Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ντυσιμο-εποχη


Recommended Posts

μη γελασετε και μην με πειτε χαζη!! :oops::oops:

τι ρουχαλακια φοραμε τετοια εποχή??? ο μπαμπας λεει κοντομανικα η γιαγια μακρυμανικα και εγω στη μεση δεν ξερω! νομιζω οτι ιδιως στην κρητη κανει αρκετη ζεστη και θα ηθελα να του φορεσω τη μερα κοντομανικα αλλα φοβαμαι κιολας!! :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βασική ερώτηση

Εσύ τί φοράς :?::?:

 

Εμείς πάντως τα φορέσαμε τα κοντομάνικα και τα κοντά παντελονάκια.

 

Πολύ καλό "θερμόμετρο" για να δεις αν το μικρό σου κρυώνει είναι η ΜΥΤΗ.

Αν η μυτούλα είναι κρύα -κρυώνει :cry: . Αν είναι ζεστή -δεν κρυώνει.:D

Αν νομίζεις ότι ήρθε ο καιρός για καλοκαιρινά, κάνε τη δοκιμή σου και τσέκαρε συχνά τη μυτούλα :wink::wink:

(Χεράκια και ποδαράκια δείχνουν σταθερά λάθος ένδειξη)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , εγώ πάντως τους φοράω οτι φοράω και εγώ .

μου είχε πει ο παιδίατρος πως οτι νιώθω εγω απο θέμα θερμοκρασίας νιώθουν και αυτά

ειχα ακουσει οτι αυτο δεν πολυισχυει! εγω παω πανω κατω ολη την ωρα και ιδρωνω ενω αυτο?? ασε που ο καθε ανθρωπος ζεσταινεται σε διαφορετικες θερμοκρασιες! ο αντρας μου π.χ κυκλοφορει συνεχεια με κοντομανικο!

μαμακα εγω το παιδι το νοιωθω μια χαρα ζεστο οποτε του εχω φορεσει κοντομανικο!

Link to comment
Share on other sites

βάζεις κοντομάνικο και από πάνω ένα ελαφρύ ζακετάκι

νομίζω ότι 6 μηνών είναι πολύ μικρό ακόμα ένα μωράκι για να βάλει από τώρα κοντομάνικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναστασια χθες να φανταστεις οτι ειχαμε 30 βαθμους!!

δε θα σκασει :shock::roll: ??

απο την αλλη και μενα μου φαινεται μικρη ακομα!

ασε που πηγα να παρω αυτα που εχουν μακρυ μανικι και τα ποδαρακια ειναι εξω και εχουν λεει καταργηθει :shock: !

Link to comment
Share on other sites

αναστασια χθες να φανταστεις οτι ειχαμε 30 βαθμους!!

δε θα σκασει :shock::roll: ??

απο την αλλη και μενα μου φαινεται μικρη ακομα!

ασε που πηγα να παρω αυτα που εχουν μακρυ μανικι και τα ποδαρακια ειναι εξω και εχουν λεει καταργηθει :shock: !

 

ααααα κατάλαβα είσαστε Κρήτη ναι δεν το πρόσεξα σορρυ :oops:

Καταργήθηκαν, προφανώς εννοούν βγήκαν εκτός σεζόν....

 

30 βαθμούς εεε?

ε μήπως τότε να έβαζες απλά από μέσα ζιπουνάκι τιραντάκι και απ έξω φορμάκι κοντομάνικο?

πρέπει να το δοκιμάσεις γενικώς να δεις πως πάει....

απ τον αυχένα το παιδιού καταλαβαίνεις πάντως αν ζεσταίνεται πολύ

βάζεις το χέρι σου στο σβέρκο του και βλέπεις αν εκεί είναι πολύ ζεστό ή ιδρωμένο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο σβέρκο καταλαβαίνεις αν το μωρό κρυώνει ή ζεστένεται.

Μπορείς να του φορέσεις κοντομάνικο και αν δεις ότι κρυώνει του φοράς και ένα ζακετάκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τσέκαρε αν ιδρώνει ή αν τα ποδαράκια είναι κρύα. Η παιδίατρος μας είχε πει να ελέγχουμε τα πόδια. Πάντως εγώ δεν της έχω βάλει κοντομάνικα. Νομίζω ότι ελαφρυά μακρυμάνικα μπλουζάκια και παντελονάκια με ένα ζακετάκι από πάνω είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εμεις φοραμε κοντομανικα ακομα.. Φοραμε ελαφρυα βαμβακερα μπλουζακια με μανικανι ή πουκαμισακια (εννοειτε με φανελακι απο μεσα) και απο πανω ζακετα.. Πχ στο καροτσι φοραει τη ζακετα γιατι δεν κινειτε (εχουμε και αερα παντα εμεις) .. Οταν προχωραει η παιζει τη βγαζουμε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι ελαφρυά μακρυμάνικα μπλουζάκια και παντελονάκια με ένα ζακετάκι από πάνω είναι ότι πρέπει.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρία...

κι εμείς κοντομάνικο δεν βάλαμε ακόμη..μακρυμάνικα βαμβακερά μπλουζάκια,παντελονάκι,και καμπαρντινούλα ή αμάνικο μπουφανάκι τις πιο βραδυνές ώρες...στο σπίτι μέσα με μακρυμάνικο φορμάκι όπως ήταν και όλο το χειμώνα..νομίζω ότι μέσα στο σπίτι έχει πιο πολύ κρύο ακόμη...

Πάντως μερικές μαμάδες είναι πολύ υπερολικές με τη θερμοκρασία..πήγαμε χτες για καφέ στη μαρίνα Φλοίσβου δίπλα στη θάλασσα..ντάλα μεσημέρι και είδα μωράκι 4-5 μηνών περίπου με μάλλινο σκουφί, μπουφάν και κασκόλ και σκεπασμένο με κουβέρτα...οι δύο γονείς ντυμένοι με κοντομάνικα...το λυπήθηκα το καημένο...λογικά θα πρέπει να είχε φουντώσει από τη ζέστη...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ελαφρυά μακρυμάνικα μπλουζάκια και παντελονάκια με ένα ζακετάκι από πάνω είναι ότι πρέπει.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρία...

κι εμείς κοντομάνικο δεν βάλαμε ακόμη..μακρυμάνικα βαμβακερά μπλουζάκια,παντελονάκι,και καμπαρντινούλα ή αμάνικο μπουφανάκι τις πιο βραδυνές ώρες...στο σπίτι μέσα με μακρυμάνικο φορμάκι όπως ήταν και όλο το χειμώνα..νομίζω ότι μέσα στο σπίτι έχει πιο πολύ κρύο ακόμη...

Πάντως μερικές μαμάδες είναι πολύ υπερολικές με τη θερμοκρασία..πήγαμε χτες για καφέ στη μαρίνα Φλοίσβου δίπλα στη θάλασσα..ντάλα μεσημέρι και είδα μωράκι 4-5 μηνών περίπου με μάλλινο σκουφί, μπουφάν και κασκόλ και σκεπασμένο με κουβέρτα...οι δύο γονείς ντυμένοι με κοντομάνικα...το λυπήθηκα το καημένο...λογικά θα πρέπει να είχε φουντώσει από τη ζέστη...

 

:shock::shock::shock:

γιαυτό λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας..

Link to comment
Share on other sites

εχει καυσωνααααααααα!! περναω απο τη μπαλκονοπορτα κ νομιζω πως περναω απο κλιματιστικο που ειναι ρυθμησμενο στους 30 βαθμους...παρολαυτα κ εγω στη μπεμπα φοραω κοντομανικο εσωρουχακι κ απο πανω ενα ελαφρι μακρυμανικο πιτζαμακι...κ εγω φοβαμαι λιγο τα κοντομανικα..απο την αλλη καμια φορα τη λυπαμαι... :?

Link to comment
Share on other sites

Tην κυριακή που είχε πάρα πολύ καλό καιρό είχα τον μικρό με ένα ελαφρυ μακρυμάνικο και έπαιζε στην αυλή του σπιτιού της γιαγιάς του. Σήμερα όμως μου βήχει και φοβάμαι μήπως κρυώσαμε!!!

 

Κακά τα ψέματα αυτή την εποχή δεν ξέρουμε πως να ντούσουμε τους εαυτούς μας ... για τα παιδιά θα ξέρουμε...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολες τους φορατε μακρυμανικα ε?? αλλα δεν ξερω που μενετε και τι θερμοκρασιες εχετε! εγω τελικα ολη τη μερα την εχω με κοντομανικο και παρολα αυτα ειναι ζεστη! το βραδυ την εχω οπως τον χειμωνα αλλα μου φαινεται πολυ! ο αντρας μου με κοροιδευει!

εντωμεταξυ στην κρητη σκαει ο τζιτζικας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις καλτσες τις βγαλατε?????

εγω τον εχω με ελαφρυ μακρυμανικο ακομα αλλα ιδρωνει πολυ το μωρο και το σκεφτομαι ,απο την αλλη εγω με κοντομανικο επαθα ψυξη...φοβαμαι να του βαλω ακομη...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

ιοκαστη εγω που ειμαι η πιο χαλαρη απο οτι καταλαβα τις καλτσουλες τις φοραω οταν εχουν ψιλοκρυωσει τα ποδαρακια του! συνηθως ομως ειναι ζεστα! κρατα μαζι σου παντα ενα ζευγαρι και βλεποντας και κανοντας!

Link to comment
Share on other sites

Φιλεναδες

εγώ κατα τη διαρκεια της μέρας (που π.χ σημερα ειχε εξω 36 βαθμους και μεσα τουλαχιστον 29) την ειχα με αμανικο ζιπουνακι. Τωρα που επεσε για υπνο μια και συνηθως κατα τον υπνο πεφτει και η θερμοκρασια του σωματος αλλα και η θερμοκρασια του περιβαλλοντος το βραδυ απλα της εβαλα ενα βαμβακερο φορμακι-πυτζαμα και αν χρειαστει θα την σκεπασω με ελαφρια κουβερτα αλλιως με σεντονακι...

 

Αυτα κατ'εμεεεε

Link to comment
Share on other sites

ιοκαστη εγω που ειμαι η πιο χαλαρη απο οτι καταλαβα τις καλτσουλες τις φοραω οταν εχουν ψιλοκρυωσει τα ποδαρακια του! συνηθως ομως ειναι ζεστα! κρατα μαζι σου παντα ενα ζευγαρι και βλεποντας και κανοντας!

 

 

 

ευχαριστω πολυ.... :D:D:D

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανυπομονούσα να του βάλω τα ανοιξιάτικα που είχαμε μαζέψει από τη βάφτιση και έτσι τώρα κυκλοφορούμε με τα κοντομάνικα και μπουφάν. Τις κάλτσες όμως δεν τις βγάλαμε ακόμα, νομίζω είναι νωρίς. Μετά το Πάσχα όμως........

Link to comment
Share on other sites

εμεις βαλαμε κοντομανικα , ε ντα3ει το μικρο ειχε σκασει , χθες πηραμε και το μπουφαν μαζι αλλα τι μπυφαν να βαλεις με τετοια ζεστη , ο μικρος ζεστος ητανε . Απο κατω τζινακι και σιγουρα καλτσουλες με τα παπουτσακια αφου ειναι αθλητικα . Φανελακι απο μεσα τον φοραμε ακομα , αλλα με τετοιες ζεστες βλεπω να φοραει συντομα τα καλοκαιρινα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις :)

Ζεσταίνονται και τα μωράκια και πολύ μάλιστα :?

Βάλτου κοντομάνικο και τσέκαρε τον συχνά.

Το σβερκάκι για ιδρώτα και την άκρη της μύτς για το κρύο.

Αν κρυώσει η μυτούλα το παιδί κρυώνει.

Χέρια -πόδια δεν είναι ενδεικτικά :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

τζουτζα εσυ που εισαι και ηρακλειο φορα του κοντομανικα και το βραδακι βαλτου μακρυμανικο φορμακι! και το βραδυ με σεντονακι να το σκεπαζεις η με μια ελαφρια κουβερτουλα! ρωτα βεβαια και τον παιδιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...