Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΤΡΩΜΑ ΣΤΗΘΟΥΣ


Recommended Posts

Στις 20/11 γεννησα ,πηρα το παιδι κοντα μου μονο την πρωτη μερα, προσπαθησα να τη βαλω στο στηθος αλλα τιποτα ουτε αυτη θηλαζε αλλα ουτε εγω δεν ειχα γαλα, τη δευτερη μερα παρουσιαζει αναπνευστικο προβλημα και τη βαζουν σε θερμοκοιτιδα (εγω ακομη δεν εχω γαλα) την τριτη μερα το πρωι ξυπναω με ενα πετρωμενο στηθος που με ποναει πολυ, κατα το μεσημερι ερχεται μια μαια και της το λεω (τΙ το ηθελα) αρχισε να μου παταει τη θηλη και εγω εκλαιγα απο τον πονο (ουτε στη γεννα τετοιο πονο)μου λεει τι να καουμε ετσι πρεπει να γινει ολη την υπολοιπη μερα προσπαθουσα να βγαλω οσο γαλα μπορουσα αλλα παλευα για ωρα εχρι να βγαλω 4 σταγονες. μου δωσανε και το θηλαστρο αλλα τιποτα παλι πετρα εγω. χθες βγηκα απο το νοσοκομειο τη μικρη την κρατησαν και μου ειπαν αν μπορω να τους πηγαινω γαλα. Πηγα και πηρα το μινι medela αλλα δεν εχει οδηγιες στα ελληνικα,

ποση ωρα πρεπει να το κραταω σε καθε στηθος ? και

ποσες φορες θηλαζω το καθε στηθος ?, για ποσο καιρο μπορω να το κανω αυτο? το πετρωμα δεν εχει φυγει και μονο η περιοχη γυρω απο τη θηλη μαλακωνει μετα το θηλσμο. τι να κανω πως θα υποχωρησει ολο αυτο το πετρωμα κανω περιπου 1 και κατι για να βγαλω 100 ml. :cry:

περιμενω βοηθεια!!!!!!! :(:(:(

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΖΕΣΤΕΣ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΘΕΡΜΟΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ Ή ΤΗΝ ΑΝΤΛΗΣΗ.

ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

 

ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΛΙΓΟ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

dekarapa μου να σου ζήσει το μωράκι και εύχομαι να την έχεις γρήγορα κοντά σου.

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πιέζω το στήθος μου από κει που ξεκινάει, δηλ. κοντά στη μασχάλη με τρόπο σαν να θέλω να μεταφέρω το γάλα μπροστά. Όχι δυνατά, με κινήσεις μασάζ.

Γιατί αυτό που ξέρω είναι ότι τα θήλαστρα βγάζουν το γάλα που βρίσκεται κοντά στη θηλή, με λίγες κινήσεις μαλακτικές όμως μπορούμε να το σπρώξουμε και να το μαλακώσουμε το γάλα.

Καλύτερα βέβαια είναι να σου απαντήσει και η Αγλαϊα που είναι ειδική.

Καλό κουράγιο και υπομονή. Θα περάσει πριν το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ DEKARAPA Η ΕΙΔΙΚΗ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΛΑΙΑ ΦΥΣΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΕΓΩ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΛΑΦΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣΑΖ. ΧΡΟΝΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 35 ΗΜΕΡΩΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΗΛΑΖΕΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΝΑ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΗΜΕΡΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΕ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΩΡΕΣ( ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ). ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ. ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλη μου,το ειχα παθει κι εγω την τριτη μερα και μετα με τη μαστιτιδα που περασα.. :cry: Δες πρωτα απο ολα εδω για οδηγιες πως να κανεις μαλαξεις το στηθος σου http://www.thilasmos.gr/Marmet.htm

 

Βαλε καποιον (με λιγο λαδακι παιδικο στα χερια για να βοηθαει καλυτερα στο αρμεγμα :wink: ) να σου παταει το στηθος σαν να σε αρμεγει κυριολεκτικα.Απο τη μασχαλη προς τη θηλη με κυκλικες κινησεις και ειδικα οπου το νιωθεις πετρωμενο.Κομπρεσες ζεστες με θερμοφορα ή οτιδηποτε σε βολεψει βοηθουν πολυ.Βαλε τη θερμοφορα πανω στα στηθη σου για αρκετη ωρα (και μισαωρο ακομη) και μετα βγαλε με το θηλαστρο και συγχρονως πατημα.Μονο το θηλαστρο δεν θα σου κανει τιποτα!!Επισης βοηθαει το ζεστο ντους.Μπες στο μπανιο,ριξε ωρα ζεστο νερο στο στηθος και μετα κανε μαλαξεις.Να θυμασαι οτι μονο με το θηλαστρο δεν θα μπορεσεις να βγαλεις το γαλα που ειναι ψηλα,στη μασχαλη πχ.Θελει μασαζακι και θα νιωσεις μεγαλη ανακουφιση!!!

 

Αυτα στα λεω με βαση τη δικη μου εμπειρια μονο και ειμαι σιγουρη οτι η Αγλαια θα σου τα πει καλυτερα και θα με διορθωσει αν σου προτεινω και κατι λαθος!!!Μην ανησυχεις,μολις βρεις τον τροπο ολα θα κυλησουν ρολοι! Τωρα ειναι δυσκολο γιατι δεν σε θηλαζει απευθειας το μωρακι.Οταν θηλασεις κανονικα δεν θα εχεις τετοια προβληματα!!!Καλη επιτυχια και να ζαιρεσαι το μωρακι σου!!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και για τις ευχες και για τις συμβουλες σας, μου φανηκαν πολυ χρησιμες. Το στηθος μου αρχισε σιγα-σιγα να μαλακωνει και πρωτα ο θεος μεχρι τελος βδομαδας θα εχω τη μικρη σπιτι και ετσι θα με θηλάσει αυτη.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει, πάντα γερή και ευτυχισμένη, με το καλό να έρθει η μικρούλα σπίτι και καλή συνέχεια με το θηλασμό.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου το πέρασα και εγώ αυτό που περιγράφεις με το στήθος και με βοήθησε πολύ το μασαζ της περιοχής (μου το έδειξε μαι μαία) πολλές φορές στην ημέρα, καντο και σε λίγες μέρες δεν θα αναγνωρίζεις το στήθος σου ... θα είσαι σούπερ!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Βαλε καποιον (με λιγο λαδακι παιδικο στα χερια για να βοηθαει καλυτερα στο αρμεγμα :wink: ) να σου παταει το στηθος σαν να σε αρμεγει κυριολεκτικα.Απο τη μασχαλη προς τη θηλη με κυκλικες κινησεις και ειδικα οπου το νιωθεις πετρωμενο.Κομπρεσες ζεστες με θερμοφορα ή οτιδηποτε σε βολεψει βοηθουν πολυ.Βαλε τη θερμοφορα πανω στα στηθη σου για αρκετη ωρα (και μισαωρο ακομη) και μετα βγαλε με το θηλαστρο και συγχρονως πατημα.Μονο το θηλαστρο δεν θα σου κανει τιποτα!!Επισης βοηθαει το ζεστο ντους.Μπες στο μπανιο,ριξε ωρα ζεστο νερο στο στηθος και μετα κανε μαλαξεις.Να θυμασαι οτι μονο με το θηλαστρο δεν θα μπορεσεις να βγαλεις το γαλα που ειναι ψηλα,στη μασχαλη πχ.Θελει μασαζακι και θα νιωσεις μεγαλη ανακουφιση!!!

 

 

Οι καλύτερες συμβουλές ... μπράβο Ρένα ... και εγώ μόνο με αυτά ανακουφίστηκα :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κοριτσια επαναφερω το θεμα.

 

Μετα απο 3 μηνες αποκλειστικο θηλασμο πολλες φορες το στηθος μου πετρωνει στα καλα καθουμενα :?

 

Εχει 2 μερες τωρα που πετρωσε το δεξι στηθος και δεν μαλακωνει με τιποτα. Το μωρακι θηλαζει κανονικα και δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος :evil:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω το θεμα.

 

Μετα απο 3 μηνες αποκλειστικο θηλασμο πολλες φορες το στηθος μου πετρωνει στα καλα καθουμενα :?

 

Εχει 2 μερες τωρα που πετρωσε το δεξι στηθος και δεν μαλακωνει με τιποτα. Το μωρακι θηλαζει κανονικα και δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος :evil:

 

Μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις λεκιθίνη και να περιορίσεις τα ζωικά λιπαρά στη διατροφή σου. Θα ήταν καλό να επισκευθείς την παιδίατρο Άννα Πατσούρου που είναι και IBCLC.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια βοηθεια!!!

 

Ανεβασα 38,2 πυρετο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν φταιει το πετρωμα ή κρυωσα καπου.

 

Ο γυναικολογος μου ειπε να παρω panadol και να την θηλασω κανονικα. Ο παιδιατρος ειπε panadol + μασκα στο προσωπο και με πυρετο πανω απο 38 να μην την θηλασω.

 

Τι να κανω ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια βοηθεια!!!

 

Ανεβασα 38,2 πυρετο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν φταιει το πετρωμα ή κρυωσα καπου.

 

Ο γυναικολογος μου ειπε να παρω panadol και να την θηλασω κανονικα. Ο παιδιατρος ειπε panadol + μασκα στο προσωπο και με πυρετο πανω απο 38 να μην την θηλασω.

 

Τι να κανω ?

 

Περαστικά!

 

Να αλλάξεις παιδίατρο ή να τον αγνοήσεις. Ο παιδίατρός σου είναι άσχετος.

 

Ο πυρετός δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό όσο ψηλός και να είναι.

 

Μέχρι 38,5 δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα. Αν είναι μαστίτιδα θα το καταλάβεις από τους πόνους που θα έχεις σε όλο το σώμα (σαν γρίππη) και από κόκκινη σκληρή περιοχή στο στήθος που είναι αισθητά πιο ζεστή.

 

Σε αυτή την περίπτωση:

-θηλάζεις σε κάθε γεύμα πρώτα από το προσβεβλημένο μαστό με το πηγούνι του μωρού στραμμένο προς την πετρωμένη περιοχή

-κάνεις χλιαρές κομπρέσσες και το μασάζ που γράφουν παραπάνω για να διευκολύνεις την αποσύμφόρηση της περιοχής

-πίνεις πολλά υγρά

-ξεκουράζεσαι όσο μπορείς

-αν κάνεις πυρετό πάνω από 38,5 ίσως χρειαστείς αντιβίωση (είναι συμβατή με το θηλασμό άσχετα με τα λεγόμενα του παιδιάτρου). αν έχεις ομοιοπαθητικό γιατρό τον συμβουλεύεσαι, η οποιπαθητική είναι πολύ αποτελεσματική στις μαστίτιδες και πιθανότατα δεν θα χρειαστείς αντιβίωση που μπορεί να ευνοήσει την εμφάνιση μυκητιάσεων...

 

Μάσκα θα χρειαστείς αν έχεις καταρροή αν φταρνίζεσαι, αν βήχεις και πάλι όχι απαραίτητα.... Εννοείται ότι αν έχεις όλα αυτά δεν βήχεις και δεν φταρνίζεσαι πάνω στο μωρό.

 

Μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις λεκιθίνη και να περιορίσεις τα ζωικά λιπαρά στη διατροφή σου. Θα ήταν καλό να επισκευθείς την παιδίατρο Άννα Πατσούρου που είναι και IBCLC.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.

 

Ξανα τα ιδια με το πετρωμα :?

 

Την μια ημερα το στηθος ειναι σαν νερο και την αλλη μερα πετρωνει στα καλα καθουμενα :evil:

Το μωρακι ιηλαζει θηλαζει αποκλειστικα εδω και 3 μηνες και με σταθερο ρυθμο πλεον ανα 2,5 ωρες. Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.

 

Δοκιμασα να βγαλω το γαλα με το χερι αρχικα -τιποτα. Μετα δανειστικα το χειροκινητο θηλαστρο της avent μιας φιλης - ουτε σταγονα δεν εβγαλε.

 

Σημερα αγορασα το Mini electric της medela και το ψιλομαλακωσε το στηθος αλλα γενικα ποναω και ειναι χαλια η κατασταση. Ευτυχως δεν εχω πυρετο.

 

Αγλαια αν διαβασεις το post, μου ειχες προτεινει λεκιθινη. Που χρησιμευει και σε ποιες τροφες βρίσκεται ?

Σημειωση: κανω πολυ υγιεινη διατροφη με σαλατες, ψαρια κτλ.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.

 

Δεν είναι δικό σου το λάθος!

 

Σημερα αγορασα το Mini electric της medela και το ψιλομαλακωσε το στηθος αλλα γενικα ποναω και ειναι χαλια η κατασταση. Ευτυχως δεν εχω πυρετο.

 

Δεν είναι η καλύτερη επιλογή (θα σου συνιστούσα το swing που κάνει 45-60 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, αυτό που έχεις κάνει μόνο 34). αλλά αφού σε βοήθησε είναι εντάξει.

 

Αγλαια αν διαβασεις το post, μου ειχες προτεινει λεκιθινη. Που χρησιμευει και σε ποιες τροφες βρίσκεται ?

Να πάρεις λεκιθίνη σε κάψουλες από το φαρμακείο (είναι συμπληρωμα διατροφής)

 

Σημειωση: κανω πολυ υγιεινη διατροφη με σαλατες, ψαρια κτλ.

Προσπάθησε να αποφύγεις βούτυρο, γάλα, τυρί, γιαούρτι με λιπαρά, κόκκινο κρέας, από το κοτόπουλο τρως μόνο το στήθος χωρίς πέτσα. Επίσης δεν τρως άλλα λίπη εκτός από ελαιόλαδο παρθένο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 3155 ΚΙΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΤΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ; ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΛΕΞΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ Η ΟΧΙ ; ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!!

Ζεστό μπάνιο και μασάζ με ζεστές βρεγμενες πετσέτες. Πονάει πολύ το ξέρω, αλλά θα ηερμήσεις και θα τρέξει το γάλα αμέσως θα δεις. είναι πολύ κρίμα να έχεις γάλα στο στήθος σου και το μωρό σου να πίνει ξένο...

Πρόσεχε πονάει αλλά ΕΠΕΜΕΝΕ!!!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Το μασαζ εννοώ ότι πονάει αλλά πρέπει να το κάνεις, κυκλικά στο μαστο με πετσετα βρεγμενη με ζεστό νερό. Κάνε το ΑΜΕΣΩΣ!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει!!!!

μασάζ με λαδάκι κυκλικά και ζεστές κομπρέσες όσο πιο γρήγορα γίνεται να το κάνεις. στο φαρμακείο έχουν κομπρέσες που τις ζεσταίνεις και να τις βάζεις συνέχεια στο στήθος. θα περάσει αν κάνεις αυτά και το παιδί σου θα πιει το γάλα σου και μαστίτιδα δεν θα πάθεις. είναι ότι τώρα κατέβηκε το γάλα.

καν τα αυτά και όλα θα πάνε τέλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 3155 ΚΙΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΤΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ; ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΛΕΞΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ Η ΟΧΙ ; ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ

 

Να σου ζήσει! :)

 

Για να βγάλεις λίγο γάλα με το χέρι πιέζεις λίγο τη θηλαία άλω περίπου 2,5 εκατοστά από τη βάση της θηλής. Την πιέζεις ελαφρά σε διάφορες θέσεις. Αν βγει λίγο γάλα και χαλαρώσει, το μωρό θα καταφέρει να πιάσει και να θηλάσει.

 

Αν χρησιμοποιήσεις θήλαστρο αυτό να είναι ΜΟΝΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ.

ΝΟΙΚΙΑΣΕ ΤΟ symphony ή το lactina

 

δες εδώ για το πού θα τα βρεις:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

 

Πριν το θηλασμό ή την άντληση κάνεις ζεστές-χλιαρές κομπρέσσες. Πολύ απαλό μασάζ με λαδάκι για να μην ερεθιστεί το δέρμα.

 

 

Μετά την άντληση ή το θηλασμό θα βάζεις δροσερές κομπρέσσες. Πάρε ένα λάχανο και βάλε το στο ψυγείο να κρυώσει καλά. Τα φύλλα του λάχανου στο στήθος θα σε ανακουφίσουν.

 

Επίσης μπορείς να καλύψεις το στηθος με μία πετσέτα και να κάνεις κρύες κομπρέσσες, τα τζελ είναι πολύ βολικά αλλά αν δεν έχεις μπορείς να βολευτείς με ... σακουλάκια αρακά ή καλαμπόκι αν έχεις στην κατάψυξη

 

Όσο το μωρό δεν θηλάζει και δεν αντλείς, το πρόβλημα επιδεινώνεται.

 

Εύχομαι να ανακουφιστείς γρήγορα. θα σου στείλω και πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

πετρωσε το στηθος μου ,συγκεκριμενα το δεξι...

εδω κ μια ωρα εκανα ζεστο μπανιο,βαζω κ ζεστες κομπρεσες αλλα τιποτα...........γιατι?

ποσο παλιο μπορει να ειναι κ να μην το προσεξα?

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...