Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-05-08, 12:57   #1
ΛΙΖΑ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΛΙΖΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

Κορίτσια Καλημέρα,
Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για τα τεστ εγκυμοσύνης νέας γενιάς, αυτά δηλαδή που γίνονται 5 ημέρες μετά την επαφή. Είναι αξιόπιστα? Ποια η φίρμα τους?
Ο χρήστης ΛΙΖΑ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 09-05-08, 13:58   #2
rouge

rouge ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα σου απαντήσω κατευθείαν!Δεν πρόκειται να δείξουν σωστό αποτέλεσμα. Δεν είναι καθόλου αξιόπιστα.Όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ είχα κάνει δύο τέστ νέας γενιάς τις 5 μέρες νωρίτερα που έλεγαν και μου βγήκαν και τα δύο αρνητικότατα ενώ ήμουν έγκυος!Δεν υπάρχουν τόσο ευαίσθητα τέστ στη αγορά.Περίμενε λίγο να δεις αν έχεις καθυστέρηση, να περάσουν 2,3 μερούλες και κάνε μετά όσα τέστ θες!Εύχομαι να έχεις σύντομα το επιθυμητό αποτέλεσμα!Φιλάκια!! :P

[url=http://www.glitterfy.com/][img]
Ο χρήστης rouge δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 09-05-08, 16:19   #3
sunsun

Το avatar του χρήστη sunsun

Περιοχή: Αθήνα
sunsun ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν δείξει θετικό είσαι έγκυος, ενώ αν δείξει αρνητικό είναι αμφίβολο αν δεν είσαι.
Εγώ είχα κάνει Πρεντίκτορ που δεν είναι βέβαια αυτό που περιγράφεις, αλλά είχε βγεί αρνητικό 1η και 3η μέρα καθυστέρηση και την όγδοη που πήγα για εξέταση β-χοριακής γοναδοτροπίνης ήταν ήδη 1432 μονάδες (υπόψη οτι άνω των 5 μονάδων είσαι έγκυος).
Κάνε εξέταση αίματος για την ορμόνη αυτή. Είναι το μόνο αξιόπιστο τεστ
Παλιά 11-05-08, 12:46   #4
Falal

Falal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω μετανιώσει για κάθε ένα ευρώ που έδωσα στα τεστ εγκυμοσύνης, αφού πάντα έβγαιναν αρνητικά ακόμα και και 5 μέρες μετά την καθυστέρηση και τις 2 φορές ήμουν έγκυος. Βέβαια, είναι λίγο ιδιόρρυθμη η δική μου περίπτωση αφού ο κύκλος είναι από 32-42 μέρες και έιναι λίγο δύσκολο να καθοριστεί η καθυστέρηση αλλά και πάλι ακόμα και τα τεστ των 5 ημερών δεν έδειξαν τίποτα μετά την καθυστέρηση.
Σε συμβουλεύω και εγώ να πας για β-χοριακή για να έχεις το κεφαλάκι σου σίγουρο. Αν πας πρωί μπορεί το βραδάκι να έιναι έτοιμες!
Καλά αποτελέσματα
Παλιά 12-05-08, 15:20   #5
ROARY

Το avatar του χρήστη ROARY

Περιοχή: Αθήνα
ROARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως νομίζω ότι δεν αξίζει να πετάς λεφτά σε τεστ του φαρμακείου αφού η β-χοριακή είναι η μόνη ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ 1000% εξέταση και δείχνει 7-10 μέρες μετά τη σύλληψη! Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι, αν τελικά είσαι έγκυος, είναι η πρώτη εξέταση που θα σου ζητήσει ο γιατρός σου, οπότε δεν την γλιτώνεις !!! Εγώ την έκανα στις 5 το απόγευμα σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο κοντά στο σπίτι μου, πλήρωσα 20 ευρώ και στις 6.30' πήρα την απάντηση!

Μπορεί να ήταν αρνητική, εξάλλου δεν είχα καθυστέρηση ακόμη (ήμουν τόσο σίγουρη!) αλλά ήταν σωστή! Έτσι ηρέμησα και περίμενα την περίοδό μου, η οποία ήρθε μετά από μία βδομάδα. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν είχα κάνει τη χοριακή ή θα 'σκαγα ή θα 'χα κάνει 2-3 τεστ απ' το φαρμακείο ώσπου να έρθει η περίοδος! Παρεπιπτόντως, η περίοδος κανονικά ήρθε, αλλά εγώ είχα σκάσει απ' την αγωνία μου! Έτσι, λέω από αυτόν το μήνα να κάνω υπομονή 2-3 μέρες καθυστέρησης (αν κάτσει!!) και μετά να πάω για χοριακή.
Παλιά 17-05-08, 04:01   #6
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5874

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-08-08, 11:12   #7
liontarina

liontarina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Test εγκυμοσύνης

Καλημέρα...
ξερω ότι το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές αλλά έχει καμιά σας αρνητικά τεστ self clear και clear blue με καθυστέρηση και παρόλα αυτά να είναι έγγυος? εγώ τα έκανα και τα δύο σήμερα, με το ίδιο δείγμα ούρων όμως, και έδειξαν και τα δύο αρνητικά.. με προβληματίζει όμως ότι είμαι στην τέταρτη μέρα καθυστέρησης κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί..
Ο χρήστης liontarina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-08-08, 11:22   #8
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πας κατ' ευθείαν σε διαγνωστικό κέντρο και κάνεις εξέταση β-χοριακής.
Αστα τα τεστ του φαρμακείου, παιδεύεσαι άδικα και κοστίζουν το ίδιο.
Καλά αποτελέσματα!
Παλιά 25-08-08, 11:23   #9
liontarina

liontarina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο γιατι σήμερα είμαι στη δουλειά... και πως περνουν οι ώρες....
Ο χρήστης liontarina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-08-08, 11:24   #10
elin

Το avatar του χρήστη elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouzounel
Πας κατ' ευθείαν σε διαγνωστικό κέντρο και κάνεις εξέταση β-χοριακής.
Αστα τα τεστ του φαρμακείου, παιδεύεσαι άδικα και κοστίζουν το ίδιο.
Καλά αποτελέσματα!
Συμφωνώ και επαυξάνω!Μην ασχολείσαι με τεστ φαρμακείου. Είχα μια κάπως πικρή εμπειρία, όπως έχω ξαναγράψει. Κατευθείαν β-χοριακή.

Άντε, με το καλό!
Παλιά 25-08-08, 12:23   #11
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παρομοίως... με πρεντίκτορ βέβαια
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-08-08, 14:17   #12
doraki

doraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να πω?Κι εγώ έχω κάνει πολλές δεκάδες τεστ της συγκεκριμένης μάρκας και πάντα ήταν αρνητικό αλλά και πάντα δεν ήμουν έγκυος!
Τη φορά αυτή που είχα μια υποψία και το έκανα την Παρασκευή ήταν πάλι αρνητικό,σήμερα πήγα στο γιατρό και μου έκανε κολπικό και μου λέει "το ενδομήτριο είναι λίγο φουσκωμένο,το τεστ ήταν αρνητικό σίγουρα έτσι?".
Αύριο το πρωί θα κάνω και το δεύτερο να είμαι σίγουρη γιατί το άλλο το είχα κάνει βραδάκι και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...
Ο χρήστης doraki δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-08-08, 14:18   #13
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

EKANA KI EΓΩ ΤΗΝ 28 ΜΕΡΑ ΤΕΣΤ ΜΕ CLEAR BLUE ΚΑΙ ΔΕΙΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ. ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΟΥΡΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΣΤ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ 1-2 ΦΟΡΕΣ (ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ). ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΗΚΩΘΩ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΛΛΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ?
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 32Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ, ΟΥΤΕ ΠΡΗΞΙΜΟ, ΟΥΤΕ ΠΟΝΟ ΣΕ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΑ, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΛΟΓΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΦΥΓΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ-ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟ-ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ, ΜΙΑ ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΑ - ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΜΟΥ
Κ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΑΠΙΤΣΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΠΟΝΟΥΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΤΩ ΧΑΜΗΛΑ. ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΚ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ.
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-08-08, 14:19   #14
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
παρομοίως... με πρεντίκτορ βέβαια
Φτου-φτου-φτου, μακριάααααααααααα
Παλιά 25-08-08, 14:24   #15
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελιανα δεν νομιζω οτι εχει αλλιωση αφου και παλι πρωινα ουρα ειναι. Επειδη κι εγω σηκωνομαι τις νυχτες και ειχα το προβλημα πως θα καταφερω το πρωι να ουρισω για τοση ωρα οση ηθελε το τεστ εκανα το εξης. Πηρα ουροσυλλεκτη οποτε με μικρη ποσοτητα ουρων αν βυθισεις το τεστ και το αφησεις για οση ωρα θελει εχεις το αποτελεσμα σου. Καλα αποτελεσματα ευχομαι!
Παλιά 25-08-08, 14:27   #16
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_
EKANA KI EΓΩ ΤΗΝ 28 ΜΕΡΑ ΤΕΣΤ ΜΕ CLEAR BLUE ΚΑΙ ΔΕΙΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ. ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΟΥΡΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΣΤ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ 1-2 ΦΟΡΕΣ (ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ). ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΗΚΩΘΩ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΛΛΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ?
Τα τεστ φαρμακείου ανιχνεύουν τη β-χοριακή στα ούρα. Η συγκέντρωση της ορμόνης αυτής είναι μεγαλύτερη το πρωί, γι' αυτό το λόγο ενδείκνυται να γίνεται το τεστ με τα πρωινά ούρα όταν δεν υπάρχει καθυστέρηση (δλδ όταν κάνεις το τεστ νωρίτερα από την ημερομηνία που κανονικά θα περίμενες περίοδο). Αν σηκωθείς κατά της 5, θα σου πρότεινα να κάνεις τότε το τεστ.
Παλιά 25-08-08, 14:54   #17
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

TO TEST ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ 28 ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΧΩΘΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΕΛΑΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ "ΑΑΑ ΤΟ ΣΚΑΤΟΥΛΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΣΚΑΣΕ ΠΑΛΙ".
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-09-08, 02:12   #18
neta

Περιοχή: ροδος
neta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή τεστ εγκυμοσυνης

ξερει καμια να μου πει αν ειναι καλα αυτα τα τεστ που βλεπεις πιο γρηγορα απο την περιοδο?
για παραδειγμα αυτο το self clear που δειχνει απο την 5 μερα συλληψης ειναι καλο?
το εχει δοκιμασει καμια?
και κατι αλλο.. η β-χοριακη ποσες μερες πριν την περιοδο μπορει να δειξει?
Ο χρήστης neta δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-09-08, 08:39   #19
mariapap82

Προεπιλογή

Neta οι αποψεις γενικα για τα τεστ διιστανται.
Εγω απο προσωπικη πειρα εκανα self clear την 24η μερα του κυκλου(28 μερες) και εδειξε αχνο θετικο και ηταν εγκυρο! Γενικα αν τα τεστ αυτα ειναι θετικα συνηθως (οχι και 100%) ειναι εγκυρα. Το αρνητικο δεν ειναι αξιοπιστο γιατι μπορει ακομα να μη μπορει να ανιχνευσει το τεστ την ορμονη στα ουρα γιατι η τιμη μπορει να ειναι ακομη μικρη. Αυτο που λεει οτι δειχνει απο την 5η μερα συλληψης ειναι υπερβολη, χρειαζονται 10 μερες τουλαχιστον.
Παντως 100% εγκυρη ειναι η χοριακη! Νομιζω οτι πρεπει να περασουν περιπου 8-10 μερες μετα την πιθανη ημερομηνια συλληψης για να την κανεις.
Ελπιζω να σε διαφωτισα!
Παλιά 04-09-08, 12:24   #20
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξανα συμφώνω μαζί σου Μαρία 100%
Παλιά 04-09-08, 13:02   #21
mariapap82

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nat-left
Ξανα συμφώνω μαζί σου Μαρία 100%
:P Εχουμε ταυτιση αποψεων!!! Χαιρομαι
Παλιά 05-09-08, 06:38   #22
neta

Περιοχή: ροδος
neta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!
Ο χρήστης neta δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-10-08, 10:05   #23
ΤΑΛΙΑ

ΤΑΛΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ,ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ,ΧΑΠΙ ΩΟΡΗΞΙΑΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ 6 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΕΞ ΑΠΟ ΤΟΤΕ 4 ΦΟΡΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΠΟΝΑΕΙ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ?ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ CLEARBLUE?
Ο χρήστης ΤΑΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-10-08, 10:13   #24
mariakar

mariakar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ θα είχα πετάξει στο φαρμακείο με 2 μέρες καθυστέρηση. Το clearblue είναι πολύ καλό. Όχι θαυματουργό. Αλλά συνήθως δείχνει. Και πίστεψέ με ακόμη και μία φορά είναι αρκετή για να συλλάβεις.
Ο χρήστης mariakar δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-10-08, 10:38   #25
GEORGI

Το avatar του χρήστη GEORGI

GEORGI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και κάθεσαι ακόμη εκεί??????????
Στο φαρμακείο τώωωωωωωωωωωωρα!!!!!
Ο χρήστης GEORGI δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-10-08, 12:42   #26
eli75

Το avatar του χρήστη eli75

eli75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ταλια
γρηγορααααααααα φαρμακειο και μπες να μας πεις τα αποτελεσματα(ευχαριστα ευχομαι)
γρηγοραααααααααααααα
Ο χρήστης eli75 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-01-09, 19:33   #27
kalliopaki

kalliopaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Νέο μέλος! ερώτηση για τα τεστ νέας γενιάς

Γεια σας κορίτσια!! είμαι καινούργια στην ομάδα και χαίρομαι πολύ-πόλύ που έγινα μέλος!
Θέλω τη γνώμη σας για τα τεστ νέας γενιάς! δώστε μου τα φώτα σας!
Είναι αξιόπιστα? πόσες ημέρες μετά άπό τη σύλληψη μπορεί να υπάρχει ένδειξη? Το θέμα είναι ότι επίκειται ένα ιδιαίτερα δύσκολο επαγγελματικό ταξίδι τη μέρα που θα περίμενα κανονικά την περίοδο μου κι έχω υποψία εγκυμοσύνης.... (3ος μήνας προσπάθειας..). Τι να κάνωωω???
περιμένω με αγωνία τη γνώμη σας, ευχαριστώ!!
Ο χρήστης kalliopaki δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-01-09, 19:44   #28
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από την πρώτη μερα της καθηστέρησης δειχνουν. Εγω τοτε το εκανα. Μηπως όμως να εκανες μια χοριακη για 100% σιγουρια?

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-01-09, 19:48   #29
Dinaki

Το avatar του χρήστη Dinaki

Περιοχή: Πειραιάς
Dinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσακι καλως ηρθες καταρχην και σου ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα...οσο για τα τεστ αυτο ειναι μεγαλη ιστορια και θα σου πω πρωτα αυτο που λενε ολοι οι γιατροι κυριως... κατα 99,9% αν δειξει θετικο δεν υπαρχει περιπτωση λαθους στανταρ εισαι εγκυος αν ομως δειξει αρνητικο παιζει και να εισαι εγκυος και ας δειχνει αρνητικο.Αυτο το τεστ νεας γενιας που γινεται πριν την καθυστερηση η το self clear ή το yes no αυτα εχω ακουσει πιο πολυ λενε οτι δειχνουν απο την 5η μερα συλληψης αλλα καλυτερα να γινονται λιγο αργοτερα 2-3 μερες περιπου 8η-9η απο την επαφη γιατι μπορει να αργησει να γινει η συλληψη.Λενε παντως γενικα οτι δεν ειναι αξιοπιστα ακομα και το clear blue που λενε οτι ειναι το πιο αξιοπιστο το εκανε κοπελα με 4 μερες καθυστερηση και εδειξε αρνητικο αλλα ηταν εγκυος
Εγω προτεινω καλυτερα γενικα να περιμενουμε την αναμενομενη μερα της περιοδου και υπαρχει καθυστερηση καλυτερα να γινεται χοριακη που ειναι 100% και θα ειμαστε σιγουρες,αλλωστε 20 ευρω κανει η χοριακη σε ενα μικροβιολογο και 21 ευρω εχει το τεστ του φαρμακειου...

Ο χρήστης Dinaki δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-01-09, 19:48   #30
christiana08

Το avatar του χρήστη christiana08

Περιοχή: Archive keeper!!!!!
christiana08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχει και το self clear που δειχνει απο την πεμπτη μερα μετα την πιθανη ημερα συλληψης.Σου ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα.Και καλωσηρθες .
"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν
Ο χρήστης christiana08 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-01-09, 20:59   #31
gema

gema ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To self clear sou proteinw na pareis!!!! Tha deixei sigoura an eisai!!!
Παλιά 24-01-09, 21:56   #32
parent?

Το avatar του χρήστη parent?

Περιοχή: αθηνα
parent? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gema
To self clear sou proteinw na pareis!!!! Tha deixei sigoura an eisai!!!
γεμα δηλαδη αυτο που πρτεινεις μπορω να το κανω κ εγω τωρα???
θα δειξει αν εχω μεινει εγκυος???ποσες μερες μετα τις γονιμες δειχνει? καλα εχει εξελειχθει η επιστημη. που τα βρισκεται βρε θηρια κιολας!!!
οι γονιμες μου ηταν περιπου μεχρι της 22 του μηνα. ποτε μπορω να δω αν εγινε συλληψη?
Παλιά 24-01-09, 22:05   #33
christiana08

Προεπιλογή

Κοριτσια,αν και εγω προτεινα το self clear,τωρα σκεφτομαι....Αν υποθεσουμε οτι το εμβρυο για να γονιμοποιηθει χρειαζεται,συμφωνα με αλλους,μια βδομαδα,συμφωνα με αλλους δυο,πως στο κερατο θα δειξει 5 μερες μετα την επαφη
"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν
Παλιά 24-01-09, 22:08   #34
sabrina

Το avatar του χρήστη sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana08
Κοριτσια,αν και εγω προτεινα το self clear,τωρα σκεφτομαι....Αν υποθεσουμε οτι το εμβρυο για να γονιμοποιηθει χρειαζεται,συμφωνα με αλλους,μια βδομαδα,συμφωνα με αλλους δυο,πως στο κερατο θα δειξει 5 μερες μετα την επαφη
εγω πρωσοπικα πιστευω ότι ειναι μουφες αυτα!!!!!
εκμεταλευονται τον πόνο της κάθες κοπέλας που αγωνια να μεινει έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!

EΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Ο χρήστης sabrina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-01-09, 22:15   #35
christiana08

Προεπιλογή

Ετσι νομιζω,Sabrinoula μου κι'εγω...30 ευρω σε τεστ αυτο τον μηνα,χωρις να εχω καθυστερηση,μηπως και δειξει νωριτερα και δεν ειναι για τα ευρω,ειναι η απογοητευση....

Αλβερτος Αινσταιν
Παλιά 24-01-09, 22:24   #36
sabrina

Το avatar του χρήστη sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana08
Ετσι νομιζω,Sabrinoula μου κι'εγω...30 ευρω σε τεστ αυτο τον μηνα,χωρις να εχω καθυστερηση,μηπως και δειξει νωριτερα και δεν ειναι για τα ευρω,ειναι η απογοητευση....
γιατι να απογοητευόμαι πριν ακόμα έρθει??????
γαιτι να εκμεταλέυεται ο καθενας την αγωνία μας.......????
σαν παλαβη θέλω να πάρω ενα τεστ που ειναι κ το πιο ευκολο, δεν εχω κανει ποτε στην ζωη μου, αλλα αφου η καλυτερη αποδειξη ειναι η καθυστερηση κρατιεμαι........
η κακομοιρα η νυφη μου 5 μερες με καθυστερηση κ όλα αρνητικα....
έκλεγαι με μαύρο δάκρυ......κ ηταν εγκυος τελικα......

δεν το συζητω η κοπελα που ανοιξε τι τόπικ εχει λόγο αλλα μια χωριάκη που εχει κ τα ιδια χρηματα θα ηταν πιο αξιοπιστη
με πολλες μοναδες κοπελια σου ευχομαι

EΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Ο χρήστης sabrina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-01-09, 08:26   #37
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sabrina συμφωνώ μαζί σου. Απλώς, το τεστ γίνεται πιο εύκολα και στο σπίτι ενώ το αποτέλεσμα δεν αργεί, ενώ για τη χοριακή πρέπει να πας σε μικροβιολογικό, να σου πάρουν αίμα, να περιμένεις..., μπλα, μπλα, μπλα...

Γι'αυτό κ οι περισσότερες αγοράζουμε μανιασμένα τεστ!!!
Παλιά 26-01-09, 09:27   #38
kalliopaki

kalliopaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sas eyxaristo oles koritsia! megalh ypothesi na yparxei symparastasi.....
prin ertho stin parea sas nomiza oti eimai treli... blepete einai kai to ilikiako sti mesi pou fernei extra agxos kai agonia gia to apotelesma tou kathe test ktl ktl.
ta kaliterotera apotelesmata se oles sas eyxomai!! logo tou taksidiou mallon tha kano ki ego tin katathesi ton euro se testakia kai tha sas enimeroso gia tin aksiopistia!!!!
Ο χρήστης kalliopaki δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-02-09, 16:32   #39
bublenebula

bublenebula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια. Εχω καθυστερηση 13 μερες και σημερα εκανα τεστ στην ενατη μερα καθυστερησης και ηταν αρνητικο Ακουω τις τελευταιες μερες ομως απο φιλες οτι εχει τυχει να κανουν τεστ και ναναι αρνητικο ενω ηταν εγκυες. Τι λετε μπορει μα ισχυει?? Εγω ημουν πολυ σιγουρη γιαυτα τα τεστ!!
Ο χρήστης bublenebula δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-02-09, 19:15   #40
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...πως εχεις 13 μερες καθυστερηση κ σημερα ειναι η 9η;;;;;;;;;;;
anyway... κανε μια β χοριακη κοριτσακι για να σιγουρευτεις...!!!
Σου ευχομαι ενα μεγαλο αριθμοοοοοοο!!!!!!!!!!! :P
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές