Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερώτηση, ορθοπεδικό πρόβλημα? (περπαταει σαν παπακι)


Recommended Posts

Θα ήθελα τις απόψεις σας εάν γνωρίζετε σχετικά.

Ο μικρός μας ακόμη δεν άρχισε να περπατάει μόνος του (δεν είναι αυτό που με ανησυχεί). Κάνει 1-2 βηματάκια αλλά μάλλον φοβάται για παραπάνω. Στα έπιπλα στηρίζεται και περπατάει ενώ και όταν τον κρατάμε τρέχει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν περπατάει γυρνάει το ένα του ποδαράκι - ενίοτε και το άλλο- και το προχωράει λίγο πλάγια (μάλλον με το κουτουπιέ). Να διευκρινήσω ότι δεν είναι τελείως στο πλάι το πόδι του αλλά ας πούμε γύρω στις 45 μοίρες ανοιχτό από μπροστά.

- Σκέφτομαι μήπως πάει έτσι μέχρι να σταθεροποιηθεί το βήμα του?

- Εσας τα παιδάκια σας όταν ξεκίνησαν να περπατάνε είχαν ίσια τα πόδια?

- Μήπως πρέπει να τον πάω σε κάποιον παιδορθοπεδικό? Για τον παιδίατρο εδώ στο νησί ούτε λόγος, ούτε που θα το κοιτάξει και να του το πω!!

Σε κάθε περίπτωση, γνωρίζετε κάποιον παιδορθοπεδικό στην Αθήνα?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν κατάλαβα καλά, γυρίζει το ποδαράκι του προς τα έξω όταν περπατάει σωστά;

Έπεσες στην περίπτωση γιατί και εμάς το κάνει. Ρώτησα την παιδίατρο τον προηγούμενο μήνα και μου είπε πως στο "ανώριμο" περπάτημα τίποτα δεν είναι αξιολογίσιμο. Δλδ είτε έχει το ποδαράκι προς τα έξω, είτε προς τα μέσα δε δίνουμε σημασία. Μόνο αν κουτσαίνει το λέμε στην παιδίατρο (που δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, σωστά;)

Όταν περπατήσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ τότε κάνουμε τις παρατηρήσεις μας και ΑΝ χρειαστεί πάμε σε ειδικο... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι πάει σαν "παπάκι" (το γνωστό και ως στυλ τσαρλυ τσάπλιν)?

 

Τι εννοείς ότι παρπατάει με το κουντεπιέ?

 

Και μένα η κόρη μου πάει σαν παπακι λίγο και ενώ περπατάει με τέλεια ισσοροπία πλέον (και μόνη της ενίοτε) προτιμά να μας πιάνει απο το δαχτυλάκι (απο φόβο μάλλον). Επειδή΄δεν έχει "φύγει" ακόμα απο μόνη της και επειδή γεννήθηκε με το γνωστό πρόβλημα στα ισχία, φοβήθηκα και ρώτησα την παιδίτρο, η οποία και με καθησύχασε ότι είναι όλα φυσιολογικά και να μην ανησυχώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα Erica το Τσάρλυ Τσάπλιν και για αυτό απάντησα... αν εννοεί κάτι άλλο τώρα... :?

 

(Η μικρή σου είναι το θηλυκό καρμπόν του δικού μου στην ανάπτυξη και στη συμπεριφορά... είπαμε ο Νοέμβρης!!!)

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι πάει σαν "παπάκι" (το γνωστό και ως στυλ τσαρλυ τσάπλιν)?

Ακριβώς, όχι βέβαια τελείως τσάρλυ τσάπλιν γιατί έχει μια ελαφριά απόκλιση μόνο, προς τα έξω. Συνήθως το κάνει με το ένα ποδαράκι, κάπου κάπου και με τα δύο.

Τώρα όσον αφορά το κουτουπιέ, έγραψα "μάλλον" γιατί έχω μια σύγχιση σε ότι σφορά στο τι είναι το κουτουπιέ. Εννοώ την μέσα επιφάνεια του πελματος.

Το ξέρω ότι είμαι ίσως υπερβολική, αλλά επειδή έχουμε το πρόβλημα που έχουμε με την έλλειψη γιατρού από όπου δεν μπορώ να έχω την απαραίτητη πληροφόρηση γι' αυτό προσέχω το παραμικρό.

annasstasia, δεν κουτσαίνει, απλά όταν τον κρατάμε από το ένα χέρι ρίχνει το βάρος πιο πολύ στο αντίθετο πόδι, αλλά αυτό το κάνει και από τις δύο πλευρές ενώ όταν τον κρατάμε και απο τα δύο χέρια τρέχει κανονικά...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ssidi :D

Ισχύει αυτό που σου έγραψα και παραπάνω... και το έχω πρόσφατο από την παιδίατρο γι' αυτό στο έγραψα. Το ίδιο κάνουν τα παιδάκια μας και δεν είναι ανησυχητικό...

 

Και καλά κάνεις και τα προσέχεις όλα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

ssidi ,

 

μην ανησυχείς! Κάνει ότι ακριβώς κάνει και η κόρη μου (και ο γιος της Annastasias :lol::lol::lol: .....Νοέμβρης είπαμε! :wink: ). Δεν υπάρχει πρόβλημα... Όταν είχε ξεκινήσει να πρωτο περπατάει (10 μηνών) η Μάγια έκανε αυτό που είπες: μόνο το ένα ποδαράκι. Τώρα κάνει και τα δύο πιο συμμετρικά.... Θα φτιάξει από μόνο του!

 

Το ότι ρίχνει το βάρος του στο ένα ποδαράκι, όταν το κρατάς, είναι λογικό (προσπάθησε να μπεις στη θέση του....και εσύ το ίδιο θα έκανες!)..

 

 

Μην ανησυχείς πάντως, διαβάζοντας αυτά που γράφεις, φαίνονται πολύ οικεία!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Μου διώξατε την ανησυχία! Αν και η αλήθεια είναι ότι ήμουν πιο πολύ στο ότι επειδή είναι ακόμη στην προσπάθεια γι αυτό και το κάνει και ήμουν σίγουρη ότι όταν περπατήσει με το καλό θα στρώσει. Από προχθές όμως το συζητάμε με τον άντρα μου και πέρασαν διάφορα από το μυαλό μου...

'Οπως και να χει θα το παρακολουθούμε και βέπουμε! Να είστε καλά!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...