Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

!! νεογνα και καυσαέριο


Recommended Posts

Ηθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με απασχολει πολύ έντονα: μένουμε κέντρο της Αθήνας (συγκεκριμένα πλ. Αττικής) και ανησυχώ πολύ για το μωρό που περιμένουμε σε 3 μήνες για τον λόγο ότι το καυσαέριο σαφώς είναι αυξημένο στην περιοχή μας από ότι σε άλλες περιοχές της Αθήνας. ανησυχώ γιατί έχω διαβάσει άρθρα με τις σοβαρές επιπτωσεις καυσαερίου σε νεογνά και φοβάμαι πολύ. θα είχα μετακομίσει αλλά υπάρχει ένα σοβαρό ενδεχόμενο να μετακομίσουμε Κρητη μόνιμα που είναι και η καταγωγή μας. βέβαια αυτό θα γίνει όταν κλέισει 1 1/2 - 2 μήνες το μωρό. σκέφτομαι τι καυσαέριο έχω φάει στην εγκυμοσύνη και πόσο θα φάει ένα νεογέννητο τους ρπώτους μήνες της ζωης του και τρελάινομαι!!

εσάς σας απασχολεί καθόλου το θέμα του καυσαέριου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ηθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με απασχολει πολύ έντονα: μένουμε κέντρο της Αθήνας (συγκεκριμένα πλ. Αττικής) και ανησυχώ πολύ για το μωρό που περιμένουμε σε 3 μήνες για τον λόγο ότι το καυσαέριο σαφώς είναι αυξημένο στην περιοχή μας από ότι σε άλλες περιοχές της Αθήνας. ανησυχώ γιατί έχω διαβάσει άρθρα με τις σοβαρές επιπτωσεις καυσαερίου σε νεογνά και φοβάμαι πολύ. θα είχα μετακομίσει αλλά υπάρχει ένα σοβαρό ενδεχόμενο να μετακομίσουμε Κρητη μόνιμα που είναι και η καταγωγή μας. βέβαια αυτό θα γίνει όταν κλέισει 1 1/2 - 2 μήνες το μωρό. σκέφτομαι τι καυσαέριο έχω φάει στην εγκυμοσύνη και πόσο θα φάει ένα νεογέννητο τους ρπώτους μήνες της ζωης του και τρελάινομαι!!

εσάς σας απασχολεί καθόλου το θέμα του καυσαέριου??

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα με έχει απασχολήσει πολύ αυτό το θέμα γιατί μένω σχεδόν πάνω σε διασταύρωση.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι όμως,πέρα από το όταν μεγαλώσουν λίγο να τα πηγαίνω κάπου πιό "καθαρά" πχ στο εξοχικό όσο πιό συχνά γίνεται.Επίσης σκοπεύω να μην τα βγάζω στο μπροστινό μπαλκόνι που βλέπει στο δρόμο αλλά στο πίσω που κοιτά στον ακάλυπτο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι όπως όλοι οι γονείς έτσι κι εμείς.Στο βαθμό που μπορούμε να αποφεύγουμε το πολύ καυσαέριο θα το κάνουμε.Πχ εγώ όταν πηγαίνω με τα πόδια κάπου προτιμώ να πηγαίνω μέσα από δρομάκια παρά από κεντρικούς δρόμους με πολλή κίνηση,ακόμα κι αν κάνω έτσι μεγαλύτερη διαδρομή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kai emena me apasxolei auto...eidika tora kai me ta skoupidia, opote bgazo bolta thn mikri gurnao mesa sta neura! Pantos ego thn bgazo apo tote pou egine 10 hmervn..den mporo na kratao to moraki spiti kleismeno. Apla kai ego pao mesa apo stena , se kanena parko kai kanoume guro guro boltes apo to parko.

Akoma ektos apo to kausaerio kai ta skoupidia einai kai o thoribos! To moro petagete kathe fora pou pame na perasoume ton dromo...gia na mhn po gia tous odigous pou den sebonte tipota! Asta brasta i katastasi!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

γι'αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ότι το υπερηψωμένο καρότσι έχει νόημα. Φαντάζεστε πώς θα νιώθει το μωρό αν εσείς δυσανασχετείτε με το καυσαέριο στο 1.65 ύψος ενώ εκείνο είναι κυριολεκτικά σε απόσταση αναπνοής από τις εξατμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απο τις τυχερες που μενουν ηδη Κρητη.Ομως νομιζω δε πρεπει να ανυσηχεις :) τοσες γυναικες γενανε στην Αθηνα κ τα μωρακια τους Δοξα το Θεο ειναι υγειεστατα!Δε λεω το καυσαεριο ειναι ενα προβλημα αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι να το αποφυγεις :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθης ...μενουμε Κυψελη διπλα στην Πατησιων ,κεντρο μενω ολη μου τη ζωη...Τι να πω κι εγω φοβαμαι ....Ο αντρας μου εχει κολλημα καθε φορα που βγαινουμε βολτα να μην πεσει ουτε λεπτο η πιπιλα απο το στομα του μωρου για να μην αναπνεει απο το στομα και μολις γυρναμε σπιτι κατευθειαν καθαριζουμε μυτουλα με φυσιολογικο ορο.

S957.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...