Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το πιο εκνευριστικό πράγμα που κάνει ο Ματθαίος είναι να ροχαλίζει τα βράδια.Κ μιλάμε για βαρβάτο ροχαλητό.Από τηναρχή της σχέσης μας ο βραδινός μου ύπνος είναι μαρτύριο.Εχω δοκιμάσει να τον ξυπνάω να αλλάζει πλευρό,παλιά είχε πάρει ένα σπρέι από το φαρμακείο αλλά τπτ,κανένα αποτέλεσμα.Οταν κοιμόμαστε μαζί,δεν ευχαριστιέμαι ύπνο,ξυπνάω γύρω στις 5,6 φορες να τον σκουντηξω,νευριάζω που θέλω να κοιμηθώ αλλά δεν μπορώ!

Τι προτείνετε για να απαλλαγούμε από αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πόσο σοβαρό μπορεί να είναι το ροχαλητό;

Τόσο από κοινωνικής όσο και από ιατρικής άποψης το ροχαλητό δυνατόν να οδηγήσει σε προβληματικές καταστάσεις και κυρίως στις περιπτώσεις εκείνες που οδηγεί σε αποφρακτική υπνική άπνοια θέτοντας έτσι σε κίνδυνο τη ζωή του ατόμου.

 

Μέθοδοι θεραπείας

Η θεραπεία εξαρτάται από τη διάγνωση. Ο ασθενής θα πρέπει να υποβληθεί, κατ΄ αρχάς, σε πλήρη Ωτορινολαρυγγολογική εξέταση για να εντοπισθεί το σημείο και το μέγεθος της απόφραξης. Η αντιμετώπιση τόσο του απλού ροχαλητού όσο και του συνδρόμου της αποφρακτικής υπνικής άπνοιας δυνατόν να είναι συντηρητική η χειρουργική.

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=788

 

 

 

 

 

Μήπως να πηγαίνατε σε ένα γιατρό ? Γιατί όταν αντί να ξεκουράζεται κουράζεται στον ύπνο του ο άνθρωπος είναι σοβαρό πρόβλημα και στη μέρα του μετά.Ο ΩΡΛ είναι η καλύτερη λύση νομίζω :D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λες?Το θέμα είναι ότι μετά δεν θα ακούω τπτ κ δεν μπορώ...

 

ο αντρας σου δεν ξυπναει ευκολα??αστον να ακουει αυτος!! :wink:

Mπα..τι κλωτσιές τρώει κ δεν καταλαβαίνει καν!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γι'αυτό ρε παιδιά κουράζεται εύκολα κ δεν έχει αντοχές?κι γω ροχαλίζω αλλά μόνο όταν είμαι πολύ κουρασμενη,κοιμάμαι ανάσκελα.Εγώ έχω κρεατάκια κ στραβό διάφραγμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχει πάει πουθενα,δεν το χουμε ψαξει.Τον λέω,λέει εντάξει εντάξει αλλά τελικά δεν κάνει τπτ.Μλαλον πρέπει να κλείσω εγώ ραντεβού κ να τον πάρω με το ζόρυ.Ειναι ασχημο κ για κεινον κ για μενα.Ειναι μαρτυριο ο υπνος αν πρεπει να ξυπναω γυρω στις 6 φορες μονο για να τον σκουντηξω..

Link to comment
Share on other sites

Τα επιθέματα μύτης τα δοκιμάσαμε κι εμείς αλλά τίποτε...

Κυκλοφορεί ένα σπρέι...αυτό το ξέρει κανείς; Silence...

Πάντως κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα, αφού αναγκάζομαι να φύγω από το κρεβάτι...και υπάρχουν και νύχτες που τον ακούω και στο διπλανό δωμάτιο...μαρτύριο παιδιά, μαρτύριο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι,το ξερω και το σπρευ ,αλλα δεν το εχουμε δοκιμασει,βασικα δεν ροχαλιζει συνεχεια,ουτε πολυ και καθε μερα,αλλα επειδη ξυπναω με το παραμικρο,ακομη και αν ακουω την αναπνοη ,δεν μπορω να κοιμηθω,ετσι με τις ωτοασπιδες εχω βρει την υγεια μου απο ολα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eιμαι μεγάλη παθούσα και ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....

 

Ο άντρας μου ροχάλιζε τόοοοοσο που απο τότε που γεννηθηκε η κόρη μας και για μεχρι πριν κανενα 2μηνο, κοιμόμασταν τα μισά βράδια χώρια ,δηλ ξεκινάγαμε για μαζί, αλλά κατέληγε στο σαλόνι με κλειστές πόρτες για να μην ξυπνάει εμένα και το μωρό...αλλά και πάλι ειχαμε πρόβλημα και μας ξύπναγε!!!! :shock:

 

Ροχάλιζε γενικά, αλλά μετά την εγκυμοσύνη που του έμειναν λιγα κιλάκια ( :lol::lol::lol:) το κακό παραέγινε. Ειχα δοκιμάσει τα πάντα :να αλλάξει πλευρό, να κοιμηθεί μπορούμυτα, σκουντιές, κλωτσιές, ξύλο, κλάμα, σπρέυ, αυτοκόλλητα...πήγε και στο κέντρο ύπνου στο σισμανόγλειο και του είπαν 1. κοψε το κάπνισμα 2. χάσε 10 κιλά...πριν γινουν αυτά δεν συστήνουν τίποτε άλλο.

 

Μέχρι που πηγε στη διαιτολόγο μου , έχασε 10 κιλά και πλέον κοιμάται σαν πουλάκι... ροχαλίζει ακόμα, αλλά είναι light...Πλεόν μπορούμε να κοιμηθούμε ξανά μαζι....

 

Το ροχαλητό είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα, και όλοι το βλέπουν αστείο, μέχρι να τους τύχει.... Δεν είναι αστείο και επηρρεάζει την ποιότητα της ζωής μας ΑΜΕΣΑ.... :?

Και σίγουρα αυτό επηρρεάζει και τις αντοχές του άντρας μου. Και μένα ο δικός μου μονίμως κουρασμένος ήταν....

 

Να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω κοριτσάκι μου! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κ μένα έχει κιλάκια παραπάνω αλλά δεν κάνει τπτ ή μάλλον δεν προλαβαίνει.

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα βάρους αποκλειστικά.Κ ο μπαμπας μου που είναι λεπτός άνδρας ανέκαθεν ροχάλιζε..Ακόμα κι όταν ήταν πετσί κ κόκκαλο σε κάποια φάση...

Link to comment
Share on other sites

αχ ομοιοπαθούσες μου αχ!!! ε ναι λοιπον κι εμεις μια απο τα ιδια.. βρε τι τα τσιροτα στη μυτη δοκιμασαμε, βρε τι το σπρευ το silence, βρε τι κατι "χαρτακια" τυπου Listerine Που τα βαζεις στο στομα και λιωνουν.. τπτ απολυτως.. τσαμπα ελπιζα η αμοιρη, ωσπου τελικα πηγαμε στον ΩΡΛ.. μια χαρα το διαφραγμα και ο φαρυγγας.. το προβλημα ηταν στην κοιλιτσα! τι κοιλιτσα δηλαδη που ο γιατρος μας εδωσε αυστηρη διατροφη για να χασει 10 τουλαχιστον κιλα.. συν οτι καπνιζει κιολας και πρεπει να μειωσει το καπνισμα.. μας εδωσε κατι χαπακια σαν αντιβιωση κι ενα σπρευ για οταν νιωθει πολυ μπουκωμενος στη μυτη και η αληθεια ειναι οτι ειδα μεν διαφορα αλλα οχι και οτι λυθηκε τελειως το προβλημα..

επιτελους!! ας βρουν μια θεραπεια να κοιμηθουμε σαν ανθρωποι κι εμεις.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία μας ροχαλίζει ο ιδιοκτήτης του 4ου και κάποια μεσημέρια το καλοκαίρι τον ακούγαμε εμείς στον 2ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

:lol::lol::lol::lol: Φαντάσου λαχτάρα ο κλέφτης ο ανυποψίαστος!!!! :lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία μας ροχαλίζει ο ιδιοκτήτης του 4ου και κάποια μεσημέρια το καλοκαίρι τον ακούγαμε εμείς στον 2ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

:lol::lol::lol::lol: Φαντάσου λαχτάρα ο κλέφτης ο ανυποψίαστος!!!! :lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol: Όχι μόνο λαχτάρα έμφραγμα ο κλέφτης!!!!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ακομα ενα βραδυ το κονσερτο πνευστων σε παρασταση!!!!!!!!!!! ο αντρας μου κανει και κατα διαστηματα απνοιες αλλα τα νευρα μου κροσια ουτε στο σαλονι δεν ηρεμω. τον φοβερισα τον τρομαξε η φαρμακοποιος μας αλλα τιποτα.τωρα αρχισα τους εκβιασμους, κλοτσιες και σπρωξιματα σε καθηβραδινη βαση, εαν δεν μου φερει αποδειξεις οτι τον ειδε ωρλ δεν του λεω οτι τον αγαπω και δεν θα κοιμομαστε μαζι ασε που εχει να αντιμετωπισει και την γκρινια μου λογω κακου υπνου,φαγητο μαγειρεμενο αν προλαβω κλπ.

αυριο ειπε οτι θα κλεισει ραντεβου.το καλο που του θελω :wink:

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα, αφού αναγκάζομαι να φύγω από το κρεβάτι...και υπάρχουν και νύχτες που τον ακούω και στο διπλανό δωμάτιο...μαρτύριο παιδιά, μαρτύριο!

 

και μεις το ιδιο φευγω απο το κρεβατι αλλα ματαια τον ακουει ισως και ολη η οικοδομη,εγω στο διπλανο δωματιο δεν θα τον ακουσω!!!

οσο για το σκουντηγμα δεν πιανει γυριζει απο ταλλο πλευρο και σε κανα 2λεπτο παλι τα ιδια...

μαρτυριο κοριτσια :cry:

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εχω φτασει στα ορια μου...

 

6 χρονια τωρα με τον αντρα μου, πολυ λιγες φορες εχω καταφερει να κοιμηθω το βραδυ μαζι του.... μιλαμε, δε ροχαλιζει, σηκωνει οικοδομη στον υπνο του!! κομπρεσερ!! απιστευτος θορυβος!! εχει ξυπνησει απειρες φορες απο το θορυβο και με κοιταει με απορια... "σε ξυπνησες? συγνωμη, δε θα το ξανακανεις!!!"... του λεω

 

ξυπναει και το μωρο, οποτε αναγκαζομαι εγω και μεταναστευω, μαξιλαρια, κουβερτες, μωρα, πιπιλες στο καναπε...

 

εχει διαφραγμα, ειναι και κουρασμενος, κοιμαται και ανασκελα... κολαση!! πριν χρονια ειχε παθει πνευμονια και ειμασταν στο 401, και μια που ηταν εκει το συζητησε και με ενα γιατρο που ειδικευοταν σε απνιες και ροχαλητο... του ειπε οτι θα πρεπει να κανει θεραπεια, γιατι το βαρυ ροχαλητο επιβαρυνει τον οργανισμο, ουσιαστικα αυτος που ροχαλιζει πολυ δεν ξεκουραζεται...

 

εννοειται δεν πηγε,γιατι μερος της θεραπειας θα ηταν να κοψει και το καπνισμα...

 

δε ξερω πως την παλευετε εσεις... εχω δοκιμασει ωτοασπιδες, δε κανουν τιποτα, εχει δοκιμασει αυτα τα φσουτ φσουτ στο λαιμο, τιποτα...

 

καμια αλλη ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...