Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συνάχι


Recommended Posts

ο μικρος μου 1 ετους πλεον εχει απο προχθες συναχι,δακρυζουν τα ματακια του και εχει καταρροη συνεχεια!εχει και δεκατα. :(:? του δινω depon και του βαζω συνεχεια ορους.ομως το μωρο κλαιει συνεχεια,το σημερινο βραδυ ηταν μαρτυριο ξυπνουσε καθε ωρα και για να ξανακοπιμηθει ηθελε κουνημα στην αγκαλια...ενω μεχρι τωρα κοιμοταν μονος του.τι αλλο να κανω ρε κοριτσια?εχετε καμια συμβουλη μηπως και τον ανακουφισω λιγακι??με καθαρο οινοπνευμα κανει να του κανω μασαζακι στην πλατουλα η οχι??οτι ξερετε παραπανω θα μου φανει χρησιμο :?

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

eleana πρέπει συνέχεια να του καθαρίζεις την μυτούλα με ορό πάντα μπρούμυτα και να βάλεις στο δωμάτιο υγραντήρα τα βοηθάει πάρα πολύ στην αναπνοή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βαλτον να κοιμάται σε μαξιλάρι ή βάλε ένα μαξιλάρι ή πετσέτα ή κάτι κάτω από το στρώμα του έτσι ώστε να κοιμάται ανασηκωμένος λιγάκι και να διευκολύνεται η αναπνοή του.

 

Όταν του βάζεις ορό στη μυτούλα μπορείς να του ρουφάς και τις μυξούλες με την συσκευή Ortisalin, αν την ξέρεις. Για μένα είναι πολύ καλύτερη από τον κλασσικό αναρροφητήρα, πολύ πιο αποτελεσματική.

 

Κανε του ζεστά μπανάκια (χλιαρά) και όταν κάποιος στο σπίτι κάνει μπάνιο, βάλτον και αυτόν στο δωμάτιο του μπάνιου για να ανακουφιστεί. Θα μαλακώσουν οι μυξούλες και θα καθαρίσει η μυτούλα του!

 

Περαστικά του! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να τον πάς σε παιδίατρο γιατί μπορεί να πονάνε τα αυτάκια του, λόγω του μπουκώματος...μπορεί να έχει ωτίτιδα.

Περαστικά σας!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Επισης βοηθαει πολυ αμεσως μετα τον ορο να αφερεις τθις μυξουλες με μια πουαφ (ρουφαει απο την μυτη).

 

Ο ευκαλυπτος (υπαρχει ελαιο της propoline) πανω στο καλοριφερ με μια βρεγμενη πετσετα διευκολυνει την αναπνοη στον υπνο (εγω τον εβραζα με ενα γκαζακι στο δωματιο του - σαν μαγισσα ημουνα :lol: )

 

Για την ωτιτιδα θα συμφωνησω και εγω. Γενικα μια επισκεψη στον γιατρουλη μην εχετε παρατραγουδα (ωτιτιδα ή αν πανε η μυξουλες πισω βροχιτιδα αν εχει βηχαλακι).

 

Περαστικουλια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mpizelaki λες δηλ.οι μιξες να προερχονται απο δοντι?μπορει γιατι εχει δεκατα...σημερα θα παω στην παιδιατρο αν και δεν κανει τιποτα ολο στο νοσοκομειο μας στελνει για να φυγει απο την ευθυνη...(και μαλλον θαναι η τελευταια φορα που παω σαυτην) :(

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

σε μενα παντως το 80% των δοντιων ετσι βγηκαν....δεκατα, τρελή μύξα και δακρισμα ματιων (κατεβασιά το λεει η πεθερά μου).Σε αυτα προστίθονται σοβαρότατες διαταραχες υπνου και γκρίνια...

δε ξερω αν ισχυει το ίδιο και για σας απλα στο λεω να το εχεις σαν ενδεχόμενο...

Link to comment
Share on other sites

σε μενα παντως το 80% των δοντιων ετσι βγηκαν....δεκατα, τρελή μύξα και δακρισμα ματιων (κατεβασιά το λεει η πεθερά μου).Σε αυτα προστίθονται σοβαρότατες διαταραχες υπνου και γκρίνια...

δε ξερω αν ισχυει το ίδιο και για σας απλα στο λεω να το εχεις σαν ενδεχόμενο...

 

Κι εμείς αυτό ζούμε το τελευταίο διάστημα, αλλά τα δόντια δεν εμφανίζονται!!!! :twisted::twisted::twisted:

Εχουμε κολλήσει στα 6 απο τον Αυγουστο - έλεος!!!!!!!!!!

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Koυραγιο el dec μου...σε καταλαβαινω!!!

εμεις εχουμε 12 και βγαζουμε τωρα τους κυνοδοντες!!!

θυμαμαι συνεχεια τη Ναυσικά που έλεγε "αυτοι οι κυνοδοντες μας εχουν βγαλει τη ψυχη..." 8)8)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελεάνα μου δοκίμασε να βάζεις στο μπανάκι του λίγες σταγόνες από εθαίριο έλαιο ευκάλυπτου καθώς και λίγες στογόνες στο μαξιλαράκι του (από μέσα). Επίσης πολύ καλή είναι και μια κρεμούλα της Propoline (κάτι σαν VIX) με ευκάλυπτο την αποία απλώνεις στο στήθος του.

.png
Link to comment
Share on other sites

πηγαμε εχθες στην παιδιατρο μας εδωσε σταγονες για τη μυτη και σιροπι...ηθελε να μας δωσει και αντιβιωση αλλα δεν ηθελα...ολο το βραδυ τα ιδια 4 τα ξημερωματα κοιμηθηκε ο μικρος ενω κατα τις 2 εκαιγε!!!εχθες που πηγαμε την ρωτησα και για το τσουτσουνακι του ποτε θα το ανοιξει μου ειπε στα 2 χρονια λιγο αργα δεν ριναι ρε κοριτσια εγω ειχα την εντυπωση στο χρονο??για πειτε τα δικα σας ποτε τα καναν?? :)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

eleana, περαστικούλια σας.... ρε γμτ

 

αλήθεια αυτό για το πουλάκι θέλω να το μάθω κι εγώ...

βέβαια ο δικός μου είναι ακόμη μικρούλης και αρκούμαστε στην καθαριότητα κατεβάζοντας το όσο πάει χωρίς ζόρι, αλλά αργότερα τί γίνεται;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

χρισαλις εγω δεν τοχω κατεβασει καθολου ποτε λες να υπαρχει προβλημα?γιατι πολλα εχω ακουσει για τα αγορακια τωρα τελευταια για επεμβασεις και τετοια :(

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια για το πουλακι υπαρχουν τοπικς...

καντε εναν κοπο και διαβαστε

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=550

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2027

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=892

 

ισως να εχει κι αλλα.... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleana, πριν διαβάσω τα τοπικ που μας λέει η Marilena, θέλω να σου πω πως πριν μου το πει η παιδίατρος δεν το είχα κάνει ποτέ, πολύ απλά γιατί δεν το ήξερα :oops: απλά μέχρι τότε είχα ακούσει από άλλες μαμάδες πως κάποια στιγμή τους κόβανε κάτι....!!!! Όμως καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρό σου γιατί αν του έχει κατέβει από μόνο του, μαζεύει λίγες βρωμίτσες και θέλει καθάρισμα με φυσιολογικό ορό και βαμβακάκι.... Πρέπει να σου δείξει όμως πώς και πόσο να το κάνεις, θέλει προσοχή... χωρίς να θέλω να σε τρομάξω ... μέχρι μόνιμη βλάβη μπορεί να προκληθεί... δεν ήταν και το καλύτερό μου στην αρχή αλλά τώρα το συνήθισα :) ακόμη όμως νοιώθω αμήχανα όταν έχουμε... τα πάνω μας!!!! :oops::lol::oops::lol::roll::wink:

 

Υ.Γ.: μην τρομάξεις όταν στο δείξει.... εγώ έπαθα πλάκα και τη ρώησα πότε θα του φύγει αυτή η μελανιά που έχει πάνω-πάνω και αυτή έσκασε στα γέλια λέγωντάς μου "αμάν, όλες οι μαμάδες το ίδιο... ΠΟΤΕ δε θα του φύγει γιατί πολύ απλά... αυτό είναι το κεφαλάκι του!!!!!"

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω, πως τις πρώτες 2-3 μέρες μου είχε πει και του έβαζα μια αλοιφουλα (για καμιά λοίμωξη), και από τότε σε κάθε επίσκεψη το κοιταει και μου λέι πως πάμε μια χαρά... (προσπαθώ όμως να μην το κατεβάζω συχνα, 1-2 φορές την εβδομάδα.... ξέρω γω, ακόμη φοβάμαι... δεν είναι παιχνίδι!!

 

Επίσης αυτό που έμαθα είναι πως θέλει μεγάλη προσοχή ποιός θα "κόψει" το παιδί.... και πως.... μου είπαν πως ο καλύτερος γιατρός είναι στο Έλενας δε θυμαμαι ρε γμτ το όνομα... και αυτό που κάνει είναι πολύ απλό και τα παιδάκια δεν πονάνε ούτε παθαίνουν λοιμώξεις και μπλαμπλα...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κόρη μου κρύωσε μάλλον και τρέχει η μυτούλα της απο χθες. της βάζω ορό και αν δω ότι ζορίζεται πολυ λίγο παιδικό otrivin.Yπάρχει κάποιο άλο γιατροσόφι??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ορο κανω στα ζουζουνια μου.......

αντε να δωσω και λιγο deponακι........ :cry::cry:

otrivin το αποφευγω..... :cry::cry::cry:

 

κι εμενα σημερα ξυπνησε με καταρροη ο ενας........ :cry::cry:

 

ευχομαι περαστικουλια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι θα είναι ρητορικό να σε ρωτήσω ότι εκτός απ τον ορό τις τραβάς κι όλας έξω τις μυξούλες με το ειδικό μηχάνημα να μην τα καταπίνει ε? :D

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι.....αλλα να σας πω , μετα απο πολλες προσπαθειες να με πεισει ο αντρουλης μου , το χρησιμοποιησαμε..... :cry::cry:

εμενα παντως κλαινε γοερα....:cry::cry:

αφου αναγκαστηκα να το χρησιμοποιησω κι εγω χωρις λογο, για να καταλαβω τι νοιωθουν....... :shock::shock: (ειμαι τρελη το ξερω!!)

 

εσας δηλ. που το χρησιμοποιειτε, πως αντιδρουν τα μωρακια σας???

Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μου δεν μου συνιστα το μηχανημα που τραβάει τις μυξούλες.μόνο ορό της βάζω. το otrivin μόνο το βράδυ και μόνο όταν είναι πολύ μπουκωμένη και δεν αναπνέιει καλά,αλλιω;πως θα κοιμηθει? πίστευω ο΄τι με μέτρο δν πειράζουν τα φάρμακα

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...