Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιαναγωγικα γαλατα και κολικοί


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εχω ενα κοριτσακι 2 μηνών. Από τις πρώτες μέρες ακολουθούσαμε μικτή διατροφή θηλασμό και συμπλήρωμα με γάλα Ναν 1. Λόγω των αναγωγών που μας έκανε η μικρή η παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα και μας πρότεινε το αντιαναγωγικό Aptamil. Μία ημέρα μετά το παιδί άρχισε να κλαίει ασταμάτητα και η διάγνωση της παιδιάτρου ήταν: κολικοί. Η απορία μου ειναι η εξής: Ηταν απλά τυχαίο που οι κολικοί ξεκίνησαν μια ημέρα μετά την αλλαγή, ή μήπως το συγκεκριμένο γάλα της το προκάλεσε? Τώρα έχουμε επιστρέψει στο Ναν αλλά το πρόβλημα φυσικά παραμένει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν το πρόβλημα παραμένει τότε δεν είναι απ το γάλα αλλά συνέπεσε

αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να της πεις να σου πει ένα γάλα που είναι και αντιαναγωγικό αλλά και για τους κολικούς

(νομίζω υπάρχει κάποιο aptamil αλλά δεν είμαι σίγουρη)

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου άποψη πάντα, με βάση κι αυτά που έχω ζήσει μέχρι να βρω το σωστό γάλα για το παιδί μου, είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απ τον πόνο... άρα κάνω ό,τι μπορώ για να βρω το γάλα που θα του ταιριάξει

Αλλαξα πολλά γάλατα μέχρι να μείνω σε αυτό που είμαι τώρα... κάποια στιγμή άλλαξα 3 γάλατα σε μία βδομάδα

όμως όπως είπα, προτίμησα να "επιβαρύνω" λίγο το στομαχάκι του μέχρι να βρω κάτι να μην πονάει, απ το να το βλέπω να διπλώνεται και να τεντώνεται και να γίνεται κόκκινος απ το σφίξιμο τον πόνο και το κλάμα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια εμεις ξεκινησαμε με θηλασμο και συμπληρωμα μεχρι που ηταν 25 ημερων.Μεχρι τοτε καθε μερα, πονουσε για 2-3 ωρες το απογευμα.Μολις καταφερα να κοψω το συμπληρωμα, μετα απο κανα 2 μερες δεν ξαναπονεσε ποτε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να θηλάσω αποκλειστικά! το προσπάθησα τον πρώτο μήνα αλλά η μπέμπα μου δε χόρταινε και έχασε και 50γρ. Η παιδίατρος λέει ότι δεν έχω πολύ γάλα και η μαία ότι η σύσταση του δεν είναι καλή.. Δεν ξέρω τι να πιστέψω....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να θηλάσω αποκλειστικά! το προσπάθησα τον πρώτο μήνα αλλά η μπέμπα μου δε χόρταινε και έχασε και 50γρ. Η παιδίατρος λέει ότι δεν έχω πολύ γάλα και η μαία ότι η σύσταση του δεν είναι καλή.. Δεν ξέρω τι να πιστέψω....

Ax gasp μου,ειδικα αυτο για την συσταση που σου ειπε η μαια,ποσο λαθος ειναι.......Εχει γραψει πολλες φορες η Αγλαια οτι ακομη και γυναικες που υποσιτιζονται για χρονια,εχουν θρεπτικοτατο γαλα!!

Εγω παντως, το βγαζω το γαλα με θηλαστρο και της το δινω,γιατι, λογω επιπεδων θηλων και ελλειψης βοηθειας, δεν μπορεσα να θηλασω κανονικα :cry::cry:

Οσο για το οτι δεν φτανει το γαλα σου, αν εβαζες απο την αρχη το μωρο στο στηθος, ΟΣΟ ηθελε αυτο, η παραγωγη θα αυξανοταν και θα καλυπτε το μωρο.Με το να δινεις συμπληρωμα το μονο που πετυχαινεις ειναι η μειωση του γαλακτος γιατι ο οργανισμος παιρνει μηνυμα οτι δεν χρειαζεται να παραγει αλλο γαλα!!

Link to comment
Share on other sites

Τι μας λέει η μαία σου για τη σύσταση του γάλατος. Αυτό είναι ΓΕΛΟΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ. Ασε που και για την ποσότητα δεν είμαι και σίγουρη. Μπες λίγο στο θέμα «Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα» Υπάρχουν τόσες μαμάδες ανάμεσα τους και εγώ που σχεδόν δεν τρώμε τίποτα και κυρίως γαλακτομικά αλλά τα παιδιά μας μια χαρά αναπτύσσονται!

Απλά η μπέμπα σου μπορεί να μην τρώει πολύ ή να κουράζεται πιο εύκολα με το θηλασμό. Μη νομίζεις ότι είμαι κολημμένη με το θηλασμό. αντιμετώπισα πολλά προβλήματα και με τα δύο μου παιδία στην αρχή. Μπορώ να σου πω ότι και τις δύο φορές κάποιες στιγμές σχεδόν αναγκαστικά θήλαζα. Ξέρεις πόσες φορές είπα να το κόψω. την πρώτη φορά με ενθάρρυνε ο παιδίατρος να συνεχίσω. Ο μεγάλος δεν έπιανε τη θηλή με τίποτα και με πόναγε και τη δεύτερη φορά είχαμε αλλεργία στο αγελαδινό οπότε έπρεπε να θηλάζω αποκλειστικά. Αλλά ο μπέμπης ήταν λαίμαργος και μου μάτωνε τη θηλή. Γενικά οι πρώτοι 2 μήνες ίσως να είνια δύσκολοι με το θηλασμό, μετά νομίζω ότι είναι ευχάριστο για μαμα και μωρό!

Πάντως η κουνιάδα μου δε θήλασε, κάτι τέτοιες βλακειες της λέγανε και αυτήε περί σύστασης γάλατος κτλ... Για να βρει το σωστό γάλα έιχε αλλάξει μέχρι και 7 μάρκες σε μία εβδομάδα!!!! Ταλαιπωρήθηκε πολύ. Μία κολικούς μία δυσκοιλιότητα ...

Πάντως ότι και να είναι σκέψου ότι όλα αυτά είναι αντιμευτωπίσιμα και όλα καλά θα πάνε!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο θηλασμος όπως σου γράφουν είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να γλιτώσεις από τους κολικούς. Η Αγλαία έχει γράψει πολλά και χρήσιμα για τη επαναφορά του ακόμα και μήνες αφού έχεις διακόψει. Εάν τελικά δεν το αποφασίσεις σου γράφω τι βοήθησε στα δικά μου μωρά.

 

Άλλαξα πολλά γάλατα μέχρι να βρω αυτό που ταιριάζει καλύτερα στα μωρά και το γεγονός οτι έχει αναγωγές δεν σημαίνει οτι πρέπει απαραίτητα να πίνει αντιαναγωγικό γάλα γιατίμπορεί να του πέφτει βαρύ. Μπορεί να θέλει ένα με χαμηλή λακτόζη.

 

Προσπάθησε να αλλάξεις μάρκα μπιπμερον γιατί κάποια τραβούν λιγότερο αέρα και βοηθούν. Εμένα με βόλεψαν οι θηλές της NUk.

 

Έδινα την ώρα των κολικών ένα ρόφημα 1 φακελάκι γλυκάνησσο και ένα χαμομήλι σε 1 λίτρο νερό που βράζει για 10 λεπτά. Τα φακελάκια τα άφηνα 1 λεπτό για να μην γίνει πολύ βαρύ.

 

Βάζεις το μωρό κάθετα στο ΄μπούτι σου ώστε να πιέζεται η κοιλίτσα του και το κάνεις "νταχτιρ ντι" για να αεριστεί και να ανακουφιστεί.

 

Τέλος υπάρχει το infacolic που το δίνει πρίν από κάθε γεύμα είναι όπως λέει φυτικό και ακύνδινο αλλά οπωσδήποτε να συμβουλευτείς τον γιατρό σου εάν αποφασίσεις να το δώσεις .

 

Καλό κουράγιο η φάση των κολικών είναι αρκετά δύσκολη αλλά τις περισσότερες φορές περνάει όταν κλείσετε τον τρίτο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κι από μένα...

αρχίσαμε το Aptamil αντιαναγωγικό κι ευτυχώς σωθήκαμε αρκετά από τις γουλιές που έβγαζε ο μπέμπης. Απλά παρατήρησα ότι από τότε που το αρχίσαμε άρχισε κι αυτός πάλι να αερίζετε πάααααααααααααααρα πολύ και να ψιλοπονάει :?

Τις 2 τελευταίες μέρες μου έκανε και 4 φορές κακάκια πράγμα σπάνιο...συνήθως κάνουμε μία φορά την ημέρα. Στις 4 φορές μία τα έβγαζε πιο σκληρά και την άλλη πάλι πολύ μαλακά. Τί γίνετε τώρα ρε κορίτσια; Γιατί αερίζετε πάλι τόσο πολύ ο καημένος; Αφού την φάση των κολικών την είχαμε περάσει! Τώρα ξανά; Ή απλά είναι μέχρι να συνηθίσει το νέο γάλα;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πιθανά μέχρι να συνηθίσει το νέο γάλα

επίσης, έχε το νου σου όταν τον ταΐζεις στην σωστή στάση του παιδιού ώστε να παίρνει το δυνατόν λιγότερο αερα

Τέλος, όταν φτιάχνεις το γάλα, αφού το χτυπήσεις και είσαι έτοιμη να του το δώσεις, ξεβίδωσε το καπάκι μία φορά και ξανακλείστο και μετά δώστου του

 

κάποιες φορές απ το χτύπημα του γάλακτος, δεν ξέρω πως και τι, εγκλωβίζεται αέρας

παρατήρησε το όμως κι αν συνεχιστεί αυτό που λες, τότε μάλλον δυστυχώς δεν του κάνει το γάλα του παιδιού

 

το ότι ενεργείται πάντως 4 φορές από τις 2 που ενεργούταν πριν, είναι καλό...

Link to comment
Share on other sites

ναι θα το παρατηρήσω γλυκιά μου...

πάντοτε όταν χτυπάω το γάλα, το ανοίγω πρώτα ξανά και μετά του το δίνω να το πιεί! :D

Βασικά λες να πειράζει το γεγονός ότι έκανα και άλλες τρύπες στις ρώγες του που έπινε πρώτα το άλλο γάλα; Έκανα κι άλλες γιατι είναι παχύρευστο το γάλα το αντιαναγωγικό.

Θα μου πείς τώρα "γιατί δεν του πήρες ειδικές ρώγες που είναι για χυλό";;; Πήρα, αλλά είναι όλες από 6 μηνών και μου φάνηκαν μεγάλες για το στοματάκι του και δεν του τις έχω δώσει ακόμη! Να τις δώσω;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο... κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται με αυτές τις πιπίλες για τα αντιαναγωγικά γάλατα

νομίζω ότι δεν έχει καμία διαφορά το ότι άνοιξες εσύ τρύπες απ το να έδινες την μία και μεγάλη

το θέμα είναι να κυλάει το γάλα

αλλά σκέφτομαι τώρα... μήπως επειδή το αναγωγικό γάλα με το που το πίνει το παιδί γίνεται πηχτό για να μην βγαίνει, μήπως του πέφτει λίγο βαρύ του Αστέρη σου?

μήπως να δοκίμαζες να το κάνεις λίγο πιο ελαφρύ σαν αναλογία?

δλδ βάλε μία μεζούρα λιγότερο γάλα στην ίδια ποσότητα νερού και βλέπεις πως πάει

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να το κάνω δηλαδή; Να βάζω μία μεζούρα λιγότερη;;; Νόμιζα πως απαγορεύεται αυστηρώς χα χα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!σαρδελακι που ησουν χαμενη τοσες μερες;ο μικρουλης ηρεμησε καθολου;εμεις στην αρχη πιναμε το ΝΑΝ 1 μετα απο λιγο καιρο ειχαμε τρομερο προβλημα με τα αερια ιδιως την ωρα που ετρωγε ακουγοταν τα εντερα του να κανουν γρρρρ... και ο μικρος τσιριζε.αλλαξαμε γαλα πινουμε το novalac ac 1 και του αλλαξα και μπιμπερο του πηρα αυτα της chico τα στραβα που ειναι για τους κολικους απο τοτε ο μικρος ηρεμησε

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχαμε πάει στο χωριό για λίγες μέρες...και θα ξαναπάω :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να το κάνω δηλαδή; Να βάζω μία μεζούρα λιγότερη;;; Νόμιζα πως απαγορεύεται αυστηρώς χα χα!

 

καλέ ναι επιτρέπεται!

εεεε εννοείται ότι δεν είναι δύο μεζούρες όλο κι όλο το φαγητό του παιδιού εεεε :lol:

παράδειγμα...

αν του φτιάξεις 150 μλ θα έπρεπε να βάλεις 5 μεζούρες... βάλε 4

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο πικρη μικρη πειρα με τις αναγωγες θα σας συμβουλευα να μην αραιωσετε το γαλα αλλα ουτε και να ανοιξετε τις τρυπες του μπιμπερο.το νοημα των αντιαναγωγικων γαλατως περα απο το να ειναι πηχτα και να πηζουν στο στομαχακι τους ειναι επισης να τρωνε αργα ωστε να μην επιβαρυνεται το στομαχακι τους.εμεις οταν πρωτοξεκινησαμε να τρωμε αντιαναγωγικο καναμε και μιση ωρα να το πιουμε οταν με τα απλα γαλατα τελειωναμε το πολυ σε 10 λεπτα.σε εκεινη την περιοδο λοιπον οι γουλιες εξαφανιστηκαν .σιγα σιγα ομως με τον καιρο συνηθισε και προφανως δυναμωσαν και οι σιαγονες και ξαναπινει τωρα σε 10 λεπτα το πολυ ,πραγμα που επανεφερε δυστηχως τις γουλιες. αν μαλιστα ειχε μαθει και σε πιο ανοιχτες θηλες τωρα θα ειχαμε ακομα μεγαλυτερο προβλημα...

τι να κανουμε? ....υπομονη κανουμε.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, είχα χαθεί για πολύ καιρό γιατί ημουν πηγμένη με την μπεμπούλα μου. Μάλιστα είναι η πρώτη φορά που γράφω σαν μαμά και όχι σαν εγκυοούλα :lol: Εγώ τη θήλαζα αποκλειστικά μέχρι που έγινε 3,5 μηνών και από τότε της δίνω και ξένο. Έχει έντονη γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και μου έκανε και οισοφαγίτιδα το κακομοιράκι και για μέρες έπινε 1 γουλιά και ουρλιαζε από τον πόνο. :cry: Τότε μου είπε ο γιατρός να της δίνω το novalac ar και μετά δοκίμασα και το frisolac comfort και μου φάνηκε ότι της αρέσει πιο πολύ. Ο παιδίατρος της αδελφής μου που την πήγα (γιατί είχα ανησυχήσει πολύ) μου είπε ότι παίζει ρόλο και η αεροφαγία και να της ανοίξω πιο πολύ τις θηλές του μπιμπερό. Μαζί με το φαρμακάκι που παίρνει γενικά έχει στρώσει πολύ, αλλά είναι πολλά βράδυα που κλαίει πολύ, δεν τρώει ούτε από το στήθος και έχει πολλά αέρια. Ξέρετε καθόλου για αυτά τα γάλατα; Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να της αλλάξω γάλα; Δυστυχώς από τότε που έπαθε την οισοφαγίτιδα νιώθω ότι δεν ευχαριστιέται το φαγητό, απλώς τρώει από υποχρέωση. Επίσης συνήθωε δεν μου τρώει πάνω από 130-150ml στο κάθε γεύμα. Είναι φυσιολογικό αυτό για μωρό 4,5 μηνών με βάρος 6 κιλά;

Link to comment
Share on other sites

εμείς τελικά το Aptamil AR το αλλάξαμε γιατι έφερε πάλι πολλά αέρια στο νινάκι μου και πόνους. Μου είπε ο γιατρός να πάρω το Novalac AR ...αρχίσαμε από χθές κι άντε να δούμε, ουφ μ΄αυτά τα γάλατα! Θα βρούμε επιτέλους το σωστό;

Άνοιξα κι εγώ τις θηλές για να πίνει πιό εύκολο το μανάρι μου...για το κανονικό το γάλα χρειαζόταν μισή ώρα να πιεί το μπουκάλι του...για το αντιαναγωγικό θα μου έκανε καμιά ώρα με μία μόνο τρυπίτσα και δε λέει...γιατι εκείνο όσο κρυώνει πήζει περισσότερο. Οπότε ανοίξαμε τρυπίτσες....κι ο Θεός βοηθός!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια τελικά με τι θηλές πρέπει να δίνονται τα αναγωγικά γάλατα; Νομίζω ότι δεν μπορεί να ρουφήξει κ εκνευρίζεται. Πρέπει να κάνουμε επιπλέον τρύπα ή να ανοίξουμε αυτή που υπάρχει; Πήρα ένα μηχανακι της κίκο που ανοίγει τρύπες αλλά μου φαίνεται λιγο μεγάλη. Τι να κάνω; Χρησιμοποιούμε τις θηλές καουτσούκ της νουκ.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε μια θηλή αλλά δεν του έδωσα ακόμα να πιει γιατί φοβάμαι! Έπίσης νομίζω ότι δεν του αρέσει το γάλα ή δεν μπορέι να πιει. Σήμερα ενώ ήπιε το μισό μπουκάλι σταμάτησε να πίνει κ γύριζε προς τα μένα κ ετρωγε την μπλούζα μου! Μετά αναγκαστηκά τον θήλασα κιόλας! Τι συμβαίνει άραγε;

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πνηγεί, το χτυπάς στη πλατούλα και είναι μια χαρά. Μια φορά θα το δοκιμάσεις αν σου πνηγεί μην ξαναβάλεις αυτή τη θηλή!

Μήπως δεν τρέχει καλά το γάλα και κουράζεται το μωράκι γι' αυτό στο μισό σταματάει.

Γιατί όμως δεν το θηλάζεις αποκλειστικά? Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη, αν δεν θες μην μου απαντήσεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...