Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Go Back   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Notices

Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις πρόωρα, επαναγαλακτισμός, καισαρική, πολύδιμες κυήσεις, σχιστίες

Reply

Thread Tools
Old 21-11-2008, 22:38:12   #241
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν

Vanora μου , απο οσο ξέρω απο τι στιγμή που μπαινουν οι τροφές δεν δινουμε πλεον σημασια στο χρωμα απο τα κακάκια
Old 22-11-2008, 21:15:31   #242
Vanora

Vanora's Avatar

Vanora ουδετερη μηδέν

Quote:
Originally Posted by Λαμπρινή
Vanora μου , απο οσο ξέρω απο τι στιγμή που μπαινουν οι τροφές δεν δινουμε πλεον σημασια στο χρωμα απο τα κακάκια
Ευχαριστώ Λαμπρινή μου.

Πάντως όταν αρχίζουν τα μωρά να τρώνε και ενδιάμεσα θηλάζουν
κιόλας, λογικά πρέπει να πίνουν περισσότερο υδαρό γάλα.

Οπότε, μάλλον οι κενώσεις που προέρχονται από το γάλα είναι
πράσινες.
Old 26-11-2008, 14:59:42   #243
dina

dina's Avatar

dina ουδετερη μηδέν
Default σοσ νερουλες κενωσεις,τι φταει η διατροφη?

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ,αλλα χρειαζομαι βοηθεια!αγλαια σοσ.
η μικρη μετα το σαββατο που εφαγα κατι φρουτα κανει συνεχεια νερουλες και κιτρινες κενωσεις,παρολο που εφαγα σχετικα στεγνα και δεν εφαγα καθολου φρουτα 2 μερες δεν στρωνει η κοιλιτσα της......πηρα την γιατρο και μου εκοψε και τα γαλακτοκομικα μονο 1 ποτηρι γαλα με αφηνει αλλα και αυτο δεν το πινω γιατι φοβαμαι.δεν αντεχω να ποναει η μικρουλα μου σημερα το πρωι υπεφερε πολυ και εκανε πολυ ωρα και πολυ νερουλα κακα,και μετα ηρεμησε και κοιμηθηκε.τι στο καλο τρωω και την πειραζει?λες να ειναι αρρωστη?η παιδιατρος ειπε οτι θα το παρακολουθησουμε 2 μερες με διατροφη(κρεας ψαρι κοτ ρυζι πατ καροτο μακαρονια μηλο μπανανα)και αν δεν σφιξουν θα κανουμε καλλιεργεια για μικροβιο.ξερει καμοια να μου πει αν κινδυνευει η μικρη απο αφυδατωση?τα γευματα της ειναι περιπου 10 την μερα απο 10 εως 20 λεπτα και οι κενωσεις το ιδιο καθε φορα που τρωει τα κανει μετα.σορι που σας ζαλιζω αλλα επειδη πεινει μονο μητρικο γαλα φοβαμαι με την δοιαροια μην παθει τπτ,πως πρεπει να ειναι οι κενωσεις ενος μωρου που θηλαζει αποκλειστικα?(χρωμα,υφη κτλ)
Ο χρήστης dina δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 26-11-2008, 16:51:31   #244
beboulix

beboulix's Avatar

beboulix ουδετερη μηδέν

τα κακακια τους με μητρικο γαλα ειναι σαν μουσταρδα νερουλα κ μερικες φορες με σπορακια.ποτε δεν εφαρμοσα διατροφη.μπορει να ειναι κ κολικοι.απο οτι εχω διαβασει ακομη κ τα κοπρανα σαν νερο ειναι φυσιολογικο σε μωρα που θηλαζουν.η διαροια-κενωσεις ρευστες,εχουν βλεννες,πυρετο κ ισωσ απωλεια βαρους,ειναι σπανιο σε μωρα που τρεφονται με μητρικο γαλα
Ο χρήστης beboulix δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 26-11-2008, 17:14:29   #245
iro

iro ουδετερη μηδέν

dina μην ανησυχείς! Τα μωράκια που θηλάζουν έχουν αυτές τις κενώσεις που βλέπεις: υδαρείς και μουσταρδί.

Κρίμα που ο παιδίατρος σου δεν το γνωρίζει. Είναι μάλλον άσχετος με τον θηλασμό και δεν έχει παρακολουθήσει μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά.

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»
Ο χρήστης iro δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 27-11-2008, 13:54:13   #246
Lola Bunny

Lola Bunny's Avatar

Lola Bunny ουδετερη μηδέν

και εγώ παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά ποτέ δεν ακολούθησα συγκεκριμένη διατροφή. Τα κακά του είναι πάντα νερουλά μουσταρδί και καμιά φορά πρασινωπά.
Old 27-11-2008, 14:22:10   #247
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Default Re: σοσ νερουλες κενωσεις,τι φταει η διατροφη?

Quote:
Originally Posted by dina
η παιδιατρος ειπε οτι θα το παρακολουθησουμε 2 μερες με διατροφη(κρεας ψαρι κοτ ρυζι πατ καροτο μακαρονια μηλο μπανανα)και αν δεν σφιξουν θα κανουμε καλλιεργεια για μικροβιο.
Ντίνα συγνώμη αλλά ο παιδίατρός σου λέει μεγάλες βλακείες. Η διατροφή της μητέρας δεν μπορεί να φέρει διάρροια στο μωρό ακόμη και αν η ίδια έχει πάθει σοβαρή δηλητηρίαση.

Να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε άλλον παιδίατρο.

Quote:
ξερει καμοια να μου πει αν κινδυνευει η μικρη απο αφυδατωση?τα γευματα της ειναι περιπου 10 την μερα απο 10 εως 20 λεπτα και οι κενωσεις το ιδιο καθε φορα που τρωει τα κανει μετα.
Εξαρτάται...
Quote:
σορι που σας ζαλιζω αλλα επειδη πεινει μονο μητρικο γαλα φοβαμαι με την δοιαροια μην παθει τπτ,
επειδή θηλάζει κινδυνεύει λιγότερο, αν δεν θήλαζε θα υπήρχε σοβαρότερο πρόβλημα

Quote:
πως πρεπει να ειναι οι κενωσεις ενος μωρου που θηλαζει αποκλειστικα?
μουσταρδί σαν στην υφή σαν μουστάρδα με κόκκους
δηλαδή είναι μαλακά σαν αλοιφή και ίσως λίγο πιο νερουλά

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 18-12-2008, 16:07:03   #248
lydia31

lydia31 ουδετερη μηδέν
Default πονοκοιλος

κοριτσια η μικρη μου 8.5 μηνων μου δειχνει οτι την ποναει η κοιλιτσα μαζευει τα ποδαρακια της και τεντωνεται με δυναμη προς τα πισω κλαιγοντας.δεν θελει να φαει τιποτα σημερα .μονο την θηλαζω τι αλλο θα μπορουσα να κανω να την βοηθησω?
Ο χρήστης lydia31 δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 18-12-2008, 16:33:53   #249
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν

Να τη θηλάζεις

Μήπως έχει και διάρροια; Τι έφαγε πριν από όλο αυτό; Μήπως την πείραξε κάτι καινούργιο;

Προληπτικά θα έκοβα τα γαλακτοκομικά για κανα δυο μέρες έχοντας την εμπειρία της δικιά μου που έκανε πολλά αέρια.
Βρες ποια στάση την ανακουφίζει, μπορεί να χρειάζεται πολλές αγκαλίτσες, για να νιώθει μια σταθερότητα και ζεστασιά στην κοιλίτσα της.
Περαστικά!
Old 18-12-2008, 16:55:27   #250
lydia31

lydia31 ουδετερη μηδέν

Quote:
Originally Posted by amaretto
Να τη θηλάζεις

Μήπως έχει και διάρροια; Τι έφαγε πριν από όλο αυτό; Μήπως την πείραξε κάτι καινούργιο;

Προληπτικά θα έκοβα τα γαλακτοκομικά για κανα δυο μέρες έχοντας την εμπειρία της δικιά μου που έκανε πολλά αέρια.
Βρες ποια στάση την ανακουφίζει, μπορεί να χρειάζεται πολλές αγκαλίτσες, για να νιώθει μια σταθερότητα και ζεστασιά στην κοιλίτσα της.
Περαστικά!
οχι διαρροια δεν εχει καποια στιγμη το πρωι μετα την φρουτοκρεμα εκανε λιγο εμετο πολυ λιγο.εχει μια μικρη αλλεργια στο αυγο και ξεχαστηκα και εφαγα σνιτσελ τα οποια ειχαν αυγα η ηλιθια λες να ειναι απο αυτο?
Old 18-12-2008, 16:56:47   #251
lydia31

lydia31 ουδετερη μηδέν

α οσο για τα αερια εχουμε αρκετα
Old 18-12-2008, 17:09:25   #252
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν

Για το αυγό δεν ξέρω αν έχει τέτοια επίδραση.
Είναι κανείς άρρωστος στο σπίτι; Υπάρχει περίπτωση να κόλλησε καμιά ίωση που να την χτυπάει στο πεπτικό;

Για τα αέρια κάνουμε ό,τι κάνουμε και για την ανακούφιση από τους κολικούς. Μασαζάκι στην κοιλίτσα, γυμναστική στα ποδαράκια, για να βοηθήσουμε το μωρό, τέτοια πράγματα. Συν την μίνι αποχή από τα γαλακτοκομικά.
Old 18-12-2008, 17:37:01   #253
lydia31

lydia31 ουδετερη μηδέν

[quote="amaretto"]Για το αυγό δεν ξέρω αν έχει τέτοια επίδραση.
Είναι κανείς άρρωστος στο σπίτι; Υπάρχει περίπτωση να κόλλησε καμιά ίωση που να την χτυπάει στο πεπτικό

η αληθεια ειναι οτι ο μπαμπας ειναι λιγο χαλια αντε να δουμε τελικα τι ειναι πηρα τηλ τον παιδιατρο να παμε να την δει .αmaretto σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις να 'σαι καλα!!!
Old 14-01-2009, 10:21:51   #254
xristinavin

xristinavin ουδετερη μηδέν

Κορίτσια καλημέρα! Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Δεύτερη μέρα σήμερα οι κενώσεις του είναι μουσταρδί, αλλά πολύ υγρές. Αυτό σημαίνει ότι έχει διάρροια; άλλα συμπτώματα δεν έχει, χαρούμενος είναι, τρώει κανονικά, πυρετό δεν έχει. Μόνο που τα βράδια είναι εντελώς ξεσκέπαστος, μήπως έχει κρυώσει;
Ο χρήστης xristinavin δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 14-01-2009, 10:38:28   #255
iro

iro ουδετερη μηδέν

Quote:
Originally Posted by xristinavin
Κορίτσια καλημέρα! Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Δεύτερη μέρα σήμερα οι κενώσεις του είναι μουσταρδί, αλλά πολύ υγρές. Αυτό σημαίνει ότι έχει διάρροια; άλλα συμπτώματα δεν έχει, χαρούμενος είναι, τρώει κανονικά, πυρετό δεν έχει. Μόνο που τα βράδια είναι εντελώς ξεσκέπαστος, μήπως έχει κρυώσει;
Να σου ζήσει το μωράκι!

Αυτό ακριβώς είναι το φυσιολογικό χρώμα στις κενώσεις ενός μωρού που θηλάζει. Είστε πολύ καλά!

Πάντα τέτοια

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»
Old 14-01-2009, 10:49:23   #256
xristinavin

ευχαριστώ για τηνάμεση απάντηση,όμως το γεγονός ότι έιναι πολύ υγρά δεν είναι ανησυχητικό;
Old 14-01-2009, 10:51:23   #257
xristinavin

έχει κι άλλο: ακούω συνεχως την κοιλίτσα του να γουργουρίζει..
Old 14-01-2009, 10:58:19   #258
iro

iro ουδετερη μηδέν

Quote:
ευχαριστώ για τηνάμεση απάντηση,όμως το γεγονός ότι έιναι πολύ υγρά δεν είναι ανησυχητικό;
Οι φυσιολογικές κενώσεις είναι μουσταρδί, υδαρείς έως παχύρευστες, πιθανόν και με κόκκους (που μοιάζουν με σποράκια - υπολείμματα ουσιαστικά του λιπαρού γάλακτος που παίρνει το μωρό).

Μην ανησυχείς καθόλου - αν το μωρό είχε οποιαδήποτε ενόχληση στο εντεράκι του, θα το εκδήλωνε με γκρίνια ή κλάμα.

Old 18-01-2009, 10:03:30   #259
mariadrama

mariadrama ουδετερη μηδέν
Default 2 μηνων και πρασινες κενωσεις

καλημερα κοριτσια χρειαζομαι τα φωτα σας πριν με πιασει πανικος , θηλαζω αποκλειστικα την Αριαδνη μου και ειναι 54 ημερων , χθες το βραδυ και σημερα το πρωι παρατηρεισα πρασινες κενωσεις και ινες , να την τον γιατρο η να περιμενω μεχρι την Δευτερα? ευχαριστω πολυ
Ο χρήστης mariadrama δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 18-01-2009, 10:25:36   #260
Choco

Choco's Avatar

Choco ουδετερη μηδέν
Send a message via Yahoo to Choco

Το πιθανότερο είναι στην επόμενη κένωσή της να είναι φυσιολογικά τα πράγματα, οπότε και δεν θα υπάρχει και λόγος να ανησυχείς.
Τα πράσινα κακάκια είναι συνήθως αποτέλεσμα της δικής σου διατροφής
Μήπως έφαγες κάποιο χορταρικό;
Old 18-01-2009, 10:26:31   #261
Pipi

Pipi's Avatar

Pipi ουδετερη μηδέν
Send a message via MSN to Pipi

Καλημέρα,

Μην αγχώνεσαι, οι πράσινες κενώσεις μπορεί να οφείλονται σε κάποια ιωσούλα που μπορεί να περνάει το μωρό σου. Συνήθως αφήνουμε 3 μέρες περιθώριο χωρίς να αλλάξουμε κάτι κι αν δεν αλλάξουν τα κακά αρχίζουμε κι υποπτευόμαστε. Θα σου πουν κι οι άλλες μαμάδες βέβαια που είναι πιο έμπειρες.

Οι κενώσεις δεν πρασινίζουν επειδή έφαγε χορταρικά. Το πιο πιθανό είναι η ίωσούλα και το αμέσως επόμενο είναι η υπερπαραγωγή.
Old 18-01-2009, 10:29:43   #262
Χλοη

Χλοη ουδετερη μηδέν

Γειά σου Μαρία. Τα πράσινα κακά συνήθως σημαίνουν η υπερπαραγωγή, ή μπορεί και να σημαίνουν αλλεργία σε κάτι που τρως, συνήθως γαλακτοκομικά. Το μωράκι είναι ευδιάθετο? Δείχνει να την ενοχλεί κάτι?

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να περιμένεις ως αύριο. Προσπάθησε να αφήνεις το μωρό να τελειώνει το ένα στήθος πριν προσφέρεις το άλλο. Να την αφήνεις όση ώρα γίνειται στο πρώτο, μόλις σταματήσει να καταπίνει, κάνε breast compressions (μαλάξεις στο στήθος για να κατέβει το παχύ γάλα) και μόλις σταματήσει πάλι να καταπίνει, τότε άλαξε στήθος αν χρειαστεί.

Σόρυ μόλις πρόσεξα οτι έχει συμβεί μόνο δύο φορές. Αυτό συμβαίνει που και που στα μωρά που θηλάζουν. Δε χρειάζεται ν'ανησυχείς αν δεν συνεχιστεί.
Old 18-01-2009, 11:34:22   #263
Choco

Choco's Avatar

Choco ουδετερη μηδέν
Send a message via Yahoo to Choco

Quote:
Originally Posted by Pipi

Οι κενώσεις δεν πρασινίζουν επειδή έφαγε χορταρικά.
Ωχ ναι; Και να φανταστείς ότι παιδίατρος μου το είχε πει....
Old 18-01-2009, 14:20:14   #264
mariadrama

mariadrama ουδετερη μηδέν

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας , η μικρη μου οχι απλως ειναι ευδιαθετη σημερα μας εσκασε και τα πρωτα συνειδητα χαμογελα! απλα εδω και 10 μερες μετα τον τελευταιο θηλασμο κλαιει μια ωριτσα μαλλον θα εχει κωλικους και προχθες ταλαιπωριθηκαμε μεχρι το ξημερωμα χθες ομως κοιμηθηκε παρα πολυ ησυχα και ασταματητα 12-8.30!!! και ξυπνησε με γελια και χαρουλες! την θηλαζω απο τον ενα μαστο λετε να μην ειχε φαει καλα? ευχαριστω και παλι
Ο χρήστης mariadrama δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Old 28-01-2009, 23:46:00   #265
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Default μυρωδιά κενώσεων

Εδώ και κανά 3 εβδομάδες το σχεδόν 2 μηνών μωρό μου που θηλάζει αποκλειστικά κάνει κενώσεις έντονες και με έντονη μυρωδιά. Στη διατροφή μου δεν έχω αλλάξει κάτι. Η μυρωδιά που οφείλεται γιατί η εκρηκτική κένωση διάβασα ότι είναι φυσιολογική όπως και τα αέρια.
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 08-02-2009, 13:18:35   #266
dri

dri ουδετερη μηδέν

Quote:
Originally Posted by iro
Quote:
Οι φυσιολογικές κενώσεις είναι μουσταρδί, υδαρείς έως παχύρευστες, πιθανόν και με κόκκους (που μοιάζουν με σποράκια - υπολείμματα ουσιαστικά του λιπαρού γάλακτος που παίρνει το μωρό).

Μην ανησυχείς καθόλου - αν το μωρό είχε οποιαδήποτε ενόχληση στο εντεράκι του, θα το εκδήλωνε με γκρίνια ή κλάμα.
Καλημέρα! Γράφω πρώτη φορά αν και όταν έχω χρόνο διαβάζω γα θέματα με πολύ ενδιαφέρον. Είμαι για πρώτη φορά μαμά και έχω έναν γιο 50 ημερών, τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Έχω πολλές απορίες σχετικά με τον θηλασμό αλλά θα τις θέσω εν καιρώ γιατί ο μικρούλης είναι ζωηρός και δεν μου αφήνει ελεύθερο χρόνο. Με απασχολούν οι κενώσεις του που στην πλειονότητά τους είναι πρασινωπές , με κόκκους και αρκετά υδαρής, ενώ μουσταρδί είναι 1 φορά ανά 2 μέρες. Υποφέρει από κολικούς , όταν ακούει την κίνηση των εντέρων κλαίει σπαρακτικά και την περισσότερη ώρα τις ημέρας σφίγγεται και τεντώνεται. Ο γιατρός με καθησυχάζει αλλά δεν μου φτάνει αυτό. Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του και τι να κάνω ;
Ο χρήστης dri δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 08-02-2009, 13:30:58   #267
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν

Quote:
Originally Posted by dri

Καλημέρα! Γράφω πρώτη φορά αν και όταν έχω χρόνο διαβάζω γα θέματα με πολύ ενδιαφέρον. Είμαι για πρώτη φορά μαμά και έχω έναν γιο 50 ημερών, τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Έχω πολλές απορίες σχετικά με τον θηλασμό αλλά θα τις θέσω εν καιρώ γιατί ο μικρούλης είναι ζωηρός και δεν μου αφήνει ελεύθερο χρόνο. Με απασχολούν οι κενώσεις του που στην πλειονότητά τους είναι πρασινωπές , με κόκκους και αρκετά υδαρής, ενώ μουσταρδί είναι 1 φορά ανά 2 μέρες. Υποφέρει από κολικούς , όταν ακούει την κίνηση των εντέρων κλαίει σπαρακτικά και την περισσότερη ώρα τις ημέρας σφίγγεται και τεντώνεται. Ο γιατρός με καθησυχάζει αλλά δεν μου φτάνει αυτό. Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του και τι να κάνω ;
Να σου ζήσει!

1. Κόψε όλα τα γαλακτοκομικά

2. Μάλλον έχεις υπερπαραγωγή, θήλαζε από τον ένα μαστό σε κάθε γεύμα ή εφάρμοσε το σύστημα της βάρδιας αν τα γεύματα είναι πολύ συχνά: θηλάζεις από τον ένα μαστό για δύο ώρες όσες φορές και να ζητήσει το παιδί. Αν τα κακά δεν κιτρινίσουν κάνεις το δίωρο τρίωρο κλπ.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 09-02-2009, 11:45:56   #268
dri

dri ουδετερη μηδέν

ΟΚ Ευχαριστώ πολύ!!!
Ο χρήστης dri δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 18-02-2009, 12:05:40   #269
Access

Access's Avatar

Access ουδετερη μηδέν
Default Θηλασμός και διαφορετική υφή στις κενώσεις μας

Καλημέρα σε όλες σας
Παρότι δεν μπορώ να γράψω λόγω έλλειψης χρόνου προσπαθώ να μπαίνω στο φόρουμ και τουλάχιστον να μαθαίνω νέα σας και να παίρνω κουράγιο :P :P

Η μικρή μου είναι 8 μηνών και θηλάζει + 3 γεύματα στερεής τροφής την ημέρα (λέμε τώρα....) :P :P :P
Χθές, ίσως λόγω ότι βγάζουμε δοντάκια δεν έφαγε σχεδόν καθόλου στερεές τροφές οπότε.....θηλάζαμε όλη μέρα σήμερα το πρωί μία από τις 2 κενώσεις της ήταν διαφορετική από ότι έχω συνηθίσει κάποια από τα κακά της ήταν όπως συνήθως και κάποια άλλα διαφορετικού χρώματος μουσταρδί και ήταν περισσότερο νερουλά περίπου όπως τότε που θηλάζαμε αποκλειστικά. Α........και νομίζω ότι μύριζαν το ίδιο αυτή την υπόξινη μυρουδιά..........

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό είναι φυσιολογικό (την διχρωμία την καταλαβαίνω λόγω μητρικού άλλα υπάρχει και διαφορά στην υφή?? ) αληθεύει βρε κορίτσια η να αρχίσω να χτυπάω πάλι το κεφάλι μου στον τοίχο???? (ω ναι τόλμησα να αυγοκόψω το φαί μας με ένα ολόκληρο αυγό και φοβάμαι μην ξανάρχισε το πρόβλημα με την αλλεργία )

Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 18-02-2009, 12:45:28   #270
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν

γιατι να μην υπάρχει διαφορά στην υφή; Δεν μου εμπνέουν ... άρωμα ανησυχίας τα κακά που περιγράφεις

εννοείς ότι το μωρό έφαγε απευθείας αυγό ή ότι έφαγες εσύ το αυγολέμονο;
Στα παιδιά που έχουν αλλεργίες ή προδιάθεση, αργούμε πολύ να δώσουμε αυγό.
Old 18-02-2009, 14:44:14   #271
Access

Access's Avatar

Access ουδετερη μηδέν

Όχι Amaretto μου εγώ το έφαγα το αυγολέμονο θα την...ομολογήσω την αμαρτία μου..................μαζί με χοιρινό και σέλινο...................

Μάλλον δεν συνδέονται, γι αυτό και σκέφτηκα πρώτα το γεγονός ότι χθες θήλασε περισσότερο από ότι συνήθως (αλλά για την διχρωμία και την υφή δεν ήμουν σίγουρη) το αυγολέμονο το έφαγα την παρασκευή και το Σάββατο είδα βλέννα στα κακά της που λιγοστεύει μέρα με την μέρα, απλά πανικοβλήθηκα................. και εμείς αν είναι να συμβεί κάτι έρχονται όλα μαζί δόντια, μπούκωμα, βλέννα

Και πήγαιναν όλα τόσο καλά με την αλλεργία ιδίως όταν άρχισε τις στερεές τροφές που σιγά, σιγά και εγώ άρχισα να τρώω το κατιτίς μου (φαίνετε ότι το αυγό θα βγει από το κατιτίς μου μέχρι η μπέμπα να πάει στο.......δημοτικό)

Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 00:41:51   #272
ΑΜΑΛΙΑ

ΑΜΑΛΙΑ ουδετερη μηδέν

Ο μικρός μου (5,5 μηνών) έχει 4 μέρες που κάνει κακά υδαρή πράσινα κάποιες φορές και με βλέννες μετά από κάθε γεύμα (και το βράδυ το ίδιο), ενώ έκανε 3-4 φορές τη μέρα.
Αγελαδινά δεν τρώω, πίνω κατσικίσιο γάλα και τρώω πρόβεια γραβιέρα ή πρόβειο γιαούρτι. Αν είναι ίωση πόσο μπορεί να διαρκέσει; Δε φαίνεται να υποφέρει αλλά δεν έχει βάλει και καθόλου βάρος εδώ και 2 βδομάδες (βέβαια αυτό μπορεί να μην είναι σχετικό καθότι το παιδί είναι έτσι κι αλλιώς παχουλό και ίσως φρέναρε κάπως την ανάπτυξή του). Θηλάζει μόνο.
Old 23-02-2009, 00:58:44   #273
galat

galat's Avatar

galat ουδετερη μηδέν

εμένα κράτησε περίπου 2 εβδομάδες παρόμοια περίπτωση...υδαρη πράσινα με βλέννες...εγω δεν ελλαξα κάτι στη διατροφή μου(κακώς ίσως) και πέρασε, οποτε υποψιαστηκα ιωση...

Για αρχή αν μπορείς κάνε αποχή απο ολα τα γαλακτοκομικά ας είναι και μη αγελαδινά..
Old 23-02-2009, 01:02:56   #274
delin

delin's Avatar

delin ουδετερη μηδέν

Για να εχει βλεπει βλεννες μπορει να ειναι μυξουλες. Κανε λιγο ορο να δεις. Αν κανει μπρικακι τοτε ειναι αυτο.
Old 06-03-2009, 12:29:29   #275
gigi

gigi ουδετερη μηδέν
Default Διάρροια και ζόρισμα

Καλημέρα σε όλες,
Να κάνω και εγώ την ερώτηση για το θέμα που με ενδιαφέρει.Το τελευταίο διάστημα ο 50 ημερών μπέμπης μας έχει μερικές φορές διάρροια. Του δίνω μητρικό γάλα και συμπλήρωμα. Επίσης όταν είναι να ενεργηθεί ή έτσι τουλάχιστον δείχνει ζορίζεται πάρα πολύ και μπορεί να κρατήσει αυτό αρκετές ώρες. Τα παραπάνω είναι φυσιολογικά ή φταίει κάτι?
Ο χρήστης gigi δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 18:03:46   #276
sofuka

sofuka ουδετερη μηδέν

Όταν λες διάρροια τι εννοείς;
Αν το μωράκι θήλαζε αποκλειστικά, τα κακά θα έπρεπε να είναι κίτρινα-μουσταρδί, σαν διάρροια με κόκκους
Τώρα με το συμπλήρωμα, ίσως να είναι πιο σκληρά, δεν ξέρω. Μήπως κάποιες μέρες θηλάζει παραπάνω και βλέπεις αυτά τα κίτρινα κακά του θηλασμού και τα περνάς για διάρροια;
Αν πάλι είναι πράσινα και ή με βλέννες, τότε μπορεί να είναι πραγματική διάρροια.
Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες
Old 08-03-2009, 10:57:44   #277
gigi

gigi ουδετερη μηδέν

Τα κακάκια του ήταν αυτές τις ημέρες υδαρή, πολύ νερουλά.Αφού λοιπόν σταμάτησε η διάρροια έχει να ενεργηθεί 2 ημέρες τώρα. Από το ένα άκρο στο άλλο. Του έδωσα λίγο τσάι σήμερα το πρωί. Θα βοηθήσει? Η απουσία κενώσεων σημαίνει και δυσκοιλιότητα?
Ο χρήστης gigi δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 22-03-2009, 03:43:17   #278
vera

vera ουδετερη μηδέν
Default Ερωτηση σχετικη με κενωσεις.....

Για πειτε μηπως σας λεει κατι το προβλημα μου.....

ως τωρα ειχαμε ενα προβληματακι με τα κακα, καθως κανει καθε 4-5 μερες και ειναι συνηθως λιγο σκληρα.......οχι παντα βεβαια.....παρολο που θηλαζουμε πολυ.

Την προηγουμενη βδομαδα εφαγε πολυ μπροκολο το μεσημερι.....του αρεσει πολυ αλλα πρωτη φορα εφαγε πολυ....δε μπορουσα να τον σταματησω.....

Το βραδακι αρχισε να κανει κατι κακα μουσταρδια σαν πουρες, με μικρα πρασινακια μεσα (υπεθεσα οτι ηταν το μπροκολο) που βρωμουσαν πολυ και ηταν πολλα σε ποσοτητα...συνολικα τα αμολησε 3 φορες μεσα σε λιγες ωρες (ειχε να κανει κακα 4-5 μερες οποτε καταλαβαινετε)...ειπαμε οτι ηταν το μπροκολο........

Την επομενη μερα εκανε παλι τετοια κακα το βραδυ (μια φορα μονο) παλι με πρασινακια αλλα μου παν οι γονεις μου που τον κρατουσαν πως εβγαλε και βλεννες, σαν μυξα ενα πραγμα.......αυτο με ανησυχησε γιατι δεν το ξαναειχαμε.........δεν δειχενι καθολου αρρωστος.....ουτε πυρετο ουτε τιποτα.........αυτες τις μερες τον ειχα με προσοχη στο φαγητο και πολυ θηλασμο μηπως και διαταραχθηκε το πεπτικο του........

Αποψε τριτη μερα εκανε λιγα κακακια το βραδυ αλλα παλι μουσταρδια με πρασινακια, κρεμωδη και βρωμυλα......

Λετε να ειναι ακομα απο το μπροκολο η εχει κρυωσει? Δεν μου εχει αρρωστησει ποτε μεχρι σημερα (φτου μη τον ματιασω) και δεν ξερω τι να υποθεσω...... ...δεν δειχνει να πονα η να ειναι αδιαθετος.....

Εχω καποιες βδομαδες που του δινω φρεσκο γαλα (συνηθως κατσικισιο, σπανια αγελαδινο βιολογικο) να φταιει αυτο? Περιμενω να δω τι θα γινει και αυριο......

Δωστε τα φωτα σας.....
Old 27-03-2009, 17:27:03   #279
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν

Βεράκι μου !!!! Τοσα σε βρηκα .... Τι εγινε τελικά ? Το παρατηρησες ? Συνεχιζουν οι βλένες στα κακακια?

Λοιπον νομιζω το θεμα σου ειναι διπλό !
Το μπροκολο οπως κατάλαβες ειναι μεγαλο ξεβουλωτήρι ( ) αλλα δεν δημιουργεί βλεννες . Στο λεω με σιγουρια γιατι η μικρη μου το τρωει πολυ ειναι απο τα λιγα που τρωει . Η βρωμα ειναι επισης απο το μπροκολο !!!

Οι βλένες τωρα ειναι ή απο το γάλα ή απο ελαφρά ιωση . Μην περιμενεις πυρετό ή πονους ή αδιαθεσία . Εμενα περασε γαστρεντερίτιδα στο ποδι γελώντας και αν δεν έκανε το συγκαμα (εκανε 20 φορες την μερα κακα )δεν θα το καταλαβαινε καθόλου .
Old 27-03-2009, 17:37:42   #280
vera

vera ουδετερη μηδέν

Με βρηκες σαινι!!!!!

Λοιπον δεν ξαναεγραψα γιατι δεν το ξανακανε.......ευτυχως!!! Με τρολαξε η βλεννα κι επειδη συνηθως δεν πανικοβαλομαι ευκολα σκεφτηκα μηπως κατι αλλο επαθε και εγω η ακαρδη αδιαφορη μανα δεν το εψαξα!!!!

Διαβασα κι ενα αλλο τοπικ στα ιατρικα και ειδα οτι η βλεννα ειναι εντεριτιδα....τεσπα...αφου δεν ξαναβγαλε ολα καλα.......

Του δινω και φρεσκο γαλα εδω και καιρο και ειπα μηπως εβγαλε καθυστερημενα αλλεργια.......βασικα δινω κατσικισια, αγελαδινο πιο σπανια οταν δεν βρισκω κατσικισια.....

νΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ λΑΜΠΡΟΥΚΩ!!!!
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules