Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-04-08, 15:36   #1
bougioukaki

bougioukaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΟΩΘΗΚΗ

Κορίτσια, help. Σήμερα πήγα στη γυναικολόγο μου και ανακάλυψε πως έχω μια κύστη στην αριστερή οωθήκη. Μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό αλλά θέλει παρακολούθηση, να δούμε αν μεγαλώνει. Αν χρειαστεί αφαίρεση τι γίνεται? Έχω λίγο ανησυχήσει. Έχει τύχει σε καμιά σας?
Παλιά 14-04-08, 18:33   #2
arma

Το avatar του χρήστη arma

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

bougioukaki έχει μία φίλη μου κύστη από την αρχή της εγκυμοσύνης της,είναι τώρα στον 6ο μήνα και δεν της έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα,απλά αντί για ένα υπέρηχο τον μήνα κάνει δύο για να βλέπει εάν μεγαλώνει. εγώ είχα προ εγκυμοσύνης και τότε θυμάμαι ότι μου είχε πει ο γιατρός ότι εάν υπήρχε και στην εγκυμοσύνη και χρειαζόταν αφαίρεση θα την αφαιρούσε στη γέννα. αφού πάντως σου είπε και η γιατρός ότι δεν είναι ανησυχητικό μην αγχώνεσαι άδικα
Παλιά 25-11-10, 15:59   #3
Φιλίππα

Φιλίππα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κύστη στην ωοθήκη κατά την εγκυμοσύνη

θα ηθελα να ρωτησω αν καμια απο σας εχει αντιμετωπισει την ιδια κατασταση με μενα...στον υπερηχο που εκανα κατα τη διαρκεια της 6ης εβδομάδας κύησης ο γιατρος μου βρηκε μια κυστη στην αριστερη ωοθήκη....μου ειπε οτι ειναι συνηθες φαινομενο στην εγκυμοσυνη αλλα καλο θα ηταν να εχει φυγει μεχρι την 11η εβδομάδα κυησης.Βέβαια δεν μου ειπε τι γινεται σε περιπτωση που η κυστη δεν υποχωρησει....Αν κάποια γνωριζει κατι σχετικο θα ηθελα να μου απαντησει.
Ο χρήστης Φιλίππα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 16:49   #4
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Και σε εμένα είχε δει μία κύστη στον 1ο υπέρηχο (δε θυμάμαι σε ποια ωοθήκη) αλλά μου είχε πει ότι μάλλον από εκεί έγινε η ωορρηξία. Μετά από 2 εβδομάδες που πήγα πάλι δεν υπηρχε.
Παλιά 25-11-10, 16:57   #5
eleman1979

eleman1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα!Και σε εμένα είχε βρει κύστη, μου είχε πει ότι ήταν από το γονιμοποιημένο ωάριο, και τελικά όντως απορροφήθηκε από τον οργανισμό! Μην ανησυχείς, θα φύγει!
Ο χρήστης eleman1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 20:02   #6
Φιλίππα

Φιλίππα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ
Ο χρήστης Φιλίππα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 20:20   #7
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα, εχω και εγω το ιδιο προβλημα δηλαδη κυστη στην αριστερη ωοθηκη και περιμενω να παω την επομενη εβδομαδα κ να το συζητησω με τον γιατρο μου.το περιεργο ειναι οτι δεν ειχα ποτε κυστη στην αριστερη αλλα πριν μεινω εγκυος ειχα στην δεξια οωθηκη.ειμαι πλεον στην 13η εβδ.δεν ξερω τι να πω ,αλλαξε μερια ετσι απλα?αν εχει καποια εμπειρια θα μας ηταν παρα πολυ χρησιμο να μας ενημερωσει.
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-10, 21:12   #8
saza

saza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κοριτσια και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω. Η κυστη μου ειναι 8χ10 εκατοστα και μου ειπε οτι αν δεν εχει φυγει μεχρι την 16η εβδομαδα θα τη χειρουργησει. Η γιατρος στην οποια πηγα για την αυχενικη διαφανεια μου ειπε οτι δε θεωρει οτι ειναι προβλημα και οτι δνε πρεπει να αφαιρειται. Επισης μου ειπε οτι υπαρχει και η περιπτωση αποβολης απο το χειρουργειο. Εσας οι δικοι σας ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ????
Ο χρήστης saza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-10, 13:35   #9
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=saza;1815083]Βρε κοριτσια και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω. Η κυστη μου ειναι 8χ10 εκατοστα και μου ειπε οτι αν δεν εχει φυγει μεχρι την 16η εβδομαδα θα τη χειρουργησει. Η γιατρος στην οποια πηγα για την αυχενικη διαφανεια μου ειπε οτι δε θεωρει οτι ειναι προβλημα και οτι δνε πρεπει να αφαιρειται. Επισης μου ειπε οτι υπαρχει και η περιπτωση αποβολης α
πο το χειρουργειο. Εσας οι δικοι σας ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ???
τελικα ο γιατρος μου μου ειπε οτι αυτες οι κυστες ειναι συχνες στην εγκυμοσυνη κ οτι δεν αφαιρουνται το θεωρει πολυ μεγαλο ρισκο το χειρουργειο για ενα τετοιο λογο.
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-11, 00:04   #10
Ρούλα26

Περιοχή: Κασσανδρεία
Ρούλα26 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Ρούλα26 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ρούλα26
Προεπιλογή ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΥΣΤΗ

Μολις γυρισαμε απο τον γυναικολογο οπου επιβεβαιωσαμε οτι βρισκομαι στην 6 εβδομαδα κυησης.Στον υπερυχο,εκτος απο το σπορακι μας,ειδαμε και μια μεγαλη κυστη 4 εκατοστων.Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορουμε μονο να περιμενουμε και να την παρακολουθουμε αν αποροφηθει απο τον οργανισμο η αν χρειαστει να παρεμβουμε.
Η αληθεια ειναι οτι ανησυχω λιγακι.Εχει τυχει σε καμια και πως αντιμετωπιστηκε?Μπορει να επηρεασει το σπορακι μας?
Παλιά 25-01-11, 00:48   #11
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εκανες εξωσωματικη?
Ο χρήστης πεπα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-11, 00:55   #12
Ρούλα26

Ρούλα26 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Ρούλα26 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ρούλα26
Προεπιλογή

Oχι.Ειναι η τριτη μου φυσιολογικη εγκυμοσυνη.
Παλιά 25-01-11, 01:12   #13
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μηπως ειναι τιποτα λειτουργικη και θα απορροφηθει. μην ανησυχεις, θα το παρακολουθειτε. η κομπαρα μου μετα την εξωσωματικη ηταν με κυστεις μεχρι τον4 μηνα και απορροφηθηκαν. τι σου ειπε ο γυναικολογος?
μηπως εκανες 2 ωαρια, το ενα γονημοποιηθηκε και το αλλο εμενε κυστικο.
Παλιά 25-01-11, 10:12   #14
Ρούλα26

Ρούλα26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα!Απ'οτι μου ειπε ο γιατρος,για να φτασει να ειναι ετσι μεγαλη,πρεπει να υπαρχει περιπου 3-4 μηνες.Απλα εμεις την ειδαμε τωρα με την εγκυμοσυνη.Μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να απορροφηθει αλλα με αγχονει μην τυχον επηρεαζει την εγκυμοσυνη και το εμβρυο.
Ευχαριστω!
Παλιά 25-01-11, 12:40   #15
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οχι δεν θα επηρεαστει το εμβριο, απλως να μην μεγαλωσει. θα σε βλεπει πιο συχνα.
Παλιά 25-01-11, 12:51   #16
maria-il

Το avatar του χρήστη maria-il

maria-il χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα!! Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα 2 κυστες περιππου στα 4 εκατ. η καθε μια.Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Ο γιατρος δεν ανησυχησε ουτε στιγμη και στο τελος αποροφηθηκαν και οταν γεννησα ημουν πεντακαθαρη.Ο γιατρος μου μαλιστα αντι να ανησυχησει μου ειπε οτι η εγκυμοσυνη λειτουργει θεραπευτικα για το σωμα της γυναικας.
Ουτε στιγμη δεν τις ειχα σκεφτει οσο ημουν εγκυος παντος.Το σπορακι μη το φοβασαι ειναι καλα προστατευμενο εκει που ειναι!
Καλη εγκυμοσυνη να εχεις και να σκεφτεσαι θετικα

Ο χρήστης maria-il δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-11, 12:58   #17
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ρούλα26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!Απ'οτι μου ειπε ο γιατρος,για να φτασει να ειναι ετσι μεγαλη,πρεπει να υπαρχει περιπου 3-4 μηνες.Απλα εμεις την ειδαμε τωρα με την εγκυμοσυνη.Μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να απορροφηθει αλλα με αγχονει μην τυχον επηρεαζει την εγκυμοσυνη και το εμβρυο.
Ευχαριστω!
Ακριβώς αυτό θα γίνει θα απορροφηθεί. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μαζί με το σποράκι είδε και την κύστη. Τρομαξα πολυ. Μου είπε οτι θα απορροφηθεί απο μόνο του διαφορετικά θα επέμβουμε μετά την γέννα αν θυμάμαι καλα μπορεί να κανω και λάθος μου είπε ότι με την γεννα μπορει να φυγει. Για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρη παντως έτσι και έγινε

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-11, 13:14   #18
Ανθή 1

Το avatar του χρήστη Ανθή 1

Ανθή 1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ρούλα26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις γυρισαμε απο τον γυναικολογο οπου επιβεβαιωσαμε οτι βρισκομαι στην 6 εβδομαδα κυησης.Στον υπερυχο,εκτος απο το σπορακι μας,ειδαμε και μια μεγαλη κυστη 4 εκατοστων.Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορουμε μονο να περιμενουμε και να την παρακολουθουμε αν αποροφηθει απο τον οργανισμο η αν χρειαστει να παρεμβουμε.
Η αληθεια ειναι οτι ανησυχω λιγακι.Εχει τυχει σε καμια και πως αντιμετωπιστηκε?Μπορει να επηρεασει το σπορακι μας?
Καλημέρα Και εγώ είχα μια κύστη στην αρχή της εγκυμοσύνης μου. Ήταν γύρω στην έκτη εβδομάδα, όταν επιβεβαιώθηκε και η δική μου κύηση και μαζί με το σποράκι, βρήκαμε και μια κύστη! Δεν με ανησύχησε όμως καθόλου. Ο γιατρός μου, μου είπε οτι θα απορροφηθεί, όπως και έγινε. Πιστεύω πως έτσι θα γίνει και στην δική σου περίπτωση. Σου εύχομαι οτι καλύτερο
Ο χρήστης Ανθή 1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-11, 14:01   #19
Ρούλα26

Ρούλα26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ!Σαν να ηρεμησα λιγακι.Ειναι σημαντικο να ξερεις οτι καποιος περασε τα ιδια και ολα πηγαν καλα...
Παλιά 25-01-11, 14:23   #20
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω εχω μια φιλη που στην 3η της εγκυμοσυνη ειχε μια τεραστια 5 εκατοστων η οποια αποροφηθηκε και ουδεν προβλημα! με το καλο!!
Παλιά 04-08-11, 15:27   #21
Rob_09

Περιοχή: Kυπρος
Rob_09 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κύστη στην ωοθήκη

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στην 8η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Για αρκετές μέρες είχα συνεχόμενους πόνους δεξιά, κι όταν δεν πονούσα, ένιωθα συνεχώς ενόχληση. Τελικά ο γιατρός μου είπε ότι έχω κύστη στην ωοθήκη, η οποία τελικά θα υποχωρήσει από μόνη της κάποια στιγμή στο δεύτερο τρίμηνο.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Είναι σοβαρό;
Ο χρήστης Rob_09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-11, 16:27   #22
ster

Περιοχή: Αθήνα
ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kαλησπέρα. Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα. Εγώ έμεινα έγκυος με μια προυπάρχουσα κύστη στην ωοθήκη μου και μάλιστα ο γιατρός μου ειπε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη θεραπεία για να εξαφανιστεί η κυστούλα. Ολα καλά λοιπόν θα πάνε.
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-11, 16:29   #23
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Και εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου, ο γιατρός μου βρήκε οτι είχα κύστες, όχι απλά κύστη, και στις δύο ωοθήκες μου. Μου είπε οτι δεν είναι κάτι το σοβαρό και μου συνέστησε απλά να τρώω ασπράδια αβγών γιατί βοηθάνε στην ελάττωση της κύστης. Εγώ δε μπορώ να πώ οτι τον πολυάκουσα γιατί σιχαίνομαι τα αβγά, γι'αυτό και έτρωγα πολύ σπάνια!
Συνέχισε όλη η εγκυμοσύνη μου κουβαλώντας τις κύστες, χωρίς να με ενοχλούν ιδαίτερα.
Γέννησα και όταν πήγα στις 40 μέρες να με δεί υπερηχογραφικά είχα καθαρίσει με το τοκετό!
Οπότε μην πανικοβάλεσαι! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!
Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-11, 17:35   #24
aik

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
aik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το ίδιο συμβαινει και με εμενα, ειμαι στην 9η εβδομαδα και εντοπισαν μια κυστη και σε μενα, μου ειπαν απλα οτι θα το παρακολουθουμε και τιποτα αλλο.
Παλιά 04-08-11, 18:30   #25
cindy

cindy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγω είμαι στη 12η εβδομάδα και έχω μια μέγαλη κυστη και ο γιατρός είπε ότι θα την εάν θα μεγαλώσει.μου είπε ότι αφού δεν έφυγε μέχρι τώρα θα μείνει σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσυνης.εγω όμως ανησυχώ λίγο ρε κορίτσια γιατι στον υπερηχος μου είπε ότι η κυστη πιέζει τη μήτρα και το μωρό έχει μαζευτεί στη γωνία....έχετε καμία άποψη η εμπειρία για αυτο;άμα ήδη τώρα το πιέζει αργότερα τι θα γίνει;!;!;;;
Ο χρήστης cindy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-11, 19:09   #26
2411konmar

Το avatar του χρήστη 2411konmar

Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
2411konmar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμεινα εγκυος στη 1η μου κόρη με κυστη ωοθήκης 5εκ περιπου Κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης την παρακολοθουσαμε και είχε μειωθεί στα 3εκ . γεννώντας την ξέχασα εντελώς .
Τωρα που διανύω την 2η εγκυμοσύνη ξανά τα ίδια... Πάλι είχε μεγαλώσει και πάλι εχει μειωθεί στην πορεία . Γεννωντας και το 2ο παιδί με το καλό θα πάω να κάνω αφαιρεση απλά για να δουμε τι ακριβως κύστη είναι. Θα γινει δηλ βιοψία αν και αν ‘ηταν κάτι ανησυχητικό θα φαινοταν και υπερηχογραφικά
Η εγκυμοσυνη ειναι όντως η καλύτερη θεραπεία για τις κύστες και αν και εφόσον ο γιατρος σας δεν ανησυχει γιατί να το κάνετε εσείς ??

Ο χρήστης 2411konmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-11, 23:15   #27
cindy

cindy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με καθησυχασες με αυτα που είπες.κι εγω δεν είδα τον γιατρο να τρελενεται απο ανησυχία,απλώς το μόνο όπου φοβάμαι είναι να μην ζοριζει η κυστη το μωρό.
Ο χρήστης cindy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-11, 00:45   #28
gogothanos

Περιοχή: eleysina
gogothanos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή kusth

koristia geia sas tha hthela na sas kano mia erothsh yparxei kopela poy htan eggyos kai eixe kai kusth?phga gia ton proto yperhxo moy 1-9 kai anakalypsame oti exo mia kysth 6 cm kai h giatros thelei na me ksana dei tora sths 15-9.
eipe na prosexo poly ksekoyrash katholoy baros na mhn ertho se epafh katholoy gia na mhn skash h kusth,kai to mono sigouro tha exo ponous kai merikes fore anypoforoys...
Ο χρήστης gogothanos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-12, 13:04   #29
bantito27

bantito27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MINNI Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Και εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου, ο γιατρός μου βρήκε οτι είχα κύστες, όχι απλά κύστη, και στις δύο ωοθήκες μου. Μου είπε οτι δεν είναι κάτι το σοβαρό και μου συνέστησε απλά να τρώω ασπράδια αβγών γιατί βοηθάνε στην ελάττωση της κύστης. Εγώ δε μπορώ να πώ οτι τον πολυάκουσα γιατί σιχαίνομαι τα αβγά, γι'αυτό και έτρωγα πολύ σπάνια!
Συνέχισε όλη η εγκυμοσύνη μου κουβαλώντας τις κύστες, χωρίς να με ενοχλούν ιδαίτερα.
Γέννησα και όταν πήγα στις 40 μέρες να με δεί υπερηχογραφικά είχα καθαρίσει με το τοκετό!
Οπότε μην πανικοβάλεσαι! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!
minni tha hthela na se rotiso kati..poso megales htan oi kystes soy? ego eimai sthn arxi ths egkimosinis kai exo mia kisth 6 ekatosta kai moy leei o giatris na thn xeiroyrgisoyme..paei kala/ ginontai ayta? eno eimai sthn erxi ths egkimosinhs?
Ο χρήστης bantito27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-13, 01:23   #30
maraki1991

maraki1991 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα !!Εψαχνα κατι σχετικο με την κυστη στις ωοθηκες και ειδα το Forum.Το δικο μου θεμα ειναι οτι και εγω ανακαλυψα προσφατα οτι εχω κυστη στην δεξια ωοθηκη 36χιλ. καλοηθης ευτυχως !!Επισης οταν μου εκανε κολπικο υπεριχο ειδε και ενα σακουλακι και μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι κυηση την αλλη μερα εκανα β χοριακη και βγηκε αρνητικη !!τα χαπια που μου εδωσε για θεραπεια απ οτι διαβασα και καταλαβα ηταν βιταμινες για εγκυους επειδη ειμαι ασχετη με αυτα τα θεματα θα ηθελα να σας ρωτησω εαν ξεπερνιεται με την θεραπεια η θελει επεμβαση !!ευχαριστω εκ των προτερων
Ο χρήστης maraki1991 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-13, 01:32   #31
zouzou!!

zouzou!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maraki1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα !!Εψαχνα κατι σχετικο με την κυστη στις ωοθηκες και ειδα το Forum.Το δικο μου θεμα ειναι οτι και εγω ανακαλυψα προσφατα οτι εχω κυστη στην δεξια ωοθηκη 36χιλ. καλοηθης ευτυχως !!Επισης οταν μου εκανε κολπικο υπεριχο ειδε και ενα σακουλακι και μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι κυηση την αλλη μερα εκανα β χοριακη και βγηκε αρνητικη !!τα χαπια που μου εδωσε για θεραπεια απ οτι διαβασα και καταλαβα ηταν βιταμινες για εγκυους επειδη ειμαι ασχετη με αυτα τα θεματα θα ηθελα να σας ρωτησω εαν ξεπερνιεται με την θεραπεια η θελει επεμβαση !!ευχαριστω εκ των προτερων
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι κυστες φεύγουν μετα απο μια η δυο περιόδους. Αυτα τα χάπια που λες, ποια ειναι; Στα έδωσε για να φύγει η κυστη; Μπερδεύτηκα λιγο. Συνήθως δίνουν αντισυλληπτικά. Οτι πει ο γιατρός σου βέβαια! Και αυτο το σακουλακι, αφου δεν ειναι κυηση, τι σου είπε οτι ειναι;
Ο χρήστης zouzou!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-13, 13:17   #32
Evaggelia G.

Evaggelia G. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλήμερα.. Ψάχνοντας απελπισμένα για κάποιες απαντήσεις είδα το Forum.Το δικό μου πρόβλημα ειναι σχετικό με το δικό σας με τη μόνη εξαίρεση ότι ειμαι έγκυος στην 5η-6η εβδομάδα και εχω μια κυστη που οσο παει και μεγαλώνει! Την ειχα απο πριν στα 3,5cm και τωρα μεσα στην κύηση εχει γίνει 6,5cm .. Πήγα στο γιατρό και μου τα μάσαγε,μαλλον πρέπει να βγει.. Και φοβαμαι για το έμβρυο πολυ.Μου εδωσε κάποια χαπια να μη ποναω απο τη κυστη.. Σας εχει τυχει κατι παρόμοιο? Διάβασα εδω και το μεγαλύτερο ποσοστό λεει οτι χανετε,σε μενα μεγαλώνει..υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να μαζεύετε???
Ο χρήστης Evaggelia G. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-14, 19:36   #33
sofiker

sofiker ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε κύστη στην εγκυμοσύνη? Έχω κάνει αφαίρεση κύστης αλλά ξανα-εμφανίστηκε .. και ο γιατρός μ είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνω έγκυος (5εκ η κύστη) αλλά εγώ φοβάμαι!! πείτε μου σας παρακαλώ τις εμπειρίες σας... ευχαριστώ
Ο χρήστης sofiker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές