Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-05-08, 13:19   #1
sissie

Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ

Καλημέρα σε όλες τις συν-φορουμίστριες και Χρόνια Πολλά.
Έχω αγανακτήσει και αγχωθεί πολύ με τους γιατρούς που έμπλεξα. Μετά την παλίνδρομη που είχα τον Γενάρη έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου στις εξετάσεις, μετά από σύσταση της γυναικολόγου μου. Πήγα σε χειρούργο γιατί έχω διαφραγματική μήτρα και μάλλον θα χρειαστεί επέμβαση. Εντάξει αυτό. Μετά πήγαμε σε παθολόγο - ανοσολόγο για γονιδιακό έλεγχο, ο οποίος εντόπισε μια μικρή ασυμβατότητα στα γονίδια μας (σε κάποια γονίδια λέει μοιάζουμε σαν αδέρφια). Μας είπε ότι πρέπει να κάνω θεραπεία με εμβόλια, πριν μείνω ξανά έγκυος. Η θεραπεία αυτή όμως κοστίζει πολύ ακριβά. Τώρα μαθαίνω από γνωστούς ότι ο συγκεκριμένος γιατρός (ο ανοσολόγος) λέει πάνω κάτω τα ίδια σε όλα τα ζευγάρια που τον επισκέπτονται, και επίσης ότι από τη στιγμή που θα πας σε αυτόν σίγουρα σου βρίσκει κάποιο πρόβλημα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να εμπιστευτώ τη θεραπεία που μου προτείνει; Έχετε κάνει τέτοιες εξετάσεις; Ή τι εξετάσεις κάνατε μετά από αποβολή; Φοβάμαι μήπως κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αγωνία μας για να γίνουμε γονείς. Από την άλλη, έχοντας περάσει μια παλίνδρομη, δεν θέλω με τίποτα να ρισκάρω να περάσω την ίδια εμπειρία δεύτερη φορά.
Ο χρήστης sissie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-08, 13:32   #2
mammy30

Περιοχή: Αθήνα
mammy30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κούκλα μου γλυκιά,γιατί δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη?Οι αποβολές πολλές φορές είναι τυχαία γεγονότα,σε προστατεύει η φύση να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές παιδί.Γιατί δεν προσπαθείς ξανά?
Ο χρήστης mammy30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-08, 14:48   #3
Matina37

Matina37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σισσυ Καλημερα

Μολις χθες ειχα την τριτη κατα σειρα αποβολη .Στην Δευτερη ,πριν απο ενα μιση χρονο ο γιατρος με εβαλε και εκανα τις πιο απιθανες εξετασεις και μαλιστα για να ειναι πιο σιγουρος με εστειλε στο βιοχημικο του ΛΑΙΚΟΥ που λενε οτι δεν υπαρχει πιο εξειδικευμενο εργαστηριο .Εκανα εξετασεις στα εβρυα---στο συζηγο στην μανα μου .....τελος παντων στα παντα ...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ........

Ολοι λεεν οτι ειναι συμπτωση αφου ειμαστε υγειης ......

Τι να σου πω ......Μονο προσεχε γιατι τα λεφτα ειναι πολλα και οι αεριτζηδες περισσοτεροι
Ο χρήστης Matina37 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-08, 14:56   #4
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evi26
Κούκλα μου γλυκιά,γιατί δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη?Οι αποβολές πολλές φορές είναι τυχαία γεγονότα,σε προστατεύει η φύση να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές παιδί.Γιατί δεν προσπαθείς ξανά?
Αχ evi μου, πήρα και δεύτερη γνώμη και από εκεί μου μπήκαν οι αμφιβολίες, γιατί ο δεύτερος γυναικολόγος που επισκέφτηκα μου είπε να κάνω μόνο την επέμβαση - αν χρειαστεί - και τίποτα άλλο. Εγώ για καλύτερα αποφάσισα να πάω και στον ανοσολόγο. Τώρα να φανταστείς θα πάω και για τρίτη γνώμη και μάλιστα θα κατέβω Αθήνα, για να δω τελικά ποιος από τους δύο γυναικολόγους επιβεβαιώνεται. Σκέτη τρέλα!!! Σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου...
Παλιά 06-05-08, 15:01   #5
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Matina37
Σισσυ Καλημερα

Μολις χθες ειχα την τριτη κατα σειρα αποβολη .Στην Δευτερη ,πριν απο ενα μιση χρονο ο γιατρος με εβαλε και εκανα τις πιο απιθανες εξετασεις και μαλιστα για να ειναι πιο σιγουρος με εστειλε στο βιοχημικο του ΛΑΙΚΟΥ που λενε οτι δεν υπαρχει πιο εξειδικευμενο εργαστηριο .Εκανα εξετασεις στα εβρυα---στο συζηγο στην μανα μου .....τελος παντων στα παντα ...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ........

Ολοι λεεν οτι ειναι συμπτωση αφου ειμαστε υγειης ......

Τι να σου πω ......Μονο προσεχε γιατι τα λεφτα ειναι πολλα και οι αεριτζηδες περισσοτεροι
Ματίνα μου, κατ΄αρχάς λυπάμαι πολύ για την αποβολή που είχες. Εγώ είχα μία και μόνο να φανταστώ μπορώ πως είναι να περνάς αυτήν την εμπειρία τρεις φορές. Αυτούς τους αερητζήδες φοβάμαι και απορώ πως μπορούν να βρίσκουν πεδίο για εκμετάλλευση στην αγωνία των νέων ζευγαριών να αποκτήσουν ένα παιδάκι. Μου φαίνεται απίστευτο. Ευχαριστώ για την απάντηση σου και εύχομαι να γίνουμε μανούλες όλες και γρήγορα...
Παλιά 06-05-08, 15:06   #6
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην andro2
Προεπιλογή 9η εβδομάδα

Τί γίνεται βρε κορίτσια με αυτήν την 9η εβδομάδα;
Και εγώ και τις 2 παλίνδρομες 9η προς 10η εβδομάδα τις είχα.
Τί στο καλό δημιουργείται αυτές τις εβδομάδες και τι το επηρεάζει και δεν ολοκληρώνεται;
Εγώ δεν έχω ξεκινήσει εξετάσεις ακόμα, αλλά αν και μέχρι στιγμής ήμουν υπέρμαχος των ιδιωτκών γιατρών και μαιευτηρίων τώρα έχω κάνει στροφή 180 μοιρών. Πιστεύω ότι ιδιωτικά οι γιατροί όσο άνθρωποι και αν είναι, έχουν και τάσεις κερδοσκόπίας δεδομένου ότι στη γέννα και στο θάνατο υπάρχουν οι μεγαλύτερες εκμεταλλεύσεις. Είμαι της γνώμης ότι θα ξεκινήσω με κάποιον καθηγητή δημοσίου, θα κάνω τις εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και μετά, για διασφάλιση θα πάω και σε έναν ιδιωτικό γιατρό να πάρω γνώμη.
Αναφορικά με τις εξετάσεις, άλλοι λένε ότι κάνανε κάποιες και βρήκανε από την αρχή τί έχουν και δεν προχωρήσαν περαιτέρω και άλλοι παιδεύτηκαν και έκαναν όλο το πακέτο. Η γνώμη μου είναι να γίνουν όλες για να είμαστε σίγουρες.
Τί γίνεται όμως αν όλες οι εξετάσεις βγουν καθαρές και μας πουν ότι είναι τυχαίο γεγονός; Πόσες κοπέλες από το site δεν έχουν κάνει τα πάντα, έχουν βγεί όλα καθαρά και μετά έχουν και άλλες παλίνδρομες;
Ο χρήστης andro2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-08, 16:08   #7
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oi παλλινδρομες κυησεις την 10η εβδομαδα δεν ειναι και τοσο αθωες ή τυχαιες.
Ψαξτε το θεμα της θρομβοφιλιας και μαλιστα καντε γονιδιακο ελεγχο. Η ομοζυγη μεταλλαξη συγκεκριμενων γονιδιων μπορει να προκαλει παλλινδρομηση της κυησης δημιουργωντας θρομβους στον πλακουντα με αποτελεσμα το θανατο του εμβρυου.

Ειμαι παθουσα..
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-08, 17:56   #8
mammy30

mammy30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είσαι πολύ σωστή miracle!
Παλιά 06-05-08, 19:59   #9
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή re:miracle

Miracle,
σα να ξέρεις πολλά εσύ! Επειδή ανέφερες ότι είσαι παθούσα και επειδή και εμένα και οι 2 παλίνδρομες ήταν την ίδια αναθεματισμένη εβδομάδα (10η) μπορείς σε παρακαλώ να μας γράψεις την ιστορία σου; Τί συνέβη, σε ποια εβδομάδα, τι εξετάσεις έκανες; Και το σημαντικότερο πλέον: έμεινες στον ίδιο γιατρό ή άλλαξες; Δεν ξέρω αν έχεις γράψει την ιστορία σου κάπου αλλού αλλά θα ήθελα να δω πως κινήθηκε κάποια άλλη κοπέλα σε ανάλογη φάση.
Παλιά 07-05-08, 01:02   #10
miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εν συντομια να σας πω οτι εχω δυο παλινδρομες κυησεις, η μια την 8η εβδ. η αλλη την 10η..

Στην πρωτη μετα απο εξετασεις που με εστειλε να κανω αιματολογος, διαγνωστηκε θρομβοφιλια αλλα δυστυχως εκανα τις μισες εξετασεις και δεν φανηκε εξαρχης οτι το προβλημα ηταν μεγαλυτερο.
Δυστυχως αυτο φανηκε στην 2η εγκυμοσυνη οπου η αγωγη (ενεσεις ηπαρινης) δεν με καλυπτε και οδηγηθηκα σε 2η παλινδρομη.

Εκ των υστερων και αφου αλλαξα αιματολογο, ο νεος γιατρος μου παρηγγειλε γονιδιακο ελεγχο πλεον θρομβοφιλιας, οπου και εντοπιστηκε το κυριοτερο προβλημα..ομοζυγη μεταλλαξη, που ευθυνεται για θρομβωσεις του πλακουντα την 10η περιπου εβδομαδα...

Τον γυναικολογο μου δεν τον αλλαξα, αφου αυτος δεν καθορισε την αγωγη και παντα μου ελεγε οτι αυτο ειναι δουλεια του αιματολογου..και νομιζω οτι αυτο ειναι σωστο..εκαστος στο ειδος του.
Αλλα τον πρωτο αιματολογο τον πηρε και τον σηκωσε..
Παλιά 07-05-08, 09:15   #11
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή re:miracle

Καλημέρα σε όλες! Καλημέρα miracle!
Η αλήθεια είναι ότι και εμένα κάτι τέτοιο μου έχουν πει αν και ο γιατρός δεν ήθελε να μπω σε διαδικασία εξετάσεων θεωρώντας και τις 2 παλίνδρομες τυχαίο γεγονός (γι΄αυτό άλλωστε και ψάχνω για άλλον).
Miracle, υπάρχει θεραπεία για την γονιδιακή μετάλλαξη ή σε προωθούν για εξωσωματική; Sorry που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό αλλά ξέρω περιπτώσεις που διαγνώστηκε γονιδιακή μετάλλαξη και τις προώθησαν σε εξωσωματική. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις πμ τα στοιχεία του γιατρού σου και κυρίως του αιματολόγου σου;
Πάντως σου εύχομαι καλή τύχη και η περιπέτεια σου να λάβει τέλος μιας και ανακάλυψες τι φταίει.
Άντε και σύντομα όλες μας μανούλες.
Παλιά 07-05-08, 10:24   #12
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ψαξτε το θεμα της θρομβοφιλιας και μαλιστα καντε γονιδιακο ελεγχο. Η ομοζυγη μεταλλαξη συγκεκριμενων γονιδιων μπορει να προκαλει παλλινδρομηση της κυησης δημιουργωντας θρομβους στον πλακουντα με αποτελεσμα το θανατο του εμβρυου.

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!
Καλημέρα Miracle, για θρομβοφιλία το ψάξαμε και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ο γονιδιακός μας έλεγχος έδειξε κάτι, από ότι κατάλαβα όχι μετάλλαξη, αλλά σαν να έχουμε με τον άντρα μου κοινά γονίδια. Ξέρεις κάτι γι΄αυτό;
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-05-08, 10:54   #13
mata

Το avatar του χρήστη mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα φιλενάδα sissie!!!! Τελικά το αποφασίσατε να πάτε Αθηνα;;Αμάν πια, μπαλάκια σας έχουν κάνει όλοι!!!!Ελπίζω σύντομα να εχουμε ευχάριστα και να τελειώνει όλο αυτό!!!Και μην ξεχνιόμαστε ε;;;Πρώτη περιμένω να το μάθω!!!Δανεικά είναι αυτά!!!!

Ο χρήστης mata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-08, 11:53   #14
zouzounaki

Το avatar του χρήστη zouzounaki

zouzounaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sissie
Καλημέρα σε όλες τις συν-φορουμίστριες και Χρόνια Πολλά.
Έχω αγανακτήσει και αγχωθεί πολύ με τους γιατρούς που έμπλεξα. Μετά την παλίνδρομη που είχα τον Γενάρη έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου στις εξετάσεις, μετά από σύσταση της γυναικολόγου μου. Πήγα σε χειρούργο γιατί έχω διαφραγματική μήτρα και μάλλον θα χρειαστεί επέμβαση. Εντάξει αυτό. Μετά πήγαμε σε παθολόγο - ανοσολόγο για γονιδιακό έλεγχο, ο οποίος εντόπισε μια μικρή ασυμβατότητα στα γονίδια μας (σε κάποια γονίδια λέει μοιάζουμε σαν αδέρφια). Μας είπε ότι πρέπει να κάνω θεραπεία με εμβόλια, πριν μείνω ξανά έγκυος. Η θεραπεία αυτή όμως κοστίζει πολύ ακριβά. Τώρα μαθαίνω από γνωστούς ότι ο συγκεκριμένος γιατρός (ο ανοσολόγος) λέει πάνω κάτω τα ίδια σε όλα τα ζευγάρια που τον επισκέπτονται, και επίσης ότι από τη στιγμή που θα πας σε αυτόν σίγουρα σου βρίσκει κάποιο πρόβλημα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να εμπιστευτώ τη θεραπεία που μου προτείνει; Έχετε κάνει τέτοιες εξετάσεις; Ή τι εξετάσεις κάνατε μετά από αποβολή; Φοβάμαι μήπως κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αγωνία μας για να γίνουμε γονείς. Από την άλλη, έχοντας περάσει μια παλίνδρομη, δεν θέλω με τίποτα να ρισκάρω να περάσω την ίδια εμπειρία δεύτερη φορά.
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΩ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΕΜΕΙΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΦΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΗ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗ ΓΥΑΛΑ
ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ? ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΠΑΝΤΩς ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΗΛΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕς ΚΟΠΕΛΕΣ. ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩς ΠΟΥ ΠΑΡΙΝΕΙς ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ. ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
Παλιά 07-05-08, 15:00   #15
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.[/quote]

Καλημέρα zouzounaki. Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Όσο για τους γιατρούς δεν ξέρω τελικά αν κάνω καλά που το ψάχνω, γιατί όσο ψάχνεις δεν μπορείς να ξεχαστείς και τόσο αργεί η "επούλωση" των τραυμάτων. Σου εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς το ζουζουνάκι σου.
Παλιά 07-05-08, 15:02   #16
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου βρε Mata κοριτσάκι μου γλυκό. Εννοείται ότι όταν συμβεί το ευτυχές γεγονός, θα είσαι η πρώτη που θα το μάθεις. Ξεχνάω εγώ τη χαρά που μου έδωσες εσύ;
Παλιά 07-05-08, 16:19   #17
miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: re:miracle

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Η αλήθεια είναι ότι και εμένα κάτι τέτοιο μου έχουν πει αν και ο γιατρός δεν ήθελε να μπω σε διαδικασία εξετάσεων θεωρώντας και τις 2 παλίνδρομες τυχαίο γεγονός (γι΄αυτό άλλωστε και ψάχνω για άλλον).
Miracle, υπάρχει θεραπεία για την γονιδιακή μετάλλαξη ή σε προωθούν για εξωσωματική; Sorry που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό αλλά ξέρω περιπτώσεις που διαγνώστηκε γονιδιακή μετάλλαξη και τις προώθησαν σε εξωσωματική. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις πμ τα στοιχεία του γιατρού σου και κυρίως του αιματολόγου σου;
Πάντως σου εύχομαι καλή τύχη και η περιπέτεια σου να λάβει τέλος μιας και ανακάλυψες τι φταίει.
Μακαρι οι δυο παλινρομες να ηταν τυχαιο γεγονος, πραγματικα το ευχομαι, αλλα η πρακτικη ειναι να γινουν πια καποιες εξετασεις μετα απο 2 αποβολες. Δηλαδη, τι περιμενουν 3η και 4η αποβολη για να συστησουν εξετασεις?
Συγνωμη για το τονο μου, αλλα δεν το βλεπω λογικο αυτο. Τελος παντων!
Σε καμια περιπτωση μεταλλαξη σε γονιδια που σχετιζονται με τη θρομβοφιλια δεν οδηγει σε εξωσωματικη!!
Μηπως εννοεις αλλου ειδους μεταλλαξεις, που σχετιζονται με μεσογειακη αναιμια ή κυστικη ινωση?

Η θεραπεια για την αντιμετωπιση της θρομβοφιλιας ειναι η ληψη ασπιρινης, φιλισιν και καθημερινες ενεσεις ηπαρινης κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ωστε να "αραιωνει" (το λεω απλοϊκα) και να μην γινονται θρομβωσεις στα μικροαγγεια του πλακουντα. Την ακριβη θεραπεια την καθοριζει ο αιματολογος.

Ευχομαι σε ολες μας να πανε καλα τα πραγματα και σε λιγο καιρο να μιλαμε για τις εγκυμοσυνες μας πια...
Παλιά 09-05-08, 13:14   #18
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miracle
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Μακαρι οι δυο παλινρομες να ηταν τυχαιο γεγονος, πραγματικα το ευχομαι, αλλα η πρακτικη ειναι να γινουν πια καποιες εξετασεις μετα απο 2 αποβολες. Δηλαδη, τι περιμενουν 3η και 4η αποβολη για να συστησουν εξετασεις?
Σε καμια περιπτωση μεταλλαξη σε γονιδια που σχετιζονται με τη θρομβοφιλια δεν οδηγει σε εξωσωματικη!!
Μηπως εννοεις αλλου ειδους μεταλλαξεις, που σχετιζονται με μεσογειακη αναιμια ή κυστικη ινωση?

Η θεραπεια για την αντιμετωπιση της θρομβοφιλιας ειναι η ληψη ασπιρινης, φιλισιν και καθημερινες ενεσεις ηπαρινης κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ωστε να "αραιωνει" (το λεω απλοϊκα) και να μην γινονται θρομβωσεις στα μικροαγγεια του πλακουντα. Την ακριβη θεραπεια την καθοριζει ο αιματολογος.

Ευχομαι σε ολες μας να πανε καλα τα πραγματα και σε λιγο καιρο να μιλαμε για τις εγκυμοσυνες μας πια...

Miracle,
εγώ έχω φτάσει σε σημείο να παρακαλάω να μου βρουν κάτι και απλά να είναι αντιμετωπίσιμο γιατί ψυχολογικά δεν θα το αντέξω να μου πουν ότι όλα είναι καλά και να μπω σε διαδικασία 3ης εγκυμοσύνης με αυτό το άγχος.
Αναφορικά με τις ενέσεις ηπαρίνης και τα σχετικά, στην 2η εγκυμοσύνη από την 20η μέρα μετά την σύλληψη μου έδωσε και ενέσεις ηπαρίνης, φολικό (το οποίο έτσι και αλλιώς περνω εφ όρου ζωής λόγω χαμηλού σιδήρου), καθώς και ένα κάρο άλλα χάπια, τα οποία τελικά δεν βοήθησαν καθόλου.
Φίλη μου βιολόγος με ίδιο ιστορικό (2 παλίνδρομες αλλά ευτυχώς τώρα είναι έγκυος στον 5ο μήνα) μου είπε ότι ο δικός της γιατρός στην 3η πλεον κύηση της έδωσε την ίδια θεραπεία από πριν τη σύλληψη. Εσένα τί σου είπε ο γυναικολόγος σου;
Παλιά 09-05-08, 17:15   #19
mammy30

mammy30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια,ξέρω περίπτωση μετά από 3 παλίνδρομες φυσιολογική εγκυμοσύνη. Μήπως πέρα από ορισμένες εξαιρέσεις είναι τυχαίες οι αποβολές που τυχαίνουν για καλό?Τι να πω?
Παλιά 13-05-08, 23:19   #20
miracle

miracle ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miracle
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andro2

Miracle,
εγώ έχω φτάσει σε σημείο να παρακαλάω να μου βρουν κάτι και απλά να είναι αντιμετωπίσιμο γιατί ψυχολογικά δεν θα το αντέξω να μου πουν ότι όλα είναι καλά και να μπω σε διαδικασία 3ης εγκυμοσύνης με αυτό το άγχος.
Αναφορικά με τις ενέσεις ηπαρίνης και τα σχετικά, στην 2η εγκυμοσύνη από την 20η μέρα μετά την σύλληψη μου έδωσε και ενέσεις ηπαρίνης, φολικό (το οποίο έτσι και αλλιώς περνω εφ όρου ζωής λόγω χαμηλού σιδήρου), καθώς και ένα κάρο άλλα χάπια, τα οποία τελικά δεν βοήθησαν καθόλου.
Φίλη μου βιολόγος με ίδιο ιστορικό (2 παλίνδρομες αλλά ευτυχώς τώρα είναι έγκυος στον 5ο μήνα) μου είπε ότι ο δικός της γιατρός στην 3η πλεον κύηση της έδωσε την ίδια θεραπεία από πριν τη σύλληψη. Εσένα τί σου είπε ο γυναικολόγος σου;
Ανδρο, εγω μαλλον ειμαι ιδιαζουσα περιπτωση, αφου υπαρχει προβλημα και στη συλληψη δυστυχως. Ο εξωσωματικος μου, μου εδωσε την ηπαρινη πριν τη μεταφορα των εμβρυων, ωστε να βοηθηθει η εμφυτευση, επομενως μπορω να πω οτι το σκεπτικο του, ηταν παρομοιο με το σκεπτικο του γιατρου της φιλης σου.
Παλιά 14-05-08, 13:09   #21
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εξετάσεις

Βρε κορίτσια,
όποια από εσάς έχεις κάνει τις εξετάσεις για καθ΄έξιν αποβολές ας τις γράψει αναλυτικά να μπορούμε να τις συγκρίνουμε και εμείς που τώρα μπαίνουμε ή πρόκειται να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία. Για παράδειγμα, για την θρομβοφιλία οι περισσότεροι γιατροί δίνουν 5 εξετάσεις ενώ πρόσφατα έμαθα ότι το ΛΑΙΚΟ δίνει 19 εξετάσεις.
Ας κάνουμε μια λίστα επιτέλους να ξέρουμε που βαδίζουμε.
Παλιά 06-10-08, 10:46   #22
mariakar

mariakar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ "ΑΙΜΟΡΑΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ" ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.
ΕΠΙΣΗΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ.
Ο χρήστης mariakar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-08, 10:24   #23
Τριαντάφυλλος

Το avatar του χρήστη Τριαντάφυλλος

Περιοχή: Κέντρο Αθήνας
Τριαντάφυλλος ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariakar
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ "ΑΙΜΟΡΑΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ" ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.
ΕΠΙΣΗΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.
Μαρία καλημέρα.
Λυπάμαι πολύ για τη δυσάρεστη επμειρία σου και σου ευχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι πιο τυχερή.
Παίρνω το θάρρος και γράφω γιατί η σύζυγός μου πέρασε αυτή τη διαδικασία δυο φορές συνεχόμενες.
Όπως εσύ, έτσι και εμείς είχαμε χιλιάδες απορίες και πολύ αγχος.
Απ' ότι θυμάμαι, με την ιστολογική εξέταση γίνεται χρωματοσωματικός έλεγχος.
Με τα αιμοραγικά στοιχεία ίσως (δεν είμαι σίγουρος), ψάχνουν να βρουν εαν έχεις αντιπατρικά αντισώματα.
Γενικά πάντως (στο λέω για να μην αγχώνεσε) σύμφωνα με έρευνες το ένα τρίτο των κυήσεων καταλήγουν σε παλινδρόμηση.
Καλύτερα ρώτα το γιατρό σου και αυτός θα στα εξηγήσει πολύ καλύτερα και θα σου πει αν (ΑΝ) χρειάζεται να κάνεις κάποιες εξετάσεις.
Εμείς σήμερα έχουμε μια κόρη (19 μηνών) και σε μερικές εβδομάδες περιμένουμε αγοράκι.
Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά.
Ο χρήστης Τριαντάφυλλος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-08, 13:41   #24
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariakar
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
Καλημέρα mariakar. Κατ΄αρχάς, να σου πω ότι λυπάμαι πολύ για την δυσάρεστη εμπειρία σου, την οποία την έχω βιώσει κι εγώ πριν λίγους μήνες.
Η ιστολογική εξέταση θα σας δείξει ουσιαστικά αν υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία στο έμβρυο. Αν όντως υπήρχε, αυτός ήταν πιθανά και ο λόγος της παλινδρόμησης. Αν όμως δεν υπήρχε, πιθανά να οφείλεται και σε άλλα αίτια, που ανάλογα με τον γιατρό σας, θα σας πει να τα ψάξετε. Βέβαια, όπως έγραψε και ο Τριαντάφυλλος, υπάρχει πολύ σημαντικό ποσοστό η παλινδρόμηση να είναι τυχαίο γεγονός. Κάποιοι γιατροί το "ψάχνουν" αμέσως, άλλοι μετά την 2η ή 3η φορά. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να περιμένετε τα αποτελέσματα από την ιστολογική και μετά να δείτε τι θα σας πει ο γιατρός για άλλες εξετάσεις. Εγώ από την εμπειρία μου, κατάλαβα πρώτον ότι οι αποβολές τελικά δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και μπορούν να συμβούν στον καθένα, και επίσης, είναι πεδίο για μεγάλη εκμετάλλευση από τους γιατρούς, γι΄αυτό στο καθετί θέλει να παίρνεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη!!! Εύχομαι, να μπορέσεις σύντομα να νιώσεις καλύτερα και όσο μπορείς να έχεις στο μυαλό σου, ότι δεν είσαι η μόνη που της έτυχε αυτή η άσχημη εμπειρία, αλλά όπως θα διαβάσεις και στο φόρουμ, πολλές κοπέλες που έιχαν παλίνδρομη κύηση έγιναν εν τέλει μανούλες. Να είσαι καλά
Παλιά 07-10-08, 14:31   #25
ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ

Το avatar του χρήστη ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MARIAKAR,εγώ γεύτηκα αυτόν τον εφιάλτη την προηγούμενη Τετάρτη.Οι ιστολογικές εξετάσεις του μωρού είναι τα ξέσματα του ενδομητρίου (έτσι ακριβώς γράφει το δικό μου χαρτί με τις ιστολογικές),αν υπέστη το μωρό θρόμβωση ή οτιδήποτε άλλο παθολογικό δικό σου.Την αιτία οι ιστολογικές δεν την δείχνουν σχεδόν ποτέ.Δείχνει όμως υποψίες για κάτι που μπορεί να συνέβη.Στην δική μου περίπτωση βγήκαν καθαρές από πλευρά μου.Ηταν τυχαίο αλλά η πληγή που μου άνοιξε στην καρδιά πονάει πολύ.Δεν θα ξεχάσω ποτέ τους χτύπους της καρδιάς του.
Ο χρήστης ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-08, 15:18   #26
mariakar

mariakar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.
Νιώθω χαμένη και οι μόνο όλοι εσείς εδώ μέσα νομίζω ότι με καταλαβαίνετε.
ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ ξέρω ακριβώς τι εννοείς. Κι εδώ δεν υπάρχει μέρα που να μη σκέφτομαι τους χτύπους της καρδιάς του.
Κι αν ψάχνω με τόση αγωνία να μάθω τι μπορεί να έφταιξε είναι πρώτον γιατί θέλω να μάθω και δεύτερον γιατί αν ο Θεός μου επιφυλάσει και άλλη τέτοια δοκιμασία δεν θ' αντέξω να ξέρω ότι κάποιες εξετάσεις θα μπορούσαν να είχαν βρει το πρόβλημα πιο νωρίς αλλά εγώ τις απέφυγα ή άκουσα τον οποιοδήποτε γιατρό και το θεώρησα απλά τυχαίο.
Το γιατρό μου βέβαια τον εμπιστεύομται, αλλά μια δεύτερη γνώμη θα την πάρω όταν θα έχουν πια βγει οι ιστολογικές (μου είπαν ότι θέλουν 20 μέρες για τις απαντήσεις).
Φοβάμαι πολύ...και ο χρόνος δεν λέει να κυλήσει λίγο πιο γρήγορα τώρα που το χρειάζομαι.
Να είστε όλοι καλά. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Κι εσείς που δεν έχετε ακόμη για τον οποιοδήποτε λόγο, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά και σύντομα να κρατάτε κι εσείς το δικό σας μωράκι στην αγκαλιά σας!
Παλιά 08-10-08, 14:00   #27
zinoula

zinoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα ίδια περασα και εγω το καλοκαιρί
ενω είχαμε ακουσει καρδια 125 παλμους/λεπτό, την 8η εβδομαδα σταματησε
η βιοψια του εμβρυου βγηκε καθαρη, οι δικες μου εξετασεις τελειες, οποτε ηταν οντως τυχαιο γεγονος
ο γιατρος μου ειπε αμεσως να ξαναπροσπαθησω και να μην απογοητευομαστε...
πολλες φιλες μου εχουν παθει το ιδιο αλλα μετα γεννησαν υγιεστατα παιδακια..
μην χανουμε το κουραγιο μας!!!
Ο χρήστης zinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 14:43   #28
mariakar

mariakar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δυστυχώς ακόμα περιμένω απαντήσεις και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα!
Παλιά 08-10-08, 15:25   #29
ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ

Προεπιλογή

Ζινουλα,ακριβώς τους ίδιους παλμούς είχε και το δικό μου παιδάκι και σταμάτησε η καρδούλα του(και η δικιά μου μαζί)στις 8 βδομάδες και 5 μέρες.Σήμερα έχω πολύ λίγο αίμα, και σκέφτομαι να ξαναρχίσω να παίρνω φολλικό οξύ.Δεν αυξάνει τις πιθανότητες σύλληψης αλλά κάνει καλό.Θα κάνω τα πάντα για να φέρω το παιδί μου στον κόσμο.
Παλιά 08-10-08, 15:32   #30
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κορίτσια (με μερικές από εσάς τα λέμε και σε άλλο topic) αυτό το φολικό οξύ το έχω ακούσει από πολλές πηγές. Το παίρνεται σαν βιταμίνη ή συμπλήρωμα διατροφής από μόνες σας ή σας το είπε ο γιατρός
Ο χρήστης eirinik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 15:35   #31
mariakar

mariakar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ την ίδια απορία έχω! Πρέπει να παίρνουμε φολικό οξύ; Εμένα έχει φολικό οξύ το σίδηρο που μου έδωσε εχθές η παθολόγος μου. Μετράει και έτσι;
Παλιά 08-10-08, 15:39   #32
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετράει αλλά δεν νομίζω να έχει όλη την απαραίτητη ποσότητα φολικού απλά έχει ένα μέρος. Γι' αυτό δίνουν συμπληρώματα. Βοηθάει λένε πάρα πολύ αν τα παίρνεις πριν τη σύλληψη γιατί δημιουργούν ένα πιο προσοδοφόρο έδαφος για το μωράκι μας. Αν κάποια ξέρει περισσότερα ας μας πεί, να το δοκιμάσουμε και αυτό.
Παλιά 08-10-08, 17:12   #33
ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ

Προεπιλογή

Κορίτσια, μόνο καλό κάνει το φολικό οξύ.Προετοιμάζει ένα καλύτερο περιβάλλον για το μωρό.Αν πληκτρολογήσεις στην google φολικό οξύ μόνο καλά θα διαβάσεις.Και θα έχω περισσότερες επαφές.Το αγγελάκι μου πιάστηκε με 2-3 επαφές όλο τον Αύγουστο.Θα γίνει χαμός μετα τον Δεκέμβριο από επαφές.Αυτό που με προβληματίζει λίγο, είναι οι πολυκυστικές που έχω.Φυσικά το μπεμπέ πιάστηκε σε 3 μήνες χαλαρά ελεύθερων επαφών.Θα τα πάμε καλά την επόμενη φορά????Πάντως η παλινδρόμηση είναι κάτι σαν επιδημία.Το έχουν οι 2 στις 5.
Παλιά 08-10-08, 17:39   #34
mariakar

mariakar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάλή μου το ότι οι παλινδρομήσεις έχουν παραγίνει κι εγώ το έχω ακούσει. Το θέμα είναι να μην ξανασυμβεί γιατί τότε .....................
Παλιά 09-10-08, 09:25   #35
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα,
Καταρχήν οσο αφορα τις εξετάσεις μετα απο παλινδρομη, τις ειχαμε γραψει σε σχετικό τοπικ το οποίο ομως τωρα δεν βρίσκω

Οι εξετασεις ειναι πολλες και με μεγαλο κοστος γι αυτο το καλυτερο ειναι να πας σε ενα νοσοκομειο που εχει τμημα καθεξιν αποβολών για να τις κανεις ολες μαζεμενες. Βεβαια θετουν ως απαιτουμενο να εχεις τουλαχιστον 2 παλινδρομες.

Εγω πηγα στο Ελενα οπου έκανα ολο το πακετο ελεγχου και εμεινα κατευχαριστημένη παρολα που ειχα ακουσει διαφορα για τα δημοσια νοσοκομεια.

Παντως, και κρίνοντας απο προσωπικη εμπειρια, η ιστολογική εξεταση δεν δειχνει σχεδον ποτε και τιποτα. Και αν βγει καθαρη δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα και ηταν τυχαιο γεγονός. Συγγνώμη που το γραφω τοσο ωμα αλλα ετσι ειναι.
Εμένα στην πρωτη παλίνδρομη η ιστολογική βγηκε πεντακαθαρη, τυχαιο γεγονός λεει ο τοτε γιατρος μου. Στους 3 μηνες ξανα εγκυος η andro. Ξανά παλίνδρομη, ξανα τυχαίο γεγονός ο γιατρός. Καρυότυπος εμβρύου πεντακάθαρος.
Αλλαγή γιατρού και ολοκληρος ο ελεγχος των αποβολών.
Θυροειδής και σύμφυση στη μήτρα η andro!!!!!!
Τόσο τυχαίες ήταν οι παλινδρομήσεις.
Προφανως υπάρχει μεγαλο ποσοστό τύχης (ατυχίας θα ελεγα εγω), παρόλα αυτα μακαρι να το ειχα ψαξει απο την πρωτη παλινδρομη και να μην το ξαναπερασω ολο αυτο. Θα με ρωτήσεις και τωρα που βρηκες αυτα εισαι σιγουρη οτι η 3η εγκυμοσυνη θα παει καλα;; Οχι βεβαια, απλα είμαι εστω και λιιιιιιγο πιο σιγουρη και δεν θα εχω το τοσο μεγαλο αγχος που ειχα στη 2η και δεν ξερω αν επαιξε και αυτο το ρολο του. Επίσης, τωρα πια ξερω οτι τα ποσοστα αποβολης μου ειναι τα ιδια με ολων των αλλων γυναικών και οχι αυξημένα λογω των προηγουμενων παλινδρομήσεων.
Παλιά 09-10-08, 11:31   #36
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ και εγώ έχω πολυκιστικές και το έπιασα το δεύτερο μήνα. Οπότε μην σε αγχώνει απ'ότι βλέπεις μια χαρά τα καταφέραμε (άσχετα με τη συνέχεια). Άλλες γυναίκες δεν έχουν τίποτα και πιάνουν μετά από χρόνο και βάλε. Οπότε μην ανησυχείς.

Εγώ πάντως κορίτσια λέω να το ξεκινήσω το φολικό οξύ. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Αφού κακό δεν κάνει. Αν πάντως αποφασίσετε κάτι τέτοιο και εσείς και ρωτήσετε ότι μάθετε καλό είναι να το γράψετε για να διασταυρώνουμε και απόψεις.

Ελπίζω η παρεούλα μας να είναι εδώ συνέχεια και να κρατάμε η μία στην άλλη παρέα για να περάσουν και αυτές οι άτιμες μέρες αναμονής.
Και μετά να ανοίξουμε ένα καινούριο topic για να μοιραζόμαστε τις εγκυμοσύνες μας...
Παλιά 09-10-08, 11:42   #37
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ είχα μία παλίνδρομο κύηση.

Ο γιατρός μου την μόνη εξέταση που ζήτησε ήταν σαλπιγγογραφία για να αποκλείσουμε την δίκερη μήτρα και ήθελε να δει την θέση της.

Τα έκανα και όλα καλά έδειξαν. Ζήτησε τρίμηνη αποχή από την ημερομηνία του καθαρισμού και μετά μπορούσα να ξαναπροσπαθήσω και έτσι και έγινε. Έγω την κορούλα μου που τώρα είναι 18 μηνών.

Τον είχα ζαλίσει βέβαια μήπως πρέπει να κάνω και άλλες εξετάσεις και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος και εκείνος είναι ο γιατρός και θα μου πει και να του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Τι να πω βρε κορίτσια, ξέρω ότι είναι δύσκολο και ότι δεν το έχω ξεπεράσει ακόμη και που έχω την μικρή μου.

Νομίζω ότι γιατρός τελικά είχε δίκιο, να γίνονται μόνο οι απαραίτητες εξετάσεις κάθε φορά ώστε να μην τρελαινόμαστε κάθε φορά.

Ακόμη, μου είπε ότι η φύση ότι δεν είναι φυσιολογικό το αποβάλει και μερικές φορές καλύτερα γιατί εάν ήταν τελειόμηνη αυτή η κύηση ή εάν ήταν προχωρημένη κύηση και τότε βρίσκαμε ότι δεν πρέπει να συνεχιστεί θα ήταν χειρότερα, τι να πω παρηγοριά στον άρρωστο.

Το άλλο που είναι και το αισιόδοξο ήταν από την στιγμή που γίνεται η σύλληψη, θα κάνουμε μπεμπάκι και να μην ανησυχούμε και έτσι και έγινε!

Εύχομαι το καλύτερο και να δείτε που θα γίνει είμαι σίγουρη!

Ο χρήστης baduz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-08, 12:48   #38
zinoula

zinoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια γεια σας και πάλι
ο δικος μου γιατρός με συμβουλευσε να παιρνω 2 χαπάκια φολλικό οξύ ημερησίως.
η ιστολογικη εξεταση δεν βγαινει παντα καθαρη
ξερω πολλες περιπτωσει που εχει δειξει ανωμαλια
εξετασεις θυροδειδη, ΝΚ, θρομβοφιλια, ουρεοπλασμα, σαλπιγγογραφια τα εχω ψαξει, δεν μενει τιποτα αλλο
οποτε το ονομαζουμε ατυχια και βαδιζουμε στο μελλον με αισιοδοξια και ελπιδα.
Παλιά 09-10-08, 13:01   #39
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

zinoula μετά από πόσο καιρός άρχισες πάλι τις προσπάθειες? Και το φολικό οξυ σου είπε να το παίρνεις μέχρι να ξαναγίνει η σύλληψη? Εύχομαι τα καλύτερα πάντως
Παλιά 09-10-08, 13:13   #40
zinoula

zinoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μου ειπε να αρχισω τις προσπαθεις αμεσως, το ιδιο μου ειπαν και αλλοι γιατροι, το φολλικο θα το παιρνω μεχρι και την επομενη συλληψη.
Τωρα αρχισα ομοιοπαθητικη, γενικα πιστευω στην ομοιοπαθητικη και αποφασισα να κανω κατι να βελτιωσω λιγο την υγεια μου(ψυχικη και σωματικη).
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές