Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Συνταγές

Notices

Συνταγές Συνταγές για μωράκια, συνταγές μαγειρικής για όλες τις εποχές και διάφορες περιστάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-09-08, 14:50   #81
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΤΟΥΡΤΑ ΑΜΥΓΔΑΛΟΥ

ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ

( ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΑΝΕΣΠΑΝΙ Η ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ Κ ΤΟ ΚΑΝΕΙ΅ΜΙΑ ΦΟΡΑ Κ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ)

1 ποτηρι αμυγδαλοψιχα τριμμενη (τα αμυγδαλα αξεφλουδιστα)
1 ποτηρι ζαχαρη
5 αυγα
½ ποτηρι παξιμαδι τριμμενο
1 κουταλια γλυκου μπεικιν παουντερ

(ποτηρια νερου)

Κρεμα

1 λιτρο γαλα
1 κουπα ζαχαρη
3 κουταλιες σουπας κορν φλαουρ
3 κουταλιες σουπας ανθος αραβοσιτου
(μπορειτε να βαλετε και σε συνολο ολο το αλευρι ανθος αραβοσιτου η κορν φλαουρ και όχι μισο μισο)
2 βανιλιες
1 κουταλια σουπας βουτυρο

Διακοσμηση
Κρεμα χαλακτος χτυπημενη σε σαντυγι η ετοιμη σαντυγι και αμυγδαλο τριμμενο

ΕΚΕΛΕΣΗ

Παντεσπανι

Χωριζουμε τους κροκους από τα ασπραδια και κανουμε μαρεγγα.
Χτυπαμε τους κροκους με την ζαχαρη μεχρι να ασπρισουν. Προσθετουμε το παξιμαδι , μπεικιν και ξυσμα και ανακατευουμε ελαφρα (όχι χτυπημα με μιξερ). Επειτα ριχνουμε στο μειγμα κουταλια κουταλια την μαρεγγα.
Βαζουμε σε ταψακι καλυμενο με χαρτι ψησηματος βουτυρωμενο κ ψηνουμε μεχρι να ροδισει κ να ξεκολαει σε μετριο φουρνο.

Κρεμα

Βαζουμε το γαλα να ζεσταθει με την ζαχαρη αφου εχουμε κρατησει ½ ποτηρι.
Ανακατευουμε το κρυο γαλα με τα αλευρια μεχρι αυτά να λειωσουν. Όταν το γαλα βρασει ριχνουμε τις βανιλιες και το μειγμα κρυου γαλακτος –αλευριου και ανακατευουμε μεχρι να γινει κρεμα. Αποσυρουμε από φωτια , ριχνουμε βουτυρο κ ανακατευουμε.
Παλιά 24-09-08, 15:00   #82
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και ωραιοτατο μιλφειγ

ΜΙΛΦΕΙΓ

2 πακετα μπισκοτα σφολιατινια η σαβουαγιαρ
1 λιτρο γαλα
1 κουπα ζαχαρη
150 γρ κορν φλαουρ (είναι 6 κουταλιες της σουπας ~ μισο πακετο)
2 βανιλιες
1 κουταλια σουπας βουτυρο
500 γρ κρεμα γαλακτος χτυπημενη σε σαντιγυ ( αν θελουμε βαζουμε μεσα και 1-2 κουταλιες αχνη ζαχαρη)

Αχνη-κανελα προεραιτικα γι ατο πασπαλισμα

Σε ένα μεγαλο πυρεξ στρωνουμε τα σφολιατινια
Φτιαχνουμε την κρεμα
Βαζουμε το γαλα να ζεσταθει με την ζαχαρη αφου εχουμε κρατησει ½ ποτηρι.
Ανακατευουμε το κρυο γαλα με το κορν φλαουρ μεχρι αυτά να λειωσουν. Όταν το γαλα βρασει ριχνουμε τις βανιλιες και το μειγμα κρυου γαλακτος –αλευριου και ανακατευουμε μεχρι να γινει κρεμα. Αποσυρουμε από φωτια , ριχνουμε βουτυρο κ ανακατευουμε.

Ριχνουμε την κρεμα πανω στα σφολιατινια και στρωνουμε πανω από αυτή τα υπολοιπα. Από πανω βαζουμε την σαντιγυ κ ριχνουμε τριμμενο σφολιατινι και εάν θελουμε αχνη ζαχαρη και κανελα
Παλιά 25-09-08, 23:45   #83
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε συμπεθερα Λαμπρινη,εκανα την τουρτα το παντεσπανι τελειο!!! εκανα μετα την κρεμα με την κρεμα γαλακτος!!!
χτυπουσα πανω απο 20 λεπτα με το μιξερ και δεν εγινε κρεμα παχυρευστη...
δωσε τα φωτα σου πλιιιιζζζ
Παλιά 26-09-08, 11:24   #84
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κρέμα ήταν παγωμένη- κρυα ?
Το μιξερ πεντακάθαρο και τα χτυπητήρια κρυα?
Το σκευος σου ήταν βαθύ πεντακάθαρο και δροσερό ?
Τι κρεμα γαλακτος πήρες? Μην μου πεις μονο με λιγα λιπαρα !

Η σαντιγή ετσι γινετε την κανω συνέχεια προσθέτω και λιωμένη κουβερτουρα και χω εκπληκτικη μους . Κατι απο τα παραπάνω εγινε λαθος
Παλιά 26-09-08, 11:40   #85
katerina24

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαμπρινή
Τι κρεμα γαλακτος πήρες? Μην μου πεις μονο με λιγα λιπαρα !
αυτο!!!
Παλιά 26-09-08, 11:50   #86
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε καταλαβα ομως συμπεθερα δεν μπορεις να πεις
Τα λιπαρα ειναι που θα κανουν την κρεμα .... Ειπαμε οι τουρτες δεν ειναι διαιτητικές . Μπορεις ομως να παρεις φυτική κρεμα γαλακτος , καπου ακουσα σε πρασινο κουτι λεει για κοιταξε το .
Δεν την εχω χρησιμοποιήσει δεν την εχουν εδω . Εγω σου προτινω την κανονική , μια μερα θα γιορταζει ο κουκλος και μια σταλια θα φατε αντε τωλα
Παλιά 26-09-08, 11:55   #87
katerina24

Προεπιλογή

ρε συμπεθερα δεν το εκανα επιτηδες!!!!!
εψαχνα σε 200γρ για να μην περισσεψει μετα....
ειχε μονο λαιτ γμτ
παντως το παντεσπανι τελειο!!!
μπορει να δοκιμασω το παντεσπανι σου με την κρεμα της ggeny
Παλιά 26-09-08, 11:59   #88
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κρεμα ζαχαροπλαστικής εμενα δεν μου αρεσει σε τουρτα . Γουστα ειναι αυτα βέβαια !
Αφου σου αρεσε το παντεσπάνι ειμαστε σε καλο δρομο
Παλιά 29-09-08, 10:21   #89
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Νηστίσιμη τούρτα

Η μπλακ φόρεστ μπορεί να γίνει και χωρίς αυγά και γαλακτοκομικά, για δύσκολες περιπτώσεις σαν εμάς. Στο λίνκ θα βρείτε τη συνταγή.

http://www.vefashouse.gr/vefashouse/...=1&flag_find=1

Έκανα μια παραλλαγή.

Για το στόλισμα δεν πήρα φυτική κρέμα. Η πράσινη στο τετραπακ περιέχει πρωτεΐνη γάλακτος και δεν ήταν επιλέξιμη για εμάς (και δεν έψαξα και για άλλη).

Έφτιαξα το παντεσπάνι και το έκοψα σε σχήμα αρκούδου και έβαλα από μέσα τη γέμιση κανονικά. Από τα περισσεύματα, έκοψα με ένα ποτήρι μάτια, μύτη, στόμα και λεπτομέρειες για τα αυτιά.
Έριξα σιρόπι στο πάνω παντεσπάνι, γιατί η από πάνω διακόσμηση δεν "διαρρέει", για να το μαλακώσει και δεν είναι και πολύ γλυκιά.
Για το στόλισμα έκανα δυο κούπες κρέμα κουστάρ πάουντερ αλλά αντί για γάλα χρησιμοποίησα χυμό ροδάκινο, οπότε έγινε κιτρινωπή και διαφανής. Έβαλα και λίγο κονιάκ, για να γίνει πιο πικάντικη. Στη μια κούπα έβαλα λίγο κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής. Το πρόβλημα είναι ότι, επειδή είναι διαφανής, δεν φαίνεται πάνω στο καφέ παντεσπάνι. Αυτό το έλυσα φτιάχνοντας μια "κρέμα": χτύπησα στο μπλέντερ κουάκερ μαζί με χυμό και άχνη ζάχαρη και έγινε μια κιτρινωπή κρέμα, που την άλειψα από πάνω, σαν βάση για την υπόλοιπη διακόσμηση. Πρέπει να είναι αρκετά υγρή, ώστε να "δέσει" με τη διαφανή κρέμα που θα πέσει από πάνω.
Μετά, άλειψα την κιτρινωπή κρέμα σε όλο το κεφάλι, ενώ στο λαιμό έβαλα την κόκκινη κρέμα. Η κρέμα έπρεπε να είναι αρκετά ρευστή, ώστε να "δένει" με τη βάση της κρέμας κούακερ αλλά και να κυλίσει προς τα πλάγια, για να καλύψει τα πλαϊνά.
Τοποθέτησα μάτια κτλ και τα άλειψα με λίγη κοκκινωπή κρέμα, για να γυαλίζουν. Μετά, στόλισα το λαιμό (το πουλόβερ του αρκούδου) με λίγα βύσσινα που είχα κρατήσει και από πάνω έριξα λίγη κόκκινη κρέμα ακόμη.

Εισέπραξα καλά σχόλια για τη γεύση και για την εμφάνιση. Η μικρή έφαγε λίγο. Αν τα παιδιά δεν είναι συνηθισμένα στα γλυκά, δεν τρώνε πάνω από 2-3 κουταλιές. Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να μοιάζει με αυτό:
http://www.cathrynfox.com/recipes/wtpcake2.jpg
αλλά βιαζόμουν και ήταν σαν αυτό:
http://s264.photobucket.com/albums/i...urta-small.jpg
Οι καρδιές αντί για μάτια τελικά δεν μου άρεσαν αλλά η κόρη μου το αναγνώρισε ως το γνωστό αρκουδάκι.
Την έκανα πολύ βιαστικά και δεν είχα χρόνο να πειραματιστώ, για να βγάλω πιο ζωντανά χρώματα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα δικά μας

Και του χρόνου!
Παλιά 29-09-08, 11:25   #90
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εξαιρετική !!! Συγχαρητήρια !!!!

Ανοιξε θεμα με εναλακτικές τουρτες ! Κριμα να παει χαμενη
Παλιά 30-09-08, 09:59   #91
xrysalis

Το avatar του χρήστη xrysalis

Περιοχή: εις το βουνό ψηλά εκεί...
xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

amaretto... souper την έκανες βρέ! μπράβο!!

και... αλήθεια... ανοιξε θεμα με εναλακτικές τουρτες! είναι χρήσιμο

..............http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/
Ο χρήστης xrysalis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-09, 15:51   #92
calcifer

Το avatar του χρήστη calcifer

calcifer ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας!

Πριν από μερικές μέρες ήταν τα πρώτα γενέθλια της μικρής μου γοργόνας Ήθελα λοιπόν σα χαζομαμά να φτιάξω την τούρτα με τα χεράκια μου… Το σχέδιο το είχα αποφασίσει, ήθελα τη φιγούρα της “Hello Kitty” στην τούρτα, αλλά έψαχνα συνταγή καθώς ναι μεν φτιάχνω γλυκά πολλές φορές αλλά ποτέ δεν είχε τύχει να φτιάξω κανονική τούρτα με παντεσπάνια κλπ. Έτσι λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο για συνταγές στο internet κατέληξα στην τούρτα Black Forest που βρήκα σε αυτό το forum (ευχαριστώ πολύ Λαμπρινή για τη συνταγή!). Έκανα και εγώ μερικές τροποποιήσεις και... ιδού το αποτέλεσμα!

Και τώρα η συνταγή για την τούρτα όπως τελικά την έφτιαξα. Πολύ εύκολη και με σίγουρη επιτυχία και το σχέδιο βγήκε μια χαρά (ευτυχώς). Λοιπόν...

Παντεσπάνι: όπως το έγραψε στη συνταγή της η Λαμπρινή μόνο που εγώ δεν έβαλα σόδα.
1 κουπα αλευρι που φουσκώνει μόνο του (ή προσθέτουμε 1 κουταλάκι μπεικιν)
3 κουταλιές σούπας κακάο
3/4 κουπας ζάχαρη
3 μεγάλα αυγά (ή 4 μικρότερα)

Σιρόπι για να βρέξουμε το παντεσπάνι:
120 ml σιρόπι βύσσινο
120 ml νερό

Κρέμα ενδιάμεση:
3 κουταλιές της σούπας λικέρ βύσσινο
1 φακελάκι garni με το ανάλογο γάλα
Γλυκό κουταλιού βύσσινο
Τριμμένη σοκολάτα κουβερτούρα (εγώ πήρα την συνηθισμένη και την έτριψα σε τρίφτη τυριού, έγινε μια χαρά, αλλά υπάρχει και έτοιμη τριμμένη σε φακελάκι)

Κρέμα επικάλυψης:
2 φακελάκια garni με το ανάλογο γάλα
100ml σιρόπι βύσσινο

Στολισμός:
Ροζ και μαύρο έτοιμα χρωματιστά ζελέ σε σωληνάριο (εγώ τα βρήκα στο vefa’s house)
Αντικολλητικό χαρτί (αυτό που βάζουμε στα ταψιά) κομμένο στο επιθυμητό σχήμα

Το σιρόπι και τα βύσσινα που έβαλα ήταν από το σπιτικό γλυκό βύσσινο που φτιάχνει η μαμά μου - που έχει ένα απίστευτο βαθυκόκκινο χρώμα και το λικέρ βύσσινο ήταν επίσης σπιτικό. Αν θέλει κανείς έτοιμο δεν ξέρω είναι η αλήθεια τι ακριβώς υπάρχει στην αγορά και πόσο καλό αποτέλεσμα θα έχουν.

Εκτέλεση:
1)Ετοιμάζουμε το παντεσπάνι όπως ακριβώς γράφει η Λαμπρινή στη συνταγή της (μόνο που εγώ δεν έβαλα σόδα). Χωρίζουμε τα αυγά, χτυπάμε μαρέγκα τα ασπράδια και τα αφήνουμε στην άκρη. Χτυπάμε τους κρόκους με την ζάχαρη να ασπρίσουν, προσθέτουμε σιγά σιγά τη μαρέγκα και τέλος απαλά το αλεύρι που έχουμε ανακατώσει μέσα του το κακάο. Βουτυρώνουμε ταψάκι 26-28 εκ ή στρώνουμε αντικολλητικό χαρτί για να μας ξεφορμαριστεί σίγουρα καλά και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 20 λεπτά περίπου στους 170. Όταν είναι έτοιμο το ξεφορμάρουμε και το αφήνουμε να κρυώσει καλά.

Για να το χωρίσουμε σε δίσκους το κόβουμε λίγο γύρω γύρω με ένα μαχαιράκι σε βάθος 1-2 εκατοστά. Παίρνουμε μια γερή κλωστή, την περνάμε σε αυτό το αυλάκι που μόλις κόψαμε και αρχίζουμε να την τραβάμε αριστερά δεξιά μέχρι να κοπεί εντελώς το παντεσπάνι. Αυτή η δόση είναι αρκετή για να βγουν 2 δίσκοι. Αν θέλουμε να κόψουμε τρεις για να βγει πιο ψηλή η τούρτα ή έχουμε πιο μεγάλο ταψί προσαρμόζουμε ανάλογα τα υλικά για να βγει περισσότερο το παντεσπάνι.

2) Για την ενδιάμεση κρέμα, ανακατεύουμε το γάλα με το λικέρ βύσσινο (για να είμαστε σίγουροι μειώνουμε λιγάκι το γάλα που γράφουν οι οδηγίες μη βγει νερουλή η σαντιγί) και μετά προσθέτουμε τη σκόνη garni και το χτυπάμε.

3) Ανακατεύουμε σε ένα ποτηράκι το σιρόπι με το νερό και βρέχουμε με το μισό από αυτό τον ένα δίσκο από το παντεσπάνι. Στρώνουμε όλη την κρέμα που μόλις φτιάξαμε. Παίρνουμε τα βύσσινα και τα βυθίζουμε ένα ένα σε όλη την επιφάνεια της κρέμας, το πόσα θα βάλουμε είναι θέμα προτίμησης. Αν είναι μεγάλα τα κόβουμε στη μέση πριν τα βυθίσουμε για να μην έχουν πολύ ύψος. Μετά παίρνουμε την τριμμένη κουβερτούρα και τη σκορπίζουμε σε όλη την επιφάνεια. Δεν βάζουμε πάρα πολύ για να μπορέσει να κολλήσει ο πάνω δίσκος.

Καλύπτουμε με τον δεύτερο δίσκο, πιέζουμε ελαφρά για να κολλήσει και βρέχουμε με το υπόλοιπο σιρόπι.

3) Για την κρέμα επικάλυψης φτιάχνουμε πρώτα το ένα φακελάκι garni με το ανάλογο γάλα που λένε οι οδηγίες και καλύπτουμε όλη την τούρτα (κυρίως στο κέντρο που θα είναι το σχέδιο, αν δε φτάσει για το πλάι δεν πειράζει)

Τη βάζουμε στο ψυγείο και τώρα αρχίζουν τα ωραία!

4) Βρίσκουμε στο internet μια εικόνα που να μας αρέσει και την τυπώνουμε σε κατάλληλο για την τούρτα μας μέγεθος. Παίρνουμε ένα κομμάτι αντικολλητικό χαρτί και ξεπατικώνουμε με ένα μολυβάκι το σχέδιο. Κόβουμε προσεκτικά το περίγραμμα και αν χρειάζεται και κάποιο άλλο κομμάτι στο εσωτερικό (εγώ έκοψα και τρύπες για τα ματάκια, τη μυτούλα και το μπλουζάκι της Hello Kitty).

5) Ετοιμάζουμε και την τελευταία κρέμα. Ανακατεύουμε καλά το σιρόπι βύσσινο με 150ml γάλα, προσθέτουμε και τη σκόνη garni και χτυπάμε. Επειδή το σιρόπι βύσσινο είναι πολύ παχύρευστο δεν πειράζει που συνολικά το υγρό που ανακατεύουμε με τη σκόνη είναι περισσότερο από το προτεινόμενο. Η κρέμα λοιπόν αυτή επειδή έχει μέσα το σιρόπι βύσσινο έχει ένα φανταστικό απαλό ροζ χρώμα (πιο έντονο από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες).

6) Βγάζουμε από το ψυγείο την τούρτα που έχει ήδη κρυώσει και τοποθετούμε προσεκτικά στο κέντρο το σχέδιο που έχουμε κόψει από αντικολλητικό χαρτί. Στη συνέχεια καλύπτουμε με τη ροζ κρέμα όλη την τούρτα, σημαδεύουμε τυχόν τρυπούλες που θέλουμε (όπως τα ματάκια και τη μυτούλα) και τέλος σηκώνουμε προσεκτικά το αντικολλητικό χαρτί (μια οδοντογλυφίδα θα μας βοηθήσει να πιάσουμε την πρώτη άκρη και να σηκώσουμε τυχόν δύσκολα σημεία). Και… έτοιμο το περίγραμμα του σχεδίου μας στη δίχρωμη πλέον τούρτα! Τη βάζουμε πάλι να κρυώσει στο ψυγείο πριν τον τελικό στολισμό.

7) Όταν είμαστε λοιπόν έτοιμοι να αρχίσουμε τη ζωγραφική, τη βγάζουμε από το ψυγείο, παίρνουμε τα σωληνάρια με τα χρώματα και βάζουμε το ταλέντο μας σε δράση. Είναι πολύ εύκολο να μας βγει πολύ καλό το σχέδιο αφού υπάρχει ήδη το περίγραμμα (εμένα προσωπικά δεν πιάνει καθόλου το χέρι μου!)

Αν τη δοκιμάσετε καλή επιτυχία!
Ο χρήστης calcifer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-09, 15:56   #93
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ γιατί δεν καταλαβαίνω πως μετέφερες το σχέδιο στην τούρτα
είχες κόψει όλα τα περιγράμματα; μπερδευτηκα!!

πάντως 1000 μπράβο!! ούτε επαγγελματίας να ήσουν!!!

Παλιά 28-01-09, 15:56   #94
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

calcifer αριστούργημα μπράβο σου !
Παλιά 28-01-09, 16:12   #95
calcifer

calcifer ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xrysalis
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Όχι δεν τα έκοψα όλα, τα ζωγράφισα όλα για να έχω μια καλύτερη οπτική εικόνα. Έκοψα μόνο το φιόγκο, τα ματάκια, τη μυτούλα και το μπλουζάκι και τα άλλα τα έκανα στο περίπου κατευθείαν με το σωληνάριο όταν έβγαλα το χαρτί.

Παλιά 28-01-09, 16:15   #96
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο calcifer
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xrysalis
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Όχι δεν τα έκοψα όλα, τα ζωγράφισα όλα για να έχω μια καλύτερη οπτική εικόνα. Έκοψα μόνο το φιόγκο, τα ματάκια, τη μυτούλα και το μπλουζάκι και τα άλλα τα έκανα στο περίπου κατευθείαν με το σωληνάριο όταν έβγαλα το χαρτί.
α! ΟΚ! σ' ευχαριστώ!

και να τα εκατοστήσει βρε! ξέχασα πριν και δε σου ευχήθηκα!!!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-01-09, 16:27   #97
calcifer

calcifer ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να είσαι καλά xrysalis, ευχαριστώ για τις ευχές! Ξέχασα πριν να σου πω ότι έκοψα και το εξωτερικό περίγραμμα, πέταξα δηλαδή το γύρω γύρω και έβαλα μόνο το σχήμα της hello kitty πάνω στην τούρτα. Φαντάζομαι το έχεις καταλάβει ήδη αυτό απλά το αναφέρω για να είμαι ακριβής

Παλιά 29-01-09, 11:24   #98
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ξέχασα πριν να σου πω ότι έκοψα και το εξωτερικό περίγραμμα, πέταξα δηλαδή το γύρω γύρω και έβαλα μόνο το σχήμα της hello kitty πάνω στην τούρτα. Φαντάζομαι το έχεις καταλάβει ήδη αυτό απλά το αναφέρω για να είμαι ακριβής
ναι! αυτό το κατάλαβα!

Παλιά 30-01-09, 16:02   #99
Ευδοξια

Το avatar του χρήστη Ευδοξια

Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ευδοξια ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εφτιαξα κι εγω την τουρτα στα 4α γενεθλια της μεγαλης μου κορης, και επειδη αρεσε πολυ την ξαναεφτιαξα στα γενεθλια μιας ανιψουλας μου.Βεβαια την δευτερη φορα βγηκε ακομη καλυτερη, ισως επειδη δεν ειχα ανχος και επειδη ειχα και περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου.
[img][/img]
Αυτη ειναι η πρωτη τουρτα...
[img][/img]
[img][/img]
...και αυτη ειναι η δευτερη.

[/img]
Ο χρήστης Ευδοξια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-09, 16:13   #100
Afroditi D

Προεπιλογή

σούπερ η barbi Ευδόξία!

τελικά με τη ζαχαρόπαστα γίνονται θαυματά!
Παλιά 30-01-09, 16:18   #101
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EYΔΟΞΙΑ
Εφτιαξα κι εγω την τουρτα στα 4α γενεθλια της μεγαλης μου κορης, και επειδη αρεσε πολυ την ξαναεφτιαξα στα γενεθλια μιας ανιψουλας μου.Βεβαια την δευτερη φορα βγηκε ακομη καλυτερη, ισως επειδη δεν ειχα ανχος και επειδη ειχα και περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου.
[img][/img]
Αυτη ειναι η πρωτη τουρτα...
[img][/img]
[img][/img]
...και αυτη ειναι η δευτερη.

[/img]
Απλα υπεροχη και απολυτα κοριτσιστικη

Ακουμε συνταγη
Παλιά 30-01-09, 17:22   #102
Ευδοξια

Ευδοξια ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια σας ευχαριστω Δεν ειναι καποια συγκεκριμενη συνταγη, ουτε υπαρχει ακριβης δοσολογια σ'αυτη την τουρτα.
ΥΛΙΚΑ
-2 συσκευασιες ετοιμο παντεσπανι κακαο
-κρεμα γαλακτος φυτικη(το μεγαλο κουτι)
-4 φακελακια κρυα κρεμα στιγμης ΓΙΩΤΗΣ με γευση βανιλια
-1 κουτι κομποστα βυσσινο
-1/2κουπας ζαχαρη
-1 κουταλια κονιακ
-αμυγδαλα καβουρδισμενα(προαιρετικα)
-ενα βαθυ μπολ για το καλουπι της φουστας
-μια κουκλα
-1συσκευασια ζαχαροπαστας(Vefa's house)
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Παιρνουμε το μπολ και το στρωνουμε το εσωτερικο του με σελοφαν τροφιμων.
Σε ενα κατσαρολακι βαζουμε το σιροπι απο τα βυσσινα, τη ζαχαρη και το κονιακ.Τα βραζουμε για 5λεπτα.Στο μπολ βαζουμε μια στρωση παντεσπανι και το βρεχουμε καλα με το σιροπι, με ενα πινελο.Απλωνουμε την κρεμα (εχουμε φτιαξει την κρεμα γαλακτος και την κρεμα στιγμης οπως λενε οι οδηγιες τους,και στη συνεχεια της ενωνουμε βαζοντας ισες ποσοτητες, κραταμε λιγη απο την σαντιγη για να επικαλυψουμε την τουρτα).Πανω απο την κρεμα βαζουμε βυσσινα, που τα εχουμε βαλει σε απορροφητικο χαρτι προηγουμενος,και πασπαλιζουμε με αμυγδαλα.Μετα παλι παντεσπανι, κρεμα, βυσσινο, αμυγδαλο μεχρι να γεμισουμε το μπολ.Το βαζουμε στο ψυγειο να σφιξει και μετα το βγαζουμε απο το ψυγειο,το αναποδογυριζουμε σε πιατελα και αφαιρουμε το σελοφαν.Καλυπτουμε την επιφανεια με την σαντιγη.
Διακοσμουμε με την ζαχαροπαστα.Λεπτομερειες εχει και στο yutube.
Παλιά 31-01-09, 23:04   #103
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

calcifer ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η τουρτα σας !!! Να χαιρεσαι το κοριτσάκι σου Χαίρομαι αν σε "βοηθησα" εστω και λιγο

ΕΥΔΟΞΙΑ μπράβο σου πολυ ωραια
Παλιά 01-02-09, 18:48   #104
calcifer

calcifer ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματικά απίστευτη η barbie! Θα την έχω υπ'όψη μου για τα επόμενα γενέθλιά μας Να σε ρωτήσω, τα λουλουδάκια πάνω στο φόρεμα τα έφτιαξες ή ήταν έτοιμα; Και μήπως θυμάσαι τη διεύθυνση του Utube για τις οδηγίες που ανέφερες; Έριξα μια ματιά αλλά μόνο κάποιες έτοιμες τούρτες είδα, τις οδηγίες δεν μπόρεσα να τις βρω.

Afroditi D κι εγώ από Πάτρα είμαι, είδα σε ένα άλλο thread ότι συναντιέστε πότε πότε οι Πατρινές μανούλες, την επόμενη φορά θα φέρω κι εγώ τη μικρή μου να σας γνωρίσουμε!

Παλιά 01-02-09, 23:24   #105
ΒΙΚΥ

Το avatar του χρήστη ΒΙΚΥ

ΒΙΚΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια ΔΕΝ ΈΧΩ ΛΟΓΙΑ!!!! Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ε Σ !!!!!!!!
Παλιά 02-02-09, 01:03   #106
Afroditi D

Προεπιλογή

Παράθεση:
Afroditi D κι εγώ από Πάτρα είμαι, είδα σε ένα άλλο thread ότι συναντιέστε πότε πότε οι Πατρινές μανούλες, την επόμενη φορά θα φέρω κι εγώ τη μικρή μου να σας γνωρίσουμε!
Calcifer με μεγάλη μας χαρά να σας γνωρίσουμε !

επίσης ρίξε μια ματιά εδω για ζαχαρόπαστα :
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10694
Παλιά 03-02-09, 14:46   #107
Ευδοξια

Ευδοξια ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πραγματικά απίστευτη η barbie! Θα την έχω υπ'όψη μου για τα επόμενα γενέθλιά μας Να σε ρωτήσω, τα λουλουδάκια πάνω στο φόρεμα τα έφτιαξες ή ήταν έτοιμα; Και μήπως θυμάσαι τη διεύθυνση του Utube για τις οδηγίες που ανέφερες; Έριξα μια ματιά αλλά μόνο κάποιες έτοιμες τούρτες είδα, τις οδηγίες δεν μπόρεσα να τις βρω.

Σ' ευχαριστω calcifer, να χαιρεσαι τη μικρη σου γοργονα .Τα λουλουδακια τα εφτιαξα επισης απο ζαχαροπαστα, και τα εκοψα απο την μυτη του κορνε της σαντιγης, αυτη που εχει σχημα σαν αστερακι.
Στο youtube βαλε στην αναζητηση *decorating a princess doll cake*
Παλιά 04-02-09, 23:43   #108
calcifer

calcifer ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα keywords! Τα είδα τα βίντεο στο utube... θέλει αρκετή τέχνη Θα το προσπαθήσω όμως (βέβαια μέχρι τον επόμενο Γενάρη που έχουμε πάλι γενέθλια είναι πολύς καιρός ακόμα, αλλά δε βλάπτει να έχουμε από τώρα ιδέες!)

Παλιά 27-04-09, 16:04   #109
Jef

Jef χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρήκα μια πολύ ωραία συνταγή για Παιδική τούρτα γενεθλίων που είναι ιδιαίτερα καλοκαιρινή και δροσερή,σας την παραθέτω.

Τούρτα με φρούτα

Υλικά
- 2 πακέτα σαβαγιάρ
- 1 λιτρο κρέμα γάλακτος
- λίγη άχνη
- 2 κουτιά κομπόστα ροδάκινο τα οποία κόβουμε σε ροδέλες
- 1 μικρό κουτι κομπόστα ανανά
- κεράσια ζαχαροπλαστικής για το γαρνίρισμα.
Για το σιρόπι:
- 2 κούπες ζάχαρη
- 1 κούπα νερό
- 2 κουτ.σούπας κονιάκ ή λικέρ
Εκτέλεση

- Βράζουμε πρώτα το σιρόπι για 5 λεπτά.
- Έπειτα χτυπάμε την κρέμα γάλακτος με όση άχνη θέλουμε ανάλογα με το πόσο γλυκιά θέλουμε τη σαντιγύ μέχρι να σφήξει αρκετά και αφήνουμε τη σαντιγύ στο ψυγείο.
- Βουτάμε ένα ένα τα μπισκότα στο σιρόπι και στρώνουμε μια στρώση από αυτά σε μια στρογγυλή πιατέλα.
- Από πάνω τους στρώνουμε μια στρώση ροδάκινα ροδέλες στραγγισμένα.
- Πάνω από τα ροδάκινα αλείφουμε λίγη σαντιγύ.
- Επαναλαμβάνουμε για ακόμη μια φορά τις τρεις στρώσεις.
- Εάν μας έχουν μείνει σαβουαγιάρ τα “χτίζουμε” τα πλαϊνά της τούρτας και γαρνίρουμε την τούρτα με τις ροδέλες ανανά ολόκληρες ή σα μισοφέγγαρα και τα κεράσια ζαχαροπλαστικής.

Πηγή(http://www.panakota.gr)
Ο χρήστης Jef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-10, 11:51   #110
MissKitty

Περιοχή: Ιλιον - Αττική
MissKitty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια οι συνταγές σας είναι υπέροχες! Θέλω κι εγώ να φτιάξω την πρώτη τούρτα γενεθλίων της κόρης μου. Εχω βρει (από εσάς) συνταγή για το παντεσπάνη και τις κρέμες και έχω κάτι στο μυαλό μου για τον στολισμό της (νεράιδες και πεταλούδες).
Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται και έχω άγχος μην τα πασαλήψω, είναι τα γράμματα για το Χρονια Πολλά (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ)!
Εσείς βρε κορίτσια πως το έχετε γράψει; Να διευκρινήσω ότι η πάνω στρώση θα είναι σαντιγή οπότε τα γράμματα θέλω να είναι σοκολατένια - καφέ.
Παλιά 26-01-10, 14:51   #111
MissKitty

MissKitty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κορίτσια με ξεχάσατε; Βοηθήστε με!
Μου είπαν μια ιδέα: να κρατήσω λίγη σαντιγή και να της προσθέσω λίγο κακάο, μου φαίνεται όμως λίγο κομπογιανίτικο. Εσείς τι λέτε;
Οι ζαχαροπλάστες άραγε τι χρησιμοποιούν;
Παλιά 01-02-10, 17:55   #112
Minnie!

Το avatar του χρήστη Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΟΧΙ με τίποτα μη το κανεις!!!!!!!!!!
Για πες καταρχήν τι θες να κανεις ..........για να σε βοηθησουμε
Παλιά 01-02-10, 18:02   #113
Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MissKitty Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια οι συνταγές σας είναι υπέροχες! Θέλω κι εγώ να φτιάξω την πρώτη τούρτα γενεθλίων της κόρης μου. Εχω βρει (από εσάς) συνταγή για το παντεσπάνη και τις κρέμες και έχω κάτι στο μυαλό μου για τον στολισμό της (νεράιδες και πεταλούδες).
Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται και έχω άγχος μην τα πασαλήψω, είναι τα γράμματα για το Χρονια Πολλά (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ)!
Εσείς βρε κορίτσια πως το έχετε γράψει; Να διευκρινήσω ότι η πάνω στρώση θα είναι σαντιγή οπότε τα γράμματα θέλω να είναι σοκολατένια - καφέ.
αχ τωρα ειδα τι εγραψες εδώ..................
Λοιπόν αφου η στρωση θα είναι σαντιγη θα βάλεςι σε ένα μπολάκι λίγη σαντιγύ και με χρώμα ζαχαροπλαστικής θα την βάψεις ΟΧΙ με το κακαο σε καμιά περίπτωση κανω μονη μου τις τουρτες των παιδιών μου και ξερω.........καφέ να πω την αλήθεια δεν έχω βρει πουθενά σαν χρώμα που λες αλλά αν κανεις μια μιξη θα βγει, αλλά και αν βάλεις τιραμισου ποτο σταγόνες στην σαντιγύ πάλι θα γίνει θα βγει το καφέ για δοκίμασε, δηλαδή να προτιμήσεις ''καφέ'' ποτό!!!!!!!!!!
Μετά η άλλη λύση ειναι να βάλεις άλλο χρώμα και να κανεις τα γραμματα και μαυρο ακόμα με λίγη σαντιγί θα βγει και γκρι παιζει ύστερα με τα χρώματα από μονη σου!
Παλιά 01-02-10, 18:36   #114
vereniki

Το avatar του χρήστη vereniki

Περιοχή: Αθήνα
vereniki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειδα προχθες στο σουπερ μαρκετ garni κακαο. Δηλαδη σαντιγι με κακαο. Είναι το ίδιο με το ασπρο αλλά σε καφε από τόι καταλαβα. Δεν ξερω πόσο μπορεί να σε βοηθησει γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικη..
Παλιά 01-02-10, 20:18   #115
MissKitty

MissKitty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Minnie και Vereniki ευχαριστώ πολύ κατ' αρχην για την απάντησή σας ειχα αρχίσει να απογοητεύομαι!
Minnie ωραία η ιδέα σου, Vereniki δεν το έχω δει αλλά θα το ψάξω.
Παρόλ'άυτά εγώ έχω φάει κόλλημα. Στις τούρτες που φτιάχνουν έξω έχω την αίσθηση οτι τα γράμματα είναι από σοκολάτα ή κουβεερτούρα ή κάτι τέτοιο τελωσπάντων.
Εννοείται όμως ότι θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για σιγουριά!!!
Παλιά 01-02-10, 23:50   #116
Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα γραμματα που έχουν οι τούρτες έξω(επειδή μια φορά είχα παραγγείλει)ήταν με γλάσο βαμμένο με χρώμα επίσης ευκολο.Αλλά ε΄γω συνώθως όταν κάνω τις τούρτες βάζω χρώμα στην σαντιγύ μετά μεσα στο κορνε και γράφω, αν δεις και το βιβλίο που έκανα και έγραψα από πάνω ειναι με βαμμενη σαντιγύ!!!!!!
Παλιά 04-10-10, 14:34   #117
μαμουιτσα

Περιοχή: θεσσαλονικη
μαμουιτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

http://img41.imageshack.us/img41/3299/dsc00270vf.jpg
Εγώ έκανα τούρτα νουτελα με επικάλυψη μαγικού γλάσου που γίνετε πανεύκολα με marsmellow την συνταγη την βρήκα από τις συνταγές τις παρεας.Τα παιχνιδια που έβαλα επάνω τα πήρα από το jymbo.Κ'οστος τούρτας περ'ιπου 25ε.
Ο χρήστης μαμουιτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-10, 14:37   #118
μαμουιτσα

Περιοχή: θεσσαλονικη
μαμουιτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για καφέ χρώμα ανακατεύουμε την σαντιγή με μερέντα το έχω κάνει σαν γέμιση σε τούρτα και είναι πολύ νόστιμη.
Ο χρήστης μαμουιτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 10:53   #119
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τέλεια η τούρτα σας, να σας ζήσει!
Τρομερή η ιδέα με τη μερέντα και τη σαντιγύ και πρέεπι να είναι και πεντανόστιμη...! Αν το ήξερα σίγουρα δε θα αγόραζα ετοιμο γλάσο για τις φετινές μας τούρτες:
κεφάλι αλόγου για τον παιδικό σταθμό και κάστρο ιπποτών για το πάρτυ μας! Αχ, αυτό το κάστρο πολύ με παίδεψε! Φαίνεται λίγο ταλαιπωρημένο αλλά δε φταίω εγώ. οι μάχες ήταν σκληρές!!!
http://img683.imageshack.us/img683/236/93366979.jpg
http://img267.imageshack.us/img267/8785/68731788.jpg
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 11:03   #120
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπράβο ελενάκι!
φαίνονται όμορφες και πραγματικά τις λιγουρεύτηκα!
για γράψε συνταγές. αναλυτικά. διαστάσεις κλπ.

εγώ έχω βάση κρυστάλλινη για τούρτα, kosta boda, αλλά πώς να την βάλω εκεί. μάλλον χρειάζομαι ένα στεφάνι, τσέρκι, για να το ανοίξω-βγάλω μετά.
αντί για παντεσπάνι θα βάλω σαβαγιάρ, σαντιγύ δική μου, θα πάρω κίντερ παιχνιδάκια.
να μας ζήσουν τα πιτσιρίκια!
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές