Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Συνταγές

Notices

Συνταγές Συνταγές για μωράκια, συνταγές μαγειρικής για όλες τις εποχές και διάφορες περιστάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-01-09, 01:04   #81
ΤΙΤΗ

Το avatar του χρήστη ΤΙΤΗ

ΤΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ για την απάντηση
Παλιά 12-02-09, 08:36   #82
renik

Το avatar του χρήστη renik

renik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχει καμιά κοπέλα συνταγή για σπανακοτυροπιτα?(δοκιμασμένη όμως) γιατί άνοιξα χθες στα βιβλία μαγειρικής που έχω και κάθε μία ηταν διαφορετική από τις άλλες...ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Ο χρήστης renik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-09, 09:19   #83
sabrina

Το avatar του χρήστη sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω ξεκινησα να κάνω προσφτα κ βγηκε πολυ καλη κ την κανω συνεχεια,
κ η συνταγη ειναι παλιακια κ κλασσικη!!!!!!

500γρ.σπανακι
1 ματσάκι σεσκουλο
1 πράσσο
1 ματσακι κρεμμυδάκι φρέσκο
ανηθο αν θες(εγω βάζω)
2 ποτηρακια του κρασιου σιμιγδάλι
αλάτι, πιπέρι ,λαδάκι, φέτα όσο θες αλλά τουλάχιστον 1/4
κ αν θες κ αυγα(εγω βάζω δυο)

τα πλενουμε ολα κ τα ψιλοκόβουμε σε εάν μπολ ριχνουμε κ το λαδάκι,
αλλα όχι ακομα το τυρι γιατι διαλυεται κ θα χαθει,(έτσι την πάτησα τη πρωτη φορα κ το εψαχνα)
όλα τα υλικά θα τα ανκατέψεις κ θα τα πατησεις πολυ καλά ουτως ώστε να μαραγκιαστουν κ να γινουν σαν μιγμα, μην τα κάνεις λίγο κ φαινεται σαν ωμο το χόρτο....κ μετα ριξε κ το τυρι κ ανακατεψε λίγο ακόμα!!!!

δεν ξερω , αν ηδη θα χρησιμοποιησεις καποια δικα σου φυλλά, αλλιως να σου πω ποια παιρνω εγω κ πως τα βαζω στο ταψι!!!

οτι άλλο θες αν σου άρεσε ρωτα

EΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Ο χρήστης sabrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-09, 07:37   #84
renik

Το avatar του χρήστη renik

renik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σαμπρίνα την συνταγή που περιγράφεις παρακάτω έκανα αλλά δεν έβαλα σιμιγδάλι και την είχα 2 1/2 ώρες στο φούρνο να πιει τα νερά αλλά και πάλι βγήκε υπερβολικά ζουμερή, την άλλη φορά θα δοκιμάσω με σιμιγδάλι..μια άλλη φίλη μου στη δουλειά μου είπε να τα ζεματίσω πριν τα βάλω πάνω στα φύλλα αλλά μήπως έτσι βγει πιο ζουμερή??εσύ απλά τα ψιλοκόβεις και τα πιέζεις να βγάλουν τα πολλά υγρά?
φύλλο παίρνω έτοιμο, είναι που είναι μπελαλίδικο σαν φαγητό που να κάθομαι να ανοίγω και φύλλο !!!απαπά!!!!όλη την μέρα θα είμαι στην κουζίνα μετά!!
Ο χρήστης renik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-02-09, 08:50   #85
sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο renik
σαμπρίνα την συνταγή που περιγράφεις παρακάτω έκανα αλλά δεν έβαλα σιμιγδάλι και την είχα 2 1/2 ώρες στο φούρνο να πιει τα νερά αλλά και πάλι βγήκε υπερβολικά ζουμερή, την άλλη φορά θα δοκιμάσω με σιμιγδάλι..μια άλλη φίλη μου στη δουλειά μου είπε να τα ζεματίσω πριν τα βάλω πάνω στα φύλλα αλλά μήπως έτσι βγει πιο ζουμερή??εσύ απλά τα ψιλοκόβεις και τα πιέζεις να βγάλουν τα πολλά υγρά?
φύλλο παίρνω έτοιμο, είναι που είναι μπελαλίδικο σαν φαγητό που να κάθομαι να ανοίγω και φύλλο !!!απαπά!!!!όλη την μέρα θα είμαι στην κουζίνα μετά!!
προφανως τότε το σιμιγδάλι κάνει τη διαφορά
εμενα ουτε καν μου περασε απο το μυαλό ότι μπορε να βγάλει ζουμια, κ ουτε μου ετυχε....
εγτω τα πιέζω για (σαν να πλάθω κιμά) για να γίνετε σαν μάζα κ ανακατευονται κ καλα τα υλικα κ πηγαίνου παντού
καλε τι 2, ωρες???εμενα σε 45 λεπτά ειναι έτοιμη!!!!!!
όσο για το ζυμάτισμα επειδη το ειχα ρωτησει κ γω στην αρχή αυτό, θα βγει πολυ βαρεια πιστεύω!!!!!
άρα προφανώς όπως εγραωα κ παραπάνω γιυτό μάλλον το βάζουμε το σιμιγδάλι, οποτε δοκιμασε το έτσι

Παλιά 13-02-09, 21:27   #86
ΝΑΝΤΙΑ1

ΝΑΝΤΙΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΦΥΛΛΟΥ ΠΙΤΑΣ ΚΑΙ ΠΙΤΣΑΣ.
Ο χρήστης ΝΑΝΤΙΑ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-09, 00:14   #87
Ε.Σ.

Ε.Σ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Afroditi D
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JDP
ΠΙΡΟΣΚΙ

ΥΛΙΚΑ
500γρ αλεύρι
1 αυγό
1 φακελάκι ξηρή μαγιά
1/2 κ.σ. αλάτι
2 κ.σ. γεμάτες βούτυρο μαλακό
1 κεσεδάκι στραγγιστό γιαούρτι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Σε μεγάλο μπολ ρίχνουμε το αλεύρι, την μαγιά, το αλάτι και τα ανακατεύουμε κατόπιν προσθέτουμε το αυγό, το βούτυρο και το γιαούρτι και ανακατεύουμε μέχρι να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμα που να μην κολάει στα χέρια. Αν χρειαστεί προσθέτουμε λίγο νερό αν είναι πολύ σφιχτό ή αλεύρι αν είναι πολύ αραιό.

Καλό είναι να αφήσουμε το μείγμα καμία ωρίτσα να φουσκώσει ή το βάζουμε σε φούρνο με αέρα για 20 λεπτά στους 50 βαθμούς.

Κατόπιν το κόβουμε σε 5-6 ομοιόμορφα μέρη και τα ανοίγουμε με πλάστη όπως το χωριάτικο φύλλο για πίτα. Κόβουμε σε κομμάτια που γεμίζουμε με ότι μας αρέσει (τυρί, λουκάνικο, πατάτα, κιμά) και τηγανίζουμε σε μικρό κατσαρολάκι με λάδι ώστε να καλύπτει όλο το πιροσκί. Για κουζίνες με εστίες 1-6 για το λάδι ρυθμίζουμε στο 4 ενώ για εστίες με 1-3 στο 2.

.... και καλή όρεξη.
Γειά σας, έχω κάποιες απορίες..

Θα ήθελα να ρωτήσω για αυτή την συνταγή, αν η ζύμη βγαίνει αφράτη, κάπως σαν ψωμί, δηλαδή σαν τα πιροσκί με λουκάνικο που πουλάνε στους φούρνους?
Το λουκάνικο φρανφούρκτης το βράζουμε πρώτα?
Τι αλεύρι ειναι προτιμότερο το σκληρό η για όλες τις χρήσεις??
Επίσης μπορούμε να τα ψήσουμε στο φούρνο, και αν ναι, πως και πόσο?

Ρωτάω όλες αυτες τις ερωτήσεις, διότι εχω πεθυμήσει να φάω πιροσκι, αλλα πλεον βρίσκω λουκανικοπιτες στους φουρνους κλπ.

Ευχαριστώ πολυ!!!
Ο χρήστης Ε.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-09, 11:33   #88
Ε.Σ.

Ε.Σ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimt
οχι γιατί νομίζατε οτι δεν θα έγραφα εγω!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα

Την έχω στείλει και στην ΠΗΝΕΛΟΠΗ αλλα με διάφορα σχόλια!! Σ'εσάς την βάζω σκέτη!!! χαχαχαχαχαχαχα

Η ΠΑΣΤΑ (Φλώρα) ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΥ

ΥΛΙΚΑ
Ζύμη
2 κούπες φαριν απ (καλά γεμάτες)
1 κούπα (ίδια με το φαριν απ) λιωμένο βούτυρο αλμυρό (κοινώς ΒΙΤΑΜ)
2 αυγά
2 κουταλιές της σούπας ζάχαρι
½ ποτηράκι κονιάκ

[color=blue]γέμιση [/color](λέμε τώρα.......)
1 κουτί μαρμελάδα (μπο μαμα βάζω εγώ) οτι γεύση ΘΕΤΕ!!!
Λίγο κονιάκ

Εκτέλεση
βάζεις οοοοοοοολα τα υλικά για την ζύμη μαζί σε μια λεκανίτσα και τα πλάθεις μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη απο τα χέρια. Δηλαδή αν χρειαστεί βάλε λίγο ακόμα αλεύρι (φαριν απ). Μολις γίνει μια ωραία ζύμη την αφήνεις στην ΛΕΚΑΝΙΤΣΑ για κανένα 20λεπτο.

Προθερμαίνεις τον φούρνο στους 180!!!!!!!!

Σε ένα μικρό κατσαρολάκι, βάζεις μέσα την μαρμελάδα μαζί με το κονιάκ να πάρουν μια βράση.

Μετά παίρνεις ένα ταψί του φούρνου (ένα πυρέξ, ότι σε βολεύει τελος πάντων) το αλείφεις με λίγο βούτυρο και απλώνεις τα ¾ της ζύμης (για να κάνεις τον πάτο). Ρίχνεις απο πάνω την μαρμελάδα και κάνεις μπαστουνάκια την υπόλοιπη ζύμη και την βάζεις απο πάνω σταυρωτά.

Μετά στον φούρνο. Μόλις ψηθεί η ζύμη την βγάζεις και την αφήνεις να κρυώσει.

Μόλις κρυώσεις παίρνεις το ταψί κάθεσαι μπροστά στην TV ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΛΑΠΑΚΙΑΖΕΙΣ. (ΠΗΝΕΛΟΠΗ αυτό το σχόλιο το άφησα, χαχαχαχαχα)

Αυτή είναι...............

Αντε και καλές επιτυχίες!!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Θα θέλα να δοκιμάσω αυτή την συνταγή, όμως δεν έχω κονιακ, να βάλω ουίσκι?
Παλιά 14-03-09, 11:50   #89
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε.Σ καλημέρα , όσο αφορά τα Πιροσκί , πλάθουμε το ζυμάρι μας σε ρολό και κόβουμε κομμάτια τα οποία ανοίγουμε σε χοντρά φύλλα, βάζουμε μια κουταλιά γέμιση ή το λουκάνικο που λές και τα κλεινουμε προσεκτικά.
Το αλέυρι θα πρέπει να είναι τύπου "μαλακό" και όσο αφορά το φούρνο ... δεν ξέρω , ξέρω μόνο πως το πιροσκί θέλει το τηγάνι του ...

Η παραπάνω συνταγή δεν είναι δική μου , αλλά την έχω δοκιμάσει και ειναι πολύ καλή!

Επίσης πιστευώ πως θα μπορούσες να αντικαταστησεις το κονιάκ με ουίσκι.
Παλιά 15-03-09, 16:35   #90
Ε.Σ.

Ε.Σ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Afroditi D
Ε.Σ καλημέρα , όσο αφορά τα Πιροσκί , πλάθουμε το ζυμάρι μας σε ρολό και κόβουμε κομμάτια τα οποία ανοίγουμε σε χοντρά φύλλα, βάζουμε μια κουταλιά γέμιση ή το λουκάνικο που λές και τα κλεινουμε προσεκτικά.
Το αλέυρι θα πρέπει να είναι τύπου "μαλακό" και όσο αφορά το φούρνο ... δεν ξέρω , ξέρω μόνο πως το πιροσκί θέλει το τηγάνι του ...

Η παραπάνω συνταγή δεν είναι δική μου , αλλά την έχω δοκιμάσει και ειναι πολύ καλή!

Επίσης πιστευώ πως θα μπορούσες να αντικαταστησεις το κονιάκ με ουίσκι.
Τελικά τα πιροσκί έγιναν παρα πολυ ωραία!! Καποια με τυρι μου άνοιξαν, αλλα κατα τ'αλλα ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ!!!

Σέυχαριστω πολυ!!!
Ελενα
Παλιά 15-03-09, 16:40   #91
Ε.Σ.

Ε.Σ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimt
οχι γιατί νομίζατε οτι δεν θα έγραφα εγω!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα

Την έχω στείλει και στην ΠΗΝΕΛΟΠΗ αλλα με διάφορα σχόλια!! Σ'εσάς την βάζω σκέτη!!! χαχαχαχαχαχαχα

Η ΠΑΣΤΑ (Φλώρα) ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΥ

ΥΛΙΚΑ
Ζύμη
2 κούπες φαριν απ (καλά γεμάτες)
1 κούπα (ίδια με το φαριν απ) λιωμένο βούτυρο αλμυρό (κοινώς ΒΙΤΑΜ)
2 αυγά
2 κουταλιές της σούπας ζάχαρι
½ ποτηράκι κονιάκ

[color=blue]γέμιση [/color](λέμε τώρα.......)
1 κουτί μαρμελάδα (μπο μαμα βάζω εγώ) οτι γεύση ΘΕΤΕ!!!
Λίγο κονιάκ

Εκτέλεση
βάζεις οοοοοοοολα τα υλικά για την ζύμη μαζί σε μια λεκανίτσα και τα πλάθεις μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη απο τα χέρια. Δηλαδή αν χρειαστεί βάλε λίγο ακόμα αλεύρι (φαριν απ). Μολις γίνει μια ωραία ζύμη την αφήνεις στην ΛΕΚΑΝΙΤΣΑ για κανένα 20λεπτο.

Προθερμαίνεις τον φούρνο στους 180!!!!!!!!

Σε ένα μικρό κατσαρολάκι, βάζεις μέσα την μαρμελάδα μαζί με το κονιάκ να πάρουν μια βράση.

Μετά παίρνεις ένα ταψί του φούρνου (ένα πυρέξ, ότι σε βολεύει τελος πάντων) το αλείφεις με λίγο βούτυρο και απλώνεις τα ¾ της ζύμης (για να κάνεις τον πάτο). Ρίχνεις απο πάνω την μαρμελάδα και κάνεις μπαστουνάκια την υπόλοιπη ζύμη και την βάζεις απο πάνω σταυρωτά.

Μετά στον φούρνο. Μόλις ψηθεί η ζύμη την βγάζεις και την αφήνεις να κρυώσει.

Μόλις κρυώσεις παίρνεις το ταψί κάθεσαι μπροστά στην TV ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΛΑΠΑΚΙΑΖΕΙΣ. (ΠΗΝΕΛΟΠΗ αυτό το σχόλιο το άφησα, χαχαχαχαχα)

Αυτή είναι...............

Αντε και καλές επιτυχίες!!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Μια ερώτηση οταν λες, ½ ποτηράκι κονιάκ, εννοείς του φλυτζανάκι του καφέ,?
Thanks!!!
Παλιά 17-03-09, 16:09   #92
Felia

Το avatar του χρήστη Felia

Περιοχή: Center for
Felia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζύμη για φύλλο κρούστας ξέρει καμία;;;;;
Παλιά 27-03-09, 20:14   #93
tao

Το avatar του χρήστη tao

Περιοχή: pantu;;;;;
tao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η sabrina ζητησε κολοκυθοτυρόπιτα! της θείας ήταν σπέσιαλ, ακούστε τη συνταγή και με λίγες δοκιμές θα πετύχουμε την τελειότητα!
Κολοκυθοτυρόπιτα θειας με σπιτικό φύλλο

Υλικά για το φύλλο:
Για την ζύμη
• 1κιλό αλεύρι
• 3 κ. σ. λάδι
• 2κ. σ. ξύδι
• 2 κούπες νερό
• 1 κ. σ. αλάτι

Για τη γέμιση:
• Περίπου 1 και μισό κιλό κολοκύθια πράσινα ξυσμένα
• 2. κ. γλ. Αλάτι
• 200 γρ. τυρί φέτα γλυκιά (π.χ. Δωδώνης) ή 150 φέτα και 100 γρ. ανθότυρο.
• μισό φλιτζάνι τσαγιού σιμιγδάλι ψιλό
• 2 φλιτζανάκια καφέ ρύζι
• ½ φλιτζάνι τσαγιού ελαιόλαδο
• 4 αυγά
• 1 ποτήρι γάλα
• λίγο πιπέρι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Τρίβουμε στο χοντρό τρίφτη τα κολοκύθια αποβραδίς και τα αλατίζουμε με το 1 κ. γλ. αλάτι, αμέσως τους αλλάζουμε πιάτο στραγγίζοντας το τριμμένο κολοκύθι με τις χούφτες μας να φύγουν τα υγρά τους, έπειτα από 10 λεπτά ακολουθούμε την ίδια διαδικασία στραγγίζοντας τα κολοκύθια με τις χούφτες μας και τοποθετώντας τα μέσα σε σουρωτήρι και σκεπασμένα στο ψυγείο μέχρι την επομένη. Σκοπός αυτής της διαδικασίας είναι να μη μείνουν τα υγρά από το τριμμένο κολοκύθι.
Την επόμενη μέρα αφού ζυμώσουμε τα υλικά για το σπιτικό φύλλο, κόβουμε έξι μπαλίτσες και αφήνουμε για λίγο να φουσκώσουν.
Στο μεταξύ για τη γέμισή μας παίρνουμε το τριμμένο κολοκύθι και στραγγίζοντάς το για μια ακόμα φορά το τοποθετούμε σε βαθιά γαβάθα, προσθέτουμε ένα κουταλάκι γλ. αλάτι, λίγο πιπέρι, το τυράκι μας, τα αυγά, το σιμιγδάλι, το ρύζι, το γάλα και 2 κ. σούπας από το λάδι μας. Ανακατεύουμε καλά.
Στο μεταξύ ανοίγουμε φύλλο και αφού λαδώσουμε το βαθύ ταψί της κουζίνας μας, τοποθετούμε εναλλάξ φύλλο, λαδώνουμε, φύλλο, λαδώνουμε και τρίτο φύλλο, ξαναλαδώνουμε. Ρίχνουμε το μισό υλικό μας πάνω από το φύλλο και μετά τοποθετούμε ένα ακόμα φύλλο και το λαδώνουμε. Τέλος ρίχνουμε την υπόλοιπη γέμιση και τελειώνουμε με τα δυο τελευταία φύλλα που τα τοποθετούμε και αυτά λαδώνοντάς τα. Βρέχουμε με ελάχιστο νεράκι την επιφάνεια και λίγο λάδι. Ψήνουμε στους 180, σε προθερμασμένο φούρνο για μια ώρα περίπου, μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια.
Παλιά 30-03-09, 21:01   #94
sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ tao μου σε ευχαριστω πάρα πολυ!!!!καλε σε μεγάλο κοπο σε έβαλα......
πόση ωρα εγραφες !!!!
πανεύκολη φαινεται η συνταγή!!!ότι εχει σχεση με κολοκύθι τρελαινομαι
τυπώνω κατευθειαν κ εντος 15νθήμερου ενημερώνω για το αποτέλεσμα
κ παλι ευχαριστω

Παλιά 30-03-09, 21:07   #95
tao

Το avatar του χρήστη tao

Περιοχή: pantu;;;;;
tao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην ανησυχεις, την εγραψα στο word για να την έχω γιατί η θεία μου μου την είπε προφορικά, και εγώ ανυπομονώ να μου πεις το αποτέλεσμα, αλλά και να την φτιάξω -- -- προσοχή στο στράγγισμα, μη μείνουν υγρά απο το κολοκύθι!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Παλιά 06-04-09, 15:15   #96
jena

jena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θελω να ευχαριστησω την Αγλαια για την συνταγη για ζυμη ιταλικης πιτσας! Την εκανα το Σαββατο και βγηκε πραγματικα τελεια!

ΑΓΛΑΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!
Παλιά 09-04-09, 13:57   #97
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εκανα προχτες σπανακοπιτα με συνταγη για παραδοσιακο φυλλο και μου αρεσε πολυ!φοβομουν αν θα πετυχει η οχι αλλα τελικα εγινε πολυ καλο!με βοηθησε πολυ η βεργα που ηταν της γιαγιας μου που πεθανε το 1996 90 χρονων!την εχω κρατησει γιατι ημασταν πολυ δεμενες!τη συνταγη μου την εδωσε η πεθερα μου!
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΦΥΛΛΟαλευρι για ολες τις χρησεις μισο πακετο
λιγη σοδα
λιγο λαδι
λιγο ουζο
λιγο αλατι
ανακατευουμε ολα τα υλικα!προσπαθουμε να μην γινει πολυ σφιχτη η ζυμη.ανοιγουμε σιγα-σιγα ενα πολυ λεπτο φυλλο.βαζουμε οτι γεμιση εχουμε προτιμηση.ανοιγουμε ακομα ενα φυλλο απο πανω!κοβουμε σε κομματια!ριχνουμε λαδακι και ψηνουμε μεχρι να ροδισει!τοσο απλα και πολυ νοστιμα!
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-09, 18:48   #98
ramonitsa

Το avatar του χρήστη ramonitsa

ramonitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια με εχετε τρελλανει με τις πιτες σας!!!!!!!!!
Μου τρεχουν τα σαλια καλε...
κ δεν μπορω να φτιαξω γμτ...
τρελλαινομαι για πιτες...

Μου ειπε η Ελεονωρα μια ευκολη τυροπιτα χωρις φυλλο...αλλα εχασα την συνταγη..κ περιμενω αν μπορεσει να μου την πει πάλι!

Εσεις ξερετε?

νιαμι..νιαμι..!

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!
Ο χρήστης ramonitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-09, 00:31   #99
casperαki

casperαki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πανευκολη ζυμη για πιτσα.!

Λοιπον την βρηκα στο νετ κ 2 μερες τρωμε πιτσα!!!ειναι πολυ πολυ απλη αλλα πολυ καλη!Δεν εχω δοκιμασει αλλες να πω την αληθεια.αλλα επειδη ειναι τοσο απλη και γρηγορη την εκανα κ μας αρεσε

500 γρ.αλευρι για ολες τις χρησεις
400 ml νερο ΧΛΙΑΡΟ...ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΚΑΥΤΟ!
1 κουταλια γλυκου αλατι
1 κουταλια γλυκου ζαχαρη
2 φακελακια μαγια

Βαζουμε τα υλικα σε ενα μεγαλο μπολ εκτος απο το νερο.Τα ανακατευομε με το χερι.
Ριχνουμε ολο το νερο και ανακατευουμε με το ΠΙΡΟΥΝΙ μεχρι να αναμιχτουν.
ΜΕτα βαζουμε χερι και μαλλον θα χρειαστει να ριξετε ακομα λιγο αλευρι.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΠΟΛΥ.Αρκετη για να μην κολλανε τα χερια μας.Αν χρειαστει βαζουμε κ αλλο.Αλλα λιγο λιγο για να μην το κανουμε πολυ σκληρο.
Λοιπον.Αλευρωνουμε μια επιφανεια και ζυμωνομε
Την κανουμε μπαλιτσα και την βαζουμε την ζυμη μας ξανα στο μπολ και σκεπαζουμε με μια πετσετα για μια ωρα.
Μετα οταν περασει η μια ωρα το ξανα ζυμωνουμε και ριχνουμε 2-3 κουταλιες σουπας ελαιολαδο.
Η ποσοτητα φτανει για 2 λεπτες κ μια πιο χοντρη πιτσα.
αν θελετε να κανετε μονο μια μεγαλη με 8 κομματια θα βαλετε ακριβως τα μισα υλικα.

αυτα
καλη επιτυχια!
Παλιά 04-01-10, 19:06   #100
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχετε καμιά συνταγή που να μοιαζει με την αφρατη πίτσα της hut;
Παλιά 15-04-10, 00:56   #101
Feng-shui

Το avatar του χρήστη Feng-shui

Feng-shui χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κυριακή Εμφάνιση μηνυμάτων
Υλικά για μία φρατζόλα ψωμί ΜΠΙΡΑΣ.

500 γραμμ αλεύρι για όλες τις χρήσεις.
300 ml μπίρα
2 κουταλιές της σούπας μέλι
2 κουταλιές του καφέ αλάτι

20 γραμμ. φρέσκια μαγία(την οποία την διαλύουμε σε λίγο νερο, ή ένα φακελάκι ξηρή μαγια, ή προζύμι http://www.parents.gr/forum/viewtopi...r=asc&start=30

Εκτέλεση

Ζεσταίνετε την μπίρα στους 37*βαθμους C, σε χαμηλή φωτιά. Προσθέτετε σιγά σιγά το μέλι. Βάζετε το αλεύρι, την μαγιά ή προζύμι και το αλάτι σε μία λεκανίτσα και στην συνέχεια προσθέτετε το μείγμα μπύρας και μελιού ανακατεύοντας. Ζυμώνετε τη ζύμη και σχηματίζετε μία μπάλα. Αφήνετε τη ζύμη για 2 ώρες μέσα στη λεκάνη, σκεπάζοντάς τη με μία καθαρή πετσέτα.
Μετά τις 2 ώρες δουλεύετε ξανά την ζύμη και την πλάθετε σε σφαιρικο καρβέλι ή αν θέλετε το κάνετε μικρές σφαιρικές μπάλες για να κάνετε ψωμάκια μικρά. Την τοποθετείτε στο ταψί λαδωμένη και την αφήνετε να φουσκώσει σε ζεστό μέρος για ΄1 ώρα. Χαράσσετε την επιφάνεια του καρβελιού με τη μύτη του μαχαιριού και 10 λεπτά αργότερα βάζετε το καρβέλι σε προθερμασμένο φούρνο στους 200*βαθμούς C, να ψηθεί για 45 λεπτά περίπου. (Προσοχή μην ανοίξετε νωρίτερα την πόρτα του φούρνου).
Την είδα εχτές και μας την έφτιαξα σήμερα. Να είσαι καλά ήταν καταπληκτική! Ευχαριστώ!
Παλιά 12-05-11, 15:54   #102
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κρεατοπιτακια....
ΥΛΙΚΑ..
μαγια ξερη
αυγο
γαλα φρεσκο
αλευρι
αλατι μια πρεσα...

ΓΕΜΙΣΗ
πατατα
κρεμμυδι
κιμας
πιπερι
καροτο
αλατι
ανηθο ( κοβω ολα τα υλικα σε κυβακια μικρα κ ανακατεω ολα τα υλικα μαζι σενα μπολ)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
ριχνω την μαγια σενα μπολ με λιγο χλιαρο νερο αφηνω για 10 λεπτακια, μετα ριχνω αλατι με λιγο γαλα και μετα αλευρι ζυμωνω μεχρι να γινει ζυμη για πιτσα,πιροσκι κτλ.αφηνω σενα ζεστο μερος την ζυμη για καμια 1.5 ωρα να φουσκωσει.κ μετα πλαθω την ζυμη την κανω σαν μπαγκετα κοβω κομματακια 2-3 εκ παχος μετα παιρνω το πλαστη ανοιγω μικρα φυλλα μενα κουταλακι σουπας βαζω στην μεση της ζυμης μιακουταλια σουπας απο την γεμιση και κλεινω γυρω γυρω το φυλλο αφηνωντας ενα κενο στην πιτα... παιρνω ενα αυγο το ριχνω σε ενα μικρο μπολ η κουπα ανακατευω με μια πρεα αλατι και μενα πινελο μαγειρικης αληfω το κρεατοπιτακι ...

ψηνουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους για 35-40 λεπτα περιπου αναλογα το φουρνο....

Uploaded with ImageShack.us
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 16:12   #103
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

επισεις μια πολυ ευκολη συνταγη μηλοπιτας...

υλικα....
1) 1 ποτηρι ζαχαρη
2) 1 ποτηρι αλευρι που φουσκωνει μονο του...
3) 3 αυγα
4)βανιλια

εκτελεση....
χτυπαω με μιξερ τα 3 αυγα και την ζαχαρη..μετα απο 2 λεπτα..ριχνω την βανιλια και σιγα σιγα το αλευρι να γινει μια ζυμη σαν κρεμα...
καθαριζω 2 μηλα μεγαλα κοβω φετουλες τα βαζω σενα ταψι (αν χρειαζεται το ταψι βαζω κ το αντικολλητικο χαρτι) ριχνω τα μηλα στο ταψι και μετα την ζυμη πανω στα μηλα...ψηνω στους 170-180 για 30 λεπτα περιπου...
Παλιά 12-05-11, 18:57   #104
anastasiaspil

anastasiaspil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο #ΕΛΕΝΑ# Εμφάνιση μηνυμάτων
επισεις μια πολυ ευκολη συνταγη μηλοπιτας...

υλικα....
1) 1 ποτηρι ζαχαρη
2) 1 ποτηρι αλευρι που φουσκωνει μονο του...
3) 3 αυγα
4)βανιλια

εκτελεση....
χτυπαω με μιξερ τα 3 αυγα και την ζαχαρη..μετα απο 2 λεπτα..ριχνω την βανιλια και σιγα σιγα το αλευρι να γινει μια ζυμη σαν κρεμα...
καθαριζω 2 μηλα μεγαλα κοβω φετουλες τα βαζω σενα ταψι (αν χρειαζεται το ταψι βαζω κ το αντικολλητικο χαρτι) ριχνω πανω τα μηλα και την ζυμη...ψηνω στους 170-180 για 30 λεπτα περιπου...

Εύκολη συνταγή φαίνεται. Θα την φτιάξω να του βάζω μαζί του στο σχολείο. Όμως στο τέλος δεν κατάλαβα, βάζεις πρώτα τα μήλα στο ταψί και μετά από πάνω τη ζύμη και τα σκεπάζει ?
Ο χρήστης anastasiaspil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-11, 08:16   #105
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anastasiaspil Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύκολη συνταγή φαίνεται. Θα την φτιάξω να του βάζω μαζί του στο σχολείο. Όμως στο τέλος δεν κατάλαβα, βάζεις πρώτα τα μήλα στο ταψί και μετά από πάνω τη ζύμη και τα σκεπάζει ?
ναι δεν χρειαζεται καν να απλωσεις την ζυμη με σπατουλα για να καλυψει ολα τα μηλα η ζυμη θα απλωθει ομοιομορφα πανω στα μηλα μετα το ψησιμο ειναι πιο πολυ σαν κεικ με μηλα εμεις την λατρευουμε ολοι το σπιτι.... η συνταγη ειναι για μικρη πιτα οποτε μην παρεις πολυ μαγαλο ταψι ενα μεσαιο...καλη ορεξη
Παλιά 13-05-11, 09:34   #106
ARNIKOL

Περιοχή: Καρδίτσα
ARNIKOL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κρεατοπιτακια....
ΥΛΙΚΑ..
μαγια ξερη
αυγο
γαλα φρεσκο
αλευρι
αλατι μια πρεσα...

ΓΕΜΙΣΗ
πατατα
κρεμμυδι
κιμας
πιπερι
καροτο
αλατι
ανηθο ( κοβω ολα τα υλικα σε κυβακια μικρα κ ανακατεω ολα τα υλικα μαζι σενα μπολ)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
ριχνω την μαγια σενα μπολ με λιγο χλιαρο νερο αφηνω για 10 λεπτακια, μετα ριχνω αλατι με λιγο γαλα και μετα αλευρι ζυμωνω μεχρι να γινει ζυμη για πιτσα,πιροσκι κτλ.αφηνω σενα ζεστο μερος την ζυμη για καμια 1.5 ωρα να φουσκωσει.κ μετα πλαθω την ζυμη την κανω σαν μπαγκετα κοβω κομματακια 2-3 εκ παχος μετα παιρνω το πλαστη ανοιγω μικρα φυλλα μενα κουταλακι σουπας βαζω στην μεση της ζυμης μιακουταλια σουπας απο την γεμιση και κλεινω γυρω γυρω το φυλλο αφηνωντας ενα κενο στην πιτα... παιρνω ενα αυγο το ριχνω σε ενα μικρο μπολ η κουπα ανακατευω με μια πρεα αλατι και μενα πινελο μαγειρικης αληfω το κρεατοπιτακι ...

ψηνουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους για 35-40 λεπτα περιπου αναλογα το φουρνο....

Α τι ωραία και εύκολη που φαίνεται! Την εκτύπωσα!
Δημήτρης - 3/4/2012
Ο χρήστης ARNIKOL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-11, 13:16   #107
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πειτε εντυπωσεις μετα...εμεις τα λατρευουμε οταν φτιαχνω δινω παντα και στην πεθερα και στην μητερα μ
,ου,,,οποτε καταλαβαινεις φτιαχνω για ολοκληρο χωριο που λεμε...........
Παλιά 04-07-11, 10:20   #108
ARNIKOL

ARNIKOL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν, να δώσω κι εγώ μια συνταγύη για κοτόπιτα που μου είπε η αδερφή μου και τ την έφτιαξα το σ/κ και την τσακίσαμε:
ΚΟΤΟΠΙΤΑ
Υλικά:
2 στήθη κοτόπουλου
5 φέτες μπέικον
5 φ. ζαμπόν
1κ. μανιτάρια
3 πιπεριές διαφόρων χρωμάτων
1 μικρή κρέμα γάλακτος
διάφορα τυριά (εγώ χρησιμοποίησα γκούντα και ρεγκάτο)
2 φύλλα σφολιάτας
Εκτέλεση:
Αρχικά, βράζουμε το στήθος κοτόπουλου και μετά το ξεψαχνίζουμε. Στη συνέχεια, σε ένα τηγάνι βάζουμε όλα τα υλικά πλην των τυριών και τα τσιγαρίζουμε.
Αλείφουμε με λάδι ένα ταψάκι, τοποθετούμε το ένα φύλλο σφολιάτας -λαδωμένο κι αυτό- βάζουμε τη γέμιση, από πάνω τα τυριά και στρώνουμε το 2ο φύλλο σφολιάτας. Αλείφουμε με λαδάκι (ή αβγό, αν θέλετε), χαράζουμε και βούρ για ψήσιμο. Καλή επιτυχία!
Δημήτρης - 3/4/2012
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-07-11, 13:09   #109
future

Το avatar του χρήστη future

future ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια υπάρχει στην παρέα καμιά πόντια ή μη,να γράψει την συνταγή για τα "πισία" .Πόντια δεν είμαι αλλά αυτά τα άτιμα με τρελαίνουν!!!Μου την είχε δείξει κάποτε μια πόντια γιαγιά που τα έκανε υπέροχα,αλλά η άχρηστη την έχασα και η γιαγιά δυστυχώς δεν ζει πια.Σνιφ-κλαψ-λυγμ
Ο χρήστης future δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 18:13   #110
chatzico

Το avatar του χρήστη chatzico

Περιοχή: Πειραιάς, Παιανία and all around Athens !!
chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο future Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια υπάρχει στην παρέα καμιά πόντια ή μη,να γράψει την συνταγή για τα "πισία" .Πόντια δεν είμαι αλλά αυτά τα άτιμα με τρελαίνουν!!!Μου την είχε δείξει κάποτε μια πόντια γιαγιά που τα έκανε υπέροχα,αλλά η άχρηστη την έχασα και η γιαγιά δυστυχώς δεν ζει πια.Σνιφ-κλαψ-λυγμ
Λοιπόν, Πόντια δεν είμαι εντάξει ?
Δες εδώ και ελπίζω να πλησιάζουν στη γεύση που θυμάσαι !!!!
Καλή όρεξη !!!!

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ
Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ
Ο χρήστης chatzico δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 22:18   #111
sophiesch

sophiesch ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχουμε καμιά ναυπλιώτισσα να μας δώσει την συνταγή που φτιάχνουν για τυροκουλουρα στο Ναύπλιο. Εχω φάει το google και δεν έχω βρει την αυθεντική. HELP.....
Ο χρήστης sophiesch δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-11, 01:49   #112
future

future ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chatzico Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, Πόντια δεν είμαι εντάξει ?
Δες εδώ και ελπίζω να πλησιάζουν στη γεύση που θυμάσαι !!!!
Καλή όρεξη !!!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Δεν θα το πιστέψεις αλλά ναι την βρήκα την συνταγή και τον τρόπο που τα έφτιαχνε.Αυτό φαίνεται έκανε την διαφορά!!Είσαι υπέροχη,σε λατρεύω.!!!
Παλιά 05-07-11, 06:23   #113
chatzico

chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Δεν θα το πιστέψεις αλλά ναι την βρήκα την συνταγή και τον τρόπο που τα έφτιαχνε.Αυτό φαίνεται έκανε την διαφορά!!Είσαι υπέροχη,σε λατρεύω.!!!

Βάλε την όποτε μπορείς (και το τιπ της επιτυχίας ε ?), μπας και προλάβω και την κάνω και εγώ ........
Μου έξαψες την φαντασία ........ και μου άνοιξες την όρεξη.
Σματς Σμουτς

Παλιά 05-07-11, 06:56   #114
future

future ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ποντιακά Τερλί Πισία

Ποντιακά Τερλί Πισία
Ζύμη:

1 ποτ. χλιαρό νερό

1/2 κουτ. γλυκού αλάτι

1/2 κουτ. γλυκού ζάχαρη

1 κουτ. γλυκού ξύδι

Μαγιά

Ελαιόλαδο

Σπορέλαιο [για το τηγάνισμα]

Γέμιση:

Τυρί

Μαρμελάδα

Μέλι

Για να φτιάξουμε τη ζύμη σε ένα κιλό αλεύρι βάζουμε το αλάτι, τη ζάχαρη και το ξύδι. Σιγά σιγά προσθέτουμε χλιαρό νερό μέχρι το ζυμάρι να είναι στεγνό και να μην κολλάει στα χέρια. Αφήνουμε τη ζύμη να «ξεκουραστεί» για μισή ώρα.

Πλάθουμε την ζύμη σε μικρούς σβώλους μεγέθους μιας χούφτας. Τα λαδώνουμε πινέλο και βάζουμε ανά τρία το ένα πάνω στο άλλο. Κάθε νέο σβώλο τον ανοίγουμε μεγάλο φύλλο. Λαδώνουμε ελαφρώς το φύλλο και το κόβουμε σε λωρίδες πέντε εκατοστών. Βάζουμε την μία πάνω στην άλλη και τις τυλίγουμε σαν ρολό. Τοποθετούμε κάθετα [να ακουμπάει δηλαδή το στροβιλιστό μέρος στο τραπέζι] το ζυμάρι, το πατάμε και ανοίγουμε ξανά το φύλλο αυτή τη φορά σε μεσαίο μέγεθος [διάμετρο περίπου 30 εκατοστά], ώστε να είναι κάπως παχύ καθώς θα τηγανιστεί.

Φτιάχνουμε με τον ίδιο τρόπο όλο το ζυμάρι.

Όταν είναι έτοιμα όλα τα τερλί πισία βάζουμε σπορέλαιο στο τηγάνι να καλύψει τον πάτο και όταν κάψει τηγανίζουμε ένα ένα τα φύλλα. Πριν ρίξουμε κάθε φύλλο στο τηγάνι ανοίγουμε στη μέση μία τρύπα με το χέρι.

Καθώς τηγανίζονται κουνάμε το τηγάνι για να μην κολλάει το φύλλο και το γυρνάμε από την μία και από την άλλη πλευρά μέχρι να ροδίσει.

Αν θέλουμε κάποια από τα φύλλα μπορούμε να τα κάνουμε πιο μικρά να βάλουμε στη μέση γέμιση της αρέσκειάς μας, τα κλείνουμε στη μέση σε σχήμα μισοφέγγαρου και τα τηγανίζουμε με τον ίδιο τρόπο.

Πρέπει να ξέρετε:

Τα τερλί πισία λέγονται και τρελοπισία γιατί καθώς τα ζυμώνουμε «τρελαίνουμε» την ζύμη: αντί να ανοίξουμε ένα φύλλο από την αρχή κάνουμε όλη την παραπάνω διαδικασία. Αυτό κάνει ξεχωριστό το πισί, καθώς γίνεται πιο αφράτο.

Αυτή είναι!!!θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος! Δεν μπορείς να φανταστείς γεύση..δεν χρειάζονται ούτε γέμιση,αλλά αν τα προτιμάς γεμιστά τότε με τυρί είναι ιδανικά!!!Έχεις γίνει αιώνια φίλη μου, να το ξέρεις!!!!
Παλιά 05-07-11, 17:21   #115
chatzico

chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτή είναι!!!θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος! Δεν μπορείς να φανταστείς γεύση..δεν χρειάζονται ούτε γέμιση,αλλά αν τα προτιμάς γεμιστά τότε με τυρί είναι ιδανικά!!!Έχεις γίνει αιώνια φίλη μου, να το ξέρεις!!!!
Έχει πλάκα, καλή όρεξη. Σματς σμουτς

Παλιά 14-07-11, 10:01   #116
ARNIKOL

ARNIKOL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παιδιά έφτιαξα την τοματόπιτα που παρέθεσε εδώ η φίλη Στέλλα. Πολύ καλή μου φάνηκε, ελαφριά και πανεύκολη στην εκτέλεση. Πήρα και 2 κομματάκια για να φάω στη δουλειά
Αν θέλετε, βρήκα και μια άλλη συνταγή που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα:
http://kouzinoskalismata.blogspot.co...blog-post.html
Δημήτρης - 3/4/2012
Παλιά 14-07-11, 14:04   #117
stafroditi2353

stafroditi2353 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ψαχνω και εγω συνταγη για ζυμη πιτσας. ξερετε καμμια πετυχημενη???
Ο χρήστης stafroditi2353 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-11, 14:21   #118
sofakiTHESS

sofakiTHESS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή διαφορετικός τρόπος ψησίματος πίτσας

αν θυμάμαι το είχα δει στην tv στο 10-1 του αντ1. ετοιμάζουμε την ζύμη της πίτσας και βάζουμε λαδόκολλα στο ταψί και απο επάνω απλώνουμε την ζύμη. μετά την βγάζουμε με τηβ λαδόκολλα και αναποδογυρίζουμε το ταψί και βάζουμε τη ζύμη μαζί με την λαδόκολλα πάνω στον πάτο του ταψιού (καταπάσα πιθανότητα θα εξέχει λίγο). βάζουμε τα υλικά και μετά γυρίζουμε τις άκρες που προεξέχουν προς τα μέσα (καλύτερα είναι να προσέξουμε στις άκρες να βάλουμε λιγότερη ζύμη έτσι ώστε να μην είναι πάρα πολύ). μετά βάζουμε την σχάρα στην τελευταία κάτω θέση και απο επάνω βάζουμε το ταψί με την πίτσα έτσι ώστε η πίτσα να είναι στον "αέρα" και περίπου στη μέση του φουρνου και ψήνουμε.
η σεφ που το είχε κάνει πρότεινε τον τρόπο αυτό για να ψήνονται καλύτερα οι άκρες και ο πάτος της πίτσας και να γίνεται πιο τραγανός. το δοκίμασα και πέτυχε!!! κανονικά η πίτσα ψήνεται σε ξυλόφουρνο γι'αυτό και ομοιόμορφα ψημένη κάτι που πετυχαίνεται με τον τρόπο αυτό καθώς η πίτσα είναι στον "αέρα".
απλά είναι λίγο ζόρι στην αρχή γιατί πρέπει να υπολογίσεις τη ζύμη και τα υλικά για να μην φουσκώσουν και χυθούν. την πρωτη φορά δεν το πέτυχα την δεύτερη όμως φρόντισα η ζύμη να είναι λιγότερη στις άκρες και η λαδόκολλα να είναι πολύ μεγαλύτερη από την πίτσα ώστε να μπορώ να την γυρίσω και να μην χυθούν τα υλικά. εναλλακτικά έβαλα στις άκρες που γυρνούσα τυρί και μπέικον εναλλάξ και έγινε μουρλιά!!! δοκιμάστε το

Ο χρήστης sofakiTHESS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-11, 18:43   #119
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κρεατοπιτακια....
ΥΛΙΚΑ..
μαγια ξερη
αυγο
γαλα φρεσκο
αλευρι
αλατι μια πρεσα...

ΓΕΜΙΣΗ
πατατα
κρεμμυδι
κιμας
πιπερι
καροτο
αλατι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

κοριτσια, ειμαι ουφο απο μαγειρική οποτε χρειαζομαι τα φώτα σας με δυο βασικές αποριες:
1. αποκλειεται να ανοιξω φυλλο! με τι ζυμη πιστευτε ότι ταιριαζει καλύτερα: κουρού, σφολιάτα ή χωριάτικο φύλλο?
2. τον κιμά τον βαζουμε άψητο ή ψημμένο στη συνταγή???

(μη γελασετε πολυ΄με τις αποριες μου)

ευχαριστώ πολύ!

Παλιά 18-07-11, 14:09   #120
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια, καμια??? λυπηθειτε με, έγκυος γυναικα είμαι, μου μύρισε και θελω να το φάω!!!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές