Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μαιευτήρια / Κλινικές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-04-08, 12:31   #1
smaroula

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΗΤΕΡΑ ΚΡΗΤΗΣ

Θα παρακαλούσα τις κρητικοπούλες που έχουν γεννήσει στο συγκεκριμένο μαιευτήριο να μου δώσουν πληροφορίες όσον αφορά το θηλασμό (αν σε βοηθάνε οι μαίες) και γενικότερα την όλη φροντίδα που παρέχουν στη μητέρα και το βρέφος. Η διαμονή θα είναι σε μονόκλινο δωμάτιο. Ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης smaroula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-04-08, 14:14   #2
VALMAN

Περιοχή: HRAKLEIO
VALMAN ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

smaroula με το καλό!στο Μητέρα γέννησα τα 2 παιδιά μου και μπορώ να πω τα εξής:από αποψη περιποίησης και φροντλιδας τόσο για το μωρό όσο και για τη μαμά είναι πολύ καλά το μωρό το φέρνουν όποτε ζητήσεις αμέσως ,οι μαίες έρχονται όποτε τισ φωνάξεις και είναι πολύ πρόθυμες οι περισσότερες....
είναι καλό που δεν επίτρέπουν παιδιά στο θάλαμο.
αφού θα είσαι σε μονόκλινο,όπως εγώ, θα μπορείς να έχεις το μωρό συνεχώσ μαζίσου πράγμα απαραίτητο για το θηλασμό
όσον αφορά στο θηλασμό δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά.Δεν υπάρχει βοήθεια πολλή και προωθούν φανερά το συμπλήρωμα
δεν με είχαν ενημερώσει καν ότι μπορώ να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό με αποτέλεσμα να του δίνουν του μωρόυ όπωσ και όλων απο την αρχή ξένο
και βέβαια φεύγοντας ο παιδίατρος μου έδωσε συνταγή με γάλα ,παρόλο που είπα ότι θέλω να θηλάσω,και οδηγία "5 λεπτά στο ένα στήθος ,5 στο άλλο και συμπλήρωμα μετα!!!¨"
Ο χρήστης VALMAN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-08, 21:12   #3
ευδοκία

ευδοκία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σμαρουλα σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις!!!
εγω γεννησα τον Σεπτεμβριο που μας περασε την κορουλα μου.εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο την κλινικη.σε μονοκλινο κι εγω ,το μωρο ηταν στο θαλαμο και οποτε το ζητουσα το ειχα.ειναι πολυ σημαντικο το οτι το κρατουν το βραδυ.εγω ζητησα αποκλειστικο θηλασμο αλλα επειδη το μωρο ειχε ικτερο και το γαλα βοηθα να πεσει η τιμη της χολερυθρινης της εδωσαν ξενο απο την αρχη. γενικα στο θεμα του θηλασμου δεν βοηθουν ιδιαιτερα να πω την αληθεια,αλλα εγω με το που εφυγα απο την κλινικη και πηγα σπιτι την θηλασα αποκλειστικα και συνεχιζω ακομα,οποτε μην ανησυχεις.αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα κι αν δωσουν στο μωρο ξενο γαλα -που ειναι πολυ πιθανο- μην αγχωνεσαι αν το θελεις πραγματικα με το που θα πατε στο σπιτι θα βρειτε το ρυθμο σας.
ελπιζω να βοηθησα!
ο,τι χρειαστεις πες μου!!!!
Παλιά 29-04-08, 20:29   #4
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!
Παλιά 13-05-08, 14:09   #5
Aphrodite_k

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Aphrodite_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ευδοκία
Σμαρουλα σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις!!!
εγω γεννησα τον Σεπτεμβριο που μας περασε την κορουλα μου.εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο την κλινικη.σε μονοκλινο κι εγω ,το μωρο ηταν στο θαλαμο και οποτε το ζητουσα το ειχα.ειναι πολυ σημαντικο το οτι το κρατουν το βραδυ.εγω ζητησα αποκλειστικο θηλασμο αλλα επειδη το μωρο ειχε ικτερο και το γαλα βοηθα να πεσει η τιμη της χολερυθρινης της εδωσαν ξενο απο την αρχη. γενικα στο θεμα του θηλασμου δεν βοηθουν ιδιαιτερα να πω την αληθεια,αλλα εγω με το που εφυγα απο την κλινικη και πηγα σπιτι την θηλασα αποκλειστικα και συνεχιζω ακομα,οποτε μην ανησυχεις.αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα κι αν δωσουν στο μωρο ξενο γαλα -που ειναι πολυ πιθανο- μην αγχωνεσαι αν το θελεις πραγματικα με το που θα πατε στο σπιτι θα βρειτε το ρυθμο σας.
ελπιζω να βοηθησα!
ο,τι χρειαστεις πες μου!!!!
μπραβο σου ευδοκί απου θηλαζεις τόσο καιρό μακάρι να τα καταφέρω και εγώ εξίσου καλά...
πολύ το θέλω...
Παλιά 25-05-08, 13:33   #6
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τις χρεωσείς? Με ενδιαφέρει το μονοκλίνο. Πόσο σας στοίχισε συνολικά μαζί με επισκληρίδιο, υγειονομικό υλικό και εξετάσεις μητέρας παιδιού? (εννοείται χωρίς αμοιβή γιατρού, γιατί ό καθένας παίρνει ό,τι θέλει). Ευχαριστώ
Παλιά 29-05-08, 12:31   #7
eirini

Το avatar του χρήστη eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θέση Νοσηλείας/Φυσιολογικός Τοκετός/Καισαρική
Γ4...........................1400.......................1820
Ββ3.........................1450.......................1900
Βα2.........................1700.......................2100
Αβ1..........................2250.......................2700
Αα1..........................2450.......................2800
Λουξ.........................2800.......................3150
Σουίτα.......................3450.......................3900

Δεν συμπεριλαμβάνονται:
Υγειονομικό Υλικό
Εργαστηριακές Εξετάσεις
Φαρμακευτική Αγωγή (κόστος περίπου 160-230)
Γενική νάρκωση (100)
Επισκληρίδειος (350)
Νεογνολόγος-παιδίατρος (190)
Αμοιβή μαιευτήρα
Τηλέφωνα
Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-05-08, 09:32   #8
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειρήνη μου σε υπερευχαριστώ!!!!!!!!!! Γέννησες πρόσφατα? Αν ναι να σου ζήσει το μωράκι! Αν περιμένεις, με το καλό σου εύχομαι! Απ' ό,τι τα υπολόγισα για να γεννήσω στο οικονομικό μονόκλινο το κόστος μαζί με την αμοιβή του γιατρού (που δε νομίζω να πάει πάνω από 1500ευρώ) θα φτάσει γύρω στα 5000 ευρώ (με ΦΤ πάντα.. γιατί με ΚΤ μάλλον ανεβαίνουμε κανά 1000) Ας κάνουμε οικονομίες από τώρα.. Ευχαριστώ και πάλι
Παλιά 30-05-08, 15:56   #9
eirini

Το avatar του χρήστη eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

smaroula, δεν έχω γεννήσει ακόμη, είμαι στον 6ο. Με το καλό λοιπόν και στις 2 μας και σε όλες τις εγκυμονούσες.
Επισκέφτηκε όμως το Μητέρα το περασμένο Σάββατο γιατί γέννησε μια ξαδέρφη μου και ζήτησα να μου δείξουν και τα δωμάτια.
Η ξαδέρφη μου ήταν σε 4κλινο και μου έδειξαν και ένα 2κλινο.
Λοιπόν, το 4κλινο είναι 2 2κλινα ενωμένα. Δηλαδή έχει 2 εισόδους, 2 μπάνια, 2 τηλεοράσεις. Απλά στη μεσοτοιχία υπάρχει μία κάσα (λείπει η πόρτα δηλαδή) που χωρίζει τα 2 2κλινα. Εγώ ήθελα μονόκλινο απλά για να μείνει μαζί και ο άντρας μου, αλλά ειλικρινά τα λυπάμαι τα λεφτά. Ας τα δώσω να πάρω παιχνίδια και ρούχα της μπέμπας μου!!!
Καλο θα είναι αν μένεις Ηράκλειο να πας μια βόλτα και να ζητήσεις να σου δείξουν. Είναι πολύ εξυπηρετικοί!!!!
Καλή συνέχεια και με το καλό τα μπεμπουλίνια μας!!!
Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-05-08, 20:40   #10
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό να γεννήσεις Ειρήνη! Εγώ είμαι στον 5ο μήνα και ανυπομονώ να έλθει ο μπέμπης μου! Λοιπόν εγώ το μονόκλινο το προτιμώ γιατί θέλω όπωσδήποτε τον άντρα μου ή τη μαμά μου μαζί το βράδυ! Ξέρω ότι οι νοσηλεύτριες είναι πολύ εξυπηρετικές και μπορείς να τις καλείς ανά πάσα στιγμή, αλλά αλλιώς είναι με τους δικούς σου ανθρώπους... Θα αισθάνομαι πολύ πιο άνετα.. Επίσης θέλω να έχω το μωράκι μου συνεχώς στο δωμάτιο! Ένας λόγος είναι γιατί θέλω να το θηλάσω αποκλειστικά (κάτι που δυστυχώς δε στηρίζουν οι μαίες στο ΜΗΤΕΡΑ και συνήθως στο φέρνουν ταισμένο) και γιατί δε θέλω να έχω στο κεφάλι μου τις επισκέψεις της κάθε λεχώνας... Θέλω τις πρώτες μέρες της καινούριας μας ζωής να είμαι αποκλειστικά και μόνο με δικούς μου ανθρώπους...
Παλιά 15-06-08, 09:51   #11
ευδοκία

ευδοκία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω που γεννησα το Σεπτεμβριο πληρωσα σε μονοκλινο μαζι με τη χρεωση της γιατρου 3.850.δεν νομιζω να ειναι υπερβολικα.και πηρα πισω απο το ταμειο μου τα 1000 ευρω.
το δωματιο ΦΟΒΕΡΟ με θεα τη θαλασσα,μονη μου ,με δικο μου μπανιο και την ησυχια μου!ηταν και το πρωτο μου παιδακι και ηθελα ησυχια.
κοριτσια με το καλοοο!
εξυπηρετηση πολυ καλη.εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

Παράθεση:
μπραβο σου ευδοκί απου θηλαζεις τόσο καιρό μακάρι να τα καταφέρω και εγώ εξίσου καλά...
πολύ το θέλω...
Αφροδιτη αν το θελεις πολυ θα τα καταφερεις!!!
Παλιά 15-06-08, 20:25   #12
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σε ρωτήσω βρε Ευδοκία, συναδέλφισσα , όταν γέννησες ίσχυε ο παραπάνω τιμοκατάλογος που έβαλε η Ειρήνη? Πόσα σου πήρε ο γιατρός αν επιτρέπεται? Εγώ πάντως σύμφωνα με τις παραπάνω τιμές υπολόγισα ότι θα μου στοιχίσει γύρω στις 5000 βάζοντας ως αμοιβή γιατρού 1500 ευρώ (που δεν ξέρω αν θα μου πάρει τόσα, υπολογίζω πάντα το ανώτερο ποσό απ'όσα ακούω) σε απλό μονόκλινο (το Αβ1) και γεννώντας φυσιολογικά με επισκληρίδειο (και υπολογίζοντας όλα όσα γράφει η Ειρήνη παρακάτω για ιατρικές εξετάσεις κτλ). Μάλλον έχουν ανέβει οι τιμές... Αλλά όπως είπες, το πρώτο μας παιδάκι είναι και θέλω να το χαρώ με την ησυχία μου!
Παλιά 18-06-08, 12:28   #13
Aphrodite_k

Aphrodite_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο smaroula
Να σε ρωτήσω βρε Ευδοκία, συναδέλφισσα , όταν γέννησες ίσχυε ο παραπάνω τιμοκατάλογος που έβαλε η Ειρήνη? Πόσα σου πήρε ο γιατρός αν επιτρέπεται? Εγώ πάντως σύμφωνα με τις παραπάνω τιμές υπολόγισα ότι θα μου στοιχίσει γύρω στις 5000 βάζοντας ως αμοιβή γιατρού 1500 ευρώ (που δεν ξέρω αν θα μου πάρει τόσα, υπολογίζω πάντα το ανώτερο ποσό απ'όσα ακούω) σε απλό μονόκλινο (το Αβ1) και γεννώντας φυσιολογικά με επισκληρίδειο (και υπολογίζοντας όλα όσα γράφει η Ειρήνη παρακάτω για ιατρικές εξετάσεις κτλ). Μάλλον έχουν ανέβει οι τιμές... Αλλά όπως είπες, το πρώτο μας παιδάκι είναι και θέλω να το χαρώ με την ησυχία μου!
οντως οι τιμές εχουν ανεβει και κατα πολύ μάλιστα... εγω που είχα και την προηγούμενη λίστα με τιμές, επαθα σοκ απο αποψη ότι όλα εχουν ανεβει τουλάχιστον κατα 300 ευρουλάκια... (μπα μπα χτυπησε και εδω το πετρελαιο φαίνεται...)

όσο για τα δωματια πήγα και είδα κάποια, το απλό standard μονόκλινο είναι πολύ ωραιο με θεα θαλασσα, αλλα είναι πολύ μικρό........
απεναντίας εχουν μονόκλινα χωρίς θεα, ποιό οικονομικά, τα οποία είναι 1 1/2 φορα μεγαλύτερα απο το κανονικό μονόκλινο... α!!! η θεα κοστίζει κάποια ευρω παραπάνω ετσι???
εγω προσωπικά θελω να είμαι μόνη μου, αλλά δεν θα πάω θαλασσα, ( τα χρηματα στο μητερα είναι ηδη πολλά νομίζω) και τα χρήματα θα τα διαθεσω για το μωρακι καλύτερα μα σιγά, σε νησί ζω ... βλέπω τη θαλασσα όποτε θελω... και μενουν και τα 200 ευρω...
Παλιά 18-06-08, 14:55   #14
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω μαζί σου Αφροδίτη! Κι εγώ θέλω μονόκλινο αλλά το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η θέα! Καλύτερη θέα από τα μωράκια μας δε νομίζω να υπάρχει... Ελπίζω μέχρι τον Οκτώβρη που θα γεννήσω να μην έχουν αλλάξει οι τιμές.. Σε λίγο πάω για το β επιπέδου και θα ζητήσω να μου δείξουν τα δωμάτια και τις τιμές.. Πάντως έχω ακούσει να συμβαίνει και το άλλο. Τρεις φίλες μου που είχαν ζητήσει μονόκλινο χωρίς θέα θάλασσα μπήκαν τελικά σε δωμάτιο με τη θέα γιατί δεν υπήρχαν διαθέσιμα αυτά που ζήτησαν... Και φυσικά η χρέωση ήταν ως δωμάτιο χωρίς θέα τη θάλασσα...
Παλιά 18-06-08, 19:55   #15
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μόλις γύρισα από το ΜΗΤΕΡΑ.Πήρα και τον τιμοκατάλογο. Είναι οι τιμές που ανέφερε η Ειρήνη. Ελπίζω να μην αλλάξουν μέχρι να γεννήσω... Φαντάζομαι αλλαγές γίνονται μια φορά το χρόνο.. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να δω τα δωμάτια, αν και έχω υπόψιν μου από επισκέψεις... Θα πάω μια μέρα να τα δω με την ησυχία μου.. Αφροδίτη απ'ό,τι είδα γεννά σύντομα! Με το καλό σου εύχομαι και περιμένω εντυπώσεις. Αν θέλεις πες μου με πμ το γιατρό σου και πόσα σου ζήτησε για τον τοκετο. Να ξέρω πάνω κάτω τι γίνεται...
Παλιά 24-06-08, 11:24   #16
ευδοκία

ευδοκία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομιζω πως οι τιμες εχουν αλλαξει.η γιατρος μου ειχε παρει 1100 για Φ.Τ.
το δωματιο μου ειχε θεα τη θαλασσα και ηταν απο τα μικρα μονοκλινα.βεβαια πολλες επισκεψεις δεν ειχα(οι δικοι μου γνωστοι ειναι Βορεια Ελλαδα) οποτε δεν με πειραξε.
τι να πω...για να γεννησεις σημερα....μια περιουσια!δε λεω για τα μωρακια μας το καλυτερο αλλα υπαρχει μαι εκμεταλλευση!
Παλιά 22-06-09, 10:48   #17
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα σας! θέλω τα φώτα σας στο εξής: είμαι από το Ρεθυμνο, ζούσα 10 χρόνια στην Αθήνα, αλλά πλέον επιστρεφουμε στο Ρέθυμνο μόνιμα! γέννησα πριν 1 χρόνο και
τώρα σκεπτόμαστε πάλι για εγκυμοσύνη και θέλω πηλροφορίες για γυναικολόγους, μαιυετήρια κτλ. επειδή επίσης εχω καποια προβληματάκια και με τον τράχηλο, θέλω καταρχήν ένα καλό γιατρό για τεστ παπ, κολποσκόπήσεις, ελέγχους κτλ. και βέβαια και καλό μαιευτήρα. στην Αθήνα ήξερα τα πάντα απ έξω και τώρα νιώθω εντελώς άσχετη κάτω. στο Ρέθυμνο δεν το συζητώ, από γυναικολόγους-μαιευτήρες πάσχουμε.....στο ΠΕΠΑΓΝΗ τι γίνεται? ενδίκνιται για γέννες? έχω ακούσει ότι ο προγεννητικός έλεγχος εκεί είναι καλός..?! για γυανικολόγικά θεματα τι λέει?? ξέρετε κανένα καλό γυναικολόγο εκεί να με παρακολουθέι? το μητέρα?? ευχαριστώ!
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-09, 13:11   #18
τσιτσιριδι

Το avatar του χρήστη τσιτσιριδι

Περιοχή: ηρακλειο κρητης
τσιτσιριδι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Καλημερα σε ολες

εγω κοριτσια ειμαι μανουλα δυο παιδιων τα οποια τα εχω γεννησει και τα δυο στο ΜΗΤΕΡΑ και δεν σας κρυβω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη .Οσο αφορα το θηλασμο εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα φυσικα και μου εδειξαν και μαλιστα οταν ηταν να φαει και κοιμομουνα με επαιρναν απο το θαλαμο νεογνων και με ρωτουσαν αν θα θηλασω η οχι βλεπεται ειχα κανει καισαρικη και 2 μερες δεν σηκωνομουνα!!!!
παντως κοριτσια 10 παιδια να εκανα κλινικη δεν θα αλλαζα!!!!ζητησα 4κλινο και με εβαλαν σε δικλινο,αδειο, λογω πληροτητος και το πληρωσα 4κλινο τυχερη ημουν!!!δεν δεχονται διαμονη το βραδυ απο δικους σου (φοβερο!!!) σιγα να μην εχω ολο το βραδυ τη πεθερα μου να με πριζει-.εχει ωραριο επισκεψης και οχι να ερχεται ο καθενας οτι ωρα γουσταρει !!!!εχω οσο χρονο χρειαζομαι για μενα και το μωρο μου !!!!και απο βοηθεια οτι ωρα θελω και οποτε θελω, απο μπανιο απο αλλαγες , απο πλυσιμο!!!χλιδη!!!!!!!!!
ΜΑΡΙΑ2 δεν σου εγγυουμαι για τα δημοσια ΠΕΠΑΓΝΗ και ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ εχω ακουσει πολλα αν θελεις μπορω να σου προτεινω το δικο μου γιατρο ο οποιος ειναι και στο ΙΚΑ αν σε εξυπηρετει και πολυ καλος γιατρος!!!!
ελπιζω να βοηθησα φιλακια!!!!!!!

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....
Ο χρήστης τσιτσιριδι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-09, 13:20   #19
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι θα ήθελα να μου στείλεις στοιχεία για τον γιατρό σου.
αλήθεια έχεις ακούσει κακά σχόλια για το ΠΕΠΑΓΝΗ? νόμιζα ότι ήταν καλό?!
δεν το σκεπτόμουν λόγω κόστους αλλά για ασφάλεια! και στην ΑΘήνα στο Αττικό (δημόσιο) γέννησα που ήταν σουπερ. πανεπιστημιακό, καινουριο με τους καλύτερους καθηγητές και λέκτορες μέσα! και σουπερ ντουπερ εξοπλισμος!!! ούτε στο ιασω δεν είναι έτσι!
Παλιά 23-06-09, 14:12   #20
τσιτσιριδι

Προεπιλογή

μαρια σου εστειλα π.μ

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....
Παλιά 23-06-09, 15:54   #21
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο που με εκνευριζει στα δημοσια νοσοκομεια μας ειναι οτι σχεδον ολοι οι γιατροι εχουν ταριφα
Μου το εχουν πει γνωστες μου οτι απο την πρωτη επισκεψη το ξεκαθαριζουν..."Εγω θελω τοσα,μου δινεις σε καθε επισκεψη μεχρι τον 5ο 50 ευρω και μετα με τον τοκετο τα υπολοιπα"
Και μιλαμε για μεγαλα ποσα,σαν να πληρωνες ιδιωτη μαιευτηρα
Παλιά 24-06-09, 09:54   #22
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι αλήθεια είναι αυτό. εγώ γέννησα σε δημόσιο στην Αθήνα. ο γιατρός με έβλεπε πρωινά στο νοσοκομείο. δεν μου είχε ζητήσει, ούτε καν συζητήσει για χρήματα. την μέρα της γέννας, ενώ περιμενα να μπω στο χειρυοργείο για καισαρική μου έσκασε το παραμύθι! δυστυχώς έτσι είναι , γλυτώνεις όμως και παλι 2.000-3.000€ από το μαιετήριο και ξέρεις ότι ακόμα και πρόβλημα να υπάρξει με έσενα ή το παιδί θα το αντιμετωπίσουν εκεί, δεν θα σε μεταφέρουν σε δημόσιο...οπότε πάλ είναι προτιμότερο, αρκεί να είναι καλό δημόσιο, γιατί δεν είναι όλα τα ίδια...για αυτό ήθελα πληροφορίες για το ΠΕΠΑΓΝΗ... δεν ξέρω τι παίζει εκεί μέσα...
Παλιά 24-06-09, 10:23   #23
τσιτσιριδι

Προεπιλογή

ΜΑΡΙΑ2
ελαβες το πμ μου? σημερα???

Παλιά 24-06-09, 10:28   #24
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nai ευχαριστω! ειναι στο ΜΗΤΕΡΑ μονο τελικά?
λέω να τον επισκεπτώ μόλις γίνει η μετακόμιση και ηρεμίσω...
Παλιά 24-06-09, 10:31   #25
τσιτσιριδι

Προεπιλογή

καλημερα
εμενα η πεθερα της αδερφης μου δουλευει τραπεζοκομος στο βενιζελειο και ενας καλος φιλος συντηρητης στο ΠΕΠΑΓΝΗ οατν ηταν λοιπον να γεννησω μου ειπαν και οι δυο "μακρυα"δεν ρωτησα πολλα πραγματα αυτο που σιγουρα γνωριζω ειναι οτι οι καλοι γιατροι και στα 2 νοσοκομεια ειναι 1-2 το πολυ και οτι το τοκετο τον αναλαμβανουν περισσοτερο οι ειδικευομενοι ,εγω λοιπον δεν χρειαστηκε να μαθω κατι περισσοτερο, καλυφτηκα με αυτο !!!!ασε τα φακελακια για να σε προσεξουν !εγω οτι χρειαστηκα το γιατρο μου τον επαιρνα τηλ και 3 η ωρα τη νυχτα ,αυτους που να τους βρεις???????

Παλιά 24-06-09, 10:33   #26
τσιτσιριδι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ2 Εμφάνιση μηνυμάτων
nai ευχαριστω! ειναι στο ΜΗΤΕΡΑ μονο τελικά?
λέω να τον επισκεπτώ μόλις γίνει η μετακόμιση και ηρεμίσω...
ναι ειναι στο μητερα !!!!!!!!οταν μετακομησεις με το καλο ευχομαι να τα πουμε και απο κοντα !!!!!οτι χρειαστεις μεχρι τοτε μου λες φιλια!

Παλιά 24-06-09, 10:39   #27
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κατάλαβα μάλλον δεν έχει καμμία σχέση με Αθήνα...εμένα ο γιατρός μου στο πανεπιστημιακό ήταν σαν να τον είχα ιδιωτικά...το έπερνα και εγώ τηλέφωνο ότι ώρα να ήταν! με παρακολουθούσε στενά, κρατουσε φάκελο και γενικά δεν κατάλλαβα ότι ήμουν σε δημόσιο νοσοκομείο!είναι πολύ καλός γιατρός, είναι και στο Ιασώ, Μητέρα, κτλ. ήμουν πολύ ευχαριστημένη από άποψη "υπηρεσίας", με το αζημήωτο βέβαια...!!!!
και το νοσοκομείο χλαδάτο, καινούριο, έχει κορυφές γιατρους ΄σε όλες τις ειδικότητες (αναισθησιολόγους, παιδιάτρους, κτλ), στο χειρουργείο ήταν καθηγητές μέσα, και είναι σουπερ, καλύτερο και από τα καλύτερα ιδιωτικά της Αθήνας, και τα δωμάτια και οι υπηρεσίες, άσε που προωθούν το θυλασμό με τα χίλια....
από ότι καταλαβαίνω όμως στο Ηράκλειο δεν είναι έτσι τα πράγματα...
Παλιά 12-04-10, 12:55   #28
Lisetta

Περιοχή: Ηρακλειο
Lisetta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΜΗΤΕΡΑ Ηρακλειο Κρητης

Κοριτσια γεια σας,
ποια ειναι η γνωμη σας για το "Μητερα" στο Ηρακλειο και για τους μαιευτηρες εκει? Εχετε προσωπικη εμπειρια? Περιμενω γνωμες και σχολια.
Σας ευχαριστω
Ο χρήστης Lisetta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-10, 14:35   #29
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα.
-Δέν ειχα κανενα προβλημα με το μητέρα, και τις 2 φορές μιά χαρά μου πήγε και με γιατρο και γενικα με "υπηρεσιες"!

- Για μαιευτηρες δε ξερω πολλους εκει, αλλα απο οσους εχω δει φατσικα δε τρελαθηκα κιολας,κι αμα εμενα δε μου κανει η φατσα, υπαρχει προβλημα!!!! αν θες ενα ονομα παντως να σου πω με Pm ευχαριστως...
-Απο οτι ακουω ισως να μου πηγε ακριβοτερα γιατι εκανα τους υπερηχους στο ακτινολογικο τους και τους πληρωνα εκει στο ταμειο. Εκανα μετα την επισκεψη στο γιατρο κ πληρωνα την επισκεψη ενω οι αλλοι γιατροι που δεν ειναι μεσα στο μαιευτηριο, μου εχουν πει πως κανουν υπερηχους στο γραφειο τους, και πληρωνεις μια και καλη επισκεψη με υπερηχο ( δε τον πληρωνεις εξτρα ή δινεις πιο λίγα.)Δε ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο βεβαια γιατι ο μαιευτηρας δεν ειναι απαραιτητα και εξειδικευμενος ακτονολογος, και γιαυτο εκατσα στα αυγα μου και δε ψαχτηκα παραπανω. Ο ακτινολογος στο μητερα μας υπερκαλυψε ολες τις φορες και απο αυτον ειμαι υπερευχαριστημενοι. Δε θυμαμαι ονομα αλλα αν χρειαστει να μου πεις να ψαξω τα χαρτα μου να στο πω.Ειναι 2 διαφορετικοι.
-Τωρα τελευταια αν εχεις ικα σου κανουν εκπτωση στις αιματολογικες εξετασεις τις εγκυμοσυνης.
-Εχει τεράστιες ουρές αναμονής το μικροβιολογικό, ειδικα τις μερες που γινονται καμπυλες ζαχάρου, και αυχενικες διαφανειες. Καλυτερα να παιρνεις ενα τηλ. πριν ξεκινησεις για να ρωτας αν ειναι τα ραντεβου ολα οκ η υπαρχει καθυστερηση...ΕΧΕΙ τυχει να περιμενω αρκετες φορες ως και μιαμιση ωρα! για ραντεβου στις 11 μπηκα 12 η 12 μιση.
-Αν το ζητησεις, οι εξετασεις σου πηγαινουν κατευθειαν στο γιατρο σου και δεν εισαι αναγκασμενη να τις πηγαινοφερνεις εσυ, αν εχεις αλλη μερα ραντεβου με το γιατρο και σε τρωει το αγχος αν οι εξετασεις ειναι οκ. (παιρνεις το γιατρο τηλ. κ σου λεει αν ειναι ολα καλα).
-Οι αιθουσες τοκετου μια χαρα, καθαρες καθαρες (και οχι σα κατι αλλα που εχω ακουσει για δημοσια νοσοκομεια εδω!) και φιλικες, δε θυμιζουν πολυ νοσοκομειο. Για τα χειρουργεια καισαρικων θα σε γελασω δε ξερω.
-Τα δωματια τα καθαριζουν καθε πρωι κ οποτε ζητησεις, μπανια πετσετες κλπ.
-Σε μονοκλινο το μωρο μπορεις να το εχεις ολη μερα κ ολη νυχτα αν θελεις διπλα σου να το θηλαζεις να το αλλαζεις να το πλενεις εσυ ενδιαμεσα στη μερα, εκτος απο τα πρωινα που στο περνουν να το καλοπλυνουν να το ζυγισουν, να του κανουν εξεταση αιματος εξεταση για ικτερο κλπ.... Αν δε το θελεις για οποιονδηποτε λογο καποια στιγμη παιρνεις ενα τηλ. και ερχονται να το παρουν και να το περιποιηθούν. ( εμεις λογω γριπης καθε φορα που ερχοταν καποιος περναμε τηλ. να μας το παρουν, και τη 1η νυχτα για να κοιμηθω ημουν ψοφια), κ το φερνουν το πρωι μπανιαρισμενο ετοιμο.
-Επιμενουν πολυ στο θηλασμο (μεχρι σπασιματος νευρων πολλες φορες, εγω υπεφερα απο το πονο, να ακουμπησω το στηθος μου δε μπορουσα, και επιμενανε να βαζω τη μικρη να χοροπηδαει το κεφαλι της επανω ψαχνοντας! κ το γαλα να μην εχει κατεβει ακομα!!!!!) .Σε ρωτανε αν θελεις να του δωσουν συμπληρωμα ( δε ξερω αν εχει να κανει και σε ποια κοπελα θα πεσεις βεβαια). Ολες παντως ειναι ομιλητικες και εξυπηρετικοτατες.
-Εχει ενα πολύ καλό πρωινό ( το λιγουρευομουν τη δευτερη φορα που το ηξερα, απο την ωρα που εμεινα εγκυος)

Μπορεί να λεω καποια αυτονόητα αλλα εχω προσφατες 2 καραμπινατες κυριολεκτικά "περιπτωσεις" με δημ. μαιευτηρια-νοσοκομεια ( συγγενεις γεννησαν εκει, ενα εδω κ ενα εκτος κρητης) και μαλιστα στη μια ειχα παει και επισκεψη... δε συζηταμε κατασταση...!
Φανταζομαι πως για να ρωτας για το ΜΗΤΕΡΑ σε παιρνει οικονομικά, αλλιως δε μπορεις να κανεις τιποτα, πας στο δημοσιο κ κανεις το σταυρο σου να μη σταζει ο σκουριασμενος σωληνας πανω στο αποστειρωμενο μπιμπερο! ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ και αυτο!!!)
Παλιά 12-04-10, 21:06   #30
Lisetta

Περιοχή: Ηρακλειο
Lisetta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολυ για την αναλυτικοτατη απαντηση σου, να χαιρεσαι τα παιδακια σου
Ο χρήστης Lisetta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-10, 21:32   #31
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v&a Εμφάνιση μηνυμάτων
- Για μαιευτηρες δε ξερω πολλους εκει, αλλα απο οσους εχω δει φατσικα δε τρελαθηκα κιολας,κι αμα εμενα δε μου κανει η φατσα, υπαρχει προβλημα!!!! αν θες ενα ονομα παντως να σου πω με Pm ευχαριστως...
σε περιπτωση που δε το κανα σαφες, εννοουσα πως αν χρειαζεσαι να σου πω το ονομα της δικής μου απο την οποια δεν ειχα κανενα παραπονο η προβλημα!!!!!!!!!!!!!! δε ξερω αν ειναι σωστο να γραφονται δημοσια (αν και δεν ειναι για κακο, αλλα τελοσπαντων!)
Παλιά 10-07-10, 19:17   #32
Super Mummy

Super Mummy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παιδια να ρωτήσω κι εγω κατι...στο ΜΗΤΕΡΑ στα τετράκλινα και δίκλινα δωματια επιτρέπεται να έχεις το μωρό σου δίπλα σου αν θέλεις, 'η πρέπει να πάει στο θάλαμο νεογνών οπωσδήποτε?
Ο χρήστης Super Mummy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-10, 00:05   #33
Zaxarenia

Το avatar του χρήστη Zaxarenia

Zaxarenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Super Mummy γέννησα πέρυσι τη μικρή μου και έμεινα σε δίκλινο.
Το μωρό μου το έφερναν κάθε που πεινούσε και τη θήλαζα. Το 1ο βράδυ δεν την κράτησα μαζί μου ( μου την έφερναν μόνο για φαί) λόγω του ότι είχα κάνει καισαρική και δυσκολευόμουν. Μετά την κρατούσα όσο ήθελα μέσα. Η διπλανή μου την είχε όλο το βράδυ δίπλα της. Κανένα πρόβλημα.
Εδώ βέβαια να σου προτείνω μονόκλινο...αν σε παίρνει οικονομικά αξίζει νομίζω.
Παλιά 12-07-10, 21:12   #34
MPOYMPOY

MPOYMPOY χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

geia sas koritsia k ego den ksero ti na paro monoklino i oxi to oikonomiko den to koitazo apla thelo na ksero iparxei orario gia tous episkeptes kai gia ton mpampa isxuei?
Ο χρήστης MPOYMPOY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-10, 21:38   #35
maraki10

maraki10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ναι ισχυει ωραριο...οι μαιες ειναι πολύ εξυπηρετικές....το μωρο μπορεις να μην το κρατας στο δωματιο σου οταν ερχονται οι επισκεπτες.....και γενικά όλα ειναι άψογα!!!!!
Βεβαια, γι'αυτο και χρυσοπληρώνουμε κιόλας.
Ο χρήστης maraki10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-10, 21:38   #36
maraki10

maraki10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και μαλιστα απαγορευονται τα παιδάκια έως 12 ετων
Ο χρήστης maraki10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-10, 14:48   #37
Zaxarenia

Το avatar του χρήστη Zaxarenia

Zaxarenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν πάρεις μονόκλινο επιτρέπεται να μείνει μαζί σου κάποιος (π.χ. ο σύζυγος), αν πάρεις δίκλινο, τρίκλινο, τετράκλινο ισχύει ωράριο, όπως και για τους υπόλοιπους. Αν θυμάμαι καλά, είναι 9-1 και 5-9. Το μωρό μπορείς να το έχεις δίπλα σου όσο θες, αλλά συνήθως τις ώρες επισκέψεων και ειδικά αν πάρουν χαμπάρι ότι πλακώνει πολύς κόσμος το παίρνουν. Και καλύτερα δηλαδή γιατί κάποιοι δεν προσέχουν ιδιαίτερα...καταλαβαίνεις.
Παλιά 19-07-10, 21:57   #38
mariasof

mariasof χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια καλησπέρα. Και εγώ στο Μητέρα Κρήτης θα γεννήσω με το καλό. Και εγώ το σκέφτομαι για μονοκλινο, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το ποια είναι η διαφορά μεταξύ του μονοκλινου Αβ1 και του Αα1.(εκτώς βέβαια απο την χρηματική).
Ο χρήστης mariasof δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-10, 14:15   #39
Super Mummy

Super Mummy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ Ζαχαρένια για τις διευκρινήσεις σου!!Να χαιρεσαι τη μικρούλα σου και να την καμαρώνεις!!!
Ο χρήστης Super Mummy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-10, 14:40   #40
mmmmmmm

mmmmmmm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια,

εγώ γέννησα τα 2 πρώτα μου παιδιά στο Βενιζέλειο με τη Ρασιδάκη κι ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη. Την έπαιρνα τηλέφωνο όποτε υπήρχε ανάγκη. Ούτε λεφτά μου ζήτησε κανείς, στο πρώτο παιδί ήμουν μόνη μου στο θάλαμο και στο δεύτερο με άλλη μία κοπέλα. Οι μαίες ήταν φοβερές και ευτυχώς επέμειναν στο θηλασμό. Μου έδειξαν πώς και κάθε φορά που θήλαζα ήταν μία από πάνω μου να μου δείχνει τι κάνω λάθος. Τις ευγνωμωνώ.
Το κακό είναι ότι η Μαιευτική του Βενιζελείου έχει υποβαθμιστεί και τώρα που είμαι ξανά έγκυος δεν ξέρω τι να κάνω. Αφήστε που γεννώ 15 αύγουστο και όλοι οι γιατροί ανεξαιρέτως θα με παραπέμψουν σε ειδικευόμενο (το έχω ακούσει αυτό για το Μητέρα σε φάση καλοκαιρινών διακοπών). Αν έχετε πρόσφατη εμπειρία μοιραστείτε τη μαζί μου. Κάποιος γιατρός με τον οποίο μείνατε ευχαριστημένες?
Γενικώς είμαι υπέρ του δημόσιου για να μην πάει κάτι στραβά αλλά αφού θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική δεν νομίζω.
Μαρία2 για ποιον γιατρό του ΙΚΑ έλεγες?
Ο χρήστης mmmmmmm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές