Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψευδοστραβισμος στο ενα ματακι?


Recommended Posts

το ειχαμε προσεξει εδω και λιγο καιρο οτι το ενα μας ματακι φευγει προς τα μεσα καποιες φορες..χτες ρωτησαμε την γιατρο μας που μας ειπε οτι αν επιμεινει μετα τον ενατο μηνα θα μας στειλει σε οφθαλμιατρο χειρουργο..ανησυχησα!εχει συμβει σε καποιον απο εσας?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιokasth μου το είχα συναντήσει με την Αλκμήνη. Δεν είναι τίποτα ανυσηχητικό. Εμείς είχαμε κλείσει ραντεβού στο Παίδων στο οφθαλμιατρικό όταν έφτασε 2 ετών (αν θυμάμαι καλά) και κει μας είπαν ότι θα βελτιωθεί, είναι συχνό φαινόμενο στα παιδάκια. Δεν χρειάστηκε να κάνουμε τίποτα, ούτε θεραπείες ούτε επεμβάσεις. Τη ξαναπήγαμε μετά από κανένα χρόνο για επιβεβαιωση και όλα ήταν καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ιokasth μου το είχα συναντήσει με την Αλκμήνη. Δεν είναι τίποτα ανυσηχητικό. Εμείς είχαμε κλείσει ραντεβού στο Παίδων στο οφθαλμιατρικό όταν έφτασε 2 ετών (αν θυμάμαι καλά) και κει μας είπαν ότι θα βελτιωθεί, είναι συχνό φαινόμενο στα παιδάκια. Δεν χρειάστηκε να κάνουμε τίποτα, ούτε θεραπείες ούτε επεμβάσεις. Τη ξαναπήγαμε μετά από κανένα χρόνο για επιβεβαιωση και όλα ήταν καλά!

 

 

μαρακι μου σε ευχαριστω παρα πολυ..ειναι πολυ καθυσηχαστικο αυτο..σε ευχαριστω παρα πολυ..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

IOKASTH μου, πάντως μην βιαστείς για επέμβαση θα σου έλεγα. Η Pam έχει δίκιο. Είναι πολύ συχνό στα παιδάκια, και συνήθως φθίνει κατά την ενηλικίωση. Είχα και γω μέχρι το Δημοτικό, τη γλύτωσα όμως την επέμβαση γιατί έφυγε μόνο του σιγά σιγά. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντιγονη μου σε ευχαριστω πολυ!δεν θα βιαστω εξαλλου ειναι τοσο λιγο εμφανες που δεν νομιζω να μας συστησουν επεμβαση,απλα ειμαστε ψειρες με το μωρο..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

ιοκαστη καλημερα!!

εμενα το εχουν και τα δυο μου μωρα!!

ψευδοστραβισμο και στα δυο ματακια...

και μαλιστα επειδη ανησυχησαμε πολυ, γιατι ειχαν μεγαλωσει αρκετα και ξερω οτι αυτο υποχωρει νωρις ....τρεξαμε σε παιδο-οφθαλμιατρο...(πριν εναμιση μηνα περιπου)

ε λοιπον....μας εξηγησε οτι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας.

απλα επειδη εμας οι μυτουλες μας ειναι αρκετα πλατιες :oops::oops: , για αυτο το λογο μπορει να φτασει και 1 1/2 και 2 χρονων και να υποχωρησει μετα.

οποτε μια χαρα......

αλλα επειδη εμεις ειμαστε υπερβολικοι με τα παιδια και γενικοτερα ανησυχουμε με το παραμικρο, μας ειπε να παμε ξανα για εναν ελεγχο σε μισο χρονο περιπου..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις και είσαι ψείρα :D

Εγώ είχα στραβισμό εκ γενετής -τελικά έκανα μια πολύ μικρή επέμβαση στα 14.

Αλλά ευτυχώς με πήγανε σε οφθαλμίατρο πολύ νωρίς, και σώσαμε το ένα μου μάτι που τεμπέλιαζε (επειδή ήταν πολύ αδύναμο, είχε αφήσει το έργο της όρασης στο άλλο), με ασκήσεις. Μιλάμε απο 2/10 οξύτητα έφτασε 9/10!! 8)

Φυσικά δεν τα γράφω για να σε τρομάξω, αλλά γιατί καλό είναι όταν παρατηρούμε κάτι περίεργο, να το προσέχουμε εγκαίρως. :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις και είσαι ψείρα :D

Εγώ είχα στραβισμό εκ γενετής -τελικά έκανα μια πολύ μικρή επέμβαση στα 14.

Αλλά ευτυχώς με πήγανε σε οφθαλμίατρο πολύ νωρίς, και σώσαμε το ένα μου μάτι που τεμπέλιαζε (επειδή ήταν πολύ αδύναμο, είχε αφήσει το έργο της όρασης στο άλλο), με ασκήσεις. Μιλάμε απο 2/10 οξύτητα έφτασε 9/10!! 8)

Φυσικά δεν τα γράφω για να σε τρομάξω, αλλά γιατί καλό είναι όταν παρατηρούμε κάτι περίεργο, να το προσέχουμε εγκαίρως. :D

 

Kαι μένα "τεμπέλιαζε" και φόραγα για κάποιο διάστημα αυτό το... patch και ήμουν σαν πειρατής :oops::lol: . Μετά σιγά σιγά επανήλθε.

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΚΑΣΤΗ κι εγω εχω παρατηρησει πως ψιλοαλιθωριζει ο μικρος μου, αλλα σε σχετικη ερωτηση στην παιδιατρο, μου ειπε πως δεν ειναι τιποτε το ανησυχιτικο και πως με ξεγελα η αποσταση των ματιων του απο τη μυτη του... βεβαια αν δω και δεν υποχωρησει, με βλεπω να κανω καμια επισκεψη σε οφθαλμιατρο για αν ηρεμησω!!! παντως προκαταβολικα μην αγχωνεσαι! πιστευω πως τελικα δεν θα ειναι κατι !! και το ευχομαι!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως μαμά παιδιού με στραβισμό θα έλεγα ότι αν δείτε ο ψευδο- ή μη στραβισμός να επιμένει μετά τον 6ο μήνα, να πάτε οπωσδήποτε σε παιδοφθαλμίατρο. Καλύτερα να έχετε μια διάγνωση ειδικού και όχι μόνο την άποψη του παιδιάτρου. Εμείς ξεκινήσαμε απο τον 6ο μήνα και καλώς βέβαια το κάναμε. Δεν αντιμετωπίζονται όλες οι περιπτώσεις με τον ίδιο τρόπο...καθε μια θέλει διαφορετική προσέγγιση.

Πάντως όσο μικρότερο είναι το παιδί τόσο πιο συνεργάσιμο είναι (αν χρειαστεί πχ αποκλεισμός) και τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχει η θεραπεία.

Αυτά δεν τα γράφω για να τρομάξω κανέναν, αλλά είμαι της άποψης να είμαστε πάντα ένα βήμα μπροστά! :wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκα με στραβισμό κι η αδελφή μου το ίδιο.

Έκανα επέμβαση γύρω στα 3 και ποτέ μετά δεν είχα πρόβλημα.

Η αδελφή μου έκανε στα 6 κι ακόμα καμιά φορά ξεφεύγει το ματάκι.(τώρα είναι 10).Μάλιστα μας χειρούργησε ο ίδιος γιατρός, ο οποίος λέει για την αδελφή μου οτι θα διορθωθεί με τον καιρό.

Πράγματι όσο πιο νωρίς τόσο πιο ευπροσάρμοστο είναι το παιδί γιατί αυτό που κλείνουμε το ένα ματάκι είναι απαίσιο και στην αδελφή μου δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ να το τηρήσουμε.Εγώ σχεδόν δεν το θυμάμαι.

Όπως και να'χει δεν είναι τίποτα που να σε κάνει να ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας..ομολογω οτι ανυσηχησα..θα περιμενω αλλο ενα μηνα κι επειτα θα παμε σε οφθαλμιατρο.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

IOKASTH,μην ανησυχεις καθολου και εμας το ειχε αυτο και πηγαμε σε μια πολυ καλη γιατρο στο παιδων,και ευγενικη ,αν θες μπορω να σου δωσω τηλεφωνο να πας,αλλα απο δευτερα, και μας εξετασε και μας ειπε οτι μεχρι 18 μηνων θα περασει και ετσι και εγινε!!

Link to comment
Share on other sites

IOKASTH,μην ανησυχεις καθολου και εμας το ειχε αυτο και πηγαμε σε μια πολυ καλη γιατρο στο παιδων,και ευγενικη ,αν θες μπορω να σου δωσω τηλεφωνο να πας,αλλα απο δευτερα, και μας εξετασε και μας ειπε οτι μεχρι 18 μηνων θα περασει και ετσι και εγινε!!

 

σε ευχαριστω πολυ αγγελικη μου..αν μπορεις στειλε μου πμ.σε ευχαριστω πολυ..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα επειδη εμας οι μυτουλες μας ειναι αρκετα πλατιες :oops::oops: , για αυτο το λογο μπορει να φτασει και 1 1/2 και 2 χρονων και να υποχωρησει μετα.

:

 

συμφωνώ απόλυτα, σε πολλές περιπτώσεις είναι θέμα κατακσευής της μυτούλας, που σιγά σιγά λεπταίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια δεν θέλω να τρομάξω κανέναν, αλλά αν (μακρυά από όλες σας) αποφασιστεί επέμβαση σχετική, να ζητήσετε φωτό μικρών ασθενών πριν και μετά. Εγώ την πάτησα, μου έκαναν επέμβαση στα έξι μου χρόνια (το ματάκι "έκλινε" προς τα έξω) και ο γιατρός το ... παρατράβηξε, και τώρα όταν είμαι πολύ κουρασμένη, ξενυχτισμένη, ταλαιπωρημένη, φαίνεται... Όχι φρικτά, αλλά φαίνεται.

Προσοχή στον γιατρό, αν αποφασιστεί επέμβαση. Η ψυχική οδύνη είναι τεράστια...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ιokasth μου το είχα συναντήσει με την Αλκμήνη. Δεν είναι τίποτα ανυσηχητικό. Εμείς είχαμε κλείσει ραντεβού στο Παίδων στο οφθαλμιατρικό όταν έφτασε 2 ετών (αν θυμάμαι καλά) και κει μας είπαν ότι θα βελτιωθεί, είναι συχνό φαινόμενο στα παιδάκια. Δεν χρειάστηκε να κάνουμε τίποτα, ούτε θεραπείες ούτε επεμβάσεις. Τη ξαναπήγαμε μετά από κανένα χρόνο για επιβεβαιωση και όλα ήταν καλά!

Ακριβώς το ίδιο και εμείς με την κόρη μου.

Πάντως μια επίσκεψη κάνε τη για να είσαι ήσυχη.. :wink:

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρω πως οι οφθαλμίατροι δίνουν μια "περίοδο χάριτος" για τέτοιες παθήσεις, νομίζω πως είναι τα δύο χρόνια αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Δεν κατάλαβα πόσο είναι το παιδάκι σε μεγαλύτερα όμως παιδάκια βλέπουμε στραβισμό που ελάχιστα και σπάνια γίνεται αντιληπτός λόγω υπερμετρωπίας. Αυτό πρέπει να διορθώνεται άμεσα με γυαλιά γιατί και το παιδί συνήθως έχει χαμηλή οπτική οξύτητα και δεν το έχουμε καταλάβει και αν φορεσει γυαλιά το πρόβλημα λύνεται μέχρι τα 8-10 έτη και δεν τα ξαναφοράει. Αντίθετα αν δεν τα φορέσει ο στραβισμός μπορεί να γίνει μόνιμος, μπορεί να έχει πονοκεφάλους, αδυναμία συγκέντρωσης κτλ.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ..

Ο ΨΕΥΔΟΣΤΡΑΒΙΣΜΟΣ ΕΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ 6 ΕΤΩΝ..

ΔΕΙΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ

Κ ΜΕΤΑ ΕΝΑΛΛΑΞ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ...Η ΑΚΟΜΑ Κ ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΜΕΤΑ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗΣ Η ΣΚΙΑΣΚΟΠΙΑ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...