Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-04-08, 12:07   #1
dina27

Περιοχή: Ηράκλειο,κρήτη
dina27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΒΑΨΙΜΟ ΝΥΧΙΩΝ-ΜΑΛΛΙΩΝ..ΜΥΘΟΣ Η' ΑΛΗΘΕΙΑ??

γεια σας και παλι..συγνωμη για την ισως ηλιθια ερωτησουλα μου απλα γυρω μου..πολλοι μου λενε διαφορα και δεν ξερω τι να ακουσω..
τελικα επιτρεπεται το βαψιμο νυχιων κατα την εγκυμοσυνη???
το βαψιμο μαλλιων απο ποτε σας το επετρεψε ο γιατρουλης σας??

ευχαριστω

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...
Ο χρήστης dina27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-04-08, 12:12   #2
elena73

Περιοχή: αθηνα
elena73 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα.
τα νυχια μου τα εβαφα σε ολη την εγκυμοσυνη μου....
δεν μου ειπε τιποτε ο γιατρος...
για την βαφη μαλλιων , μου ειπε σιγουρα μετα το τριμηνο........και καλυτερα ανταυγειες που δεν ειναι κατευθειαν στο τριχωτο της κεφαλης.....οπως η βαφη...
αλλα εγω δεν τα εβαψα......φοβομουν πολυ για τα μωρα μου.....
Παλιά 21-04-08, 12:13   #3
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όσο για το βάψιμο νυχιών νομίζω πως είναι μεγάλη βλακεία, αλλά το ξέρω ότι λέγονται διάφορα.
Για το βάψιμο μαλλιών δεν ρώτησες τον γιατρό σου;;; Τί σου είπε;
Εγώ πάντως τα έχω βάψει δυο φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με φυτικές βαφές...

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 12:19   #4
Elenna

Το avatar του χρήστη Elenna

Περιοχή: Αθηνα
Elenna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Elenna
Προεπιλογή

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι καλο ειναι να αποφευγω το βαψιμο μαλλιων και νυχιων κατα το 1ο τριμηνο που γινεται η οργανογεννεση, μετα δεν υπαρχει προβλημα.
Αρχισα να βαφω τα νυχια στον 4ο μηνα (μανικιουρ καθε 2 ευδομαδες) και τα μαλλια τα εχω βαψει μονο μια φορα, τωρα πριν απο το πασχα θα κανω ανταυγες και ευχομαι να μην χριαστει αλλο παρα μονο πριν να γεννησω.
Αλλα το μανικιουρ-πεντικιουρ ειδικα τορα το καλοκαιρι δεν μπορω να το αποχωριστω!!

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008
Ο χρήστης Elenna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 15:02   #5
CHRISTIE.M

Περιοχή: Αθήνα
CHRISTIE.M ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το βαψιμο των νυχιων ελευθερα.βαφη,φυτικη,και βασικα μου εβαψε η κομμωτρια μονο τα"εξω" χωρις να πειραξει τη ριζα.απο το β τριμηνο ελευθερα αλλα φυτικη.τωρα,οι αποψεις των γιατρων δυιστανται.κανε οτι σου πει ο dr
Ο χρήστης CHRISTIE.M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-11, 19:35   #6
abgd

Περιοχή: XAΛΚΙΔΑ
abgd ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.απο την δευτερη εγκυμοσυνη μου κ μετα δεν μπορω να βαψω καθολου τα νυχια μου επειδη πρηζονται γυρω γυρω ματωνουν κ πονανε υπερβολικα.απο τι μπορει να ειναι κ τι μπορω να κανω γι'αυτο?
Ο χρήστης abgd δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-11, 20:16   #7
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο abgd Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.απο την δευτερη εγκυμοσυνη μου κ μετα δεν μπορω να βαψω καθολου τα νυχια μου επειδη πρηζονται γυρω γυρω ματωνουν κ πονανε υπερβολικα.απο τι μπορει να ειναι κ τι μπορω να κανω γι'αυτο?
Αλεργική αντίδραση πρέπει να είναι. Πήγαινε σε έναν δερματολόγο για να σου πει τι μπορείς να κάνεις.
Παλιά 07-01-11, 17:56   #8
abgd

Περιοχή: XAΛΚΙΔΑ
abgd ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EvaBar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεργική αντίδραση πρέπει να είναι. Πήγαινε σε έναν δερματολόγο για να σου πει τι μπορείς να κάνεις.
Evabar εχω παει σε δερματολογο,μου εδωσε μια κρεμα αλλα...τιπο
τα.να χαιρεσαι το παιδακι σου και με το καλο και το δευτερο να το εχεις στην αγκαλια σου
Ο χρήστης abgd δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-11, 22:28   #9
fwfw

Περιοχή: CHALKIDA
fwfw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
συγνώμη χωρίς να κάνεις κάτι (πχ κόψιμο πετσάκια ) ματώνουν???

για το πρήξιμο δοκίμασε να τα βάλεις σε ένα μπολ με χλιάρό νερό και χοντρό αλάτι για λίγη ώρα αν όμως έχεις πληγές καλύτερα να το αποφύγεις.

επίσης για πολύ καλή ενυδάτωση κάνε ένα πίλινγκ με ζάχαρη και baby oil μετά άλοιψε τα με βαζελίνη και βάλε γάντια άστα όση περισσότερη ώρα μπορείς μετά μια απαλή ενυδατική κρεμούλα θα ολοκληρώση το μίνι σπα χεριών σου.

καμιά φορά τα αποριπαντικά οφείλονται για αυτές τις αντιδράσεις των νυχιών μας...

καλή επιτυχία

Ο χρήστης fwfw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-11, 22:42   #10
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παλι ποτε δε καταλαβα τι σχεση εχει το νυχι μετο μωρο. τεσπα ενοητε οτι ταβαφα. μαλλια στο τριτο μηνα τα βαφα κανονικα. οποτε 2 μηνες μονο εμεινα χωρις βαφη. η δικια μου ειχε πει πως. πιο πολυ πειραζει η βαφη ως οσμη παρα ως βαφη.. αυτο ενοηθηκε δηλ. ταβαφα κανονικα απλα προσπαθουσα να μαι σε καλα αεριζομενο χωρο να μη μυριζω τη βαφη δηλ. στο πρωτο ολα αυτα. στο δευτερο κανονικοτατα απο την αρχη δε σταματησα τιποτα. ουτε νυχια ουτε μαλλια. α! απλα ξεκινησα ενα τονο πιο σκουρα ωστε να μη θελω το πολυ μηνα και βαψιμο.οχι δε προκειτε να ημουν με ριζα το μισο κεφαλι. ΕΚΤΟΣ αν επερνα αποφαση να τα κανω σκουρα ωστε να μη χρειαστει βαψιμο. αλλα μπααα....
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-11, 00:01   #11
chris83

Το avatar του χρήστη chris83

Περιοχή: Χανιά
chris83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω οταν ρωτησα τον γιατρο αν κανει να βαψω τα νυχια μου, μου ειπε "οχι" και συμπληρωσε και το "μην ακουω για νυχια!..." Και αντε δε τα εβαψα το πρωτο τριμηνο... μετα φλερταρα πολυ με την ιδεα και ημουν ετοιμη να τα βαψω αλλα.... δε με αφηνει ο αντρας μου! Και εχω κατι ωραιες οζες!....

Ο χρήστης chris83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-11, 00:26   #12
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Nα μην τα βάφεις! Μπορεί να είναι αλλεργική αντίδραση, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το αποφύγεις. Ο οργανισμός σου σε προειδοποιεί ότι δεν το ανέχεται.

Τα βερνίκια νυχιών δεν είναι τόσο ακίνδυνα όσο νομίζουμε. Οι αναθυμιάσεις είναι τοξικές και όταν τις εισπνέουμε τις εισπνέει και το έμβρυο, πράγμα πολύ επικίνδυνο κατά την οργανογέννεση.

Προσωπικά, σταμάτησα να βάφω τα μαλλιά μου τη στιγμή που αποφάσισα ότι θέλω να κάνω παιδί. Μάλλον για να είμαι σαφής, τα έβαψα μια φορά στο φυσικό μου και τα άφησα. Μετά τα έκοψα πολύ κοντά και είναι ΟΚ. Βέβαια, είμαι τυχερή γιατί δεν έχω καθόλου λευκά, αλλά και να είχα πάλι το ίδιο θα'κανα. Και οι ανταύγειες ακόμα είναι βλαβερές, γιατί και αναπνέεις το οξυζενέ και διαποτίζεται η τρίχα και πάει η ουσία και στη ρίζα. Ας μην ξεχνάμε ότι οι κομμώτριες κολάνε ένσημα βαρέα και ανθυγιεινά, εξαιτίας των οσων εισπνέουν. Δεν παίζουμε με την υγεία του μωρού μας.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές