το γιόκα σου, θα δείς.

Link to comment
Share on other sites

απλά επειδή δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον με την κρέμα, φοβάμαι μην είναι λαιμαργία περισσότερο κι όχι πείνα γιατί ποτέ δεν δείχνει να πεινάει όταν τελειώνει... πίνει το νεράκι του κι είναι μια χαρά

μετά πεινάει κανονικά στην ώρα του

 

 

οκ, θα του αυξήσω την ποσότητα

σας ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είμαι της άποψης να τρώει όσο θέλει! αφού ο άνθρωπος δείχνει να πεινάει, ας φάει!

 

αχ αυτά τα manuals με τις ποσότητες...

 

αυτο είναι το θέμα μου... ότι δεν δείχνει να πεινάει :?

Link to comment
Share on other sites

σημειωτέων, όταν τελειώνει, δεν δείχνει να πεινάει... δεν γκρινιάζει δεν κάνει σαν παλαβό όπως όταν πεινάει κανονικά

 

αυτό εννοούσα :?

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω ότι εάν το βάρος του δεν είναι ανησυχητικό, δίνε στο παιδί να τρώει όσο θέλει, αλλά από πράγματα υγιεινά. Δίνε του φρουτόκρεμα πχ. και όχι αυτές με τη ζάχαρη. Δίνε του χορτόσουπα και ας τρώει όσο θέλει. Αν το βάρος του είναι παραπάνω, συζήτησέ το με τον παιδίατρο. Πάντως ξέρω ότι σε αυτήν την ηλικία τα παιδιά υπολογίζουν από μόνα τους τις διατροφικές τους ανάγκες και πρέπει να τρώνει όσο θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις προλαλήσες που λένε να του δίνεις όσο θέλει. Εκτός από την κρέμα όμως...

Γενικά συστήνουν να αφήνεις το παιδί να ρυθμίζει την ποσότητα του φαγητού του, αν θέλει να φάει δωσε του, αν όχι μην επιμένεις.

Επίσης δεν θα τρώει πάντα πολύ. Μερικές μέρες θα πεινάει λιγότερο.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μαμα του Ωριων,

 

Συμφωνω κι εγω με τα κοριτσια που λενε να το αφηνεις το παιδι να τρωει οσο εκεινο θελει. Ξερουν αυτα ποτε χορταινουν, οπως κι εμεις.

 

Μονο για την κρεμα ειμαι αντιθετη. Φανταζομαι εννοεις τις ετοιμες κρεμες (Νουτριτσια κλπ)? Εαν οχι σορι, λαθος καταλαβα. Αυτες οι κρεμες εχουν ενα σωρο ζαχαρη και συντηρητικα και δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ζουζουνια μας. Καλυτερα να του δινεις φρουτοκρεμα απο φρεσκα φρουτα.

Link to comment
Share on other sites

ναι την έτοιμη εννοώ αλλά τρώει σε καθημερινή βάση ένα γεύμα από αυτή την κρέμα, ένα γεύμα από φρουτόκρεμα και ένα γεύμα κανονικά τα λαχανικά του με το κοτόπουλο του

 

με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω αυτή την κρέμα εμπορίου?

σήμερα το απόγευμα πάντως με το ζόρι έφαγε τα 180ml φρουτόκρεμας

του έφτιαχνα πάντα 150ml και τα έτρωγε

σήμερα είπα να του φτιάξω παραπάνω και έφαγε 180

όχι ότι δεν είναι κάτι τα 30 ml αλλά ήταν σκέτη ταλαιπωρία... 20 λεπτά για τα 150ml και άλλα 20 λεπτά για τα επόμενα 30

θεωρώ ότι κανονικά δεν τα ήθελε αλλά αφού του τα έδινα.. τα έτρωγε με μεγάλη καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

 

με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω αυτή την κρέμα εμπορίου?

με ρυζογκοφρέτες, με μούσλι, με δημητριακά (με επιφύλαξη τα λέω, λόγω αλλεργιών, θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου).

Από την άλλη, αφού ο Ωρίωνας είναι μια χαρά από βάρος, γιατί να του δίνεις κρέμα που είναι όλο ζάχαρη?? περιττές θερμίδες, που δεν του κάνουν καλό...

μέχρι να αρχίσει γιαουρτάκι, αν συνέχιζες το γάλα???

Επίσης υπάρχει και η σκόνη ρυζάλευρο που δεν έχει ζάχαρη, αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα τη τρώει τώρα που έχει συνηθίσει στη γλύκα...

 

τώρα που το ξανασκέφτομαι, το ρυζάλευρο πιθανώς να του εντείνει το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας...με φρούτα, κοτόπουλο και κρέμα πώς τα πάει μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω αυτή την κρέμα εμπορίου?

με ρυζογκοφρέτες, με μούσλι, με δημητριακά (με επιφύλαξη τα λέω, λόγω αλλεργιών, θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου).

Από την άλλη, αφού ο Ωρίωνας είναι μια χαρά από βάρος, γιατί να του δίνεις κρέμα που είναι όλο ζάχαρη?? περιττές θερμίδες, που δεν του κάνουν καλό...

μέχρι να αρχίσει γιαουρτάκι, αν συνέχιζες το γάλα???

Επίσης υπάρχει και η σκόνη ρυζάλευρο που δεν έχει ζάχαρη, αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα τη τρώει τώρα που έχει συνηθίσει στη γλύκα...

 

τώρα που το ξανασκέφτομαι, το ρυζάλευρο πιθανώς να του εντείνει το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας...με φρούτα, κοτόπουλο και κρέμα πώς τα πάει μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα?

 

 

το πρόβλημα ακριβώς είναι αυτό... της δυσκοιλιότητας

ήδη με το κοτόπουλο έχουμε πολύ πολύ σοβαρό πρόβλημα...

με τα φρούτα είναι μια χαρά

δε θα μπορούσα όμως με τίποτα να του δώσω ρυζάλευρο και τέτοια πράγματα

από κρέμα του αγόρασα και του δίνω αυτή με τα δημητριακά...

 

το γάλα είναι από μόνο του καλή εκδοχή... δε με χαλάει...

δεν ξέρω μόνο αν θα πρέπει να παίξω μπουνιές με τον παιδίατρο σχετικά με το θέμα αυτό

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mανούλες καλημέρα!

Αποφεύγω και εγώ να δίνω στο κοριτσάκι μου αυτές τις έτοιμες κρέμες και προτιμώ στη θέση τους να δίνω γιαούρτι που της αρέσει πολύ ή τραχανά που έχει φτιάξει η μαμά μου.Η απορία μου είναι μήπως ο τραχανάς πέφτει βαρύς το απόγευμα ;;;Για παράδειγμα χθές ρευόταν το μικράκι αρκετά συχνά.Ξέρω επίσης ότι άλλες μανούλες το δίνουν ώς κύριο γεύμα.Εσείς τι λέτε;;; :?

Link to comment
Share on other sites

Mανούλες καλημέρα!

Αποφεύγω και εγώ να δίνω στο κοριτσάκι μου αυτές τις έτοιμες κρέμες και προτιμώ στη θέση τους να δίνω γιαούρτι που της αρέσει πολύ ή τραχανά που έχει φτιάξει η μαμά μου.Η απορία μου είναι μήπως ο τραχανάς πέφτει βαρύς το απόγευμα ;;;Για παράδειγμα χθές ρευόταν το μικράκι αρκετά συχνά.Ξέρω επίσης ότι άλλες μανούλες το δίνουν ώς κύριο γεύμα.Εσείς τι λέτε;;; :?

 

 

δυστυχώς εμένα είναι πολύ μικρός ακόμα για τέτοιου είδους τροφές...

δεν ξέρω να σου πω :(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα γιαουρτια τα μουσλι και ολα τα συναφη ειναι για μεγαλυτερα παιδακια!!!

μαμα του ωριων απ'οτι ειπες οταν του εδωσες 180 ml δυσκολευτηκε να το φαει αρα οταν δεις οτι το παιδι δεν τρωει με ορεξη και δυσκολευεται δεν του δινεις αλλο! διαιτα και μειωση ποσοτητας τροφης δεν κανουμε ακομα και αν ειναι πιο παχουλο. απλα προσεχουμε το ειδος της τροφης!

ρυζαλευρο υπαρχει και εμποριου χωρις ζαχαρη! εγω παιρνω ρυζαλευρο -βανιλια της nestle και δεν εχει ζαχαρη. ολες οι αλλες εχουν. παιζει και η nutricia αυτη στο μπλε κουτι αλλα δεν διαλλυεται με τιποτα. γενικα η nutricia νομιζω οτι ειναι αθλια!

παντως να χαιρεσαι που τρωει με ορεξη!! εμενα δεν τρωει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

το ρυζάλευρο είναι απαγορευμένη τροφή για μας με το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας

μίλησα πάλι σήμερα με το γιατρό και κατόπιν δικών μου (!!) προτάσεων καταλήξαμε στο να του προσθέσω ακτινίδιο χωρίς τα σπόρια στη φρουτόκρεμα ώστε να βοηθηθεί και να του δίνω κρέμα εναλλάξ με γάλα μέρα παρά μέρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια εγώ πάντα του έδινα όσο ηθελε να φαει. ( τελικά ξέρουν τα μικρά μας ), βέβαια το ίδιο μου λεγε και ο γιατρος μου να φαει όσο θέλει.Πιστέψτε με δεν το μετανιωσα καθόλου τώρα που ειναι 2,5 έτων δεν τρωει απολυτως τιποτα,ειναι ολη μερα με γαλα και καλά που ειχαμε αποθεματα όπως λεει και ο παιδιατρος.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

 

Εδω υπαρχουν δημητριακα και ριζαλευρο χωρις ζαχαρη και συντηρητικα και μαλιστα ειναι πολυ διαδεδομενα. Και ειναι καταλληλα για μωρακια απο 5 μηνων και πανω. Ειναι της Organix και της HIPPOrganic. Υπαρχουν κι αλλες μαρκες αλλα αυτα ειναι τα πιο διαδεδομενα. Μηπως υπαρχουν κ στην Ελλαδα καπου?

Επισης τις κρεμες του τυπου Nutricia δεν τις χρησιμοποιουν πολυ εδω. Εχω δει σε καποια σουπερμαρκετ αλλα χωμενες πισω-πισω και σκονισμενες.

 

Εγω της εδινα δημητριακα με ζεστο γαλα και ενα φρουτακι μεσα (κυριως μπανανα τοτε) απο τον 7 μηνα. Ακομα αυτο ειναι το πρωινο μας αλλα βαζουμε κι αλλα ειδη φρουτων μεσα.

 

Το ακτινιδιο θα βοηθησει τη δυσκοιλιοτητα. Εγω το εδωσα στην Αννα πριν απο καιρο για να δοκιμασει κατι καινουριο και τα κανε 3-4 φορες εκεινη τη μερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

μίλησα πάλι σήμερα με το γιατρό και κατόπιν δικών μου (!!) προτάσεων καταλήξαμε στο

 

γι αυτο παλιοτερα σε ειχα ρωτησει αν δεχεσαι επισκεψεις :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...