Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-09-13, 21:59   #5441
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kourkoympini Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και απο εμένα είμαι καινουρια και εχω διαβασει με πολυ ενδιαφερον πολλες ιστοριες σε αυτο το σαιτ και ετσι αποφασισα να γινω μελος! Εύχομαι σε ολες τις κοπελες καλα αποτελεσματα και γρηγορα! Να σας πω και τα δικα μου να μου πειτε γνωμη! Τελευταια περιοδος 3/9, με το τελος και μεχρι τους πονους της ωορηξιας ανα δυο μερες επαφες, δεν εχω σταθερο κυκλο οποτε και δεν γνωριζω ακριβως ημερομηνιες, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι απο την ωορηξια και μετα εχω πονους περιοδου χαμηλα στη μεση και πρηξιμο στηθους και πονο! εχω ακομη 1 εβδομαδα περιπου μεχρι την επομενη περιοδο, τι λετε; Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα!!!
Καλησπέρα και καλώς όρισες.
Τα συμπτώματα αυτά έχω κατά καιρούς από την ωορηξία και μετά τα οποία καταλήγουν σε περίοδο. Όμως επειδή τα συμπτώματα περιόδου και εγκυμοσύνης μοιάζουν πολύ είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη. Κάθε πότε αδιαθετείς περίπου;
Ο χρήστης ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-13, 22:06   #5442
kourkoympini

kourkoympini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

27-31 μερες οποτε αναλογως τον μηνα! Πρωτη φορα μου συμβαινει να ποναω για τοσο καιρο και τοσο νωρις!! Τι να πω εκτος αν ερθει πολυ νωριτερα απ οτι περιμενω!!
Ο χρήστης kourkoympini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-13, 22:11   #5443
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kourkoympini Εμφάνιση μηνυμάτων
27-31 μερες οποτε αναλογως τον μηνα! Πρωτη φορα μου συμβαινει να ποναω για τοσο καιρο και τοσο νωρις!! Τι να πω εκτος αν ερθει πολυ νωριτερα απ οτι περιμενω!!
Μπορεί. Κολπάκια είναι αυτά....
Μην το σκέφτεσαι καθόλου. ΄'Οσο πιανόμαστε από συμπτώματα τόσο απογοητευόμαστε.
Ο χρήστης ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-13, 22:15   #5444
kourkoympini

kourkoympini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί. Κολπάκια είναι αυτά....
Μην το σκέφτεσαι καθόλου. ΄'Οσο πιανόμαστε από συμπτώματα τόσο απογοητευόμαστε.
Έχεις δικιο ετσι ειναι!! Ευχαριστω παντως για την γρηγορη απαντηση!!
Ο χρήστης kourkoympini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-13, 22:30   #5445
aggeliki_redroseofmay

Περιοχή: αθηνα
aggeliki_redroseofmay ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσακια,μελλοντικες μανουλες... γεια σας πραγματικα ειναι πολυ ωραια η παρεα σας για αυτο και ειπα και εγω να ξανα-γινω μελος της. τι εννοω; σας ειχα γραψει τον ιουλιο αλλα λιγο το ενα λιγο το αλλο δεν αξιωθηκα να ειμαι επιμελης κατι που τωρα ευχομαι να καταφερω... παρακατω σας μεταφερω τα οσα ειχα γραψει τον ιουλιο για να με ξανα-γνωρισετε και μετα σας γραφω τα πιο φρεσκα

αρχικα κοριτσακια γεια σας και απο εμενα. ειμαι μια τρελαμενη ταυρινα που οπως και οι περισσοτερες απο εσας εχω παιδευτει και εγω το κατιτις μου.. Λοιπον η δικη μου ιστορια ξεκινα καπως ετσι.... Παντρευτηκαμε με τον αντρουλη μου το καλοκαιρι του 2010 και μετα απο εντονη παροτρυνση απο τις αδερφες μου για να μην περιμενουμε... η μια ειχε ενα παιδακι αλλα στ αληθεια χρειαστηκε να φτασει να ειναι τωρα εγκυος και ο γιος της 11 ετων .. και η αλλη εκανε πριν απο ενα χρονο διδυμακια μετα απο 7 χρονια προσπαθειων πειστηκαμε να μην περιμενουμε ενα χρονο για μπεμπε.. Τον Γεναρη μετα δλδ απο 5 μηνες γαμου πηγα στον γυναικ/γο για προγεν. ελεγχο αλλα μου βρηκε ενα μικροβιακι και μου συνεστησε dactarin κολπικη. Εγω βλακωδεστατα αμελησα τελειως την θεραπεια καθως δεν ειχα και ενοχλησεις και την εκανα τον αυγουστο... οταν λοιπον ξαναπηγα στο γυναικολογο τον Νοεμβρη θεωρωντας οτι παω και νωριτερα για το παπ μιας και σιγουρα θα ημουν ενταξει μετα την θεραπεια... μου βρηκε ενα ωραιοτατο κονδυλωμα αρκετα προχωρημενο και 3 μερες μετα χειρουργηθηκα στο Ρεα με κρυοπηξια οπου και ημουν ξυπνια...ωραιοτατα.. Να μην πλατιαζω λοιπον στην αρχη μου ειπε ο γιατρος για 4-6 μηνες αποκατασταση αλλα λογο χαμηλου ανοσοποιητικου μου πηρε ενα χρονο.. Αρα τυπικα απο τον Δεκεμβρη του 12 ημουν και παλι στο παιχνιδι... Αφου λοιπον περασε ο Γεναρης και ο Φλεβαρης ακαρπα.. αποφασισα να αγορασω τεστ ωορρηξιας να κατατοπιστω καπως... Τον Μαρτη εδειξει την 20 μερα και επειδη δεν μου πολυαρεσε πηγα απο μονη μου για εξεταση προλακτινης οπου και οντως ηταν πεσμενη πολυ.. Οταν καλεσα τον γυναικ. και του ειπα τα αποτελεσματα μου ειπε οτι με τοσο κατω ορμονη δεν μπορω να κρατησω παιδι και οτι πρεπει να κανω θεραπεια... Φυσικα τον αλλαξα γιατι ενω του ειχα πει οτι θελω γενικες εξετασεις μου ειχε πει οτι ειμαι υγιεστατη και πολυ μικρη για να αρχισω να αγχωνομαι. Ειμαι 30. Ετσι λοιπον αλλαξα γυναικ. και αρχισα να πηγαινω 3-4 φορες το μηνα ( δωρεαν.. να ναι καλα η γυναικα.. ) να τσεκαρει την ωορρηξια μου.. Ο αντρας μου εχει κανει σπερμοδ. και ειναι αψογο... Αυτο τον μηνα λοιπον , γιατι τους 2 προηγουμενους δεν πετυχαιναμε την σωστη μερα , λογο δουλειας ή σκ πηγαινα και ειχε σπασει ενω εκεινη ηθελα να δει ακριβως το βραδυ πριν την ωορ., μου ειπε οτι το ωαριο μου αργει να σπασει και προχθες ειχε φτασει στα 25 χιλιοστα ενω κανονικα σπαει στα 21 περιπου... Αρα τον επομενο μηνα παλι θα με παρακολουθει αλλα στα 18 χιλ.θα κανουμε μια ενεσουλα.. για να δουμε... Μακια πολλα,σας αφηνω να παω δουλιτσα <3

λοιπον...τα πιο φρεσκα ειναι οτι η καινουρια μου γυναικολογος αφου εντοπισε το προβλημα της προγεστερονης ... μου ειπε να πηγαινω για υπερηχους ( τους οποιους και δεν πληρωνετε..να ναι καλα.. ) μετα την δεκατη μερα ανα δυο μερες για να βρουμε ποτε ειμαι στα 18 χιλλιοστα ωστε να κανουμε την pregnyl και μετα να εχω επαφη.. παροτι αυτο το ξερουμε απο τον ιουλιο μολις αυτο τον μηνα καταφεραμε να κανω την ενεση και με εχει φαει η αγωνια. το θεμα ειναι οτι μου ειπε ενα πολυ καλο ποσοστο 80% μιας και οπως λεει εκτος απο την συμπληρωση της ορμονης εκανα την ενεση ωστε να ξερουμε την ακριβης στιγμη της ωορρηξιας και ειχα οντως τοτε επαφη... τωρα πρεπει να περιμενω μεχρι 10 οκτωμβρη... απο την μια θελω να ειμαι αισιοδοξη αλλα απο την αλλη δεν θελω για να μην απογοητευτω... αυτα... εσεις πως τα πατε..;; με αγαπη αγγελικη
Ο χρήστης aggeliki_redroseofmay δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-13, 00:13   #5446
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εύχομαι να εξελιχθούν όλα όπως επιθυμείς αλλά 80% είναι τεράστιο ποσοστό!!! προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει. Έλεγχο σπέρματος , σαλπιγγογραφία έχεις κάνει?
Χοντρικά για να μείνει μια κοπέλα έγκυος χρειάζεται:
ωορρηξία
καλό σπέρμα
ανοιχτές σάλπιγγες
σωστό σχήμα μήτρας - μέγεθος ενδομητρίου
Ο χρήστης miria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-13, 18:21   #5447
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miria Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύχομαι να εξελιχθούν όλα όπως επιθυμείς αλλά 80% είναι τεράστιο ποσοστό!!! προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει. Έλεγχο σπέρματος , σαλπιγγογραφία έχεις κάνει?
Χοντρικά για να μείνει μια κοπέλα έγκυος χρειάζεται:
ωορρηξία
καλό σπέρμα
ανοιχτές σάλπιγγες
σωστό σχήμα μήτρας - μέγεθος ενδομητρίου

μιριαμ μου... αρχικα ευχαριστω για την τοσο γρηγορη απαντηση σαλπιγγογραφια ειχα κανει πριν απο περιπου 3 μηνες και ηταν οκ και ο αντρουλης μου επεισης εχει κανει σπερμοδιαγραμμα και ολα καλα και απο εκει... οσο για το ποσοστο το ξερω οτι ειναι μεγαλο αλλα... ισχυει μονο αν δεν υπαρχει καποιο εξτρα προβληματακι που δεν εχουμε βρει... για να δουμε .. παντως εχω φοβερη αγωνια..θα ξερω μετα τις 10 οκτωμβριου..οτι καλυτερο και για σενα !!
Παλιά 28-09-13, 19:59   #5448
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ στη θέση σου δε θα αγχωνόμουν καθόλου!!! Είσαι μόνον 30!!! και δεν έχετε κανένα ουσιώδες θέμα υπογονιμότητας. Το μόνο που απαιτείται είναι πολύ σεξ και κυρίως τις γόνιμες μέρες. Πραγματικά με όσα έχω περάσει (είμαι 39) δε θα έμπαινα σε συνεχή παρακολούθηση και pregnyl στην ηλικία σου, διότι είναι τόσο αγχωτικά!! (τουλάχιστον είναι για μένα) και σου μιλάω εκ πείρας και όχι θεωρητικά - μεταξύ άλλων έχω κάνει και 3 σπερματεγχύσεις - χωρίς αποτέλεσμα... και χωρίς άλλο θέμα υπογονιμότητας πλην της ηλικίας. Υπομονή, ψυχραιμία, ασχολήσου με πράγματα που σε ευχαριστούν και όλα θα έρθουν!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-09-13, 21:31   #5449
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ στη θέση σου δε θα αγχωνόμουν καθόλου!!! Είσαι μόνον 30!!! και δεν έχετε κανένα ουσιώδες θέμα υπογονιμότητας. Το μόνο που απαιτείται είναι πολύ σεξ και κυρίως τις γόνιμες μέρες. Πραγματικά με όσα έχω περάσει (είμαι 39) δε θα έμπαινα σε συνεχή παρακολούθηση και pregnyl στην ηλικία σου, διότι είναι τόσο αγχωτικά!! (τουλάχιστον είναι για μένα) και σου μιλάω εκ πείρας και όχι θεωρητικά - μεταξύ άλλων έχω κάνει και 3 σπερματεγχύσεις - χωρίς αποτέλεσμα... και χωρίς άλλο θέμα υπογονιμότητας πλην της ηλικίας. Υπομονή, ψυχραιμία, ασχολήσου με πράγματα που σε ευχαριστούν και όλα θα έρθουν!!

λοιπον...οντως ειμαι μικρη μαλλον αλλα ειμαστε με τον αντρα μου 13 χρονια μαζι και ειναι πια η στιγμη για παιδακι..εκτος αυτου εχουν και ολοι μας οι φιλοι και μας πιανει το παραπονο... θελουμε και εμεις <3 οσο για το να κανω πραγματα που με ευχαριστουν... ειναι και αυτο στο προγραμμα.εξαλλου οντως εχουμε καιρο μπροστα μας.απλα απο την αλλη και με τις δουλειες μας ουτε να κανουμε πραγματα μπορουμε πχ εκδρομες , βολτες κλπ.. ειναι πιο περιορισμενες οι εξοδοι μας.. οι φιλοι μας ειναι με παιδακια και δεν βγαινουν ... αρα... :-/ εσεις ποσο καιρο ειστε μαζι ;
Παλιά 29-09-13, 12:34   #5450
voula71

Το avatar του χρήστη voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aggeliki_redroseofmay Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον...οντως ειμαι μικρη μαλλον αλλα ειμαστε με τον αντρα μου 13 χρονια μαζι και ειναι πια η στιγμη για παιδακι..εκτος αυτου εχουν και ολοι μας οι φιλοι και μας πιανει το παραπονο... θελουμε και εμεις <3 οσο για το να κανω πραγματα που με ευχαριστουν... ειναι και αυτο στο προγραμμα.εξαλλου οντως εχουμε καιρο μπροστα μας.απλα απο την αλλη και με τις δουλειες μας ουτε να κανουμε πραγματα μπορουμε πχ εκδρομες , βολτες κλπ.. ειναι πιο περιορισμενες οι εξοδοι μας.. οι φιλοι μας ειναι με παιδακια και δεν βγαινουν ... αρα... :-/ εσεις ποσο καιρο ειστε μαζι ;
καλημερα! εγω που εκανα την pregnil,εμεινα με την πρωτη εγκυος!! ασχετα αν στην 8η εβδομαδα το χασαμε.... σου ευχομαι και εσενα να εισαι εγκυος ολοψυχα!!
Ο χρήστης voula71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 10:30   #5451
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο voula71 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα! εγω που εκανα την pregnil,εμεινα με την πρωτη εγκυος!! ασχετα αν στην 8η εβδομαδα το χασαμε.... σου ευχομαι και εσενα να εισαι εγκυος ολοψυχα!!

βουλα μου καλημερα,καλη εβδομαδα και καλο μηνα για αυριο συγγνωμη που ρωταω,καταλαβαινω αν δεν θελεις να μου απαντησεις αλλα τι δεν πηγε καλα σε εσας;;... οσο για μενα στην ουσια ηταν ο πρωτος μηνας γενικων προσπαθειων παροτι ειμαστε 3 χρονια παντρεμενοι διοτι ... αρχικα φυλαχτηκαμε 4-5 μηνες μετα προεκυψε μικροβιο,μετα hpv-κονδυλωμα χειρουργειο μετα ενας χρονος επουλωση μετα ελευθερα 3 μηνες αλλα αργοτερα καταλαβαμε οτι ειχα πολυ πεσμενη προγεστερονη αρα δεν εμενα... αλλαξα γιατρο και μεχρι να πετυχουμε την σωστη μερα που να μπορουμε κιολας με την γιατρο μας πηρε 3 μηνες... τωρα παιρνω φολικο ( απο μονη μου γιατι μου εχουν πει οτι βοηθαει..) προγεστερονη 4 χαπακια την ημερα και τις σωστες μερες ειχαμε 3 φορες επαφη... αλλα και παλι αν και θελω να ελπιζω γενικα ειμαι γκαντεμο αρα... :-/ η γιατρο μου ειπε να κανω χοριακη στις 10 οκτωμβρη.. τωρα νοιωθω σαν χαζουλα γιατι προσεχω γενικα στις δραστηριοτητες μου χωρις να ειναι απολυτως τιποτα σιγουρο.. αυτα.. περιμενω με αγωνια μνμ σου . και παλι καλημερα
Παλιά 30-09-13, 14:55   #5452
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
βουλα μου καλημερα,καλη εβδομαδα και καλο μηνα για αυριο συγγνωμη που ρωταω,καταλαβαινω αν δεν θελεις να μου απαντησεις αλλα τι δεν πηγε καλα σε εσας;;... οσο για μενα στην ουσια ηταν ο πρωτος μηνας γενικων προσπαθειων παροτι ειμαστε 3 χρονια παντρεμενοι διοτι ... αρχικα φυλαχτηκαμε 4-5 μηνες μετα προεκυψε μικροβιο,μετα hpv-κονδυλωμα χειρουργειο μετα ενας χρονος επουλωση μετα ελευθερα 3 μηνες αλλα αργοτερα καταλαβαμε οτι ειχα πολυ πεσμενη προγεστερονη αρα δεν εμενα... αλλαξα γιατρο και μεχρι να πετυχουμε την σωστη μερα που να μπορουμε κιολας με την γιατρο μας πηρε 3 μηνες... τωρα παιρνω φολικο ( απο μονη μου γιατι μου εχουν πει οτι βοηθαει..) προγεστερονη 4 χαπακια την ημερα και τις σωστες μερες ειχαμε 3 φορες επαφη... αλλα και παλι αν και θελω να ελπιζω γενικα ειμαι γκαντεμο αρα... :-/ η γιατρο μου ειπε να κανω χοριακη στις 10 οκτωμβρη.. τωρα νοιωθω σαν χαζουλα γιατι προσεχω γενικα στις δραστηριοτητες μου χωρις να ειναι απολυτως τιποτα σιγουρο.. αυτα.. περιμενω με αγωνια μνμ σου . και παλι καλημερα
γεια σου κοριτσι μου.εμεις ειχαμε και πριν ενα χρονο αποβολη! και φετος οπως σου ειπα... περυσι εμεινα εγκυος φυσιολογικα.απεβαλα ομως γιατι ο γιατρος που ειχα δεν μου ειχε πει να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια.τον αλλαξα,και αυτος που εχω τωρα,με τις εξετασεις που εκανα βρεθηκε οτι εχω τελικα.που αυτο σημαινει οτι αν εχεις θρομβοφιλια,πρεπει οταν μεινεις εγκυος απο την αρχη,να κανεις καποιες ενεσουλες.φετος λοιπον οταν εκανα την pregnil, μετα απο λιγες μερες ξεκινησα και τις ενεσεις,και το φολικο οξυ,και την προγεστερονη,λεγοντας ο γιατρος μου οτι θα πρεπει προετοιμασουμε το εδαφος,αν ερθει το νινι!.αλλα δυστιχως το νινι ηρθε,αλλα αυτη την φορα επαθα παλλινδρομη,και με εξεταση καρυοτυπου εμβρυου που καναμε,βρεθηκε οτι το εμβρυο ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλια! οποτε εγω ειμαι στη φαση τωρα που μου ηρθε περιοδος μετα την αποξυση,και σημερα θα παω στο γιατρο να τα συζητησουμε ολα να δουμε πως θα προχωρησουμε...αν και νομιζω οτι θα ξανακανω παλι προσπαθεια με την pregnil! παντως να ξερεις οτι πρεπει να ειναι πολυ μεσα στα πραγματα ο γιατρος (γατονι) που λενε...για να πετυχει την ενεση την ημερα που πρεπει!! να σου πει ποτε και ποσες φορες επεφες,και ποιες μερες!! σου ευχομαι να δεις ενα θετικοτατο τεστ!! εγω εκανα το τεστ μετα απο 16 μερες που εκανα την ενεση. μην το κανεις πιο νωρις,γιατι η ενεση επιρεαζει το αποτελεσμα!
Παλιά 30-09-13, 15:39   #5453
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
γεια σου κοριτσι μου.εμεις ειχαμε και πριν ενα χρονο αποβολη! και φετος οπως σου ειπα... περυσι εμεινα εγκυος φυσιολογικα.απεβαλα ομως γιατι ο γιατρος που ειχα δεν μου ειχε πει να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια.τον αλλαξα,και αυτος που εχω τωρα,με τις εξετασεις που εκανα βρεθηκε οτι εχω τελικα.που αυτο σημαινει οτι αν εχεις θρομβοφιλια,πρεπει οταν μεινεις εγκυος απο την αρχη,να κανεις καποιες ενεσουλες.φετος λοιπον οταν εκανα την pregnil, μετα απο λιγες μερες ξεκινησα και τις ενεσεις,και το φολικο οξυ,και την προγεστερονη,λεγοντας ο γιατρος μου οτι θα πρεπει προετοιμασουμε το εδαφος,αν ερθει το νινι!.αλλα δυστιχως το νινι ηρθε,αλλα αυτη την φορα επαθα παλλινδρομη,και με εξεταση καρυοτυπου εμβρυου που καναμε,βρεθηκε οτι το εμβρυο ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλια! οποτε εγω ειμαι στη φαση τωρα που μου ηρθε περιοδος μετα την αποξυση,και σημερα θα παω στο γιατρο να τα συζητησουμε ολα να δουμε πως θα προχωρησουμε...αν και νομιζω οτι θα ξανακανω παλι προσπαθεια με την pregnil! παντως να ξερεις οτι πρεπει να ειναι πολυ μεσα στα πραγματα ο γιατρος (γατονι) που λενε...για να πετυχει την ενεση την ημερα που πρεπει!! να σου πει ποτε και ποσες φορες επεφες,και ποιες μερες!! σου ευχομαι να δεις ενα θετικοτατο τεστ!! εγω εκανα το τεστ μετα απο 16 μερες που εκανα την ενεση. μην το κανεις πιο νωρις,γιατι η ενεση επιρεαζει το αποτελεσμα!

αχ σου εγραψα ενα κατεβατο πριν αλλα σβηστηκαν.... γκρρρ!! τα ξαναγραφω λοιπον. αρχικα το πολυ ελπιδοφορο για σενα και για μενα ευχομαι ειναι οτι βρηκες τα προβληματακια σου... οπως και εγω ελπιζω. εγω πηγα στην γιατρο μου την 10 μερα του κυκλο και ημουν στα 14,5 χιλλιοστα μετα πηγα την επομενη μερα στα 16 και μου ειπε να κανω την ενεση σε 24 ωρες που θα ηταν περιπου στα 18 ( παρασκευη ) που πηγα σε φαρμακειο ωστε οταν θα ειχα ωορηξια..βραδυ σαββατο να ηταν σωστη.ειχαμε επαφες βραδυ σαββατου , κυριακη πρωι και κυριακη βραδυ κατι που το χαρηκε γιατι ειπε οτι καναμε στο πικ...τι να πω μακαρι..
παιρνω φολικο καθημερινα,πηρα κατι χαπακια 5-9 μερα για πιο καλη ωορηξια,εκανα την pregnyl και τωρα παιρνω utrogestan δλδ προγεστερονη... λογικα κατα τις 10 του οκτωμβρη θα πρεπει να κανω χοριακη..αλλα δεν θελω να απογοητευτω και την φοβαμαι... αλλα τι να κανω να περιμενω αδικα αν δεν..;;; να δεις βουλα μου..ολα καλα θα πανε !! το 2014 θα μας ειναι γουρικο
Παλιά 30-09-13, 15:41   #5454
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αχ σου εγραψα ενα κατεβατο πριν αλλα σβηστηκαν.... γκρρρ!! τα ξαναγραφω λοιπον. αρχικα το πολυ ελπιδοφορο για σενα και για μενα ευχομαι ειναι οτι βρηκες τα προβληματακια σου... οπως και εγω ελπιζω. εγω πηγα στην γιατρο μου την 10 μερα του κυκλο και ημουν στα 14,5 χιλλιοστα μετα πηγα την επομενη μερα στα 16 και μου ειπε να κανω την ενεση σε 24 ωρες που θα ηταν περιπου στα 18 ( παρασκευη ) που πηγα σε φαρμακειο ωστε οταν θα ειχα ωορηξια..βραδυ σαββατο να ηταν σωστη.ειχαμε επαφες βραδυ σαββατου , κυριακη πρωι και κυριακη βραδυ κατι που το χαρηκε γιατι ειπε οτι καναμε στο πικ...τι να πω μακαρι..
παιρνω φολικο καθημερινα,πηρα κατι χαπακια 5-9 μερα για πιο καλη ωορηξια,εκανα την pregnyl και τωρα παιρνω utrogestan δλδ προγεστερονη... λογικα κατα τις 10 του οκτωμβρη θα πρεπει να κανω χοριακη..αλλα δεν θελω να απογοητευτω και την φοβαμαι... αλλα τι να κανω να περιμενω αδικα αν δεν..;;; να δεις βουλα μου..ολα καλα θα πανε !! το 2014 θα μας ειναι γουρικο
δηλαδη εκανες την ενεση το σαββατο;
Παλιά 30-09-13, 17:52   #5455
λουκια 79

λουκια 79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια!!!θελω να σας πω την δικια μου ιστορια...λοιπον....με τον αντρα μου προσπαθουμε 4 χρονια!!!!καναμε σαλπιγγ./σπερμοδ./ορμονολογηκες...κ.λ.π ολα ηταν καλα μονο το σπερμα δεν ειχαε αριστη κινηση.....ηταν ομως σε θεση να γον/ση!!!πηρα κ εγω σερπαφαρ\πρεγκνιλ...μπλα,μπλα,μπλα και δεν εγινε τιποτα!!!τελος απρηλιου περιμενα περιοδο αλλα ειχα 4 μερες καθ.(δεν μου φανηκε παραξενο γιατι εχω κυκλο 28-33 μερες οποτε ειπα...θα ερθει...)και ετσι εγινε...την επομενη μερα τσουπ...αιμα...αρκετο....!!!ηρθε ομως η 5η μερα τισ περιοδου κ το αιμα δεν ελεγε να στατησει....πηρα την γυναικολ.τηλ.κ μου ειπε να κανω τεστ....δεν εδωσα σημασια κ βγηκα την βολτα μου μιας κ ηταν μ.παρασκευη!!για να μην σας κουραζω το απογευμα εκανα το τεστ και βγηκε θετικοτατοοοοοοο!!!κλαματα,αγκαλιες,χαμογελα.....τρελα!!μιλαω με την γυν.κ μου λεει κανε χοριακη.!!!κλαματα ξανα......κανω χοριακη κ βγαινει 14.000!!!!ξανα κλαμα....!!!ξανα μιλαω με γυναικ.κ μου λεει βρες αυριο γιατρο(αυτη ελειπε)κ κανε υπερηχο για να δουμε τι γινεται!!!!!μ.σαββατο ψαχνω γυναικολογο......κανω τον υπερηχο κ βλεπω το σπορακι μου ξανα κλαμα!!!το αιμα ηταν απο την αποκ/ση εκατσα ξαπλα,πηρα χαπια,εκανα ενεσεις.....εκλεισα τον 2ο.....ακουσα την καρδουλα....και δυο μερες μετα το μωρακι παλινδρομησε.... την επομενη μερα πηγα λητω κ εκανα αποξ.κ βιοψια!!!!τωρα 4 μηνες μετα..ειμαι στη 5μερα περιοδου ξεκινησα ινοφερτ εδω κ 15μερες και περιμενω να περασουν οι μερες για να ξεκινησω τισ επαφες!!!!!αυτα.....συγνωμη αν σας κουρασα....ελπιζω ολες να δουμε ενα θετικο τεστ κ να παρουμε τα αγγελουδια μας αγκαλια!!!!
Ο χρήστης λουκια 79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 17:59   #5456
eleytheriag

eleytheriag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ??? δεν ξερω τι να σκεφτω ....!!!!

Καλησπερα κοριτσια !!!!!!!
Να σας πω κ γω τις σκεψεις μου ... λοιπον , εμεις προσπαθουμε 2 μηνες τωρα για μπεμπακι !!!! αυτο το μηνα λοιπον απο την 20 μερα σε κυκλο 25-26 ημερων ξεκινησαν τα πονακια στην κοιλια , αρχικα σαν σουβλιες , μετα σαν πονακια περιοδου (ελαφρυα) , πονος στη μεση , πονοκεφαλος και υγρα !!!!!! δεν ξερω αν πρεπει να σκεφτω για συμπτωματα ή εστω θετικά σημαδια ...και γενικα νιωθω λιγο περιεργα την περιοχη στην κοιλια και πιο κατω !!!!!!!!!!ι
τι λετε ?????? ευχαριστω για το χρονο σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης eleytheriag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 18:16   #5457
eleytheriag

eleytheriag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

περασατε δυσκολα !!!!!!!!!!! αλλα εισαι πολύ αισιόδοξη και αυτό ειναι πολυ σημαντικο !!!!!!!!!!!!!!! μολις περασουν οι μερες βαλτε τα δυνατα σας !!!!!! και σιγουρα θα ερθει κ το μπεμπακι σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! με το καλο !!! μεσα απο την καρδια μου !!!!!
Ο χρήστης eleytheriag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 21:50   #5458
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

[QUOTE=voula71;2595490]δηλαδη εκανες την ενεση το σαββατο;[/QUOTE

την ενεση την εκανα την παρασκευη που ηταν στα 19 περιπου χιλλιοστα ωστε οταν το σαββατο θα ηταν στα 21 να εκανα ωορρηξια..εχω προβλημα και περνουσαν τα 21 χιλλιοστα που ειναι το σωστο και μπορει να εκανα ωορηξια στα 24...
Παλιά 01-10-13, 09:15   #5459
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

κοριτσακια καλημεεεερα με μια τοοσο ομορφη φθινοπωρινη μερα! καλο μηνα σε ολες μας !! ας μας φερει εκπληξεις ο οκτωμβρης! λοιπον,ηθελα να ρωτησω το εξης.περιμενω περιοδο σε περιπου 10 μερες και απο χθες εχω πονακια περιοδου.σχεδον παντα εχω 3-4 μερες πριν... μπορει να ειναι κατι διαφορετικο;;;; περιμενω με αγωνια απαντηση σας ευχαριστω εκ των προτερων Αγγελικη
Παλιά 01-10-13, 09:38   #5460
babyplace

babyplace ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσακια καλημεεεερα με μια τοοσο ομορφη φθινοπωρινη μερα! καλο μηνα σε ολες μας !! ας μας φερει εκπληξεις ο οκτωμβρης! λοιπον,ηθελα να ρωτησω το εξης.περιμενω περιοδο σε περιπου 10 μερες και απο χθες εχω πονακια περιοδου.σχεδον παντα εχω 3-4 μερες πριν... μπορει να ειναι κατι διαφορετικο;;;; περιμενω με αγωνια απαντηση σας ευχαριστω εκ των προτερων Αγγελικη
καλημερα Αγγελικη!και εγω σε παρομοια φαση με εσενα ειμαι!εδω και μερες εχω πονακια χαμηλα σαν τσιμπιματα και το στηθος μου εχει πριστει παρα πολυ και με ποναει.περιοδο περιμενω σημερα αυριο.εκανα τεστ πριν λιγο κ βγηκε μια αχνη γραμμουλα!και θα παω αυριο για χοριακη.οποτε κ εσυ εχει αρκετες πιθανοτητες.απο θερμοκρασια πως πας?τι αλλα συμπτωματα εχεις?
Ο χρήστης babyplace δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-13, 10:30   #5461
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο babyplace Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα Αγγελικη!και εγω σε παρομοια φαση με εσενα ειμαι!εδω και μερες εχω πονακια χαμηλα σαν τσιμπιματα και το στνα ος μου εχει πριστει παρα πολυ και με ποναει.περιοδο περιμενω σημερα αυριο.εκανα τεστ πριν λιγο κ βγηκε μια αχνη γραμμουλα!και θα παω αυριο για χοριακη.οποτε κ εσυ εχει αρκετες πιθανοτητες.απο θερμοκρασια πως πας?τι αλλα συμπτωματα εχεις?

καλημερα κοριτσακι μου και καλο μηνα!! δεν μετραω θερμοκρασια..και δεν εχω κατι αλλο σαν συμπτωμα..περιμενω να αδιαθετησω σε 10 μερες!! αυτο ειναι που με εκανε να αναρωτιεμαι.. μακαρι να σου βγει θετικη η χοριακη!!!!!!
Παλιά 01-10-13, 10:42   #5462
babyplace

babyplace ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα κοριτσακι μου και καλο μηνα!! δεν μετραω θερμοκρασια..και δεν εχω κατι αλλο σαν συμπτωμα..περιμενω να αδιαθετησω σε 10 μερες!! αυτο ειναι που με εκανε να αναρωτιεμαι.. μακαρι να σου βγει θετικη η χοριακη!!!!!!
Σε ευχαριστω αν και στην ιδεα οτι ισως ειμαι τρεμω απο το φοβο.γιατι αλλο να λες θελω και αλλο να σου συμβαινει! κανε λιγη υπομονη και σε λιγο καιρο θα ξερεις!!βεβαια δεν περνανε οι μερες με τιποτα.ειναι τοσο βασανιστικες ευχομαι να σου πανε ολα οπως θελεις!
Ο χρήστης babyplace δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-13, 11:17   #5463
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα και καλο μηνα! εγω ενα μονο μπορα να σου πω: οταν ειχα κανει την ενεση δεν ειχα κανενα συμπτωμα,και ημουν εγκυος οπως σου ειχα πει. μην ψαχνεσαι για συμπτωματα,και αγχωνεσαι εφοσον εχεις κανει την ενεση! περημενε 10 η 12 του μηνος και κανε το τεστ! ασχολησου με κατο αλλο οσο μπορεις!
Παλιά 01-10-13, 22:32   #5464
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα και καλο μηνα! εγω ενα μονο μπορα να σου πω: οταν ειχα κανει την ενεση δεν ειχα κανενα συμπτωμα,και ημουν εγκυος οπως σου ειχα πει. μην ψαχνεσαι για συμπτωματα,και αγχωνεσαι εφοσον εχεις κανει την ενεση! περημενε 10 η 12 του μηνος και κανε το τεστ! ασχολησου με κατο αλλο οσο μπορεις!
για να καταλαβω...το να κανεις την ενεση αυξανει πολυ τις πιθανοτητες;;; !!ετσι οπως σου ειπα ... καλα δεν με εβαλε να κανω την ενεση;;;; για να δουμε... περνανε παντως δυσκολα οι μερες!!
Παλιά 01-10-13, 22:36   #5465
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

[QUOTE=babyplace;2595673]Σε ευχαριστω αν και στην ιδεα οτι ισως ειμαι τρεμω απο το φοβο.γιατι αλλο να λες θελω και αλλο να σου συμβαινει! κανε λιγη υπομονη και σε λιγο καιρο θα ξερεις!!βεβαια δεν περνανε οι μερες με τιποτα.ειναι τοσο βασανιστικες ευχομαι να σου πανε ολα οπως θελεις![/το καταλαβ

το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες!! και εγω που τυπικα θελω παρα πολυ ειναι στιγμες που με πιανουν κατι τρελα αγχοι τυπου... ειναι τοσα αυτα που δεν εχω ζησει,και θα μπορω να ξυπναω τα βραδυα,θα εχω υπομονη,θα παρω πολλα κιλα,μην παθει τιποτα..θα ειμαι καλη μαμα;;; ασε ... ποσο μα ποσο σε καταλαβαινω
Παλιά 01-10-13, 22:38   #5466
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο babyplace Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω αν και στην ιδεα οτι ισως ειμαι τρεμω απο το φοβο.γιατι αλλο να λες θελω και αλλο να σου συμβαινει! κανε λιγη υπομονη και σε λιγο καιρο θα ξερεις!!βεβαια δεν περνανε οι μερες με τιποτα.ειναι τοσο βασανιστικες ευχομαι να σου πανε ολα οπως θελεις!

το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες!! και εγω που τυπικα θελω παρα πολυ ειναι στιγμες που με πιανουν κατι τρελα αγχοι τυπου... ειναι τοσα αυτα που δεν εχω ζησει,και θα μπορω να ξυπναω τα βραδυα,θα εχω υπομονη,θα παρω πολλα κιλα,μην παθει τιποτα..θα ειμαι καλη μαμα;;; ασε ... ποσο μα ποσο σε καταλαβαινω
Παλιά 02-10-13, 00:13   #5467
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
για να καταλαβω...το να κανεις την ενεση αυξανει πολυ τις πιθανοτητες;;; !!ετσι οπως σου ειπα ... καλα δεν με εβαλε να κανω την ενεση;;;; για να δουμε... περνανε παντως δυσκολα οι μερες!!
και βεβαια αυξανει τις πιθανοτητες!! υπομονηηηηηηηηηηηηηηη!!!
Παλιά 02-10-13, 15:05   #5468
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
και βεβαια αυξανει τις πιθανοτητες!! υπομονηηηηηηηηηηηηηηη!!!
πως θα περιμενω μεχρι 10 οκτωμβρη; τα συμπτωματα απο ποτε ξεκινανε συνηθως;;μπορουμε να μιλησουμε απο καπου πιο αμμεσα;;
Παλιά 02-10-13, 16:18   #5469
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
πως θα περιμενω μεχρι 10 οκτωμβρη; τα συμπτωματα απο ποτε ξεκινανε συνηθως;;μπορουμε να μιλησουμε απο καπου πιο αμμεσα;;
για να καταλαβεις: 23 ιουνιου εκανα την ενεση.9 ιουλιου εκανα το τεστ! δεν το σκεφτομουν μεχρι τοτε,για να μην απογοητευτω.ημουνα και στο γαμηλιο ταξιδι με τον αντρουλη μου...οποτε καταλαβαινεις...ηθελα να μην ειμαι μεσα στο αγχος.μετα το τεστ, κοπηκανε ολα!. ουτε μπανια ουτε επαφες! και αρχισανε οι κραμπουλες χαμηλα στη κοιλια.μεχρι τοτε ομως δεν ειχα κανενα συμπτωμα! σου ξαναλεω κανε υπομονηηηηηηηη!!! ασχολησου με κατι αλλο! μη σκεφτεσαι το ιδιο πραγμα...προσπαθησε! και βεβαια θετικη σκεψη!!
Παλιά 02-10-13, 19:10   #5470
ΚΑΜΠΙΟΣ

ΚΑΜΠΙΟΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΝΑΝΙΚ καλησπερα...δε ξερω αν με θυμασαι αλλα ειχαμε την ιδια ιστορια και το ιδιο προβλημα...ενδομητριωση....προχθες τελειωσα τη θεραπεια μου ...6 μηνες χωρις περιοδο με ενεση και χαπια vissanet...ελπιζω να εχω τη δικη σου τυχη και να μεινω και εγω γρηγορα εγκυος....ο γιατρος μου ειπε να κανω ελευθερα 2 μηνες χωρισ βοηθημα απο χαπια κλπ και βλεπουμε....ελπιζω ολα να πανε καλα.....

Ειχε καμμια αλλη κοπελα παρομοιο προβλημα ενδομητριωσης που εκανε θεραπεια και τη βοηθησε να μεινει εγκυος?
Ο χρήστης ΚΑΜΠΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-13, 19:32   #5471
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΜΠΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΝΙΚ καλησπερα...δε ξερω αν με θυμασαι αλλα ειχαμε την ιδια ιστορια και το ιδιο προβλημα...ενδομητριωση....προχθες τελειωσα τη θεραπεια μου ...6 μηνες χωρις περιοδο με ενεση και χαπια vissanet...ελπιζω να εχω τη δικη σου τυχη και να μεινω και εγω γρηγορα εγκυος....ο γιατρος μου ειπε να κανω ελευθερα 2 μηνες χωρισ βοηθημα απο χαπια κλπ και βλεπουμε....ελπιζω ολα να πανε καλα.....

Ειχε καμμια αλλη κοπελα παρομοιο προβλημα ενδομητριωσης που εκανε θεραπεια και τη βοηθησε να μεινει εγκυος?
καμπιος καλησπερα..εγω δεν ειχα το προβλημα σου...εμενα μου ετυχε κονδηλωμα αλλα τωρα ειμαι ενταξει..ηθελα απλα να σου ευχηθω καλη επιτυχια να σας ερθει γρηγορα ενα υγιες μωρακι καλα να περνας
Παλιά 02-10-13, 20:23   #5472
ΚΑΜΠΙΟΣ

ΚΑΜΠΙΟΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑ ΠΑΛΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ( ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ) ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ..
Ο χρήστης ΚΑΜΠΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-13, 00:19   #5473
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΜΠΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑ ΠΑΛΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ( ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ) ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ..

δεν ξερω κατι για εμβολια... χειρουργηθηκα με lazer lup πριν απο σχεδον 2 χρονια.πραγματικα δεν εχω αποφασισει αν πρεπει να αγχωνομαι ή οχι.ειναι φορες παντως που με φοβιζει αρκετα και με αγχωνει.. :-/
ο γιατρος που ειχα πριν και η τωρινη γιατρος μου αποκλειουν το να υπαρχει προβλημα για παιδακι.. εμενα ομως με αγχωνει..ουσιαστικα αυτος ο μηνας ηταν ο πρωτος μηνας προσπαθειων μετα απο ανακαλυψη οτι οτι μου λειπει προγεστερονη.εκανα ενεση pregny και περιμενω αποτελεσματα κατα τις 10 του μηνα <3
Παλιά 03-10-13, 14:37   #5474
mpourmpoulitsa

mpourmpoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

aggeliki δεν υπάρχει πρόβλημα για παιδάκι!! Έκανα κι εγώ την ίδια επέμβαση και 3 γιατροι μου είπαν το ίδιο πράγμα: δεν υπάρχει πρόβλημα σύλληψης, ίσως σε μεγαλύτερο μήνα εγκυμοσύνης να χρειαστεί περίδεση.
Παλιά 03-10-13, 21:17   #5475
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mpourmpoulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
aggeliki δεν υπάρχει πρόβλημα για παιδάκι!! Έκανα κι εγώ την ίδια επέμβαση και 3 γιατροι μου είπαν το ίδιο πράγμα: δεν υπάρχει πρόβλημα σύλληψης, ίσως σε μεγαλύτερο μήνα εγκυμοσύνης να χρειαστεί περίδεση.
ευχαριστω πολυ εσυ εχεις παιδακι ή οχι ακομα;! καθε ποτε κανεις τεστ παπ;;
Παλιά 03-10-13, 21:22   #5476
mpourmpoulitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστω πολυ εσυ εχεις παιδακι ή οχι ακομα;! καθε ποτε κανεις τεστ παπ;;
Την επέμβαση την έκανα το 2010. Από τότε είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις λόγω θρομβοφιλίας (δεν γνώριζα ότι είχα) και τώρα είμαι πάλι έγκυος!!! Δεν το βάζω κάτω μέχρι να κάνω πολλά ζουζουνάκιααααααα!!!!!
Παλιά 03-10-13, 21:24   #5477
mpourmpoulitsa

Προεπιλογή

τεστ παπ πήγα πρώτη και δεύτερη φορά στο 6μηνο και μετα μου είπαν στο χρόνο...
Παλιά 03-10-13, 23:30   #5478
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγγελική!
Είμαστε 9 χρόνια μαζί!! Για παιδί αρχίσαμε να σκεφτόμαστε στα μέσα του 2009.

Βούλα έχεις γεννηθεί το 1971? Αν ναι πώς παλεύεις αυτό που παθαίνουν οι γιατροί ακούγοντας τις ηλικίες μας? εγώ γεννηθηκα το 1974 Εμένα έχει αρχίσει και με καταβάλλει πολύ..
Παλιά 04-10-13, 14:53   #5479
aggeliki_redroseofmay

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mpourmpoulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Την επέμβαση την έκανα το 2010. Από τότε είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις λόγω θρομβοφιλίας (δεν γνώριζα ότι είχα) και τώρα είμαι πάλι έγκυος!!! Δεν το βάζω κάτω μέχρι να κάνω πολλά ζουζουνάκιααααααα!!!!!
κοριτσακι μου γλυκο το διαβασα πριν απο λιγο οτι περιμενεις μπεμπε και χαρηκα τοοοσο πολυ !!! ευχομαι να πανε ( που θα πανε !! <3 ) ολα τελεια και να κανει πολλα πολλα ζουζουνακια! στις ποσες μερες εκανες το τεστ-χοριακη; εμενα μου εχει πει η γιατρος να παω την δευτερα ,θα ειμαι 2 εβδομαδες μετα την πρεγκνιλ και δυστυχως μου εχει δωσει πολυ μεγαλο ποσοστο εγκυμοσυνης..λεω δυστυχως γιατι ειμαι απιστευτα ξεμυαλισμενη βλεπεις το θελω τοοοσο πολυ αλλα δεν νοιωθω τπτ.... εκανα ολα τα απαραιτητα... utrogestan,5-9 μερα χαπια για καλυτερη ωορηξια,φολικο οξυ,pregnyl,επαφες στη ολοσωστη στιγμη οπως λεει και η γιατρος και καλο σπερμα... αλλα φοβαμαι να μην απογοητευτω την δευτερα... ;-(

και παλι σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απ την καρδια μου!!!!
Παλιά 04-10-13, 15:29   #5480
voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγγελική!
Είμαστε 9 χρόνια μαζί!! Για παιδί αρχίσαμε να σκεφτόμαστε στα μέσα του 2009.

Βούλα έχεις γεννηθεί το 1971? Αν ναι πώς παλεύεις αυτό που παθαίνουν οι γιατροί ακούγοντας τις ηλικίες μας? εγώ γεννηθηκα το 1974 Εμένα έχει αρχίσει και με καταβάλλει πολύ..
γιατι τοση απογοητευση; ναι ειμαι 42 χρονων. αλλα εδω εχουμε ακουσει για 45αρες και πανω που εχουν πιασει παιδακι.. απλα ο γιατρος μου αυτο που μου εχεις πει, ειναι οσο πιο συντομα,τοσο καλητερο.εγω σε ενα χρονο εμεινα 2 φορες εγκυος! δυστιχως ομως ηταν την πρωτη φορα, αποβολη και την δευτερη παλλινδρομη. και συνεχιζω! δεν απογοητευομαι. πρεπει να το πιστεψεις οτι θα μεινεις εγκυος!! ο γιατρος σου ειναι καλος; εχεις παρει και αλλες γνωμες;
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές