Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter > Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή

Notices

Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν περιγράφετε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κτλ. είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να μην συνοδεύεται το κείμενο που δημοσιεύετε απο αρνητικούς χαρακτηρισμούς όπως "ανεύθυνοι", "αναίσθητοι" ή άλλους παρόμοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά όταν αναφέρετε και επωνυμία επιχείρισης. Κάτι τέτοιο είναι δυσφημιστικό και μπορεί να θεωρηθεί νομικά δυσφήμιση δια του τύπου. Χρήστες οι οποίοι περιγράφουν με τέτοιους χαρακτηρισμούς, παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία θα θεωρείται αυτόματα ότι παραβαίνουν τους κανονισμούς του φόρουμ και ενδέχεται να αποκλείονται προσωρινά μέχρι συμμόρφωσης με το ισχύον νομικό πλαίσιο. Έτσι ώστε να είναι ενημερωτικές οι δημοσιεύσεις, πάντα να περιγράφετε τα πραγματικά περιστατικά χωρίς χαρακτηρισμούς και να περιορίζεστε μόνο σε αυτά τα οποία οι ίδιοι μπορείτε να πιστοποιήσετε. Δεκτές θα γίνονται ΜΟΝΟ δημοσιεύσεις οι οποίες περιγράφουν περιστατικά ή καταστάσεις, ΧΩΡΙΣ να περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς. !!! ΕΠΙΣΗΣ: όταν αναφέρεστε στην καθαριότητα ενός χώρου να έχετε υπόψη σας ότι ένας χώρος όπου τα παιδιά απασχολούνται με ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ δραστηριότητες, είναι λογικό να μην είναι πεντακάθαρος όλες τις στιγμές. Θα ήταν αφύσικο σε ένα χώρο όπου μπαινοβγαίνουν δεκάδες παιδιά να μην υπάρχει κόκκος/σταγόνα πηλού, άμμου, αλευριού, χρώματος, στο πάτωμα στις καρέκλες και στους τοίχους. Δείτε εδώ κάποια κριτήρια επιλογής για παιδικούς σταθμούς: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19378 ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στο θέμα που βρίσκεται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, με τίτλο "ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ" στο οποίο υπάρχει κατάλογος θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί για αναζήτηση παιδικών ή βρεφονηπιακών σταθμών, ταξινομημένα ανά περιοχή!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-03-08, 23:35   #1
Franklin

Franklin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΑΝΑΤΟΛ.ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Αποφασισα να βαλω τα μαργαριταρια μου σε παιδικο τελικα και μαλιστα απο τον Μάιο Ιουνιο...οπότε θα παρω αδεια μια δυο μερες και θα ψαχνω να βρω τον καλύτερο...

Θελω τη βοηθεια σας... Δεν εχω φιλες με παιδακια εδω και δεν εχω κανενα παιδικο ακουστα περα απο εναν που δεν παιρνει μωρα 18 μηνων οπως θα ειναι η μικρη μου...

Οποια ειναι ευχαριστημενη απο παιδικο στις περιοχες Καλαμαριάς-Πυλαίας-Πανοράματος-Θέρμης ας μου γραψει ονομα και εντυπωσεις.

Επισης αν εχετε ακουσει απο φιλες σας καλα λογια για τον παιδικο που στελνουν τα παιδια τους σε αυτες τις περιοχες πειτε μου παλι...

Ειστε η μονη μου ελπιδα να μην παω στα κουτουρού...
Ο χρήστης Franklin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-08, 18:36   #2
mama-mia

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
mama-mia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω περυσι τον εστελνα στο παιδικοραμα. Ειναι αναμεσα θερμη- πανοραμα κ ειναι νομιζω οτι καλυτερο. Σκεφτομαι να τον στειλω κ νηπειαγωγειο εκει. Εχει ανοιξει κ αλλο τοπικ με το ιδιο θεμα, αλλα δεν ξερω πως να σε παραπεμψω εκει
Παλιά 06-04-08, 13:54   #3
Franklin

Franklin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω ακουσει τα καλυτερα για το Παιδικοραμα αλλα τελικα ο παιδικος αναβαλλεται για του χρονου... Ειναι ο πρωτος που θα επισκεφθω παντως...
Παλιά 06-04-08, 14:19   #4
katrin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς στέλναμε τη μεγάλη για 2 χρόνια στο baby college (Δροσιά Θέρμης). Παίρνει και μικρά παιδάκια και μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές.
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-08, 19:42   #5
mama-mia

mama-mia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι δεν σας αρεσε στο Baby college? Σκεφτομουν για νηπιαγωγειο ή εκει ή στο Ελληνικο κολεγιο που ειναι το ιδιο.Δεν εχω καταληξει ακομη, ειμαι στο ψαξιμο...Τελικα μαλλον στο παιδικοραμα θα τον στειλω παλι...
Παλιά 18-04-08, 01:01   #6
Franklin

Franklin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mama mia γιατι θελεις να φυγεις απο το παιδικόραμα?

Το baby college γιατι ειναι το ιδιο με το ελληνικο κολεγιο?

Αν στειλεις το παιδι στον παιδικο ενος ιδιωτικου σχολειου μετα δεν ειναι "υποχρεωτικο" να συνεχισει εκει και στο δημοτικο? Εννοω οτι θα του εθρει αποτομα η μεταβαση σε ενα δημοσιο νηπιαγωγειο-δημοτικο.
Παλιά 18-04-08, 09:58   #7
mama-mia

mama-mia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απλα ειμαι μπερεμενη στο αν πρεπει το νηπιαγωγειο να ειναι σε παιδικο σταθμο ή σε δημοτκο σχολειο...Εχω ανοιξει κ αναλογο τοπικ...
Το Baby college ειναι του Ελληνικου κολλεγιου.Τα νηπιαγωγεια τους εχουν ακριβως το ιδιο προγραμμα.Απλα το bby college περνει απο 6 μην παιδακια κ τα εχουν ως τα νηπια, ενω στο ελληνικο κολλεγιο τα περνουν απο προνηπια...

Το μονο που δεν μου αρεσε πολυ στο παιδικοραμα ειναι το οτι οι αιθουσες των νηπιων ειναι κατω και οχι στον επανω χωρο που ειναι πολυ ομορφα κ ηλιολουστα...
Παλιά 20-04-08, 00:53   #8
LENAV

LENAV ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ μένω περαία και άρχισα ήδη τη δουλειά. Εδώ είναι 2 βρεφικοι αλλά δεν μου άρεσαν. Δεν μου άρεσαν γιατί έχουν τα νινάκια με τα παιδάκια ως 2 ετών στην ίδια αίθουσα.
Καμια πρόταση????
Παλιά 06-05-08, 14:58   #9
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τελικα η αναζητηση παιδικου σταθμου ειναι πολυ δυσκολη υποθεση...
ξεκινησα και βλεπω 2 σταθμους την ημερα και πραγματικα εχω μπερδευτει...
οταν πας εκει ολοι σου λενε αυτα που θελεις να ακουσεις..
στην πραξη τι γινετε ομως?
θα καταληξω και θα σας πω αναλυτικα τι προσκομισα απο καθε παιδικο σταθμο..
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-08, 16:52   #10
emporaki

Το avatar του χρήστη emporaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βέροια
emporaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

demi νομίζω τα συμπεράσματά σου θα είναι πολύ χρήσιμα. Εμείς δεν το ψάχνουμε ακόμη μιας και ο μικρός κύριος είναι ακόμη ενός έτους αλλά θα χρειαστούμε πληροφορίες στο μέλλον. Περιμένουμε τις προτάσεις σου, καλό κουράγιο στην αναζήτηση και στο φιλτράρισμα των άχρηστων πληροφοριών.
Ο χρήστης emporaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-09, 20:50   #11
toniak

Περιοχή: thessaloniki
toniak χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα!Μετα απο αρκετη αναζητηση ειμαι αναμεσα σε 3 παιδικους σταθμους για να στειλω το αγορακι μας που ειναι 13μηνων.
Πολυχρωμο-Συννεφουλα-Λιμνη των Κυκων
Σας παρακαλω θα ηθελα τα σχολια σας,θετικα ή αρνητικα αν γνωριζετε ή στελνετε τα παιδια σας σε καποιον απο αυτους.

Ευχαριστω
Ο χρήστης toniak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-09, 17:29   #12
mitaki

Το avatar του χρήστη mitaki

mitaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mitaki
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο toniak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο μενα!Μετα απο αρκετη αναζητηση ειμαι αναμεσα σε 3 παιδικους σταθμους για να στειλω το αγορακι μας που ειναι 13μηνων.
Πολυχρωμο-Συννεφουλα-Λιμνη των Κυκων
Σας παρακαλω θα ηθελα τα σχολια σας,θετικα ή αρνητικα αν γνωριζετε ή στελνετε τα παιδια σας σε καποιον απο αυτους.

Ευχαριστω

Για το Πολύχρωμο μπορείς να δεις στον Παιδικοί σταθμοί Ανατολικής Θεσσαλονίκης έως τις 17,30 - εκεί γράφω πολλά εγώ, και στο Παιδικοί σταθμοί το γενικό για μια ευχαριστία στο σταθμό.
Για τη λίμνη των κύκνων υπάρχουν διάφορες γνώμες και φυσικό είναι άλλωστε!!!! Εγώ απλά δεν τον προτίμησα γιατί ακριβώς δεν μου άρεσε η Διευθύντρια και γιατί δεν συμφωνώ και πολύ με το στυλ εκπαίδευσης εκεί. Είμαι γενικότερα του το παιδί πρέπει να παίζει πολύ και ιδιώς στα κάτω από 4 χρονών παιδάκια ακόμη περισσότερο. Εκεί μου φάνηκε ότι είναι πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα και λιγότερος χρόνος για παιχνίδι. Απλά και μόνο αυτό. Κατά τα άλλα δεν το βρήκα καθόλου άσχημο. Όσο για τη Συνεφούλα απλά κλείνει νωρίς και είναι μεγάλη η απόσταση (ιδιώς όταν το παιδί γυρνάει με το λεωφορίο του σταθμού λίγο με τρομάζει) τα αρνητικά που βρήκα εγώ. Κατά τα άλλα τον θεωρώ ως έναν από τους καλύτερους παιδικούς σταθμούς που είδα.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο
Ο χρήστης mitaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-05-09, 17:31   #13
mitaki

mitaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mama-mia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι δεν σας αρεσε στο Baby college? Σκεφτομουν για νηπιαγωγειο ή εκει ή στο Ελληνικο κολεγιο που ειναι το ιδιο.Δεν εχω καταληξει ακομη, ειμαι στο ψαξιμο...Τελικα μαλλον στο παιδικοραμα θα τον στειλω παλι...
Στο baby college το αρνητικό που βρήκα ήταν ότι κρατάνε τα άρρωστα παιδάκια, με αποτέλεσμα να κολλάνε πολύ εύκολα μεταξύ τους όλα.... Επειδή την πάτησα με τη μικρή μου σε άλλο σταθμό όταν πήγα εκεί για πληροφορίες και μου είπαν ότι τα κρατάνε τα άρρωστα τον απέρριψα.
Παλιά 08-05-09, 10:37   #14
toniak

toniak χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αγαπητο mitaki,
Σε ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια σου!Συμφωνω απολυτα με καποιες απο τις αποψεις σου για τους σταθμους που ρωτησα.
Ποσο δυσκολο ειναι τελικα να στειλεις το παιδι σου καπου και να το εμπιστευθεις και
να εισαι ησυχος οτι επελεξες το καλυτερο για εκεινο!
Παντως εμεις μεσα στην βδομαδα πρεπει να αποφασισουμε γιατι αρχες Ιουνιου θα πρεπει να ξεκινησουμε το μωρο καπου και οι θεσεις σιγα-σιγα κλεινουν.
Μια ακομη ερωτηση αν γνωριζεις κατι εσυ ή καποιος αλλος για το Μαγεμενο Δασος και την Ανοιξη.
Ευχαριστω πολυ και παλι και θα σε ενημερωσω που καναμε εγγραφη τελικα
Καλη σου μερα
Τoniak
Παλιά 09-05-09, 18:56   #15
sofiaalex

sofiaalex χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπέρα toniak,

εγώ έχω 2 παιδάκια και τα στέλνω χρόνια τώρα από βρεφάκια στο μπλε μπαλόνι.
ειμαι παρα πολύ ικανοποιημένη και ποτέ μεχρι τωρα δεν είχα κανένα προβλημα!
οι χώροι είναι παρα πολύ ωραιοι,δεν εχει καθόλου σκαλιά,οι ταξεις είναι τεραστιες,εχει παρα πολύ μεγαλο κήπο και οι κοπέλες με εμπειρία και πολύ ευγενικές.τα παιδιά χρόνια τωρα έρχονται κάθε μερα με χαμογελο και επειδή εμεις τωρα θα πάμε δημοτικό είναι πολύ καλά προετοιμασμένες κι εχει γίνει άριστη δουλειά.μπορείς να πάρεις μια ιδέα αν μπεις στο www.blebaloni.gr
ελπίζω να βοήθησα.
Ο χρήστης sofiaalex δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-09, 12:24   #16
mitaki

mitaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο toniak Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητο mitaki,
Σε ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια σου!Συμφωνω απολυτα με καποιες απο τις αποψεις σου για τους σταθμους που ρωτησα.
Ποσο δυσκολο ειναι τελικα να στειλεις το παιδι σου καπου και να το εμπιστευθεις και
να εισαι ησυχος οτι επελεξες το καλυτερο για εκεινο!
Παντως εμεις μεσα στην βδομαδα πρεπει να αποφασισουμε γιατι αρχες Ιουνιου θα πρεπει να ξεκινησουμε το μωρο καπου και οι θεσεις σιγα-σιγα κλεινουν.
Μια ακομη ερωτηση αν γνωριζεις κατι εσυ ή καποιος αλλος για το Μαγεμενο Δασος και την Ανοιξη.
Ευχαριστω πολυ και παλι και θα σε ενημερωσω που καναμε εγγραφη τελικα
Καλη σου μερα
Τoniak
Καλημέρα, όσο για τη βοήθεια σίγααα το πράγμα!!!! Γιαυτό είμαστε εδώ όλες!!!!
Τώρα για τους καινούργιους παιδικούς που ρωτάς πραγματικά με έπιασες αδιάβαστη!!!!! Ναι κιόμως μου ξεφύγαν εμένα αυτοί, και αλήθεια σου λέω πήγα σε πολλούς αλλά σε πάρα πολλούς λέμε για να αποφασίσω τελικά. Για πες μου που είναι αυτοί οι σταθμοί ? Μου κάνει εντύπωση που μου ξέφυγαν. Μήπως είναι κατά Ασβεστοχώρι? Γιατί αυτούς τους είχα αποκλίσει από την αρχή που ήταν Ασβεστοχώρι. Περιμένω νέα σου λοιπόν!!!!!
Καλή υπομονή και κουράγιο, ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη διαδικασία.....
Φιλάκιααα
Παλιά 12-05-09, 15:23   #17
toniak

toniak χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα ξανα!!
Λοιπον η Ανοιξη ειναι στο Πανοραμα και το Μαγεμενο Δασος στα Κων/πολιτικα.Τελικα
αποφασισαμε μετα απο πολυ σκεψη να τον γραψουμε στο Μαγεμενο Δασος.Λειτουργει ολο τον χρονο 06.00-18.00 πολυ θετικο για εμας,η υπευθυνη ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος και ο σταθμος ειναι πεντακαθαρος και με μεγαλους και φωτεινους χωρους.μας ικανοποιησε πληρως και ειπαμε να καταληξουμε σε αυτον.
Ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας!!!
Παλιά 12-05-09, 18:22   #18
myangel

myangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

toniak πόσο είναι το παιδάκι σου? κι εγώ πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για Σεπτέμβριο, θα είναι 18 μηνών τότε
Ο χρήστης myangel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-09, 00:23   #19
elba

elba χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας φίλες και φίλοι γονείς! Πρωτη φορα συμμετέχω σε συζητηση αν και πολλές φορές διαβαζα το forum για να βοηθηθω.
Το θέμα μου είναι το εξής: Προέκυψε ξαφνικά ανάγκη να στείλω το μωρό μου 18 μηνών σε παιδικό σταθμό.Εχω δει 3 σταθμούς στο Πανόραμα.Κανένας από τους 3 δεν μου φανηκε αρκετά καλός για το παιδί μου. Θα δω σίγουρα και άλλους αλλά έλεγα μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς από εσας που έχετε περάσει τα ίδια γιατί μας πιέζει και ο χρόνος...
Εγώ αυτό που θέλω από τον παιδικό είναι να αγκαλιάσουν το παιδάκι μου, να νιώθει ότι εκεί είναι ένας δικός του χώρος και όχι ότι το ξεφορτώνομαι.Είναι πολύ μικρός ακόμη, κάνει κακά πάνω του, δεν είναι ευκολος στο φαγητό και είναι αρκετά ευαίσθητουλης. Δεν μπορώ να αφήσω το παιδί κάπου που του φέρονται σα νήπιο και να ξέρω ότι καταπιέζεται και κάνει υπομονή μέχρι να γυρίσει σπίτι.Γιατί αυτό γίνεται πολλές φορές, τα παιδια συνηθίζουν σε ένα περιβάλλον καλό η κακό, αργά η γρήγορα.Αλλα με τι 'κόστος'? Τέλος πάντων να μη σας ζαλίζω, νομίζω ότι όλες οι μανούλες πανω κάτω τα ίδια θέλουμε δηλ. τα παιδια μας ευτυχισμένα!
Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένες πληροφορίες από τις εμπειρίες σας θα με βοηθήσουν πολύ. Η περιοχή μας είναι Πυλαια, Πανόραμα, Θέρμη και τριγύρω.
Ο χρήστης elba δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-09, 11:29   #20
elba

elba χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καήμέρα! Ξέρει καμιά σας τίποτα για το 'Πινόκιο' στο Πανόραμα?
Παλιά 18-09-09, 16:16   #21
Eli-0411

Το avatar του χρήστη Eli-0411

Eli-0411 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

edit admin

Καλησπερα. Στελνω την κορη μου 2ο χρονο στην "ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ" & ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη απο ολα...
Αν θελεις στειλε μου pm...
Παλιά 09-11-09, 13:39   #22
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70

Περιοχή: ΠΕΡΑΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70 χωρίς αξιολόγηση
Smile ΨΑΧΝΩ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους τούς γονείς ,είμαι νέος στο φόρουμ και ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι , μένω ΠΕΡΑΙΑ και ψάχνω για παιδικό σταθμό
σωστό και όχι πυλωτή και υπόγεια , μέχρι τώρα έχω δει τρεις στην περιοχή μας
ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗΣ-- ΣΥΝΝΕΦΟΥΛΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ
Οι δυο πιο παλιοί και ο τελευταίως νέος μου άρεσαν και οι τρεις .
Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε πάνω σε αυτούς τους τρεις ευχαρίστως

Ο χρήστης ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-09, 00:20   #23
elba

elba χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kαλησπέρα! Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω για συγκεκριμένο σταθμό στην περιοχή σου. Θυμάμαι όμως ότι τον Σεπτέμβρη που έψαχνα κι εγώ πέρασα πολλα...Ένα θα σου πω: να εμπιστευθείς το ένστικτο του γονιού και να κάνεις την επιλογή που ταιριάζει σε εσάς.ούτε έχει νόημα να δεις όλους του σταθμούς που υπάρχουν (στο λέω εγώ που τους γύρισα σχεδόν όλους...) Εμείς τελικά επιλέξαμε νταντά (μας ήρθε ουρανοκατέβατη μια υπέροχη κυρία!!!).Εύχομαι το καλύτερο και για σας!
Παλιά 04-02-10, 23:29   #24
loupi

loupi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mitaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Πολύχρωμο μπορείς να δεις στον Παιδικοί σταθμοί Ανατολικής Θεσσαλονίκης έως τις 17,30 - εκεί γράφω πολλά εγώ, και στο Παιδικοί σταθμοί το γενικό για μια ευχαριστία στο σταθμό.
Για τη λίμνη των κύκνων υπάρχουν διάφορες γνώμες και φυσικό είναι άλλωστε!!!! Εγώ απλά δεν τον προτίμησα γιατί ακριβώς δεν μου άρεσε η Διευθύντρια και γιατί δεν συμφωνώ και πολύ με το στυλ εκπαίδευσης εκεί. Είμαι γενικότερα του το παιδί πρέπει να παίζει πολύ και ιδιώς στα κάτω από 4 χρονών παιδάκια ακόμη περισσότερο. Εκεί μου φάνηκε ότι είναι πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα και λιγότερος χρόνος για παιχνίδι. Απλά και μόνο αυτό. Κατά τα άλλα δεν το βρήκα καθόλου άσχημο. Όσο για τη Συνεφούλα απλά κλείνει νωρίς και είναι μεγάλη η απόσταση (ιδιώς όταν το παιδί γυρνάει με το λεωφορίο του σταθμού λίγο με τρομάζει) τα αρνητικά που βρήκα εγώ. Κατά τα άλλα τον θεωρώ ως έναν από τους καλύτερους παιδικούς σταθμούς που είδα.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο

koritsia geia sas sygnwmi poy parembainw apla san nea paidagvgos kai me polu oreksi thelw na xeklebw gnvmes gonewn douleuw se ena paidiko stin anatol thess alla de mpika gia diafimisi gi auto kai de thela na anaferw se poion auto pou thelw na tonisw (an kai ektos thematos) einai oti agapiti mou mitaki exeis megalo lathos se auto pou les katw twn 4 kalytera na paizoyn. yparxoyn ta legomena parathura eukairias sta paidia pou xekinoyn kuriws apo 3 kai panw. einai periodoi tis zwis toys pou leitoyrgoyn san sfoyggari. de soy lew oti ekpaideuontai kai apoktoyn gnwseis. oxi apla traboyn plirofories poy ekmetaleuontai argotera mporei kai stin efibeia isws. oti toys dwseis se ayti tin ilikia simainei oti argotera exoyn megalyteres pithanotites na to doulepsoyn an toys kalyptei p.x. fusi athlitismos, mousiki, diabasma, ktl. gnwseis den apoktoun eukairies gia gnwsi apoktoun. sugnwmi gia tin parembasi kai pali
Ο χρήστης loupi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-03-10, 15:29   #25
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70

Περιοχή: ΠΕΡΑΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το κόστος των παιδικών σταθμών που ξέρετε για τι οι ποιο πολλοί δεν λένε, άπλα σου λένε ελάτε από κοντά να τα συζητήσουμε , και σε περίοδο οικονομιας η ενημέρωση ειναι χρυσος
Ο χρήστης ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 17:12   #26
rudy

rudy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παιδικος σταθμος κοκκινοσκουφιτσα
Ο χρήστης rudy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-04-10, 22:40   #27
SOFIA 76

SOFIA 76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ... ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΠΥΛΑΙΑ, ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟ ΚΟΣΜΟ Ή ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΑ?? ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΙΟΝΑΤΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ, ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ, ΤΟΝ ΘΥΜΟ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΝΕΥΡΑΚΙΑ ΚΛΠ, ΞΕΡΕΤΕ... ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ?ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ΄ΟΛΑ...ΚΑΜΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ-ΒΡΕΟΦΟΚΟΜΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ, ΣΕ ΤΙ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ???ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ....
Ο χρήστης SOFIA 76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-10, 00:40   #28
moulan

moulan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αναζήτηση παιδικού σταθμού

Γεια σου Franklin, διάβασα το μήνυμά σου και πιστεύω πως θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Συνιστώ να μην πας να εμπιστευτείς τα μαργαριτάρια σου σε κάποιον παιδικό στην τύχη γιατί εγώ το έκανα αρχικά και απέτυχα. Ευτυχώς κατάλαβα γρήγορα το λάθος μου γιατί διέκρινα έντονη θλίψη στο πρόσωπο της κόρης μου τα απογεύματα που γυρνούσε από το σχολείο. Η σωστή επιλογή εξαρτάται αρχικά από το τί ακριβώς θέλει η μαμά από τον παιδικό που θα στείλει το παιδί της. Εγώ όταν έστειλα τα παιδιά μου παιδικό ήταν γύρω στα 17 μηνών και αναζητούσα ένα περιβάλλον που να μη θυμίζει μεγάλο και απρόσωπο σχολείο. Έτσι διάλεξα τη Λίμνη των Κύκνων στη Δροσιά Θέρμης που είναι σαν ένα σπίτι βγαλμένο από τα παραμύθια. Ήθελα προσωπική σχέση με την ιδιοκτήτρια και φυσικά με τις δασκάλες. Ήθελα να αισθάνονται τα παιδιά μου οτι τα αφήνω σε ένα σπιτικό περιβάλλον. Κάτι τέτοιο ικανοποιήθηκε πλήρως από τον παραπάνω παιδικό αφού η ιδιοκτήτρια ήξερε η ίδια την κάθε ιδιαιτερότητα των παιδιών μου κι εγώ δεν χρειαζόταν να ανησυχώ για τίποτα. Τελειώνοντας δε το νηπιαγωγείο συνειδητοποίησα και τη σημαντικότατη δουλειά που έκαναν στο εκπαιδευτικό κομάτι. Τα παιδιά μου έμαθαν να γράφουν και να διαβάζουν χωρίς να το καταλάβουν ούτε αυτά ούτε εγώ. Το πήρα χαμπάρι όταν άρχισαν να διαβάζουν τις πινακίδες στο δρόμο καθώς οδηγούσα. Έχω συστήσει τον παιδικό αυτό σε πολλές ακόμη φίλες μου και επιβεβαιώθηκα και από αυτές. Σου εύχομαι καλή επιλογή και στη διάθεσή σου για οτι άλλη διευκρίνιση χρειαστείς.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Franklin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφασισα να βαλω τα μαργαριταρια μου σε παιδικο τελικα και μαλιστα απο τον Μάιο Ιουνιο...οπότε θα παρω αδεια μια δυο μερες και θα ψαχνω να βρω τον καλύτερο...

Θελω τη βοηθεια σας... Δεν εχω φιλες με παιδακια εδω και δεν εχω κανενα παιδικο ακουστα περα απο εναν που δεν παιρνει μωρα 18 μηνων οπως θα ειναι η μικρη μου...

Οποια ειναι ευχαριστημενη απο παιδικο στις περιοχες Καλαμαριάς-Πυλαίας-Πανοράματος-Θέρμης ας μου γραψει ονομα και εντυπωσεις.

Επισης αν εχετε ακουσει απο φιλες σας καλα λογια για τον παιδικο που στελνουν τα παιδια τους σε αυτες τις περιοχες πειτε μου παλι...

Ειστε η μονη μου ελπιδα να μην παω στα κουτουρού...
Ο χρήστης moulan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-10, 09:19   #29
Eli-0411

Eli-0411 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο moulan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Franklin, διάβασα το μήνυμά σου και πιστεύω πως θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Συνιστώ να μην πας να εμπιστευτείς τα μαργαριτάρια σου σε κάποιον παιδικό στην τύχη γιατί εγώ το έκανα αρχικά και απέτυχα. Ευτυχώς κατάλαβα γρήγορα το λάθος μου γιατί διέκρινα έντονη θλίψη στο πρόσωπο της κόρης μου τα απογεύματα που γυρνούσε από το σχολείο. Η σωστή επιλογή εξαρτάται αρχικά από το τί ακριβώς θέλει η μαμά από τον παιδικό που θα στείλει το παιδί της. Εγώ όταν έστειλα τα παιδιά μου παιδικό ήταν γύρω στα 17 μηνών και αναζητούσα ένα περιβάλλον που να μη θυμίζει μεγάλο και απρόσωπο σχολείο. Έτσι διάλεξα τη Λίμνη των Κύκνων στη Δροσιά Θέρμης που είναι σαν ένα σπίτι βγαλμένο από τα παραμύθια. Ήθελα προσωπική σχέση με την ιδιοκτήτρια και φυσικά με τις δασκάλες. Ήθελα να αισθάνονται τα παιδιά μου οτι τα αφήνω σε ένα σπιτικό περιβάλλον. Κάτι τέτοιο ικανοποιήθηκε πλήρως από τον παραπάνω παιδικό αφού η ιδιοκτήτρια ήξερε η ίδια την κάθε ιδιαιτερότητα των παιδιών μου κι εγώ δεν χρειαζόταν να ανησυχώ για τίποτα. Τελειώνοντας δε το νηπιαγωγείο συνειδητοποίησα και τη σημαντικότατη δουλειά που έκαναν στο εκπαιδευτικό κομάτι. Τα παιδιά μου έμαθαν να γράφουν και να διαβάζουν χωρίς να το καταλάβουν ούτε αυτά ούτε εγώ. Το πήρα χαμπάρι όταν άρχισαν να διαβάζουν τις πινακίδες στο δρόμο καθώς οδηγούσα. Έχω συστήσει τον παιδικό αυτό σε πολλές ακόμη φίλες μου και επιβεβαιώθηκα και από αυτές. Σου εύχομαι καλή επιλογή και στη διάθεσή σου για οτι άλλη διευκρίνιση χρειαστείς.
Μαζί σου...
πάμε 2η χρονιά & είμαι περισσότερο από ευχαριστημένη... είμαι σίγουρη !!!
Παλιά 27-04-10, 17:03   #30
natassap

Περιοχή: Thessaloniki
natassap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμείς από το Σεπτέμβριο στη Λίμνη των Κύκνων θα ξεκινήσουμε. Μού άρεσαν πολύ οι χώροι, εσωτερικοί και εξωτερικοί, για την ιδιοκτήτρια σχηματίσαμε πολύ καλή εντύπωση αλλά και η μικρή ένοιωσε πολύ άνετα, αφού όση ώρα κάναμε το ραντεβού έπαιζε συνέχεια και δεν ήθελε να φύγει. Συν το ότι μάς βολεύει το ωράριο και πως το καλοκαίρι κλείνει μόνο για 15 μέρες. Νομίζω πως όλα θα πάνε πολύ καλά.
Ο χρήστης natassap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-10, 17:04   #31
mama nefelis

mama nefelis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ξερει κανείς την διεύθυνση σπό το μαγεμένο δάσος και τηλέφωνο επικοινωνίας; Η μανούλα που το έγραψε τελικά στο μαγεμένο δάσος μήπως μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες;
ευχαριστώ
Ο χρήστης mama nefelis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-10, 17:09   #32
Eli-0411

Eli-0411 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natassap Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμείς από το Σεπτέμβριο στη Λίμνη των Κύκνων θα ξεκινήσουμε. Μού άρεσαν πολύ οι χώροι, εσωτερικοί και εξωτερικοί, για την ιδιοκτήτρια σχηματίσαμε πολύ καλή εντύπωση αλλά και η μικρή ένοιωσε πολύ άνετα, αφού όση ώρα κάναμε το ραντεβού έπαιζε συνέχεια και δεν ήθελε να φύγει. Συν το ότι μάς βολεύει το ωράριο και πως το καλοκαίρι κλείνει μόνο για 15 μέρες. Νομίζω πως όλα θα πάνε πολύ καλά.
Με το καλό!!! Είμαι σίγουρη ότι θα πάει πολύ καλά !!!
Παλιά 27-04-10, 20:54   #33
pitsikoki

Το avatar του χρήστη pitsikoki

Περιοχή: Loveville
pitsikoki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σου προτεινω τον παιδικο σταθμο κοκκινοσκουφιτσα στο Πανοραμα. Καλυτερα ομως να πας απο εκει να δεις τις εγκαταστασεις τους και το προσωπικο. Πιστευω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη.
Παλιά 28-04-10, 22:43   #34
mama nefelis

mama nefelis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

έχω ρωτήσει στην κοκκινοσκουφίτσα και σε πολλούς άλλους αξιόλογους στη Θέρμη αλλά δυστυχώς επειδή μένω στο κέντρο δεν έρχεται το σχολικό.Θέλω παιδικό με κήπο για αυτό ρωτάω για Πυλαία μήπως και μας εξυπηρετήσουν.Καμιά άλλη πρόταση;
Ο χρήστης mama nefelis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-10, 17:21   #35
carollina

carollina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας κορίτσια!!!Είμαι μαμα ενός αγοριού 14 μηνών και ομολογώ πως το θέμα του παιδικού σταθμού με είχει αγχώσει αρκετά , καθώς καθ΄'ολη την διάρκεια της ερευνας έίχα επισκεφθεί πολλούς σταθμούς στην Ανατολική Θεσ/νίκη,όμως απέρριπτα τον έναν μετά τον άλλον , είτε για οικονομικούς είιτε για αλλους λόγους ,όπως διοίκηση, καθαριότητα, κ.α. τελικά ομως μετά από πρόταση μιας φίλης μου επισκέφθηκα την "Λίμνη των Κύκνων"και μάλλον βρήκα αυτό που έψαχνα για το μωρό μου!!!Οι εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι μου άρεσαν πολύ. Θεώρησα πολύ σημαντικό το γεγονός ότι το βρεφικό τμήμα βρίσκεται στο ισόγειο και δεν εμπλέκεται με άλλες ηλικίες γιατί φοβάμαι για τυχόν χτυπήματα. Επίσης θεώρησα μεγάλο πλεονέκτημα ότι επισκέπτεται τον παιδικό πολύ συχνά παιδίατρος και ενημερώνει τον γονιό για την υγεία του παιδιού του. το μόνο στοιχείο που με παρεξένεψε ,είναι ότι όταν πήγαμε για πρώτη φορά στον παιδικό δεν είχαμε κλέισει ραντεβού και μας ενημέρωσαν ότι είναι απαραίτητο να προγραμματίσουμε ένα. Δεν σασ κρύβω ότι στην αρχή με ενόχλησε, όμως μετά αφού το ξανασκέφτηκα κατάλαβα , οτι αυτή η κίνηση είναι για καλό των παιδιών μας. Δεν θα ήθελα ένα σταθμό για το παιδί μου, όπου θα αποτελεί κέντρο διερχομένων και θα διακόπτεται η λειτουργία του για ενημέρωση του γονέα,όπως συμβαίνει σε άλλους παιδικούς... Μας έβαζαν μέσα την ώρα που τα παιδιά έπαιζαν, έτρωγαν ή οταν κοιμόντουσαν.Δεν μου άρεσε καθόλου!!!!!! Ελπίζω όλα να πάνε καλά , γιατί είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη με τον συγκεκριμένο παιδικό!!!!!
Ο χρήστης carollina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-10, 17:36   #36
Eli-0411

Eli-0411 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο carollina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω όλα να πάνε καλά , γιατί είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη με τον συγκεκριμένο παιδικό!!!!!
Πιστεύω ότι θα πάνε & ο ενθουσιασμός σου θα συνεχιστεί !!!
εμείς ξεκινήσαμε πριν 2 χρόνια & θα συνεχίσουμε & του χρόνου & η αρχική μου πολύ θετική εντύπωση δεν άλλαξε στο ελάχιστο... ή μάλλον άλλαξε !!! έγινε ακόμη καλύτερη !!!
Με το καλό !!!
Παλιά 02-05-10, 19:28   #37
didi19

didi19 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι και εγώ καινούρια μαμά στο forum και θα ήθελα να σας πω και τη δική μου γνώμη.Όπως κάθε μαμά, έτσι και εγώ θέλω το καλυτερο για τε αγγελούδια μου,για'αυτό κατέληξα στη ''Λίμνη τον κύκνων'' μετά απο αρκετό ψάξιμο.Απο την πρώτη στιγμή που επισκέφθηκα τον σταθμό μαγεύτηκα.Εντυπωσιάστηκα από τις εσωτερικές και εξωτερικές εγκαταστάσεις,με τον μεγάλο κήπο και τις παιδικές χαρές.Ο μεγάλος μου τώρα πηγαίνει στην τελευταία τάξη,στα νήπια και εδώ και 2 μήνες πηγαίνει και η μόλις 13 μηνών ζουζουνίτσα μου.(Απο τους λίγους παιδικούς που δεχονταί τόσο μικρές ηλικίες}
Όλα αυτά τα χρόνια είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη και κάτι παραπάνο από τον παιδικό μας,τόσο στον εκπαιδευτικό τομεά όσο και στιν φροντίδα..Η επαφή και η σχέση μου με τις δασκάλες αλλά και την ιδιοκτήτρια του σταθμόυ είναι άψογες,γεγονός που με κάνει να μην αισθάνομαι οποιοδήποτε άγχος όταν βρίσκομαι μακριά απο τα μωρά μου.Λοίπον οσό αφορά την επιλογή του παιδικού μας δεν μετανίωνω καθόλου και το συστηνω ανεπιφύλακτα σε όλες τις μανούλες που δεν έχουν καταλήξει ακόμα κάπου και αναζητούν ενα όμορφο περιβάλλον για το δικό τους μωρό!!!
Ο χρήστης didi19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 11:23   #38
ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΟΥΜΑΡΑ

Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΟΥΜΑΡΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Μένουμε στην καλαμαριά, στο βυζάντιο για την ακρίβεια, και ψάχνω παιδικό και βρεφονηπιακό σταθμό στην περιοχή της καλαμαριάς για τα αγόρια μου, που το Σεπτέμβρη θα είναι 3 ετών ο μεγάλος και 20 μηνών ο μικρός.
Αν έχετε κάτι καλό να προτείνετε, θα με βοηθούσατε πολύ ...
Ο χρήστης ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΟΥΜΑΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 11:28   #39
ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΟΥΜΑΡΑ

Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΟΥΜΑΡΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pitsikoki Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου προτεινω τον παιδικο σταθμο κοκκινοσκουφιτσα στο Πανοραμα. Καλυτερα ομως να πας απο εκει να δεις τις εγκαταστασεις τους και το προσωπικο. Πιστευω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη.
Σκεφτόμουν κάτι κοντά στο σπίτι. για να είμαι ειλικρινής στην αρχή απευθύνθηκα σε δημοτικό σταθμό της γειτονιάς αλλά μου είπαν ότι θα μας απορρίψουν σίγουρα λόγω υψηλού εισοδήματος!!!
Ο χρήστης ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΟΥΜΑΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 11:41   #40
flip

Περιοχή: Θεσσαλονικη
flip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω σου προτεινω την ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΑ ειναι στη χαριλαου εχει κηπο και βρεφικο τμημα.
Ο χρήστης flip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές