Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με χορτόσουπα


lika

Recommended Posts

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΤΕ ΜΕ ! ΕΔΩ Κ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΣΚΕΤΗ Η ΚΑΙ ΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ...ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΠΟΥΡΕ ΠΑΤΑΤΑ - ΚΑΡΟΤΟ ΜΕ ΛΑΔΙ Κ ΛΙΓΟ ΛΕΜΟΝΙ.ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ Κ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΤΡΟΦΗ Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ.... ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΘΕΣΑ Κ ΛΙΓΟ ΠΡΑΣΟ.... ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΧΛΑΔΙ.... ΤΙΠΟΤΑ.ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ? ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΛΑΧΑΝΟΚΡΕΜΑ ΑΝ ΑΡΝΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ Κ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ?

LIKA

 

line_line01_beg_girl01_time_1190952000_text_e8e7ebe1e6f9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτό το δίνεις το μεσημέρι έτσι; όχι σαν φρουτόκρεμα; γιατί δεν το κατάλαβα καλά. Μάλλον θα αλλάξει η κατάσταση όταν μπει το κρεατάκι μέσα...πότε θα το βάλετε; τώρα αχλάδι στα λαχανικά δεν μου κολλάει..αλλά περί ορέξεως... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε χωρις λεμονι,ο δικος μου ουτε σταγονα δεν ηθελε.

επεισις δοκιμασε με διαφορετικες αναλογιες πιο πολυ πατατα την μια πιο πολυ καροτο την αλλη......

καπου θα πετυχεις το σωστο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το λεμονι αποφυγε το..

Πως το κανεις γενικα το φαγητο? Θα πρεπει να ειναι σουπα λαχανικων και οχι λαχανοκρεμα οπως την λες..

Δηλαδη δεν θα βαζεις την πατατα και το καροτι και θα τα αλεθεις προσθετοντας λαδι και λεμονι..

Θα φτιαχνεις σουπιτσα με αυτα.. το λαδι συνηθως σου λενε να το βαζεις ωμο στο τελος αλλα πχ ο δικος μου δεν το ηθελε οποτε εβαζα μια κουταλια της σουπας 2-3 λεπτα πριν σβησω το ματι (επερνε μια βραση.. γιατι ωμο εχει βαρια γευση.

Μεσα στη σουπα βαλε και ενα μικρο κρεμμυδακι ολοκληρο και για αρχη μην το αλεσεις.. επειδη τα κρεννυδια ειναι γλυκα δινουν ωραια γευση στη σουπα.

Και να εχεις υποψην σου οτι για να την φαει θα πρεπει να ειναι "σουπα" δηλαδη νερουλη..

αν ειναι πουρες δεν προκειτε να το φαει με τιποτα σε αυτη την ηλικια το παιδι. Ποιος σου ειπε να δωσεις πουρε σε τοσο μικρο παιδακι? Ειναι απολυτα λογικο που δεν το τρωει. Δοκιμασε οπως σου λεω.. και θα δεις θα το φαει..

Θα βρασεις μια πατατουλα κομμενη στα 4, 2 μικρα καροτακια κομμενα οριζοντια στη μεση και το κρεμιδακι με μπολικο νερακι.. πριν το σβησεις θα βαλεις μια κουταλια λαδι θα το αφησεις 2-3 λεπτα και θα το σβησεις..

Θα βαλεις στο μουλτι τη μιση πατατα, το ενα καροτο και ζουμακι και αν θες να ξαναδοκιμασεις λεμονι θα βαλεις 2-3 σταγονες οχι παραπανω..

θα φτιαξεις ενα νερουλο σχετικα μειγμα.. θα τοποθετησεις πρωτα τα λαχανικα στο μουλτι και μετα θα προσθεσεις το ζουμι.. γι αυτα τα λαχανικα θελεις περιπου 150 γρ ζουμακι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

σαν σουπίτσα εννοείς πως θα το φάει πιο εύκολα? κι εγώ για πουρέ θυμάμαι... :roll: και αν είναι σούπα,μπάινει ελάχιστο σε κάθε κουταλιά,έτσι? Και δεν "νευριάζει" το παιδί έτσι λίγο λίγο? Πραγματικά με ενδιαφέρει η απάντησή σου,σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας..... Λεγοντας λαχανοκρεμα εννοω πατατα καροτο στο μπλεντερ με νερο βρασμενο της σουπας.Η αληθεια ειναι πως δεν εβαζα παρα πολυ νερο κ ειχε πιο πολυ την υφη του πουρε...Αυριο θα την κανω πιο νερουλη.... Σημερα παντως φαγαμε αρκετη ποσοτητα.Ξερετε πως?????? Μια ετρωγα εγω κ μια το μωρο...Μια εγω κ μια το μωρο!!! Ειχα βαλει και περισσοτερη πατατα αποτι καροτο βεβαια... :D

LIKA

 

line_line01_beg_girl01_time_1190952000_text_e8e7ebe1e6f9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοω σαν σουπα.. νερουλη..

αλλωστε δεν εχει και τοσο σημασια η ποσοτητα που θα φαει το παιδι αυτες τις πρωτες μερες.. το θεμα ειναι να παρει την ουσια αυτων των τροφων, να συνηθίσει στη γευση.. και ο ουρανισκος του και το στομαχι τους. Ποια η διαφορα αν θα φαει 3 κουταλίτσες νερουλη σουπιτσα αντι να φαει μια σε πουρε? Αλλωστε μπορει ο γιατρος να σου λεει μια κουταλια, δυο κουταλιες, αλλα ουσιαστικα αυτα δεν ισχυουν.. γιατι που ξερει ο γιατρος τι κουταλακι θα χρησιμοποιησεις εσυ? Αλλοι χρησιμοποιουν τα πολυ μικρουτσικα κουταλακια της mam και αλλοι χρησιμοποιουν το κουταλακι του γλυκου του σπιτιου τους..

Εσυ ξερεις πως η ποσοτητα που αντιστοιχει να μπει στο πιατο του παιδιου σου ειναι η χι (εννοω σε λαχανικα) και οτι απο αυτο την πρωτη μερα πρεπει να φαει ελαχιστο, ισα να δοκιμασει, την επομενη λιγο περισσοτερο, μεχρι να φτασει να το τρωει σχεδον όλο..

 

Αν και νομίζω πως ενα πολυ καλο ερωτημα που θα πρεπει να τεθει και να μας το απαντησει καποιος αν ξερει (σιγουρα όμως) ειναι τι εννοει ο γιατρος οταν λεει την πρωτη μερα να φαει μια κουταλια.. Μια κουταλια απο μικρουλι βρεφικο κουταλι? Μια κουταλια απο κουταλακι του γλυκου? Η μια κουταλια απο κουταλι της σουπας ? Νομιζω οτι αυτο ειναι ενα απο τα θεματα που οι περισσοτερες μαμαδες δεν σκεφτομαστε να ρωτησουμε το γιατρο και το ερμηνευουμε μαλλον διαφορετικα η καθε μια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δορα εμενα η παιδιατρος επειδη ειχα μπερδευτει γιατι ολοι το λενε σουπα μου ειπε να το κανω πουρε! και εμεις 6 μηνων ειμαστε και εννοειται δεν το τρωμε ουτε αυτο ουτε τη φρουτοκρεμα! τη μαμα μου λυπαμαι γιατι αυτη το κραταει το πρωι και τραβαει τα ζορια! και να φανταστειτε δεν ειχα κανενα προβλημα με τη μικρη μου και νομιζα οτι θα τα τρωει ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω πως ενα πολυ καλο ερωτημα που θα πρεπει να τεθει και να μας το απαντησει καποιος αν ξερει (σιγουρα όμως) ειναι τι εννοει ο γιατρος οταν λεει την πρωτη μερα να φαει μια κουταλια.. Μια κουταλια απο μικρουλι βρεφικο κουταλι? Μια κουταλια απο κουταλακι του γλυκου? Η μια κουταλια απο κουταλι της σουπας ? Νομιζω οτι αυτο ειναι ενα απο τα θεματα που οι περισσοτερες μαμαδες δεν σκεφτομαστε να ρωτησουμε το γιατρο και το ερμηνευουμε μαλλον διαφορετικα η καθε μια..

 

ο δικός μου γιατρός στις γραπτές του οδηγίες ανέφερε ότι ξεκινάμε τη φρουτόκρεμα πχ ως εξής

πρώτη μέρα ένα κουταλάκι του γλυκού

δεύτερη μέρα δύο κουταλάκια του γλυκού

τρίτη μέρα μία κουταλιά της σούπας

τέταρτη μέρα προσπαθούμε για μια μικρή ποσότητα και σταδιακά να φτάσει το παιδί να τρώει 150ml κρέμας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ειμαστε 5,5 μηνων. Εχουμε δοκιμασει πατατα, καροτο, κολοκυθι με διαφορους συνδιασμους αλλα τιποτα δεν μας αρεσει. Λεμόνι και λαδακι βαζουμε αλλά δεν θέλουμε να τη βλεπουμε μπροστα μας τη χορτοσουπα. Μήπως είναι ακόμα νωρις; Εχουμε συνηθισει στη φρουτοκρεμα και τώρα;;; Τα φωτα σας μανουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελει υπομονη. Θα συνηθισει. Ισως αμα βαλεις και λιγο σελινο να του αρεσει περισσοτερο. επισης, μολις μπει και το κρεας θα εχει καλυτερη γευση. αλλα θελει το χρονο του το μωρο. ακομα μαθαινει το κουταλι και δεν εχει συνηθισει τελειως τη γευση απο τα φρουτα και εινια και πιο νοστιμη η φρουτοκρεμα. σιγα σιγα λιγο λιγο θα αρχισει να τρωει και φαγητο

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 5,5 μηνων. Εχουμε δοκιμασει πατατα, καροτο, κολοκυθι με διαφορους συνδιασμους αλλα τιποτα δεν μας αρεσει. Λεμόνι και λαδακι βαζουμε αλλά δεν θέλουμε να τη βλεπουμε μπροστα μας τη χορτοσουπα. Μήπως είναι ακόμα νωρις; Εχουμε συνηθισει στη φρουτοκρεμα και τώρα;;; Τα φωτα σας μανουλες!

 

Θα τη μαθει....σιγα σιγα...Καταρχην μπορεις να βαλεις τα παντα μεσα,δοκιμασε πριν τη δωσεις στο μωρο να δεις...τρωγεται?Γιατι καμια φορα κανουμε θανατηφορους συνδιασμους.. κ στη τελικη εμεις αυτο που φτιαχνουμε δε θα το τρωγαμε:lol:.Εγω του εβαζα πατατα,καροτο,σελινο,κρεμυδι(το εβαζα να βραζει ολοκληρο κ το αφαιρουσα μετα),αρακα(λιγο κατεψυγμενο),μαρουλι,σπανακι,πατζαρι κ γλυκοπατατα(ητανε παντου κ παντα...κ με βοηθουσε να κανω τη μεταβαση σε νεες γευσεις).

Μη τη κανεις πολυ νερουλη...

*Αν τρωει κρεας,κρατα ζουμακι κ βαλτο στη χορτοσουπα(που δε νομιζω ακομα).

 

 

Ασχετο αλλα νομιζω οτι ξεκινατε πολυ νωρις φαγητο:roll:Εμεις ξεκινησαμε φρουτα στον 7ο κ στα μισα του μπηκανε τα λαχανικα.Καθε ενας βεβαια εχει κ αλλη γραμμη...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησε φαγητο η μικρη μου στον 6ο.δεν της αρεσε η χορτοσουπα και εβαλα κατευθειαν και κρεας.της οηρε κανα 20ημερο να το συνηθισει αλλα τωρα το τρωει.βαζω οτι λαχανικο εχω.μπροκολο,σπανακι,αρακα.ντοματα.βαζω τα γνωστα πατατα,καροτο και βαζω και κατι απο μακαρονι,ρυζι ή χυλοπιτα.οχι ολα μαζι εννοειται.αναλογα τα κεφια μου!

Link to comment
Share on other sites

Lena148 εγω ό,τι και να φτιαξω στο μωρο ποτέ δεν δινω κατι πριν το δοκιμασω. Εδώ και τη φρουτοκρεμα τρωει μερικες μονο κουταλιες και μετα περιμενει γαλα. Εγώ ομως δεν του το δινω αμεσως το γάλα αλλά μετά απο καμιά ωρα ή και δυο, για να πεινασει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω παντως την λυση την βρηκα! Αντικατεστησα την πατατα με γλυκοπατατα,προσθεσα καροτο αρακα κρεμμυδι,κοτοπουλο και στο αλεσμα 2 κουταλιες ρυζαλευρο σκονη.δοκιμαστε το...τα αποτελεσματα φοβερα..τρωει 200ml και επιτελους της αρεσει!!!!! ειναι γλυκο...εχει ωραια γευση και καθολου ανοστο αν και λειπει το αλατι...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκιμάστε να αλλάξετε κουτάλι! Υπάρχουν κάτι μαλακά κουταλάκια για μωρά. Μάνο με τέτοιο έτρωγε ο μεγάλος μου τις στερεές τροφές. Και επίσης προσπαθήστε να αλέθετε οτιδήποτε με ράβδο και όχι με μπλέντερ. Μερικές φορές τους φταίει η υφή και όχι η γεύση. Αυτά. Καλά ταϊσματα!;)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω απελπιστεί!! Η μικρή μου δεν τρώει καθόλου λαχανικά! Όταν τρώμε φρουτόκρεμα ή ρυζάλευρο, αν μπορούσε θα ζητούσε και δεύτερο μπολάκι.. Χθες που της έδωσα πρώτη φορά βρεφικό γιαουρτάκι, το κατάπιε.. γενικά είναι φαγανό παιδι. Με τα λαχανικά όμως τίποτα :(. Παρατήρησα ότι απεχθάνεται το λεμόνι και την πατάτα κι έτσι άρχησα να κάνω άλλους συνδιασμούς. Στη γεύση της ντομάτας αντέδρασε λίγο καλύτερα, αλλά όχι σπουδαία πράγματα.. Σήμερα της έβαλα λίγο παντζάρι για να γλυκήσει και ούτε που να το φτύσει η κυρία.. Στην αρχή έλεγα, που θα πάει θα συνηθήσει. Μια βδομάδα μετά όμως έχω αρχίσει να απελπίζομαι και να εκνευρίζομαι..:oops: Σκέφτομαι για απογευματινό αντί για ρυζάλευρο να προσπαθήσω πάλι με τα λαχανικά που άφησε, στη λογική ότι αν πεινάσει, τι θα κάνει; δε θα φάει; Είναι λάθος τρόπος;

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ρίξεις μέσα στη χορτόσουπα και λίγο σέληνο και κρεμμύδι... Το κρεμμύδι αφού βράσει γλυκίζει και δίνει νοστιμιά στη σούπα!!!

 

Τη χορτόσουπα ούτε εμένα την έτρωγε, δοκίμασα παραλλαγές και τελικά έριξα απο την αρχή κρέας με ντομάτα και άρχισε να τη τρώει...

 

Νομίζω οτι καλά θα κάνεις να της δίνεις την υπόλοιπη χορτόσουπα να φάει για απογευματινό... άλλωστε καλύτερα να φάει λίγο παραπανω απο τη σούπα παρά το ρυζάλευρο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο παιδί να μην τρώνε τα λαχανικά. Εγώ τα φτιάχνω στον ατμομάγειρα, και μετά τα αλέθω στο μπλεντερ χειρός προσθέτοντας τον ζωμό που έχει μείνει στον ειδικό δίσκο της συσκευής, κουταλιά κουταλιά μέχρι να πετύχω πυκνότητα παχύρευστης σούπας. Δεν προσθέτω τίποτα άλλο ακόμα ( είναι 6,5 μηνών η μικρή ακόμα) ούτε λάδι, ούτε λεμόνι. Μπορείς να πειραματιστεις και με άλλα λαχανικά όπως γλυκοπατάτα και κολοκύθα, που είναι σχετικά γλυκά.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά χθες προσπάθησα να της δώσω σούπα και το απόγευμα, αλλά τίποτα! Και να φανταστείτε ήταν πολλές ώρες νηστική.. Κρεμμύδι βάζω και σήμερα λέω να βάλω και σέλινο. Δεν ξέρω.. Τόσες επιλογές υπάρχουν, κάποια δε θα βρω να της αρέσει;; Σκέφτομαι από το πορτοκάλι που της δίνω το πρωί να βάζω το μισό στη φρουτόκρεμα και το άλλο μισό στη σούπα, επειδή της αρέσει.

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο παιδί να μην τρώνε τα λαχανικά. Εγώ τα φτιάχνω στον ατμομάγειρα, και μετά τα αλέθω στο μπλεντερ χειρός προσθέτοντας τον ζωμό που έχει μείνει στον ειδικό δίσκο της συσκευής, κουταλιά κουταλιά μέχρι να πετύχω πυκνότητα παχύρευστης σούπας. Δεν προσθέτω τίποτα άλλο ακόμα ( είναι 6,5 μηνών η μικρή ακόμα) ούτε λάδι, ούτε λεμόνι. Μπορείς να πειραματιστεις και με άλλα λαχανικά όπως γλυκοπατάτα και κολοκύθα, που είναι σχετικά γλυκά.

Γιατί όχι λάδι και λεμόνι; Και η δική μου εξήμιση είναι, αλλά ο γιατρός είπε ότι μπορούμε να βάζουμε. Το λεμόνι βέβαια δεν το θέλει με τίποτα.. Λες να την ενοχλεί το λάδι και γι αυτό να μη τρώει; Βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού.

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι όχι, δεν την ενοχλούσε το λάδι, αφού και χωρίς αυτό... Σήμερα είχαμε άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια.. Αύριο λέω να δοκιμάσω με αρακά. Αφού για φρουτόκρεμα τρελαίνεται, λέτε να ανακατεύω τα φρούτα με τα λαχανικά μαζί και να της δίνω μισό μείγμα το πρωί και μισό το μεσημέρι; Αηδία, αλλά.. Το ξέρω ότι δε φταίει η καημένη και ότι της είναι δύσκολο να προσαρμοστεί στις γεύσεις μας ( εγώ το γάλα της ούτε που να το μυρίσω ), αλλά παρόλα αυτά με εκνευρίζει! Και μετά έχω τύψεις που εκνευρίζομαι με το μωράκι μου :-(

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι όχι, δεν την ενοχλούσε το λάδι, αφού και χωρίς αυτό... Σήμερα είχαμε άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια.. Αύριο λέω να δοκιμάσω με αρακά. Αφού για φρουτόκρεμα τρελαίνεται, λέτε να ανακατεύω τα φρούτα με τα λαχανικά μαζί και να της δίνω μισό μείγμα το πρωί και μισό το μεσημέρι; Αηδία, αλλά.. Το ξέρω ότι δε φταίει η καημένη και ότι της είναι δύσκολο να προσαρμοστεί στις γεύσεις μας ( εγώ το γάλα της ούτε που να το μυρίσω ), αλλά παρόλα αυτά με εκνευρίζει! Και μετά έχω τύψεις που εκνευρίζομαι με το μωράκι μου :-(

Νομίζω ότι δεν πρέπει να αναμίξεις φρούτα με λαχανικά!

Link to comment
Share on other sites

Kαι όχι, δεν την ενοχλούσε το λάδι, αφού και χωρίς αυτό... Σήμερα είχαμε άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια.. Αύριο λέω να δοκιμάσω με αρακά. Αφού για φρουτόκρεμα τρελαίνεται, λέτε να ανακατεύω τα φρούτα με τα λαχανικά μαζί και να της δίνω μισό μείγμα το πρωί και μισό το μεσημέρι; Αηδία, αλλά.. Το ξέρω ότι δε φταίει η καημένη και ότι της είναι δύσκολο να προσαρμοστεί στις γεύσεις μας ( εγώ το γάλα της ούτε που να το μυρίσω ), αλλά παρόλα αυτά με εκνευρίζει! Και μετά έχω τύψεις που εκνευρίζομαι με το μωράκι μου :-(

Ούτε ο δικός μου έτρωγε και τρώει χορτόσουπα.βάλε κοτόπουλο να νοστιμήσει. μπορεί να το φάει και άσε τις αναμείξεις με φρούτα που λες:-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι λάδι και λεμόνι; Και η δική μου εξήμιση είναι, αλλά ο γιατρός είπε ότι μπορούμε να βάζουμε. Το λεμόνι βέβαια δεν το θέλει με τίποτα.. Λες να την ενοχλεί το λάδι και γι αυτό να μη τρώει; Βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού.

 

Για το λάδι δεν είχα κάποια ειδική οδηγία, εφόσον το τρώει σκέτο προτιμώ να της δίνω σκέτο. Το λεμόνι, όπως και όλα τα εσπεριδοειδή αλλά και το ακτινίδιο, έχω οδηγία να τα αποφύγω τον πρώτο χρόνο λόγο της οξύτητας ( νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος)

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...