Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-11-08, 20:42   #41
linauser

Το avatar του χρήστη linauser

Περιοχή: Βύρωνας
linauser ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην linauser
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lina4senses
αυτό το εικονίδιο από κάτω που δείχνει σε πιο μήνα είσαι πως το βάζετε βρε παιδιά? Χαζή είμαι και δεν το βρίσκω?? χμμμ
το βρήκαααααααααααα!!!
Παλιά 22-11-08, 20:27   #42
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφροδίτη μένουμε σχετικά κοντά και πήγαινα στο κέντρο δίπλα στο μητέρα!Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και με βοήθησε νομίζω να δω την εγκυμοσύνη και τον τοκετό μου σαν δύο πολύ ευχάριστες εμπειρίες. Αν θέλεις λεπτομέρειες πες μου
Παλιά 04-12-08, 12:47   #43
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Γιόγκα για εγκύους

Για πείτε βρε κορίτσια, βλέπω ότι αρκετές ασχολείστε με το άθλημα...
Βοηθάει? Εχει απαιτήσεις? Πόσες φορές την εβδομάδα? Και κυρίως πού???
Μόνο η γιόγκα ενδεικνυται στην εγκυμοσύνη ή έχουμε και άλλες επιλογές?
Με ενδιαφέρει το θέμα και έχω πολλές απορίες!
Παλιά 04-12-08, 12:51   #44
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.parents.gr/forum/viewtopi...er=asc&start=0
και μετέφερε το ερώτημα, για να έχουμε μαζεμένες τις απαντήσεις. Σε πια περιοχή ψάχνεις studio yoga? Το είχα ψάξει πριν παλινδρομίσει η εγκυμοσύνη μου
Ο χρήστης Maggie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 12:55   #45
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω βρηκα στον Πειραια κ στο Μοσχατο π
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 12:57   #46
lenagr1

Το avatar του χρήστη lenagr1

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στον πειραια που έχει?
Ο χρήστης lenagr1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 13:01   #47
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 22Α 2104131623
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 13:51   #48
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

προσωπικα αν και ερασιτεχνικα αγαπω την αθληση και ειμουν υπερ σε αυτες τις αποπειρες κατα τη διαρκεια μιας κυησης λογω επικινδυνοτητας της περιπτωσης μου, με την μια αποφασισα να μην μπω σε αυτες τις διαδικασιες (πολλα ποδαρια εχει ο διαολος) μιας και υπαρχει η θεωρια οτι η καλη φυσικη μας κατασταση βοηθα στο να εχουμε καλους τοκετους οπως και καλη σιλουετα στη διαρκεια της κυησης αλλα και μετα απο αυτη..
παντως προσφατα ενα μελος του forum σε ενα τοπικ που μου διαφευγει και η οποια μαλλον ειχε τρελλα με τη γιογκα και τα συναφι (και μαλλον επαγγελματικα) δηλωσε οτι παρολο που εκανε γιογκα τοσο καιρο το μωρακι παραμενει εκτος λεκανης και ο τραχηλος κλειστος αν θυμαμαι καλα και μαλλον τελικα πρεπει να μπηκε για προκληση η καισαρικη (ετσι θυμαμαι)..συνεπως μαλλον ολα ειναι σχετικα..
αν εσυ δεν εχεις επικινδυνη κυηση και ο γιατρος σου συναινει στο να αθλεις το σωμα σου δεν εχεις να χασεις τιποτε και στο φιναλε ακομη και να μην εχεις ευκολο τοκετο (που ευχομαι να ναι συντομος και το λιγοτερο ανωδυνος) τουλαχιστον θα εχεις διατηρησει μια καλη φυσικη κατασταση εν αντιθεση πχ με εμενα που χω καβατζωσει κιλα και ενα πωπο αεροδρομιο..
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-12-08, 14:01   #49
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εννοείτε ότι πριν κάνεις οτιδήποτε θα πρέπει να μιλήσεις με το γυναικολόγο σου και να πάρεις το ΟΚ. Μια δασκάλα yoga μου είπε πάντως ότι δεν αναλαμβάνει κοπέλες που βρίσκονται στο 1ο 3μηνο.
Πάντως η yoga εκτός ότι γυμνάζει, παράλληλα ξεκουράζει γιατί βοηθάει να φύγει η ένταση από τους μυες μας. Αν το κάνεις, κάνε το επικεντρωμένη στο τώρα και στο ότι κάθε μάθημα θα σε κάνει να νιώθεις ευεξία και πιο όμορφα, χωρίς να σκέφτεσαι τοκετούς κτλ
Παλιά 04-12-08, 14:26   #50
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prosperous
παντως προσφατα ενα μελος του forum σε ενα τοπικ που μου διαφευγει και η οποια μαλλον ειχε τρελλα με τη γιογκα και τα συναφι (και μαλλον επαγγελματικα) δηλωσε οτι παρολο που εκανε γιογκα τοσο καιρο το μωρακι παραμενει εκτος λεκανης και ο τραχηλος κλειστος αν θυμαμαι καλα και μαλλον τελικα πρεπει να μπηκε για προκληση η καισαρικη (ετσι θυμαμαι)..συνεπως μαλλον ολα ειναι σχετικα..
για τη yogini θα λες!αντε να δούμε τι έκανε τελικά!

πάντως σίγουρα δεν σου εγγυάται η γιόγκα ότι θα γεννήσεις χωρίς κανένα πρόβλημα ή ότι η εγκυμοσύνη θα πάει τέλεια, όπως και καμία άλλη άσκηση..!

Απλά νομίζω ότι αν μπορείς και επίσης αν το επιτρέπει ο γιατρός, καλό είναι να κάνεις κάτι...Αν αυτό είναι γιόγκα , εννοείται θα κάνεις αποκλειστικά για εγκύους..εμένα με βοηθάει πολύ, κυρίως στην αυτο-πειθαρχία και τη χαλάρωση, κάνω πολύ λίγο όμως..
Κατα τα άλλα, περπάτημα στο παρκο, κολύμβηση αν σου αρέσει (προσοχή στην επιλογή πισίνας) και πολύ απλές ασκήσεις στο σπίτι..αυτά κατά τη γνώμη μου...

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 01:18   #51
Jen.

Το avatar του χρήστη Jen.

Jen. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά αγόρασα το dvd της Nicole Croft (ένα από τα 2 που πρότεινε η yogini) από το amazon και δοκίμασα χτες το πρόγραμμα για τους αρχαρίους...μια χαρά μου φάνηκε...χαλαρό. Όταν προχωρήσω και παρακάτω θα σας πω εντυπώσεις. Επίσης γράφει ότι δεν πρέπει να γίνεται πριν την 14η και μετά την 34η βδομάδα.
Παλιά 05-12-08, 09:26   #52
Afrodite

Το avatar του χρήστη Afrodite

Περιοχή: Moulin Rouge
Afrodite ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marina28
Αφροδίτη μένουμε σχετικά κοντά και πήγαινα στο κέντρο δίπλα στο μητέρα!Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και με βοήθησε νομίζω να δω την εγκυμοσύνη και τον τοκετό μου σαν δύο πολύ ευχάριστες εμπειρίες. Αν θέλεις λεπτομέρειες πες μου
Καλε γειτονισσα? Αυτο που πηγαινες ειχε απογευματινα μαθηματα?
Θυμασαι ποσες φορες εκανες κ ποση ωρα ηταν το καθε μαθημα?
Εχεις καποιο τηλ να μου δωσεις?
Σκεφτομαι να παω απο Γεναρη σε αυτο στο ΓΑλατσι που ειχα βρει, απο το τηλ μου ειχε κατσει καλα! Αλλα αν ειναι κ αυτο οκ, ισως ξεκινησω απο τωρα, αλλιως για τωρα θα αγορασω κ γω τα dvd για να ξεκινησω. (εχω βεβαια την απορια πως θα αντιδρασει η κορη μου οταν κανω γυμανστικη, και αν θα με αφηνει....)

Ο χρήστης Afrodite δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 10:17   #53
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφροδίτη καλημέρα.
Το κέντρο που λέει η Μαρίνα πρέπει να είναι αυτό
http://www.shakticenter.gr/
Πήγαινα όταν ήμουν έγκυος στον Κωστή και πραγματικά ήμουν πολύ-πολύ ευχαριστημένη!
Παλιά 05-12-08, 13:49   #54
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφροδίτη σου έστειλα pm!

Ελίζα όντως αυτό είναι το κέντρο! Το πιστεύεις ότι ενώ πάντα κορόιδευα τα σχετικά με γιόγκα και διαλογισμό στο τελος μας έβαζε να οραματιστουμε τον τοκετό μας και όταν γέννησα παρόλο που ήταν το πρώτο μου μωρό δεν είχα το παραμικρό άγχος και ένιωθα ότι το είχα ξανακάνει?
Παλιά 08-12-08, 14:18   #55
marw_arg

Περιοχή: Αργος
marw_arg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κατι σε Αργος - Ναυπλιο μηπως ξερετε?

Ο χρήστης marw_arg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-08, 23:42   #56
gati

gati ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γνωριζετε ποτε μπορει να ξεκινησει μια γυναικα γυμναστικη στην εγκυμοσυνη ? ξερω οτι το πρωτο 3μηνο ειναι λιγο κρισιμο .
Επισης γνωριζει καμια αν εχει παει στα γυμναστηρια της Πετρουλακη να δει τετοιου ειδους γυμναστικη?
Ο χρήστης gati δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-03-09, 14:41   #57
mata

Το avatar του χρήστη mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή dvd με γυμναστική για εγκύους

Μήπως γνωρίζετε κάποιο dvd με γυμναστική για εγκύους;
Εχω ακούσει για αυτό της Πετρουλάκη, αλλά λέω μήπως έχετε και κανένα άλλο υπ'όψιν.
Πηγαίνω για περπάτημα σχεδόν καθημερινά, αλλά έλεγα να κάνω και καμία ήπια μορφή άσκησης.

Ο χρήστης mata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-03-09, 15:49   #58
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παραθέτω το εξής thread μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια link που ισως φανούν χρήσιμα:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=17333
Πάντως να σου πω την αλήθεια dvd για γυμναστική στην εγκυμοσύνη δεν ξέρω, έχω μόνο ένα για μετά τη γέννα. Υπάρχουν πάντως κάποια κέντρα και μαιευτήρια που έχουν τμήματα yoga για εγκύους.
Παλιά 13-03-09, 10:29   #59
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

zouzounel ευχαριστώ για την απάντηση σου. Βέβαια, στο λινκ αναφέρονται μόνο σε dvd μετά την γέννα. Από αυτά έχω ολόκληρη συλλογή, αλλά για τώρα υπάρχει έλειψη!!!

Παλιά 13-03-09, 10:32   #60
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mata, η yogini προτείνει κάποια dvd εδω
http://www.parents.gr/forum/viewtopi...=338105#338105
Παλιά 13-03-09, 11:11   #61
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Maggie, σ'ευχαριστω!
Καλά μου φαίνονται αυτά που προτείνει η yogini. Μια κοπέλα, που αγόρασε το ένα, γράφει ότι στις οδηγίες λένε να κάνεις μετά την 14η εβδομάδα και όχι μετά την 34η. Αρα, θα περιμένω λίγο ακόμα για να αρχίσω.
Σε κάποιο κέντρο δεν μπορώ να πάω, γιατί στην πόλη μου, δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο που να γίνεται γυμναστική για εγκύους, εκτός από τα μαθηματα ανώδυνου τοκετού, που είχα παρακολουθήσει και στην πρώτη εγκυμοσύνη και κάναμε και λίγες ασκήσεις, με την μαία. Αλλά βέβαια τα μαθήματα ήταν 1 ή 2 φορές την εβδομάδα(δεν θυμάμαι ακριβώς).

Παλιά 13-03-09, 12:00   #62
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παλι φοβαμαι... και κουραζομουν κι ευκολα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αυτη τη φορα... ποσο μαλλον να κανω και γυμναστικη... και το περπατημα ωρες ωρες βουνο μου φαινεται... τα ποδια μου απο γοφο και κατω γινονται κομματια...
Παλιά 13-03-09, 14:52   #63
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο monbebe
εγω παλι φοβαμαι... και κουραζομουν κι ευκολα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αυτη τη φορα... ποσο μαλλον να κανω και γυμναστικη... και το περπατημα ωρες ωρες βουνο μου φαινεται... τα ποδια μου απο γοφο και κατω γινονται κομματια...
Εσύ θα κάνεις σε λίγο καιρό, αφού γεννήσεις monbebe!!!
Λογικό είναι να νοιώθεις βαριά!!!Είσαι σε προχωρημένο σταδιο, αναμενόμενο!!! Κράτα όρεξη για μετά!!! Με το καλό σου εύχομαι!!!

Παλιά 13-03-09, 22:41   #64
Nena

Nena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mata, έχω 3 dvd για εγκύους και τα κάνω εναλλάξ. Ξεκίνησα απτην αρχή της εγκυμοσύνης με ένα και κατόπιν πήρα και τα άλλα για να μη βαριέμαι. Με βοήθησαν πολύ να μη βάλω κιλά και να μην έχω πιασίματα, κράμπες και πίεση όπως στην προηγούμενη εγκυμοσύνη.
Είναι και τα τρία με ελαφρύ αερόμπικ για εγκύους καθώς και ασκήσεις εκγύμνασης για όλο το σώμα. Αυτό που προτιμώ είναι της Denise Austin, pregnancy workout, το οποίο έχει και σχετικά ελαφριά αεροβική άσκηση σε σχέση με τα άλλα 2 που είναι πιο κουραστικά και σου δείχνει και ασκήσεις που βοηθούν στη γέννα, πώς να έχεις σωστή στάση σώματος στην εγκυμοσύνη πώς να κάνεις ασκήσεις Kegels κ.α.
Της Kathy Smith είναι καλό αν θέλεις κάτι πιο δυνατό, πιο γρήγορη αερόβια,μόνο που είναι παλιό και δεν έχει πολύ καλό ήχο. Το άλλο που έχω είναι το miracle of life το οποίο έχει πιο ευχάριστο αερόμπικ αλλά όχι τόσο καλές ασκήσεις εκγύμνασης. Λογικά θα τα βρεις σε μεγάλα δισκοπωλεία. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Παλιά 14-03-09, 09:23   #65
mpiskotaki

mpiskotaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια λιγο προσοχη με αυτα γιατι και μενα με επιασε η μεση μου απο τραβηγμα...καλυτερα περπατημα. Εκτος κι αν ειστε γυμνασμενες πολυ καλα απο πριν!
Παλιά 14-03-09, 10:41   #66
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mpiskotaki
Κοριτσια λιγο προσοχη με αυτα γιατι και μενα με επιασε η μεση μου απο τραβηγμα...καλυτερα περπατημα. Εκτος κι αν ειστε γυμνασμενες πολυ καλα απο πριν!
κι εγω καπως ετσι σκεφτομουν και απο τις αρχες δεν μπηκα στη διαδικασια... ειχα και στις 2 εγκυμοσυνες λιγο αιμα στην αρχη -και στην 2η τωρα ειχα και διδυμα εκ των οποιων το ενα σταματησε-, οποτε λεω ασε τα ζοριλικια γι'αργοτερα...
Παλιά 14-03-09, 19:00   #67
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νενα, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Θα το ψάξω, ειδικά το ένα που αναφέρεις, γιατί δεν θέλω και πολύ έντονη!

monbebe, και mpiskotaki, κι εγώ μη νομίζετε ότι θα αρχίσω να χτυπιέμαι στο aerobic!!!
Απλά θέλω να κάνω λίγες ήπιες ασκήσεις, περισσότερο στα χέρια και στα πόδια, για να είναι λίγο ανθεκτικά, για μετά που θα πάρω βάρος από την κοιλιά.
Εχω και στέπερ στο σπίτι, αλλά φυσικά το έβαλα στη ντουλάπα!!!
Εκανα και πρίν γυμναστική και σε γυμναστηρια αλλά και στο σπίτι, οπότε θα είμαι επιλεκτική στις ασκήσεις και αν βλέπω ότι κάποιες είναι λίγο δύσκολες, δεν θα τις κάνω.
Και δεν θα κάνω γυμναστική πρίν κλείσω τον τρίτο μήνα, λόγω του ότι το διάστημα αυτό, θέλει περισσότερο προσοχή, από ότι αργότερα!

Παλιά 14-03-09, 19:40   #68
Nena

Nena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ έκανα απο πριν μείνω έγκυος γυμναστική. Εννοείται πως αν έχεις προβληματική εγκυμοσύνη σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γυμνάζεσαι αλλά αν έχεις μια φυσιολογική εγκυμοσύνη είναι πάρα πολλά τα ωφέλη της γυμναστικής. Εχω πάρει μόνο 5 κιλά εώς τώρα τρώγοντας σαν γουρούνα ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που δεν γυμναζόμουν και έτρωγα το ίδιο είχα πάρει 20 σ αυτό το στάδιο. Επίσης δε νιώθω την εγκυμοσύνη μου, έχω αντοχή και δύναμη και δεν κουράζομαι εύκολα όπως την προηγούμενη φορά, ούτε ανέβασα πίεση και πιστεύω πως για όλα οφείλεται η γυμναστική. Άλλωστε για να κουμαντάρεις ένα νεογέννητο και ένα αγοράκι ενάμιση χρόνου πρέπει να είσαι σε καλή φυσική κατάσταση
Απλά θα χρησιμοποιείς βαράκια πιο ελαφριά απ αυτά που χρησιμοποιούσες. Στο dvd tis Denise Austin έχει διαφορετικό πρόγραμμα εκγύμνασης για κάθε τρίμηνο της εγκύμοσύνης και είναι εγκεκριμένο απτην Αμερικάνικη Ένωση Γυναικολόγων. Βασικά όλα τα dvd εγκυμοσύνης είναι εγκεκριμένα με ασφαλείς ασκήσεις για εγκύους αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσαν, απλά πρέπει πάντα να ακούς το σώμα σου και να πηγαίνεις με τους ρυθμούς σου.
Παλιά 15-03-09, 10:03   #69
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νενα σ'ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες σου!!!
Κάπου είχα διαβάσει ότι κατά τη διάρκεια της εκγύμνασης της εγκύου, ο χώρος πρέπει να είναι δροσερός για να μην ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία σώματος. Γνωρίζεις κάτι περί αυτού;

Παλιά 15-03-09, 10:16   #70
Nena

Nena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, έχεις δίκαιο. Δεν πρεπει να υπερθερμαίνεσαι. Οπότε αν ζεσταθείς ανοίγεις κανένα παράθυρο. Και αν νοιώθεις ότι ζορίζεσαι με τη γυμναστική και έχεις αναψοκοκκινήσει κλπ το πας πιο αργά η σταματάς εντελώς. Και οι σφυγμοι σου δεν πρέπει να ανεβαινουν πανω απο 140. Αλλα αν εισαι κ γενικα λιγο γυμνασμενη προφανως δεν θα κουραστεις πολυ με τα dvd εγκυμοσύνης.
Παλιά 15-03-09, 10:43   #71
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ Νένα μου!!!
Δεν σκοπεύω να ζοριστώ, χαλαρά θα το πάω το πράγμα, για να μην νοιώθω και ανασφάλεια για τις κινήσεις μου!

Παλιά 27-03-09, 09:36   #72
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λόγω του ότι δεν κατάφερα να βρώ τα dvd που μου πρότειναν τα κορίτσια, και ειδικά η Νένα που μου πρότεινε 2 συγκεκριμένα, τελικά βρήκα ένα με μια ελληνίδα γυμνάστρια την Ελένη Τσώνη.
Νένα μήπως έτυχε να το πετύχεις το συγκεκριμένο;
Εϊναι συγκεκριμένα γυμναστική για εγκύους. Το πήρα χθές οπότε θα το αρχίσω μέσα στο ΣΚ.
Θα σας γράψω εντυπώσεις.
Επίσης ξεκίνησα μαθήματα γιόγκα και χθές που ήταν το πρώτο μάθημα, μου άρεσε αρκετά παρόλο που βέβαια, θέλει λίγο χρόνο για να μάθεις τις ασκήσεις. Η χαλάρωση πάντως ήταν σούπερ!
Λέτε να μάθει και το μπεμπέ στην κοιλιά καμία τεχνική και να μου κάνει "περίεργα" στην κοιλιά όταν θέλει να "χαλαρώσει";

Παλιά 27-03-09, 10:08   #73
female

Το avatar του χρήστη female

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
female ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ματα πώς το λένε το DVD που αναφέρεις? Εγω προς το παρόν κάν διάδρομο που έχω σπίτι αλλά θα ήθελα πολύ να κάνω και κάποιες ασκήσεις εκγύμνασης καθώς η γυμνασική είναι πάντα μέρος την ζωής μου και έχω και mini gym σπίτι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!

Ο χρήστης female δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-09, 11:10   #74
mata

mata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

"Fit mother" είναι το όνομα του dvd και το όνομα της γυμνάστριας Ελένη Τσώνη.
Μπορούν να σου το γράψουν στο video club. Εμένα μου το αντέγραψαν με 5€!

Παλιά 27-03-09, 11:13   #75
female

Το avatar του χρήστη female

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
female ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ. Θα δω μήπως το βρει ο άντρας μου στο νετ να το κατεβάσει.

Ο χρήστης female δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 13:28   #76
MENH

MENH χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας κορίτσια!
Είμαι στην 10η εβδομάδα εγκυμοσύνης και ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε από που μπορώ να πάρω κάποια DVD'S με γυμναστική για εγκύους. Με αυτή τη ζέστη δεν μπορώ να περπατήσω οπότε προτιμώ να κάνω κάτι στο σπίτι. Φιλιά!
Ο χρήστης MENH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 15:18   #77
maira95

Το avatar του χρήστη maira95

maira95 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή POWER YOGA… για έγκυες!

''Τετάρτη, 5 Αυγούστου 2009, 09:25

Η φύση σάς έχει χαρίσει το μεγάλο δώρο να μοιράζεστε το σώμα σας για εννιά μήνες. Η γέννηση του μωρού σας δεν είναι μόνο δική σας υπόθεση, αλλά απαιτεί σεβασμό κυρίως απέναντί του.

Είναι γνωστό ότι η σωματική και ψυχική κατάσταση σε όλες τις φάσεις της εγκυμοσύνης είναι καθοριστική για τη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου.

Επομένως, είναι απαραίτητη τόσο η σωματική, όσο και η πνευματική άσκηση του εαυτού σας και κατ’ επέκταση του μωρού σας. Ο ιδανικότερος ίσως τρόπος άσκησης για τις εγκύους είναι η Yoga, μια από τις αρχαιότερες μεθόδους που χρησίμευσε ως ευεργετικό "εργαλείο" για τη μέλλουσα μητέρα. Απευθύνεται σε όλες τις γυναίκες, ανεξάρτητα από τη φυσική και σωματική τους κατάσταση.

Τα 5 εργαλεία της Yoga

- Οι asanas (οι σωματικές ασκήσεις) αποτελούν το βασικότερο μέρος της yoga. Στοχεύουν στην ενδυνάμωση των μυών και των οργάνων του σώματος που καταπονούνται περισσότερο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δυναμώνουν τη σπονδυλική στήλη, και ελαχιστοποιούν το ενδεχόμενο κύφωσης και γυρτών ώμων.

- Οι pranayama (αναπνευστικές ασκήσεις) αποτελούν ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια στη yoga. Με τις αναπνευστικές ασκήσεις ενισχύεται το αναπνευστικό σύστημα, καθώς παρέχεται το απαιτούμενο οξυγόνο για τη μητέρα και το έμβρυο. Επίσης, μέσω των αναπνοών ο τοκετός γίνεται όσο το δυνατό πιο ανώδυνος.
- Οι mudras και banhas (χειρονομίες και θέσεις) αποτελούν πρακτικές που οδηγούν σε ψυχοσωματική αφύπνιση και επιδρούν στα όργανα αναπαραγωγής. Οι dhyana είναι ασκήσεις συγκέντρωσης και διαλογισμού, που μέσω του σιωπηλού καθίσματος βοηθούν την επίλυση νευρώσεων, φόβων και εντάσεων. Τέλος, οι ασκήσεις χαλάρωσης εναρμονίζουν τις ψυχονοητικές λειτουργίες, διατηρούν την εσωτερική ηρεμία και την αρμονία και καταπολεμούν το άγχος, την ένταση και την κούραση της καθημερινότητας.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, η yoga βοηθά στη φυσική προετοιμασία της γυναίκας για τη σύλληψη, καθώς συμβάλλει στην ομαλή λειτουργία των οργάνων και των αδένων, διευκολύνει την αναπνοή, και προσφέρει πνευματική διαύγεια και ηρεμία. Με αυτόν τον τρόπο αυξάνονται οι πιθανότητες για την επιτυχία της σύλληψης.

Επίσης, βοηθάει τις γυναίκες καπνίστριες να απαλλαγούν από την κακή τους συνήθεια, πριν ακόμη μπουν στη διαδικασία να σκεφτούν το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης.

Κατά τη διάρκεια της κύησης, οι γυναίκες που κάνουν yoga κατανοούν το σώμα τους και προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα στην εξέλιξή του, τόσο σε φυσιολογικό όσο και ψυχολογικό επίπεδο. Αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία τις «παρενέργειες» της εγκυμοσύνης, ενώ παράλληλα καταφέρνουν να επικοινωνήσουν καλύτερα με το έμβρυο, και να διατηρήσουν μια θετική και ήρεμη στάση σε ό,τι αφορά τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους.

Πολλοί ειδικοί λένε μάλιστα ότι όταν και οι δύο μέλλοντες γονείς ασχοληθούν με τη yoga, προετοιμάζονται συνειδητά για τον ερχομό της νέας ζωής.

Η μεγαλύτερη ίσως προσφορά της yoga προς τη μέλλουσα μητέρα φαίνεται κατά τη διάρκεια του τοκετού. Η έγκυος είναι πιο συνειδητοποιημένη για τη στιγμή αυτή και καταφέρνει να ελέγξει τους μύες της, αντιμετωπίζοντας καλύτερα τις συστολές, με αποτέλεσμα οι πόνοι του φυσιολογικού τοκετού να ελαττώνονται. Επίσης, χειρίζεται σωστά τις αναπνοές της και συνεργάζεται καλύτερα με το γιατρό και τη μαία.

Συνεχίζοντας τη yoga και μετά την εγκυμοσύνη, γίνεται ευκολότερα η αποκατάσταση της μήτρας, της κοιλιάς και της λεκάνης, και διατηρείται η καλή φυσική κατάσταση της μητέρας, πράγμα που τη βοηθά στο κράτημα του μωρού και στην ανακούφιση από τους πόνους στη μέση. Η επαφή με το μωρό γίνεται ουσιαστική και η μητέρα καθρεφτίζει την εσωτερική ενέργεια και ηρεμία.''

ΠΗΓΗ http://www.zougla.gr/
Παλιά 05-08-09, 16:17   #78
nina

nina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χθες εμαθα ότι στην αμερική εχει απαγορεύτεί η γιογκα σε έγκυες ως υπεύθυνη για προκληση αποβολων
Ο χρήστης nina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 16:47   #79
mariadrama

mariadrama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν ημουν εγκυος εκανα που και που γιογκα ειχα κατεβασει ενα προγραμμα απο το ιντερνετ ειδικο για την εγκυμοσυνη θυμαμαι μου ειχαν πει πως δεν δημιουργει προβληματα σε περιπτωση που εκανες απο πριν γιογκα η καποια αλλη γυμναστικη αν τωρα μια τελειως αγυμναστη ξεκινησει ξαφνικα στην εγκυμοσυνη γιογκα θα πιαστει σιγουρα.
Ο χρήστης mariadrama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 22:20   #80
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η power yoga είναι πολύ δυναμική και απαγορεύεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Αντίθετα, η hatha yoga οχί μόνο επιτρέπεται αλλά είναι και ιδιαιτερα ευεργετική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μας μαθαίνει να σεβόμαστε το σώμα μας, να χαλαρώνουμε και να διατηρούμε μία καλή φυσική κατάσταση. Επίσης βοηθά τη μήτρα να αιματωνεται καλύτερα και βοηθάει το μωρό να πάρει θέση. Δεν το πιστεύω ότι έχει απαγορευτεί στην Αμερική, ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα. Απλά κάποιες asanas μπορεί να μην θεωρούνται κατάλληλες για την περίοδο της εγκυμοσύνης.
Εννοείται ότι το πρόγραμμα πρέπει να γίνεται με την καθοδήγηση κάποιου δασκάλου ειδικευμένου στη yoga εγκυμοσύνης, και αν δεν έχουμε ξανακάνει ποτέ στη ζωή μας καλό είναι να μην κάνουμε μόνες μας μόνο με κάποιο dvd ή κάποιο βιβλίο. Τα dvd είναι μόνο για όσες έχουν κάποια μικρή εμπειρία και όταν πρέπει να κάνουν κάποια asana ξέρουν ήδη πώς να σταθούν και δεν χρειάζεται κάποιος να τις διορθωσει
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
γυμναστική εγκυμοσύνη

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές