Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-11-09, 13:41   #161
xxx

xxx ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω κοριτσια πηγα προσφατα στο evendi γιατι εντυπωσιαστηκα απο το site στο οποιο αν το καλοσκεφτεις εχει πολυ κοντινες φωτο απο λεπτομερειες που στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι.

θα το επελεγα μονο για να μου στολισει και το τραπεζι απο τις μπομπονιερες αλλα 250-300 μονο για αυτο μου φαινονται too much και ειδικα αναλογικα με το κοστος απο τις μπομπονιερες.

γνωριζετε ποσο κοστιζει για να αναλλαβει καποιος να σου στολισει το τραπεζι απο μπομπονιερες και μεσα της βαφτισης?
Ο χρήστης xxx δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-09, 15:57   #162
evita79

Το avatar του χρήστη evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και γω για το ιδιο ψαχνω χχχ! Είναι αμαρτία να δώσω τόσα λεφτά.Στην Αθήνα μια κοπέλα το έκανε με 120-150 ευρώ!Ασε που μπορω να αγοράσω μόνη μου ότι θέλω να είμαι σίγουρη για την ποιοτητα και να βαλω μια φιλα εκεινη την μερα να το κανει...πάντως αν βρεις κατι γραχτω και γω στο ψαξιμο ειμαι!
Ο χρήστης evita79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-09, 19:07   #163
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evita79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω για το ιδιο ψαχνω χχχ! Είναι αμαρτία να δώσω τόσα λεφτά.Στην Αθήνα μια κοπέλα το έκανε με 120-150 ευρώ!Ασε που μπορω να αγοράσω μόνη μου ότι θέλω να είμαι σίγουρη για την ποιοτητα και να βαλω μια φιλα εκεινη την μερα να το κανει...πάντως αν βρεις κατι γραχτω και γω στο ψαξιμο ειμαι!
Πάντως και σε γνωστό ανθοπωλείο που αναλαμβάνει να στολίσει το τραπέζι των μπομπονιέρων και ευχών όταν ρώτησα, 250 ευρώ μου ζήτησαν και άλλα 200 για να μου στολίσουν τον διάδρομο στις σκάλες.

Για να το κάνεις μόνη σου πάντως, σίγουρα θα κοστίσει λιγότερο αλλά θέλει πολύυυυυ τρέξιμο. (εξαρτάται βέβαια, απο τον στολισμό κ.α. που θέλεις να κάνεις)
Εγώ π.χ. για να αγοράσω τα υλικά έπρεπε να πάω σε πολλά διαφορετικά μέρη, μερικά εκ των οποίων (γυάλες, καραμέλες, βότσαλα) ήταν εκτός πόλης (macro, praktiker, ikea κλπ). Μόνο για τις γάζες πήγα σε 7 διαφορετικά καταστήματα για να τις βρώ σε καλή τιμή αλλά και για να βρώ τα χρώματα που ήθελα. Για τα πουγκάκια, έψαξα ούτε κι εγώ θυμάμαι σε πόσα μαγαζιά και κατέβηκα στο κέντρο 2 φορές, γιατί το χρώμα και το μέγεθος που ήθελα είχε εξαντληθεί. Τα βρήκα με καθυστέρηση 10 ημερών απο κάποιον που τα παρήγγειλε για μένα.
Έπειτα, πρέπει να τα πάρεις, να κάνεις πρόβες και προετοιμασία στο σπίτι (να στολιστούν τα δέντρα με τις κορδελίτσες -εγώ είχα κρεμαστές μπομπό και δέντρο ευχών, να κοπούν οι γάζες στο κατάλληλο μήκος, να ετοιμάσεις τα νερά για τις γυάλες -βάλαμε χρωματιστό νερό και ρεσώ- και άλλα ανάλογα με τον στολισμό σου) με κορδελίτσες κλπ, και το κυριότερο, εκείνη την ημέρα, χρειάζεσαι άνθρωπο με αυτοκίνητο μεγάλο (εγώ χρειάστηκα φορτηγάκι γιατί είχα 3 δέντρα και πολλά μπαλόνια που είχαν όγκο) ο οποίος θα φορτώσει τα πράγματα και θα τα πάει στην εκκλησία μαζί με 1 με 2 άτομα, περίπου 30-40 λεπτά πριν την ώρα της βάπτισης. Μεταφέραμε και ακόμη ένα έξτρα πτυσσόμενο τραπέζι που δανειστήκαμε. Στρώθηκαν τα λευκά τραπεζομάντηλα, οι γάζες, τα δέντρα, τα μπαλόνια, οι μπομπονιέρες, τα γλυκά, έγινε η διακόσμηση, ήταν εκει και διόρθωναν τα πράγματα, έδιναν οδηγίες στον κόσμο για το δέντρο ευχών Μετά τα μάζεψαν και τα ξαναέβαλαν στο αυτοκίνητο και πίσω. Εμένα με βοήθησαν φίλοι μου σε όλα αυτά, γιατί μονη μου δεν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω. Ειδικά η αγαπημένη μου φιλενάδα theni, έβαλε και τον κόπο και τις ιδέες της και με έσωσε!

Sorry, για το "σεντόνι" απλά ήθελα να τα γράψω με λεπτομέρειες για να σας δώσω σαφή εικόνα.
Παλιά 11-11-09, 19:18   #164
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mom φωτο απο τη βαφτιση εβαλες?
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-09, 19:29   #165
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία Τ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Mom φωτο απο τη βαφτιση εβαλες?
Όχι Σοφία μου, δεν έβαλα ακόμα, απλά γιατί δεν έχω φωτό απο όλα τα πράγματα αλλά ούτε και απο την ημέρα της βάπτισης που είναι στημένα. Περιμένω τον φωτογράφο και τον αδερφό μου που έβγαλαν, αλλά ακόμη σε μένα δεν έδωσε κανείς τους ούτε μια... (έχω σκάσει!!!)
Θα μπω λίγο αργότερα και θα σας γράψω και για τα καταστήματα απο τα οποία έμεινα ευχαριστημένη. (τώρα έχω το ζουζούνι στα πόδια μου και δεν μπορώ να γράψω...)
Παλιά 11-11-09, 21:35   #166
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, πληροφοριακά και μόνο να πω ότι το ανθοπωλείο "Μη με λησμόνει" είναι τέλειο. Κάνει τέλεια δουλειά και η Μαρία η ιδιοκτήτρια είναι μια κοπέλα με ιδιαίτερο στυλ, πολυ συμπαθητική και πολύ δημιουργική. Μου έδειξε φωτογραφίες απο προηγούμενες δουλειές της και πραγματικά μαγεύτηκα.
Τελικά δεν έκανα κάτι απο εκεί, γιατί αποφάσισα να τα κάνω μόνη μου, αλλά πραγματικά ήταν όλα υπέροχα. (όπως και η εξυπηρέτηση)

Τα καλύτερα πουγκάκια στο χρώμα και στο μέγεθος που ήθελα, και στην καλύτερη τιμή, τα βρήκα στη "Μαριάννα" που αναφέρθηκε πιο πάνω απο την Σοφία. Πραγματικά μεγάλη διαφορά. Σε άλλα καταστήματα μου ζητούσαν 22 λεπτά για κάθε πουγκί και εκεί τα πήρα με 8 λεπτά το τεμ. Ήταν μάλιστα αυτοί, που με εξυπηρέτησαν και παρήγγειλαν ειδικά για μένα ένα χρώμα που είχε έλλειψη.

Βαπτιστικά πήραμε σε πολύ καλή τιμή απο την Ροζαλίνα (στον πεζόδρομο που είναι το Ούζου Μέλαθρον). Μου έφτιαξε και τις μπομπο ενηλίκων όπως ακριβώς της ζήτησα εγώ. Της υπέδειξα τις κορδέλες (χρώματα και ποσότητα), τα τούλια, τα μπρελόκ, το σχέδιο και μου τα έφτιαξε όλα πολύ ωραία και σε πολύ καλή τιμή. Η κα Λίτσα είναι πολύ ευγενική και πολύ εξυπηρετική.

Κορδέλες είχα πάρει απο τον Ηλιάδη (που είναι έξω στο ΤΙΤΑΝ και υποτίθεται έχει τιμές χονδρικης) αλλά οι τιμές του δεν ήταν τόσο χαμηλές όσο περίμενα.
Χρειάστηκα μερικές ακόμα και για να μη πηγαίνω πάλι εκεί, βρήκα τις ίδιες κορδέλες στο Μαλλιάρη αλλά και στη Μαριάννα σε πολύ καλές τιμές.
Παλιά 11-11-09, 21:38   #167
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μοm κι εγω απο τη Ροζαλινα εκανα τις μπομπο και τα βαφτιστικα της κορης μου (εν ετη 2007).Οντως κανει πολυ καλη δουλεια!

(Ειδες που σου ελεγα για το "Μη με λησμονει"?Πραγματικα δεν εχω ξαναβρει πουθενα τετοιο ανθοπωλειο, με τοση ευρυματικοτητα και τοση φαντασια στις δημιουργιες του.Και εχει και τα πιο πρωτοτυπα λουλουδια που εχω δει ποτε!)
Παλιά 11-11-09, 22:11   #168
evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ θέλω να πάρω μπάλες με μαλλί της γριας και να τις κρεμάσω σε δέντρο. Τα δέντρα που τα βρίσκεις? Γυάλες θα πάρω από κει που πήρα χοντροκής τα βάζα που είχα στο γάμο μου(ναι ναι και τότε εγώ επιμελήθηκα τον στολισμό-τωρα πια δεν εχω χρονο κλψ λυγμ...) Απ την άλλη λεώ να δωσω τα 200 σε ε΄ναν και να τελειώνω..απλά κανω έρευνα μήπως κόψω τιποτα-ατιμη οπικονομικη κριση!! περιμένουμε φωτο mom με αγωνί!Μπράβο σου παντως.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-11-09, 22:19   #169
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μοm κι εγω απο τη Ροζαλινα εκανα τις μπομπο και τα βαφτιστικα της κορης μου (εν ετη 2007).Οντως κανει πολυ καλη δουλεια!

(Ειδες που σου ελεγα για το "Μη με λησμονει"?Πραγματικα δεν εχω ξαναβρει πουθενα τετοιο ανθοπωλειο, με τοση ευρυματικοτητα και τοση φαντασια στις δημιουργιες του.Και εχει και τα πιο πρωτοτυπα λουλουδια που εχω δει ποτε!)
Κοίτα σύμπτωση...χαχα!!!

Παράθεση:
Εγώ θέλω να πάρω μπάλες με μαλλί της γριας και να τις κρεμάσω σε δέντρο. Τα δέντρα που τα βρίσκεις? Γυάλες θα πάρω από κει που πήρα χοντροκής τα βάζα που είχα στο γάμο μου(ναι ναι και τότε εγώ επιμελήθηκα τον στολισμό-τωρα πια δεν εχω χρονο κλψ λυγμ...) Απ την άλλη λεώ να δωσω τα 200 σε ε΄ναν και να τελειώνω..απλά κανω έρευνα μήπως κόψω τιποτα-ατιμη οπικονομικη κριση!! περιμένουμε φωτο mom με αγωνί!Μπράβο σου παντως.
Τα 2 δέντρα τα πήρα "ενέχυρο" απο τη Ροζαλίνα αφήνοντας 60? για εγγύηση που μου επεστράφησαν όταν επέστρεψα και τα δέντρα. Και το άλλο το έφερε η φίλη μου. Νομίζω ότι το είχε αγοράσει απο κατάστημα με βαπτιστικά. Θα τη ρωτήσω και θα το επιβεβαιώσω.
Παλιά 11-11-09, 22:27   #170
evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ! έλεγα μήπως βρω κανένα σε μαγαζια με είδη διακόσμησης σπιτιου ε΄χω δει στις βιτρινες. Για το μαλλί της γριας προβληματίζομαι. Το είδα σε s ite που είναι Αθήνα μα δεν μπορεί θα έχει κι εδώ!! Το δέντρο ευχών τι είναι? γράφουν ευχές σε χαρτάκια και τις κρεμα΄νε?sorry αν είμαι ασχετη μα εχω δει μονο δντρο με μπομπονιερες!
Παλιά 11-11-09, 22:33   #171
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ! έλεγα μήπως βρω κανένα σε μαγαζια με είδη διακόσμησης σπιτιου ε΄χω δει στις βιτρινες. Για το μαλλί της γριας προβληματίζομαι. Το είδα σε s ite που είναι Αθήνα μα δεν μπορεί θα έχει κι εδώ!! Το δέντρο ευχών τι είναι? γράφουν ευχές σε χαρτάκια και τις κρεμα΄νε?sorry αν είμαι ασχετη μα εχω δει μονο δντρο με μπομπονιερες!
Ένα τέτοιο μεταλλικό λευκό δεντράκι ήταν, στολισμένο με διάφορες κορδέλες στα χρώματα της βάπτισης (τυρκουάζ-λαχανί). Πήρα κάρτες λευκές (card visit) απο βιβλιοπωλείο, κάναμε τρύπες με διακορευτή και περάσαμε κορδελίτσες λεπτές σατέν τυρκουάζ και λαχανί. Τις είχαμε σε μια γυάλα κάτω απο το δέντρο και ο κόσμος έγραφε ευχές και τις κρεμούσε στο δεντράκι.
Αυτά τα καρτελάκια λοιπόν, θα τα βάλω σε ένα άλμπουμ μαζί με φωτογραφίες απο την βάπτιση.
Παλιά 11-11-09, 22:37   #172
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όσο για το μαλλί της γριάς, μπορείς να ρωτήσεις και στο "Μη με λησμόνει". Νομίζω ότι είχα δει κάτι εκεί.

(μπορεί να είναι ανθοπωλείο, αλλά μπορεί να σου εξασφαλίσει και μαλλί της γριάς και παγωτατζή και ζαχαρωτά και σοκολάτες για γλυκό κ.α.)
Παλιά 16-11-09, 08:26   #173
nnektar

nnektar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Βοήθεια για βαφτίσια

Γεια σας κορίτσια,

με λένε Νεκταρία και είμαι καινούριο μέλος. Ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί από τις πληροφορίες που δίνετε σ' αυτό το φόρουμ για τα βαφτίσια στη Θεσ/νίκη. Ζω Αμερική και τα Χριστούγεννα θα έρθουμε να επισκεφθούμε την οικογένειά μου και ταυτοχρόνως να βαφτίσουμε και το αγορίνι μας που θα είναι πλέον 1 έτους. Επειδή θα έχω μόνο ελάχιστες μέρες στη διάθεσή μου θα με βοηθήσουν άλλοι να ετοιμάσω και να οργανώσω τα σχετικά για τη βάφτιση. Για να μην τους παραφορτώσω όμως θέλω να ψάξω όσο μπορώ κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ και να τους δώσω έτοιμες ιδέες, διευθύνσεις, παραγγελίες κ.λπ. Διάβασα σε κάποια μηνύματα για ένα μαγαζί "Μαριάννα". Μήπως μπορεί κάποια που γνωρίζει να μου στείλει ένα προσωπικό με τα στοιχεία (διεύθυνση, τηλ.).

Σας ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης nnektar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-09, 08:44   #174
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nnektar Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια,

με λένε Νεκταρία και είμαι καινούριο μέλος. Ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί από τις πληροφορίες που δίνετε σ' αυτό το φόρουμ για τα βαφτίσια στη Θεσ/νίκη. Ζω Αμερική και τα Χριστούγεννα θα έρθουμε να επισκεφθούμε την οικογένειά μου και ταυτοχρόνως να βαφτίσουμε και το αγορίνι μας που θα είναι πλέον 1 έτους. Επειδή θα έχω μόνο ελάχιστες μέρες στη διάθεσή μου θα με βοηθήσουν άλλοι να ετοιμάσω και να οργανώσω τα σχετικά για τη βάφτιση. Για να μην τους παραφορτώσω όμως θέλω να ψάξω όσο μπορώ κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ και να τους δώσω έτοιμες ιδέες, διευθύνσεις, παραγγελίες κ.λπ. Διάβασα σε κάποια μηνύματα για ένα μαγαζί "Μαριάννα". Μήπως μπορεί κάποια που γνωρίζει να μου στείλει ένα προσωπικό με τα στοιχεία (διεύθυνση, τηλ.).

Σας ευχαριστώ πολύ!
Νεκταρία, σου έστειλα πμ!
Παλιά 16-11-09, 09:58   #175
nnektar

nnektar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πω, πω, αυτό θα πει άμεση εξυπηρέτηση!! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, mom! Να μας ζήσουν τα συνομήλικα μπουμπούκια μας
Δεύτερη ερώτηση προς το φόρουμ: Μήπως έχετε ιδέες για χώρο στο κέντρο, για να μαζευτούμε μετά τη βάφτιση; Όσο πιο κοντά στη Μητρόπολη, τόσο καλύτερα.
Εστιατόριο, ξενοδοχείο, ταβέρνα, ζαχαροπλαστείο, όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες.
Ο χρήστης nnektar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-09, 10:34   #176
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νεκταρία, εσύ το φόρουμ ρωτάς, εγώ πάλι σου απαντώ!!

Λοιπόν, πήγα πρόσφατα στο Cardhu Γεύσεις, σε μια βάπτιση. Πολύ προσεγμένος χώρος και ωραίο φαγητό. Έχε το υπόψη σου.

http://www.vita.gr/html/ent/522/ent.5522.asp
Παλιά 18-11-09, 18:17   #177
toutougia

toutougia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας με λενε Εφη και βαφτισα προσφατα διδυμα.Εφαγα πολυ χρονο στο ψαξιμο και τελικα κατεληξα κι εγω στη Ροζαλινα. Πολυ καλες τιμες και επωνυμα ρουχα.Για μπομπονιερα εκανα ενα βατραχο πριγκηπα ρεσω, φανταστικη! η κ. Λιτσα πραγματι εξυπηρετικοτατη
Ο χρήστης toutougia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-10, 18:41   #178
Lora2

Το avatar του χρήστη Lora2

Περιοχή: θεσσαλονίκη
Lora2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή κέντρα ανατολικά

Λοιπόν τα κέντρα και οι τιμές ανατολικά μέχρι χθες που ρώτησα για βαπτιση μεσημέρι για να είναι συγκεντρωμένα κάπου και να μη τα ψάχνουμε

Χωριο της Ειρηνης: εχει διαφορα μενου που αρχίζουν απο 18-22 ευρώ. Το βασικό είναι ότι έχει και παιδότοπο οπου με 50 ευρώ τον "κλεινεις" για εκείνη την ημέρα.
Νεραϊδα- Θεσσαλονικιά: 15 ευρώ το άτομο. Απλά η χρέωση ανεβαινει αν θα θελήσεις μουσική (που δε μπορείς να πας τους καλεσμένους σε τέτοιο κέντρο χωρίς μουσική)
Εtoile (περαία): 18 ευρώ το άτομο.
Πόρτο άκρη περαια: 22-25 ευρώ το άτομο.
Alea (στη waterland): 25 ευρώ το άτομο, αλλά είναι μέσα στις πισίνες
χασαποταβέρνα σε περαία: 13 ευρώ το άτομο
Ψαροταβέρνα σε Επανωμη: 14 ευρώ το άτομο.
Γιαλός( ταβέρνα Αρετσού): δεν δίνει το χώρο για 100 άτομα. Θέλει λιγότερα, για να μη "κλείσει" το μαγαζί.

Αυτά για 100 άτομα που ρώτησα. Δε νομίζω ότι εμεινε κάτι ανατολικά που να μη πάρω τηλ. αν θελετε ναδειτε και φωτό κάντε αναζήτηση στο google για να δειτε τα site τους. Προσωπικά επέλεξα την ταβέρνα στην Επανωμη γιατί έτσι και αλλιώς φαϊ το μεσημέρι είναι. ελπίζω να φάνηκα χρησιμη.
Ο χρήστης Lora2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-10, 13:09   #179
fesdu

Το avatar του χρήστη fesdu

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
fesdu χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια...
Έχω μια ζουζούνα που κοντεύει 3 μηνών και είπα να αρχίσω να ψάχνω για τα βαφτίσια από τώρα... Λέμε να τα κάνουμε Μάιο ή Ιούνιο.
Θα ήθελα τα φώτα σας για εκκλησίες που επιτρέπουν catering στον προαύλιο χώρο καθώς και για catering. Μένουμε ανατολικά, αλλά δεν μας πειράζει να βγούμε και στα περίχωρα...Κατά προτίμηση κάτι γραφικό..
Ευχαριστώ πολύ!!
Παλιά 02-02-10, 12:06   #180
natassap

Περιοχή: Thessaloniki
natassap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ τότε σκοπεύω να βαφτίσω τη μπέμπα μας, είναι τώρα 3,5 μηνών, κατά πάσα πιθανότητα στον Άγιο Αλέξανδρο στην Αρετσού. Είναι πολύ γραφικά και με μεγάλο προαύλιο χώρο για το catering. Την μεγάλη μας, 26 μηνών (τόσο μεγάλη!!!) την είχαμε βαφτίσει στον Κύριλλο και Μεθόδιο, επίσης με catering μετά, αλλά δεν θα το ξανάκανα γιατί γινόταν χαμός από τις πολλές βαφτίσεις.
Ο χρήστης natassap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-02-10, 22:53   #181
ΒΙΒΗ71

ΒΙΒΗ71 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια, καλησπέρα,
βαφτίζω τη μπουμπού μου στις 9/5/10. θα ήθελα να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες, αλλά δεν ξερω καθολου σε ποια μαγαζιά θα βρω υλικά. επίσης πόσο πρέπει να βγαίνει η μπομπονιέρα για να θεωρηθεί καλή η τιμή; ζω στη θεσσαλονίκη.
Ο χρήστης ΒΙΒΗ71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 11:21   #182
sissy

sissy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα. Ετοιμάζω και γω τη βάφτιση του μπεμπούλη μου για την άνοιξη. Σκέφτομαι να μην πάρω φωτογράφο μιας και οι τιμές που πήρα μου φάνηκαν αρκετά υψηλές(για μένα 700? και 900? μου φαίνονται πολλά). Ο σύζυγος έχει ενστάσεις,θέλει να έχουμε φωτογράφο. Οπότε είπα να κάνω λίγη έρευνα αγοράς παραπάνω. Εσάς πόσο σας κόστισε? Υπάρχει κάποια που δεν προσέλαβε φωτογράφο? Μείνατε ικανοποιημένες από τις φωτό που έβγαλαν οι φίλοι ή το μετανιώσατε?
Ο χρήστης sissy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 11:43   #183
evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα! Ψαχνω για βαφτιστικο σταυρο στην Θεσσαλονικη. Εχει καποια να προτεινει αξιοπιστο και οικονομικο κοσμηματοπωλειο? απο που πηρατε εσεις?
Παλιά 05-02-10, 12:49   #184
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο δικος μου κοσμηματοπωλης ειναι πανω στην Εγνατια, λιγο πριν την πλατεια Αριστοτελους.Ειναι ενας ευγενεστατος κυριος και συνηθως μου κανει πολυ καλες τιμες.Λεγεται "Αφοι Σανδρου" ειναι το προτελευταιο,ερχομενοι απο Βαρδαρη, κοσμηματοπωλειο στο δεξι σου χερι πριν την πλατεια Αριστοτελους (ελπιζω να καταλαβες!!!).
Παλιά 05-02-10, 13:04   #185
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sissy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Ετοιμάζω και γω τη βάφτιση του μπεμπούλη μου για την άνοιξη. Σκέφτομαι να μην πάρω φωτογράφο μιας και οι τιμές που πήρα μου φάνηκαν αρκετά υψηλές(για μένα 700 και 900 μου φαίνονται πολλά). Ο σύζυγος έχει ενστάσεις,θέλει να έχουμε φωτογράφο. Οπότε είπα να κάνω λίγη έρευνα αγοράς παραπάνω. Εσάς πόσο σας κόστισε? Υπάρχει κάποια που δεν προσέλαβε φωτογράφο? Μείνατε ικανοποιημένες από τις φωτό που έβγαλαν οι φίλοι ή το μετανιώσατε?
Sissy καλημέρα!! Γνωμη μου είναι να πάρεις φωτογράφο οπωσδήποτε και να κάνεις και βίντεο. Αξίζει τον κόπο, είναι στο κατω κατω τα μόνα που σου μένουν. Μπορείς να περικόψεις από αλλού π.χ. μπουμπουνιέρες, προσκλήσεις, διακόσμηση. Εμένα μου κόστισε 700 ευρώ βιντεο και με ψηφιακό άλμπουμ το οποίο ήταν φανταστικό. 550 ευρώ είχε χωρίς το ψηφιακό. Βρίσκεις όμως και πιο φθηνούς φωτογράφους. Οι φωτογραφίες των φίλων με ψηφιακή μηχανή είναι ωραίες για το χαβαλέ και μόνο, οι επαγγελματικές είναι κλάσεως ανωτερες.
Με το καλό η βάπτιση! Φιλακια

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 13:08   #186
evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο δικος μου κοσμηματοπωλης ειναι πανω στην Εγνατια, λιγο πριν την πλατεια Αριστοτελους.Ειναι ενας ευγενεστατος κυριος και συνηθως μου κανει πολυ καλες τιμες.Λεγεται "Αφοι Σανδρου" ειναι το προτελευταιο,ερχομενοι απο Βαρδαρη, κοσμηματοπωλειο στο δεξι σου χερι πριν την πλατεια Αριστοτελους (ελπιζω να καταλαβες!!!).
Θα το βρω πιστευω...εχει σταυρους του Τριαντου και facadoro? επειδη ειμαστε και λιγο ψωνια βεβαιως βεβαιως!
Παλιά 05-02-10, 13:11   #187
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω...Παντως θα σου ελεγα να πας να δεις απο κοντα τι εχει.
Παλιά 05-02-10, 13:15   #188
evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οκ! Ευχαριστω πολυ, οταν καταφερω να κατεβω κεντρο θα παω οπωσδηποτε...
Παλιά 11-02-10, 16:56   #189
natasoulaki

natasoulaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα!
θα βαφτίσουμε την κόρη μας τον Ιούνιο και ψάχνω να βρω ένα όμορφο εξωκκλήσι, μάλλον προς Χαλκιδική. Γνωρίζει καμία σας κάτι σχετικό? επίσης μου άρεσαν και εμένα πολύ οι ιδέες από το evendi, αλλά μάλλον είναι πολύ ακριβά. σκέφτομαι μπομπονιέρες και προσκλητήρια από το χαμόγελο του παιδιού και για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα.....
Παλιά 11-02-10, 17:49   #190
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενα ομορφο εκκλησακι ειναι αυτο της Παναγιας στην Ποτιδαια.Ειναι μεσα στο χωριο, πανω στο λοφο, με ομορφη θεα προς τη θαλασσα.Εχω παει σε γαμο εκει και ηταν πολυ ομορφα.
Παλιά 11-02-10, 21:16   #191
natasoulaki

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Σοφία Τ. Βασικά σκεφτόμουν ανατολική Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική (συγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά)....έλεγα προς Ταξιάρχες....
Εγώ μένω Σουρωτή....Μήπως γνωρίζεις και καμιά καλή κομμώτρια?...
Ευχαριστώ
Παλιά 12-02-10, 00:03   #192
fourfouromama

fourfouromama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasoulaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ Σοφία Τ. Βασικά σκεφτόμουν ανατολική Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική (συγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά)....έλεγα προς Ταξιάρχες....
Ευχαριστώ
Κομμώσεις Γιώτα!Δεν παίζεται!!!Στην αρχή ήμουν επιφυλακτική, γιατί φανταζόμουν πιο trendy την κομμώτρια/κομμωτή που θα με χτένιζε στο γάμο, αλλά...έδωσε ρέστα και έκτοτε πηγαίνω ανελλιπώς και φεύγω ΠΑΝΤΑ ευχαριστημένη!!!Δεν ανοίγουν τα link,θα σου έδειχνα το μαλλί μου!!
Παλιά 12-02-10, 20:30   #193
natasoulaki

Προεπιλογή

Μήπως μπορείς να μου δώσεις τηλέφωνο και διεύθυνση?
έρχεται και σπίτι? από τιμές?......
Ευχαριστώ πολύ....
Σήμερα πήγα στον Αγόρτζα (φωτογράφος), πολύ ωραίες οι φωτογραφίες δεν λέω αλλά 1200ευρώ μου φάνηκαν πολλά...Γενικώς όλα εμπόριο έχουν γίνει.....
Παλιά 12-02-10, 20:42   #194
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΙΒΗ71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια, καλησπέρα,
βαφτίζω τη μπουμπού μου στις 9/5/10. θα ήθελα να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες, αλλά δεν ξερω καθολου σε ποια μαγαζιά θα βρω υλικά. επίσης πόσο πρέπει να βγαίνει η μπομπονιέρα για να θεωρηθεί καλή η τιμή; ζω στη θεσσαλονίκη.
Αυτά κάποτε τα έβρισκες στα Λαδάδικα από την πάνω μεριά της Τσιμισκή.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-10, 20:45   #195
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasoulaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ
Σουρωτή έχετε κομμώτρια που μένει εκεί. Παλιά κούρευε στο σπίτι της.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-10, 22:00   #196
natasoulaki

Προεπιλογή

Βασικά θα ήθελα στην βάφτιση της κόρης μου να είμαι π. όμορφη (Η ΨΩΝΑΡΑ!!!!!)και γιατί δεν μπορέσαμε να κάνουμε θρησκευτικό γάμο (τα οικονομικά μας δεν το επέτρεπαν) αλλά και γιατί νομίζω πως θα είναι μια πολύ όμορφη μέρα....
Γι' αυτό ακούω προτάσεις σας......
Παλιά 12-02-10, 23:29   #197
anastasaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
anastasaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια, ενδιαφερομαι για γλυκα για τη βαπτιση μας. Μηπως εχετε να προτεινετε κατι οικονομικο, επειδη θα εχω 400 καλεσμενους? ευχαριστω.
Ο χρήστης anastasaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-10, 22:52   #198
Maraki82

Maraki82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Μπουμπουνιερες

Κοριτσια επειδη η αδερφη μου ειναι στη θεσσαλονικη ξερω οτι τις μπουμπουνιερες τισ κορης της τιςπηρε απο κει και εμεινε ευχαριστημενη
http://neraidamit.blogspot.com
Ο χρήστης Maraki82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-10, 23:05   #199
agappula

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
agappula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sissy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Ετοιμάζω και γω τη βάφτιση του μπεμπούλη μου για την άνοιξη. Σκέφτομαι να μην πάρω φωτογράφο μιας και οι τιμές που πήρα μου φάνηκαν αρκετά υψηλές(για μένα 700? και 900? μου φαίνονται πολλά). Ο σύζυγος έχει ενστάσεις,θέλει να έχουμε φωτογράφο. Οπότε είπα να κάνω λίγη έρευνα αγοράς παραπάνω. Εσάς πόσο σας κόστισε? Υπάρχει κάποια που δεν προσέλαβε φωτογράφο? Μείνατε ικανοποιημένες από τις φωτό που έβγαλαν οι φίλοι ή το μετανιώσατε?
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΣΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 300 Ε ΜΕ ΑΠΛΟ ΑΛΜΠΟΥΜ 150 ΦΩΤΟ ΩΡΑΙΟΤΑΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΛ
Ο χρήστης agappula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-10, 00:07   #200
sissy

sissy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι στείλε μου αν μπορείς.
Ο χρήστης sissy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές