Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Και παλι HELP!!!


Recommended Posts

Πριν 7 ημερες αποκτησαμε ενα υγιεστατο αγορακι, βαρους 3.800 και 52 εκ υψος. Εδω και 3 ημερες ειμαστε οι τρεις μας στο σπιτι...απολαμβανοντας καθε στιγμη αλλα ταυτοχρονα ειμαστε αντιμετωποι με 1002 νεες καταστασεις!

Γι αυτο λοιπον θα ηθελα και ΠΑΛΙ μια μικρη βοηθεια στα παρακατω

1. Τπ στηθος της γυναικας μου δεν παραγει την "σωστη" ποσότητα γαλακτος. Θηλαζει τον μικρο μας καθε 3-4 ωρες για 15 λεπτα στο καθε στηθος (αυτο το τελευταιο ηταν εντολη της παιδιατρου) και στη συνεχεια ο μικρος πινει απο 35 εως 60 ml συμπληρωμα! Η παιδιατρος μας συμβουλεψε να επιμεινουμε και θα δουμε πως θα παει. Θελω την αποψη σας πανω σ αυτο

2. Ο μικρος καθε βραδυ που του κανουμε μπανιο κλαιει. Δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο κατω απ τη βρυση κρατωντας τον ανασκελα. Επισης δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο με το "τηλεφωνο" της μπανιερας. Δειχνει να μην το απολαμβανει. Λογω του θεματος του ομφαλου, δεν εχουμε δοκιμασει να του κανουμε μπανιο στη μπανιεριτσα του. Ενδεχομενως να κρυωνει επειδη τον κραταμε στο αερα, αλλα δυστυχως δεν ξερουμε τι αλλο να δοκιμασουμε!

 

Ισως να "ακουγομαι" λιγο υπερβολικο, αλλα καθε γνωμη ή αποψη ισως εχει κατι να προσφερει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρώτα απ'όλα,να σας ζήσει 8)

 

δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα,μην κρατάτε ώρα,πρώτα το ένα στήθος,μετά το άλλο,μετά αν χρειάζεται ξανά απο την αρχή....

 

θα σας τα πουν εδώ και η Αγλαία και τα άλλα κορίτσια,αφού θηλάζετε όμως,μπράβο και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στηθος,στηθος, στηθος ειναι κουραστικο αλλα η ανταμοιβη θα ερθει γρηγορα. Εγω να σκεφτεις τισ πρωτες 9 εβδομαδες δεν εδω καθολου ξενο γαλα και υπηρχαν φασεις που πινουσε και ανα μια ωρα. Οσο για το μπανιο εμενα η παιδιατρος μου ειχα πει απο την αρχη να την κανω στην μπανιερα της αλλα να στεγνωνω προσεχτηκα την περιοχη( καλο ειναι να μην πεφτει και πολυ νερο ) και να βαζω καθαρπ οινοπνευμα και απο πανω μια γαζουλα . Επισης φροντιστε το δωματιο που το κανετε μπανιο να ειναι ζεστο

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει!!! :D

 

Μην τηρείτε ωράριο στο θηλασμό γιατί θα οδηγηθείτε σύντομα σε αποθηλασμό!!! :shock:

 

Το μωρό στην αρχή και μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία μπορεί να είναι και 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος, είναι φυσιολογικό. Με τους λίγους θηλασμούς μειώνεται η παραγωγή της γυναίκας σου και σε λίγο δε θα μπορεί πια να θηλάσει! Με τους συχνούς απεναντίας θα αυξάνεται η παραγωγή της! :wink:

 

Το μωρό συχνά στο στήθος και σιγά σιγά καθώς η παραγωγή θα αυξάνεται θα ελαττώσετε και το συμπλήρωμα μέχρι να το σταματήσετε εντελώς!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Για το θηλασμό συμφωνώ με τις προλαλήσασες. Όσο για το μπάνιο, κ εμάς η μπέμπα στην αρχή [τον πρώτο μήνα, ίσως κ λίγο παραπάνω] έκλαιγε σαν να την σφάζαμε από την ώρα που θα την ξεντύναμε για μπάνιο μέχρι την ώρα που τη ντύναμε. Τώρα δε θέλει να βγει από τη μπανιέρα... Υπομονή

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πριν 7 ημερες αποκτησαμε ενα υγιεστατο αγορακι, βαρους 3.800 και 52 εκ υψος. Εδω και 3 ημερες ειμαστε οι τρεις μας στο σπιτι...απολαμβανοντας καθε στιγμη αλλα ταυτοχρονα ειμαστε αντιμετωποι με 1002 νεες καταστασεις!

 

Να σας ζήσει! :)

 

1. Τπ στηθος της γυναικας μου δεν παραγει την "σωστη" ποσότητα γαλακτος.

 

Το στήθος δεν θα παράγει ποτέ τη σωστή ποσότητα γάλακτος με το πρόγραμμα που ακολουθείτε. :?

 

Θηλαζει τον μικρο μας καθε 3-4 ωρες για 15 λεπτα στο καθε στηθος

Το μωρό σας πρέπει να είναι 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος αν το επιθυμεί. Ο αριθμός των γευμάτων που κάνει δεν είναι καν ο ελάχιστος για να εδραιωθεί η γαλουχία.

 

(αυτο το τελευταιο ηταν εντολη της παιδιατρου)

 

Σας οδηγεί σε αποθηλασμό. Με αυτές τις οδηγίες θα αποθηλάσετε πριν τις 40 μέρες.

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στη διάρκεια του γεύματος και στον αριθμό των γευματων. Οι οδηγίες έχουν εκδοθεί από το 1997. Η παιδίατρός σας δεν δικαιολογείται να μην τις γνωρίζει. Η άγνοιά της αν υφίσταται είναι αδικαιολόγητη...

 

και στη συνεχεια ο μικρος πινει απο 35 εως 60 ml συμπληρωμα!

 

ότι και να του βάλεις στο στόμα θα το πάρει, και αλατόνερο και κρασί... Άυτό δεν είναι δείκτης όι το χρειάζεται...

 

Η παιδιατρος μας συμβουλεψε να επιμεινουμε και θα δουμε πως θα παει.

:? Σε τι να επιμείνετε, στον αποθηλασμό που σας προτείνει; :?

 

2. Ο μικρος καθε βραδυ που του κανουμε μπανιο κλαιει. Δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο κατω απ τη βρυση κρατωντας τον ανασκελα. Επισης δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο με το "τηλεφωνο" της μπανιερας. Δειχνει να μην το απολαμβανει.

 

Να μην του κάνετε μπάνιο μέχρι να νιώσει καλύτερα, αφού καταλαβαίνετε ότι δεν το απολαμβάνει σημαίνει ότι καταλαβαίνετε το μωρό σας και καλό είναι να ακολουθήσετε τα όσα εκφράζει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ήταν περίπου 4 μηνών όταν πρωτοχρησιμοποιήσαμε το "τηλέφωνο" για να τον ξεπλύνουμε και πάλι του κακοφάνηκε. Μέχρι τότε (και από την πρώτη στιγμή) τον βάζαμε ανάσκελα στη μπανιερίτσα του που την είχαμε γεμίσει μέχρι τη μέση με ζεστό (όχι καυτό) νερό και ελάχιστο αφρόλουτρο. Με τη χούφτα μας του ρίχναμε νεράκι παντού και δεν τον ξεπλέναμε.

Αυτές ήταν οι οδηγιές της παιδιάτρου η οποία ήταν απόλυτη στο ότι πρέπει από την αρχή να πλένουμε τον αφαλό χωρίς όμως να μουλιάζει για πολλή ώρα. Η όλη διαδικασία ήταν θέμα κυριολεκτικά 3 λεπτών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΛΑΙΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΕ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ; (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ)..ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ, ΑΠΛΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ...

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το μπανιο εγω την εκανα πανω στο κρεβατι μου μεσα στη πλαστικη της μπανιερα στην οποια ειχα βαλει μεσα μια μεταλικη βαση ντυμενη με μια πετσετα.Το μωρο ηταν σαν ξαπλωμενο και δεν ενοχλουνταν καθολου και επισης μπορουσα να τη κανω και μονη μου μπανιο γιατι ειχα ελευθερα και τα δυο μου χερια.Η πετσετα βγαινει και πλενεται οποτε δεν υπαρχει θεμα μικροβιων ....Νερακι της εριχνα απο μια αλλη λεκανιτσα που ειχα διπλα....

καλη επιτυχια και πιστη στον εαυτο σας και στις δυναμεις σας.......

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να της δίνεις συνέχεια κουράγιο, και να επιμένετε στο θηλασμό. Μην αμφισβητείτε την ικανότητα του μωρού και του στήθους ποτέ!

 

Εγώ, παρόλα όσα είχα διαβάσει επί 9 μήνες εδώ μέσα, υπήρχαν στιγμές που "λύγιζα" όταν έκλαιγε το μωρό, και της έδωσα 3-4 φορές συμπλήρωμα. Το μόνο που ήθελε όμως ήταν να κάθεται αγκαλιά στη μανούλα και να κάνει αυτό που ήξερε: να ρουφάει! Εφοδιαστείτε με μαξιλάρια, βιβλία, DVD και θα δείτε τι γρήγορα που θα βρει το ρυθμό του!

 

Το ξέρω ότι υπερθεματίζω, αλλά τα έχω πολύ πρόσφατα, και είναι τρομερές οι αμφιβολίες που έχεις.

 

Όσο για το μπάνιο, εγώ το ομολογώ: γεννήθηκε μέσα στο Δεκέμβρη και δεν την έκανα κάθε μέρα μπάνιο, ούτε τώρα την κάνω ακόμη. Πλύσιμο σε κάθε άλλαγμα στο πωπουδάκι (ακόμη και στα τσίσα) και είμαστε ΟΚ. Εδώ κρυώνω εγώ, δε θα κρυώνει το μωρό;!

 

Σας εύχομαι να περάσετε καλά με την καινούρια σας παρέα!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

να σας ζησει το μωρακι!

συμφωνω και εγω με τα κοριτσια. εχω και εγω ενα μωρο δυομιση μηνων και στην αρχη ειμασταν συνεχεια στο στηθος μπορω να σου πω για ωρες

παροτι ειχα και αλλα τρια παιδια οχι ιδιαιτερα μεγαλα 9-8 και 4 ετων.ειναι πολυ δυσκολο στην αρχη αλλα μετα καλυτερευουν τα πραγματα αξιζει ομως να το προσπαθησεις. δεν πρεπει να ακολουθεις τις συμβουλες για τεταρτα εικοσαλεπτα κτλ και προσπαθησε οσο μπορεις να μην δινεις συμπληρωμα γιατι το μωρο καλομαθαινει και τεμπελιαζει στο στηθος. οι περισσοτερες εχουμε τα ιδια προβληματα και τις ιδιες αποριες στην αρχη οσο για το μπανιο τα ιδια περναμε και εμεις ακομα κλαιμε οταν κανουμε

σας ευχομαι καλη επιτυχια και πολυ υπομονη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΕ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ; (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ)..ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ, ΑΠΛΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ...

 

Κάποιοι το κάνουν από άγνοια αλλά έχω ακούσει απίθανα πράγματα:

 

Το μωρό παίρνει 1,5 κιλό τον πρώτο μήνα (διπλάσιο από το αναμενόμενο)

Παίρνει 800 γραμμάρια το δεύτερο μήνα (το αναμενόμενο), εξακολουθεί το μωρό να έχει βάρος περίπου 700γρ πάνω από το αναμενόμενο και ο παιδίατρος λέει: το μωρό δεν αναπτύσσεται καλά το γάλα μειώνεται θα πρέπει να του δώσεις συμπλήρωμα.

 

Αυτό δεν είναι άγνοια, ο παιδίατρος ζυγίζει το μωρό και βλέπει ότι στο τέλος του δεύτερου μήνα έχει το βάρος που κανονικά θα είχε στο τέλος του 3ου μήνα...

 

Χθες μία μητέρα στο τηλέφων μου έλεγε ότι το παιδί της πήρε 600γρ σε 3 εβδομάδες (ακριβώς όσο πρέπει) και η παιδίατρος της είπε δεν περιάζει, προσπάθησε λίγο ακόμη το θηλασμό αν και το μωρό θα έπρεπε να πάρει 800 -1000 γρ... Αυτό δεν είναι γραμμένο σε κανένα ιατρικό βιβλίο και σε κανένα άρθρο ούτε για μωρά που θηλάζουν ούτε για μωρά που δεν θηλάζουν. Η συγκεκριμένη παιδίατρος το παίζει θετική ενώ υπονομεύει το θηλασμό...

 

Η παιδίατρος της felinidoc είπε ότι το μωρό πρέπει να παίρνει 500 γρ το μήνα στην ηλικία που είναι ενώ το κανονικό είναι 300 περίπου αν και έχει το μωρό της τόσο παραπανίσιο βάρος που θα μπορούσε άνετα για 2-3 μήνες να μην πάρει καθόλου βάρος.

 

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΟΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΛΑΙΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΕ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ; (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ)..ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ, ΑΠΛΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ...

 

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ

...και το αποτέλεσμα είναι οτι οι μητέρες που ακολουθούν τις συμβουλές τους δεν καταφέρνουν να θηλάσουν-ειμαι περιεργη αν κάποιες μητέρες τα καταφέρνουν ακολουθόντας τις συμβουλές τους

ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ

νομίζω οτι καλύτερα θα ήταν αν το κανουν από συμφέρον, γιατι αν ακολουθουν τυφλα οσα διδάχτηκαν, και ενω βλέπουν οτι δεν είναι αποτελεσματικά έξακολλουθούν να τα επαναλαμβάνουν θα σημαινε οτι τους λειπει κοινή λογική

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει!Εμένα η Έλενα είναι σχεδόν 2 μηνών και είμαστε ακόμη σχρδόν αυτοκόλλητες. Είναι πολύ ωραίο αυτό γιατί ήμουν η πρώτη στην οποία χαμογέλασε κάνει "αγκού" όταν είανι ευχαριστημένη και πολλά άλλα!!

Τώρα για το μπάνιο επειδή δουλέυω σε δερματολόγο που είναι πολύ ψαγμένη, μου έχει πει ότι κάθε μέρα είναι απαραίτητο το μπάνιο. Εγώ από την πρώτη μέρα έκανα και στις 2 κόρες μου (σε μπανιερίτσα) και δεν έπαθαν τίποτα.Αντίθετα το απολαύμαναν κιολας!!

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ζήσει, παντα γερο..

για τον θηλασμο το μονο που μπορω να πω ειναι να συμφωνησω με τα παραπανω.. κι εγω εκανα την γκαφα και στην αρχη του εδινα και συμπληρωμα και ευτυχως με βοηθησαν τα κοριτσια στο φορου και εκοψα νωρις το ξενο γαλα. στην αρχη ισως δυσκολευτει η γυναικα σου (αλλα αξιζει πιστεψε με) με τον θηλασμο γιατι ισως χρειαστει να ειναι ολη μερα με το ενα στηθος εξω (εγω καπως ετσι ημουν) αλλα οσο περνανε οι μερες θα καταλαβει οτι πραγματικα ειναι οοοοοοοοτι καλυτερο για το μωρο σας.

 

όσο αφορα το μπανιο του θα σου πω για την προσωπικη μας εμπειρια.. επειδη ο μικρος μας ηρθε στον κοσμο χειμωνα φροντιζαμε αρχικα να ειναι ζεστο το μπανιο πριν καν τον βαλουμε στη λεκανιτσα του. ετοιμαζαμε νωριτερα οτι μπορει να χρειαζομασταν και το μπουρνουζι του το τοποθετουσαμε στο καλοριφερ ωστε να ειναι ζεστο οταν θα τον τυλιγαμε. το νερο σε θερμοκρασια τοση ωστε να αντεχει ο αγκωνας του χεριου μας, σε μπανιεριτσα τον καναμε μπανακι και βαζαμε ενα σφουγγαρι απο κατω που καλυπτε ολη την πλατουλα του για να μην γλυστραει! κατα την διαρκεια προσπαθουσαμε να του αποσπαμε την προσοχη με τραγουδακια, λογακια και τον μπαμπα μας να κανει.. τον καραγκιοζη :) για να αποφυγουμε τα κλαματα. οι πρωτες φορες ηταν δυσκολες, το μωρο γκρινιαζε.. με τον καιρο ομως και μετα 3 περιπου μηνες το μπανιο ειναι ενα παιχνιδι που απολαμβανουμε ολοι μαζι και ειδικα το μαναρακι μας!

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.

καλη συνεχεια και ολες μου οι ευχες για το αγγελουδι σας

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και πολλές απαντήσεις!

Τα δεδομένα από προχθές το μεσημέρι είναι ότι σταματήσαμε το συμπλήρωμα.

Ο μικρός το 1ο βράδυ (μετά τη διακοπή του συμπληρώματος) ξυπνούσε κάθε 3 ώρες και θήλαζε.

Χθες όμως από τις 12 το μεσημέρι μεχρι τις 10 το βραδυ δεν κοιμηθηκε πάνω από 10 λεπτά συνολικά, ενώ "προτιμούσε" να θηλάζει και να κλείνει τα μάτια του, την "ωρα του φαγητου". Όταν τον σηκώναμε να τον βαλουμε στην κούνια του, ξυπνούσε και ζητούσε πάλι να θηλάσει

Με τον ίδιο ακριβως τρόπο περασε και η χθεσινή νύχτα, με αποτέλεσμα η σύζυγος μου να έχει κοιμηθεί μόνο 3 ώρες, εγω μόνο 1...και ο μπεμπης μας να τρωει και να κοιμαται ελαχιστα

Ειναι φυσιολογική η κατάσταση που σας περιγράφω?????????

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και πολλές απαντήσεις!

Τα δεδομένα από προχθές το μεσημέρι είναι ότι σταματήσαμε το συμπλήρωμα.

Ο μικρός το 1ο βράδυ (μετά τη διακοπή του συμπληρώματος) ξυπνούσε κάθε 3 ώρες και θήλαζε.

Χθες όμως από τις 12 το μεσημέρι μεχρι τις 10 το βραδυ δεν κοιμηθηκε πάνω από 10 λεπτά συνολικά, ενώ "προτιμούσε" να θηλάζει και να κλείνει τα μάτια του, την "ωρα του φαγητου". Όταν τον σηκώναμε να τον βαλουμε στην κούνια του, ξυπνούσε και ζητούσε πάλι να θηλάσει

Με τον ίδιο ακριβως τρόπο περασε και η χθεσινή νύχτα, με αποτέλεσμα η σύζυγος μου να έχει κοιμηθεί μόνο 3 ώρες, εγω μόνο 1...και ο μπεμπης μας να τρωει και να κοιμαται ελαχιστα

Ειναι φυσιολογική η κατάσταση που σας περιγράφω?????????

 

Απόλυτα φυσιολογική!!!

Το μωρό σας με τους συχνούς θηλασμούς προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή! Για να μην είσαστε χώματα να δοκιμάσετε τον "ξαπλωτό" τρόπο θηλασμού (ξαπλωμένη και στο πλάι δηλαδή) και ακόμα καλύτερα αν το μωρο δεν το παίρνετε από εκεί που είναι ξαπλωμένο και θηλάζει. Να κοιμάται εκεί! Με αυτόν τον τρόπο και εκείνο θα τρώει τόσο συχνά όσο θέλει και εσείς θα κοιμόσταστε καλύτερα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και πολλές απαντήσεις!

Τα δεδομένα από προχθές το μεσημέρι είναι ότι σταματήσαμε το συμπλήρωμα.

 

:)

 

Ο μικρός το 1ο βράδυ (μετά τη διακοπή του συμπληρώματος) ξυπνούσε κάθε 3 ώρες και θήλαζε.

 

:):)

 

Χθες όμως από τις 12 το μεσημέρι μεχρι τις 10 το βραδυ δεν κοιμηθηκε πάνω από 10 λεπτά συνολικά, ενώ "προτιμούσε" να θηλάζει και να κλείνει τα μάτια του, την "ωρα του φαγητου". Όταν τον σηκώναμε να τον βαλουμε στην κούνια του, ξυπνούσε και ζητούσε πάλι να θηλάσει

 

Αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά μωρών που θηλάζουν αποκλειστικά... Κάποια στιγμή θα γράψω τις αιτίες από εξελικτικής και ανθρωπολογικής άποψης γιατί συμβαίνει αυτό... Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ στρεσογόνο για εσάς, αλλά για το μωρό είναι φυσιολογικό.

 

Με τον ίδιο ακριβως τρόπο περασε και η χθεσινή νύχτα, με αποτέλεσμα η σύζυγος μου να έχει κοιμηθεί μόνο 3 ώρες, εγω μόνο 1...και ο μπεμπης μας να τρωει και να κοιμαται ελαχιστα.Ειναι φυσιολογική η κατάσταση που σας περιγράφω?????????

 

Όπως σου απάντησα και πριν απόλυτα! Τα μωρά έχουν αδύναμους μύες όταν γεννιούνται και γι αυτό μπορεί να κάθονται και μία ώρα στο στήθος αλλά να έχουν πάρει ελαχιστα γρ γάλακτος. Κουράζονται εν τέλει και αποκοιμιούνται. Οταν τα βάζεις στην κούνια - καλάθι - πορτμπεμπέ συνηδειτοποιούν ότι δεν βρίσκονται στην αγκαλιά της μαμάς (την φυσική τους θέση), ξυπνάνε νιώθουν το στομαχάκι τους άδειο και κλαίνε. Και η μαμά φτου και από την αρχή.

 

Αντίθετα το μπιμπερόν είναι εύκολο να το πιεί και το γάλα-σκόνη είναι βαρύ, σαν στούκας. Γι αυτό το πίνει εύκολα, βαρυστομαχιάζει και κοιμάται... Αν αυτή ήταν η φυσιολογική διαδικασία, η φύση θα είχε προνοήσει. Υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα με μωρά που θηλάζουν και έχουν "ωράριο" αλλά είναι ακριβώς εξαιρέσεις Το φυσιολογικό το ζείτε...

 

Να προτείνω κάποια πράγματα που θα σας ευκολύνουν...

 

Ένα sling για να φοράει η μαμά το μωρό και να το θηλάζει ενώ έχει ελεύθερα και τα 2 χέρια για να φάει, να αλλάξει DVD κλπ

 

Να θηλάζει ξαπλωμένη την νύχτα για να ξεκουράζεται. Γενικά να είναι ξαπλωμένη, να μην κάνει άλλες δουλειές και όποτε κοιμάται το μωρό να κοιμάται και αυτή. Ας πάνε λίγο πίσω οι δουλειές του σπιτιού, δεν χάθηκε ο κόσμος..

 

Ο σύζυγος αν έχει την δυνατότητα να την ξεκουράζει με το να αλλάζει τις πάνες όποτε μπορεί,να κρατάει λίγο το μωρό ώστε η μαμά να ξεκουράζεται λίγο ακόμα.

 

Έχει καλό καιρό. Μόλις μπορέσετε βγείτε μια βόλτα (στα μωρά αρέσει και οι γονείς ξελαμπικάρουν). Το φαγητό το έχετε μαζί σας οότε δεν έχετε να κουβαλάτε και μπιμπερόν κλπ

Γενικά χρειάζεται λίγο υπομονή μέχρι να γίνει 40 ημερών και να δείτε ότι τα πράγματα θα φτιάξουν...

 

Στην διάθεση σας για οτιδήποτε χρειαστείτε :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το μπάνιο επειδή δουλέυω σε δερματολόγο που είναι πολύ ψαγμένη, μου έχει πει ότι κάθε μέρα είναι απαραίτητο το μπάνιο.

Οι Εσκιμώοι δεν κάνουν μπάνιο τα μωράκια τους, τα καθαρίζουν με λίπος για ευνόητους λόγους (να μη γίνουν τα μωρά κατεψυγμένα μέσα στο igloo). Σίγουρα δεν υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση για την αναγκαιότητα του καθημερινού μπάνιου.

 

Τα μωρά έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, αν δεν δείχνουν να το απολαμβάνουν, τότε είναι καλύτερα να το σεβαστούμε :) Δοκιμάζουμε μετά από λίγες μέρες ξανά. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οι Εσκιμώοι δεν κάνουν μπάνιο τα μωράκια τους, τα καθαρίζουν με λίπος για ευνόητους λόγους (να μη γίνουν τα μωρά κατεψυγμένα μέσα στο igloo). Σίγουρα δεν υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση για την αναγκαιότητα του καθημερινού μπάνιου.

 

Τα μωρά έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, αν δεν δείχνουν να το απολαμβάνουν, τότε είναι καλύτερα να το σεβαστούμε :) Δοκιμάζουμε μετά από λίγες μέρες ξανά. :wink:

Δεν το ήξερα αυτό :?:?

Και μίλησα για την δική μου εμπειρία...

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρα το ερωτημα που γεννιεται ειναι πως ξερουμε οτι ο μικρος παιρνει τη σωστη ποσοτητα ανα ημερα?

Υπαρχει ελαχιστο βαρος που πρεπει να παιρνει ενα βρεφος σε επιπεδο εβδομαδας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...