Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-06-09, 11:51   #161
valiagz

Το avatar του χρήστη valiagz

Περιοχή: AΘΗΝΑ
valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beboulix Εμφάνιση μηνυμάτων
για τις μαστιχιες δεν ξερω αλλα το γιασεμι δεν ειναι αναρηχητικο φυτο?
που πρεπει να στηριχθει?σε ενα μπαλκονι δεν ειναι δυσκολο?
μου αρεσει πολυ σαν λουλουδι αλλα δεν εχω καποια ιδεα για τον τροπο στερεωσης
εγω το εχω στερεωση με περκολα απο καλαμια...αυτη που ανοιγει σαν φυσαρμονικα....
Παλιά 02-08-09, 20:48   #162
baboukis

Το avatar του χρήστη baboukis

baboukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω αγορασει εδω και 2 χρονια μια γλαστρα πυλινη απο ανθοπωλειο, και εχω παρατηρησει οτι και τα 2 φυτα , τωρα ενα πευκακι , πριν ενα αλλο λουλουδι ξεραθηκαν.
Ενω η γλαστρα δεν στεγνωνει ευκολα απο νερο .... μου τα ξερανε τα λουλουδακια.
σας εχει τυχει ?
Παλιά 14-09-09, 17:47   #163
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΙΚΡΑ ΜΥΓΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ & ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ

Διάβασα στο forum πιο παλιά post με συμβουλές για τα μυγάκια.Εννοώ την σόδα και το υγρό για τα πιάτα μέσα σε νερό.Η ερώτηση μου είναι η εξής και μην γελάσετε με την ασχετοσύνη μου.Το μείγμα το ψεκάζω πάνω στα φύλλα των φυτών ή στο χώμα?Επαναλαμβάνω μην κοροιδεύετε.....είμαι άσχετη και προσπαθώ να τα διατηρήσω όσο καλύτερα γίνεται.
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 00:28   #164
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Ψεκάζεις τα φύλλα και θα πέσει και στο χώμα

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 01:34   #165
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tέλειο θέμα! Μάλιστα κάποια στιγμή έψαχνα να βρω κάτι τέτοιο στο parents, δεν βρήκα και σκεφτόμουν ν' ανοίξω εγώ, αλλά τελικά το βρήκα!
Λοιπόν, ώς νέα "κηπουρός" έχω πολλές ερωτήσεις:

Έχω ένα μπαλκονάκι που βλέπει σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας. Έτσι το έχω σχετικά απεριποίητο, μαζεύει και πολύ εύκολα σκόνες και καυσαέριο... έτσι έχω έξω δυο γλάστρες, ένα σχετικά παχύφυλλο αναρριχητικό (που είναι ανθεκτικό στις ζέστες αλλά με το κρύο και τα χιόνια υποφέρει) και μια μπιγκόνια, μια παράξενη ποικιλία που έχει γλιτώσει κακοκαιρίες και ζέστες και τον τελευταίο καιρό έχει ψηλώσει κι όλας.

1. Αυτή η μπιγκόνια έχει στα φυλλαράκια της κάτι σαν πληγές, σαν να έχει ξεραθεί το φύλλο (την ποτίζω κανονικά οπότε δεν είναι από έλλειψη νερού). Βέβαια το καλοκαίρι έκανα το λάθος και έριχνα νερό και στα φύλλα της για να τη δροσίσω και κάπου διάβασα πως δεν κάνει... πώς να τη βοηθήσω να... γίνει καλά?

2. Μέσα στο σπίτι έχω από τον γάμο μου (4 χρόνια) ένα πολύφυτο με δυο τρία είδη πρασινάδας. Τελευταία έχει ψηλώσει και φουντώσει κι αυτό. Σκεφτόμουν να το μεταφυτέψω. Η εποχή ενδείκνυται?

3. Επίσης! Πού θα βρω νεραγκούλες έτοιμες ή βολβούς να φυτέψω? Είναι ανοιξιάτικης άνθισης και γνωρίζω ότι φυτεύεται αυτή την εποχή...

4. Έχω σπόρους από μαργαρίτες, κατηφέδες και ζέρμπερα. Να τα φυτέψω τώρα που φθινοπώριασε? Πόσο βαθιά? Και πότισμα κάθε πότε? Αυτά!
Παλιά 15-09-09, 01:52   #166
Minnie!

Το avatar του χρήστη Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν εγώ στη θέση σου θα έβαζα αναρυχώμενα, κισσό που αντέχουν καλοκαίρι και χειμώνα και στα χιόνια!!!!!!!..........ξέρω από αυτά
Εμένα μια φίλη μας μου είπε που έχει ανθοπωλείο ότι μπορούμε να ρίχνουμε νερό στα φύλλα αλλά όχι με πίεση ΄στην ντουζιέρα, επίσης επειδή δεν ξέρω να σου πω κάτι στις εωτήσεις που κάνει γιατί δεν μπαίνεις στο ιντερνετ να γράψεις για τα συγκεκριμένα φυτά να δεις τι φροντίδα χρειάζοντε;;;;;;;;
Παλιά 15-09-09, 01:54   #167
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλή ιδέα Minnie μου και σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα μπω να κοιτάξω, απλώς τα έγραψα κι εδώ μήπως ξέρει κανένα κορίτσι να μου δώσει καμιά συμβουλή!
Παλιά 15-09-09, 10:14   #168
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Τελικά τα ψέκασα εχθές το βράδυ και στα φύλλα και στο χώμα.Για να δούμε...
Έχω κι εγώ μια μπιγκόνια και μου κάνει πολλά μυγάκια.Δεν το ήξερα πως δεν βρέχουμε τα φύλλα...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-09-09, 11:30   #169
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Skybeam για τις νεραγκουλες και τις ζερμπερες μπορω να σου απαντησω γιατι φυτεψα περυσι βολβους,
5 εκατοστα βαθος φυτευονται οι μικροι βολβοι,
και οι μεγαλυτεροι 8 εκατοστα.(π.χ. ζουμπουλια)
ποτισμα λιγο νερο καθε 3 μερες(θα δεις ομως αναλογως και της υγρασιας που θα υπαρχει)
και ναι αυτην την εποχη ενδεικνυται η φυτευση.
ελπιζω να βοηθησα

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 11:58   #170
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ Gold μου! Περιμένω μήπως κάποια άλλη κοπελιά γνωρίζει και τα υπόλοιπα...
Παλιά 15-09-09, 12:06   #171
Gold

Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παρακαλω,και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου

Παλιά 15-09-09, 12:15   #172
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skybeam Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Αυτή η μπιγκόνια έχει στα φυλλαράκια της κάτι σαν πληγές, σαν να έχει ξεραθεί το φύλλο (την ποτίζω κανονικά οπότε δεν είναι από έλλειψη νερού). Βέβαια το καλοκαίρι έκανα το λάθος και έριχνα νερό και στα φύλλα της για να τη δροσίσω και κάπου διάβασα πως δεν κάνει... πώς να τη βοηθήσω να... γίνει καλά?

2. Μέσα στο σπίτι έχω από τον γάμο μου (4 χρόνια) ένα πολύφυτο με δυο τρία είδη πρασινάδας. Τελευταία έχει ψηλώσει και φουντώσει κι αυτό. Σκεφτόμουν να το μεταφυτέψω. Η εποχή ενδείκνυται?

4. Έχω σπόρους από μαργαρίτες, κατηφέδες και ζέρμπερα. Να τα φυτέψω τώρα που φθινοπώριασε? Πόσο βαθιά? Και πότισμα κάθε πότε? Αυτά!
1.Αν τα έβρεχες μεσημέρι και τα έβλεπε ο ήλιος προκλήθηκε αυτό που λες και θα φύγει όταν πέσουν τα παλιά φύλλα και βγάλει καινούρια.Γενικά βρέχουμε τα φύλλα τις ώρες που δεν έχει ήλιο.

2.Μεταφυτεύουμε άνοιξη και φθινόπωρο συνήθως αλλά αν πρόκειται να τα βγάλεις έξω και είσαι σε περιοχή με πολύ κρύο καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη.

4.σπέρνουμε σε ελάχιστο βάθος και ψεκάζουμε το χώμα μέχρι να φυτρώσουν και να μεγαλώσουνε λίγο τα φυτά.

καλή επιτυχία

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 13:45   #173
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gavrias Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Αν τα έβρεχες μεσημέρι και τα έβλεπε ο ήλιος προκλήθηκε αυτό που λες και θα φύγει όταν πέσουν τα παλιά φύλλα και βγάλει καινούρια.Γενικά βρέχουμε τα φύλλα τις ώρες που δεν έχει ήλιο.

2.Μεταφυτεύουμε άνοιξη και φθινόπωρο συνήθως αλλά αν πρόκειται να τα βγάλεις έξω και είσαι σε περιοχή με πολύ κρύο καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη.

4.σπέρνουμε σε ελάχιστο βάθος και ψεκάζουμε το χώμα μέχρι να φυτρώσουν και να μεγαλώσουνε λίγο τα φυτά.

καλή επιτυχία
ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωω!
Παλιά 27-09-09, 14:08   #174
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχει καμία από εσάς εμπειρία από βολβούς? Μόλις φύτεψα νεραγκούλες και πότισα καλά (ένα λίτρο περίπου). Άφησα να τρέξει το νεράκι από τις τρυπούλες της γλάστρας και να στραγγίξει καλά. Τώρα κάθε πότε ποτίζω? Και με τι ποσότητα? Μιλάμε για μεγαλούτσικη γλάστρα με 10 βολβούς. Nα περιμένω καμιά εβδομάδα και μετά λίγο νεράκι κάθε τρεις τέσσερεις μέρες?
Παλιά 28-09-09, 16:02   #175
athens2006

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
athens2006 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mετά τη μετακόμιση σε ισογειο με τεραστια αυλή και κηπάκο, ειπαμε με το συζυγο να πρασινισουμε λιγο το περιβαλλον. Αγοράσαμε καποια μπενζαμιν που εχουν φουντωσει για να μας καλυψουν και ελαφρως από αδιακριτα βλέμματα, βασιλικο, τριανταφυλλιές.
Εχτές μου εφεραν δωρο μια ορχιδεα με εκπληκτικο χρωμα. Ξέρω οτι ειναι ευαισθητο φυτο αλλά δεν ξέρω καθολου πως συντηρειται προκειμενου να επιβιωσει. Θα με βοηθησετε;
Ο χρήστης athens2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-09, 21:40   #176
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ψάξτο λίγο στο Internet... Δεν την κρατάς κάπου μέσα στο σπίτι καλύτερα? Σε κάποιο φωτεινό μέρος ίσως?
Παλιά 29-09-09, 17:43   #177
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Red face μυγάκια

Λοιπόν το ψέκασμα με νερό,υγρό για πιάτα και σόδα έπιασε μόνο στο φύτο ΓΙΟΥΚΑ και σέ ένα άλλο εσωτερικού χώρου ( δεν ξέρω πως το λένε )...
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα μυγάκια και έχω και το νεογέννητο και μου φαίνεται θα γίνω υποχόνδρια στο τέλος....Τι άλλο να κάνω?οΌλο το κλιμακοστάσιο είναι τίγκα στο μυγάκι...!
Παλιά 29-09-09, 19:33   #178
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

AFRODITAKI, διάβασα στο διαδίκτυο κι άλλο ένα γιατροσόφι: ψιλοκόβεις δυο-τρια κρεμμύδια κι ένα δυο σκελίδες σκόρδο, τα αφήνεις 24 ώρες σε ένα λίτρο νερό, βράζεις - σουρώνεις - κρυώνεις και ψεκάζεις τα φυτά με πρόβλημα. Κι εμένα έχει αρρωστήσει ένα και ψέκασα σαπουνόνερο. Αν δεν πιάσει θα κάνω το παραπάνω.
Παλιά 13-10-09, 15:45   #179
Abbie

Περιοχή: UK
Abbie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μηπως γνωριζετε πιο "organic" μεθοδους για τα μυγακια και τα υπολοιπα ζουζουνακια? διαβασα οτι ο συνδιασμος των φυτων αποτρεπει διαφορα εντομα, για παραδειγμα ειχα μια δαμασκηνια και μαζεψε πολλες σφιγγες. Λογω των παιδιων δεν ηθελα να ψεκασω, και γενικοτερα δεν μου αρεσουν τα εντομοκτονα, οποτε διαβασα οτι το δεντρολιβανο και η λεβαντα τα διωχνουν. Εβαλα δυο γλαστρουλες κατω απο το δεντρο, και μετα απο λιγο καιρο εφυγαν οι σφιγγες, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν λογω της αλλαγης του καιρου και κατα ποσο λογω του δεντρολιβανου και της λεβαντας... Υπαρχει καποιος που να γνωριζει περισσοτερα??
Παλιά 14-10-09, 01:53   #180
happymummy

Το avatar του χρήστη happymummy

happymummy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητή Abbie αυτό που βρήκα είναι το εξής
ΛΕΒΑΝΤΑ-LAVENDER
Αποκρούει τους ψύλλους και τους σκώρους. Τα λουλούδια της λεβάντας τρέφουν με νέκταρ πολλά ευεργετικά έντομα. Προστατεύσουν τις κοντινές καλλιέργειες από τις λευκές μύγες και τα έντομα και τα οπωροφόρα δέντρα από τα σκουλήκια. Ξηρά κλαδάκια αποκρούουν τους σκώρους. Φυτέψτε το χειμώνα από μοσχεύματα
Παλιά 24-10-09, 14:32   #181
Γιαννούλα

Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Γιαννούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.Έχω κι εγώ μεγάλη αγάπη στα φυτά και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όσα διάβασα παραπάνω.Δεν έχω πείρα και ακόμη κάνω πειραματισμούς για το εαν ένα λουλουδι πρέπει να είναι στην πίσω αυλή μου που δεν έχει πολύ ήλιο ή μπροστά στο ηλιόλουστο μπαλκόνι μας.Εαν κάποια απο τα φυτά μου είχαν φωνή ωχ αμαν τι θα άκουγα!!!!!Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τις πιο πεπειραμένες εαν το κατακάθι του γαλλικού καφέ μπορεί και κάνει καλό με το πότισμα.Μου το είπαν να το δοκιμάσω?
Παλιά 14-11-09, 01:12   #182
νακο μαρια

Περιοχή: Αθηνα
νακο μαρια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια πολυ μου αρεσουν οι συμβουλεσ σας και μου ειναι πολυ χρυσημες.μηπως ξερει καποιος ποτε φυτευουμε τους σπορους για γαρυφαλα;ειμαι τελειως ασχετη μονο βασιλικο ειχα.
Ο χρήστης νακο μαρια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-09, 22:57   #183
LAMAR

Το avatar του χρήστη LAMAR

Περιοχή: Δραμα
LAMAR χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σπορους απο γαρυφαλλα μπορεις να φυτεψεις στο τελος Μαρτιου.
Ο χρήστης LAMAR δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-09, 03:04   #184
νακο μαρια

Προεπιλογή τα γαρυφαλα

γεια σας παιδια,ευχαριστω που ειστε κι εσεις εδω και βρισκω απαντησεις σε πραγματα που μ΄αφορουν κι εμενα.επειδη καταλαβα οτι στο 2 χρονον γιο μου αρεσουν τα λουλουδια αποφασισα να βαλω καποια λουλουδια στο μπαλκονι αλλα ειμαι τελειως ασχετη,μηπως ξερει καποιος ποτε φυτευουμε σπορους για γαρυφαλια;
Παλιά 18-11-09, 03:09   #185
akamatra

Το avatar του χρήστη akamatra

akamatra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Την άνοιξη στα φυτώρια-λαϊκές αγορές υπάρχουν φυτά γαριφαλιάς...Απλά τα φυτεύεις σε γλάστρα ή παρτέρι...
Ο χρήστης akamatra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-09, 00:35   #186
νακο μαρια

Προεπιλογή

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.μηπως ξερετε ποιοι σποροι ποιανουν τωρα;θελω να δει το παιδακι μου πως ειναι να φυτευεις σπορακια και να γινονται ολοκληρα λουλουδια.
Παλιά 19-11-09, 00:38   #187
νακο μαρια

Προεπιλογή

στη Γιαννουλα ναι δοκιμασε το.η μητερα μου το εκανε και με τον Ελληνικο και μια χαρα ηταν τα λουλουδακια της.
Παλιά 19-11-09, 00:45   #188
νακο μαρια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιαννούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας.Έχω κι εγώ μεγάλη αγάπη στα φυτά και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όσα διάβασα παραπάνω.Δεν έχω πείρα και ακόμη κάνω πειραματισμούς για το εαν ένα λουλουδι πρέπει να είναι στην πίσω αυλή μου που δεν έχει πολύ ήλιο ή μπροστά στο ηλιόλουστο μπαλκόνι μας.Εαν κάποια απο τα φυτά μου είχαν φωνή ωχ αμαν τι θα άκουγα!!!!!Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τις πιο πεπειραμένες εαν το κατακάθι του γαλλικού καφέ μπορεί και κάνει καλό με το πότισμα.Μου το είπαν να το δοκιμάσω?
καλησπερα,κι εμενα μου αρεσουν πολυ τα λουλουδια κι ας εχω μονο ενα βασιλικο αλλα φουντοτο,καμια σχεση με το πως ηταν οταν το πηρα.εγω βαζω και γαλλικο και ελληνικο[το κατακαθι] η μητερα μου εβαζε ελληνικο και μια χαρα ηταν τα λουλουδια της
Παλιά 25-11-09, 03:54   #189
νακο μαρια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akamatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Την άνοιξη στα φυτώρια-λαϊκές αγορές υπάρχουν φυτά γαριφαλιάς...Απλά τα φυτεύεις σε γλάστρα ή παρτέρι...
καλησπερα,τωρα το ειδα το μυνημα σου,πιο πολυ αυτα που εχεις τισ υλικιες των παιδιων αλλα οτι ειναι πιο ευκολο γιατι ειμαι λιγο ασχετη με αυτα και παλι ευχαριστω.
Παλιά 26-11-09, 02:40   #190
Loukoumaki!

Περιοχή: Loukoumoupoli...
Loukoumaki! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Πριν απο καμμια δεκαρια μερες πηγα και αγορασα μια τεραστια ζαρντινιερα και βολβους απο φρεζες και τους φυτεψα!!!Οι φρεζες ειναι οι αγαπημενες μου τις λατρευω!!!Σημερα ομως που πηγα στο μπαλκονι να ποτησω τα λουλουδια ειδα στην ζαρντινιερα να ξεπροβαλουν δειλα δειλα κατι μικρουλια πρασινια φυλλαρακια!!!Ειναι δυνατον???Ακομα δεν τα φυτεψα και αυτα θα ανθισουν???Εγω διαβασα οτι την ανοιξη θα ανθοφορησουν...Μηπως εκανα κατι λαθος??
Ο χρήστης Loukoumaki! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-09, 23:48   #191
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Nαι, κι όμως! Πρόσεξε μήπως σου βγουν ζιζάνια γύρω γύρω (αν βγουν ξερίζωσέ τα) και επίσης, το σημαντικότερο, προστάτευσέ τα από πολύ χαμηλές θερμοκρασίες για να μη σου παγώσουν.
Παλιά 10-01-10, 15:03   #192
Gold

Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Loukoumaki! Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Πριν απο καμμια δεκαρια μερες πηγα και αγορασα μια τεραστια ζαρντινιερα και βολβους απο φρεζες και τους φυτεψα!!!Οι φρεζες ειναι οι αγαπημενες μου τις λατρευω!!!Σημερα ομως που πηγα στο μπαλκονι να ποτησω τα λουλουδια ειδα στην ζαρντινιερα να ξεπροβαλουν δειλα δειλα κατι μικρουλια πρασινια φυλλαρακια!!!Ειναι δυνατον???Ακομα δεν τα φυτεψα και αυτα θα ανθισουν???Εγω διαβασα οτι την ανοιξη θα ανθοφορησουν...Μηπως εκανα κατι λαθος??
Οχι δεν εκανες κατι λαθος!
περυσι φυτεψα κι εγω φρεζιες και υπο τις καταληλλες συνθηκες αναπτυχθηκαν ταχυτατα,(ευφορο εδαφος ,υγρασια κτλ)ομως η ανθοφορια αρχισε τελος Μαρτιου αν θυμαμαι καλα
κι εγω τις λατρευω!εχουν διακριτικο αρωμα και συμπεριελαμβανοταν στις γαμηλιες ανθοστηλες μας

φετος αργησα πολυ να τα φυτεψω πηρα κι αλλους βολβους κι οι καημενοι ακομη με περιμενουν να τους φυτεψω

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-01-10, 14:01   #193
Loukoumaki!

Περιοχή: Loukoumoupoli...
Loukoumaki! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οντως Gold δεν εκανα κατι λαθος μιας και η ζαρντινιερα μου εχει γεμιση με μακρια πρασινα φυλαρακια ...Περιμενω πως και πως να βγουν τα μπουμπουκακια για να ανθισουν μετα!!!!

Παντως καθε χρονο πηγαινα και αγοραζα και τις εβαζα στο βαζο.Φετος ειναι τελεια η διαδικασια της αναμονης και που βλεπεις ολη την διαδικασια αναπτυξης τους....
Ο χρήστης Loukoumaki! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-10, 16:11   #194
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γνωρίζει καμμια κοπέλα τι ειδους περιποιήση θέλει η φτερη? τις ειχα στο μπαλκονι κ τωρα τις εβαλα στο διαδρομο. Απο νερό καθε ποτε πότισμα?
Παλιά 02-02-10, 10:54   #195
stelina B

stelina B χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας. Μ αρέσει να έχω φυτά στο μπαλκόνι μου και κυρίως λεμονιές. Πώς πρέπει να τις περιποιηθώ; Τι να προσέξω στην ανθοφορία και το λίπασμα; Πότε θέλουν κλάδεμα; και κάθε πότε πότισμα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης stelina B δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-10, 15:30   #196
TheLostAngel

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
TheLostAngel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας κι από μένα. Εγώ δεν έχω φυτέψει ακόμα. Θα μετακομίσω τις επόμενες μέρες. Οπότε θα σας χρειαστώ αργότερα κάποια στιγμή. Έχετε εμπειρία απ΄ότι βλέπω. Σήμερα όμως σαν γράφω για "ξένη γλάστρα"....!@!
Είχα χαρίσει της νονάς μου ένα λουλούδι, δεν ξέρω πως λέγεται, κι ένας κακός γείτονας της έκοψε όλα τα κλαδιά με το χέρι, μάλλον. Δεν έχω πληγωθεί το λουλούδι τώρα? Κι αν ναι, μπορεί να το επαναφέρει, να ξαναβγάλει λουλούδια? Ήθελε να το μεταφέρει στο κήπο αλλά δεν πρόλαβε. Είχα δει στην ΕΤ3 σε μία εκπομπή ότι έκαβαν το κλαδί λοξά με κοπίδι και κάτι του έβαζαν, αλλά δεν θυμάμαι. Χώμα και το έδεναν με ένα σακουλάκι? Ή κάτι άλλο?
Σας λέει τίποτα αυτό? Τι μπορεί να κάνει?
Ευχαριστώ
Ο χρήστης TheLostAngel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-10, 02:18   #197
Gold

Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melita Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζει καμμια κοπέλα τι ειδους περιποιήση θέλει η φτερη? τις ειχα στο μπαλκονι κ τωρα τις εβαλα στο διαδρομο. Απο νερό καθε ποτε πότισμα?
melita η φτερη θελει πολυ νερο,αλλα προσοχη οχι υπερβολικο!προσεκτικο σκαλισμα στο χωμα ,σχετικα ηπιο φωτισμο,οποτε καλα εκανες και τις πηρες απ το μπαλκονι γιατι η απευθειας εκθεση τους στον ηλιο, μαλλον δεν τις εκανε και τοσο καλο.

Παλιά 19-02-10, 02:46   #198
Gold

Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το καημενο το Αλεξανδρινο μου,δεν βλεπω να το σωζωεχουν ξεραθει τα φυλλα του κι απο οτι βλεπω ετοιμαζεται κι ο κορμος του..
αν ξερετε κατι να μου πειτε να κανω για να το σωσω,θα σας ημουν υποχρεη..
καθως επισης και την Γκουζμανια μου(πρασινα σπαθωτα φυλλα,οπου καταληγουν να κανουν απο τα ιδια τους τα φυλλα,ενα κοκκινο αστεροειδη ¨λουλουδι¨ στο κεντρο)το εν λογω¨ λουλουδι¨εχει αρχισει να ξερενεται,δειγμα της αρχης του τελους του,αν γνωριζει καποια κοπελα κατι και γι αυτο...

Και κατι ευχαριστο
σ ενα παρτερι ειχα κατι ξεχασμενους βολβους κροκου Κοζανης,τελη Δεκεμβρη με αρχες Γεναρη παρατηρησα την εμφανιση των φυλλωματων τους,εχθες ειδα το πρωτο λουλουδακι να ξεπροβαλει!!

Παλιά 19-02-10, 21:59   #199
Wonderland

Το avatar του χρήστη Wonderland

Wonderland χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Ασχολούμαι κι εγώ με τα φυτά μια και λατρεύω να τα βλέπω να αλλάζουν ανάλογα την εποχή και να αναπτύσσονται με την κατάλληλη περιποίηση. Τώρα για την γκουσμάνια που ανέφερες gold είναι φυσιολογικό να ξεραθεί το κεντρικό λουλούδι της μετά από καιρό. Λογικά θα δεις να ξεπροβάλλουν καινούριες φύτρες στα πλαϊνα του φυτού που θα εξελιχθούν σε νέα λουλούδια αν τα ξεχωρίσεις απο τον κεντρικό κορμό του φυτού. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις εκεί και να περιμένεις να αναπτυχθούν πριν τα μεταφυτέψεις. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ τα περισσότερα πράγματα τα έχω μάθει έπειτα από πειραματισμούς και πολλά παθήματα.
Παλιά 20-02-10, 01:51   #200
Gold

Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Ασχολούμαι κι εγώ με τα φυτά μια και λατρεύω να τα βλέπω να αλλάζουν ανάλογα την εποχή και να αναπτύσσονται με την κατάλληλη περιποίηση. Τώρα για την γκουσμάνια που ανέφερες gold είναι φυσιολογικό να ξεραθεί το κεντρικό λουλούδι της μετά από καιρό. Λογικά θα δεις να ξεπροβάλλουν καινούριες φύτρες στα πλαϊνα του φυτού που θα εξελιχθούν σε νέα λουλούδια αν τα ξεχωρίσεις απο τον κεντρικό κορμό του φυτού. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις εκεί και να περιμένεις να αναπτυχθούν πριν τα μεταφυτέψεις. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ τα περισσότερα πράγματα τα έχω μάθει έπειτα από πειραματισμούς και πολλά παθήματα.
Wonderland σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου και τις συμβουλες σου
κι απο οτι βλεπω εισαι και νεο μελος,καλως ηρθες λοιπον!
οντως βγαινουν απο τα πλαινα της δυο καινουργιες φυτρες!!ανυπομονω για τη μεταφυτευση,αυτο κι αν ειναι αισιοδοξο!!!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές