Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-05-11, 09:56   #161
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v & a Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!!!!
αχ εγω στο ηρακλειο ειμαι αλλα δεν ειναι η περιοχη μας αυτη!
Αλλο ηρθα να ρωτησω!!! τα χαρτια οφθαλμιατρου κ οδοντιατρου τι πρεπει να λενε επανω? οκ του οφθαλμιατρου ειναι πιο λογικο αυτο που θα λεει αλλα του οδοντιατρου μου φαινεται αστειο τι να λεει: το παιδι εχει ολα του τα δοντια?
Ο οδοντιατρος μας ειναι νεος στο επαγγελμα κ δεν εχει τυχει να ξαναγραψει κ μου λεει " ωραια τα ειδα τα δοντια ολα στη θεση τους ειναι" στο χαρτι τι πρεπει να λεει για να ειμαστε οκ?, η οφθαλμιατρος φανταζομαι επειδη ειναι σε νοσοκομειο θα ξερει αλλα καλυτερα να σιγουρευτω πως εχω σωστες πληροφοριες...
καμια μανουλα να το χει κανει και να θυμαται?
Φαντάζομαι ότι θα λέει: "Στοματική κοιλότητα φυσιολογική. Το παραπάνω δίνεται για την εγγραφή του στο νηπιαγωγείο (δημοτικό, παιδικό κλπ)". Εμάς δεν τα ζήτησαν αυτά. Θα τους τα πάμε μόνο αν κληρωθεί το Σεπτέμβριο.
Παλιά 30-05-11, 12:09   #162
aggelomarios

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
aggelomarios χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμενα παντως η οδοντιατρος συμπληρωσε το χαρτι που βρισκεται μεσα στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου...
Παλιά 30-05-11, 15:05   #163
vastrag

Το avatar του χρήστη vastrag

Περιοχή: Αθήνα
vastrag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμένα το ίδιο. Η οδοντίατρος συμπλήρωσε τη βεβαίωση που είναι στο βιβλιάριο (λέει ότι εξέτασε το παιδί και μας ενημέρωσε για την οδοντολογική του κατάσταση) και η οφθαλμίατρος έγραψε ένα δικό της σημείωμα που έλεγε ότι έχει φυσιολογική οπτική οξύτητα και στα δυο μάτια και ότι το σημείωμα συντάχθηκε για εγγραφή στο νηπιαγωγείο.

Ο χρήστης vastrag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-11, 09:02   #164
rania_t

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πρωινή Ζώνη Νηπιαγωγείων: Ένας Θεσμός στα Χαρτιά

Είμαι εργαζόμενη μητέρα δύο παιδιών. Μόλις πρόσφατα άρχισα την αναζήτηση στο διαδίκτυο των δικαιολογητικών, που απαιτούνται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο του μεγαλύτερου μου παιδιού. Εκεί ανακάλυψα ότι μεταξύ άλλων προβλέπονταν η δημιουργία πρωινής ζώνης στα νηπιαγωγεία (δηλαδή ώρα προσέλευσης στο νηπιαγωγείο 7:00 αντί για 8:00), κάτι που αφορά κυρίως οικογένειες, που οι γονείς ξεκινούν νωρίς την εργασία τους και που δεν έχουν μάλιστα κάποιον παππού ή γιαγιά να πάει τα παιδιά στο σχολείο.
Χθες, 1/6/2011, πρώτη ημέρα έναρξης των εγγραφών στα νηπιαγωγεία πήγε ο σύζυγος μου με τα δικαιολογητικά, που απαιτούνται για να εγγράψει το γιο μου. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσε, ότι η νηπιαγωγός δεν έκανε καμία απολύτως αναφορά στη δυνατότητα δημιουργίας πρωινής ζώνης. Μετά από ερώτηση του συζύγου μου για τη συγκεκριμένη ζώνη, η νηπιαγωγός απάντησε ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Αφού συνέβησαν όλα αυτά, άρχισα την αναζήτηση όλων των σχετικών αποφάσεων και εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας και διαπίστωσα ότι για να λειτουργήσει η πρωινή ζώνη απαιτούνται 5 τουλάχιστον αιτήσεις και επιπλέον επισημαίνεται ότι σε όσα νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί πρωινή ζώνη οι νηπιαγωγοί οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς και να δεχθούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων (Εγκύκλιος Φ32/288/108599/Γ1/3-9-2010).
Στη συνέχεια ανακάλυψα στο διαδίκτυο αλλά και από συζητήσεις με άλλους γονείς, ότι το φαινόμενο αυτό είναι γενικευμένο και οφείλεται στην άρνηση πολλών νηπιαγωγών να εφαρμόσουν την παραπάνω απόφαση, λέγοντας ότι τους καλύπτει το συνδικαλιστικό τους όργανο.
Επειδή όμως το συγκεκριμένο θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μια μεγάλη μερίδα εργαζόμενων γονέων, πήρα τη πρωτοβουλία να γράψω τα παραπάνω αφενός μεν για να ενημερωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τη δυνατότητα που τους παρέχει ο νόμος και αφετέρου να επιδιώξουν να κάνουν αίτηση άσχετα από την πιθανή άρνηση των νηπιαγωγών επικοινωνώντας παράλληλα με τις αντίστοιχες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Όποιος θέλει περισότερες πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και θα παρακαλούσα να ενημερώσετε όσους περισσότερους γονείς μπορείτε.
Επίσης, όποιος μένει στο Δήμο Μεταμόρφωσης Αττικής, και ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα, ας επικοινωνήσει οπωσδήποτε μαζί μου.
Παλιά 02-06-11, 09:31   #165
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rania_t Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι εργαζόμενη μητέρα δύο παιδιών. Μόλις πρόσφατα άρχισα την αναζήτηση στο διαδίκτυο των δικαιολογητικών, που απαιτούνται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο του μεγαλύτερου μου παιδιού. Εκεί ανακάλυψα ότι μεταξύ άλλων προβλέπονταν η δημιουργία πρωινής ζώνης στα νηπιαγωγεία (δηλαδή ώρα προσέλευσης στο νηπιαγωγείο 7:00 αντί για 8:00), κάτι που αφορά κυρίως οικογένειες, που οι γονείς ξεκινούν νωρίς την εργασία τους και που δεν έχουν μάλιστα κάποιον παππού ή γιαγιά να πάει τα παιδιά στο σχολείο.
Χθες, 1/6/2011, πρώτη ημέρα έναρξης των εγγραφών στα νηπιαγωγεία πήγε ο σύζυγος μου με τα δικαιολογητικά, που απαιτούνται για να εγγράψει το γιο μου. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσε, ότι η νηπιαγωγός δεν έκανε καμία απολύτως αναφορά στη δυνατότητα δημιουργίας πρωινής ζώνης. Μετά από ερώτηση του συζύγου μου για τη συγκεκριμένη ζώνη, η νηπιαγωγός απάντησε ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Αφού συνέβησαν όλα αυτά, άρχισα την αναζήτηση όλων των σχετικών αποφάσεων και εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας και διαπίστωσα ότι για να λειτουργήσει η πρωινή ζώνη απαιτούνται 5 τουλάχιστον αιτήσεις και επιπλέον επισημαίνεται ότι σε όσα νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί πρωινή ζώνη οι νηπιαγωγοί οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς και να δεχθούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων (Εγκύκλιος Φ32/288/108599/Γ1/3-9-2010).
Στη συνέχεια ανακάλυψα στο διαδίκτυο αλλά και από συζητήσεις με άλλους γονείς, ότι το φαινόμενο αυτό είναι γενικευμένο και οφείλεται στην άρνηση πολλών νηπιαγωγών να εφαρμόσουν την παραπάνω απόφαση, λέγοντας ότι τους καλύπτει το συνδικαλιστικό τους όργανο.
Επειδή όμως το συγκεκριμένο θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μια μεγάλη μερίδα εργαζόμενων γονέων, πήρα τη πρωτοβουλία να γράψω τα παραπάνω αφενός μεν για να ενημερωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τη δυνατότητα που τους παρέχει ο νόμος και αφετέρου να επιδιώξουν να κάνουν αίτηση άσχετα από την πιθανή άρνηση των νηπιαγωγών επικοινωνώντας παράλληλα με τις αντίστοιχες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Όποιος θέλει περισότερες πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και θα παρακαλούσα να ενημερώσετε όσους περισσότερους γονείς μπορείτε.
Επίσης, όποιος μένει στο Δήμο Μεταμόρφωσης Αττικής, και ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα, ας επικοινωνήσει οπωσδήποτε μαζί μου.
Η πρωινή ζώνη προβλέπεται και όντως οι ανηπιαγωγοί αρνούμαστε την εφαρμογή της για τον πολύ απλό λόγο ότι αυτή η 1 επιπλέον ώρα δεν καλύπτεται από το ωράριο μας και δημιουργεί εκπαιδευτικούς πολλών ταχυτλητων (όσν αφορά το ωράριο) χωρίς τις αντίστοιχες απολαβές.
(Έχει ξαναγίνει συζήτηση για το θέμα καθώς το είχε θίξει μια άλλη μητέρα).

Τώρα, το νομικό πλαίσιο αναφέρει ότι η πρωινή ζήνη εφαρμόζεται αν τη ζητήσουν τουλάχιστων 5 γονέις νηπίων (όχι προνηπίων) από ένα τμήμα (όχι σχολέιο). Δηλαδή, αν ένα νηπιαγωγείο έχει 2 τμήματα, και ζητήσουν ΠΖ 5 γονείς προνηπίων δεν θα γίνει ΠΖ, αν ζητήσουν 2 γονείς από το ένα τμήμα και 3 από το άλλο πάλι δεν θα γίνει.

Ως γονείς, φυσικά και έχετε δικάιωμα να τη ζητάτε.
Ως νηπιαγωγοί ωφείλουμε να ενημερώνουμε για τους λόγους που είμαιστε κατά.
Από εκεί και πέρα, αν μαζευτούν τα παιδιά για ΠΖ, τότε βλέπουμε τι κάνουμε (σε πολλά σχολεία, με την κάλυψη της ΔΟΕ, απλά δεν παρουσιάζονται οι νηπιαγωγοί και επειδή έτσι καια λλιώς δεν πληρώνονται γι' αυτ'ή την έξτρα ώρα, δεν καλύπτονται να τους κάνουν και παρακράτηση χρημάτων)
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-11, 09:49   #166
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα
πηγα κ εγω να κανω την αιτηση μου, μου εδωσαν ενα συγκεκριμενο χαρτι να συμπληρωσει ο γιατρος μας για τα νηπια κ τα προνηπια το ιδιο ειναι.
Εμεις ειχαμε παει ηδη και οταν του παμε θελουμε χαρτι για το σχολειο μας εδωσε ενα το οποιο ομως δε τους καλυπτει...τωρα πρεπει να
ξανατρεχω στο γιατρο. τελοσπαντωςν κι εγω λοιπον το σκαναρα μηπως το χρειαστειτε κι εσεις (αν τυχει να πατε στο γιατρο πριν πατε να κανετε αιτηση) στο νηπιαγωγειο)
και αν το θελετε μπορειτε να το βρειτε εδω http://oi53.tinypic.com/34ngv0h.jpg

επισης μου ειπε η διευθυντρια πως μπορω να παω και σε αλλο ενα νηπιο να κανω αιτηση για προνηπιο χωρις δικαιολογητικα, αν δε μας παρουν αυτοι μηπως εκει εχει θεσεις, και αν παμε εκει θα μεταφερθουν τα δικαιολογητικα...
Θα παω τι εχω να χασω, αφου κιολας μου το ειπε?
Παλιά 02-06-11, 09:58   #167
rania_t

rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταρχήν, επειδή το νομικό πλαίσιο το έχω ψάξει πολύ καλά, η πρωινή ζώνη αναφέρεται στη σχολική μονάδα και όχι στα τμήματα του νηπαιγωγείου.
Δεύτερον, το ωράριο είναι θεσμοθετημένο για το ολοήμερο, συμπεριλαμβανομένης και της πρωϊνής ζώνης, όπου αναφέρεται ότι το ωράριο της πρώτης νηπιαγωγού είναι από τις 7:00 έως τις 11:30 και της δεύτερης από τις 11:15 έως τις 15:45. Επομένως, μιλάμε για μισή ώρα σε κάθε νηπιαγωγό και όχι για μία ώρα.
Επιπλέον, μπορεί να σας καλύπτει η ΔΟΕ, αλλά επειδή μίλησα με και με Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα σας καλύπτουν πλέον οι Διευθύνσεις.
Μπορεί οι συνδικαλιστές να μας έχουν φέρει σε αυτήν την κατάσταση, αλλά δεν πάει άλλο.

Μια αγανακτισμένη μάνα
Παλιά 02-06-11, 10:06   #168
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καταρχήν, επειδή το νομικό πλαίσιο το έχω ψάξει πολύ καλά, η πρωινή ζώνη αναφέρεται στη σχολική μονάδα και όχι στα τμήματα του νηπαιγωγείου.
Δεύτερον, το ωράριο είναι θεσμοθετημένο για το ολοήμερο, συμπεριλαμβανομένης και της πρωϊνής ζώνης, όπου αναφέρεται ότι το ωράριο της πρώτης νηπιαγωγού είναι από τις 7:00 έως τις 11:30 και της δεύτερης από τις 11:15 έως τις 15:45. Επομένως, μιλάμε για μισή ώρα σε κάθε νηπιαγωγό και όχι για μία ώρα.
Επιπλέον, μπορεί να σας καλύπτει η ΔΟΕ, αλλά επειδή μίλησα με και με Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα σας καλύπτουν πλέον οι Διευθύνσεις.
Μπορεί οι συνδικαλιστές να μας έχουν φέρει σε αυτήν την κατάσταση, αλλά δεν πάει άλλο.

Μια αγανακτισμένη μάνα
Να σου πω τα ωράρια

Ολοήμερο χωρίς ΠΖ: 1η βάρδια 8:00-11:45, 2η βάρδια 11:30-15:45
Ολοήμερο με ΠΖ: 1η βάρδια 7:00-11:45, 2η βάρδι 11:30-15:45
Κλασικό χωρίς ΠΖ: 8:15-12:30
Κλασικό με ΠΖ: 7:00-12:30

Μισθός σταθερός. Ωράρια διαφορετικά ανάλογα στο τι σχολέιο είσαι.

Πίστεψε με, αυτά είναι τα ωράρια. Αν τώρα, σε κάποιο σχολείο μοιράζουν τη 1 ώρα σε 2 μισάωρα, αυτό είναι "παράνομη" απόφαση των νηπιαγωγών.
Επίσης, γνωρίζω πολύ καλά ότι η ΠΖ ΔΕΝ εφαρμόζεται σε επίπεδο σχολικής μονάδας αλλά τμήματος για τον πολύ απλό λόγο ότι τα παιδιά δεν μπορούν να αλλάζουν τάξεις κάθε τόσο. Χρειάζονται σταθερότητα.

Αγανακτισμένη ίσως έχεις και δίκιο που είσαι, αλλά μην είσαι με το σχολέιο, παρά με το υπουργείο που νομοθετεί απλά για να νομοθετεί!
(Άσε που το μέλλον των ολοημέρων είναι αβέβαιο, ειδικά μετά τη φετεινή απόφαση για τα ολοήμερα δημοτικά)

Και ξαναλέω ότι η ΠΖ είναι μόνο για τα νήπια και όχι για προνήπια!!!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-06-11, 10:21   #169
rania_t

rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

(Εγκύκλιος Αριθ.Πρωτ. Φ.32/ 288/ 108599/Γ1/3 - 9 - 2010)
Παράθεση:
edit admin
Δείτε εδώ την εγκύκλιο http://www.parents.gr/images/upload/olohmero_nhpiagogeio.pdf
Δ. Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου
Χωρίς πρωινή Ζώνη (08.00-16.00). Με πρωινή Ζώνη (7.00-16.00)

Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου ορίζεται με τη με αριθμ. Φ. 32/190/81670/Γ1/20-7-2007 (ΦΕΚ 1420/2007 τ.Β΄ ) Υπουργική Απόφαση.
α. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο : Ο διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός ορίζεται από τις 08.00 έως τις 12.00, ενώ της 2ης νηπιαγωγού από τις 11.45 έως τις 15.45. Ο χρόνος που διατίθεται για τη συνεργασία των δύο νηπιαγωγών ορίζεται από τις 11.45 έως τις 12.00.

β. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο με λειτουργία Πρωινής Ζώνης : Η προσέλευση των νηπίων στην Πρωινή Ζώνη ξεκινά από τις 7.00 και ολοκληρώνεται στις 7.30. Ο διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός ορίζεται από τις 07.00 έως τις 11.30, ενώ της 2ης νηπιαγωγού από τις 11.15 έως τις 15.45. Ο χρόνος που διατίθεται για τη συνεργασία των δύο νηπιαγωγών ορίζεται από τις 11.15 έως τις 11.30.

γ. Για τη λειτουργία της Πρωινής-Προαιρετικής ζώνης στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας, λαμβανομένου πάντοτε υπόψη και του κοινωνικού χαρακτήρα του θεσμού. Οι Διευθυντές Π.Ε. και οι Προϊστάμενοι Γραφείων Π.Ε. είναι υπεύθυνοι για την επίβλεψη λειτουργίας της Πρωινής Ζώνης εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις.
Επισημαίνεται ότι σε όσα Νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί Πρωινή Ζώνη, οι Νηπιαγωγοί με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς των νηπίων/προνηπίων για τις προϋποθέσεις λειτουργίας της (5 τουλάχιστον νήπια πρώτης ηλικίας) και να δεχτούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων.

Επομένως, τα "παράνομα" και "αυθαίρετα" είναι αυτά που μας λένε οι νηπιαγωγοί σε κάθε νηπιαγωγείο που πάμε.
Παλιά 02-06-11, 10:31   #170
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επομένως, τα "παράνομα" και "αυθαίρετα" είναι αυτά που μας λένε οι νηπιαγωγοί σε κάθε νηπιαγωγείο που πάμε.

Δεν είπα ότι δεν είναι!
Απλά εξήγησα πώς το βλέπουμε οι νηπιαγωγοί.
Επίσης, αν θες, είναι και αντιπαιδαγωγικό να έχεις ένα παιδάκι από τις 7 στο σχολέιο.
Άλλο να είναι από τις 8, και άλλο από τις 7!
Ειδικά στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, που 8-9 είναι ελεύθερες δραστηριότητες (αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται κάτι οργανωμένο όπως μια κατασκευή, αλλά τα παιδιά "παίζουν" υπό την επίβλεψη της νηπιαγωγού, που παράλληλα παρατηρεί και βλέπει τομείς που τα παιδιά υστερούν και τα παροτρύνει να δουλέψουν περισσότερο πάνω σε αυτούς), είναι βάρβαρο για το παιδάκι να το βάζεις 7-9 να παίζει! Γιατί, και λογικό είναι, θα βαρεθεί και θα κουραστεί.
Όπως και βάρβαρο είναι να το έχεις νηστικό μέχρι την ώρα του δεκατιανού (γύρω στις 10 με 10:30) από τις 6:30 που θα φάει πρωινό.
Βάρβαρο είναι και να έχεις το παιδάκι ξύπνιο μέχρι τη 1:30-2 που κοιμούνται στο ολοήμερο (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς δεν υπάρχει παντού) από τις 6:15 στην καλύτερη που θα έχει ξυπνήσει!

Όλα αυτά οι νηπιαγωγοί τα έχουμε πει στο υπουργείο, αλλά μας "γράφουνε" κανονικά!
Παλιά 02-06-11, 10:56   #171
rania_t

rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφού πλέον είδαμε ότι δεν μας παίρνει θεσμικά, το ρίξαμε στα αντιπαιδαγωγικά. Αντιπαιδαγωγικό και βάρβαρο όμως είναι να βάλω στο σπίτι μου μια ξένη γυναίκα για να φέρνει το παιδί στο νηπιαγωγείο, όπως επίσης είναι και βάρβαρο για κάθε οικογένεια που θα αναγκαστεί να πληρώνει αυτή τη γυναίκα, σε αυτήν την περίοδο οικονομικής κρίσης.
Παλιά 02-06-11, 11:12   #172
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αφού πλέον είδαμε ότι δεν μας παίρνει θεσμικά, το ρίξαμε στα αντιπαιδαγωγικά. Αντιπαιδαγωγικό και βάρβαρο όμως είναι να βάλω στο σπίτι μου μια ξένη γυναίκα για να φέρνει το παιδί στο νηπιαγωγείο, όπως επίσης είναι και βάρβαρο για κάθε οικογένεια που θα αναγκαστεί να πληρώνει αυτή τη γυναίκα, σε αυτήν την περίοδο οικονομικής κρίσης.

Κοίτα, εγώ είπα τη γνώμη μου (που είναι και γνώμη των περισσότέρω νηπιαγωγών). Από εκεί και πέρα, εσύ ως γονέας κάνεις ό,τι θέλεις...

(Όσο για το θεσμικά, από την αρχή στο είπα ότι έχεις δίκιο)
Παλιά 03-06-11, 02:18   #173
evita79

Το avatar του χρήστη evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα ότι δεν είναι!
Απλά εξήγησα πώς το βλέπουμε οι νηπιαγωγοί.
Επίσης, αν θες, είναι και αντιπαιδαγωγικό να έχεις ένα παιδάκι από τις 7 στο σχολέιο.
Άλλο να είναι από τις 8, και άλλο από τις 7!
Ειδικά στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, που 8-9 είναι ελεύθερες δραστηριότητες (αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται κάτι οργανωμένο όπως μια κατασκευή, αλλά τα παιδιά "παίζουν" υπό την επίβλεψη της νηπιαγωγού, που παράλληλα παρατηρεί και βλέπει τομείς που τα παιδιά υστερούν και τα παροτρύνει να δουλέψουν περισσότερο πάνω σε αυτούς), είναι βάρβαρο για το παιδάκι να το βάζεις 7-9 να παίζει! Γιατί, και λογικό είναι, θα βαρεθεί και θα κουραστεί.
Όπως και βάρβαρο είναι να το έχεις νηστικό μέχρι την ώρα του δεκατιανού (γύρω στις 10 με 10:30) από τις 6:30 που θα φάει πρωινό.
Βάρβαρο είναι και να έχεις το παιδάκι ξύπνιο μέχρι τη 1:30-2 που κοιμούνται στο ολοήμερο (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς δεν υπάρχει παντού) από τις 6:15 στην καλύτερη που θα έχει ξυπνήσει!

Όλα αυτά οι νηπιαγωγοί τα έχουμε πει στο υπουργείο, αλλά μας "γράφουνε" κανονικά!
Mε όλη την καλη διαθεση αυτο που λες ειναι απιστευτο, ειδικα απο μια παιδαγωγο. Ειναι πιο εντιμο να πεις οτι δεν θελεις να φυγεις εσυ απο το σπιτι σου νωριτερα και να αφησεις και συ καπου το δικο σου παιδι η να το πας και αυτο νωρις σχολειο(εργαζομενη εισαι και συ και οχι εισοδηματιας). Επισης ειναι αντιπαιδαγωγικο και για τα παιδια στα ολοημερα???
Ειναι λιγο προκλητικο στις μερες μας να δουλευεις τετραωρο με πληρη μισθο και διακοπες το 1/3 του ετους και να παραπονιεσαι και να μιλαμε και για συνδικαλισμο....τα δικαιωματα των παιδιων και των αλλων μαναδων ποιος τα υπερασπιζεται? Και το χειροτερο για μενα ειναι το να αποκρυπτεις απο τους γονεις τις δυνατοτητες που παρεχει ο νομος. Δεν ειναι ολοι ελευθεροι να ψαχνουν στο δικτυο ενω ειναι υποχρεωση του σχολειου! Κριμα...
Ο χρήστης evita79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-11, 10:17   #174
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evita79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε όλη την καλη διαθεση αυτο που λες ειναι απιστευτο, ειδικα απο μια παιδαγωγο. Ειναι πιο εντιμο να πεις οτι δεν θελεις να φυγεις εσυ απο το σπιτι σου νωριτερα και να αφησεις και συ καπου το δικο σου παιδι η να το πας και αυτο νωρις σχολειο(εργαζομενη εισαι και συ και οχι εισοδηματιας). Επισης ειναι αντιπαιδαγωγικο και για τα παιδια στα ολοημερα???
Ειναι λιγο προκλητικο στις μερες μας να δουλευεις τετραωρο με πληρη μισθο και διακοπες το 1/3 του ετους και να παραπονιεσαι και να μιλαμε και για συνδικαλισμο....τα δικαιωματα των παιδιων και των αλλων μαναδων ποιος τα υπερασπιζεται? Και το χειροτερο για μενα ειναι το να αποκρυπτεις απο τους γονεις τις δυνατοτητες που παρεχει ο νομος. Δεν ειναι ολοι ελευθεροι να ψαχνουν στο δικτυο ενω ειναι υποχρεωση του σχολειου! Κριμα...

Αυτή είναι η άποψη μου!
Δεν ντρέρπομαι γι'αυτό που πιστεύω και δεν διστάζω να το λέω.
Όσο για το 4ωρο, ένα θα σου πω....Εσύ έχεις δικαίωμα στη δουλειά σου να πας στην τουαλέτα; Γιατί εγώ δεν το έχω.....

Αν με θεωρείς προκλητική, απλά λυπάμαι....

Και το σταματώ εδώ το θέμα.
Δικαίωμα σου να πιστεύει ό,τι θές και δικαίωμα μου να πιστεύω ό,τι θέλω.
Παλιά 03-06-11, 12:02   #175
rania_t

rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω την κα Στυλιανάκη, που ενδιαφέρθηκε για το θέμα, και δεύτερον θα ήθελα να ενημερώσω ότι χθες το Υπουργείο Παιδείας έβγαλε νέα εγκύκλιο (Φ.50/288/63058/Γ1/2-6-2011) "Προγραμματισμός λειτουργίας ολοήμερων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2011-2012".
Σε κάποιο σημείο αναφέρεται" Με ευθύνη των Δ/ντών των ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων και των Προϊσταμένων των ολοήμερων Νηπιαγωγείων θα πρέπει να δίνονται στους γονείς τα έντυπα "ΑΙΤΗΣΗ -ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ" (1) ή (2) που επισυνάπτονται. Επίσης, το έντυπο "ΑΙΤΗΣΗ -ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ" καθώς και οι καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής αίτησης για εγγραφή μαθητή σε ολοήμερο τμήμα, θα πρέπει να είναι αναρτημένα σε εμφανές σημείο για την ενημέρωση των γονέων."
Τουλάχιστον τώρα ας ελπίσουμε ότι οι Νηπιαγωγοί θα ενημερώνουν τους γονείς.

ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ (2)

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

• Δηλώνω ότι επιθυμώ να συμμετέχει/χουν το/α παρακάτω τέκνο/α μου στο πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου (αποχώρηση 15.45-16:00). *
• Δηλώνω ότι επιθυμώ το/α παραπάνω τέκνο/α μου να παρακολουθήσει/σουν την πρωινή ζώνη 7:00-8:00. *

Ονοματεπώνυμο Γονέα ……………………………………………………………

Ονοματεπώνυμο παιδιού 1.………………………………….................……………
ΝΗΠΙΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ
2.…………………………………………….…………
ΝΗΠΙΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ

Ο / Η Αιτ……… - Δηλ…………

Η φοίτηση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι υποχρεωτική μέχρι τη λήξη του

* Συμπληρώνετε με ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Παλιά 04-06-11, 19:52   #176
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Εγγραφή στο ολοήμερο

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Πριν από λίγες μέρες βγήκε μια εγκύκλιος που λέει ότι για εγγραφή στο ολοήμερο πρέπει να πάνε οι γονείς βεβαιώσεις από τους εργοδότες τους ότι εργάζονται ή βεβαίωση απο τον ΟΑΕΔ ότι είναι άνεργοι.
Αυτή η εγκύκλιος τυπικά αφορά τα δημοτικά σχολέια.
Τα γραφεία πρωτοβάθμιας, όμως, λένε ότι αφορά ΚΑΙ τα νηπιαγωγεία. Μάλιστα, όσες εγγραφές έχουν γίνει, θα κληθούν οι γονείς να πάνε και τις βεβαιώσεις αυτές.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι το μότο "πρώτα ο μαθητής" πάει στο βρόντο και τη θέση του παίρνει το "πρώτα η οικονομία και ας κόψουν το λαιμό τους"!
Παλιά 05-06-11, 07:55   #177
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και γιατί χρειάζεται χαρτί αν δουλεύω ή όχι? Το νήπιαγωγείο δεν είναι υποχρεωτικό, ασχετο αν δουλεύει η μάνα ή όχι?

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-11, 08:35   #178
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rkt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί χρειάζεται χαρτί αν δουλεύω ή όχι? Το νήπιαγωγείο δεν είναι υποχρεωτικό, ασχετο αν δουλεύει η μάνα ή όχι?

για το ολοημερο ειναι το θεμα. Μαμακιες δηλαδη, εγω το ολοημερο το θεωρω πολυ εκπαιδευτικο (ψυχοκοινωνικα ειδικα ) και στο νηπιαγωγειο και στο δημοτικο (οταν εφαρμοζεται σωστα), αλλα δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις ειναι χασιμο χρονου για τα παιδακια.
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-11, 09:42   #179
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ, ολοήμερο θα τις βάλω, δεν έχω και άλλη επιλογή λόγω δουλειάς. Και μετά θα τις κρατάει και η μαμά μου... Αρα, χρειάζετε και αυτό ε?

Παλιά 05-06-11, 10:33   #180
ms1978

Περιοχή: Salamina
ms1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όντως την Παρασκεύη μου είπαν να ζητήσω βεβαίωση εργοδότη και για τους δύο γονείς ή αντίγραφο κάρτας ανεργίας ή υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την αστυνομία ότι εργάζονται και ότι θα προσκομίσουν τα δικαιολογητικά
Ο χρήστης ms1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-11, 10:52   #181
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπορει να θελουν χαρτι για να αποδειξεις πως δουλευεις κ ποσες ωρες και γιαυτο θες το ολοημερο, ωστε να μην "πηξει" το ολοημερο με μαθητες που ο ενας γονιος πχ δε γ δουλευει και το κλασσικο μεινει αδειο. καπως ετσι μου λεει η λογικη μου
Παλιά 05-06-11, 13:07   #182
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλέ, τι να μείνει άδειο? Αφού από τις 8 το πρωί πάνε. Οχι από τις 12.00.

Παλιά 05-06-11, 13:28   #183
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

είναι διαφορετικα τμηματα το ολοημερο με το κλασικο. τα παιδιά δεν μπλέκονται. του ολοημερου τα παιδιά ξεκινανε τη μερα τους ολα μαζι στις 8 και ειναι ολα μαζι μέχρι τις 3.45μ.μ. η δασκάλα αλλαζει μετα την ωρα του φαγητου.
αντιθετα τα παιδιά του κλασικου ξεκινανε στις 8 και ολα μαζι σχολανε στις 12.15μ.μ.
είναι ξεχωριστα τμηματα!
τα τμηματα του ολοημερου παντα είανι γεματα και δεν παιρνουν προνηπια, ενω στο κλασικο, υπάρχουν περιπτωσεις που παιρνουν προνηπια.
το κλασικο, δεν εχει τοση ζητηση...

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-11, 15:08   #184
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κατι τετοιο εννοουσα δηλ. Το να εχει το κλασσικο δεκα αιτησεις και το ολοημερο πενηντα και να μη παιρνει προνηπια ειναι προβλημα για μενα. Εγω πχ αν δε παρουν στο προνηπιο τη κορη μου στο ολοημερο εχω θεμα μιας κ δουλευουμε κ οι δυο ως τις τεσσερις και τεσσεραμιση και παλι θα πρεπει να αγαρεψω τη γιαγια για το γυρισμο! Αν ζητουμ λοιπον απο τον εργοδοτη χαρτι τοτε δε θα γινεται ο χαμος στο ολοημερο και ισως να καταφερει κ η δικια μου να παει προνηπιο ετσι. Με αυτη τη λογικη το ειπα... Ειμαι λαθος;
Παλιά 05-06-11, 19:10   #185
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το ολοήμερο όταν ξεκίνησε δεν ήταν ο στόχος του η φύ΄λαξη των παιδιών, αλλά η εκπαίδευση.
Μετά την πρωινή βάρδια η εκπαίδευση συνεχίζεται κανονικά. Αν δεν συνεχιζόταν, οι νηαπιγωγοί θα έπιναν τον καφέ τους και τα παιδιά θα ζωγράφιζαν. Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι!
Τώρα, με αυτή τη διάταξη πολύ απλά ακυρώνουν τον εκπαιδευτικπ χαρακτήρα του ολοημέρου και τα μετατρέπουν σε χώρους φύλαξης για τα παιδιά των εργαζόμενων γονέων!

Και μην ξεχνάτε να βλέπετε λίγο και πιο ευρέως το κάθε θέμα και όχι αν βολέυει εσάς η όχι. Σκεφτείτε λίγο τα παιδιά που οι γονείς τους είναι αγρότες (από πού θα πάρουν βεβαίωση, τα παιδιά που η μαμά βοηθά τον μπαμπά στο μαγαζί (συνήθως δεν φαίνεται πουθενά ως εργαζόμενη), τη μαμά που δουλέυει ως νταντά ή καθαρίστρια ή κάτι παρόμοιο (πόσες είναι ασφαλισμένες και "φαίνονται" ως εργαζόμενες

Υ.Γ. Οι βάρδιες των νηπιγωγών αλλάζουν πριν το φαγητό και όχι μετά.
Η πρωινή είναι 8-11:45, και η απογευματική 11:30-15:45
Παλιά 05-06-11, 19:26   #186
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ολοήμερο όταν ξεκίνησε δεν ήταν ο στόχος του η φύ΄λαξη των παιδιών, αλλά η εκπαίδευση.
Μετά την πρωινή βάρδια η εκπαίδευση συνεχίζεται κανονικά. Αν δεν συνεχιζόταν, οι νηαπιγωγοί θα έπιναν τον καφέ τους και τα παιδιά θα ζωγράφιζαν. Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι!
μη κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... εχω ακουσει πολλα...
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-11, 19:40   #187
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
μη κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... εχω ακουσει πολλα...
Το αλλάζω!
Ευτυχώς τις περισσότερες φορές δεν είναι έτσι!

(καθότι, όπως έχω πολλάκις παραδεχτεί, κακοί υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα, άρα και στους εκπαιδευτικούς)
Παλιά 06-06-11, 10:22   #188
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα
η εγκυκλιος για την βεβαιωση εργασιας των γονεων για το ολοημερο βγηκε τη μερα που κατεθεσα τα χαρτια μου για το προνηπιο.
Ισχυει πραγματικα αυτο το πραγμα? ζητανε οντως δηλαδη?
Αν ειναι να τους την παω μαζι με τα υπολοιπομενα χαρτια μια και καλη μη πηγαινοερχομαι καθε 3 κ λιγο, αφηστε που
στου συζυγου τη δουλεια δεν εχουν και τοσο μεγαλη προθυμια να του συμπληρωνουν χαρτια και θα ηθελα να ξερω ωστε να ζητησει
τωρα που ζηταμε βεβαιωση εργοδοτη για την εργασια (για παιδικο της μικρης) να μας τη βγαλουν διπλη.
Να παρω παλι τηλεφωνο να ρωτησω? φοβαμαι μην εχω γινει ενοχλητικη, εχω παρει τοσες φορες για να μαθω σε ποιο σχολειο ανηκω, πως θα παω, να μου πουν τα δικαιολ/κα απο τηλεφωνου κλπ....
Παλιά 06-06-11, 10:23   #189
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα
η εγκυκλιος για την βεβαιωση εργασιας των γονεων για το ολοημερο βγηκε τη μερα που κατεθεσα τα χαρτια μου για το προνηπιο.
Ισχυει πραγματικα αυτο το πραγμα? ζητανε οντως δηλαδη?
Αν ειναι να τους την παω μαζι με τα υπολοιπομενα χαρτια μια και καλη μη πηγαινοερχομαι καθε 3 κ λιγο, αφηστε που
στου συζυγου τη δουλεια δεν εχουν και τοσο μεγαλη προθυμια να του συμπληρωνουν χαρτια και θα ηθελα να ξερω ωστε να ζητησει
τωρα που ζηταμε βεβαιωση εργοδοτη για την εργασια (για παιδικο της μικρης) να μας τη βγαλουν διπλη.
Να παρω παλι τηλεφωνο να ρωτησω? φοβαμαι μην εχω γινει ενοχλητικη, εχω παρει τοσες φορες για να μαθω σε ποιο σχολειο ανηκω, πως θα παω, να μου πουν τα δικαιολ/κα απο τηλεφωνου κλπ....
Ζητείται βεβαίωση και από τους 2 γονέις ή φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας.
ΑΛΛΑ μόνο για εγγραφή σε ολοήμερο νηπιαγωγείο
Παλιά 06-06-11, 10:25   #190
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ok αρα τα χρειαζομαστε μαλλον κ για το προνηπιο ( με τη λογικη πως μας ρωτησαν αν θελουμε το προνηπιο να ειναι ολοημερο)
Παλιά 06-06-11, 11:41   #191
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω ετοιμαζω 2 αιτησεις προνηπιου

Μια για τον παιδικο σταθμο του δημου και μια για το νηπιαγωγειο του δημου (που στεγαζεται μαζι με το δημοτικο σχολειο) σε περιπτωση που παρουν προνηπια φετος (δυσκολο..)

Ομως, στα δικαιολογητικα για το νηπιαγωγειο δεν αναφερεται καπου βεβαιωση εργασιας οπως αναφερει η v & a (μπερδευτηκα)..

οι μονες βεβαιωσεις εργασιας εχουν ζητηθει απο τον παιδικο σταθμο ..

ελπιζω να μην εχω μπερδεψει κατι διοτι και σε εμας οι αιτησεις ειναι 11-1 οποτε πρεπει να φυγω απο τη δουλεια μου και δεν μπορω να το κανω αυτο συχνα!

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 11:43   #192
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ok αρα τα χρειαζομαστε μαλλον κ για το προνηπιο ( με τη λογικη πως μας ρωτησαν αν θελουμε το προνηπιο να ειναι ολοημερο)

βλεπω οτι τα παιδια μας εχουν ακριβως μια εβδομαδα διαφορα.!
οποτε ειναι για το προνηπιο, και μαλιστα τα μικροτερα..

Παλιά 06-06-11, 14:11   #193
TARA

Περιοχή: Αθηνα
TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκανα κι εγω αιτηση για ολοημερο προνηπιο σημερα, και μου ειπαν οτι εχουν παρα πολλες αιτησεις. Ειμαι ανεργη και θελω να ψαξω για δουλεια, αλλα ειμαι σε διλημμα τωρα. Οπως τα βλεπω τα πραγματα, ειναι πολυ δυσκολο να παρουν το γιο μου σε ολοημερο. Μηπως να κανω αλλαγη στην αιτηση και να επιλεξω το κλασσικο τμημα για να μη μεινει το παιδι απ΄εξω? Οπως μου ειπαν, πρεπει να δηλωθει εξ αρχης, ολοημερο ή κλασσικο.

Ο χρήστης TARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 14:20   #194
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TARA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα κι εγω αιτηση για ολοημερο προνηπιο σημερα, και μου ειπαν οτι εχουν παρα πολλες αιτησεις. Ειμαι ανεργη και θελω να ψαξω για δουλεια, αλλα ειμαι σε διλημμα τωρα. Οπως τα βλεπω τα πραγματα, ειναι πολυ δυσκολο να παρουν το γιο μου σε ολοημερο. Μηπως να κανω αλλαγη στην αιτηση και να επιλεξω το κλασσικο τμημα για να μη μεινει το παιδι απ΄εξω? Οπως μου ειπαν, πρεπει να δηλωθει εξ αρχης, ολοημερο ή κλασσικο.
Ναι, πρέπει να δηλώθεί εξαρχής το ολοήμερο ή το κλασικό, προκειμένου να μπορεί να γίνει εγγραφή όσο το δυνατόν περισσοτέρων παιδιών, να εγγραφούν ή όχι προνήπια, να οργανωθεί η κλήρωση (αν θα γίνει) και να γίνει χωρισμός τμημάτων.
Αν δεν υπάρχει αυτό ο "όρος", και γραφτούν π.χ. 25 νήπια στο ολοήμερο (κλείσει το τμήμα με νήπια), δεν θα γραφεί κανένα προνήπιο. Αν ξαφνικά 5 μαμάδες του ολοημέρου αποφασίσουν το Σεπτέμβρη ότι θέλουν τα παιδιά τους στο κλασικό και κάνουν τη μετακίνηση (αν υπάρχουν θέσεις στο κλασικό), τι θα γίνουν οι 5 θέσεις; Θα φωνάξουν πάλι τα προνήπια να κάνουν χαρτιά, να γίνει κήρωση κλπ; Θα ανατραπεί όλος ο προγραμματισμός των οικογενειών που μέχρι εκέινη τη στιγμ'η γνώριζαν ότι το παιδί τους δεν θα πάει προνήπιο και είχαν κάνει ανάλογες ρυθμίσεις....
Παλιά 06-06-11, 14:35   #195
TARA

TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι, πρέπει να δηλώθεί εξαρχής το ολοήμερο ή το κλασικό, προκειμένου να μπορεί να γίνει εγγραφή όσο το δυνατόν περισσοτέρων παιδιών, να εγγραφούν ή όχι προνήπια, να οργανωθεί η κλήρωση (αν θα γίνει) και να γίνει χωρισμός τμημάτων.
Θελω να το συζητησω αποψε με τον αντρα μου. Αν αποφασισουμε οτι προκειμενου να χασουμε εντελως τη δυνατοτητα του προνηπιου, καλυτερα να δηλωσουμε το κλασσικο που θα΄χουμε περισσοτερες πιθανοτητες να τον παρουν, θα μπορω να παω αυριο να αλλαξω την αιτηση που εκανα σημερα?

Παλιά 06-06-11, 14:37   #196
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

εκανα κι εγω εγγραφη στο προνηπιο, το 15 προνηπιο ειμασταν. (συγκριτικά με περυσι....που ηταν 5... καταλαβαίνετε τι γινεται στις οικογενειες...)

μετα πηγα ΚΕΠ γαιτι ηθελα πιστοποιητικο γεννησης. υπάρχει εγκύκλιος που τα σχολεια παίρνουν ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ τετοιου ειδους πιστοποιητικά. ο υπαλληλος μου φωτοτυπησε την εγκυκλιο να την παω στο νηπιαγωγειο... για να κανουν κι εκεινοι, λεει, τη δουλειά τους και οχι μονο τα ΚΕΠ!!!!

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 14:38   #197
Lioula

Lioula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τελικα θελει βεβαιωση απο εργοδοτη για τα νηπια για το ολοημερο?αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας?τι γινεται?μηπως γνωριζει καμια μανουλα?

Ο χρήστης Lioula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 14:41   #198
TARA

TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εκανα μονο αιτηση. Σε περιπτωση που τον παρουν, τοτε θα παω τα δικαιολογητικα.

Παλιά 06-06-11, 14:58   #199
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lioula Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα θελει βεβαιωση απο εργοδοτη για τα νηπια για το ολοημερο?αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας?τι γινεται?μηπως γνωριζει καμια μανουλα?
Κοίτα, για τη βεβάιωση οι μισε΄ς πρωτοβάθμιες τη ζητούν (άρα τη ζητούν και τα σχολέια) και οι υπόλοιπες λένε ότι η εγκύκλιος ήταν μόνο για τα δημοτικά....
Στο υπουργείο δεν σηκώνουν τηλέφωνο....
Εγώ θα συμβούλευα να πάρεις μία.
Ελέυθερη επαγγελματίας....Από εμπορικό σύλλογο ή κάτι αντίστοιχο;
Αν έχεις επιχείρηση στο δικό σου όνομα θα μπορέσεις να πάρεις από τον αντίστοιχο σύλλο, αν βοηθάς τον άντρα σου στο μαγαζί π.χ., είσαι από τους χαμένους της υπόθεσης!
Παλιά 06-06-11, 14:58   #200
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα κι εγω εγγραφη στο προνηπιο, το 15 προνηπιο ειμασταν. (συγκριτικά με περυσι....που ηταν 5... καταλαβαίνετε τι γινεται στις οικογενειες...)

μετα πηγα ΚΕΠ γαιτι ηθελα πιστοποιητικο γεννησης. υπάρχει εγκύκλιος που τα σχολεια παίρνουν ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ τετοιου ειδους πιστοποιητικά. ο υπαλληλος μου φωτοτυπησε την εγκυκλιο να την παω στο νηπιαγωγειο... για να κανουν κι εκεινοι, λεει, τη δουλειά τους και οχι μονο τα ΚΕΠ!!!!

σε εμας ζητανε πιστοποιητικο γεννησης και σε παρενθεση (προσφατο)..
λες και αν ειναι παλιο δεν ισχυει η γεννηση..
πρεπει να παω στο ληξιαρχειο/ΚΕΠ δηλαδη? εχω πιστοποιητικο γεννησης αλλα ειναι 3,5 ετων..(παλιωσε)

γιατι οχι βρε παιδια ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης που βγαινει απο το δημο σε 1 λεπτο?

τρεχουμε παλι...

εγω παντως ενδιαφερομαι για το κλασσικο προνηπιο και οχι το ολοημερο, θα εχω γυναικα στο σπιτι για τη μικρη ετσι κι αλλιως, οποτε θα τον παω λιγοτερες ωρες για πρωτη χρονια..

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές