Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-03-08, 22:12   #1
biky

Το avatar του χρήστη biky

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ελληνογερμανικη σχολη

αν και το νηπιο αργει λιγο εχω αρχησει και το ψαχνω.....

θα θελα την γνωμη σας, αν εχετε ακουσει κατι, τα σχολια σας....
http://www.ea.gr/ea/main.asp?id=102&lag=gr
θελω εκει που θα παει νηπιο να συνεχισει και ολες τις ταξεις
Παλιά 10-03-08, 00:45   #2
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλό σχολείο. Και φυσικά τα γερμανικά είναι πολύ σημαντική γλώσσα. Αν μέναμε κοντά θα το σκεφτόμουν σοβάρα.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 11:40   #3
Melduck

Περιοχή: Αθήνα
Melduck ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν και το θέμα δημοσιεύτηκε αρκετά παλιότερα, το ανακινώ γιατί έχω αρχίσει να σκέφτομαι σε ποιό σχολείο θα στειλω μελλοντικά τον μικρούλη μου και μου αρέσει η ιδέα της ελληνογερμανικής αφ'ενός γιατί είναι δίπλα στο σπίτι μας και αφ'ετέρου γιατί το θεωρώ σημαντικό να μάθει το παιδί 2 ξένες γλώσσες μέσα στο σχολείο. Γνωρίζει κανείς πληροφορίες από πρώτο χέρι?
Ευχαριστώ
Ο χρήστης Melduck δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 13:45   #4
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα ιδιωτικα σχολεια που εχουμε και μαλιστα τα τελευταια δυο χρονια που μεταστεγαστηκε στην Παλληνη ειναι καταπληκτικο απ'ολες τις πλευρες.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 13:48   #5
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μιλαμε για την Ελληνογερμανικη Καμπουρη?
Παλιά 12-11-08, 13:50   #6
voula2

voula2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οι θέσεις στην ελληνογερμανική αγωγή έχουν κλείσει για τα επόμενα 5 χρόνια.
Πάρε τους τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις.
Ο χρήστης voula2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 14:07   #7
Melduck

Melduck ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγώ kel θεωρω ότι είναι καλό σχολείο. κάποιοι γνωστοί μου είπαν πως παραείναι αυστηρό και τα παιδιά τα έχουν σαν στρατιωτάκια. προσωπικά μου αρέσει η πειθαρχία, εντός ορίων φυσικά. ο γιος μου είναι μωράκι ακόμα, όμως με τρέλλαναν διάφοροι γνωστοί πως δήθεν πρέπει από τώρα να ψάξω πού θα τον στείλω για νήπιο και να στείλω αιτήσεις σε διάφορα σχολεία (για ιδιωτικά σχολεία). ο άντρας μου λέει πως δεν χάνουμε τίποτα να στείλουμε μερικές αιτήσεις. εμένα μου φαίνεται πολύ υπερβολικό και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω συλλέγοντας πληροφορίες για τα κοντινά μας σχολεία. εσύ έχεις παιδάκια? πάει κάποιο εκεί?
Παλιά 12-11-08, 14:11   #8
Melduck

Melduck ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μιλάμε για την εράσμειο ελληνογερμανική αγωγή που βρίσκεται στην κάντζα-παλλήνη
Παλιά 12-11-08, 14:30   #9
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εβγαλα το δημοτικο της Ελληνογερμανικης Καμπουρη. Τοτε πηγαινες στο γυμνασιο της Ελληνογερμανικης που λετε εσεις τωρα αν ειχες περασει απο αντιστοιχο δημοτικο οπως του Καμπουρη. Οι γονεις μου γι αυτο το λογο με εγραψαν εκει ωστε να παω αργοτερα στο γυμνασιο της Ελληνογερμανικης και στη συνεχεια να εδινα για πανεπιστημιο στη Γερμανια.
ΔΕΝ τους εκανα ομως τη χαρη. Το προγραμμα μου που ηταν ετσι κι αλλιως φορτωμενο απο το δημοτικο θα γινοταν τρις χειροτερο στο γυμνασιο και ως παιδι εμενα αυτο με καταπιεζε. Τα γερμανικα που εμαθα στο δημοτικο ηταν πολυ προχωρημενα. Τα περισσοτερα γραμματικα φαινομενα δεν τα ειχαμε συναντησει καν στα ελληνικα ενω υπηρχαν και λεξεις που μαθαινα πρωτα στα γερμανικα και μετα εφτανε η ωρα τους να τα μαθω και στα ελληνικα. Οταν θελησα να παρω το πρωτο πτυχιο απο το Goethe επρεπε να περιμενω να γινω 14 που ηταν το οριο ενω ειχα καλυψει την υλη απο τα 8 μου!!!
Εγω οταν τελειωσα το δημοτικο ειχα πλεον ΜΙΣΗΣΕΙ τα γερμανικα. Ζηλευα τα αλλα παιδακια των φιλων των γονιων μου που τελειωναν νωριτερα το σχολειο και ειχαν μονο αγγλικα και αυτα σε χαλαρους ρυθμούς. Ειχα θυμωσει πολυ με τους γονεις μου που με ειχαν βαλει σε τετοιο λουκι οι δικοι μου χωρις να το εχω επιλεξει. Ευτυχως οι ανθρωποι το καταλαβαν και με αφησαν να παω σε δημοσιο γυμνασιο οπως τους ζητησα!
Επισης στα ιδιωτικα παιζει πολυ "ψωνιο" τα παιδακια ειναι ψωνισμενα και εχουν τη νοοτροπια του "ο μπαμπας εχει λεφτα και κανουμε οτι γουσταρουμε". Νομιζω οτι στα δημοσια σχολεια υπαρχει μια πιο αληθινη και προσγειωμενη κοινωνια.
Προσωπικα δεν βρισκω κανενα νοημα για τετοια πορωση με τα γερμανικα!!! Σκεφτειτε το καλα πριν κανετε κατι τετοιο. Αλλο να μαθει ενα παιδι μια ακομα ξενη γλωσσα κι αλλο αυτη τη γλωσσα να του τη μαθαινουν σαν να ειναι η μητρικη του.

Συγνωμη που μακρθγορησα ο καθενας φυσικα αποφασιζει οπως νομιζει καλυτερα αλλα ηθελα να καταθεσω την εμπειρια μου απο την πλευρα του παιδιου :P
Παλιά 12-11-08, 15:01   #10
Melduck

Melduck ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mariapap82 σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου και τις απόψεις σου. πάντως εγώ δεν έχω εμμονές και είμαι ανοιχτή σε όλες τις συζητήσεις, γι'αυτό εξάλλου γράφτηκα εδώ. είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν ξέρω ακόμα τι είναι καλύτερο για εκείνον. κι εγω τελειωσα μια ελληνογαλλική σχολή, αλλά δεν ένιωσα την πίεση που εσύ περιγράφεις. καμμία σχέση. απλώς έμαθα καλά γαλλικά. πιστευω πως οι ξένες γλώσσες είναι ένα εφόδιο για κάθε παιδί (εγώ μιλάω 4), όχι όμως σε σημείο που να πιεστεί τόσο πολύ όσο εσύ. εξάλλου πιστεύω πως μερικές φορές οι γονείς λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο γιατί τελικά είναι το ίδιο το παιδί που θα μας δείξει τι θέλει και πόσο αντέχει.
όσο για την επιλογή του σχολείου είναι ένα δύσκολο θέμα και κάπου πιστεύω πως είναι και θέμα τύχης (καθηγητών, διεύθυνσης κλπ). ίσως όμως τελικά δεν πρέπει να το κουράζουμε και τόσο γιατί σε όποιο σχολείο παέι το παιδί τελικά δεν θα βρει το δρόμο του?
Παλιά 12-11-08, 15:49   #11
nancy14

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nancy14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα.
Δεν έχω ιδία γνώμη από το συγκεκριμένο σχολείο (η κόρη είναι ακόμα πολύ μικρή) αλλά το έχω ψάξει πολύ από τον ξάδερφο μου που και τα δυο του παιδιά εκεί. Από αυτά που έχω ακούσει είναι ένα πολύ καλό ιδιωτικό σχολείο (με δίδακτρα λογικά για ιδιωτικό) και με παιδιά από μια ευρεία γκάμα κοινωνικών τάξεων. Το τελευταίο το λέω με την έννοια ότι δεν θα συναντήσεις τρανταχτές εξαιρέσεις στο συγκεκριμένο σχολείο, οι περισσότεροι γονείς ενδιαφέρονται και παρακολουθούν τα παιδιά τους τα οποία (τα περισσότερα από ότι μου λέει ο ξάδερφος) είναι φυσιολογικά και καθόλου ψωνισμένα. τόσο η Ελληνογερμανική όσο και η Εράσμειος στο Μαρούσι είναι κυρίως στο Δημοτικό προπαρασκευαστικά σχολεία για την Deutche Schoule (δέχεται Έλληνες από το Γυμνάσιο με Εξετάσεις). Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι τα περισσότερα παιδιά αποσκοπώντας εκεί "πιέζονται" από την Τετάρτη περίπου μέχρι και την Έκτη. Δεν είναι υποχρεωτικό αλλά η πληοψηφία αυτό κάνει (δεν ξέρω δηλαδή πως νιώθουν τα παιδιά που δεν το κάνουν). Αυτό εμένα με αγχώνει λίγο γιατί και από άλλες πηγές (εκπαιδευτικούς) έχω ακούσει ότι το διάβασμα αυτό χαρακτηρίζεται τουλάχιστον υπερεντατικό!!!Από την άλλη η ξαδέρφη μου κάνει ιδιαίτερα γερμανικών για να μπορεί να βοηθάει τα παιδιά αν χρειαστούν κάτι. Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο αλλά εμένα προσωπικά με φοβίζει να μην γνωρίζω την γλώσσα. Δεν ξέρω αν βοήθησα, να τελειώσω λέγοντας ότι αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα έχω κάνει προεγγραφή στο συγκεκριμένο για προνήπιο. Ελπίσω μέχρι τότε να έχω απόφασίσει
Ο χρήστης nancy14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 16:08   #12
Melduck

Melduck ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nancy14 κι εγώ σκέφτομαι να κάνω μια αίτηση (για το νήπιο), ελπίζοντας μέχρι τότε να έχω κατασταλάξει. εγώ γνωρίζω γερμανικά, αλλά δε νομίζω πως είναι και τόσο απαραίτητο. υποτίθεται πως στέλνουμε τα παιδιά μας σε αυτό το σχολείο όπου έχει ένα σωρό δασκάλους να το παρακολουθούν. όσο για το "ψωνισμένα" που λες, χαίρομαι που το σχολείο δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, αν και πιστεύω πως τέτοιου είδους συμπεριφορές μπορούν σε μεγάλο βαθμό να ελεγχθούν από τους γονείς μέσα στο σπίτι.
πάντως έχουμε ακόμα καιρό μπροστά μας, οπότε βλέποντας και κάνοντας...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-11-08, 16:16   #13
nancy14

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nancy14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τα "ψωνισμένα" παιδιά και τις οικογένειες τους, γιαυτό και σου ανέφερα ότι περισσότερο γνωρίζω για το προφίλ των γωνιών στο συγκεκριμένο σχολείο.
Ανεξάρτητα από την Γερμανική πάντως υπάρχουν καλά ιδιωτικά με πολύ καλό επίπεδο σπουδών που με αποτρέπουν να στείλω το παιδί μου γιατί η πλειοψηφία των παιδιών ενδέχεται να είναι "ψωνισμένα".Και μπορεί εγώ να διαπαιδαγωγώ σωστά το παιδί μου αλλά καθημερινά θα έρχεται σε επαφή με αυτά τα παιδιά και τελικά από αυτά θα "αναγκαστεί" να επιλέξει τους φίλους του....ένας γενικότερος άσχετος προβληματισμός....
Καλή επιλογή..και αν μάθεις κάτι ενδιαφέρον εδώ είμαστε
Ο χρήστης nancy14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 22:48   #14
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγω αναφερθηκα στην Ελληνογερμανικη αγωγη Παναγεα-Σαββα που ηταν στο Χαλανδρι και μεταφερθηκε στην Παλληνη.
Εργαζομαι σε ιδιωτικο σχολειο και γνωριζω συναδελφους απο διαφορα ιδιωτικα και ξερω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα. Επισης ο πρωτος μου ξαδελφος πηγαινε εκει και χωρις μια ωρα φροντιστηριο περασε στη Φιλολογια Αθηνας. Επισης δεν πηγε φροντιστηριο και ομως πηρε τα διπλωματα των Αγγλικων και Γερμανικων. Δε ξερω για τα αλλα παιδια αλλα εμενα ο θειος μου ενα συνοικιακο ανθοπωλειο ειχε και τον σπουδασε εκει. Την επιλογη την εκανε ηθεια μου που ειναι εκπαιδευτικος και εργαζεται στο υπουργειο Παιδειας. Φανταζομαι οτι κατι θα ηξερε.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-09, 12:32   #15
MiltosGR

MiltosGR ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γνωρίζει μήπως κάποιος και μπορεί να βοηθήσει; Η μπέμπα θα είναι τον Απρίλιο 6 μηνών περίπου και αναζητώ βρεφονηπιακό σταθμό με Γερμανικά (ή Ελληνικά - Γερμανικά, αλλά Γερμανικά απαραίτητα). Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αθήνα; Πού μπορώ να απευθυνθώ;

Θερμές ευχαριστίες προκαταβολικά.
Ο χρήστης MiltosGR δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-09, 22:28   #16
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MiltosGR
Γνωρίζει μήπως κάποιος και μπορεί να βοηθήσει; Η μπέμπα θα είναι τον Απρίλιο 6 μηνών περίπου και αναζητώ βρεφονηπιακό σταθμό με Γερμανικά (ή Ελληνικά - Γερμανικά, αλλά Γερμανικά απαραίτητα). Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αθήνα; Πού μπορώ να απευθυνθώ;

συγνωμη για την απορια ..αλλα..τι να τα κανεις απο τωρα τα γερμανικα;δεν ειναι υπερβολη;το παιδακι πρεπει εγκεφαλικα να κατακτησει πρωτα τη μητρικη του γλωσσα και μετα τη 2η.ρωτα γλωσσολογους να δεις τι λενε..
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-09, 08:25   #17
MiltosGR

MiltosGR ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

H σύζυγος είναι Γερμανίδα και το μωρό θα μάθει και τις δύο γλώσσες απευθείας (Ελληνικά και Γερμανικά)

Αυτός είναι ο λόγος και μόνο.
Ο χρήστης MiltosGR δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-09, 09:11   #18
AΝΘΟΥΛΑ

AΝΘΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιος μου είναι 11 χρονών και πηγαίνει στην πέμπτη τάξη Δημοτικού της Εράσμειου Ελληνογερμανικής Σχολής. Πηγαίνει σ'αυτό το σχολείο από το νηπιαγωγείο. Κάνουν γερμανικά κάθε μέρα και αγγλικά τρεις φορές την εβδομάδα. Διάβασα ένα θέμα πριν ότι τα παιδιά που πηγαίνουν είναι ψωνισμένα κ.τ.λ., αυτά δεν στέκουν. Ψωνισμένα παιδιά και γονείς νεόπλουτους θα βρεις και στο δημόσιο. Τώρα οι γονείς δουλεύουν και θέλουν ένα σίγουρο περιβάλλον με ασφάλεια για τα παιδιά τους, χωρίς απεργίες, χωρίς ελεύθερη πρόσβαση του οποιουδήποτε στο σχολείο, καθηγητές να κάνουν σοβαρό μάθημα γιατί αλλιώς θα χάσουν την δουλειά τους και όχι βολεμένους δημόσιους υπαλλήλους.
Επίσης τα γερμανικά είναι μία πολύ σημαντική γλώσσα. Είναι η δεύτερη γλώσσα μετά τα Ρώσικα που μιλιέται στην Ευρώπη. Οσο για τα γερμανικά διπλώματα, ναι, πρέπει να κλείσεις το 18ο χρόνο της ηλικίας σου για να πάρεις το Kleines που είναι το αντίστοιχο του Proficiency των Αγγλικών.
Στην Εράσμειο κάνουν πολύ καλή δουλειά με τα γερμανικά και από την πέμπτη υπάρχουν δύο τμήματα γερμανικών.Το ένα σε προετοιμάζει για την Γερμανική Σχολή,που εκεί χωρίς εξετάσεις μπορούν να φοιτήσουν παιδιά που έστω ο ένας γονιός τους είναι Γερμανός, και το άλλο τμήμα για το πρώτο πτυχίο των Γερμανικών Fit in Deutsch 1.
Ο χρήστης AΝΘΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-09, 09:18   #19
AΝΘΟΥΛΑ

AΝΘΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerinak
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MiltosGR

συγνωμη για την απορια ..αλλα..τι να τα κανεις απο τωρα τα γερμανικα;δεν ειναι υπερβολη;το παιδακι πρεπει εγκεφαλικα να κατακτησει πρωτα τη μητρικη του γλωσσα και μετα τη 2η.ρωτα γλωσσολογους να δεις τι λενε..
Eγώ από αυτά που γνωρίζω είναι ότι το παιδί όσο πιο μικρή ηλικία έχει μαθαίνει πιο εύκολα μία ξένη γλώσσα, το μυαλό του είναι σαν σφουγγάρι.
Παλιά 02-02-09, 10:49   #20
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειναι σαν σφουγγαρι αλλα ειναι διαφορετικο να μεγαλωνει σε περιβαλλον με την ξενη γλωσσα κ διαφορετικο να "κανει" φροντηστηριο.θελει προσοχη. οσο για τους δημοσιους υπαλληλους που λες ειναι κριμα γιατι γινεσαι αδικη κ γενικευεις καταστασεις.αναρρωτηθηκες ποτε αν οι εκπαιδευτικοι στο ιδιωτικο σχολειο βαθμολογουν οπως τους λεει η διευθυντρια και ο γονιος; εγω στο λεω απο προσωπικη εμπειρια σε παιδακι της ελληνογερμανικης που η μαμα ηθελε κατι καλυτερο και το ειχε.απ εξω νομιζετε οτι ειναι οπως σας τα λενε.ρωτηστε κ καποιον που δουλευει απο μεσα.εγω δεν δουλεψα εκει,ειχα ενα παιδι σαν ιδιαιτερο και δουλευει φιλη μου που μου λεει τι γινεται.
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-09, 19:50   #21
AΝΘΟΥΛΑ

AΝΘΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerinak
ειναι σαν σφουγγαρι αλλα ειναι διαφορετικο να μεγαλωνει σε περιβαλλον με την ξενη γλωσσα κ διαφορετικο να "κανει" φροντηστηριο.θελει προσοχη. οσο για τους δημοσιους υπαλληλους που λες ειναι κριμα γιατι γινεσαι αδικη κ γενικευεις καταστασεις.αναρρωτηθηκες ποτε αν οι εκπαιδευτικοι στο ιδιωτικο σχολειο βαθμολογουν οπως τους λεει η διευθυντρια και ο γονιος; εγω στο λεω απο προσωπικη εμπειρια σε παιδακι της ελληνογερμανικης που η μαμα ηθελε κατι καλυτερο και το ειχε.απ εξω νομιζετε οτι ειναι οπως σας τα λενε.ρωτηστε κ καποιον που δουλευει απο μεσα.εγω δεν δουλεψα εκει,ειχα ενα παιδι σαν ιδιαιτερο και δουλευει φιλη μου που μου λεει τι γινεται.
Γνωρίζω αρκετούς από το προσωπικό της Εράσμειου για να ξέρω τι γίνεται.
Επίσης ξέρω πάρα πολύ καλά πως όταν θες κάτι καλύτερο για το παιδί σου στο ιδιωτικό απαιτείς και το έχεις, ενώ στο δημόσιο παρακαλάς για να βοηθήσουν το παιδί σου όταν δεν καταλαβαίνει το μάθημα. Δεν φταίνε οι δάσκαλοι του δημόσιου είναι το σύστημα έτσι. Καλούς δημόσιους δασκάλους βλέπεις στην αρχή της πορείας τους.
Εγώ όμως αυτό που προσέχω είναι η πρόοδος του δικού μου παιδιού. Βλέπω τα γραπτά του πως είναι βαθμολογημένα, ξέρω γερμανικά και βλέπω ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά. Επίσης γνωρίζω ότι οι μεγαλύτερες αδικίες γίνονται στα δημόσια σχολεία. Τα δωράκια στις δασκάλες και τα γλυψίματα πάνε σύννεφο. Στο δημόσιο και μιλάω πάντα για το δημοτικό μπορεί ένας μαθητής να χαντακωθεί από μία δασκάλα.
Παλιά 09-02-09, 16:01   #22
greekmom

greekmom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εράσμειος

Για MiltosGR: Υπάρχει το Andersland στο Πολύδροσο. Έχω ακούσει καλά.

Ανθούλα, και ο γιός μου (5,5 χρόνων) πάει στην Εράσμειο. Δεύτερη χρονιά φέτος (προνήπιο - νήπιο). Είμαι αρκετά ευχαριστημένη.
Μένουμε Μαρούσι κι έτσι είμαστε κοντά στο σχολείο, το οποίο για μένα είναι πολύ βασικό (να μην περνάνε τα παιδιά πολλές ώρες στο πήγαινε - έλα). Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι για τους δασκάλους του δημοτικού. Έχω ακούσει ότι οι εκπαιδευτικοί της Ερασμείου έχοντας καλές σχέσεις με το διοίκηση παραμένουν, αγνοώντας τις αντίστοιχες θέσεις του δημοσίου. Ισχύει; Τι ηλικίας είναι οι δάσκαλοι-δασκάλες; Τι εμπειρία θα έλεγες ότι έχουν; Το άλλο θέμα που με απασχολεί είναι της ασφάλειας. Πιστεύεις ότι το σχολείο αυτό προσφέρει ένα ασφαλές περιβάλλον για τα παιδιά μας;
Ο χρήστης greekmom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-09, 16:00   #23
fully

fully ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θέμα του σχολείου είναι καθαρά υποκειμενικό. Συντάσσομαι με την άποψη οτι "είναι άδικο πολύ να μιλάς για τα δημόσια και τους εκπαιδευτές τους απαξιωτικά".
Ειδικεύοντας να πω για την εράσμειο, υποκειμενικά κι εγώ, τα χειρότερα. Υποτίθεται οτι πληρώνεις ξενόγλωσσο ιδιωτικό για να απαλάσσεσαι από τα έξοδα του φοντιστηρίου της εξτρα γλώσσας αλλά καθόλου δεν ισχύει. Επιφανειακή δουλειά με πολλή στάχτη στα μάτια στους γονείς. Συγκεκριμένα τα ανήψια μου το ένα ("άριστο" κατά την εράσμειο, σε όλο το δημοτικό), πήγε γυμνάσιο σε δημόσιο και έπεσε από τα σύννεφα. Τώρα, 3η γυμνασίου πιά, πάλεψε με θεούς και δαίμονες για να πάρει το τσερτιφικατ, με ιδιαίτερα φυσικά. Ο δεύτερος ("διάνοια" κατά την εράσμειο), ο οποίος "ξεγράφτηκε" μετά την κατραπακιά του αδερφού του άρον άρον και πήγε στο δημόσιο δημοτικό, πήρε τα πρώτα του εννιάρια και έπαθε σοκ. Τεσπα. Είπαμε..........υποκειμενικό θέμα.....
Χρειάζεται σκέψη και συνεργασία. Τα παιδιά μου πηγαίνουν δημόσιο (δημοτικό και γυμνάσιο) και δόξα τω Θεω, το μεγάλο έχει ήδη το τσερτιφικατ από πέρσι (στα 12 δηλ.) και με μόλις 3 χρόνια ιδιαίτερα. Και φέτος πήρε και το λόουερ. ΟΚ διάνοια δεν είναι, ήταν όμως σ'ένα πολύ καλό δημόσιο δημοτικό, είναι σε ένα πολύ καλό δημόσιο γυμνάσιο και πορεύεται με αγάπη και θέληση. Από κοντά πάει και το νεαρότερό μου
Με συναδελφικούς χαιρετισμούς σε όλους τους προβληματισμένους γονείς
Ο χρήστης fully δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-09, 16:03   #24
fully

fully ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επιπλέον Ανθούλα, το "πληρώνω και απαιτώ" μου φαίνεται εξαιρετικά σκληρό, αφού θα ήθελα και το έχω καταφέρει ελπίζω, να βλέπω τους εκπαιδευτικούς σα λειτουργούς και αρωγούς στο μεγάλωμα των παιδιών μου και όχι σαν υπηκόους μου.
Πάντα φιλικά.......
Παλιά 17-02-09, 16:30   #25
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαι απόφοιτη της Ελληνογερμανικής!

Θα πω μόνο τα καλύτερα οπότε δεν είμαι και αντικειμενική.

Να πω ότι η Γερμανική γλώσσα έχει πολλά με την Ελληνική και κυρίως με την αρχαία Ελληνική.

Ισως με έχετε δει να γράφω ρητά σε διάφορα τοπικ ... εεε από εκεί μου έμεινε...

Το παιδί μου θα το έστελνα 100% εκεί, λόγω δουλειάς του συζύγου στρατιωτικός δεν το βλέπω εφικτό! Θα δούμε ...πάντως την αίτηση την έχω κάνει από τότε που γεννήθηκε η κορούλα μου!

Ο χρήστης baduz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-09, 11:13   #26
elena76

elena76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα δίδακτρα που κυμαίνονται περίπου?
Ξέρει κανείς να μου πει?

Η κορούλα μου είναι 6 μηνών! Πρέπει απο τώρα να κάνω αίτηση????
Ευχαριστώ!
Παλιά 11-03-09, 13:27   #27
anemoni

anemoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για MiltosGR: Υπάρχει το Andersland στο Πολύδροσο. Έχω ακούσει καλά.
Κι εμένα δούλευε κάποτε εκεί η νύφη μου και μου έχει μεταφέρει τις καλύτερες εντυπώσεις. Αν πήγαινα τα παιδιά μου σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό ή παιδικό σταθμό, σίγουρα θα το επέλεγα.
Ο χρήστης anemoni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-09, 19:18   #28
renik

Το avatar του χρήστη renik

renik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena76
Τα δίδακτρα που κυμαίνονται περίπου?
Ξέρει κανείς να μου πει?

Η κορούλα μου είναι 6 μηνών! Πρέπει απο τώρα να κάνω αίτηση????
Ευχαριστώ!
http://www.gge.gr/notice/sub.asp?2845

απο ότι είδα στον παραπάνω σύνδεσμο 7150 είναι το βασικό πακέτο και από κει και πέρα πρόσθεσε σε αυτό ότι δραστηριότητες θέλεις για το παιδί σου, μπορείς να κάνεις και από τώρα αίτηση αν θες αν και το βρίσκω λίγο νωρίς...
Ο χρήστης renik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 23:55   #29
nak

nak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή τι ξερετε για την ελληνογερμανικη αγωγη σαββα στην παλληνη ?

Καλησπερα σας. Ειμαι καινουριο μελος του forum και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ειμαι μαμα 2 αγοριων ηλικιας νηπιαγωγειου και δημοτικου. Επειδη προκειται να μετακομισουμε στη ραφηνα θα χρειαστει να "βγαλω" τα παιδια απο καλο ιδιωτικο του ψυχικου που πηγαινουν, λογω της αποστασης. Ενδιαφερομαι για την ελληνογερμανικη αγωγη παναγεα-σαββα στην παλληνη. Τι εχετε ακουσει για το σχολειο αυτο και για τους εκπαιδευτικους του? Ειναι σχολειο ουσιας ή ενα ακομα σχολειο-βιτρινα για τους γονεις ? Επισης εχω αγωνια για το μεγαλο μου γιο που θα παει α΄δημοτικου. Δεν εχουμε σχεση με τα γερμανικα ουτε αξιωσεις για γρηγορα διπλωματα και εισαγωγες σε γερμανικες σχολες. Απλα θεωρουμε σημαντικη την καλη γνωση 2 ξενων γλωσσων.Πιστευετε οτι κατω απο αυτη την οπτικη τα πιεζουν πολυ για την εκμαθηση των γερμανικων? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
Ο χρήστης nak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-09, 10:01   #30
AΝΘΟΥΛΑ

AΝΘΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fully
Το θέμα του σχολείου είναι καθαρά υποκειμενικό. Συντάσσομαι με την άποψη οτι "είναι άδικο πολύ να μιλάς για τα δημόσια και τους εκπαιδευτές τους απαξιωτικά".
Ειδικεύοντας να πω για την εράσμειο, υποκειμενικά κι εγώ, τα χειρότερα. Υποτίθεται οτι πληρώνεις ξενόγλωσσο ιδιωτικό για να απαλάσσεσαι από τα έξοδα του φοντιστηρίου της εξτρα γλώσσας αλλά καθόλου δεν ισχύει. Επιφανειακή δουλειά με πολλή στάχτη στα μάτια στους γονείς. Συγκεκριμένα τα ανήψια μου το ένα ("άριστο" κατά την εράσμειο, σε όλο το δημοτικό), πήγε γυμνάσιο σε δημόσιο και έπεσε από τα σύννεφα. Τώρα, 3η γυμνασίου πιά, πάλεψε με θεούς και δαίμονες για να πάρει το τσερτιφικατ, με ιδιαίτερα φυσικά. Ο δεύτερος ("διάνοια" κατά την εράσμειο), ο οποίος "ξεγράφτηκε" μετά την κατραπακιά του αδερφού του άρον άρον και πήγε στο δημόσιο δημοτικό, πήρε τα πρώτα του εννιάρια και έπαθε σοκ. Τεσπα. Είπαμε..........υποκειμενικό θέμα.....
Χρειάζεται σκέψη και συνεργασία. Τα παιδιά μου πηγαίνουν δημόσιο (δημοτικό και γυμνάσιο) και δόξα τω Θεω, το μεγάλο έχει ήδη το τσερτιφικατ από πέρσι (στα 12 δηλ.) και με μόλις 3 χρόνια ιδιαίτερα. Και φέτος πήρε και το λόουερ. ΟΚ διάνοια δεν είναι, ήταν όμως σ'ένα πολύ καλό δημόσιο δημοτικό, είναι σε ένα πολύ καλό δημόσιο γυμνάσιο και πορεύεται με αγάπη και θέληση. Από κοντά πάει και το νεαρότερό μου
Με συναδελφικούς χαιρετισμούς σε όλους τους προβληματισμένους γονείς
Πρώτον δεν πηγαίνεις το παιδί σου σε ιδιωτικό για να μην έχεις να πληρώνεις φροντιστήρια. Δεύτερον στην Εράσμειο δεν σε παραμυθιάζουν για την πρόοδο του παιδιού σου. Γνωρίζω αρκετά παιδιά, συμμαθητές του δικού μου, που έχουν χαμηλούς βαθμούς όπου οι καθηγητές δεν κοροιδεύουν τους γονείς τους λέγοντας τους ότι τα παιδιά τους είναι διάνοιες, ίσα ίσα.
Ενα σχολείο δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν το παιδί δεν διαβάζει.
Εγώ μιλάω από προσωπική πείρα για την Εράσμειο και όχι από λόγια αλλονών.
Παλιά 01-04-09, 10:16   #31
AΝΘΟΥΛΑ

AΝΘΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fully
Επιπλέον Ανθούλα, το "πληρώνω και απαιτώ" μου φαίνεται εξαιρετικά σκληρό, αφού θα ήθελα και το έχω καταφέρει ελπίζω, να βλέπω τους εκπαιδευτικούς σα λειτουργούς και αρωγούς στο μεγάλωμα των παιδιών μου και όχι σαν υπηκόους μου.
Πάντα φιλικά.......
Ναι δυστυχώς δεν μπορούμε στο δημόσιο να απαιτήσουμε τίποτα για τα παιδιά μας, που εμείς πληρώνουμε τους δασκάλους, οι Ελληνες πολίτες, ούτε να τα προσέξουν στο διάλλειμα γιατί συνήθως αυτοί καπνίζουν ή πανε στα μαγαζιά για ψώνια. Καμία απεργία μήπως, εκεί είναι πρώτοι.
Οταν θες να τους δεις για να μιλήσεις μαζί τους για την πρόοδο του παιδιού σου, τι κάνεις? Πρέπει να πάρεις άδεια από την δουλειά σου και αν προλάβεις εκείνη τη μέρα, αλλιώς παίρνεις άλλη μέρα άδεια και πας στον άρχοντα δάσκαλο, που δεν μπορεί να σε δεχτεί το απόγευμα, όπως είναι και ο νόμος, γιατί ποιος ξέρει, έχει και αυτός οικογένεια που τον θέλει το απόγευμα, δεν μπορεί να ασχοληθεί με το δικό σου το παιδί.
Οχι, το πληρώνω και απαιτώ είναι απλώς μία αλήθεια που μας παρέχουν τα ιδιωτικά σχολεία. Ο γονιός αισθάνεται πολύ καλά όταν γνωρίζει ότι μπορεί να μάθει για την πρόοδο του παιδιού του όποια ώρα θέλει, ή να μιλήσει για ένα πρόβλημα και θα βρει λύση. Δεν είναι υπηκοος μου ο δάσκαλος του ιδιωτικού, αλλά ένας σύμμαχος στο σωστό μεγάλωμα του παιδιού.
Παλιά 01-04-09, 23:30   #32
nak

nak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο baduz
Είμαι απόφοιτη της Ελληνογερμανικής!

Θα πω μόνο τα καλύτερα οπότε δεν είμαι και αντικειμενική.

Να πω ότι η Γερμανική γλώσσα έχει πολλά με την Ελληνική και κυρίως με την αρχαία Ελληνική.

Ισως με έχετε δει να γράφω ρητά σε διάφορα τοπικ ... εεε από εκεί μου έμεινε... :wink:
:lol: :lol: :lol: :lol:

Το παιδί μου θα το έστελνα 100% εκεί, λόγω δουλειάς του συζύγου στρατιωτικός δεν το βλέπω εφικτό! Θα δούμε ...πάντως την αίτηση την έχω κάνει από τότε που γεννήθηκε η κορούλα μου!
Καλησπερα baduz ! Εισαι αποφοιτη της Ελληνογερμανικης Σαββα?
Παλιά 03-04-09, 16:13   #33
nak

nak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κανενας δεν υπαρχει που να γνωριζει κατι για τους εκπαιδευτικους της ελληνογερμανικης Παναγεα-Σαββα? Για τα γερμανικα και για το σχολειο γενικα?Επειδη πιεζει ο χρονος μπορει καποιος να μου απαντησει ? :(
Παλιά 04-04-09, 07:36   #34
AΝΘΟΥΛΑ

AΝΘΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλημέρα, μένω στην Κάντζα, Παλλήνης. Στην περιοχή μου υπάρχουν πολλά ιδιωτικά σχολεία, όπως Ελληνογερμανική Αγωγή που ενδιαφέρσαι, Εράσμειος - Ελληνογερμανική Σχολή, Κωστέα Γείτονα, Παναγιωτόπουλος, Πλάτωνας, Κολλέγιο Αθηνών κ.α.. Πριν από 15 χρόνια περίπου και εγώ έψαχνα για ιδιωτικό, πήγα σε όλα και τελικά κατέληξα στην Εράσμειο, από ότι γνωρίζω εκεί κάνουν πολλή καλή δουλειά. Είναι πολλά τα παιδιά από την περιοχή μου που έχουν τελειώσει από αυτό το σχολείο και είναι ικανοποιημένα. Εγώ ήθελα το παιδί μου να μάθει γερμανικά πρώτα πολύ καλά. Μέχρι τώρα έχει πάρει τα 2 πρώτα πτυχία χωρίς ιδιαίτερα μαθήματα.
Επίσης τα αγγλικά του είναι τώρα σε επίπεδο Lower. Kαλύτερα όμως να κλείσεις ένα ραντεβού για να έχεις δική σου άποψη.
Παλιά 04-04-09, 22:15   #35
nak

nak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω Ανθουλα !
Παλιά 05-05-09, 11:31   #36
Δομινίκη

Δομινίκη χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Υπάρχει εδώ κανείς που μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για το Andersland στο Πολύδροσο; Απο ποια ηλικία δέχονται παιδάκια, περίπου πόσο πάνε τα δίδακτρα, αν υπάρχει και διατροφή στο πρόγραμμα, κλπ. Έχει πάει κανείς το παιδάκι του εκεί;
Ο χρήστης Δομινίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-09, 16:04   #37
fully

fully ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AΝΘΟΥΛΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι δυστυχώς δεν μπορούμε στο δημόσιο να απαιτήσουμε τίποτα για τα παιδιά μας, που εμείς πληρώνουμε τους δασκάλους, οι Ελληνες πολίτες, ούτε να τα προσέξουν στο διάλλειμα γιατί συνήθως αυτοί καπνίζουν ή πανε στα μαγαζιά για ψώνια. Καμία απεργία μήπως, εκεί είναι πρώτοι.
Οταν θες να τους δεις για να μιλήσεις μαζί τους για την πρόοδο του παιδιού σου, τι κάνεις? Πρέπει να πάρεις άδεια από την δουλειά σου και αν προλάβεις εκείνη τη μέρα, αλλιώς παίρνεις άλλη μέρα άδεια και πας στον άρχοντα δάσκαλο, που δεν μπορεί να σε δεχτεί το απόγευμα, όπως είναι και ο νόμος, γιατί ποιος ξέρει, έχει και αυτός οικογένεια που τον θέλει το απόγευμα, δεν μπορεί να ασχοληθεί με το δικό σου το παιδί.
Οχι, το πληρώνω και απαιτώ είναι απλώς μία αλήθεια που μας παρέχουν τα ιδιωτικά σχολεία. Ο γονιός αισθάνεται πολύ καλά όταν γνωρίζει ότι μπορεί να μάθει για την πρόοδο του παιδιού του όποια ώρα θέλει, ή να μιλήσει για ένα πρόβλημα και θα βρει λύση. Δεν είναι υπηκοος μου ο δάσκαλος του ιδιωτικού, αλλά ένας σύμμαχος στο σωστό μεγάλωμα του παιδιού.
Είσαι εξαιρετικά επιθετική κορίτσι μου. Εσύ μιλάς όπως λες εκ των έσω αλλά κι εγώ εκ πείρας. Μετράω περισσότερες ώρες "σχολικής μελέτης" αν υπολογίσεις και τα δυο μου παιδιά. Πάντως, δεν είδα ΠΟΤΕ να αριστεύσει σε πανελλήνιες πχ, κάποιο παιδί από ιδιωτικό εκπαιδευτήριο. Τυχαίο????
Κι όσο για τις απεργίες κλπ. "κακά" του δημοσίου, τα προτιμώ από το να θεωρώ τον διδάσκοντα δεμμένο υποχείριό μου, επειδή πληρώνω. Προσωπικά έχω ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ σχέσεις με όλες τιε δασκάλες των παιδιών μου και από την α κιόλας δημοτικού, είχα στη διάθεσή μου τα κινητά τους, διότι δεν ήμουν διαθέσιμη πάντα λόγω δουλειάς. Είναι υπέροχοι εκπαιδευτές και τους ευχαριστώ που ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΔΩΡΕΑΝ γνώση και αγάπη στα παιδιά μου. Δε θα δεχόμουν ΠΟΤΕ να πληρώνω για να πάνε με τα "νερά μου". Αν ξέρει κανείς να συνεργάζεται, σπάνια δε θα βρει τέτοιους συμμάχους και στα δημόσια φυσικά.
Και επειδή αντιστέκεσαι στο να σου γκρεμιστεί ο μύθος της ερασμείου, θέλω να σου πω οτι κανένα μα κανένα όφελος δεν έχω. Είπα πράγματα που ξέρω καλά, τα έζησα και μάλιστα σε πολλά επίπεδα (από καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα κλπ). Αλλά δεν ωφελούν οι λεπτομέρειες. Food for thought είναι για όλους μας.
Σου απαντώ στους ίδιους τόνους, για να δεις οτι δεν είναι και το καλύτερο.
Παλιά 26-11-09, 18:29   #38
Papachristodoulou Lefteri

Papachristodoulou Lefteri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MiltosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
H σύζυγος είναι Γερμανίδα και το μωρό θα μάθει και τις δύο γλώσσες απευθείας (Ελληνικά και Γερμανικά)

Αυτός είναι ο λόγος και μόνο.
Η Γερμανίδα σύζυγος είναι το "διαβατήριο" για το δημοτικό σχολείο του Deutsche Schule Athen, για το προνήπιο και νήπιο ιδανικό είναι το Athener Schule στην οδό Δ.Βερνάρδου στα Βριλήσια, εάν σε εξυπηρετεί.
Ο χρήστης Papachristodoulou Lefteri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-09, 15:13   #39
SpyrosG

SpyrosG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fully Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι εξαιρετικά επιθετική κορίτσι μου. Εσύ μιλάς όπως λες εκ των έσω αλλά κι εγώ εκ πείρας. Μετράω περισσότερες ώρες "σχολικής μελέτης" αν υπολογίσεις και τα δυο μου παιδιά. Πάντως, δεν είδα ΠΟΤΕ να αριστεύσει σε πανελλήνιες πχ, κάποιο παιδί από ιδιωτικό εκπαιδευτήριο. Τυχαίο????
Κι όσο για τις απεργίες κλπ. "κακά" του δημοσίου, τα προτιμώ από το να θεωρώ τον διδάσκοντα δεμμένο υποχείριό μου, επειδή πληρώνω. Προσωπικά έχω ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ σχέσεις με όλες τιε δασκάλες των παιδιών μου και από την α κιόλας δημοτικού, είχα στη διάθεσή μου τα κινητά τους, διότι δεν ήμουν διαθέσιμη πάντα λόγω δουλειάς. Είναι υπέροχοι εκπαιδευτές και τους ευχαριστώ που ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΔΩΡΕΑΝ γνώση και αγάπη στα παιδιά μου. Δε θα δεχόμουν ΠΟΤΕ να πληρώνω για να πάνε με τα "νερά μου". Αν ξέρει κανείς να συνεργάζεται, σπάνια δε θα βρει τέτοιους συμμάχους και στα δημόσια φυσικά.
Και επειδή αντιστέκεσαι στο να σου γκρεμιστεί ο μύθος της ερασμείου, θέλω να σου πω οτι κανένα μα κανένα όφελος δεν έχω. Είπα πράγματα που ξέρω καλά, τα έζησα και μάλιστα σε πολλά επίπεδα (από καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα κλπ). Αλλά δεν ωφελούν οι λεπτομέρειες. Food for thought είναι για όλους μας.
Σου απαντώ στους ίδιους τόνους, για να δεις οτι δεν είναι και το καλύτερο.
Επειδή τώρα το είδα το θέμα (άλλωστε έγινε sticky) νομίζω ότι αυτό είναι σχετικό με τη συζήτησή σας.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4547763

Φιλικά,
Σπύρος
Ο χρήστης SpyrosG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 15:16   #40
armich

armich χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SpyrosG Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τώρα το είδα το θέμα (άλλωστε έγινε sticky) νομίζω ότι αυτό είναι σχετικό με τη συζήτησή σας.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4547763

Φιλικά,
Σπύρος

Αυτά είναι βέβαια σημαντικά για όποιον θεωρεί ότι καλό σχολείο είναι το σχολείο που έχει επιτυχίες στις πανελλαδικές. Η μετάβαση στην ανώτατη εκπαίδευση δεν είναι ο μοναδικός στόχος του σχολείου. Για εμένα είναι σημαντικό το σχολείο να οργανώσει την προσωπικότητα του μαθητή, να του μεταφέρει εμπειρίες, να τον κάνει να αγαπάει τη μάθηση, να του την κάνει εύκολη, να του δημιουργήσει 'εξωσχολικά' ενδιαφέροντα, να τον μάθει να ερευνά, να λειτουργεί στην ομάδα, να αντιδρά και να κάνει διάλογο κλπ κλπ κλπ. Να προσφέρει δηλαδή ευρύτερη παιδεία. Το πρόγραμμα του Υπουργείο Παιδείας και οι υποδομές που προσφέρονται στα δημόσια σχολεία (δεν συζητώ για το ανθρώπινο δυναμικό που μπορεί να είναι ικανότητο) δεν είναι αρκετό για επιτευχθούν αυτοί οι άλλοι στόχοι.
Ο χρήστης armich δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές