Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΑΓΟΡΑΚΙ


Recommended Posts

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΦΙΛΕΣ. ΕΣΑΣ ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΦΙΛΕΣ. ΕΣΑΣ ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. :?:

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,μαλλον επειδη το αγορακι μου ειναι πολυ μικρο δεν μπορω να σε βοηθησω,ο δικος σου ποσο ειναι;

εμενα ειναι 23 ημερων και χθες που ηρθε ο παιδιατρος μου ειπε εκει να μην πειραζω τιποτα προς το παρον...μακαρη να μπορουσα να σε βοηθησω παντως.

να τον χαιρεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ.

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΣΑΚΙ.

ΑΠΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ.

ΠΑΝΩ ,ΚΑΤΩ, ΔΕΞΙΑ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ, Ή ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ .

ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ?….ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ.

Link to comment
Share on other sites

Προς τα κατω φυσικα κατευθυνεις το πουλακι, αυτη ειναι η φυσικη του θεση! Αλλιως τα ουρα κινδυνευουν να βγαινουν εξω απο την πανα.

 

Μηπως οι δικοι σου εννοουν να του κατεβαζεις το πετσακι? Αλλά αυτο δεν πρεπει να το κανεις πριν γινει τουλαχιστον ενος ετους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tasuki

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΝΟΧΛΕΙΤΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ .ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΣΑΚΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

χαχα είχα κι εγώ αυτές τις απορίες!!!

 

λοιπόν να πεις του άντρα σου ότι καμία σχέση το πουλάκι του μωρού με το πουλάκι (sic) του ενήλικα :lol:

 

αν κάνεις αυτό που λέει η πεθερά σου θα βρίσκεις συνεχώς το παιδί με τσίσα μέχρι το λαιμό :lol:

(μου έχει συμβεί και ξέρω :lol: )

 

αφήνεις λοιπόν την ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ να το πηγαίνει όπως θέλει κι όπου θέλει!!!

κοινώς... προς τα κάτω και τίποτα δεν παθαίνει!!!!!!

 

 

όσο για το πετσάκι.... όσες έχουν αγοράκια....

όταν τα πλένετε τα αγοράκια σας αν δεν κάνετε έστω και λίγο το πετσάκι προς τα κάτω ώστε να πλένεται το πουλάκι με άφθονο νερό, υπάρχει κίνδυνος μέχρι και για ουρολοίμωξη...

πρέπει να καθαρίζει το πουλάκι... περνάνε μέσα κρέμες, ούρα κλπ και αν δεν το κατεβάζετε καθόλου δεν καθαρίζει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΝΟΧΛΕΙΤΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ .

 

Καλα, ο αντρας σου το σηκωνει προς τα πανω μεσα στο παντελονι του? :shock: Ισως τα εσωρουχα και η ραφη του παντελονιου τον ενοχλουν, ενω το μωρο που φοραει πανα ειναι προστατευεμενο. Τι να σου πω, δεν ξερω για τον αντρα σου, αλλά εμενα ο παιδιατρος σιγουρα μου ειχε πει προς τα κατω, οπως ειναι η φυσικη του θεση!

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΣΑΚΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΩΝ.

 

Ο δικος μου παιδιατρος μου ειχε πει οτι τον πρωτο χρονο οι γονεις δεν πρεπει να πειραζουν το πετσακι γιατι υπαρχει κινδυνος μολυνσεων κι ουτως ή αλλως δεν ειναι ακομη διαχωρισμενο. Σ'αυτο το διαστημα, μονο ο ιδιος το ειχε κατεβασει μια φορα στο ιατρειο του κι αλλη μια φορα οταν το μωρο χρονισε. Απο εκει και περα, το κατεβαζουμε καθημερινα στο μπανιο.

Link to comment
Share on other sites

εμάς πάντως για το πετσάκι μας είπε ο παιδίατρος από 2 μηνών στο μπάνιο του να το κατεβάζουμε πολύ απαλά και χαλαρά για να το πλένουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προς τα κάτω το έβαζα.

 

όσο για την άλλη ερώτηση,σε εμας είχε πει ο παιδίατρος οτι δεν το πειράζουμε καθόλου και όταν είναι 3-4 χρονών, τις περισσότερες φορές κατεβαίνει άνετα μόνο του και ελάχιστες φορές υπάρχει θέμα φίμωσης. Οντως στα 3 του που δοκιμασε ο γιατρος όλα καλά. Τώρα το κατεβάζουμε και το πλένουμε όταν κάνει μπάνιο,κανένα πρόβλημα.

 

(παρένθεση¨φίλη που που άκουσε τον γιατρό της για επεμβασούλα στον ενάμιση χρόνο έζησε άσχημες στιγμές με κλάμα του παιδιου και πόνο κλπ πράγμα που γενικά θεωρούν καλό απ'όσο έχω διαβάσει να αποφεύγεται γιατί όντως τις περισσότερες φορές δεν είναι για επέμβαση΄,απλά πρέπει να περιμένεις μέχρι τα 3-4)

Link to comment
Share on other sites

Το πουλάκι στην πάνα... όπου πέσει! Δεν παρεμβαίνουμε... :wink:

 

Το πετσάκι το κάνουμε από βρεφάκι που ήταν απαλά απαλά στο μπανάκι του προς τα κάτω για λόγους υγειινής. Ήδη έχει "ξεκολλήσει" λιγάκι και μόλις έγινε αυτό τρόμαξα, γιατί έβγαλε ένα άσπρο πηχτό σμήγμα!!! Το λέω και σε εσάς αν σας συμβεί να μην τρομάξετε όπως εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πουλάκι το βάζουμε προς τα κάτω -όπως πάει από μόνο του δηλαδή :wink: και αποφεύγουμε και το βρέξιμο μέχρι το λαιμό :D

Όσο για το πετσάκι από 3 μηνών περίπου μας είπε ο γιατρός να το κατεβάζουμε 1-2 φορές την εβδομάδα στο μπάνιο (για να είναι πιο μαλακό) πολύ απαλά, αλλά να μην κάνουμε τίποτα άλλο. Και το τσεκάρει κι αυτός όταν πηγαίνουμε. Στην αρχή κάθε φορά, τώρα πιο αραιά.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχα είχα κι εγώ αυτές τις απορίες!!!

 

λοιπόν να πεις του άντρα σου ότι καμία σχέση το πουλάκι του μωρού με το πουλάκι (sic) του ενήλικα :lol:

 

αν κάνεις αυτό που λέει η πεθερά σου θα βρίσκεις συνεχώς το παιδί με τσίσα μέχρι το λαιμό :lol:

(μου έχει συμβεί και ξέρω :lol: )

 

αφήνεις λοιπόν την ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ να το πηγαίνει όπως θέλει κι όπου θέλει!!!

κοινώς... προς τα κάτω και τίποτα δεν παθαίνει!!!!!!

 

 

όσο για το πετσάκι.... όσες έχουν αγοράκια....

όταν τα πλένετε τα αγοράκια σας αν δεν κάνετε έστω και λίγο το πετσάκι προς τα κάτω ώστε να πλένεται το πουλάκι με άφθονο νερό, υπάρχει κίνδυνος μέχρι και για ουρολοίμωξη...

πρέπει να καθαρίζει το πουλάκι... περνάνε μέσα κρέμες, ούρα κλπ και αν δεν το κατεβάζετε καθόλου δεν καθαρίζει ποτέ

 

Θα συμφωνήσω!!

όσο για το πετσάκι, εξαρτάται από το τι λεει ο κάθε γιατρός!! έχω ακούσει διάφορα κατά καιρούς...

η δική μου, μου έχει πεί να το κατεβάζω λίγο (όσο κατεβαίνει από μόνο του... ίσα ισα που βγαίνει έξω το κεφαλάκι...) και να καθαρίζω τις βρωμίτσες με τρεχούμενο νερό, ή με φυσιολογικό ορό, αλλά δεν το κάνω συχνά... όσο για τη θέση... χωρίς να το προσπαθώ... πάει προς τα κάτω από μόνο του μεσα στην πάνα! και ΝΑΙ έτσι γλιτώνεις τις διαρροές!! (παθούσα κι εγώ!!)

όσο γαι την άποψη του μπαμπά σας.... ε, νομίζω πως το κάθε αγοράκι, μικρό ή μεγάλο... βολεύεται αλλιώς!!!....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχα είχα κι εγώ αυτές τις απορίες!!!

 

λοιπόν να πεις του άντρα σου ότι καμία σχέση το πουλάκι του μωρού με το πουλάκι (sic) του ενήλικα :lol:

 

αν κάνεις αυτό που λέει η πεθερά σου θα βρίσκεις συνεχώς το παιδί με τσίσα μέχρι το λαιμό :lol:

(μου έχει συμβεί και ξέρω :lol: )

 

αφήνεις λοιπόν την ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ να το πηγαίνει όπως θέλει κι όπου θέλει!!!

κοινώς... προς τα κάτω και τίποτα δεν παθαίνει!!!!!!

 

 

όσο για το πετσάκι.... όσες έχουν αγοράκια....

όταν τα πλένετε τα αγοράκια σας αν δεν κάνετε έστω και λίγο το πετσάκι προς τα κάτω ώστε να πλένεται το πουλάκι με άφθονο νερό, υπάρχει κίνδυνος μέχρι και για ουρολοίμωξη...

πρέπει να καθαρίζει το πουλάκι... περνάνε μέσα κρέμες, ούρα κλπ και αν δεν το κατεβάζετε καθόλου δεν καθαρίζει ποτέ

 

Aκριβώς τα ίδια, μόνο που το πουλάκι το καθαρίζουμε με ορό :D:wink:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω δύο αγοράκια και ποτέ δεν ασχολήθηκα με το που θα βάζω το πουλάκι τους ...

Αφήνεις τη φυσικλη τους θέση η οποία (συνήθως :wink: ) είναι προς τα κάτω ...

 

Μην το ανεβάζεις πάνω, εκτός από τα τσίσα υπάρχει κίνδυνος να γδαρθεί το κάτω μέρος που είναι πιο μαλακό από την τριβή του με την πάνα. Ο μεγάλος μου γιος το έπαθε μια φορά όταν ήταν 20 μηνών... Πονανε τα κακόμοιρα...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

προς τα κατω το πουλακι μεσα στη πανα......

 

εμενα εχει βγαλει σπυρακια απο χθες και του βαζω κορτιζονουχα αλοιφη :cry:

περαστικούλια βρε... αλλά γιατί αμέσως κορτιζονουχα;;; με κατι ποιο ηπιο δεν θα περασουν λες;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΣΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΥΤΕ ΤΡΥΠΟΥΛΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΦΛΕΓΜΟΝΗΣ.ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΔΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

ΑΡΧΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 18 ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Π.Χ. ΚΑΙ Μ.Χ.

ΠΡΟ TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ TON ΧΡΗΣΤΟ.

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες και συγνωμη που γραφω σαυτην την ενοτητα αν και το θεμα δεν ειναι πολυ σχετικο. Θα απαντησω για το πουλακι γιατι και εμενα η παιδιατρος μου ειπε προς τα πανω μεσα στην πανα και μαλιστα να κατεβαζω το πετσακι καθε φορα στο μπανιο για να μην παθει φυμωση!!!Θελω μονο να ρωτησω αν καποιο μελος εχει παιδακι με ενα νεφρο μεγαλο αντι για δυο? Λεγεται μονηρης και συμβαινει συχνα αλλα τα τελευταια χρονια γινεται η διαγνωση σε τοσο μικρες ηλικιες(συνηθως το μαθαιναν αυτοι που παθαιναν κατι με τα νεφρα τους σε μεγαλη ηλικια). Ολα ειναι φυσιολογικα απλα τα πρωτα χρονια θελει προσοχη στις ιωσεις οποτε το πτοβλημα μου ειναι τι να κανω με τον παιδικο σταθμο μιας και ο μικρος μου ειναι πολυ καοινωνικος και υπερκινητικος!!!Ποσο θα αντεξει στο σπιτι με την νταντα?? Συγνωμη για το μεγαλο post!! Ευχαριστω!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

katd καλυτερα να ανόιξεις νέο θέμα, έτσι θα σε βοηθήσουν περισσότερο μανούλες με το ίδιο προβληματάκι! εδώ μπορεί να μην το δουν...

 

σου εύχομαι τα καλύτερα! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...